BANKE ALL ABOUT!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1701 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by n+1 »

Horcrux wrote: 19/01/2023 10:34
moee wrote: 18/01/2023 18:12 Unicredit svim klijentima poslala pismo sa objašnjenjem kako se 12M EURIBOR obračunava 1.11. i prošle godine na ovaj datum je iznosio cca 2.8, te da svima treba uvećati kamatnu stopu za taj iznos, ali da ove godine neće povećavati kamatne stope.

Unicredit :thumbup:
Jel ima neko objasnjenje, razlog za to? Bas me zanima sta je razlog, mislim zasto druge banke dizu, a unicredit ne? Sta je to drugacije kod njih
Zato što su najveća banka na tržištu, i imaju puno pokriće kredita depozitima. Sad sam im gledao finansijske izvještaje: svi izdati krediti čine tek 60% depozita koje imaju. Dakle, sve kredite mogu pokriti depozitima, pa opet ostane bruka para. A kako kamate na depozite nisu rasle, ili su rasle minimalno, to znači da Unicreditu trošak nije porastao.

Manje banke nemaju taj luksuz, pa moraju povlačiti sredstva na koja plaćaju euribor da bi izdale kredite, što onda znači da sa rastom euribora i same imaju značajan skok troškova vezanih za iste.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1702 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shape of despair »

Jebote ja mislio raiffeisen najjača, lihvari jedni
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1703 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by n+1 »

shape of despair wrote: 19/01/2023 11:48 Jebote ja mislio raiffeisen najjača, lihvari jedni
I oni imaju više depozita nego kredita, jer su jedan od lidera na tržištu.

Ali eto, može im se. 8-)
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1704 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shape of despair »

n+1 wrote: 19/01/2023 11:58
shape of despair wrote: 19/01/2023 11:48 Jebote ja mislio raiffeisen najjača, lihvari jedni
I oni imaju više depozita nego kredita, jer su jedan od lidera na tržištu.

Ali eto, može im se. 8-)
Pošto ide nova tura podizanja kamate podnio sam raiffeisenu zahtijev za kredit sa fiksnom kamatom. Odbiju li me, papa raiffeisen, ima jos banaka. Prebacim platu i sve obaveze kod drugog.
Svakako seruckaju dok odobre kredit, zovu firmu, zovu kuću, daj zadnje tri platne liste, pa reko preko vas primam platu, pogledajte sami :roll:
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#1705 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by archi_a »

Horcrux wrote: 19/01/2023 10:34
moee wrote: 18/01/2023 18:12 Unicredit svim klijentima poslala pismo sa objašnjenjem kako se 12M EURIBOR obračunava 1.11. i prošle godine na ovaj datum je iznosio cca 2.8, te da svima treba uvećati kamatnu stopu za taj iznos, ali da ove godine neće povećavati kamatne stope.

Unicredit :thumbup:
Jel ima neko objasnjenje, razlog za to? Bas me zanima sta je razlog, mislim zasto druge banke dizu, a unicredit ne? Sta je to drugacije kod njih
Zato što je ta banka, kao i još neke banke, internim odlukama, svjesno na sebe do daljnjeg preuzela taj dio. Neke banke donose odluke da ne podižu kamate, da ne bi došli u situaciju povećanja broja rizičnih kredita, jer postoji dosta klijenata koji su na granici plaćanja, odnosno opterećeni su ratama više nego što treba. Ali radit će se analiza, prije ili kasnije, samo su prolongirali rok za dizanje.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#1706 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by RagibUzoriti »

Ima li neko od cjenjenih forumasa da pouzdano zna, iz koje banke u BiH se moze izvrsiti transakcija novca prema EU bez puno zavrzlama, velikih provizija i papirologije kao da saljem covjeka na mjesec a ne neki iznos od xy...
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1707 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Truba »

sumnjam brate
kod nas su samo naučili kako narodu da uvale kredit
došo ja u matičnu banku jer su me na centrali uputili da kupim neke dionice
personalni bankar... štaaaa da dignete kredit za dionice

pojma oni nemaju
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1708 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by n+1 »

Truba wrote: 24/01/2023 11:31 sumnjam brate
kod nas su samo naučili kako narodu da uvale kredit
došo ja u matičnu banku jer su me na centrali uputili da kupim neke dionice
personalni bankar... štaaaa da dignete kredit za dionice

pojma oni nemaju
I koje si dionice kupio?
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1709 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Truba »

šta ću kupit kad nemaju pojma

al istržaujem dalje našo sam jednog brokera sad skupljam papire :D
Nedodirljiva
Posts: 48
Joined: 14/10/2012 18:45

#1710 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Nedodirljiva »

UnKnownBA wrote: 18/01/2023 15:48 U kojoj su to još digli? Ja koliko znam samo u raiffeisen i prošli put pa evo sada opet, mislim da je neko ovdje govorio da su još digli u nekim microcreditnim. Svejedno, oni samo dižu postojećim koji već imaju kredite a za nove klijente kamate i dalje iste. Tako je bilo prošli put, baš sam gledao ponudu za kredite. Nama digli ali i dalje novim klijentima nude stare kamatne stope. Što znači da si mogao u istu banku otići i dići još jedan kredit po starim kamatnim stopama, naravno ako ti plata može podnijeti, i pokriti ovaj stari po ovim lihvarskim uslovima a kamoli da banku promijeniš. Vjeruj da su duplo manje kamatne stope koje nude druge banke nego ove koje su meni sada. Ja bih bio lud da se ne prebacim jer to nije malo. Trenutno ne mogu zbog administrativnih problema ali čim to završi zbogom raiffeisen, neka im mama plaća ovo lihvarenje.
Isti slučaj, pisala sam u temi Raiffeisen bank, prvi put mi podigli ratu za 14 KM a sada za 50 KM. Kada sam zvala i zaprijetila da ću se prebaciti u drugu banku ponudili su mi opciju da kredit vratim na ratu kakva je bila prilikom prvobitnog povećanja (za 14 KM), kamata bi ostala varijabilna, ali da moram raditi Anex Ugovora o hipoteci za koji Anex stvarno ne kontam i nema mi smisla, jer ne mijenjam Ugovor o kreditu ali mijenjam Anex. Najgore je što je hipoteka na roditeljskom stanu pa moram i njih vucarati sa sobom a trenutno nisu bas dobrog zdravlja, plus zatvorili su poslovnicu u mom gradu pa moram po sto puta ici u drugi grad jer traže vazda papira, a i taj anex je oko 300 KM i još moram raditi uknjižbu od 80 KM. I ja imam informaciju da su samo u Raiffeisen podigli ratu jer oko mene su svi u stambenim kreditima i samo je jednoj teti podiglo u Sparkasse ali se prebacila na fiksnu kamatu za malu razliku. I ja ću se malo pretrpiti i preći ću u drugu bamku jer sa ovom više nemam volje poslovati, očekujem da me teta iz RMB nazove da vidi jesam li pristala na tu "olakšicu" što mi nude, samo ću reći da nema volje više polemisati oko toga, nema rasprave, preći ću u drugu banku i tačka.
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#1711 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by saale »

Imal neko info u kojoj banci je najniza kamata na zamjenski kredit do 10 god, 50.000KM MAX ??
User avatar
sime_cipol
Posts: 16241
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1712 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by sime_cipol »

Sparkasse je imao akciju.
Fiksna kamata 3.5%
Prvih 6 mjeseci placas pola rate.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1713 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shape of despair »

Odobrili mi kredit sa fix. kamatom, tim kreditom zatvorio sve obaveze,kredit uplacen, potpisao sve,pare legle. Zovu lasnije,jao imamo problem,imate kamatu neplacenu od xyKM po osnovu moratorija. Kakvu ba kamatu,nikad me nije niko nazvao zbog duga i sl. sve placam redovno. Sad se ta kamata mora platiti da zatvorim stari kredit.
Pisao sam agenciji za bankarstvo. Skratili ste mi zivot 10 godina.
Kakve su mi opcije
Nedodirljiva
Posts: 48
Joined: 14/10/2012 18:45

#1714 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Nedodirljiva »

shape of despair wrote: 25/01/2023 15:28 Odobrili mi kredit sa fix. kamatom, tim kreditom zatvorio sve obaveze,kredit uplacen, potpisao sve,pare legle. Zovu lasnije,jao imamo problem,imate kamatu neplacenu od xyKM po osnovu moratorija. Kakvu ba kamatu,nikad me nije niko nazvao zbog duga i sl. sve placam redovno. Sad se ta kamata mora platiti da zatvorim stari kredit.
Pisao sam agenciji za bankarstvo. Skratili ste mi zivot 10 godina.
Kakve su mi opcije
tako je to sa bankama, nikad ti sa njima nisi načisto, zato ja u zadnje vrijeme kada god nešto dogovorama kažem da mi sve pismeno napišu, i kad kažu nešto ovako ili onako ja imam sve napismeno, je li vam Agencija odgovorila?
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1715 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shape of despair »

cekam odgovor,nisam spavao. znaci niko nikad me nije mazvao i rekao da imam dug. nikad rate zakasnio nisam. da sad nisam mijenjao u fiksnu stopu banka ni dalje ne bi skontala da imam dug. kazu nemoze na rate otplata
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#1716 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by bumerangss »

shape of despair wrote: 26/01/2023 09:49 cekam odgovor,nisam spavao. znaci niko nikad me nije mazvao i rekao da imam dug. nikad rate zakasnio nisam. da sad nisam mijenjao u fiksnu stopu banka ni dalje ne bi skontala da imam dug. kazu nemoze na rate otplata
Ja bih tražio da mi pokažu koji moratorij si potpisao, kakav dug i kako su obracunali da je toliko?

Dva puta mi se desilo da mi je ViK tražio neki dug od prije par godina a posto ja cuvam sve racune od 1998 ja im odnio i dokazao da sam sve plačao! Nisam dobio ni izvinjenje, samo kaže "aha ok e sad cemo stornirati potraživanje" :-)

Drugi put necu nositi da im dokažem da je placeno nek predaju na sud pa ce oni platiti sudske troškove!

Samo jedno znam da svi gledaju da te zavrnu od taksiste do državnih firmi.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1717 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shape of despair »

Dobro se sjecam,rodaka isto ovako zvali,isti slucaj,imate dug kamate na moratorij,ali njega nazvali ubrzo,nije bila velika cifra. Znaci dogada se ovo,sa moratorijem su nesto zeznuli,ali to nije moj problem,mislim jeste ali nisam ja kriv. Sad poslije godinu i nesto dugujem par hiljada a banka ni mukajet da mi javi,kad ratu zakasnih odma zovu.
Ka tih para nemam, u kategoriji sam onoj nekoj A,nikom ne dugujem nista namjerno. Vidjet cemo sta kaze agencija
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1718 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by emotivac »

Čekaj moratorij kažeš ? Pa da li ti je bila povećana rata kredita zbog toga ? Ako nije, a imao si moratorij normalno da ćeš morati platiti to :izet:
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1719 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shape of despair »

Jooj,pa povecana je rata. nevazno,vjeronatno cu morati platiti. Nego banka nije naplacivala a nije me ni obavjestila da imam dug i dug rastao, neknse gone uglavnom
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1720 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by mirsek »

shape of despair wrote: 26/01/2023 11:49 Dobro se sjecam,rodaka isto ovako zvali,isti slucaj,imate dug kamate na moratorij,ali njega nazvali ubrzo,nije bila velika cifra. Znaci dogada se ovo,sa moratorijem su nesto zeznuli,ali to nije moj problem,mislim jeste ali nisam ja kriv. Sad poslije godinu i nesto dugujem par hiljada a banka ni mukajet da mi javi,kad ratu zakasnih odma zovu.
Ka tih para nemam, u kategoriji sam onoj nekoj A,nikom ne dugujem nista namjerno. Vidjet cemo sta kaze agencija
Ako oni nisu u proceduri provjere i odobravanje kredita vidjeli da ti nesto dugujes, ne znam u cemu je sad to tvoj problem.
Samo odobravanje kredita znaci da si cist i da nemas nekih drugih nenavedenih dugova, ja bi odobreni kredit koristio kao dokaz da nista ne dugujem i da nije moja obaveza da se sa tim bakcem.
Nek se jebu, sve svoje greske prebacuju na klijente banke.
Nedodirljiva
Posts: 48
Joined: 14/10/2012 18:45

#1721 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by Nedodirljiva »

mirsek wrote: 26/01/2023 12:13
shape of despair wrote: 26/01/2023 11:49 Dobro se sjecam,rodaka isto ovako zvali,isti slucaj,imate dug kamate na moratorij,ali njega nazvali ubrzo,nije bila velika cifra. Znaci dogada se ovo,sa moratorijem su nesto zeznuli,ali to nije moj problem,mislim jeste ali nisam ja kriv. Sad poslije godinu i nesto dugujem par hiljada a banka ni mukajet da mi javi,kad ratu zakasnih odma zovu.
Ka tih para nemam, u kategoriji sam onoj nekoj A,nikom ne dugujem nista namjerno. Vidjet cemo sta kaze agencija
Ako oni nisu u proceduri provjere i odobravanje kredita vidjeli da ti nesto dugujes, ne znam u cemu je sad to tvoj problem.
Samo odobravanje kredita znaci da si cist i da nemas nekih drugih nenavedenih dugova, ja bi odobreni kredit koristio kao dokaz da nista ne dugujem i da nije moja obaveza da se sa tim bakcem.
Nek se jebu, sve svoje greske prebacuju na klijente banke.
Dobar savjet, prije nego što dižeš kredit banka provjerava sva tvoja dugovanja, reci da si znao za taj dug drugacije bi postupio, mislim da je to njihova greška i nek oni ispravljaju kako znaju, jbt mislim da mi je u zadnje vrijeme najveći stres u životu ta banka.
sahbazzz
Posts: 321
Joined: 19/07/2020 12:27

#1722 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by sahbazzz »

Da, banka je provjeravala, ali ne sumnjam da bi oni nasli nacin da kazu prekidamo ugovor iz XXX razloga i na kraju on nista ne dobije, samo bi ga vratili na staro a to mu sigurno ne odgovara i dalje bi morao platit. Tako je i nastimano, mi klijenti ga pusimo uvijek, njihovo je samo da pare uzimaju.
User avatar
basicm
Posts: 10455
Joined: 16/01/2012 21:38

#1723 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by basicm »

Treba pokusati tako, odobrili su i sad taj moratorij neka ceka neko drugo vrijeme. Neko se “zeznuo” unutra pa sad prebaciva loptu na klijenta.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1724 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by shape of despair »

tako nekako,evo platit cu,nije frka al par hiljada nemam kesa. uglavnom, hvala,javnem sta je bilo
challmander
Posts: 350
Joined: 09/01/2022 11:42

#1725 Re: BANKE ALL ABOUT!!!

Post by challmander »

Je li neko dizao u Intesi kredit sa promjenjivom kamatom u zadnje vrijeme ili da ima vec neki kredit? Malo obilazim banke ovih dana, gledam gdje imam najpovoljnije uslove za kupovinu stana i sto vise gledam, opet mi izbor pada na Intesu. Zanima me kako se njihove kamate krecu, jesu li ih dizali u zadnjih 6-12mj i ako jesu koliko su ta povecanja bila.
Post Reply