Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#201 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by madner »

Milenkov buraz wrote: 31/12/2020 17:14
Login7777 wrote: 31/12/2020 17:01
Zamisli u jednoj mega, giga ekonomskoj velesili uzimaš kafu na bonove.
To bi bio skandal i u jednoj propaloj BiH tokom pandemije.
Ti si nešto fulio, kakva mega-giga ekonomija, ko je to tvrdio. Ne znaš racionalno diskutovati.
Nista cudno, to je poznata metoda u demagogiji, kada ne mozes napasti argument, izmisli da je nesto drugo receno zasta imas argument.

Tako svako normalna diskusija o prednostima i manama bivseg sistema se dovodi do apsurda, jer odmah je mega giga ekonomija. To je ujedno i znak da su svjesni komperativnih prednosti, pa ne zele ulaziti u normalnu diskusiju.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#202 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by redhat »

So What! wrote: 31/12/2020 12:50
redhat wrote: 31/12/2020 10:39Fulaš poentu, pričamo o nečemu što se dešavalo prije 50 godina i tad je to bilo pravilo a ne usamljeni primjer. Sad je sve ovo što si nabrojao a ne sporim i znam uredno firme koje spominješ ali sad je to više u domenu "svijetlih" primjera. Naravno da će IT predvoditi globalizaciju, treba ti interenet i laptop a prodaješ znanje, kupca ne interesuje odakle kuckaš dok god kuckaš.
Kužiš
Pa i ne baš, ja sam programer i znam da u BiH je to u teskoj ekspanziji, čak se i u manjim gradovima otvaraju ovakve kompanije, a da bi bio programer, potrebno je jedno solidno inžinjersko znanje.

Recimo IT kompanije prestaju pomalo biti podstanari i grade ogromna sjedišta, kao na primjer Symphony na Trebeviću, a kroz svoje programe internshipa pružaju besplatnu edukaciju ljudima koji žele ući u industriju.

A svijetlih primjera ima koliko god želiš jer većina današnje industrije u BiH je u potpunosti skoncentrisana na izvoz, a za talve narudžbe zahtijevaju stručnost i znanje.

Mnogo tog znanja i iskustva potiče iz SFRJ ili pogoni iz SFRJ su proizveli taj kadar, ali samo pokušavam argumentovati svoj stav da smo i danas u stanju susresti se sa najvećim tehnološkim izazovima.

To je moje mišljenje i mogu ga argumentovati, što ne znači da ne poštujem tvoje mišljenje o tome svemu svakako.
Složićemo se da se ne slažemo, znam barem deset programera koji nisu inženjeri. Zašto bi bio inženjer da bi bio programer u Pythonu....elem neise.
Branša je u ekspanziji i ima niz razloga za to, ako krenem s tim odosmo u OT a i nisam od tih koji se vole natezati.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#203 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Login7777 »

Milenkov buraz wrote: 31/12/2020 17:14
Login7777 wrote: 31/12/2020 17:01
Zamisli u jednoj mega, giga ekonomskoj velesili uzimaš kafu na bonove.
To bi bio skandal i u jednoj propaloj BiH tokom pandemije.
Ti si nešto fulio, kakva mega-giga ekonomija, ko je to tvrdio. Ne znaš racionalno diskutovati.
Naziv teme i uvod govori o mega, giga ekonomiji. Plus lično sam od starijeg svijeta slušao i naslušao mitomanije preko glave o SFRJ blagostanju.
Otvori drugačiju temu pa ćemo drugim tonom.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#204 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by drndalo »

Ko je poceo temu i ko je naveo Mega-giga-hepta?

Onaj tvoj ahbab visekratno izbaceni?

Niko normalan iz tog doba to nikada ne bi rekao, ali jok, bitno je iz sadasnjeg vremena pljuvati i plakati za nestasicom kafe...

A na pitanje o izgradnji pruge ni rijec...?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#205 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Milenkov buraz »

Login7777 wrote: 31/12/2020 17:30
Milenkov buraz wrote: 31/12/2020 17:14
Login7777 wrote: 31/12/2020 17:01
Zamisli u jednoj mega, giga ekonomskoj velesili uzimaš kafu na bonove.
To bi bio skandal i u jednoj propaloj BiH tokom pandemije.
Ti si nešto fulio, kakva mega-giga ekonomija, ko je to tvrdio. Ne znaš racionalno diskutovati.
Naziv teme i uvod govori o mega, giga ekonomiji. Plus lično sam od starijeg svijeta slušao i naslušao mitomanije preko glave o SFRJ blagostanju.
Otvori drugačiju temu pa ćemo drugim tonom.
Naziv teme je totalna fula, uvodni post ne govori afirmaciono o YU ekonomiji kao super duper jakoj već upravo obratno. Mi koji nismo samo slušali starije već i živjeli u tom sistemu kao djeca od 10 ili više godina znamo dosta toga za razliku od recimo tebe koji si slušao subjektivne lovačke priče. Eto, opet si fulio, sada ne samo loptu već i stadion.
Last edited by Milenkov buraz on 31/12/2020 18:10, edited 1 time in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#206 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Milenkov buraz »

drndalo wrote: 31/12/2020 18:04 Ko je poceo temu i ko je naveo Mega-giga-hepta?

Onaj tvoj ahbab visekratno izbaceni?

Niko normalan iz tog doba to nikada ne bi rekao, ali jok, bitno je iz sadasnjeg vremena pljuvati i plakati za nestasicom kafe...

A na pitanje o izgradnji pruge ni rijec...?
Ali pazi argumenta, on je slušao starije i već sve zna :lol: :mrgreen:
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#207 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Login7777 »

12 godina sam živio u tom "blagostanju. Da, naslušao sam se priče o vojnoj i ekonomskoj velesili od strane onih kojima se ćuna dizala zadnji put u SFRJ.
Brojke govore drugačije. SFRJ je bila najbolja među najgorim u Europi. Na samom kraju je bila i najgora jer je bankrotirala i doživjela hiperinflaciju.
Opet, brojevi ne lažu.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#208 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by drndalo »

Milenkov buraz wrote: 31/12/2020 18:07
drndalo wrote: 31/12/2020 18:04 Ko je poceo temu i ko je naveo Mega-giga-hepta?

Onaj tvoj ahbab visekratno izbaceni?

Niko normalan iz tog doba to nikada ne bi rekao, ali jok, bitno je iz sadasnjeg vremena pljuvati i plakati za nestasicom kafe...

A na pitanje o izgradnji pruge ni rijec...?
Ali pazi argumenta, on je slušao strije i već sve zna :lol: :mrgreen:
Slusao sam i ja, ali sam plus jos i zivio, i poceo raditi tada... Najtuznije je sto bi da hoce mogao nesto i nauciti, jer se uvijek moze nesto nauciti, ali nije to cilj. Cilj je hrackati o nestasici kojecega, ali bitnije stvari, ni slucajno...
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#209 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by drndalo »

Login7777 wrote: 31/12/2020 18:09 12 godina sam živio u tom "blagostanju. Da, naslušao sam se priče o vojnoj i ekonomskoj velesili od strane onih kojima se ćuna dizala zadnji put u SFRJ.
Brojke govore drugačije. SFRJ je bila najbolja među najgorim u Europi. Na samom kraju je bila i najgora jer je bankrotirala i doživjela hiperinflaciju.
Opet, brojevi ne lažu.
Opet lupas kako ti odgovara, cak mi se cini da cak i mislis da kontas, a opet lupis... Hiperinflacija? Zasto? Kome je to odgovaralo da nam uzme DM iz stekova? Mislis da je to slucajno? Ahaa... Kao i ostale stvari.

Kao sto rekoh, apsolutni brojevi BDPa ne znace puno bez sire slike. Tu sliku svjesno preskaces.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#210 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Milenkov buraz »

Da se u ono doba radio index sreće po zemljama kao danas mislim da bi u bivšoj YU bio visok. Zamisli nakon recimo 10 godina rada dobiješ stan. :shock: Ili te firma pošalje na godišnji onako, jer može i jer ima svoje odmaralište negdje na Jadranu. Za današnje uslove nezamislivo. Naravno bilo je tu i dosta loših stvari, to niko ne spori. I ne kontam kakva mega giga ekonomija, ne nije to bila jaka ekonomija ali sigurno bolja od ove današnje pa kkao god. Zamisli današnja ekonomija se uglavnom bazira na ruševinama ekonomije iz onog sistema i o čemu mi to dalje da raspravljamo? A da ne spominjemo političke odnose, ili recimo da 12 godina u Mostaru nismo imali izbore a busaju se današnjim sistemom kao o super duper mega giga... :lol:
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#211 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Login7777 »

Image
Redovne redukcije i nestašica električne energije nikako nisu odraz ekonomske velesile.
Skandalozno bi bilo i za krahiranu BiH pandemijsku ekonomiju.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#213 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by drndalo »

4x7777

Opet budaleses, ja se sjecam i rijetkih momenata kada je sa radija i televizije stanovnistvo pozivano da popali sve sto ima jer je sistem pred raspadom, dakle visak...

Ako znas ista o proizvodnji struje, onda znas i zasto je moglo dolaziti do ovakvih stvari. Da su te situacije trajale godinu, dvije, tri, rekao bih da si u pravu a ne zloban, ali jok...
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#214 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Milenkov buraz »

drndalo wrote: 31/12/2020 18:22 4x7777

Opet budaleses, ja se sjecam i rijetkih momenata kada je sa radija i televizije stanovnistvo pozivano da popali sve sto ima jer je sistem pred raspadom, dakle visak...

Ako znas ista o proizvodnji struje, onda znas i zasto je moglo dolaziti do ovakvih stvari. Da su te situacije trajale godinu, dvije, tri, rekao bih da si u pravu a ne zloban, ali jok...
Hajde dobro šta ima veze, Nova godina je, neka se čovjek malo izbudalesa, teška je godina bila, razumijem ga. :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#215 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by madner »

Trebao bi neko javiti Kaliforniji da nisu vise supersila u ekonomiji, imaju nestacice struje. :D
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#216 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Jugoslovenski pasoš je bio najdragocjeniji na crnom tržištu falsifikata. Mogao si sa njim bez vize kud god hoćeš. To znači da se ta država i društvo cijenilo. Moj prijatelj je radio kod mame u Njemačkoj u restoranu od 5 ujutro do 1 iza ponoći i osamdesetih se vratio i rekao nikad više. U ratu je ranjen mitraljezom u nogu i ostala mu kraca noga. Bio je u armiji BiH iako je pola Srbin pola Hrvat. Nebi nikad otišao da se to nije desilo.
Pogledajte sahranu Tite, najveći državni i su došli na sahranu.
Orson Wels ga smatra najvećim državnikom 20 stoljeća. PS mrzio sam komunizam i JNA
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#217 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by drndalo »

Ja sam nedavno radio u jednoj firmi, pa hajde i uvoz, ok. Iako imam dosta godina i iskustva, ne bude me stid da pitam starog za misljenje, OOUR Izvoz/Uvoz Energoinvesta >20 godina, pa onda jos i za jednu stranu firmu, 80ih godina...

Da vidis sta se sve zna i kako procjenjuje unaprijed naredne korake inostranog partnera, oko rokova placanja, isporuka, cijena, i slicno... I to sve iz vremena prije online pkacanja, interneta, emailova... Ko hoce da sta nauci. Onima koji sve znaju to i ne treba.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#218 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Login7777 »

Image
80-ih doživljava bankrot i ulazi u sadakistan mode.
Daleko od mega giga ekonomije.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#219 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by drndalo »

Kao sto rekosmo, Mega-giga niko normalan ne bi stavio u naslov, ali tvoj jaran ili alter-ego ga tako zapoce...

Upotrebljena slika moze biti mozda 1979...
User avatar
FantomX
Posts: 106
Joined: 31/05/2020 22:59
Location: Zapad

#220 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by FantomX »

Tito je na vakat umro, da nije, kao Causesku bi zavrsio na identican nacin. Ovako je ostao nostalgicarima u super sjecanju kao "veliki" vodja i drzavnik. Ona ekonomija koja se forsirala, nije mogla da izdrzi 90-e godine. Teorije nema.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#221 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Milenkov buraz »

FantomX wrote: 31/12/2020 18:36 Tito je na vakat umro, da nije, kao Causesku bi zavrsio na identican nacin. Ovako je ostao nostalgicarima u super sjecanju kao "veliki" vodja i drzavnik. Ona ekonomija koja se forsirala, nije mogla da izdrzi 90-e godine. Teorije nema.
Ta ekonomija iz 90'-tih i sedamdestih je nebo i zemlja ali ko bi to tebi objašnjavao. Meni je samo drago što je danas ono baš super duper po pitanju svega.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#222 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Login7777 »

Image
Ovako niske stope zaposlenosti nisu odraz ekonomske velesile. Naprotiv, pokazatelj su promašenog socijalističkog modela koji je na kraju sadaku za spas tražio kod zapadnih mrskih kapitalista.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#223 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Milenkov buraz wrote: 31/12/2020 18:40
FantomX wrote: 31/12/2020 18:36 Tito je na vakat umro, da nije, kao Causesku bi zavrsio na identican nacin. Ovako je ostao nostalgicarima u super sjecanju kao "veliki" vodja i drzavnik. Ona ekonomija koja se forsirala, nije mogla da izdrzi 90-e godine. Teorije nema.
Ta ekonomija iz 90'-tih i sedamdestih je nebo i zemlja ali ko bi to tebi objašnjavao. Meni je samo drago što je danas ono baš super duper po pitanju svega.
Ma meni je bilo dobro, Tita mi.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#224 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by drndalo »

FantomX wrote: 31/12/2020 18:36 Tito je na vakat umro, da nije, kao Causesku bi zavrsio na identican nacin. Ovako je ostao nostalgicarima u super sjecanju kao "veliki" vodja i drzavnik. Ona ekonomija koja se forsirala, nije mogla da izdrzi 90-e godine. Teorije nema.
Mozemo samo nagadjati sta bi bilo, opet koliko je bio veci kapacitet od sviju koji ostase iza njega, zasto ne bi bio bolji da je mogao zivjeti 130 godina...? Nije ta zemlja bila u vakuumu, nego u medjunarodnoj zajednici, pa si s nekim dobar, s nekim onako, s ponekim i ne bas, ali su to relacije na kojima se radi...
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#225 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Milenkov buraz »

nikeze wrote: 31/12/2020 18:42
Milenkov buraz wrote: 31/12/2020 18:40
FantomX wrote: 31/12/2020 18:36 Tito je na vakat umro, da nije, kao Causesku bi zavrsio na identican nacin. Ovako je ostao nostalgicarima u super sjecanju kao "veliki" vodja i drzavnik. Ona ekonomija koja se forsirala, nije mogla da izdrzi 90-e godine. Teorije nema.
Ta ekonomija iz 90'-tih i sedamdestih je nebo i zemlja ali ko bi to tebi objašnjavao. Meni je samo drago što je danas ono baš super duper po pitanju svega.
Ma meni je bilo dobro, Tita mi.
Realno daleko od idelanog ali u poređenju sa ovim danas daleko bolje za ono vrijeme.
Post Reply