Hipotekarni kredit u doba korone

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#1 Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

Pozdrav,

Prije svega želim da se izvinem administratorima ako je moja tema dupla ili joj nije mjesto ovdje. Dugo nisam aktivna, pa ne znam gdje se sta nalazi. Pokušala sam naći sličnu temu i nisam uspjela. Ako ima, dakle, molim vas uputite me.

Naime, kako sam naslov kaze hipotekarni kredit u doma kovida ili korone.

Molim vas vaša iskustva, koja banka, kako, zasto...da budem prezicna, znam sta mi treba za podizanje kredita, procjenitelj, kod banke hrpa papira, predugovor itd., ali stičem dojam da banke, mahom, skoro sve, u doba korone, odbijaju hipotekarne kredite uz obrazloženje "strah nas je, situacija je nesigurna".

Mom prijatelju koji radi u jednoj banci su odbili kredit zbog toga. Također još jednom momku kod kojeg je cista situacija, ugovor na neodređeno, dobra plata, su odbili kredit zbog "nesigurne situacije".

Sad ja vas pitam, da li je zaista tako? I postoji li uopšte šansa da će neka banka odobriti hipotekarni kredit u doba korone? Dakle, nije mi jasno.. Banka se osigura hipotekom, još ako osoba ima svog novca na računu, nije mi jasno zašto odbiju. Pa nije valjda da se više stan ne može kupiti dok ovo prokletstvo traje!?

Molim vas iskustva, savjeti, eventualno banke koje odobravaju hipotekarni kredit. Samo hipotekarni ili stambeni kredit me zanima.

Hvala.

P. S. Molim vas samo ozbiljni komentari.
User avatar
nepass1
Posts: 9519
Joined: 06/07/2017 07:35

#2 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by nepass1 »

Nece da rade hipoteke, ne isplati im se. Masovno odbijaju narod.
Negdje se moze dobiti ali pod uslovom da ces uzeti manje love nego sto je vrijednost nekretnine.
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#3 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by addem »

Rade hipoteke bez ikakvih problema i u doba corone. Jaran podigao hipotekarni kredit 100 hiljada u intesi na 10 godina. Nekretnina pocijenjena na skoro 150 hiljada.
User avatar
nepass1
Posts: 9519
Joined: 06/07/2017 07:35

#4 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by nepass1 »

To i ja kazem, moze ako je manje love neko vrijednost. Ako kupujes stan od 120k, koji je toliko i procjenjen, tesko ces dobiti 120k
costacurta
Posts: 3503
Joined: 05/05/2005 08:25

#5 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by costacurta »

nepass1 wrote: 22/08/2020 07:05 To i ja kazem, moze ako je manje love neko vrijednost. Ako kupujes stan od 120k, koji je toliko i procjenjen, tesko ces dobiti 120k
Tako je vazda bilo. Osim ako nisi "nečiji" pa se napravi tj naštima viša procjena. Mada, prije par godina u Tz su uhapsili onog vještaka upravo zbog toga i ne znam sad koliko ih i da li ih ima koji su spremni naštimati procjenu i izgubiti licencu zbog par hiljada KM.
A hipoteke idu uobičajeno kao i nenamjenski. Sve zavisi od tvoje solventnosti.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#6 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

Hvala na komentarima.

Ako kupujem nekretninu koja se cijeni 120.000 a treba mi kredit 50.000, sigurno ne bi trebalo biti odbijeno?

Jer moram naglasiti da sam vec dala kaparu I ako mi odbiju u banci, gubim sve.
User avatar
nepass1
Posts: 9519
Joined: 06/07/2017 07:35

#7 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by nepass1 »

Eleonora wrote: 22/08/2020 10:02 Hvala na komentarima.

Ako kupujem nekretninu koja se cijeni 120.000 a treba mi kredit 50.000, sigurno ne bi trebalo biti odbijeno?

Jer moram naglasiti da sam vec dala kaparu I ako mi odbiju u banci, gubim sve.
Dobices, ako je bankin procjenitelj toliko procjenio, ne prodavac
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#8 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by addem »

Procjenitelj uvijek procijeni malo manje od onoga sto platis. Ali mislim da za 50 hiljada neces imati nikakvih problema tako bez sekiracije i sretno
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#9 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

Hvala vam na ohrabrenju.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#10 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by un1ted »

Eleonora wrote: 21/08/2020 21:14 Sad ja vas pitam, da li je zaista tako? I postoji li uopšte šansa da će neka banka odobriti hipotekarni kredit u doba korone? D
Ima, ne znam koja je banka, moram se raspitati, ali kolega uz kredit kupio stan prije par dana. Privatna firma, plata ok, nista previse.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#11 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

un1ted wrote: 22/08/2020 12:52
Eleonora wrote: 21/08/2020 21:14 Sad ja vas pitam, da li je zaista tako? I postoji li uopšte šansa da će neka banka odobriti hipotekarni kredit u doba korone? D
Ima, ne znam koja je banka, moram se raspitati, ali kolega uz kredit kupio stan prije par dana. Privatna firma, plata ok, nista previse.
Hvala na odgovoru.
Bas čudno, izgleda bas različita iskustva.

Ja kako sam shvatila, traže isključivo da je državna firma, po mogućnosti i bracni drug stalno uposlen, ma bas kao da ti daju nesto za džaba, a ne iznos koji ćeš s kamatama haman duplo platiti i jos plus, stan pod hipotekom.

Molim vas ako saznate koja je banka u pitanju i do kojeg iznosa je vas prijatelj digao kredit, tj odobren mu je, ako možete da mi javite.
User avatar
beco
Posts: 3366
Joined: 25/08/2004 14:22

#12 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by beco »

Moraš se aktivirati i prošetati po bankama. Meni su prvobitno nudili kamatnu stopu fiksnu 3,7% (u mojoj banci matičnoj) da bi na kraju uz malo crosshopinga uspio izvući 2,99%. Ali isao sam u sve banke i od svake uzeo ponudu. Ponuda po meni najbolja je bila od Zirrat banke 2,5% kamatna stopa, koja je pola vremena fiksna a pola vremena varijabilna ili druga ponuda 2,99% fiksna kompletan period kredita. Ovu su krediti do 10 godina. Sa ovom ponudom sam otišao u svoju banku i dobio istu ponudu. Ja sam u feb uzimao kredit. Mislim da dosta ljudi čeka Union banku i kredite za mlade a mogu iste uslove uz malo truda naći u drugim bankama. Činjenica da banke imaju mnogo kreditnih sredstava za povući koje nemogu plasirati. Naravno ako si još na buđetu za stalno nema sikiracije.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#13 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by un1ted »

Nesto razmisljam o zirantima, jer sam upitam da budem to zrtveno jagnje :D

Onaj ko uzme kredit, ne placa kredit, ta obaveza prelazi na mene kao ziranta. Sta se desava s nekretninom? Da li se moze napraviti ugovor s onim kome si zirant, da ako on ne moze placati, da stan prelazi "u moje vlasnistvo", ako ja kao zirant placam za njega? Zirant bi bio prijatelju, ali bih opet volio imati dodatno osiguranje, ko zna sta se moze desiti za 10 godina.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#14 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

Eleonora wrote: 21/08/2020 21:14 Pozdrav,

Prije svega želim da se izvinim administratorima ako je moja tema dupla ili joj nije mjesto ovdje. Dugo nisam aktivna, pa ne znam gdje se sta nalazi. Pokušala sam naći sličnu temu i nisam uspjela. Ako ima, dakle, molim vas uputite me.

Naime, kako sam naslov kaze hipotekarni kredit u doma kovida ili korone.

Molim vas vaša iskustva, koja banka, kako, zasto...da budem prezicna, znam sta mi treba za podizanje kredita, procjenitelj, kod banke hrpa papira, predugovor itd., ali stičem dojam da banke, mahom, skoro sve, u doba korone, odbijaju hipotekarne kredite uz obrazloženje "strah nas je, situacija je nesigurna".

Mom prijatelju koji radi u jednoj banci su odbili kredit zbog toga. Također još jednom momku kod kojeg je cista situacija, ugovor na neodređeno, dobra plata, su odbili kredit zbog "nesigurne situacije".

Sad ja vas pitam, da li je zaista tako? I postoji li uopšte šansa da će neka banka odobriti hipotekarni kredit u doba korone? Dakle, nije mi jasno.. Banka se osigura hipotekom, još ako osoba ima svog novca na računu, nije mi jasno zašto odbiju. Pa nije valjda da se više stan ne može kupiti dok ovo prokletstvo traje!?

Molim vas iskustva, savjeti, eventualno banke koje odobravaju hipotekarni kredit. Samo hipotekarni ili stambeni kredit me zanima.

Hvala.

P. S. Molim vas samo ozbiljni komentari.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#15 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by NediM17 »

un1ted wrote: 22/08/2020 13:15 Nesto razmisljam o zirantima, jer sam upitam da budem to zrtveno jagnje :D

Onaj ko uzme kredit, ne placa kredit, ta obaveza prelazi na mene kao ziranta. Sta se desava s nekretninom? Da li se moze napraviti ugovor s onim kome si zirant, da ako on ne moze placati, da stan prelazi "u moje vlasnistvo", ako ja kao zirant placam za njega? Zirant bi bio prijatelju, ali bih opet volio imati dodatno osiguranje, ko zna sta se moze desiti za 10 godina.
Kakav zirant, ko jos danas trazi zirante. Ako je hipotekarni samo ime kaze, ako je gotovinski osigura se i placas osiguranje uz mjesecnu ratu.
Stari Jevrej je rek'o, ako hoces da izgubis prijatelja posudi mu pare.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#16 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by madner »

Eleonora wrote: 22/08/2020 10:02 Hvala na komentarima.

Ako kupujem nekretninu koja se cijeni 120.000 a treba mi kredit 50.000, sigurno ne bi trebalo biti odbijeno?

Jer moram naglasiti da sam vec dala kaparu I ako mi odbiju u banci, gubim sve.
Ako nisi prijavljena na 450 KM, ne bi trebao biti problem ni u jednoj banci.
jasmin93
Posts: 250
Joined: 04/10/2009 21:05
Location: Sarajevo

#17 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by jasmin93 »

Probaj u Ziraat banci, trenutno su uz Union najpovoljniji na tržištu.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#18 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

jasmin93 wrote: 22/08/2020 18:51 Probaj u Ziraat banci, trenutno su uz Union najpovoljniji na tržištu.
Išla sam u Union banku. Tražili su uslov da smo i suprug i ja stalno zaposleni. On još uvijek nije u stalnom radnom odnosu. Tako da je Union banka otpala.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#19 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

jasmin93 wrote: 22/08/2020 18:51 Probaj u Ziraat banci, trenutno su uz Union najpovoljniji na tržištu.
E tu nisam jos išla. Ali recimo Union banka je imala bas neke specifične uslove, npr. Da mi je i suprug stalno zaposlen. Nije mi jasno, ako ja kupujem stan, zašto se on gleda. Znam da ih Vlada FBiH nesto sufinancira, ili kako vec, pa imaju povoljnu kamatu, ali zato gledaju dlaku u jajetu
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#20 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by un1ted »

NediM17 wrote: 22/08/2020 18:30
un1ted wrote: 22/08/2020 13:15 Nesto razmisljam o zirantima, jer sam upitam da budem to zrtveno jagnje :D

Onaj ko uzme kredit, ne placa kredit, ta obaveza prelazi na mene kao ziranta. Sta se desava s nekretninom? Da li se moze napraviti ugovor s onim kome si zirant, da ako on ne moze placati, da stan prelazi "u moje vlasnistvo", ako ja kao zirant placam za njega? Zirant bi bio prijatelju, ali bih opet volio imati dodatno osiguranje, ko zna sta se moze desiti za 10 godina.
Kakav zirant, ko jos danas trazi zirante. Ako je hipotekarni samo ime kaze, ako je gotovinski osigura se i placas osiguranje uz mjesecnu ratu.
Stari Jevrej je rek'o, ako hoces da izgubis prijatelja posudi mu pare.
Razumijem, ali to nije moje pitanje :)
User avatar
nepass1
Posts: 9519
Joined: 06/07/2017 07:35

#21 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by nepass1 »

NediM17 wrote: 22/08/2020 18:30
un1ted wrote: 22/08/2020 13:15 Nesto razmisljam o zirantima, jer sam upitam da budem to zrtveno jagnje :D

Onaj ko uzme kredit, ne placa kredit, ta obaveza prelazi na mene kao ziranta. Sta se desava s nekretninom? Da li se moze napraviti ugovor s onim kome si zirant, da ako on ne moze placati, da stan prelazi "u moje vlasnistvo", ako ja kao zirant placam za njega? Zirant bi bio prijatelju, ali bih opet volio imati dodatno osiguranje, ko zna sta se moze desiti za 10 godina.
Kakav zirant, ko jos danas trazi zirante. Ako je hipotekarni samo ime kaze, ako je gotovinski osigura se i placas osiguranje uz mjesecnu ratu.
Stari Jevrej je rek'o, ako hoces da izgubis prijatelja posudi mu pare.
Kad se nista ne moze uklopiti onda ziranti stupaju na snagu i dan danas :D
User avatar
nepass1
Posts: 9519
Joined: 06/07/2017 07:35

#22 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by nepass1 »

un1ted wrote: 22/08/2020 13:15 Nesto razmisljam o zirantima, jer sam upitam da budem to zrtveno jagnje :D

Onaj ko uzme kredit, ne placa kredit, ta obaveza prelazi na mene kao ziranta. Sta se desava s nekretninom? Da li se moze napraviti ugovor s onim kome si zirant, da ako on ne moze placati, da stan prelazi "u moje vlasnistvo", ako ja kao zirant placam za njega? Zirant bi bio prijatelju, ali bih opet volio imati dodatno osiguranje, ko zna sta se moze desiti za 10 godina.
Banka prvo ganja ziranta, jer je lakse naplatiti. A ti mozes sa njim u privatnom aranzmanu kod notara ugovor napraviti.
jasmin93
Posts: 250
Joined: 04/10/2009 21:05
Location: Sarajevo

#23 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by jasmin93 »

Eleonora wrote: 22/08/2020 19:20
jasmin93 wrote: 22/08/2020 18:51 Probaj u Ziraat banci, trenutno su uz Union najpovoljniji na tržištu.
E tu nisam jos išla. Ali recimo Union banka je imala bas neke specifične uslove, npr. Da mi je i suprug stalno zaposlen. Nije mi jasno, ako ja kupujem stan, zašto se on gleda. Znam da ih Vlada FBiH nesto sufinancira, ili kako vec, pa imaju povoljnu kamatu, ali zato gledaju dlaku u jajetu
Meni je Ziraat odobrio kredit prije 8 mjeseci. Kamata 2,99 na 10 godina. Bez većih poteškoća. Neke papire sam trebao ponovo nositi ali generalno ništa strašno.

Ne znam kakav ti je posao. Kod nas je varijanta dužnika (otac, državna firma) i sudužnika (ja, UG). Mislim da banke traže sudužnika da bi se osigurale ali ako ti je stabilna firma i dobra plata ne bi trebalo biti problema.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#24 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

jasmin93 wrote: 22/08/2020 21:41
Eleonora wrote: 22/08/2020 19:20
jasmin93 wrote: 22/08/2020 18:51 Probaj u Ziraat banci, trenutno su uz Union najpovoljniji na tržištu.
E tu nisam jos išla. Ali recimo Union banka je imala bas neke specifične uslove, npr. Da mi je i suprug stalno zaposlen. Nije mi jasno, ako ja kupujem stan, zašto se on gleda. Znam da ih Vlada FBiH nesto sufinancira, ili kako vec, pa imaju povoljnu kamatu, ali zato gledaju dlaku u jajetu
Meni je Ziraat odobrio kredit prije 8 mjeseci. Kamata 2,99 na 10 godina. Bez većih poteškoća. Neke papire sam trebao ponovo nositi ali generalno ništa strašno.

Ne znam kakav ti je posao. Kod nas je varijanta dužnika (otac, državna firma) i sudužnika (ja, UG). Mislim da banke traže sudužnika da bi se osigurale ali ako ti je stabilna firma i dobra plata ne bi trebalo biti problema.
Kažete prije 8 mjeseci, tad nije bilo ovog covid prokletstva :-) i znam da su banke poostrile uslove.

Firma mi je privatna, stabilna, strano predstavništvo, plata solidna.

Ako ste bas dizali hipotekarni, nisu gledali supružnika, ako ste u braku? Meni su eto tražili da mi je i muž stalni uposlenik. Baš glupost...

Raiffeisen mi je odmah rekao da neće biti problema nikakvih, ali njih baš baš ne podnosim, tu primam i platu i bas sam skeptična sto se njih tice.

Idem u Ziraat prvom prilikom.
jasmin93
Posts: 250
Joined: 04/10/2009 21:05
Location: Sarajevo

#25 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by jasmin93 »

Nisam u braku. Jeste hipotekarni.

Istina je da nije bilo covida, ali čini mi se da sam negdje nedavno vidio njihovu reklamu pa vjerovatno ne bi puštali marketing da su teški na tome. :)
Post Reply