Hipotekarni kredit u doba korone

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dinoo1898
Posts: 381
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#26 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by dinoo1898 »

Eleonora wrote: 22/08/2020 12:57
un1ted wrote: 22/08/2020 12:52
Eleonora wrote: 21/08/2020 21:14 Sad ja vas pitam, da li je zaista tako? I postoji li uopšte šansa da će neka banka odobriti hipotekarni kredit u doba korone? D
Ima, ne znam koja je banka, moram se raspitati, ali kolega uz kredit kupio stan prije par dana. Privatna firma, plata ok, nista previse.
Hvala na odgovoru.
Bas čudno, izgleda bas različita iskustva.

Ja kako sam shvatila, traže isključivo da je državna firma, po mogućnosti i bracni drug stalno uposlen, ma bas kao da ti daju nesto za džaba, a ne iznos koji ćeš s kamatama haman duplo platiti i jos plus, stan pod hipotekom.

Molim vas ako saznate koja je banka u pitanju i do kojeg iznosa je vas prijatelj digao kredit, tj odobren mu je, ako možete da mi javite.
Da li neko zna da li se banka može na neki način tužiti zbog diskriminacije po ovom osnovu? Da li je neko pokušavao ili se barem raspitivao?
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#27 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

dinoo1898 wrote: 25/08/2020 16:39
Eleonora wrote: 22/08/2020 12:57
un1ted wrote: 22/08/2020 12:52

Ima, ne znam koja je banka, moram se raspitati, ali kolega uz kredit kupio stan prije par dana. Privatna firma, plata ok, nista previse.
Hvala na odgovoru.
Bas čudno, izgleda bas različita iskustva.

Ja kako sam shvatila, traže isključivo da je državna firma, po mogućnosti i bracni drug stalno uposlen, ma bas kao da ti daju nesto za džaba, a ne iznos koji ćeš s kamatama haman duplo platiti i jos plus, stan pod hipotekom.

Molim vas ako saznate koja je banka u pitanju i do kojeg iznosa je vas prijatelj digao kredit, tj odobren mu je, ako možete da mi javite.
Da li neko zna da li se banka može na neki način tužiti zbog diskriminacije po ovom osnovu? Da li je neko pokušavao ili se barem raspitivao?
To i mene zanima. Dobro pitanje.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#28 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by MaksprotivMarksa »

Naravno da ne moze, banka ima pravo da odbije sve sto zeli, i ima potpuno pravo da preduzme sve korake kako bi rizik svela na minimum.
User avatar
dinoo1898
Posts: 381
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#29 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by dinoo1898 »

MaksprotivMarksa wrote: 25/08/2020 19:31 Naravno da ne moze, banka ima pravo da odbije sve sto zeli, i ima potpuno pravo da preduzme sve korake kako bi rizik svela na minimum.
Tako su mislili i u RSu sa naknadama za obradu kredita dok se nije nasao jedan hrabriji advokat i srušio cijeli sistem :)

Ako moja firma nema poreznih dugovanja, posluje pozitivno a ja imam platu dovoljno veliku da nesmetano mogu servisirati kredit, nuditi meni losije uslove samo jer ne radim u drzavnoj firmi je cista diskriminacija ja mislim...
seman
Posts: 188
Joined: 12/06/2010 00:35

#30 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by seman »

Možda vam šta pomogne, a možda i ne ... :D

Uzeo kredit prije ~4 mjeseca, negdje na početku korone. Ziraat banka, 2.99% fiksna kamata, 10 godina. Privatna firma, nisu mi tražili ni sudužnika, ni žiranta. Hipoteka na stan u odnosu 1:1. (Gotivni lik iz banke mi je dao hint da ne govorim da imam djevojku i da se hoću ženit, jer bi mi tako mogli tražit sudužnika)

Sve prošlo uredno i bez problema. (Veći problem imo sa papirima u sudu i ZK zbog glupavog i tromog sistema, al' šta je tu je)

Što se tiče procjene, oni to uglavnom procijene na vrijednost stana i/ili malo iznad, jer u suprotnom onda banka ne da tu 1:1 hipoteku i komplikuje se situacija. Čiko došo u stan, bukvalno iz hodnika odokativno razgledo, i procijenio na osnovu toga. :D

Meni je Ziraat banka zasad baš OK ispala, a ti svakako vidi sve opcije. U Sparkasse sam išao, nudili su mi ove gore uslove ako radim u državnoj firmi, inače veća kamata. Unicredit mi je tražio učešće. Mada, vjerovatno sam mogao dobit iste uslove u obje ove banke, ali to moram prvo smarat ovog službenika, pa on šalje na odbor, pa oni odobaravaju, a nit mi se dalo, nit sam imo vremena to radit, zbog istih uslova.

To je moje iskustvo, dok kolegica s posla je dizala sličan kredit, isto Ziraat banka, ona i muž kao dužnik/sudužnik, i inicijalno su joj odbili, tražili još jednog žiranta, gdje je onda babu stavila kao žiranta, a onda su tražili i da preda da mama nema nikakvih dugovanja. Uglavnom, njoj se iskomplikovalo, nismo sigurni zašto.

Što se tiče tvoje situacije, probaj naći nekog "normalnog" službenika i otvoreno ga pitat za situaciju, meni su čak i sami sugerisali dosta stvari kako bih se osigurao da šta ne pođe po zlu. Sretno!
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#31 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by un1ted »

MaksprotivMarksa wrote: 25/08/2020 19:31 Naravno da ne moze, banka ima pravo da odbije sve sto zeli, i ima potpuno pravo da preduzme sve korake kako bi rizik svela na minimum.
Trebalo bi ovo provjeriti, ne bih rekao da je to tačno. Neka se osiguraju na druge načine, a ne gdje radim. Znaci svi koji ne rade u drzavnoj frimi manje vrijede? :)

Jedan banalan primjer. Mozes tuziti i dobiti klix radi diskriminacije gdje mene banuju a tebe ne, za isto kršenje uslova korištenja, jer je to diskriminacija.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#32 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by MaksprotivMarksa »

un1ted wrote: 26/08/2020 10:05
MaksprotivMarksa wrote: 25/08/2020 19:31 Naravno da ne moze, banka ima pravo da odbije sve sto zeli, i ima potpuno pravo da preduzme sve korake kako bi rizik svela na minimum.
Trebalo bi ovo provjeriti, ne bih rekao da je to tačno. Neka se osiguraju na druge načine, a ne gdje radim. Znaci svi koji ne rade u drzavnoj frimi manje vrijede? :)

Jedan banalan primjer. Mozes tuziti i dobiti klix radi diskriminacije gdje mene banuju a tebe ne, za isto kršenje uslova korištenja, jer je to diskriminacija.
Klix mozes za banovanje, ali banku ne mozes jer je njoj posao procjena rizika, mnogo ljudi i iz drzavnih firmi ne dobiju kreditw zbog rizicnog ponasanja, kockanja, impulsivne kupovine. Sve to se danas obradjuje na osnovu podataka koji se banci dostave, u procjene rizika su ulozeni milioni, svaki marku imaju pravo da zaduze. Biti u mogucnosti da se dobije dobar kredit je kljycan za unaptijedjenje poslovanja, zapitajte se zasto neki mogu dobiti, a neki ne, banka ima pravo i to je to.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#33 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

seman wrote: 26/08/2020 08:29 Možda vam šta pomogne, a možda i ne ... :D

Uzeo kredit prije ~4 mjeseca, negdje na početku korone. Ziraat banka, 2.99% fiksna kamata, 10 godina. Privatna firma, nisu mi tražili ni sudužnika, ni žiranta. Hipoteka na stan u odnosu 1:1. (Gotivni lik iz banke mi je dao hint da ne govorim da imam djevojku i da se hoću ženit, jer bi mi tako mogli tražit sudužnika)

Sve prošlo uredno i bez problema. (Veći problem imo sa papirima u sudu i ZK zbog glupavog i tromog sistema, al' šta je tu je)

Što se tiče procjene, oni to uglavnom procijene na vrijednost stana i/ili malo iznad, jer u suprotnom onda banka ne da tu 1:1 hipoteku i komplikuje se situacija. Čiko došo u stan, bukvalno iz hodnika odokativno razgledo, i procijenio na osnovu toga. :D

Meni je Ziraat banka zasad baš OK ispala, a ti svakako vidi sve opcije. U Sparkasse sam išao, nudili su mi ove gore uslove ako radim u državnoj firmi, inače veća kamata. Unicredit mi je tražio učešće. Mada, vjerovatno sam mogao dobit iste uslove u obje ove banke, ali to moram prvo smarat ovog službenika, pa on šalje na odbor, pa oni odobaravaju, a nit mi se dalo, nit sam imo vremena to radit, zbog istih uslova.

To je moje iskustvo, dok kolegica s posla je dizala sličan kredit, isto Ziraat banka, ona i muž kao dužnik/sudužnik, i inicijalno su joj odbili, tražili još jednog žiranta, gdje je onda babu stavila kao žiranta, a onda su tražili i da preda da mama nema nikakvih dugovanja. Uglavnom, njoj se iskomplikovalo, nismo sigurni zašto.

Što se tiče tvoje situacije, probaj naći nekog "normalnog" službenika i otvoreno ga pitat za situaciju, meni su čak i sami sugerisali dosta stvari kako bih se osigurao da šta ne pođe po zlu. Sretno!
Hvala puno na ovako opširnom postu. Cijenim.

Kupujem stan od 130.000 KM a treba mi 45.000 KM. Firma mi je skroz solidna, zaista moram igrati na sigurno jer sam dala kaparu. Svi mi kažu da nema logike da odbiju, ali ipak se plašim... Ne zna čovjek sta da misli.

Eto vidite vaše iskustvo i vaše kolegice.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#34 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Entropio »

Ma s tolikim ucescem svaka ce ti banka dati. Ako te ta tvoja slucajno odbije, u sljedecoj ces dobiti sigurno.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#35 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by channel10 »

Zasto onda uzimate hipotekarni kredit ako nije velika suma? Zar nije bolje uzeti nenamjenski i odmah stan prevesti na sebe, a ne na banku? Sumnjam da je neka velika razlika u ciframa bez obzira sto je nenamjenski.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#36 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

channel10 wrote: 27/08/2020 22:30 Zasto onda uzimate hipotekarni kredit ako nije velika suma? Zar nije bolje uzeti nenamjenski i odmah stan prevesti na sebe, a ne na banku? Sumnjam da je neka velika razlika u ciframa bez obzira sto je nenamjenski.
Vjerujte da sam to pokušala ali traže mi uslove nemoguće. Unicredit postavlja uslov da 3 mjeseca primam platu kod njih i mogu mi dati nenamjenski minimum 15.000 KM.

Raiffeisen nesto slično. Mora mi plata biti 2.000 i državna firma.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#37 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by channel10 »

Ovdje je vec neko spominjao Asa banku sa najnizim kamatama na nenamjenski kredit, a ja sam spominjao Intesu...Kod njih je do 50 000 na 10 godina. Ne bi me cudilo da je rata tu negdje sa tim hipotekarnim, a stan ce bezveze ici pod hipoteku...
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#38 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Peryton_ »

Kod nas haman moras imati stelu i u banci.
Ja i supruga oboje zaposleni, mjesecni prihod blizu 4k, jedna rata kredita 540km jos dvije godine.
Imali problem, niko nam nije htio dati nenamjenski 50k na manje od 10 godina.Kaze, prevelika rata, bla bla.To je RF, NLB, Sparkasse. Da bi nam u BBI odobrili i nije im bilo jasno kako su nas drugi odbili a imali su uvid u mjesecna primanja zadnje dvije godine.Ljudi se ibrete, jos nam dali najbolju ponudu.Raskrstio sam sa svim ovim gore nabrojanim bankama.
seman
Posts: 188
Joined: 12/06/2010 00:35

#39 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by seman »

Eleonora wrote: 27/08/2020 22:11 Hvala puno na ovako opširnom postu. Cijenim.

Kupujem stan od 130.000 KM a treba mi 45.000 KM. Firma mi je skroz solidna, zaista moram igrati na sigurno jer sam dala kaparu. Svi mi kažu da nema logike da odbiju, ali ipak se plašim... Ne zna čovjek sta da misli.

Eto vidite vaše iskustvo i vaše kolegice.
Ne znam, evo još je forumaša reklo, u tom slučaju je nenamjenski bolja opcija, idi u svaku banku pa vidi, iznenadit ćeš se koliko različitih odgovora ćeš dobit na ista pitanja. :D

Još jedna stvar, što se tiče te kapare, i ja sam imo "mali" problem, jer sam dao kaparu, a kupoprodajni ugovor mi je bio do kraja mjeseca, međutim uveliko sam probio rok zbog korone i svih zafrkancija, ali je vlasnik bio razuman pa smo se dogovorili da to nije problem i on mi je potpisao neku izjavu vezano za to i sve super. Pa eto, nek' ti to najgore bude zadnje misao.
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#40 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by nepass1 »

Eleonora wrote: 27/08/2020 23:07
channel10 wrote: 27/08/2020 22:30 Zasto onda uzimate hipotekarni kredit ako nije velika suma? Zar nije bolje uzeti nenamjenski i odmah stan prevesti na sebe, a ne na banku? Sumnjam da je neka velika razlika u ciframa bez obzira sto je nenamjenski.
Vjerujte da sam to pokušala ali traže mi uslove nemoguće. Unicredit postavlja uslov da 3 mjeseca primam platu kod njih i mogu mi dati nenamjenski minimum 15.000 KM.

Raiffeisen nesto slično. Mora mi plata biti 2.000 i državna firma.
Jesi li u sber isla?
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#41 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

nepass1 wrote: 28/08/2020 08:50
Eleonora wrote: 27/08/2020 23:07
channel10 wrote: 27/08/2020 22:30 Zasto onda uzimate hipotekarni kredit ako nije velika suma? Zar nije bolje uzeti nenamjenski i odmah stan prevesti na sebe, a ne na banku? Sumnjam da je neka velika razlika u ciframa bez obzira sto je nenamjenski.
Vjerujte da sam to pokušala ali traže mi uslove nemoguće. Unicredit postavlja uslov da 3 mjeseca primam platu kod njih i mogu mi dati nenamjenski minimum 15.000 KM.

Raiffeisen nesto slično. Mora mi plata biti 2.000 i državna firma.
Jesi li u sber isla?
Budem išla :) čim mi poslodavac da slobodne dane, jer većina banaka sad za vrijeme korone ima totalno nerealno radno vrijeme, do 14h,16h...16 i 30h... :-) ne znam kako misle da ljudi ista završe jer ja recimo radim do 16 i 30.

Hvala vam svima na komentarima, iznesenim iskustva i mogu slobodno reći, ohrabrenju :)

Pišite još ako imate bilo sta, na ovu temu. Možda još nekome dobro dodje.
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#42 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by nepass1 »

Pa radi sber do 18h u strosi i onaj preko puta nlb banke kod parka.
Kod mene se u zgradi prodaje stan otprilike ta cijena sa garaznim mjestom i ostavom. Zvao agenta kaze kaparisan, ali evo jos nije prodat :lol:
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#43 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

nepass1 wrote: 28/08/2020 18:30 Pa radi sber do 18h u strosi i onaj preko puta nlb banke kod parka.
Kod mene se u zgradi prodaje stan otprilike ta cijena sa garaznim mjestom i ostavom. Zvao agenta kaze kaparisan, ali evo jos nije prodat :lol:
Ok, hvala na info. Ne stignem sve upratiti, radno vrijeme od poslovnice, do poslovnice...

Sumnjam da sam ja :skoljka:
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#44 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by akcija007 »

Mene redom odbijaju po bankama za nenamjenski kredit 30 000 KM na 7 godina. Radim na aerodromu i manja mi je plata za 30% zbog korona krize. I rekli su mi u bankama da sam rizican cak inu Raifdeisen banci preko koje preko.10 tak godina primam platu. Nikakvih kredita nemam.
User avatar
dostavljac
Posts: 316
Joined: 15/06/2015 21:22

#45 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by dostavljac »

Nama je u petak odobren hipotekarni... nlb banka u pitanju supruga državna ja privatna malo više papira trebalo s moje strane sve u svemu odobreno je za 7 radnih dana...
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#46 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

dostavljac wrote: 30/08/2020 09:54 Nama je u petak odobren hipotekarni... nlb banka u pitanju supruga državna ja privatna malo više papira trebalo s moje strane sve u svemu odobreno je za 7 radnih dana...
Neka je jedno državna, odobre... Drago mi je zbog vas ali nemamo svi tu privelegiju da radimo u državnoj. Kao sto neko reče ovdje, to je stvarno malo diskriminatorski.

Sretno!
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#47 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Eleonora »

akcija007 wrote: 30/08/2020 09:46 Mene redom odbijaju po bankama za nenamjenski kredit 30 000 KM na 7 godina. Radim na aerodromu i manja mi je plata za 30% zbog korona krize. I rekli su mi u bankama da sam rizican cak inu Raifdeisen banci preko koje preko.10 tak godina primam platu. Nikakvih kredita nemam.
Mom jednom prijatelju je odbijen kredit jer mu je poslodavac 2 mjeseca, čini mi se, mart, april, isplatio minimalac. Šta se može... Razumijem I banke... Gledaju da se osiguraju, što je sasvim logično, ali teško i običnim ljudima koji rješavaju životne stvari, kao što je kupovina stana, adaptacija i sl. Živjeti se mora, ići dalje. Nažalost, ja uvijek kažem, prokletstvo zvano korona.

Želim vam sreću. Možda da pokušate ponovo za par mjeseci.
User avatar
dostavljac
Posts: 316
Joined: 15/06/2015 21:22

#48 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by dostavljac »

Eleonora wrote: 30/08/2020 10:42
dostavljac wrote: 30/08/2020 09:54 Nama je u petak odobren hipotekarni... nlb banka u pitanju supruga državna ja privatna malo više papira trebalo s moje strane sve u svemu odobreno je za 7 radnih dana...
Neka je jedno državna, odobre... Drago mi je zbog vas ali nemamo svi tu privelegiju da radimo u državnoj. Kao sto neko reče ovdje, to je stvarno malo diskriminatorski.

Sretno!
Ma i nama su odugovlačili hoce nece a vrijeme ide... vise su mene peglali nego nju morao xxx papira donijeti kao da ja dižem a ne kao da sam suduznik... ali eto sve se dobro završilo... hvala i nadam se da ce i vama sve to biti oke...
Sretno
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#49 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by Seyfo »

Ako odbiju,traziti na drugom mjestu,kapara da ne propada....svi bi u ovom ludilu trebali imati razumijevanja. I onaj koji prodaje bi trebao znati da je tesko prodati,i kupac da je tesko kupiti, i banka da je tesko plasirati.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#50 Re: Hipotekarni kredit u doba korone

Post by drndalo »

akcija007 wrote: 30/08/2020 09:46 Mene redom odbijaju po bankama za nenamjenski kredit 30 000 KM na 7 godina. Radim na aerodromu i manja mi je plata za 30% zbog korona krize. I rekli su mi u bankama da sam rizican cak inu Raifdeisen banci preko koje preko.10 tak godina primam platu. Nikakvih kredita nemam.
Jesi li obilazio i ove manje banke? ASA, Privredna, vidi i u Novoj ako ti je bitno.

Vidi s njima da upakete da prebacis platu kod njih kao dio dogovora, a RZB se zahvalis...
Post Reply