Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#1 Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by brkox »

Drug me pitao a ja nisam imao pojma pa se mislim hajmo pitati pametnije od sebe.

Situacija: usluge za podršku za nabavu hardwera i programa u vrijednosti cca 10.000,00 KM

Preporuka i praćenje izbora opreme, ponuđača, praćenje instalacije i puštanja u rad.

Ništa nije njegovo da radi fizički.

Koliko naplatiti svoj angažman.

Je li tko imao iskustvo?

Neka realna sredina ni previše a svakako ni premalo da ne ispadne kako radi za kikiriki a moguće kako će ga angažovati i kasnije za još poslova.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#2 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by nivla »

ja ne bih ispod 25% vrijednosti te konkretne nabavke netto
u slucaju vecih iznosa na npr 100000 moglo bi za 15%
to da je moguce i dugorocno = za jos malo para ces dati 200% svog angazmana ili jos vjerovatnija opcija necemo te vise zvati
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by Sanjarko »

Ja Microsoft-u, Google-u, Lightshot-u, neznam jos kome dao neke ideje. Microsoft-u kako da poboljsaju svoj Outlook email, pa ubacili focused i other email nakon toga. Google-u neznam sta sam slao od ideja, ali znam da sam slao nesto. Lightshot-u dao ideju da uvedu guest racun i uveli. Niko mi nista nije nikad platio, ni nesto dao od njih, samo se Lightshot zahvalio na ideji sto sam im dao, Microsoft i Google ne.

Dao neke ideje i nekim kompanijama za igrice koje sam igrao. Ni oni nisu se zahvalili na tome.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#4 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by victom »

ispod 20 KM nemoj
Last edited by victom on 01/03/2021 02:31, edited 2 times in total.
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#5 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by brkox »

Od druga dobio savjet, radi u ministarstvu, kad oni iznajmljuju svoje ljude za međunarodne projekte - radni dan 280 KM. Ja sam utrošio par dana pa ću tako i naplatiti i to je to. Eto da ima i netko drugi ako mu zatreba.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#6 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by PRO165 »

280 dan tj 35 KM sat.
Kao fizičko lice za dan malo puno, kao pravno malo...
Oko 35 KM /sat je prosječna cijena koliko konsultant košta firmu kad radi u njoj za platu od 2000 uz nekih 60% aktivnih naplatnih sati.
Znači kad se dodaju realni troškovi poslovanja plus zarada firme onda bi sat trebao da bude 1,5x-2x skuplji.

A to što ministarstvo daje ljude za 280 KM/dan to je vjerovatno zato što ih neko dalje preprodaje za 280€ / dan.
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by mk ultra »

nivla wrote: 30/07/2020 10:33 ja ne bih ispod 25% vrijednosti te konkretne nabavke netto
u slucaju vecih iznosa na npr 100000 moglo bi za 15%
to da je moguce i dugorocno = za jos malo para ces dati 200% svog angazmana ili jos vjerovatnija opcija necemo te vise zvati
ako to dobije, ja mu čestitam, ima rucak od mene :mrgreen:

evo ovih 280KM je max max što može dobiti
mislim može tražiti, ali da dobije i da mu se plati, teško

jbt, ja nedavno radio projekat el instalcija za kuću, samo tu fazu za 150... inace sam to prestao, ali ovo je bilo na molbu prijatelja to mu kuća od rođaka, i to je dobro da sam dobio odmah, a ljudi rade i za 100 i manje i prolazi... cca 2 dana posla po 3h
žalosno je kako se spuštaju cijene, ali ljudi te usluge i ne plaćaju više, ili te zavali pa ga ganjaj, on kuću od milion pravi, tebe zajebava za 500KM...
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by mk ultra »

PRO165 wrote: 03/08/2020 00:23 280 dan tj 35 KM sat.
Kao fizičko lice za dan malo puno, kao pravno malo...
Oko 35 KM /sat je prosječna cijena koliko konsultant košta firmu kad radi u njoj za platu od 2000 uz nekih 60% aktivnih naplatnih sati.
Znači kad se dodaju realni troškovi poslovanja plus zarada firme onda bi sat trebao da bude 1,5x-2x skuplji.

A to što ministarstvo daje ljude za 280 KM/dan to je vjerovatno zato što ih neko dalje preprodaje za 280€ / dan.
evo za konkretno ovo
hamše i hamšudini iz JP i sl organizacija

pošalje za ove pare otprilike šta mu treba na 3-4 adrese
napravi preklapanje, vidi ko je najjeftiniji
zovne tu firmu
kaže tom što mu je poslao ponudu pošalji mi specifikacije što ja treba da tražim
obično mu odgovore jer se nadaju da će dobiti posao

on napravi tender sa tim, a ovaj hudnik što je potrošio dan na sastavljanje ponude pa specifikacija samo zaglavio u poslu, a garancija da će dobiti posao nikakva... :skoljka:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#9 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by Bobi »

mk ultra wrote: 03/08/2020 15:29
nivla wrote: 30/07/2020 10:33 ja ne bih ispod 25% vrijednosti te konkretne nabavke netto
u slucaju vecih iznosa na npr 100000 moglo bi za 15%
to da je moguce i dugorocno = za jos malo para ces dati 200% svog angazmana ili jos vjerovatnija opcija necemo te vise zvati
ako to dobije, ja mu čestitam, ima rucak od mene :mrgreen:

evo ovih 280KM je max max što može dobiti
mislim može tražiti, ali da dobije i da mu se plati, teško

jbt, ja nedavno radio projekat el instalcija za kuću, samo tu fazu za 150... inace sam to prestao, ali ovo je bilo na molbu prijatelja to mu kuća od rođaka, i to je dobro da sam dobio odmah, a ljudi rade i za 100 i manje i prolazi... cca 2 dana posla po 3h
žalosno je kako se spuštaju cijene, ali ljudi te usluge i ne plaćaju više, ili te zavali pa ga ganjaj, on kuću od milion pravi, tebe zajebava za 500KM...
Jesi potpisao :mrgreen: ?
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by mk ultra »

Bobi wrote: 03/08/2020 15:48
mk ultra wrote: 03/08/2020 15:29
nivla wrote: 30/07/2020 10:33 ja ne bih ispod 25% vrijednosti te konkretne nabavke netto
u slucaju vecih iznosa na npr 100000 moglo bi za 15%
to da je moguce i dugorocno = za jos malo para ces dati 200% svog angazmana ili jos vjerovatnija opcija necemo te vise zvati
ako to dobije, ja mu čestitam, ima rucak od mene :mrgreen:

evo ovih 280KM je max max što može dobiti
mislim može tražiti, ali da dobije i da mu se plati, teško

jbt, ja nedavno radio projekat el instalcija za kuću, samo tu fazu za 150... inace sam to prestao, ali ovo je bilo na molbu prijatelja to mu kuća od rođaka, i to je dobro da sam dobio odmah, a ljudi rade i za 100 i manje i prolazi... cca 2 dana posla po 3h
žalosno je kako se spuštaju cijene, ali ljudi te usluge i ne plaćaju više, ili te zavali pa ga ganjaj, on kuću od milion pravi, tebe zajebava za 500KM...
Jesi potpisao :mrgreen: ?
ako na projekat misliš, jesam
moj stručni, teh kontrola taj prijatelj, sve ja to imam :mrgreen: :mrgreen:
imam i nadzemni PEX, pa da napišem koliko se može dobiti za 1h rada i pregleda na benziskoj crpki u BiH, zaplakali bi...
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#11 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by PRO165 »

mk ultra wrote: 03/08/2020 15:44
PRO165 wrote: 03/08/2020 00:23 280 dan tj 35 KM sat.
Kao fizičko lice za dan malo puno, kao pravno malo...
Oko 35 KM /sat je prosječna cijena koliko konsultant košta firmu kad radi u njoj za platu od 2000 uz nekih 60% aktivnih naplatnih sati.
Znači kad se dodaju realni troškovi poslovanja plus zarada firme onda bi sat trebao da bude 1,5x-2x skuplji.

A to što ministarstvo daje ljude za 280 KM/dan to je vjerovatno zato što ih neko dalje preprodaje za 280€ / dan.
evo za konkretno ovo
hamše i hamšudini iz JP i sl organizacija

pošalje za ove pare otprilike šta mu treba na 3-4 adrese
napravi preklapanje, vidi ko je najjeftiniji
zovne tu firmu
kaže tom što mu je poslao ponudu pošalji mi specifikacije što ja treba da tražim
obično mu odgovore jer se nadaju da će dobiti posao

on napravi tender sa tim, a ovaj hudnik što je potrošio dan na sastavljanje ponude pa specifikacija samo zaglavio u poslu, a garancija da će dobiti posao nikakva... :skoljka:
Ovo je klasičan problem nezrelog tržišta i opšteg pristupa ka intelektualnim uslugama. Jednostavno, znanje se ne cijeni. Iz toga proizilazi da je napraviti nekome tender onako usput. Uvijek mi možemo reći krivi su oni koji potražuju usluge ali pravi krivac leži u onima koji pružaju usluge. Sve dok u većoj mjeri postoje ljudi koji su spremni svoje vrijeme davati za badava do tada se ništa neće mijenjati. Potrebu za promjenom paradigme najbolje opisuje ovaj vic:
Na nekoj zabavi ljekar se žali prijatelju advokatu: "Znaš prijatelju ja nigdje nemam mira. Uvijek me neko vuće za rukav i pita za savjet. Ima li toga kod vas advokata i kako se ti nosiš sa time?"
Advokat:"Naravno da ima, ali to se jednostavno riješava. Svakome kome pružiš savjet pošalji račun za pruženu uslugu."
Ljekar:"Odličano, moraću te poslušati."
Sutradan, još pod dojmom od zabave, ljekar ulazi u svoju ordinaciju i na stolu ugleda papir. Račun od prijatelja advokata na ime sinoćnjeg savjetovanja!
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12 Re: Intelektualne usluge - koliko naplatiti?

Post by mk ultra »

PRO165 wrote: 03/08/2020 17:19
mk ultra wrote: 03/08/2020 15:44
PRO165 wrote: 03/08/2020 00:23 280 dan tj 35 KM sat.
Kao fizičko lice za dan malo puno, kao pravno malo...
Oko 35 KM /sat je prosječna cijena koliko konsultant košta firmu kad radi u njoj za platu od 2000 uz nekih 60% aktivnih naplatnih sati.
Znači kad se dodaju realni troškovi poslovanja plus zarada firme onda bi sat trebao da bude 1,5x-2x skuplji.

A to što ministarstvo daje ljude za 280 KM/dan to je vjerovatno zato što ih neko dalje preprodaje za 280€ / dan.
evo za konkretno ovo
hamše i hamšudini iz JP i sl organizacija

pošalje za ove pare otprilike šta mu treba na 3-4 adrese
napravi preklapanje, vidi ko je najjeftiniji
zovne tu firmu
kaže tom što mu je poslao ponudu pošalji mi specifikacije što ja treba da tražim
obično mu odgovore jer se nadaju da će dobiti posao

on napravi tender sa tim, a ovaj hudnik što je potrošio dan na sastavljanje ponude pa specifikacija samo zaglavio u poslu, a garancija da će dobiti posao nikakva... :skoljka:
Ovo je klasičan problem nezrelog tržišta i opšteg pristupa ka intelektualnim uslugama. Jednostavno, znanje se ne cijeni. Iz toga proizilazi da je napraviti nekome tender onako usput. Uvijek mi možemo reći krivi su oni koji potražuju usluge ali pravi krivac leži u onima koji pružaju usluge. Sve dok u većoj mjeri postoje ljudi koji su spremni svoje vrijeme davati za badava do tada se ništa neće mijenjati. Potrebu za promjenom paradigme najbolje opisuje ovaj vic:
Na nekoj zabavi ljekar se žali prijatelju advokatu: "Znaš prijatelju ja nigdje nemam mira. Uvijek me neko vuće za rukav i pita za savjet. Ima li toga kod vas advokata i kako se ti nosiš sa time?"
Advokat:"Naravno da ima, ali to se jednostavno riješava. Svakome kome pružiš savjet pošalji račun za pruženu uslugu."
Ljekar:"Odličano, moraću te poslušati."
Sutradan, još pod dojmom od zabave, ljekar ulazi u svoju ordinaciju i na stolu ugleda papir. Račun od prijatelja advokata na ime sinoćnog savjetovanja!
Pa u pravu si
Ovdje ti mozes dogovoriti poslova koliko ti bog hoce ali ih neces naplatiti, zato i kazem koliko ces dobiti
Ja sam od dosta poslova koje sam mogao usputno raditi, odustao... ne isplati se ćoriti i svoje znanje davati za DZ, radije cu se sa djetetom igrati

Problem je sto sve prolazi, i nikakve kontrole nema
Eto to da ima npr da ovo gore sto trazi mora napraviti dipl ing el ili neko slican, npr pojavio bi se njegov drug samostalno ili ispred firme za 500KM, i pojavio bi se neki prevarant koji ima registorvanu firmu na Huso Husić dipl.ing.el koji je btw 1930 godiste, a posao radi neki tehnicar ili neko treci (bez uvrede ikome). Njegov direktor mora platiti platu od 800, ovaj duplu sto stvarno radi po propisu. I to sve prolazi... a inspekcije kazu pa ne mozemo mu nista
Drzava je najveci krivac u tome

Drugu neka ti je sa srecom, moze traziti svasta, koliko ce dobiti ne znam :mrgreen:
Post Reply