BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3251 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Pa vidi
Imaju oni
A ima jos drugih najmanje 10 u sistemu virtuelih elektrana

Svi ostali propisno rade, samo ovi levati sto misle da je sve ko nasuti gorivo u auto
Bome nije
doktor78
Posts: 3005
Joined: 14/09/2006 11:02

#3252 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by doktor78 »

Kad se u Federaciji očekuje usvajanje zakona sličnog onom u RS-u, da vlasnici solarnih elektrana mogu istovremeno biti i proizvođači i potrošači?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24757
Joined: 08/09/2005 20:08

#3253 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

https://www.seebiz.eu/energetika/ljublj ... dlo/284193
SARAJEVO - Interenergo, energetska kompanija sa sjedištem u Ljubljani, koja je dio austrijske grupe Kelag, kupila je projekt vjetroparka Ivan Sedlo jugozapadno od Sarajeva.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/lju ... /221111144


Hahahahahaahaha

Komentari su vrh.
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3254 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Pa sto neko nije naš napravio onda kad ni ovo ne valja?

Da je napravio neki privatnik iz BiH bilo bi kako je to moguce, lopov itd

Da je napravila EPBiH bilo bi opet nekih crnjih komentara, nema para za rudare ima za vjetar

Tako da ne znam u kojem bi slucaju ovaj projekat bio dobar?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24757
Joined: 08/09/2005 20:08

#3255 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 12/11/2022 10:39 Da je napravio neki privatnik iz BiH bilo bi kako je to moguce, lopov itd
Pa bio je. Pa je prodao koncesiju Slovencima.
mk ultra wrote: 12/11/2022 10:39 Tako da ne znam u kojem bi slucaju ovaj projekat bio dobar?
Bio bi dobar kada ne bi postojao. Nista sto se pravi kod nase ne valja.
Ci-Nick
Posts: 5157
Joined: 15/03/2015 17:38

#3256 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

mk ultra wrote: 12/11/2022 10:39 Pa sto neko nije naš napravio onda kad ni ovo ne valja?

Da je napravio neki privatnik iz BiH bilo bi kako je to moguce, lopov itd

Da je napravila EPBiH bilo bi opet nekih crnjih komentara, nema para za rudare ima za vjetar

Tako da ne znam u kojem bi slucaju ovaj projekat bio dobar?
Ljudi ne razumiju da svaki KWh zelene energije proizveden u BiH ide u statistiku BiH.
Zlo je sto je Vuku Hamoviću dozvoljeno da napravi termoelektranu jer ta struja ide u izvoz, dobit ide Hamoviću a nama negativna statistika omjera el.energije iz uglja.
U Hrvatskoj je samo jedan vjetropark u vlasništvu HEP-a a svi ostali privatni.
Najveći su izgradili kinezi.
Al se Hrvatska hvali tom zelenom energijom.
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3257 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Upravo tako
Svaki kWh unutar drzave je jako bitan jer drzava moze na neki nacin regulisati nesto

Situacija da nam se iskljuci jedan TE Blok, u narednih 5 god, mi bismo mogli dobro da se zajebemo sa trenutno uninanim cijenama

Zamisli cijena struje domacinstvima bi skocila x3
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#3258 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by moee »

Može li neko sa foruma da okvirno napiše ukupne troškove izgradnje solarne elektrane 23kW i 150kW u okolini Sarajeva?

23kW bi bila na kosom limenom krovu, a 150kW na livadi.

Koji je REALNI vremenski povrat ovakve investicije?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3259 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Sanjarko »

Gospodin neki, inovator iz Njemacke, sta je izumio davno vjetro-turbine, pa ih prepravio da se izliju lopatice izjedna, sad radi na poboljsanju jos vise tih vjetro-turbina, da ih na more u vecim dubinama mogu usidriti. Neki dan gledam to. Imal sta na polju solara kakvih pomaka. Pricaju neki dan da je solar vise za imucnije drzave. Da je teze siromasnima pristup toj tehnologiji itd.

Ja kontam ma kakvi ali stvarno dugo nisam vidio poboljsanje inovacijsko neko solara. Zadnje sta sam vidio je bilo neke nove foto-celije za solar. Neki novi nacin kako se prave. Ali nisam nista dosad vidio da je to zazivilo.

Znam nije tema, ali nemam gdje ovo da priupitam. Ove drzave s velikim obalama od ovoga ce da mozda profitiraju.
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3260 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

moee wrote: 12/11/2022 16:42 Može li neko sa foruma da okvirno napiše ukupne troškove izgradnje solarne elektrane 23kW i 150kW u okolini Sarajeva?

23kW bi bila na kosom limenom krovu, a 150kW na livadi.

Koji je REALNI vremenski povrat ovakve investicije?
Isplati se svako ulaganje u struju
Nije struja smilje pa da neko farba u zeleno
Koliko je ocitano toliko je naplaceno

Po 0.12KM/kWh se isplatilo za 7 godina a ne sad

Ako ti treba jos info javi :mrgreen:
Biće nekih novina sa opremom naredne godine
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#3261 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by moee »

mk ultra wrote: 12/11/2022 17:20
moee wrote: 12/11/2022 16:42 Može li neko sa foruma da okvirno napiše ukupne troškove izgradnje solarne elektrane 23kW i 150kW u okolini Sarajeva?

23kW bi bila na kosom limenom krovu, a 150kW na livadi.

Koji je REALNI vremenski povrat ovakve investicije?
Isplati se svako ulaganje u struju
Nije struja smilje pa da neko farba u zeleno
Koliko je ocitano toliko je naplaceno

Po 0.12KM/kWh se isplatilo za 7 godina a ne sad

Ako ti treba jos info javi :mrgreen:
Biće nekih novina sa opremom naredne godine
Treba mi svaki info jer planiram nešto uložiti u solare. :izet: Imam ponudu da učestvujem u jednom projektu 150kW kao suvlasnik, ali mi je jedna osoba rekla da je bolje da sam pravim 23kW (bez detalja).

Možeš i u pm pisati slobodno...
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3262 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Lim ti je od 1300-1500Km po kW panela
Ne trebas gledati vise tu klasifikaciju 23kW, radis koliko mozes
Otkup, ako dobijes prikljucak, ide od 30 do 40kF po kWh

Zemlja od 1800 do 2000KM/kWp (procedura izvođenja je x2 u odnosu na hlim)

@moee
Ako imas lokaciju, posalji da izracunamo
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#3263 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

Nešto kontam, kad se napravi solarna elektrana, " sazad" dovučeš kabal sa strujom koju uzimaš od elektrodistribucije po 8 pf a ovamo je puštaš u mrežu kao da ti elektrana proizvodi i prodaješ po 40 pf.

Možeš i naveče " praviti struju".
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3264 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Moras precizirati kako bi to izveo

:mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10303
Joined: 10/03/2022 22:16

#3265 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by ZoomZoomKiwi »

Istovremeno nije moguće, a preko baterija ima gubitaka i nedovoljno kapaciteta da se to uopće isplati.
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#3266 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

Ma zajebaću ja državu nekako. Mora biti neki način. Šteta je ne iskoristiti ovakvu razliku cijene.
Test1234
Posts: 242
Joined: 22/02/2021 11:10

#3267 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Test1234 »

zigzag wrote: 13/11/2022 17:42 Ma zajebaću ja državu nekako. Mora biti neki način. Šteta je ne iskoristiti ovakvu razliku cijene.
zigzag, samo nas prcaj :izet:
Inace kolega je instalirao foto naponsku i procjena je 1kW/h daje 1 MW/god
Znaci oko 23.000 kW godišnje za 23kW solarku, investicija oko 40k. srednja Bosna
sad računajte kad se isplati.
10% dobiti godišnje se mora platiti.
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#3268 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Scopio »

Obzirom da upadam ovdje kao padobranac, molio bih za savjet.
Otac ima odredenu ustedjevinu cca. 40 000 KM, kaze glupo da stoje na banci pa bi htio na neki siguran nacin to sacuvati i eventualno oploditi i odlucio se investirati u solarnu energiju. ima pun kurac livada u vlasnistvu na podrucju srednje bosne ( nema magle) i mene zanima koliko je to isplativo, neki savjet...kako sta u pp ako je zabranjeno ovdje pisati.
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#3269 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

To je sad problematično što ima vrlo malo stručnih lica koja znaju postaviti, a hiljade ljudi traži početnu informaciju.

" Imam livadu-imam pare, šta da radim".

Svi ovi stručni su trenutno zauzeti velikim poslovima. I vrlo je teško davati inicijalne ponude jer i za to treba vremena plus što neko mora ispitati teren, a svaka opština ima svoje propise o gradnji.
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3270 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Mozes napraviti za pare koje imas 23kW panela sa 20kW inverterom

Sve je moguce, samo imas papira 6mj da sredis...

Vjeruj mi meni stoje 3 projekta od 1.2MW, 500kW i 250kW nemam kad da sastavim od ostalog
A znas nas svijet trebalo mi je jucer
realno prije sredine marta nema gradnje osim nazor
lutko
Posts: 179
Joined: 05/01/2004 00:00
Contact:

#3271 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by lutko »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/rud ... /221116101

U momentu kad je svaki grumen bitan ovi "udarnici" iz Kreke su u ovoj godini proizveli 500.000 tona (ili 35%) manje uglja nego prije 3 godine (uz 30% veća plate). Zbog toga je u ovoj godini proizvedeno i izvezeno 400 gigavatsati manje nego sto je trebalo iz TE Tuzla i pri tome je firma u 90% vlasnistvu drzave izgubila bar 120 miliona KM zarade odnosno građani su oštećeni za blizu 110 miliona KM dobiti elektroprivrede. I nije problem sto su u proslom mjesecu proizveli 60.000 tona manje od predviđenog te oštetili ovo naivno društvo za bar 15 miliona maraka, problem je što plata 2 dana kasni. Inace je trošak te plate vjerovatno veći od prihoda ukupno pa će se ostati dužno i kunti i panti, ali se "udarniku" ne smije ostati dužan.
Ci-Nick
Posts: 5157
Joined: 15/03/2015 17:38

#3272 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

lutko wrote: 17/11/2022 14:32 https://www.klix.ba/biznis/privreda/rud ... /221116101

U momentu kad je svaki grumen bitan ovi "udarnici" iz Kreke su u ovoj godini proizveli 500.000 tona (ili 35%) manje uglja nego prije 3 godine (uz 30% veća plate). Zbog toga je u ovoj godini proizvedeno i izvezeno 400 gigavatsati manje nego sto je trebalo iz TE Tuzla i pri tome je firma u 90% vlasnistvu drzave izgubila bar 120 miliona KM zarade odnosno građani su oštećeni za blizu 110 miliona KM dobiti elektroprivrede. I nije problem sto su u proslom mjesecu proizveli 60.000 tona manje od predviđenog te oštetili ovo naivno društvo za bar 15 miliona maraka, problem je što plata 2 dana kasni. Inace je trošak te plate vjerovatno veći od prihoda ukupno pa će se ostati dužno i kunti i panti, ali se "udarniku" ne smije ostati dužan.
Zanimljivo bi bilo vidjeti imovinu grlatog sindikaliste Tokića. Vjerovatno bi mu pozavidjela većina političara. Oni ne samo da ne proizvode ni blizu plana nego i opstruiraju proizvodnju. Tu bi trebalo neke "rudare" i krivično goniti.
lutko
Posts: 179
Joined: 05/01/2004 00:00
Contact:

#3273 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by lutko »

Mislim da je Federacija izgubila preko 2 milijarde maraka u zadnjih 20ak godina zbog toga sto rudnici nisu poslozeni ko u ozbiljnim drzavama, u zadnjih 18 mjeseci vjerovatno preko 400 miliona, moze se to izracunat
User avatar
anelsol
Posts: 3059
Joined: 10/05/2017 22:41

#3274 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by anelsol »

Ogromna kiša u Hercegovini. Napunit će se sve akomulacije u vrlo kratkom roku.
User avatar
anelsol
Posts: 3059
Joined: 10/05/2017 22:41

#3275 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by anelsol »

Taman kada se hidrologija malo popravila i počeli izvoziti struju ponovo štrajk i ucjena. Nikad kraja ovome:
Rudari u Tuzli i Zenici jutros su ušli u radnički neposluh, odbijajući sići u jame, potvrđeno je za Klix.ba. Kako saznajemo, od nadležnih traže isplatu plate i potpisivanje novog kolektivnog ugovora.


Rudari prve smjene rudnika uglja Kreka i Zenica jutros su odbili sići u jame, čime su počeli svoj radnički neposluh, potvrđeno je iz sindikalnih organizacija za Klix.ba. Razlog za ovakav potez je neispunjavanje odredbi granskog kolektivnog ugovora koja se odnosi na isplatu plate.

"Kada god imamo pregovore vezano za novi kolektivni ugovor nastaju određeni problemi, koji se posebno odražavaju na jedan ili dva rudnika. Mi u Tuzli i Zenici trenutno imamo nepoštovanje aktuelnog granskog kolektivnog ugovora. Jučer smo imali sastanak sa rukovodstvom Kreke, tokom kojeg nije bilo ni naznaka kada bi mogla biti isplata plate", kazao je za Klix.ba predsjednik Sindikalne organizacije RMU Kreka Zuhdija Tokić.

On je naveo da rukovodstvo rudnika i Elektroprivreda BiH trebaju odgovoriti obavezama koje imaju prema rudniku, a dok se to ne desi ruadri ostaju u radničkom neposluhu, bez proizvodnje uglja.

"Radnici su jutros stupili u radnički neposluh, a čim bude isplaćena plata mi ćemo nastaviti sa proizvodnjom koja je trenutno obustavljena u jamama i na otkrivci. Mi smo bili prinuđeni na ovaj korak, posebno u vremenu kada je svaka marka bitna za radnika. Oni u cijeloj priči nisu krivi, sve je do nadležnih", dodao je Tokić.

Zbog neisplaćivanja plata proizvodnja je obustavljena jutros i u Rudniku mrkog uglja Zenica.

"Proizvodnja je obustavljena u oba pogona, odnosno Raspotočje i Stara jama. Ljudi odbijaju da rade dok plata i topli obrok ne budu isplaćeni. Položaj rudara u Zenici je veoma težak, a situacija dodatno bude usložnjena svaki put kada se organizira potpisivanje novog kolektivnog ugovora. Djeluje mi kao da ovo sad neko namjerno radi", potvrdio je za Klix.ba predsjednik Sindikata RMU Zenica Elvedin Avdić.

Aktuelni kolektivni ugovor u oblasti rudarstva na snazi je do kraja ove godine, a nedavno su počeli pregovori vezano za potpisivanje novog dokumenta. Međutim, rudari su nezadovoljni satnicom koja im se nudi.
Post Reply