Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

dr_Evil

#26 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by dr_Evil »

Haris druze da ova drzava makar gradi i zavrsava ceste, a ne ovako dijeli autoput na 5-10 km dionice da sto vise poskupi kilometar, ugradjuju se svi u njega, prezaposljava kadrove u tu javnu firmu pa moraju da se zaduzuju za plate.

Neki dijelovi su izgradjeni moze se priznati, ali daleko je to sve od onoga kako bi trebalo biti.
Entropio

#27 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Entropio »

Mozda nije bilo bajno po parametrima modernog kapitalizma, ali je bar od tih silnih zaduzivanja napravljeno puno toga. Danas je jos gore stanje, zaduzuju nas jos vise, a nista se ne pravi. Naprotiv, sve se zatvara i gasi...
dr_Evil

#28 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by dr_Evil »

Sto se zatvara i gasi je jedna stvar, mene vise brine gubitak znanja. Ako nemas industrije onda nemas ni znanje, mozemo reci samo da je IT sektor napredovao ostalo sve polako nestaje. Da bi imao tehnologiju i znanje moras da imas neki problem koji treba rijesiti, kakav je problem ako se sve kupi.

Odvrtimo generaciju profesora iz Juge do kraja i mozemo kljuc u bravu. Ima mladih koje hoce i zele da uce, ali jednostavno nemaju priliku.
Haris.ba

#29 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Haris.ba »

dr_Evil wrote: 30/12/2020 12:42 Haris druze da ova drzava makar gradi i zavrsava ceste, a ne ovako dijeli autoput na 5-10 km dionice da sto vise poskupi kilometar, ugradjuju se svi u njega, prezaposljava kadrove u tu javnu firmu pa moraju da se zaduzuju za plate.

Neki dijelovi su izgradjeni moze se priznati, ali daleko je to sve od onoga kako bi trebalo biti.
Kako ono, to nije greska, nego osobina sistema. :mrgreen:

Bilo ovo oko zemljotresa, pa pogledam oko nuklearke Krsko. Zavrsena da je operativna za 8 godina.
Koliko se ono pravi autoput oko Zenice?
nikeze

#30 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Ono što je U maršalovo vrijeme napravljeno u Jugovini ovi sad ne mogu ni okrečiti.
Pobježe im sav narod u Njemačku. :lol:
nikeze

#31 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Sanjajte ove firme.

Image
dr_Evil

#32 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by dr_Evil »

I za vrijeme Juge se islo u Njemacku radit, ali su isli ljudi i vracali se vecinom. Danas odlaze citave mlade familije i vani radjaju djecu, e tog jos nije bilo.

Svima je postalo jasno da bolje nece biti.
Haris.ba

#33 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Haris.ba »

nikeze wrote: 30/12/2020 13:00 Ono što je U maršalovo vrijeme napravljeno u Jugovini ovi sad ne mogu ni okrečiti.
Bjezao je i za vrijeme Juge. Da je Njemacka dozvoljavala vece kontigente radne snage, sve bi otislo.

Ja zelim da se shvati da osobine ekonomskog stanja poslije 45e i 95e su iste. BiH ekonomija u zadnjih 100 godina iz niza razloga ne moze da zaposli svoje stanovnistvo, osigura prirodan rast dohodka, osigura da narod ne odlazi. Samo je razlika sto je Juga pravila neki zalog za poboljsanje stanja u buducnosti, danas za buducnost se ne pravi skoro nista.
safran

#34 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by safran »

dr_Evil wrote: 30/12/2020 12:53 Da bi imao tehnologiju i znanje moras da imas neki problem koji treba rijesiti, kakav je problem ako se sve kupi.
Ključno!
nikeze

#35 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Pročitajte istinu kako žive uspješne ekonomije i kako krpaju budžetske rupe.
Francuski kolonijalni porez.
https://net.hr/danas/svijet/francuska-u ... milijardi/
nikeze

#36 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Francuska godišnje ubere 500 milijardi dolara kolonijalnog poreza od 14 afričkih zemlja i da toga nema bila bi nerazvijena zemlja trećeg svijeta.
Neko mora platiti taj njihovi visoki socijalni standard u kome svako dijete ima mjesto u vrtiću i svako ima pravo na socijalu i penzije.
Neko to mora platiti.
I manite se Jugoslavije, nikad takvog sistema neće biti za običnog čovjeka.
Neki kažu da samoupravljanje nevalja.
Pa Nijemci imaju radnička vijeća u privatnim preduzećima koja se ipak nešto pitaju iako nemaju većinu u upravnom odboru.
dr_Evil

#37 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by dr_Evil »

Haris.ba wrote: 30/12/2020 13:04
nikeze wrote: 30/12/2020 13:00 Ono što je U maršalovo vrijeme napravljeno u Jugovini ovi sad ne mogu ni okrečiti.
Bjezao je i za vrijeme Juge. Da je Njemacka dozvoljavala vece kontigente radne snage, sve bi otislo.

Ja zelim da se shvati da osobine ekonomskog stanja poslije 45e i 95e su iste. BiH ekonomija u zadnjih 100 godina iz niza razloga ne moze da zaposli svoje stanovnistvo, osigura prirodan rast dohodka, osigura da narod ne odlazi. Samo je razlika sto je Juga pravila neki zalog za poboljsanje stanja u buducnosti, danas za buducnost se ne pravi skoro nista.
A dobro ali opet danas BiH ima efektivno 2.5 miliona stanovnika i vjerovatno oko 500.000 nezaposlenih, 1991, je imala 4.4 miliona i recel maloprije kolega forumas 290.000 nezaposlenih. Ako uzmemo dalje koji je procenat zaposlenih u industriji vs birokraciji i uporedimo sa danas, vidjeli bismo koje je stvarno stanje u drzavi.

Daleko od toga da je Juga imala ispravnu ekonomsku politiku, dobro su promasili, ali su kao sto kazes izgradili znanje i drzavu. Nije isto uzeti kredit i napraviti jedan Aluminij kao sto je uradio Dzema Bijedic, i uzeti kredit da se pokrpe place zaposlenih kao sto radi Novalic sada.
nikeze

#38 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Sve ove migracije iz Afrike u Evropu su rezultat tog neokolonijalzma i imerijalne politike koja je natjerala ljude iz Afrike u tešku bijedu i potregu za boljim životom u Evropu.
To je otvoreno rekao Italijanski ministar Francuzima i nije im bilo pravo.
Libiju je očerupala Italija i Francuska i sad njihove kompanije beru naftu za sitne pare, Isto tako i Siriju i Irak i Afranistan.
Tursku su uzdrmali, ali nisu mogli. Još im je ostao Iran, ali krupni su to zalogaji, jake nacije od 70 miliona ljudi sa istorijom i znanjem.
Leopard_SA

#39 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Leopard_SA »

Ono što treba uzeti u obzir u slučaju Jugoslavije je to da je kao što su već neki forumaši rekli je činjenica da je 1945. Jugoslavija počela manje više od nule, a 1990. je to bila relativno razvijena ekonomija.
Jugoslavija iako vanjski dug u jednom trenutku nije mogla više finansirati, taj dug je 1990 iznosio samo 14.9% BDP-a što je veoma malo(uzimajući u obzir da vanjski dug BiH čini oko 30% BDP, a kod susjednih država čak i više).

Dalje, Jugoslavija je u tom periodu imala razvijena postrojenja "visoke tehnologije"(SOKO, UNIS, Energoinvest, Crvena Zastava) itd čime se današnje Ex-Yu republike baš i ne mogu pohvaliti. Fun fact: Energoinvest je bio jedna od četiri firme u svijetu koja je imala know how da postavlja dalekovode i prateću infrastrukturu u arktičkim uslovima ako se ne varam.

Naravno, nije sve bilo tako dobro tad.
Visoka inflacija, pad BDP-a u 1980im(u 1990. je pad BDP-a bio iznad 6%), relativno velika nezaposlenost, preobimne oružane snage, zapošljavanje bez plana(firme su imale puno više radnika nego što im je trebalo) što je na kraju jedan od najvećih razloga zašto su firme iz zemalja u tranziciji imale problem na "open market" jer nisu mogle biti konkurentne firmama iz država zapadnih država su predstavljale veliki teret SFRJ i njenoj ekonomiji. Jugoslavija je i pored svega u to vrijeme bila "zapad" za zemlje pod komunističkom vlašću koje su danas "zapad" za Ex-Yu republike(Slovačka, Češka, Poljska, baltičke države itd.
nikeze

#40 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Tehnička dostignuća biše Jugovine su bila impresivna.
Brodovi koji su se pravili u Uljaniku 70-tih godina su bili najveći na svijetu. To je vrhunac tehnike.
Potonuo je jedan Istra Bergamo, ali svejedno to je najveće dostignuće.
Ne zavaravajte se, sve zemlje štampaju stotine milijardi novca bez pokrića i USA, i EU i ogroman je javni dug.
Sve će to da plati neka siromašna zemlja trećeg svijeta.
Najveći građevinski projekat na svijetu 1990 godine je bio u Iraku na jednoj brani i radila ga je Hidrogradnja. Milijardu dolara.
Zaljevski rat je to poremetio i rat u BiH.
Tito je napravio pokret nesvrstanih jer im je mogao prodati nešto. Znao je da Nijemcu ne može prodati ništa.
I zapadnjaci sa kojima sam pričao cijene Tita, a pričao sam sa ljudima iz vrha.
Naravno nisam za taj sistem i to društvo bivše Juge, ali svaka im čast na svemu što su u industrijskom smislu napravili.
Pogledajte slike prije 30 godina u gradovima BiH i prije rata pa ćete se uvjeriti.
Haris.ba

#41 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Haris.ba »

nikeze wrote: 30/12/2020 13:07 Pročitajte istinu kako žive uspješne ekonomije i kako krpaju budžetske rupe.
Nije ti ovo tacno. Francuska naravno da ima ogroman biznis i stiti svoje interese u frankofonom dijelu Afrike, ali nema nekog kolonijalnog poreza. U sustini radi ono sto Ameri rade sa dolarom, s time sto to radi na jedan drugi nacin. Radi se o odrzavanju valute za te zemlje. Pa i mi imamo slican aranzman. Samo sto mi dajemo totalno pokrice domace valute.
redhat

#42 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by redhat »

Prvo ta dva sistema se ne mogu porediti nikako jer poređenja izvan konteksta mjesta i vremena i geopolitičkih kretanja nemaju smisla - mrtvo slovo na papiru i suhoparna statistika i grafikoni.
A ja lično svim mudracima koji tvrde da je sad bolje i da smo sada bolji nego prije samo kažem slijedeće, 1984 godine je Yuga i Sarajevo bilo domaćin ZOI84 i bili smo u užem izboru sa Japanom i Švicarskom što znači da je tad neko odlučio da smo bolja opcija od jedne Švicarske i Japana, znači neko u svijetu je između te konkurencije izabrao Yugu. Gdje smo sad i s kojim se to zemljama sad možemo po bilo čemu porediti?
nikeze

#43 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Haris.ba wrote: 30/12/2020 13:23
nikeze wrote: 30/12/2020 13:07 Pročitajte istinu kako žive uspješne ekonomije i kako krpaju budžetske rupe.
Nije ti ovo tacno. Francuska naravno da ima ogroman biznis i stiti svoje interese u frankofonom dijelu Afrike, ali nema nekog kolonijalnog poreza. U sustini radi ono sto Ameri rade sa dolarom, s time sto to radi na jedan drugi nacin. Radi se o odrzavanju valute za te zemlje. Pa i mi imamo slican aranzman. Samo sto mi dajemo totalno pokrice domace valute.
Molim vas da provjerite moje navode, a ja sam ih provjerio kako iz literature tako i iz živih usta ljudi koji nešto znaju i koji su proputovali cijeli svijet i bili u vrhu.
Haris.ba

#44 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Haris.ba »

nikeze wrote: 30/12/2020 13:26 Molim vas da provjerite moje navode, a ja sam ih provjerio kako iz literature tako i iz živih usta ljudi koji nešto znaju i koji su proputovali cijeli svijet i bili u vrhu.
Provjerio. Radi se o valutnom aranzmanu. Vlastita valuta kosta. Juga je imala dinar, pa je imala inflaciju kakvu je imala. Mi placamo u eurima 100% pokrivenost da imamo svoju valutu. Skupa je to igracka imati svoju valutu.

Evo, pokusavaju uvesti svoju ECO valutu, pa to ide sporo.
Last edited by Haris.ba on 30/12/2020 13:33, edited 1 time in total.
nikeze

#45 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

redhat wrote: 30/12/2020 13:24 Prvo ta dva sistema se ne mogu porediti nikako jer poređenja izvan konteksta mjesta i vremena i geopolitičkih kretanja nemaju smisla - mrtvo slovo na papiru i suhoparna statistika i grafikoni.
A ja lično svim mudracima koji tvrde da je sad bolje i da smo sada bolji nego prije samo kažem slijedeće, 1984 godine je Yuga i Sarajevo bilo domaćin ZOI84 i bili smo u užem izboru sa Japanom i Švicarskom što znači da je tad neko odlučio da smo bolja opcija od jedne Švicarske i Japana, znači neko u svijetu je između te konkurencije izabrao Yugu. Gdje smo sad i s kojim se to zemljama sad možemo po bilo čemu porediti?
Tako je sine, treba cijeniti uspjeh. Bili smo ponos u svemu.
Login7777

#46 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by Login7777 »

MIt o mega, giga ekonomiji krahirao je hiperinflacijom 80-ih, što je bio jasan pokazatelj o kako neefikasnoj i truhloj ekonomiji se radilo.

Image
nikeze

#47 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Sarajevo je u vrijeme Olimpijade 1984 bilo centar svijeta.
Bio sam posjetilac Olimpijskih igara i to je bilo nevjerovatno, veličanstveno i neponovljivo.
Energoinvest je radio najveće projekte na svijetu i Hidrogradnja.
BiH je bila cvijet.
Pokriće savremene valute leži u industriji koja je savremeno zlato, a ne u zlatu.
dr_Evil

#48 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by dr_Evil »

Login7777 wrote: 30/12/2020 13:35 MIt o mega, giga ekonomiji krahirao je hiperinflacijom 80-ih, što je bio jasan pokazatelj o kako neefikasnoj i truhloj ekonomiji se radilo.

Gluposti koje spamas, postavljas nesto sa kraja Jugoslavije kada je citav svijet bio u rasulu, istocni blok se potpuno raspao, kod nas se osnivaju stranke, zna se da slijedi rat i maloj djeci je bilo jasno.

To nema veze sa ekonomijom.

Sta bi se desilo sa BiH Ekonomijom kada bi se sada marka otkljucala i stavila na trziste.
nikeze

#49 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by nikeze »

Login7777 wrote: 30/12/2020 13:35 MIt o mega, giga ekonomiji krahirao je hiperinflacijom 80-ih, što je bio jasan pokazatelj o kako neefikasnoj i truhloj ekonomiji se radilo.

Image
Taj grafikon ima jednu manu. Za vrijeme Ante Markovića pri kraju tog grafikona zauzdana je inflacija, valuta je bila vezana za devize i krenulo se u reforme, tad je bilo najbolje. Plate su skočile, ali nacionalizam je nadirao i nije bilo rješenja. Sve je uništeno. Najgore je stradala BiH.
redhat

#50 Re: Mit o mega giga ekonomiji ex YU

Post by redhat »

Haris.ba wrote: 30/12/2020 13:30
nikeze wrote: 30/12/2020 13:26 Molim vas da provjerite moje navode, a ja sam ih provjerio kako iz literature tako i iz živih usta ljudi koji nešto znaju i koji su proputovali cijeli svijet i bili u vrhu.
Provjerio. Radi se o valutnom aranzmanu. Vlastita valuta kosta. Juga je imala dinar, pa je imala inflaciju kakvu je imala. Mi placamo u eurima 100% pokrivenost da imamo svoju valutu. Skupa je to igracka imati svoju valutu.

Evo, pokusavaju uvesti svoju ECO valutu, pa to ide sporo.
Apsolutno, kad bi nekim čudom ili nečijom voljom pukla euro podloga za našu KM, mi bi sutra bankrotirali i toga većina nije svjesna. Isto tako da sutra neko kaže od danas ste u EU mi bi isti dan bankrotirali jer nismo u stanju ni osnovne postulate te iste EU primjeniti niti stati iza njih.
Drži nas se na svaki način u životu i u svakom smislu smo političko i ekonomsko nedonošće u inkubatoru. Živimo u zemlji gdje se savjetuje veća obrada zemlje i jačanje zemljoradnje i stočarstva, u 21. vrijeku kad ljudi planiraju nastambe na Marsu naš mainstream je feudalizam i agrarne reforme sa početka 19 vrijeka. Sedamdesetih godina prošlog vijeka ta ista Yuga je prešla sa seoski orjentirane proizvodnje na industrijsku, procvat auto industrije, avio industrije, proizdvodnje električnih kućanskih aparata itd itd.
Sva poređenja su besmislena, uz uvažavanje da se tada zaista radilo o zatvorenom sistemu koji se vještački održavao - ovaj sad je polu otvoreni također vještački održavan sistem.
Post Reply