BANKE ALL ABOUT!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3027
Joined: 25/06/2014 14:16

#1251 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by kakotakonikako »

namiami wrote: 17/03/2022 11:02
kakotakonikako wrote: 17/03/2022 10:55 Imam Avista stednju u KM i Avista stednju u Eur. Kada putem internet bankarstva ( Raiffeisen banka je u pitanju ) zelim prebaciti SVOJIH 1.000 KM u Avista stednju u Eur, uzimaju mi proviziju 6 KM. ZASTO ?
Pa odgovor je logican, konverzija KM u EUR. Sta mislis, da ce to raditi dzabe, pa i kad je IB u pitanju? :D
kakotakonikako wrote: 17/03/2022 10:55 A kada prebacujem sa tekuceg racuna KM novac na Avista stednju KM onda nema nikakve naplate transakcije.
Pa opet je logicno, prebacujes iz valute u valutu, nema nikakvih izmjena, samo brojevi s jednog na drugi broj.
kakotakonikako wrote: 17/03/2022 10:55 - Kada bih vratio ove konvertovane Eure sa Avista Eur u Avista KM - dali bi mi vratili ovih 6 KM ?
Logican je i odgovor, ne, ne bi, vec bi ti naplatili dodatnih 6KM za konverziju, ili koliko je vec po vazecim cjenovnicima.
Hvala na brzom odgovoru.

Koliko sam te shvatio: Prebacim svojih 1.000 KM u Eure i onda vratim te dobijene Eure ponovo u KM i nece biti 1.000 KM ( ili hoce ? ). A uz to mi uzmu dva puta transakciju po 6 KM , koju ne uzimaju kada prebacujem sa racuna KM u Avista KM.
Znaci ISTU kolicinu novca pri prebacivanju iz racuna KM u Avista KM i ponovo vracanje iz Avista KM u racun KM ne uzimaju nista a za istu kolicinu novca iz licnog Avista KM u licni Aviste Eur i ponovnim vracanjem ISTE kolicine novca iz licnog Avista Eur u licni Avista KM, uzimaju dvije provizije.
Priznajem, ako je tako, malo mi je ovo ne logicno.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#1252 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Ironmen »

Edo_19 wrote: 13/03/2022 19:58 Pozdrav, da li neko zna koja banka uzima najmanje provizije za podizanje u inostranstvu? Raiffeisen mi je uzimao 8KM za svako ubacivanje kartice u bankomat i mogao sam dizati samo pola iznosa sa računa odjednom, pa su mi na kraju kad se sve sabere uzeli haman 50 maraka provizije. Kartica će biti hrvatska jer planiram na sezonu, pa ako neko ima informaciju koja banka bi bila idealna bio bih zahvalan.
Probaj sa Unicreditom meni uzimaju na 1000 km za strane kartice 10 km dok RF uzima 27 km.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#1253 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Ironmen »

namiami wrote: 17/03/2022 11:22 Pa ako odeš sada na šalter i zamjeniš oštećene KM u KM, neće ti ništa naplatiti.
Ako radiš zamjenu oštećenih EUR onda će naplatiti :D

Ako odeš i zamjeniš KM u EUR naplatit će ti proviziju - standardna bakarska usluga.

Nema veze količina novca, već trošak banke. Prebacivanjem jednog broja u drugi, kada je u pitanju ista valuta nije trošak za banku, ili je zanemariv.

Konverzija valute, gdje pored kursa, uzimaju i na proviziji za zamjenu jedne valute u drugu, što je opet standardna bankarska usluga koju naplaćuju.

Nije ništa nelogično, zaista.
Sve su banke duzne da zamijene ostecenu KM valutnu novcanicu u novu novcanicu potpuno besplatno.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3027
Joined: 25/06/2014 14:16

#1254 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by kakotakonikako »

namiami wrote: 17/03/2022 11:22 Pa ako odeš sada na šalter i zamjeniš oštećene KM u KM, neće ti ništa naplatiti.
Ako radiš zamjenu oštećenih EUR onda će naplatiti :D
Priznajem ovo mi je nelogicno :D
namiami wrote: 17/03/2022 11:22 Ako odeš i zamjeniš KM u EUR naplatit će ti proviziju - standardna bakarska usluga.

Nema veze količina novca, već trošak banke. Prebacivanjem jednog broja u drugi, kada je u pitanju ista valuta nije trošak za banku, ili je zanemariv.
Itekako ima veze KOLICINA novca, recimo putem IB kada sam htio prebaciti 1.000 KM sa Avista KM u Avista Eur provizija bi bila 6 KM a za 2.000 KM sa Avista KM u Avista Eur provizija bi bila 12 KM.
namiami wrote: 17/03/2022 11:22 Konverzija valute, gdje pored kursa, uzimaju i na proviziji za zamjenu jedne valute u drugu, što je opet standardna bankarska usluga koju naplaćuju.

Nije ništa nelogično, zaista.
Onda me tjeraju da uzmem svoje Eure i na crno ih zamijenim ( povoljnije ) u KM. :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1255 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by drndalo »

Sta ti znaci “na crno” ? Nije zabranjena promjena domace valute u € pa da je nelegalno.

Ako imas povoljnije prodati Kemi ili Peri umjesto banci, nije problem, osim sto ce banka manje zaraditi.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1256 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by drndalo »

kakotakonikako wrote: 17/03/2022 11:14
namiami wrote: 17/03/2022 11:02

Pa odgovor je logican, konverzija KM u EUR. Sta mislis, da ce to raditi dzabe, pa i kad je IB u pitanju? :D



Pa opet je logicno, prebacujes iz valute u valutu, nema nikakvih izmjena, samo brojevi s jednog na drugi broj.



Logican je i odgovor, ne, ne bi, vec bi ti naplatili dodatnih 6KM za konverziju, ili koliko je vec po vazecim cjenovnicima.
Hvala na brzom odgovoru.

Koliko sam te shvatio: Prebacim svojih 1.000 KM u Eure i onda vratim te dobijene Eure ponovo u KM i nece biti 1.000 KM ( ili hoce ? ). A uz to mi uzmu dva puta transakciju po 6 KM , koju ne uzimaju kada prebacujem sa racuna KM u Avista KM.
Znaci ISTU kolicinu novca pri prebacivanju iz racuna KM u Avista KM i ponovo vracanje iz Avista KM u racun KM ne uzimaju nista a za istu kolicinu novca iz licnog Avista KM u licni Aviste Eur i ponovnim vracanjem ISTE kolicine novca iz licnog Avista Eur u licni Avista KM, uzimaju dvije provizije.
Priznajem, ako je tako, malo mi je ovo ne logicno.
Probaj otici na salter banke sa 1000 i zamijeniti ih, odmah stani ponovo u red, i zamijeni ih nazad u pocetnu valutu... Uradi to xx puta i rijesio si problem, vise nemas sta da zamijenis... :mrgreen:

Mislim, imas li ikakvog pojma cime se banke bave? Cuvanjem tvojih para besplatno ili...? :-)
botsvana
Posts: 64
Joined: 02/03/2022 12:08

#1257 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by botsvana »

User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#1258 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by ElRe »

Dobra ponuda nenamjenskih kredita u Union banci.
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#1259 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by bumerangss »

drndalo wrote: 18/03/2022 07:44 Sta ti znaci “na crno” ? Nije zabranjena promjena domace valute u € pa da je nelegalno.

Ako imas povoljnije prodati Kemi ili Peri umjesto banci, nije problem, osim sto ce banka manje zaraditi.
Ja zamjenim kod švercera na otoci bez provizije :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1260 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by drndalo »

Posteno. Samo tu moras biti oprezan da se ne provuce kakav laznjak... Ali to znas sigurno i bez mene. :mrgreen:
noviclan
Posts: 10942
Joined: 31/10/2013 06:48

#1261 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by noviclan »

bumerangss wrote: 19/03/2022 04:48
drndalo wrote: 18/03/2022 07:44 Sta ti znaci “na crno” ? Nije zabranjena promjena domace valute u € pa da je nelegalno.

Ako imas povoljnije prodati Kemi ili Peri umjesto banci, nije problem, osim sto ce banka manje zaraditi.
Ja zamjenim kod švercera na otoci bez provizije :D
Kako se tu peru necije prljave "pare"
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1262 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Bosanac sa dna kace »

drndalo wrote: 18/03/2022 07:51Mislim, imas li ikakvog pojma cime se banke bave? Cuvanjem tvojih para besplatno ili...? :-)
Jeste, banke su tu radi sebe, ne radi gradjana!
Ali isto tako uzele su pravo platnog prometa. Ma'l te ne kontrolisu nam svaki potroseni fening.
Ako ista usluge vodjenja racuna, aplikacije na telefonu i uplata i isplata na racune unutar jedne banke trebalo bi biti skroz besplatno.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1263 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by drndalo »

Slazem se, ali ko im je tu komotnu ulogu dopustio ? Mi i nasi "izabrani" predstavnici...

Poplave 2014, nidje nista spremno. Vlada RS ujutro trazi i dobija kredita 140 mil. KM od Unicredit-a Banja Luka... Platice vec neko, nekako...
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#1264 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by EasyMan »

Opet poceli pricati o ratu i poceli masovno pare dizati. Vecinom ljudi koji rade po opstinama i ministarstvima. I iz nekih ambasada isto rade i jos kazu mijenjaj u eure :-)
Ko je lud ovdje? Jesam ja jedini koji ne misli o ratu? Ovaj narod ce unistiti sve banke u drzavi ako ovako nastavi :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1265 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Truba »

ja od 2008 redovito svaki mjesec kupim stoju dvije
znači ispred sam ljudi :D decenijama

s markama ne možeš nidje van bih bez peglanja
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#1266 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Haris.ba »

EasyMan wrote: 24/03/2022 09:14 Opet poceli pricati o ratu i poceli masovno pare dizati. Vecinom ljudi koji rade po opstinama i ministarstvima. I iz nekih ambasada isto rade i jos kazu mijenjaj u eure :-)
Ko je lud ovdje? Jesam ja jedini koji ne misli o ratu? Ovaj narod ce unistiti sve banke u drzavi ako ovako nastavi :roll:
Kako ce se unistiti banke? Ako bankama fali novca (a znamo da ga ne fali) podigla bi se kamatna stopa na stednju da se privuku gradjani da drze novac u bankama.

Znaci da banke imaju kapitala za poslovanje neovisno od navodnog podizanja novca.

KM kao valuti nista specijalno ne smeta razmjena u euro. Kurs je fiksiran. Izvoznicima i uvoznicima je svejedno.


Veci je problem gdje se cuva kesovina zbog lopova.

P.S.
Ne znam objavljuju li javno te podatke vise, ali pola ukupne stednje gradjana u bankama drzi 90% stanovnistva, ostalih pola je u rukama ostalih 10%.
Ne sekira se banka sto neko podigne 10 hiljada. Oni sto imaju milione su bitni.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#1267 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by EasyMan »

Haris.ba wrote: 24/03/2022 12:15
EasyMan wrote: 24/03/2022 09:14 Opet poceli pricati o ratu i poceli masovno pare dizati. Vecinom ljudi koji rade po opstinama i ministarstvima. I iz nekih ambasada isto rade i jos kazu mijenjaj u eure :-)
Ko je lud ovdje? Jesam ja jedini koji ne misli o ratu? Ovaj narod ce unistiti sve banke u drzavi ako ovako nastavi :roll:
Kako ce se unistiti banke? Ako bankama fali novca (a znamo da ga ne fali) podigla bi se kamatna stopa na stednju da se privuku gradjani da drze novac u bankama.

Znaci da banke imaju kapitala za poslovanje neovisno od navodnog podizanja novca.

KM kao valuti nista specijalno ne smeta razmjena u euro. Kurs je fiksiran. Izvoznicima i uvoznicima je svejedno.


Veci je problem gdje se cuva kesovina zbog lopova.

P.S.
Ne znam objavljuju li javno te podatke vise, ali pola ukupne stednje gradjana u bankama drzi 90% stanovnistva, ostalih pola je u rukama ostalih 10%.
Ne sekira se banka sto neko podigne 10 hiljada. Oni sto imaju milione su bitni.
Kako su unistili sber?

Evo pitao sam sigurno 10 ljudi zasto dizu, koji je razlog i niko nije nista konkretno rekao. Samo kazu poslusaj me dizi pare eto vidjeces :lol:

Eure nemam niti bih mijenjao u eure jer ne mislim bjezati i da se zarati. Pare koje stedim mislim ovdje ulagati.

Najgore je sto ovi sto najvise paniku dizu i dizu pare s bankenustvari i nemaju para niti stednju ili imaju vrlo malo.

Valjda je njihova milja vrijednija nego necijih 10 :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#1268 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Haris.ba »

EasyMan wrote: 24/03/2022 13:00 Kako su unistili sber?
Ko je unistio sber? Eno banka radi.
EasyMan wrote: 24/03/2022 13:00
Najgore je sto ovi sto najvise paniku dizu i dizu pare s bankenustvari i nemaju para niti stednju ili imaju vrlo malo.
I takvi ce potopiti banku? Jelde da nema logike.
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#1269 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by nepass1 »

EasyMan wrote: 24/03/2022 13:00
Haris.ba wrote: 24/03/2022 12:15

Kako ce se unistiti banke? Ako bankama fali novca (a znamo da ga ne fali) podigla bi se kamatna stopa na stednju da se privuku gradjani da drze novac u bankama.

Znaci da banke imaju kapitala za poslovanje neovisno od navodnog podizanja novca.

KM kao valuti nista specijalno ne smeta razmjena u euro. Kurs je fiksiran. Izvoznicima i uvoznicima je svejedno.


Veci je problem gdje se cuva kesovina zbog lopova.

P.S.
Ne znam objavljuju li javno te podatke vise, ali pola ukupne stednje gradjana u bankama drzi 90% stanovnistva, ostalih pola je u rukama ostalih 10%.
Ne sekira se banka sto neko podigne 10 hiljada. Oni sto imaju milione su bitni.
Kako su unistili sber?

Evo pitao sam sigurno 10 ljudi zasto dizu, koji je razlog i niko nije nista konkretno rekao. Samo kazu poslusaj me dizi pare eto vidjeces :lol:

Eure nemam niti bih mijenjao u eure jer ne mislim bjezati i da se zarati. Pare koje stedim mislim ovdje ulagati.

Najgore je sto ovi sto najvise paniku dizu i dizu pare s bankenustvari i nemaju para niti stednju ili imaju vrlo malo.

Valjda je njihova milja vrijednija nego necijih 10 :D
U sberu su za par dana digli 210mKM samo u federaciji
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#1270 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by EasyMan »

Haris.ba wrote: 24/03/2022 13:35
EasyMan wrote: 24/03/2022 13:00 Kako su unistili sber?
Ko je unistio sber? Eno banka radi.
EasyMan wrote: 24/03/2022 13:00
Najgore je sto ovi sto najvise paniku dizu i dizu pare s bankenustvari i nemaju para niti stednju ili imaju vrlo malo.
I takvi ce potopiti banku? Jelde da nema logike.
Radi zato sto je kupljena od strane druge banke.

Potopice zato sto stvaraju paniku, zbog njih ce poceti dizati pare i oni sto umaju po 100-200k na banci.

Nemoj se praviti pametan, zasto brasno ne mogu da kupim danima? Upravo zbog takvih glupana koji su digli paniku pa brasno vrecama kupuje i onaj sto mu ne treba.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#1271 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by EasyMan »

nepass1 wrote: 24/03/2022 13:51
EasyMan wrote: 24/03/2022 13:00

Kako su unistili sber?

Evo pitao sam sigurno 10 ljudi zasto dizu, koji je razlog i niko nije nista konkretno rekao. Samo kazu poslusaj me dizi pare eto vidjeces :lol:

Eure nemam niti bih mijenjao u eure jer ne mislim bjezati i da se zarati. Pare koje stedim mislim ovdje ulagati.

Najgore je sto ovi sto najvise paniku dizu i dizu pare s bankenustvari i nemaju para niti stednju ili imaju vrlo malo.

Valjda je njihova milja vrijednija nego necijih 10 :D
U sberu su za par dana digli 210mKM samo u federaciji
Ma nije moguce, evo kolega haris kaze da je nemoguce unistiti banku.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#1272 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Haris.ba »

EasyMan wrote: 24/03/2022 13:55 Ma nije moguce, evo kolega haris kaze da je nemoguce unistiti banku.
Banku nije unistilo podizanje novca, vec sto nije imala zaledjinu da prebrodi stampedo na racune. Svaka banka to odradi na nacine medjubankarskih pozajmica.

Sber je zafrkala poveznica sa Rusijom.

Sto druge banke nemaju problema? Nije ovo prvi put da narod panicno dize lovu.

Samo pogledati kamatnu stopu na stednju i polog novca.

Kazu da Rajfajzen i Unicredit kao grupacija imaju pofinu izlozenost u Rusiji. Ali, iza tih banaka ima ko stati.
EasyMan wrote: 24/03/2022 13:54
Nemoj se praviti pametan, zasto brasno ne mogu da kupim danima? Upravo zbog takvih glupana koji su digli paniku pa brasno vrecama kupuje i onaj sto mu ne treba.
Gdje to nemas brasno kupiti danima?
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#1273 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by EasyMan »

Haris.ba wrote: 24/03/2022 15:43
EasyMan wrote: 24/03/2022 13:55 Ma nije moguce, evo kolega haris kaze da je nemoguce unistiti banku.
Banku nije unistilo podizanje novca, vec sto nije imala zaledjinu da prebrodi stampedo na racune. Svaka banka to odradi na nacine medjubankarskih pozajmica.

Sber je zafrkala poveznica sa Rusijom.

Sto druge banke nemaju problema? Nije ovo prvi put da narod panicno dize lovu.

Samo pogledati kamatnu stopu na stednju i polog novca.

Kazu da Rajfajzen i Unicredit kao grupacija imaju pofinu izlozenost u Rusiji. Ali, iza tih banaka ima ko stati.
EasyMan wrote: 24/03/2022 13:54
Nemoj se praviti pametan, zasto brasno ne mogu da kupim danima? Upravo zbog takvih glupana koji su digli paniku pa brasno vrecama kupuje i onaj sto mu ne treba.
Gdje to nemas brasno kupiti danima?
A sta bi se desilo da se krenu dizati pare iz svih banaka kod nas?

Brasno nemas u bingu i merkatoru. Kada dodje nestane isti dan i opet ga nema.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#1274 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by vjeshalica »

EasyMan wrote: 24/03/2022 13:54
Radi zato sto je kupljena od strane druge banke.
Potopice zato sto stvaraju paniku, zbog njih ce poceti dizati pare i oni sto umaju po 100-200k na banci.
Nemoj se praviti pametan, zasto brasno ne mogu da kupim danima? Upravo zbog takvih glupana koji su digli paniku pa brasno vrecama kupuje i onaj sto mu ne treba.
U pravu si. Ljudi jesu panično dizali jer im je neko objasnio da će banka da ljohne i da će završiti ko štediše ljubljanske banke, što je donekle i možda opravdano s obzirom da u lopovskoj državi mehanizmi zaštite ne postoje i jedva čekaju da prevare ljude i ukradu sve živo
za brašno je druga priča,tako su ga za koronu kupovali ko stoka, pa kasnije ostavljali pored kontejnera
najtuznija slika iza rata koju sam vidjela
mahiraga
Posts: 13
Joined: 16/03/2021 19:14

#1275 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by mahiraga »

Gdje uzeti stambeni kredit, i da li je pametno pristati na promjenjivu kamatnu stopu?

Totalni sam laik sto se tiče banaka, fala Bogu do sada mi nisu trebale
Post Reply