BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#2501 Re: Energija u BIH

Post by neki »

skrtica wrote: 21/04/2022 19:20 Mogli bi mi proizvoditi energiju iz biorazgradivog otpada i otpada uopšteno, da nije politika ispred privrede i svega drugog bitnog. Imamo uslove za takvu proizvodnju.
Možemo, ali da li si spreman plaćati višestruko veću cijenu električne energije za domaćinstvo, koja je neophodna da bi se proizvodnja energije iz otpada isplatila?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#2502 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

anelsol wrote: 23/04/2022 10:52
skrtica wrote: 21/04/2022 19:20 Mogli bi mi proizvoditi energiju iz biorazgradivog otpada i otpada uopšteno, da nije politika ispred privrede i svega drugog bitnog. Imamo uslove za takvu proizvodnju.
Spalionice su dobro rješenje, ali poprilično skupo.
I gdje ih staviti? Spalionica otpada je odlicno rjesenje u Sarajevu. Ali, gdje je locirati? Narod nece ni deponiju, ali nece ni spalionicu.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#2503 Re: Energija u BIH

Post by anelsol »

Haris.ba wrote: 23/04/2022 10:56
anelsol wrote: 23/04/2022 10:52

Spalionice su dobro rješenje, ali poprilično skupo.
I gdje ih staviti? Spalionica otpada je odlicno rjesenje u Sarajevu. Ali, gdje je locirati? Narod nece ni deponiju, ali nece ni spalionicu.
Neće je niko blizu sebe, i gdje god je predvidiš nastat će pobuna. Međutim deponovanje kako se sada radi je po meni puno gora varijanta. Reciklaža je moguća samo djelomično, i u slučaju da mi imamo savršene ekološke navike, a nemamo ni blizu, opet 50 % otpada se ne može reciklirati. To bi trebao biti federalni projekat, jer niti jedan kanton ili lokalna zajednica nema finansiske mogićnosti da se spalionica napravi. U svakom slučaju, ako se ikada bude pravila, treba da bude povezana prugom, dakle negdje na relaciji od Doboja do granice sa RH. Jednom spalionicom bi rješio sav komunalni otpad u FBiH.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#2504 Re: Energija u BIH

Post by anelsol »

Po meni je ta opcija možda jedino realna. Na postojećim deponijama napraviti sisteme za baliranje otpada. Bale se transportuju putem željeznica u jedan centar gdje bi se vršilo spaljivanje.
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#2505 Re: Energija u BIH

Post by skrtica »

neki wrote: 23/04/2022 10:55

Možemo, ali da li si spreman plaćati višestruko veću cijenu električne energije za domaćinstvo, koja je neophodna da bi se proizvodnja energije iz otpada isplatila?
Mislim da ćemo i ovako i onako doći na plaćanje veće cijene el.energije.
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#2506 Re: Energija u BIH

Post by skrtica »

Haris.ba wrote: 23/04/2022 10:56
anelsol wrote: 23/04/2022 10:52

Spalionice su dobro rješenje, ali poprilično skupo.
I gdje ih staviti? Spalionica otpada je odlicno rjesenje u Sarajevu. Ali, gdje je locirati? Narod nece ni deponiju, ali nece ni spalionicu.
Time bi se trebala pozabaviti struka. Ne zamarajmo se, nema od toga ionako ništa.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#2507 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

skrtica wrote: 23/04/2022 20:27
Haris.ba wrote: 23/04/2022 10:56

I gdje ih staviti? Spalionica otpada je odlicno rjesenje u Sarajevu. Ali, gdje je locirati? Narod nece ni deponiju, ali nece ni spalionicu.
Time bi se trebala pozabaviti struka. Ne zamarajmo se, nema od toga ionako ništa.
Ne odlucuje na kraju struka gdje ce biti. Vec narod.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#2508 Re: Energija u BIH

Post by animus »

https://www.tagesspiegel.de/politik/ber ... 21006.html

Interesantan clanak o Putinovom finansiranju "Ekoloških udruženja" u Evropi.
Die „Welt“ verwies auf Informationen des Martens Centre für European Studies, wonach die russische Regierung 82 Millionen Euro an europäische Klimaschutzverbände überwiesen habe, die Erdgasförderung in Europa verhindern wollten.

Ziel war nach Angaben der Zeitung, die Selbstversorgungsquote der Europäer bei der Energieversorgung gering zu halten und so die Abhängigkeit von russischen Lieferungen zu vergrößern.
"Die Welt" se pozvao na informaciju Martens centra za europske studije prema kojoj je ruska vlada doznačila 82 milijuna eura europskim udrugama za zaštitu klime koje su željele spriječiti proizvodnju prirodnog plina u Europi.

Prema novinskim navodima, cilj je bio zadržati nisku stopu samodostatnosti Europljana u pogledu opskrbe energijom i tako povećati ovisnost o ruskim opskrbama.
Kiesewetter, koji je također član parlamentarnog odbora za kontrolu tajnih službi Bundestaga, rekao je da je "s obzirom na netransparentne finansijske tokove teško" pružiti konkretne dokaze o ruskim plaćanjima nevladinim organizacijama u Evropi. "Bilo bi od pomoći kada bi relevantne nevladine organizacije dobrovoljno otkrile svoje finansijske tokove," rekao je on.

Prema Kiesewetteru, plaćanja ili skrivena plaćanja nevladinim organizacijama u skladu su sa postupcima ruskog predsjednika Vladimira Putina. To je dovelo do strateškog slabljenja i podjele Evrope.
Pitanje je sada koliko su ova naša udruženja dobila od tog novca. Vidjet cemo vrlo brzo kako se gase silna udruženja ako su bile dio ovog tala. Svi oni kvazi strucnjaci sto su bili protiv gradnje energetskih objekata bi mogli da odu na biro za zaposljavanje. Inace mi je bilo cudno iz kojih izvora finansiraju onu kampanju sa bilbordima i drugim medijskim sredstvima jer znam koliko to puno kosta. Interesantno je da se vecina kampanja odnosila na Federaciju BiH i vrlo rijetko na RS.
Žali Bože naroda koji je nasjedao na ovu rusku kampanju i "naše" ublehaše.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#2510 Re: Energija u BIH

Post by aston_martin »

Elektroprivreda BiH i Evropska investiciona banka potpisale Sporazum o gradnji Vjetroelektrane Vlašić

https://www.klix.ba/biznis/privreda/ele ... /220504141
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2511 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

@mk ultra sta kazes na ovo, gledao sam neki švapski klip samo utaknu u utičnicu, jel to automatski pusta struju kad ima napona a kad nema off se sam?Nisam ovaj klip odgledoda vidim sta je ovaj uradio.
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#2512 Re: Energija u BIH

Post by kleja »

skrtica wrote: 23/04/2022 20:27
Haris.ba wrote: 23/04/2022 10:56

I gdje ih staviti? Spalionica otpada je odlicno rjesenje u Sarajevu. Ali, gdje je locirati? Narod nece ni deponiju, ali nece ni spalionicu.
Time bi se trebala pozabaviti struka. Ne zamarajmo se, nema od toga ionako ništa.
u sred Beča ima spalionica koja je naravno napravljena prema svim standardima i okolnom naselju mislim da daje neku naknadu.

Kod nas je problem hoće li ovi naši hoštapleri napraviti prema standardima ???
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2513 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Bobi wrote: 08/06/2022 14:35 @mk ultra sta kazes na ovo, gledao sam neki švapski klip samo utaknu u utičnicu, jel to automatski pusta struju kad ima napona a kad nema off se sam?Nisam ovaj klip odgledoda vidim sta je ovaj uradio.
http://www.youtube.com/watch?v=sOAl-1c33Y0
Pa vidi sa nekim mikroinverterom mozes nesto postici
Samo to i nije neka velika japija
Najmanji format komercijalnog solarnog panela u prodaji sad je 1.7x1.1m, taj je 410W

Koliko sa tim mozes pokriti, pitanje je... Ali i to se isplati sigurno, cak prije nego veci sistemi radi cijene dijelova za montazu

Ps
U njemackoj zabranili ovakve montaze jer naruse izgled fasade :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2514 Re: Energija u BIH

Post by Sanjarko »

mk ultra wrote: 08/06/2022 22:41
Bobi wrote: 08/06/2022 14:35 @mk ultra sta kazes na ovo, gledao sam neki švapski klip samo utaknu u utičnicu, jel to automatski pusta struju kad ima napona a kad nema off se sam?Nisam ovaj klip odgledoda vidim sta je ovaj uradio.
http://www.youtube.com/watch?v=sOAl-1c33Y0
Pa vidi sa nekim mikroinverterom mozes nesto postici
Samo to i nije neka velika japija
Najmanji format komercijalnog solarnog panela u prodaji sad je 1.7x1.1m, taj je 410W

Koliko sa tim mozes pokriti, pitanje je... Ali i to se isplati sigurno, cak prije nego veci sistemi radi cijene dijelova za montazu

Ps
U njemackoj zabranili ovakve montaze jer naruse izgled fasade :mrgreen:
normalno da su zabranili jer kako bi veliki tusili commoners-ima energiju i zaradzivali na istima, gdje ce veliki dopustit commoners-ima da budu samoodrzivi koliko toliko
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#2515 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... sano_box_m)
Poduzetnicima naglo porasli računi za struju. HEP: Ne moraju kupovati struju od nas
Hocemo ovo docekati u BiH? :mrgreen:

Nesta se ko biva zacepilo do izbora. A, poslije?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2516 Re: Energija u BIH

Post by SmokingMan »

Glede soalrne energije, ne znam koliko je uopšte isplativo ulaziti u rizik, pogotovo kada su manji subjekti učesnici u distribuciji proizvedene el.energije po kws.u. Reicmo u Španiji postoji problem da je vlada prije nekoliko godina kroz razne programe kreditiranja potaknula stanovništvo da postanu dio snadbjevanja energetske mreže, obećavši da će po proizvedenom kilovatu plaćati (ako se ne varam) 0.20+ eurocenti. Ipak, jedne prilike donijeta je iznenadna odluka da se zbog ne tako velike potražnje, cijena koriguje na 0.08 eurocenti po kilovatu, što je bukvalno gurnulo 62.000 španaca u dugove, gdje su neku među njima dobijali zajmove i po 1 milion eura, na period otplate od 20 godina.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#2517 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

SmokingMan wrote: 13/06/2022 08:01 Glede soalrne energije, ne znam koliko je uopšte isplativo ulaziti u rizik, pogotovo kada su manji subjekti učesnici u distribuciji proizvedene el.energije po kws.u. Reicmo u Španiji postoji problem da je vlada prije nekoliko godina kroz razne programe kreditiranja potaknula stanovništvo da postanu dio snadbjevanja energetske mreže, obećavši da će po proizvedenom kilovatu plaćati (ako se ne varam) 0.20+ eurocenti. Ipak, jedne prilike donijeta je iznenadna odluka da se zbog ne tako velike potražnje, cijena koriguje na 0.08 eurocenti po kilovatu, što je bukvalno gurnulo 62.000 španaca u dugove, gdje su neku među njima dobijali zajmove i po 1 milion eura, na period otplate od 20 godina.
Stvar je sta praviš. Ako imaš kuću i praviš sebi da imaš, tu imaš i ekefat sigurnosti snadbjevanja. Orilo gorilo imaš struju. Ko može malo skuplje auto, može i solar kupiti.

Ako ulazes u neke veće projekte - a završiš od države za cijenu - rizik poslovanja.

Konkretno, tu subvenciju i kod nas ne možeš dobiti bez "poznanstva". Tako, ne sekiraj se. Nema nevinih.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2518 Re: Energija u BIH

Post by SmokingMan »

Haris.ba wrote: 13/06/2022 08:08
SmokingMan wrote: 13/06/2022 08:01 Glede soalrne energije, ne znam koliko je uopšte isplativo ulaziti u rizik, pogotovo kada su manji subjekti učesnici u distribuciji proizvedene el.energije po kws.u. Reicmo u Španiji postoji problem da je vlada prije nekoliko godina kroz razne programe kreditiranja potaknula stanovništvo da postanu dio snadbjevanja energetske mreže, obećavši da će po proizvedenom kilovatu plaćati (ako se ne varam) 0.20+ eurocenti. Ipak, jedne prilike donijeta je iznenadna odluka da se zbog ne tako velike potražnje, cijena koriguje na 0.08 eurocenti po kilovatu, što je bukvalno gurnulo 62.000 španaca u dugove, gdje su neku među njima dobijali zajmove i po 1 milion eura, na period otplate od 20 godina.
Stvar je sta praviš. Ako imaš kuću i praviš sebi da imaš, tu imaš i ekefat sigurnosti snadbjevanja. Orilo gorilo imaš struju. Ko može malo skuplje auto, može i solar kupiti.

Ako ulazes u neke veće projekte - a završiš od države za cijenu - rizik poslovanja.

Konkretno, tu subvenciju i kod nas ne možeš dobiti bez "poznanstva". Tako, ne sekiraj se. Nema nevinih.
I kada bi to pravio samo sebi, to bi značilo da moram skinuti sav crijep :mrgreen: , i postaviti panele sa obje strane krova. Osim ako nemaš veliku baštu pa da ploče montiraš na tracker ( koji je baš poskup) pa da prati Sunce od izlaska do zalaska.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#2519 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

SmokingMan wrote: 13/06/2022 08:19 I kada bi to pravio samo sebi, to bi značilo da moram skinuti sav crijep , i postaviti panele sa obje strane krova. Osim ako nemaš veliku baštu pa da ploče montiraš na tracker ( koji je baš poskup) pa da prati Sunce od izlaska do zalaska.
A sto moras skinuti crijep?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#2520 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

Haris.ba wrote: 13/06/2022 07:50 https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... sano_box_m)
Poduzetnicima naglo porasli računi za struju. HEP: Ne moraju kupovati struju od nas
Hocemo ovo docekati u BiH? :mrgreen:

Nesta se ko biva zacepilo do izbora. A, poslije?
A vjerovatno će novi Zakon o električnoj energiji (koji uskoro treba biti na dnevnom redu), regulisati i cijene i subvencije za socijalno ugrožene.
Opet napominjem da je Mittal u prošloj godini ostvario dobit od 200 miliona KM, a da su parlamentarci ograničili cijenu struje i za Mittal. Trenutno je obustavljena proizvodnja u Mittalu, radnici upućeni na godišnji odmor, skladišta puna,.. al neće da spusti cijenu robe koja je 200% veća nego u 2020. godini.
U jednoj godini ostvarili dobit koja pokriva plate za uposlene za 5 godina i sad se nešto inate.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2521 Re: Energija u BIH

Post by dustaban »

Ci-Nick wrote: 13/06/2022 11:14 Opet napominjem da je Mittal u prošloj godini ostvario dobit od 200 miliona KM, a da su parlamentarci ograničili cijenu struje i za Mittal. Trenutno je obustavljena proizvodnja u Mittalu, radnici upućeni na godišnji odmor, skladišta puna,.. al neće da spusti cijenu robe koja je 200% veća nego u 2020. godini.
U jednoj godini ostvarili dobit koja pokriva plate za uposlene za 5 godina i sad se nešto inate.
E pa jebemumater kakve ovo veze ima sa cijenom struje?

Mital radi kako radi, isto kao što je radio i Aluminij koga više nema, ali kad neko kaže da cijenu treba podić samo onima koji imaju profit ili im naprosto dobro ide, e taj beli nije dobar u glavi
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#2522 Re: Energija u BIH

Post by Project Lucian »

SmokingMan wrote: 13/06/2022 08:01 Glede soalrne energije, ne znam koliko je uopšte isplativo ulaziti u rizik, pogotovo kada su manji subjekti učesnici u distribuciji proizvedene el.energije po kws.u. Reicmo u Španiji postoji problem da je vlada prije nekoliko godina kroz razne programe kreditiranja potaknula stanovništvo da postanu dio snadbjevanja energetske mreže, obećavši da će po proizvedenom kilovatu plaćati (ako se ne varam) 0.20+ eurocenti. Ipak, jedne prilike donijeta je iznenadna odluka da se zbog ne tako velike potražnje, cijena koriguje na 0.08 eurocenti po kilovatu, što je bukvalno gurnulo 62.000 španaca u dugove, gdje su neku među njima dobijali zajmove i po 1 milion eura, na period otplate od 20 godina.
Trenutno u BiH ako nemaš štele, najisplativije da solarne panele ugradiš samo radi sopstvene potrošnje s ciljem smanjenja računa za električnu energiju. Faktički, iznos smanjenja računa za el energiju ti otplaćuje ugrađene solare. nakon 5 do 7 godina , sam sebi subvencioniraš potrošnju električne energije, tj ušteđeni iznos možeš investirati u nešto drugo. Nadam se da je sad malo jasnije.
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2523 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

SmokingMan wrote: 13/06/2022 08:01 Glede soalrne energije, ne znam koliko je uopšte isplativo ulaziti u rizik, pogotovo kada su manji subjekti učesnici u distribuciji proizvedene el.energije po kws.u. Reicmo u Španiji postoji problem da je vlada prije nekoliko godina kroz razne programe kreditiranja potaknula stanovništvo da postanu dio snadbjevanja energetske mreže, obećavši da će po proizvedenom kilovatu plaćati (ako se ne varam) 0.20+ eurocenti. Ipak, jedne prilike donijeta je iznenadna odluka da se zbog ne tako velike potražnje, cijena koriguje na 0.08 eurocenti po kilovatu, što je bukvalno gurnulo 62.000 španaca u dugove, gdje su neku među njima dobijali zajmove i po 1 milion eura, na period otplate od 20 godina.
više to nije tako

gledao sam taj prilog, neko je njih dobro po uhićima opalio
prodao im dvoosne trackere, kad pogledaš investiciju tad i danas, oni su debelo preplatili

i šta će mu neka poticajna otkupna, kad može sam prodavati po toj cijeni čak i boljoj, jer je trenutno na tržištu 300EUR/MWh + garancije na porijeklo energije itd...

sad u ovom trenutnku firma koja u prosjeku sa svim troškovima plaća 22-25kf/kWh bez poreza, solar na tom krovu se isplati za 5godina.
bez poticaja, sufinansiranja, države, piyde materine

ako se to ne isplati, onda ne znam :run:
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#2524 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

dustaban wrote: 13/06/2022 11:23
Ci-Nick wrote: 13/06/2022 11:14 Opet napominjem da je Mittal u prošloj godini ostvario dobit od 200 miliona KM, a da su parlamentarci ograničili cijenu struje i za Mittal. Trenutno je obustavljena proizvodnja u Mittalu, radnici upućeni na godišnji odmor, skladišta puna,.. al neće da spusti cijenu robe koja je 200% veća nego u 2020. godini.
U jednoj godini ostvarili dobit koja pokriva plate za uposlene za 5 godina i sad se nešto inate.
E pa jebemumater kakve ovo veze ima sa cijenom struje?

Mital radi kako radi, isto kao što je radio i Aluminij koga više nema, ali kad neko kaže da cijenu treba podić samo onima koji imaju profit ili im naprosto dobro ide, e taj beli nije dobar u glavi
Mittal prodaje čelik po tržišnoj cijeni,.. a Parlament je ograničio cijenu struje prema Mittalu na 60 eura iako je tržišna cijena 250 eura., dakle nije dozvolio tržišnu cijenu. Čelik koji se ugrađuje u autoput je 3 puta skuplji nego prije dvije godine i platit ćeš ga ti,.. a 200 miliona dobiti Mittal može iznijeti iz BiH kad god poželi.
Ili svima tržišne cijene ili svima ograničene cijene !
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2525 Re: Energija u BIH

Post by dustaban »

Ci-Nick wrote: 13/06/2022 11:45
dustaban wrote: 13/06/2022 11:23 E pa jebemumater kakve ovo veze ima sa cijenom struje?
Mital radi kako radi, isto kao što je radio i Aluminij koga više nema, ali kad neko kaže da cijenu treba podić samo onima koji imaju profit ili im naprosto dobro ide, e taj beli nije dobar u glavi
Mittal prodaje čelik po tržišnoj cijeni,.. a Parlament je ograničio cijenu struje prema Mittalu na 60 eura iako je tržišna cijena 250 eura., dakle nije dozvolio tržišnu cijenu. Čelik koji se ugrađuje u autoput je 3 puta skuplji nego prije dvije godine i platit ćeš ga ti,.. a 200 miliona dobiti Mittal može iznijeti iz BiH kad god poželi.
Ili svima tržišne cijene ili svima ograničene cijene !
Da, i ?
Parlament je prije svega ogranicio cijenu struje tebi, meni, Covicu, Cavicu, begu i fukari jednako. Isto tako je ogranicio i struju privredi dok ne prodje ovo ludilo i to je sasvim regularno, na takvu vrstu politike ima pravo svaka drzava. Ali ono sta nema pravo to je da odredjuje cijenu struje SELEKTIVNO prem tome kakav je kome prihod. Cak i kad se uvede trzisna cijena za domacinstva svi ce placati struju prema istoj cijeni samo ce ugrozene kategorije imati nekakve socijalne pripomoci.
Mos ti voljet il nevoljet neku firmu ali tako se ne odredjuje cijena energenata!
Post Reply