Pljačka imovine investicionih fondova

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#1 Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

Potaknut jutrošnjom slobodarskom mišlju kolega forumaša na nekoj drugoj temi, bilo bi dobro znati i o ovom slučaju jer se dešava i dalje bez ikakvih sankcija po počionica.

Dakle, radi se o obezvrjeđivanju imovine nekadašnjih PIF-ova a današnjih ZIF-ova tj zatvorenih investionih fondova u kojima je oko 160.000 bh građana dalje suvlasnik.

Poznato je kako je Hilmo Selimović preuzeo Sarajevsku pivaru i kako je njegov posao preuzeo Mujo Selimović koji je nakon preuzimanja posla krenuo u ekspanziju sa firmom MIMS, trgovačkim lancem Merkur, akviziranjem Klasa, tuzlanske pivare, Vegafruita, Sprinda i još nekih firmi.
Sve ono što je pokrenuto je ili propalo ili dovedeno na rub egzistencije pa je prodano drugim vlasnicima.

Nakon toga Mujo Selimović se aktivno okrenuo preuzimanju upravljanja zatvorenim investicionim fondovima. Prije 15 godina jedini fond nad kojim je imao aktivnu kontrolu je bio ZIF Naprijed dok je sadašnja lista ovakva:

BIG inv. fond
MI-GROUP
Prof-Plus
Eurofond
Naprijed
Herbos
Crobih
Bosfin

U ovim fondovima suvlasništvo ukupno ima oko 162.000 ljudi a skoro svi svi su bh građani. To su ili vaši roditelji ili vi sami. I često se pitate, hoće li biti šta od ovoga, hoće li imati kakvu vrijednost.

Odgovor je: neće.

Razlog radi kojeg neće je taj što je pored totalnog srozavanja cijene dionica fondova na berzi već nekoliko godina traje isisavanje vrijedne imovine tih fondova. Ogromna količina državne imovine je stavljena pod upravljanje fondova a sada Mujo Selimović to imovinu rasprodaje za bagatelnu cijenu.
U proteklim godinama prodane su na stotine hiljada komada dionica BH Telecoma, Elektroprivrede, Solane, Igmana iz Konjica i sl. firmi po bagatelnim cijenama a sav prihod od tih prodaja fondovi su morali preusmjeriti prema instrukciji Selimovića.

Tako su desetine miliona maraka otišle u firmu Ozon. Firmu koja ima nekoliko stotina hiljada KM prihoda i minimalnu dobit. Udio od 45% te firme fondovi su platili preko 25 miliona KM.
Skoro 20 miliona KM fondovi su platili za 40tak % firme Energonova. Firme koja ima dvije minihidrocentrale i koju su osnovali Mujo Selimović i Danko Končar. Kasnije je ovaj prvi "prodao" udio fondovima.
Fondovi su po enormnoj cijeni morali kupiti i Mujin udio u Unioninvestplastici. A morali su i dokapitalizirati odnosno ubaciti pare u Sarajevsku pivaru po enormno visokoj cijeni da bi ova izmirila obaveze i nastavila životariti.

Dio izvučenih sredstava iz fondova je prebačen u inostranstvo pa je preko firmi koje su osnovane tamo, Selimović odradio i preuzimanje nekih firmi kao što je ŽGP iz kojeg je isto tako izvučen kapital koji se mjeri milionima KM.

Firme koje se vode kao strani ulagači su:
Sagena investment
BLBH investment
MBM recruitment

A zombi firme preko kojih se izvlači gotov novac iz investicionih fondova pored Ozona su, teledigital, IGO Kupres, Iris computers i još par njih.

Sve ovo je dokumentovano transakcijama na berzi. Sva vlasništva u firmama se mogu provjeriti preko interneta.

U pitanju su sad već stotine miliona KM. Pare koje su mogle biti oplođene u fondovima kvalitetnim ulaganjima pa da svi suvlasnici, od najvećeg do najmanjeg imaju koristi. Ovako je sve upropašteno pa i udjeli koji imaju vaši roditelji ili vi.

Nećete puno ovih detalja naći ni kod CINa a ni kod ostalih istraživača iako sve od traje i dalje. I tokom današnjeg dana a i u narednom periodu. Neće se počešati ni tužilaštvo jer ima "prečih stvari". Pa tako možete otpisati i tu svoju finansijsku imovinu.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#2 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by Entropio »

Kako?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#3 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by -Chesterfield- »

Ja nisam htio prodati onih 1900 KM certifikata, da ne bi završile u privatizaciji.
Uložio u taj jedan fond, i na kraju dođe na isto, kao i da sam ih prodao nekome da se pri pomogne - da kupi firmu za certifikate.

https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Privati ... ercegovini

Image
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#4 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by Ci-Nick »

Sve je to poznato i pljacka je očigledna, dovoljno je uporediti portfelje fondova prije 12 godina i danas. Sve što je vrijedilo prodalo se za siću a dionice bezvrijednih kompanija se plaćaju kao da se radi o Amazonu i Applu
Ja nemam ni jedne dionice nekog od fondova. A opet trpim štetu jer mi trgovina fondova obezvrjednjuje dionice.
Mali dioničari fondova su trebali davno da se udruže i pokrenu tužbu u suprotnom od fondova će ostati samo smeće.
Pokrast će par stotina miliona i napraviti štete još dva puta toliko bez da iko odgovara.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by pinkman »

Koji im je nacin da smanjuju cijene dionica. Pretpostavljam da se vrse fiktivne transakcije po nerealnim (niskim) cijenama i tako se stvara privid da je to realna cijena, a onda dalje kupuju od ostalih vlasnika dionica. Ko tjera druge vlasnike da prodaju po niskoj cijeni ako ne zele? Znam da i dalje nije dozovljeno manipulativno ponasanje, ali onako pitam.

Inace ne znam neko ulaze u dionice u BiH. Postoje dva brokera (za koja ja znam) kod nas, a preko kojih se mogu kupovati dionice na svim svjetskim berzama.

Recimo Zakon o deviznom poslovanju u FBIH kaze:
Rezidenti - pravna lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom tržištu i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji ili preko stranog učesnika na stranom tržištu kapitala u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.

Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.
Dakle, pravna lica moguu i preko stranog brokera, a fizicka lica samo preko domaceg. Svejedno, imaju dva domaca brokera preko kojih se moze ulagati na Wall Streetu :D. Malo sam otisao offtopic, ali eto.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#6 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by Ci-Nick »

pinkman wrote: 03/11/2020 23:40 Koji im je nacin da smanjuju cijene dionica. Pretpostavljam da se vrse fiktivne transakcije po nerealnim (niskim) cijenama i tako se stvara privid da je to realna cijena, a onda dalje kupuju od ostalih vlasnika dionica. Ko tjera druge vlasnike da prodaju po niskoj cijeni ako ne zele? Znam da i dalje nije dozovljeno manipulativno ponasanje, ali onako pitam.

Inace ne znam neko ulaze u dionice u BiH. Postoje dva brokera (za koja ja znam) kod nas, a preko kojih se mogu kupovati dionice na svim svjetskim berzama.

Recimo Zakon o deviznom poslovanju u FBIH kaze:
Rezidenti - pravna lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom tržištu i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji ili preko stranog učesnika na stranom tržištu kapitala u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.

Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.
Dakle, pravna lica moguu i preko stranog brokera, a fizicka lica samo preko domaceg. Svejedno, imaju dva domaca brokera preko kojih se moze ulagati na Wall Streetu :D. Malo sam otisao offtopic, ali eto.
Evo jednostavan primjer...
Prodaju 20.000 dionica Elektroprivrede za 200.000 KM iako je knjigovodstvena vrijednost 1,4 miliona KM.
Za tih 200.000 kupe 1.300 dionica firme Ozon Travnik.
Dakle plate dionice po 155 KM po komadu iako im je knjigovodstvena 20KM a ne vrijede ni toliko jer su napumpali vrijednost nekretnina a prihodi i dobit su im beznačajni. Dakle za male dioničare od 1, 4 miliona KM imovine naprave u samo dvije transakcije 26.000 KM.
Ispari se 98% vrijednosti.
Sad je samo pitanje koliko u gotovini dobiju nazad od druge transakcije.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#7 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by pinkman »

Ci-Nick wrote: 04/11/2020 00:13 Evo jednostavan primjer...
Prodaju 20.000 dionica Elektroprivrede za 200.000 KM iako je knjigovodstvena vrijednost 1,4 miliona KM.
Za tih 200.000 kupe 1.300 dionica firme Ozon Travnik.
Dakle plate dionice po 155 KM po komadu iako im je knjigovodstvena 20KM a ne vrijede ni toliko jer su napumpali vrijednost nekretnina a prihodi i dobit su im beznačajni. Dakle za male dioničare od 1, 4 miliona KM imovine naprave u samo dvije transakcije 26.000 KM.
Ispari se 98% vrijednosti.
Sad je samo pitanje koliko u gotovini dobiju nazad od druge transakcije.
Pa i Amazon ima knjigovodstvenu vrijednost dionice od $182, a trzisnu preko $3 hiljade. :D

Ko malog dionicara tjera da proda svoje dionice? Jedino eto ako je > 95,00% udjela u pitanju pa se onda ide na tzv. squeeze-out.

Druga stvar, zar za malog dionicara nije bolje da je napuhana vrijednost njegove dionicne pa je moze i on prodati? :D Ili ako je cijena dionice manja nego sto bi realno trebala biti - onda moze i on kupiti jos dionica i time povecati svoj udio.

Jasno mi je za fondove koji (ako) rasprodaju vrijedne dionice jeftino i ako sustinski izbiju imovinu iz ruku fondova, a neko drugi kupi jeftino.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#8 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by Ci-Nick »

Ti ko da radiš za fondovd pa izvrćeš ono što sam rekao. Ne prodaje mali dioničar ništa. Fondovi dionice kompanija koje su dobre prodaju ispod cijene da bi došli do novca za kupovinu dionica koje su smeće i od vlasnika smeća dobivaju dio novca nazad,.. gotovine.
Dalje, ja nemam koristi od napuhane vrijednosti dionica koje oni skupo plaćaju jer se radi o relativno malim kompanijama sa par vlasnika, ali imam štetu ako dođem u situaciju da moram prodati dionice BH Telekoma ili Elektroprivrede čiju su vrijednost oborili da bi došli do dovoljno novca za izvlačenje.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#9 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

Batko je uhapšen i odveden u zatvor radi 500.000 KM uz prateću medijsku pompu. Svi su samo o tome pričali.

Ovdje je samo juče neki od fondova prodao dionica Elektroprivrede BIH u vrijednosti od 435.000 KM. Neće te pare fond uložiti u nešto što će svim suvlasnicima donijeti dobit nego će kupiti udjele po vrlo visokim cijenama u nekim zombi firmama iza kojih stoji Mujo Selimović

U pitanju je imovina 160.000 građana. A šta je onda to nego javna imovina. Obzirom da je država na ovaj način rasporedila javnu imovinu na građane, sad svi gledaju kako jedan čovjek tu imovinu prisvaja.
A istovremeno su oštećeni i svi dioničari Elektroprivrede BIH jer se godinama vrijednost njihove imovine srozava. Kao i dioničari BH Telecoma ili ranije pomenutog ŽGPa.
TwixFix
Posts: 80
Joined: 23/09/2020 14:38

#10 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by TwixFix »

iza svakog kriminala bio on privredni ili politički i kriminalni stoji vrh SDA
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4366
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#11 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by VladaFBiH »

Hilmo nastavlja ono što su Slovenci započeli a DUF-ovi u ovakvom obliku su čisto zlo i služe samo za pljačkanje + KOMVP ne postoji tako da mogu raditi šta hoće i kako hoće.

Vjeruj da je manja šteta ovo što sada rade i pljačkaju fondove od onoga što se godinama radilo - upravljalo kompanijama koje su skoro sve otišle u stečaj ili su za mizerne pare prodate nekom tajkunu.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#12 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

Ni u jednom slučaju se ne može reći, neka on to radi šta ima veze.

Ovo je imovina velikog broja građana ove države i da nema ove pljačke oni bi u rukama imali imovinu vrijednu 1000,2000,5000 km, u zavisnosti od broja dionica.
Sada nemaju i neće imati ništa.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4366
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#13 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by VladaFBiH »

zigzag wrote: 04/11/2020 10:14 Ni u jednom slučaju se ne može reći, neka on to radi šta ima veze.

Ovo je imovina velikog broja građana ove države i da nema ove pljačke oni bi u rukama imali imovinu vrijednu 1000,2000,5000 km, u zavisnosti od broja dionica.
Sada nemaju i neće imati ništa.
ne znam gdje rekoh ovo :) - Poslovanje DUF-ova treba dobro ispitati i osuditi sve koji su pljačkali i pljačkaju na ovaj način samo se bojim da se to nikada neće desiti i da će nastaviti pljačkati ono što su naši roditelji stvarali čitav život.

Već su fondovi/DUF-ovi napravili toliko štete da se ni veće ekonomije od naše ne bi lako oporavile. Koliko ima volje da se ovo uredi pokazuje i KOMVP koje nema već godinama...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#14 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

Upravo to što nastavlju istim tempom je najčudnije. I danas je bilo isto tako.

Svaka transakcija je očita, svaka se vidi na berzi. I odvija se naočigled svih i svi se prave kao da se ništa ne dešava. Danas protrgovano sa skoro 300.000 KM. I pogodite ko je vlasnik firme kojom se trgovalo.

I opet se treba vratiti na predhodno pomenut primjer Almira Batka. Radi 500.000 KM SIPA pravi spektakularno hapšenje, vodaju ga od zatvora do zatvora, mediji prate(ne sporim da treba procesuirati).
A ovamo taj iznos imaju na dnevnoj bazi i ništa se ne dešava.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4366
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#15 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by VladaFBiH »

zigzag wrote: 04/11/2020 15:29 Upravo to što nastavlju istim tempom je najčudnije. I danas je bilo isto tako.

Svaka transakcija je očita, svaka se vidi na berzi. I odvija se naočigled svih i svi se prave kao da se ništa ne dešava. Danas protrgovano sa skoro 300.000 KM. I pogodite ko je vlasnik firme kojom se trgovalo.

I opet se treba vratiti na predhodno pomenut primjer Almira Batka. Radi 500.000 KM SIPA pravi spektakularno hapšenje, vodaju ga od zatvora do zatvora, mediji prate(ne sporim da treba procesuirati).
A ovamo taj iznos imaju na dnevnoj bazi i ništa se ne dešava.
nema KOMVP koja bi morala da ovo reguliše i to se koristi maksimalno na tržištu kapitala a i kada se imenuje pitanje je da li će se sve provjeravati retroaktivno jer će opet to biti stranački igrači
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#16 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

Ovo je posao za policiju i tužilaštvo jer je u pitanju privatna imovina vrijedna desetine miliona KM.
Tužilaštvo je zaprimilo par prijava po ovom,ne slučaju, nego aktuelnom dešavanju i nikakve reakcije.

Nije donijelo ni odluku o blokadi fondova tj zabrani kupovine i prodaje a morali su istog trena po prijavi.

Ako suvlasnici fondova tj građani ove države vide da ih se pljačka a tužilaštvo i policija ne rade ništa, je li to znači da moj otac,tvoj ili bilo ko drugi odnosno stotine njih odu u sjedišta fondova i istjeraju zaposlene kako bi zaštitilli svoju imovinu.

Ovo nije nešto što se radi skrivenim metodama, ovo je otvorena pljačka koju možemo gledati uživo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by Haris.ba »

zigzag wrote: 05/11/2020 12:26 Ovo je posao za policiju i tužilaštvo jer je u pitanju privatna imovina vrijedna desetine miliona KM.
Tužilaštvo je zaprimilo par prijava po ovom,ne slučaju, nego aktuelnom dešavanju i nikakve reakcije.

Nije donijelo ni odluku o blokadi fondova tj zabrani kupovine i prodaje a morali su istog trena po prijavi.

Ako suvlasnici fondova tj građani ove države vide da ih se pljačka a tužilaštvo i policija ne rade ništa, je li to znači da moj otac,tvoj ili bilo ko drugi odnosno stotine njih odu u sjedišta fondova i istjeraju zaposlene kako bi zaštitilli svoju imovinu.

Ovo nije nešto što se radi skrivenim metodama, ovo je otvorena pljačka koju možemo gledati uživo.
I Batka je neko prijavio. Šta čekaš? Prijavi. Čampi slomi direktora osice prijavom tužilaštvu.

Osnuj udruženje, vjerovatno će u njemu biti i pravnika i ekonomista koji će znati napisati za tužilaštvo i ožeži. Kreneš i medijski. Možda nećeš imati prođu kod nekih medija. Ali, šta da se radi.

Ne možeš očekivati da sam tužioc od sebe sve zna. Sve od škole je učio šta je dionica i da postoji KOMPV. Što je opet više od 99% ljudi u državi. Ni u Americi sami tužioci ne mogu pohvatati malverzacije na berzama.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#18 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

https://pressmedia.ba/vijesti/2020/17/1 ... -agencije/

Ovo je najnovija prijava koliko sam vidio. A bilo ih je i ranije. I pored toga, izvlačenje sredstava iz fondova je nastavljeno kao da ih nema.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by JThomas »

prijavljujte vi koliko god mislili da je džaba, jer ništa i ne košta, odnosno besplatno je, a ne mora biti džaba. ako ništa može se aktivirati kad neko iz drugih razloga padne u nemilost.

a temelji potpunog urušavanja berze, fondova i dioničkih društava udareni su mnogo ranije nego što se mujo zainteresovao za sve to na ovaj način na koji se sada interesuje. prvo sa samim modusom privatizacije. pa onda sa naknadom za društva za upravljanje fondovima, koja je omogućila da se tehnički trista posto legalno izvlače pare - radio ne radio, prosperirao ili propadao. pa sa blekićem i jabba the huttom kurbegovićem. pa sa komisijom kojoj niko pošten niti smije niti može da priprdi. izmjenom zakona da bi tehnički mandat mogao trajati beskonačno. mujo je na gotovo došao...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#20 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

:D
Jedni govore: treba to prijavit; drugi kažu: neš ti to...džabaš ti to...pusti baa..


To što su Muji Selimoviću otvorena vrata ne znači da ga treba pustiti da konstantno ulazi u privatnu imovinu i uzima što mu se sviđa. To se mora zaustaviti jer ovo je očita pljačka a institucije pravosuđa ne reaguju. Ako one ne reaguju, može li se desiti da se ljudi počnu ponašati kao da je opšte bezakonje?
Da kažu: on otuđuje našu imovinu pa ćemo mi sad njegovu.

Fazon je što tužilaštvo čak nije ni donijelo tu odluku o zamrzavanju rada fondova koje bi bar privremeno zaustavilo krađu. A kasnije neka se sude i neka razvlače proces kao što je to običaj
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by JThomas »

ispravno je uvijek da se prijavi, pa makar anonimno ako se čovjek nečega boji. može doći sutra na tapet bar iz pogrešnog razloga.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#22 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

Bil bi bolje da je kolektivna tužba ali svaka je dobrodošla. Mada i ovo pokazuje koliko je povjerenje u pravosuđe.

Što se tiče same situacije fondovi su danas ostali bez nekoliko hiljada komada dionica Elektroprivrede BIH. U narednim danima se može očekivati kupovina dionica firmi koje služe za izvlačenje sredstava.
Kako rekoh, uživo se može pratiti.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#23 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

Prošlosedmični primjer:
Fond MI-GROUP je za skoro 300.000 km od firme Dijamant doo kupio manji udjel neke firme koja ima samo jednog zaposlenog i mizerne prihode.
Dijamant je u vlasništvu Muje Selimovića.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#24 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by zigzag »

No đani, no party

https://www.klix.ba/biznis/berza/na-sar ... /201109111

Niko više ne prometuje preko berze radi ovoga što rade fondovi i kad oni ne prometuju onda se vidi kakvo je stanje. Cijene dionica svih firmi, najviše onih u državnom vlasništvu su svukli na minimum. I onda ako kojim slučajem država odluči da proda svoj udio u FDS, Bosnalijeku ili Sarajevo osiguranju, mora prodati za mizerne pare jer je , eto na berzi takva cijena. A onda i država i svi građani imaju dodatnu štetu.

To je dodatni razlog zašto sud mora zamrznuti imovinu fondova.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#25 Re: Pljačka imovine investicionih fondova

Post by Ci-Nick »

Meni nije jasno da nijedna od brokerskih kuću koje su istovremeno i suvlasnici berze ne poduzima ništa.
Zvanično posluju sa gubitkom već godinama a svi šute.
Je li moguće da svi imaju toliko oraha u džepovima da ne smiju ništa poduzeti protiv ovih koji javno pljačkaju i ruše berzu..
Hastor se sukobio sa moćnim Volkswagenom a ne želi sa Mujom i društvom.
Doduše,.. Hastoru je sve ovo odgovaralo jer je kupovao povoljno a ostao relativno čistih ruku.
Post Reply