BANKE ALL ABOUT!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#1726 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by EasyMan »

Ima li neko frisko iskustvo ili preporuku gdje traziti stambeni kredit? Koje banke su trenutno najpovoljnije? Neki savjet u vezi stambenog kredita? Nisam nikad dizao veci kredit pa nemam pojma na sta da obratim paznju.
goredole
Posts: 409
Joined: 07/01/2021 19:18

#1727 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by goredole »

challmander wrote: 27/01/2023 15:19 Je li neko dizao u Intesi kredit sa promjenjivom kamatom u zadnje vrijeme ili da ima vec neki kredit? Malo obilazim banke ovih dana, gledam gdje imam najpovoljnije uslove za kupovinu stana i sto vise gledam, opet mi izbor pada na Intesu. Zanima me kako se njihove kamate krecu, jesu li ih dizali u zadnjih 6-12mj i ako jesu koliko su ta povecanja bila.
porastao je euribor, pa samim tim i kamate - kako u svim bankama, tako i u intesi.
EasyMan wrote: 05/02/2023 18:07 Ima li neko frisko iskustvo ili preporuku gdje traziti stambeni kredit? Koje banke su trenutno najpovoljnije? Neki savjet u vezi stambenog kredita? Nisam nikad dizao veci kredit pa nemam pojma na sta da obratim paznju.
sto je neko ranije napisao najbolja procedura je da uzmes ponude iz svih banaka, a onda sa najboljom ponudom napravis jos jedan krug. ukratko, najpovoljnija banka je ona koja ti da najbolje uslove, a kredit je najobicniji proizvod o kojem se moze razgovarati.
challmander
Posts: 351
Joined: 09/01/2022 11:42

#1728 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by challmander »

Razumijem taj dio, ali me zanima kolika su ta povecanja. Kad sam bio nedavno, nudili su 2.99% promjenjivu pa me zanima kako se ta kamata kretala u zadnjih godinu dana ako se vec mijenja svakih 6/12 mj na promjenu EURIBOR.
goredole
Posts: 409
Joined: 07/01/2021 19:18

#1729 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by goredole »

mislis na kretanje euribora ili kumulativno kamate? euribor je do 1. kvartala '22 bio ispod 0% a sada grabi preko 3% sa tendencijom rasta. ako mislis na kamatu zavisi od tipa kredita.
challmander
Posts: 351
Joined: 09/01/2022 11:42

#1730 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by challmander »

Vise mislim na kamatu, tacnije koliko se raji mijenjala kamata u zadnjih pola godine.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1731 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Dozer »

Ove banke u BiH definitivno treba tuziti redom. Nevjerovatno, ali debili blokiraju transakcije prema svim online payment procesorima. :shock: :shock: :shock: :shock:

Obrazlozenje - "oni imaju veze s crypto valutama". Halooooooooooooooooooooo, HAJVANIIIIIIIIIIIIIIIII!
Pa cijeli svijet i sve vezano za finansije se uvezuje sa crypto valutama, samo vi u BIH to blokirate, i to bez ikakvog zakona o tome!

Da li su ovi debili u nasim bankama svjesni da ljudima blokiraju mogucnost placanja i primanja uplata koje nemaju veze s cryptom, a samo zato sto taj online payment procesor ima neku vezu s crypto trzistem!?!?!

Koliki idiot treba biti za ovo?!
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#1732 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by black_noke »

Kakve su sada kamate za stambene kredite?
goredole
Posts: 409
Joined: 07/01/2021 19:18

#1733 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by goredole »

challmander wrote: 05/02/2023 22:07 Vise mislim na kamatu, tacnije koliko se raji mijenjala kamata u zadnjih pola godine.
koliko znam, agencija za bankarstvo je odgodila paralelno dizanje u skladu sa odlukama ECB-a ali već ljudima stižu veće rate za cca 2%.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1734 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Dozer »

Ljudi kod nas su prilicno ekonomski nepismeni (a i generalno), i ne kontaju da je kredit roba, kao i bilo koja druga roba, i da je kamata stvar pregovaranja.

Svakoj banci je cilj da plasira sredstva i naplati kamatu (profit), te daje svoju ponudu s visinom i vrstom te kamate.

Ko god u banci prihvati kredit uz promjenjivu kamatnu stopu, a banka to nudi kao "obavezno", taj je kloc.

Fino se ide od banke do banke i trazi se ona.koja ce prihvatiti TVOJE uslove, jer ti si KUPAC tog kredita.
Moji licni uslovi su uvijek ugovor na fiksnu.kamatnu stopu, i to uvijek za bar 1% nizu od one koju oni nude.
I svaki put sam to tako i dobio. Jednom bilo povuci-potegni, kao - ne mogu oni to dati, a moj odgovor bio jednostavan - ok, idem traziti dalje.
Posto oni vrlo dobro znaju da cu to naci u nekoj drugoj banci, a onda i prebaciti platu tamo i ugasiti racune kod njih (sto cu sutra uraditi u Novoj banci recimo, zbog blokade prema Advcash), onda pristanu na trazeno.

Edukujte se malo ljudi, pobogu... Dnevno ostavite sate struzuci ekran po FB, Instagramu, forumu i raznim drugim glupostima, a mrsko vam je malo googlati i nauciti o bankama i kreditima kako biste sami sebi ustedili, i olaksali.
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#1735 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by nepass1 »

Dozer wrote: 06/02/2023 23:03 Ljudi kod nas su prilicno ekonomski nepismeni (a i generalno), i ne kontaju da je kredit roba, kao i bilo koja druga roba, i da je kamata stvar pregovaranja.

Svakoj banci je cilj da plasira sredstva i naplati kamatu (profit), te daje svoju ponudu s visinom i vrstom te kamate.

Ko god u banci prihvati kredit uz promjenjivu kamatnu stopu, a banka to nudi kao "obavezno", taj je kloc.

Fino se ide od banke do banke i trazi se ona.koja ce prihvatiti TVOJE uslove, jer ti si KUPAC tog kredita.
Moji licni uslovi su uvijek ugovor na fiksnu.kamatnu stopu, i to uvijek za bar 1% nizu od one koju oni nude.
I svaki put sam to tako i dobio. Jednom bilo povuci-potegni, kao - ne mogu oni to dati, a moj odgovor bio jednostavan - ok, idem traziti dalje.
Posto oni vrlo dobro znaju da cu to naci u nekoj drugoj banci, a onda i prebaciti platu tamo i ugasiti racune kod njih (sto cu sutra uraditi u Novoj banci recimo, zbog blokade prema Advcash), onda pristanu na trazeno.

Edukujte se malo ljudi, pobogu... Dnevno ostavite sate struzuci ekran po FB, Instagramu, forumu i raznim drugim glupostima, a mrsko vam je malo googlati i nauciti o bankama i kreditima kako biste sami sebi ustedili, i olaksali.
Kako kad, prvo bankar se sa kamatom ne moze igrati kako on hoce, nekad cak pa i za taj 1% mora traziti odobrenje od uprave ili cak generalnog direktora banke. Isto tako ne moze reci e ovaj je debil evo mu 2% veca kamata.
Ja kad sam kupovao novogradnju finansirali intesa i unicredit. Intesa me odjebala samo tako. U unicredit postavili oni svoje uslove pa ako hoces hoces. Cim je uknjizen stan kroz 7-8 mjeseci se prebacim u drugu banku za hipoteku. Znas koliko su se ovi iz uc potrudili da me zadrze, sve lili suze zamnom :lol: samo me pitali zasto odlazim, rekao dobio manju kamatu. Od njih dobio "ok" i to je to.
Zena mi je bankar koliko ljudi ima sto nece da im se vise javi sto pomagaju za kredite, kartice i sta sve ne.
challmander
Posts: 351
Joined: 09/01/2022 11:42

#1736 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by challmander »

goredole wrote: 06/02/2023 21:42
challmander wrote: 05/02/2023 22:07 Vise mislim na kamatu, tacnije koliko se raji mijenjala kamata u zadnjih pola godine.
koliko znam, agencija za bankarstvo je odgodila paralelno dizanje u skladu sa odlukama ECB-a ali već ljudima stižu veće rate za cca 2%.
Hvala na info, to je to sto sam trazio.

Znam da se ovi pocetni uslovi sto ponude bankari mogu ispregovarati. Ja sam se malo sokirao kad su mi u UC i RFB dali fiksnu kamatu od 4.29% na 15g a siguran sam da se moze spustiti na barem 3.5%, sto ipak bude razlika od nekih 15k u visini kredita koji mogu uzeti. Treba se definitivno "cjenkati" ili barem pokusati.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#1737 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Hercegoviina »

Moram pohvaliti unikredit banku. Nisu dizali kamate i ne misle do 1.1 .2024
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1738 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Dozer »

nepass1 wrote: 06/02/2023 23:30
Dozer wrote: 06/02/2023 23:03 Ljudi kod nas su prilicno ekonomski nepismeni (a i generalno), i ne kontaju da je kredit roba, kao i bilo koja druga roba, i da je kamata stvar pregovaranja.

Svakoj banci je cilj da plasira sredstva i naplati kamatu (profit), te daje svoju ponudu s visinom i vrstom te kamate.

Ko god u banci prihvati kredit uz promjenjivu kamatnu stopu, a banka to nudi kao "obavezno", taj je kloc.

Fino se ide od banke do banke i trazi se ona.koja ce prihvatiti TVOJE uslove, jer ti si KUPAC tog kredita.
Moji licni uslovi su uvijek ugovor na fiksnu.kamatnu stopu, i to uvijek za bar 1% nizu od one koju oni nude.
I svaki put sam to tako i dobio. Jednom bilo povuci-potegni, kao - ne mogu oni to dati, a moj odgovor bio jednostavan - ok, idem traziti dalje.
Posto oni vrlo dobro znaju da cu to naci u nekoj drugoj banci, a onda i prebaciti platu tamo i ugasiti racune kod njih (sto cu sutra uraditi u Novoj banci recimo, zbog blokade prema Advcash), onda pristanu na trazeno.

Edukujte se malo ljudi, pobogu... Dnevno ostavite sate struzuci ekran po FB, Instagramu, forumu i raznim drugim glupostima, a mrsko vam je malo googlati i nauciti o bankama i kreditima kako biste sami sebi ustedili, i olaksali.
Kako kad, prvo bankar se sa kamatom ne moze igrati kako on hoce, nekad cak pa i za taj 1% mora traziti odobrenje od uprave ili cak generalnog direktora banke. Isto tako ne moze reci e ovaj je debil evo mu 2% veca kamata.
Ja kad sam kupovao novogradnju finansirali intesa i unicredit. Intesa me odjebala samo tako. U unicredit postavili oni svoje uslove pa ako hoces hoces. Cim je uknjizen stan kroz 7-8 mjeseci se prebacim u drugu banku za hipoteku. Znas koliko su se ovi iz uc potrudili da me zadrze, sve lili suze zamnom :lol: samo me pitali zasto odlazim, rekao dobio manju kamatu. Od njih dobio "ok" i to je to.
Zena mi je bankar koliko ljudi ima sto nece da im se vise javi sto pomagaju za kredite, kartice i sta sve ne.
Naranvo da se mora traziti odobrenje za sve, ali imaju i oni, oni koji rade direktno na tome, pravo da daju popust u nekom procentu.
Ali, sve je to samo odraz domacih mentalnih sklopova. Vani se svi bore za svakog klijenta, a kod nas se to svodi na "ma jbt ga/je, imamo dovoljno"...
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#1739 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by moee »

black_noke wrote: 06/02/2023 18:33 Kakve su sada kamate za stambene kredite?
Jutros uz izvod za januar došla ponuda UCB za stambene kredite sa fiksnom KS do 20 godina.

- do 10 god - 2.99% NKS (fiksna)
- do 15 god - 4.29% NKS (fiksna)
- do 20 god - 4.49% NKS (fiksna)

Banka plaća procjenitelja, mogu klijenti svih banaka, bez obaveze prenosa primanja na UCB i bez naknade za obradu kredita.

Ja imam kredit sa promjenjivom KS od 3.59% i još nekih 10 god otplate. Provjerit ću mogućnost da se prebacim na nešto od ponuđenog...
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#1740 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by NediM17 »

Provjeri ti EKS, to je ono sto ukljucuje sve troskove kredita, jebes NKS.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16250
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1741 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by sime_cipol »

Ziraat daje 1.79 (EKS 3.58) fiksno na stambene. Doduse za zaposlene na budzetu. :D
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#1742 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by NediM17 »

Rekoh, duplo veca EKS.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#1743 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by -Chesterfield- »

NediM17 wrote: 07/02/2023 13:24 Provjeri ti EKS, to je ono sto ukljucuje sve troskove kredita, jebes NKS.
Image
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#1744 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by NediM17 »

Da, kad napisu EKS to je onda to.
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#1745 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by moee »

NediM17 wrote: 07/02/2023 13:24 Provjeri ti EKS, to je ono sto ukljucuje sve troskove kredita, jebes NKS.
EKS je još +0.25% na NKS u ovom slučaju.

Chester postavio letak.
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#1746 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by corei3 »

Ima li iko da mu je banka iz xy razloga otpisala dug,dio duga i sl. Kad banke to uopste rade?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1747 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by vjeshalica »

-Chesterfield- wrote: 07/02/2023 13:43
NediM17 wrote: 07/02/2023 13:24 Provjeri ti EKS, to je ono sto ukljucuje sve troskove kredita, jebes NKS.
Image
Dobra ova, za 200.000 vracas 103.000 kamate :-)
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#1748 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Leverage »

Donijeli kod nas u školu ovo, rate veće od plata :lol:

Neka garaža postane java, u najboljem slučaju.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#1749 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by tindbe »

Kako naše banke gledaju na zaposlenje kod stranaca za uzimanje (stambenog) kredita?
U mom slučaju - ugovori na dvije godine koji uredno produžujem već treći put. Koliko taj digitalni potpis njima znači?
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#1750 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by black_noke »

Moze li se dobiti stambeni kredit za nekretninu u inostranstvu?
Post Reply