BANKE ALL ABOUT!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1126 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Bosanac sa dna kace »

maha_xy wrote: 01/03/2022 23:25
Leverage wrote: 01/03/2022 22:31 Ni tu se ništa specijalno neće desiti, ali zašto ne reći da smo se u ovome pokazali bolji od njih, pošto inače ni u čemu drugom nismo bolji, eto makar jedna stvar :D
Objasni od koga su kupili dionice Sber banke, otudjili neciju imovinu, ovi donirali Agenciji, na koji nacin.Sta ti je, ljudi prebacuju tudju imovinu bez ikakvog osnova na druga pravna lica, to niti jedan zakon ne poznaje pa ni nas. Jer da bi po postojecem ZOB to uradio morali su im prvo oduzeti licencu za Rad i pokrenuti restrukturu. Super, konfiskovali smo rusku imovinu, a Austrijanci, Slovenci i Hrvati nisu, kako smo Samo pametni.
:thumbup:
Da to, odjednom sve u par minuta ma'l te ne rijesena kupoprodaja banke!
:cry:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1127 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Bosanac sa dna kace »

anex wrote: 02/03/2022 08:57
PlusSA wrote: 01/03/2022 23:37 Idemo u ASA bank svi :bih:
Nebi Unicredit napustio kad bi sad odmah Kepec iz Moskve bacio nuklearku.
Postali su preglomazni.
Ja sam toliko puta bio u Turskoj i na duzi period i povalcio pare, a nikad nisam dobio poruku niti bilo kakvo obavjestenje da su se povukli iz partnerstva sa Yapıkredi bankom i da vise nema besplatnog povlacenja novca u Turskoj sa Yapıkredi bankomata....
Usluge im fening gore-dole kao kod Asa banka (dosadasnje Asabanke).
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1128 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Bosanac sa dna kace »

fusion_ba wrote: 02/03/2022 14:33
mahalik wrote: 02/03/2022 14:20 Najjednostavnije
Banka registrirana u FBiH može poslovati u RS i obratno s tim da pojedini su odlučili da naprave posebne banke u svakom entitetu i ograniče se samo na to područje. To je iskljucivo odluka banke kako će organizirati svoje poslovanje
Sad je jasnije. Hvala! :thumbup:
:thumbup: :bih:
I mene uvşjek zanimalo.
Nisam znao da Sparkasse nije podijeljenja po entitetima.
Znam za BBI da posluje u oba entiteta, kao i Nova banka.

Mene zanima koja je razlika u tome sto kod Sberbanke u Federasiji pise ''dd'' a u RS ''ad''.
Jel Sber u Federaciji ima(la) vise dionicara?
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#1129 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by jednonogi_Jack »

Bosanac sa dna kace wrote: 02/03/2022 15:29
Mene zanima koja je razlika u tome sto kod Sberbanke u Federasiji pise ''dd'' a u RS ''ad''.
Jezička razlika. Dioničarsko društvo i akcionarsko društvo. Jedno na muslimanskom jeziku, drugo na srbskom. :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1130 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Bosanac sa dna kace »

jednonogi_Jack wrote: 02/03/2022 15:43
Bosanac sa dna kace wrote: 02/03/2022 15:29
Mene zanima koja je razlika u tome sto kod Sberbanke u Federasiji pise ''dd'' a u RS ''ad''.
Jezička razlika. Dioničarsko društvo i akcionarsko društvo. Jedno na muslimanskom jeziku, drugo na srbskom. :D
hahaahhaa, moguce je i to :lol: :lol: :lol:
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#1131 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by bumerangss »

anex wrote: 02/03/2022 13:43
Ci-Nick wrote: 02/03/2022 11:46

kad smo kod panike,.. u Zenici nema gužve ispred banaka, dakle narodu je ipak brašno najvažnije,. :lol: čak ni pred Sberbank nema neke gužve. Najveća gužva ispred Unicredit, valjda je tako uvijek.
Oko 11:30h ispred ASA Banke red kao u ratu.
Koje ASa banke je li u Zenici ili u Sa i koja je li u Kolodvorskoj ako jeste tu je stalno red ispred bakne jer od njih 10 unutra samo jedan šalter radi i ja sam prije mjesec dana čekao sat i po ispred u redu :-)
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#1132 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by mahalik »

Banka gdje joj je sjedište podliježe tamošnjoj regulativi tog entiteta
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1133 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by VladaFBiH »

jednonogi_Jack wrote: 02/03/2022 15:43
Bosanac sa dna kace wrote: 02/03/2022 15:29
Mene zanima koja je razlika u tome sto kod Sberbanke u Federasiji pise ''dd'' a u RS ''ad''.
Jezička razlika. Dioničarsko društvo i akcionarsko društvo. Jedno na muslimanskom jeziku, drugo na srbskom. :D
jedno je Ruska varijanta "акционерная компания" :) a drugo nije :D
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#1134 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shalla »

bumerangss wrote: 02/03/2022 06:33 Sad u vecini banaka, nova oročenja ne možeš baš tek tako razročiti odnosno u zahtjevu za prekid oročenja moraš navesti debeo opravdan razlog i to dokumentovati (teška bolez, razvod, ženidba, odlazak iz zemlje....) i čekati da banka odobri prekid oročenja :run:
Nije to sad, to je tako već nekih 2-3 godine...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1135 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Bosanac sa dna kace »

Eno (Ne)zavisne novine javljaju da je Sberbanku u RS kupila Nova banka....
shalla wrote: 02/03/2022 16:29
bumerangss wrote: 02/03/2022 06:33 Sad u vecini banaka, nova oročenja ne možeš baš tek tako razročiti odnosno u zahtjevu za prekid oročenja moraš navesti debeo opravdan razlog i to dokumentovati (teška bolez, razvod, ženidba, odlazak iz zemlje....) i čekati da banka odobri prekid oročenja :run:
Nije to sad, to je tako već nekih 2-3 godine...
Meni je u ugovoru u Sberbanci pisalo da se za valjan razlog (smrtni slucaj, kupovina nekretnine, kupovina auta, stuoanje u brak itd...) mora predociti dokaz....i fakat su mi isplatili do zadnjeg eurcenta kad mi je lova trebala...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1136 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by moonca »

:shock: zasto mora postojati razlog. jednostavno. . hoches svoj novac.. ako se prekida.. ima kazna.. i to je sve..
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1137 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Truba »

To si potpiso
Citaj sto potpisujes
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 529
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#1138 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Dr_Help »

nisam dovoljno upoznat sa situacijom ali mi govore da je raiffeisen banka u goroj situaciji od sberbanke ? imal u tome istine ili je to samo neka šuplja ? :bih:
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#1139 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by mahalik »

Dr_Help wrote: 02/03/2022 17:46 nisam dovoljno upoznat sa situacijom ali mi govore da je raiffeisen banka u goroj situaciji od sberbanke ? imal u tome istine ili je to samo neka šuplja ? :bih:
To je i Vildana iz Oslobodjenja pisala
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1140 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by drndalo »

Vildana im reviziju vrsila? Znao sam da je svestrana...

Sta je problem Sbera bio isim vlasnistva iz Rusije? Nista.

RZB? Pokrao ih Direktor bivsi. Puno para za 1 fizicku osibu, realno ćurac od ovce za 1 pravnu bankarsku osobu makar i iz BiH...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1141 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by drndalo »

mahalik wrote: 02/03/2022 14:20 Najjednostavnije
Banka registrirana u FBiH može poslovati u RS i obratno s tim da pojedini su odlučili da naprave posebne banke u svakom entitetu i ograniče se samo na to područje. To je iskljucivo odluka banke kako će organizirati svoje poslovanje
Oba entiteta imaju svoje zakonodavstvo za banke, pa moras ispuniti sta se trazi. Neki su osnivali od nule, neki kupovali vec postojece banke, pa ih preregistrovali. Neki spajali, neki nisu.
Bosanac sa dna kace wrote: 02/03/2022 15:09

Objasni od koga su kupili dionice Sber banke, otudjili neciju imovinu, ovi donirali Agenciji, na koji nacin.Sta ti je, ljudi prebacuju tudju imovinu bez ikakvog osnova na druga pravna lica, to niti jedan zakon ne poznaje pa ni nas. Jer da bi po postojecem ZOB to uradio morali su im prvo oduzeti licencu za Rad i pokrenuti restrukturu. Super, konfiskovali smo rusku imovinu, a Austrijanci, Slovenci i Hrvati nisu, kako smo Samo pametni.
:thumbup:
Da to, odjednom sve u par minuta ma'l te ne rijesena kupoprodaja banke!
:cry:
Na osnovu zakona o bankarstvu gdje Agencija moze da uleti kad procjeni sranje u nastanku, mogu u roku dan uci u upravu i promijeniti sviju. Sankcije su ih dovele na nivo nestanka vlasnika pravnog lica. Agencija ispunila vakuum nastali. Jutros na N1 bili gosti iz obje agencije i prilicno fino pojasnili sve. Ako imas mogucnost vracanja na kablovskoj, pogledaj.
User avatar
Leverage
Posts: 9459
Joined: 27/05/2018 16:32

#1142 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Leverage »

Bosanac sa dna kace wrote: 02/03/2022 15:00
Leverage wrote: 01/03/2022 21:44
Nije to baš tako prosta jednačina.

Tad je trebalo skontat na vrijeme i uzet pare, a sad je trebalo skontat da je sve sigurica.

A ne obrnuto.
Ucini uslugu sebi, a i citateljstvu ovog cijenjenog foruma pa nemoj vise da pises, ili kako ti kaze ismijavas narod.
Narod nije glup!
Hajde nam sad ti dokazi i pokazi da je sad sve sigurcia.
Ljudi ginu u Ukrajini, ruske banke blokirane u po Evropi, a Mujica je'l treba da turi prst u uho i i gelda Zvezde granda? :shock:
Šta da dokazujem? Da ni u jednom momentu računi i kartice nisu bile blokirane, da sve normalno funkcioniše i, konačno, da je banka lišena ruskog uticaja i u formalnom smislu te da je potpuno izvjesno da problema neće ni biti. Ti ako to ne vidiš, do tebe je, Hastor je vidio i napravio posao dekade, a ti turi prst u uho i pare u šlifer i gledaj Zvezde Granda.

Narod ne da je glup, narod je u prosjeku ultraglupa intelektualno limitirana stoka koju ja sa zadovoljstvom ismijavam jer nemam nikakve empatije prema istom, zbog toga što sam bezobrazni cinik. Da imam mogućnost snimio bih vlastiti smijeh i pustio na veliki LED screen ispred banke gdje je kilometarski red.

Ti učini uslugu meni i prestani da me citiraš, inače ću biti primoran da i sa tobom, kao i sa većinom drugih, obrišem forumski patos, pa ćeš onda da završiš ponižen i osramoćen pred širokim forumskim auditorijem.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1143 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Haris.ba »

Ovaj zakon o bankama je donesen upravo radi situacija kakve se desavaju.

Agencija za bankarstvo ima diktatorske ovlasti u bankarskom sistemu. Prvo je ocuvanje stabilnosti, sve ostalo je sporedno.

Mrsko mi citati zakon, podavno sam. Koliko se sjecam, kada Agencija odradi ovo "preuzimanje", prijasnjem vlasniku se isplati. Nije "otimanje".

Vlada je cak donijela i neku uredbu kojom moze uletiti u strateske firme.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#1144 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by noviclan »

Dr_Help wrote: 02/03/2022 17:46 nisam dovoljno upoznat sa situacijom ali mi govore da je raiffeisen banka u goroj situaciji od sberbanke ? imal u tome istine ili je to samo neka šuplja ? :bih:
Oj u pm, valja gasiti racun i u raiffeisenu
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1145 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Haris.ba »

noviclan wrote: 02/03/2022 19:39
Dr_Help wrote: 02/03/2022 17:46 nisam dovoljno upoznat sa situacijom ali mi govore da je raiffeisen banka u goroj situaciji od sberbanke ? imal u tome istine ili je to samo neka šuplja ? :bih:
Oj u pm, valja gasiti racun i u raiffeisenu
Nece, i to ce ASA kupiti. :D
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#1146 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by bumerangss »

Raiffaisen je dobra za primati olatu jer je vođenje računa 1,99 KM kartica a ima najviše bankomata, samo u Novom Gradu na Dobrinji,na Alipašinom, u zgradi Nova Otoka, u Merkuru, u Buća Potoku... i 3 poslovnice u Novom Gradu

Mislim da bi sad ASA banka trebala imati više od 3 poslovnice za koje ja znam u Kolodvorskoj, na Alipašinom i u Ferhadiji a bankomat ne znam da imaju igdje osim u sastavu te 3 poslovnice :-)
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#1147 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by DaffyDuck »

drndalo wrote: 02/03/2022 19:15
mahalik wrote: 02/03/2022 14:20 Najjednostavnije
Banka registrirana u FBiH može poslovati u RS i obratno s tim da pojedini su odlučili da naprave posebne banke u svakom entitetu i ograniče se samo na to područje. To je iskljucivo odluka banke kako će organizirati svoje poslovanje
Oba entiteta imaju svoje zakonodavstvo za banke, pa moras ispuniti sta se trazi. Neki su osnivali od nule, neki kupovali vec postojece banke, pa ih preregistrovali. Neki spajali, neki nisu.
Bosanac sa dna kace wrote: 02/03/2022 15:09
:thumbup:
Da to, odjednom sve u par minuta ma'l te ne rijesena kupoprodaja banke!
:cry:
Na osnovu zakona o bankarstvu gdje Agencija moze da uleti kad procjeni sranje u nastanku, mogu u roku dan uci u upravu i promijeniti sviju. Sankcije su ih dovele na nivo nestanka vlasnika pravnog lica. Agencija ispunila vakuum nastali. Jutros na N1 bili gosti iz obje agencije i prilicno fino pojasnili sve. Ako imas mogucnost vracanja na kablovskoj, pogledaj.
Postoji i "pritisak" nadleznih organa da se drze razdvojena pravna lica a isti se postize inspekcijama, sankcijama, zatezanjemnsa dozvolama i slicno. Dokaz da ne mora biti tako je Raiffaisen BiH jer je jedina banka koja djeluje na podrucju cijele drzave sa upravom u SA.
Takodje, bila je ispostava Hippo banke Banja luka sa poslovnicom na Kovacicima i postoji poslovnica Nova banka Banja Luka na Grbavici kod pijace.
Mislim i da je Komercijalna sa sjedistem u RS-u, ali nije provjereno.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4393
Joined: 02/12/2017 20:10

#1148 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by fusion_ba »

DaffyDuck wrote: 02/03/2022 20:47. Dokaz da ne mora biti tako je Raiffaisen BiH jer je jedina banka koja djeluje na podrucju cijele drzave sa upravom u SA.
Nije jedina. Ima i Sparkasse, Intesa...
Ima i BBI, Ziraat, ali su slabije raširene u RS, ali sve su sa sjedištem u SA.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#1149 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by DaffyDuck »

fusion_ba wrote: 02/03/2022 20:50
DaffyDuck wrote: 02/03/2022 20:47. Dokaz da ne mora biti tako je Raiffaisen BiH jer je jedina banka koja djeluje na podrucju cijele drzave sa upravom u SA.
Nije jedina. Ima i Sparkasse, Intesa...
Ima i BBI, Ziraat, ali su slabije raširene u RS, ali sve su sa sjedištem u SA.
Da, na njih sam zaboravila. U pravu si.
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 529
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#1150 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Dr_Help »

meni je reifeisen povoljna samo iz jednog razloga, mjesečno vođenje računa je trenutno 1.99 i koristim OPA aplikaciju za plaćanje i transfere što je besplatno. dok druge banke to nemaju. Ako imaju daj da se čupam ove gamadi :)
Post Reply