američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#1 američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by shiljak »

Zanima me da li neko zna kako i gdje kupiti neku dionicu od neke američke firme (NASDAQ), mislim najviše na ove tipa facebook, microsoft, apple..
Dakle ne CFD, ETF, margin, nego dionicu :-D
Koliki je minimum za ulog, koliki su troškovi itd?

Pošto je iz BiH vrlo teško doći do pravih informacija, mislim da nam treba posebna tema!

Trenutno koje firme podržavaju:

Raiffeisen bank link
Eurobroker link

Image
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#2 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by AenemA »

Ja koristim TD Ameritrade platformu, ali živim u US, nisam siguran kako za korisnike iz Evrope. Troškovi poslovanja su minimalni, porez na dobit platim državi jednom godišnje, poprilično laka platforma za koristiti, 24 sata podrška korisnicima, Itd.
Možeš početi sa $50 ili $2000 ako hoćeš opciju “options or margin trading”.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by victom »

Odgovor na pitanje:
Američki FED (Federal Reserve Board) je u posljednjem periodu kupovao američke dionice , kako bi im digao cijenu, spriječio panične prodaje i prikazao prividno stanje stabilnosti. Te pare sa kojim je kupovao, su naravno,kako ste i očekivali, bez pokrića, naštampane, na kredit. To je jedini razlog, zašto je berza rasla od kraha u martu 2020, kada je index pao sa 29.000 na 19.000. Naravno ovo je sada jedan veliki balon, koji će kad tad da pukne. A cijenu su na rekordnim nivoima.
Stoga je moja preporuka, da se NIPOŠTO NIŠTA NE KUPUJE od američkih dionica. A sve to je nužno dovelo i do slabljenja dolara, kojem trenutno svjedočimo.
Finalni facit: No Buy

ja sam doktor ekonomije. Ako imate bilo kakvo pitanje, rado ću svima odgovoriti. Procedura je:

Javiti se samo na telefon 461-584 zatim dobijete centralu i na centrali trazite jednu gospodju koja se zove Sabaheta. Sabaheta ce vas spojiti sa Draganom koja obicno nije na lokalima na kome vi trazite, vec ode da igra karte na lokalu 122. Pa ponovo nazovite Sabahetu da vam ona da lokal 122 ako ne bude na lokalu 120. A ako je ona na 122 lokalu, trazite da vas spoji sa lokalom 503, tu vam se javi jedna baba. Babi morate glasnije govoriti, recite : "Baba, baba, želim postaviti pitanje za Victoma.." i tako to, na taj nacin cete me lako dobiti
Last edited by victom on 01/03/2021 02:30, edited 2 times in total.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#4 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ovo_malo_duse »

AenemA wrote: 03/09/2020 01:24 Ja koristim TD Ameritrade platformu, ali živim u US, nisam siguran kako za korisnike iz Evrope. Troškovi poslovanja su minimalni, porez na dobit platim državi jednom godišnje, poprilično laka platforma za koristiti, 24 sata podrška korisnicima, Itd.
Možeš početi sa $50 ili $2000 ako hoćeš opciju “options or margin trading”.
Ja koristim SaxoTRaderGo. Ista stvar, prijavis mjesto boravka i tax broj i jednom godisnje ti obracunjaju dobit posalju obavjest i tebi i drzavi u kojoj zivis.

Sto se tice ovog posta
Odgovor na pitanje:
Američki FED (Federal Reserve Board) je u posljednjem periodu kupovao američke dionice , kako bi im digao cijenu, spriječio panične prodaje i prikazao prividno stanje stabilnosti. Te pare sa kojim je kupovao, su naravno,kako ste i očekivali, bez pokrića, naštampane, na kredit. To je jedini razlog, zašto je berza rasla od kraha u martu 2020, kada je index pao sa 29.000 na 19.000. Naravno ovo je sada jedan veliki balon, koji će kad tad da pukne. A cijenu su na rekordnim nivoima.
Stoga je moja preporuka, da se NIPOŠTO NIŠTA NE KUPUJE od američkih dionica. A sve to je nužno dovelo i do slabljenja dolara, kojem trenutno svjedočimo.
Finalni facit: No Buy
Cisto preseravanje i ne poznavanje materije...Trenutna preporuka je da se ulaze u dionice koje daju "popravak vrijednosti" a ne dugorocnu dobit kroz dividende itd. Slicno kao nakon krize iz 2008-2012 kada su pametni uzeli fine novce.Tad se nije nadzirao horizont kad ce kriza zavrsit a sad je to malo preglednije..

U slobodnom prevedu dionice koje su imale stabilan trend do Decembra 2019 /Marta 2020 a onda naglo pale zbog pandemije i sad se polako popravljaju. Regirale su pravo dobro vec na objavu za vakcinu i pobjedu Bajdena.
Jedan dobar primjer:
Ja sam ih kupio kad su bile 22 dolara - trenutna vrijednost 39,84 sa tendencjom rasta

https://finance.yahoo.com/quote/SPR?p=S ... c=fin-srch

Edit: Zaboravih :thumbup: :bih:
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#5 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Edvin21 »

Jel isto plaćanje poreza na dobit od stranih dionica i domacih? Jer uzmimo da ja sad povučem na Paypal ili devizni pare od prodaje dionica, ovi mutani u poreznoj to mogu tretirati sve ko zaradu, a ne onu razliku dobiti. Jer i ovako sve što povučem s Paypala, od freelancinga, tretiraju ko zaradu, ne računaju da sam ja potrošio dosta para na ulaganja.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#6 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ovo_malo_duse »

Edvin21 wrote: 09/12/2020 12:48 Jel isto plaćanje poreza na dobit od stranih dionica i domacih? Jer uzmimo da ja sad povučem na Paypal ili devizni pare od prodaje dionica, ovi mutani u poreznoj to mogu tretirati sve ko zaradu, a ne onu razliku dobiti. Jer i ovako sve što povučem s Paypala, od freelancinga, tretiraju ko zaradu, ne računaju da sam ja potrošio dosta para na ulaganja.
Ne znam kako ide to sa freelancinga, ali to jest u principu zarada koja ne uzima u obzir ulaganje nego se ono prikazuje drugacije. Dionice ti ** No links ** platforma /Banka koju koristis obracuna jednom godisnje dobit minus gubitci i prijavi. Ne prijavljuje kolicinu tvog depoa nego samo zaradu i gubitak. Znam kako ovi moji rade. Ako sam ja prebacio na konto depoa 1000 KM i za te pare kupio 4 razlicite dionice po 250 KM. U toku godine ( porezne) sam jednu prodao za 300 Imam dobitak od 50 KM drugu sam isto prodao za 230 i pao na njoj 20 KM. Ostale 2 nisam dirao i od te 2 jedna je donjela dividendu 5 KM. Banka salje obavjet poreznom 50-20 +5 =35 KM zarade za tu poreznu godinu.
Ovako sam ja shvatio i sad ako zivis u Drzavi koja ima malu poreznu stopu na ovu dobit platis recimo 10% poreza .
Negdje je to puno vise recimo u Danskoj je do 57.000 kruna godisnje zarade na ovaj nacin 27% a preko toga 42% znaci gule zesce dok u mnogim drzavama imas flat 10 do 15 %.
Zato ja na primjer stalno prodajem svoje koje predju odredjenu zaradu i ponovo kupujem za iste pare. Jes da placam kurtazu ali time povecavam sumu u depou i kad jednom odlucim da povucem novac necu morati platit porez na svu dobit.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#7 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Horcrux »

shiljak wrote: 13/07/2020 22:59 Trenutno koje firme podržavaju:

Raiffeisen bank link
Eurobroker link
Jel ko koristio brokerske usluge koje se ovdje nude, kakva su iskustva? Jel rfb ima online platformu za kupovinu stranih dionica? Jel mi se cini ili je naknada za prodaju/kupovina u rfb od 1.2% malo previsoka?
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#8 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »



"Djeca" sa reddita protiv staraca iz hedge fondova.
Kakva ludnica.
https://finance.yahoo.com/news/gamestop ... 05922.html
GameStop Short Seller Melvin Gets $2.75B Funding From Citadel, Point72
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72762
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#9 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Velkoski »

može li tl; dr ovoga? šta se zapravo desilo :mrgreen:
TouchMyTip
Posts: 37
Joined: 29/10/2020 20:31

#10 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by TouchMyTip »

Velkoski wrote: 28/01/2021 00:05 može li tl; dr ovoga? šta se zapravo desilo :mrgreen:
GameStop bio u slobodnom padu. Melvin posudio dionice i obvezo se da će ih vratiti do određenog roka. Planirali ih prodati za recimo 10$ čekat da opadne cijena i ponovo kupiti za lupam 2-3$. Međutim redditori počeli masovno kupovat i nabili cijenu na preko 150$. Melvin ima rok neki da vrati dionice vlasnicima i mora valjda kupovati sad.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72762
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#11 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Velkoski »

:thumbup:

je li se nešto slično radi i sa amc-om?
TouchMyTip
Posts: 37
Joined: 29/10/2020 20:31

#12 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by TouchMyTip »

Velkoski wrote: 28/01/2021 05:49 :thumbup:

je li se nešto slično radi i sa amc-om?
BlackBerryem i još nekim, đe god su uletiili :mrgreen:
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#13 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Narod iskoristio 600$ pomoći da malo 'ebe sirotinju iz hedge fondova. Zabavno. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#14 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ExNihilo »

Neozbiljno je tvrditi da Redditori mogu na taj način pomjerati tržište.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#15 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Neko radi fin pump and dump i to preko twittera očigledno.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#16 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Horcrux »

Login7777 wrote: 28/01/2021 08:09 Neko radi fin pump and dump i to preko twittera očigledno.
Mislis preko reddita. :lol: Ovo je jos uvijek pump, dump se jos nije desio.

Nije ovo tek od neki dan. Ovo sto se desava sad je kulminacija aktivnosti zadnjih par mjeseci, a pocelo je prije skoro godinu.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#17 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Horcrux wrote: 28/01/2021 08:32
Login7777 wrote: 28/01/2021 08:09 Neko radi fin pump and dump i to preko twittera očigledno.
Mislis preko reddita. :lol: Ovo je jos uvijek pump, dump se jos nije desio.

Nije ovo tek od neki dan. Ovo sto se desava sad je kulminacija aktivnosti zadnjih par mjeseci, a pocelo je prije skoro godinu.
Ne, ne, nego vidim da su neki twitteraši poput onog Palapitre ili kako se već zove iskoristili naloge da malo potpale, a kasnije su tajno pokrili short i izašli. Al neka :D
Reddit WSB je već na private.
Štite se međusobno fino.
https://www.zerohedge.com/markets/sec-j ... volatility
The infamous r/WallStreetBets subreddit which destroyed at least one hedge funds. and even cost legendary trader Steve Cohen 10-15% in losses in January
... has "gone private", which means that only people who are invited can join.



The move comes just moments after we showed that today was an absolute record day for WSB, which had a whopping 800,000 people join it in one day, the equivalent of $1.1 billion in stimmy checks
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ExNihilo »

Ovo je dobar dan da se podsjeti kako korelacija nije kauzacija. :D
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#19 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Horcrux »

Situacija je prezanimljiva, nema sta. Ja vec 2 mjeseca mozda pratim. Da mi je neko odgovorio gore za RFB, ja bih vec usao u tu igru. YOLO :lol:
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#20 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by cassius »

Velkoski wrote: 28/01/2021 00:05 može li tl; dr ovoga? šta se zapravo desilo :mrgreen:
Evo objasnjenje ovdje :D

https://imgur.com/gallery/DCCpuZA
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#21 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Pryda »

cassius wrote: 28/01/2021 10:15
Velkoski wrote: 28/01/2021 00:05 može li tl; dr ovoga? šta se zapravo desilo :mrgreen:
Evo objasnjenje ovdje :D

https://imgur.com/gallery/DCCpuZA
Zanimljiva situacija upratih na redditu medjutim nikako da shvatim sta se dešava. Evo i nakon čitanja detaljnog objašnjenja..

Ako hedge fund posudjuje dionice I prodaje ih po niskoj cijeni kako to da ih poremeti to sto se neki ljudi uključe i kupuju dionice? Pa oni vec prodaju dionice zar nije normalno da sve dionice koje su prodali neko je vec kupio?

Kako mogu posudjivat I prodavat dionice koje ne postoje? Od koga su ih posudili?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#22 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Horcrux »

Pryda wrote: 28/01/2021 10:37
cassius wrote: 28/01/2021 10:15
Velkoski wrote: 28/01/2021 00:05 može li tl; dr ovoga? šta se zapravo desilo :mrgreen:
Evo objasnjenje ovdje :D

https://imgur.com/gallery/DCCpuZA
Zanimljiva situacija upratih na redditu medjutim nikako da shvatim sta se dešava. Evo i nakon čitanja detaljnog objašnjenja..

Ako hedge fund posudjuje dionice I prodaje ih po niskoj cijeni kako to da ih poremeti to sto se neki ljudi uključe i kupuju dionice? Pa oni vec prodaju dionice zar nije normalno da sve dionice koje su prodali neko je vec kupio?

Kako mogu posudjivat I prodavat dionice koje ne postoje? Od koga su ih posudili?
U short sellingu rast cijena dionica je pad. Posudio si i prodao po cijeni od 100, sad cijena skocila na 200, da bi vratio ti moras kupiti po 200 - sto je ustvari za tebe gubitak. A ako ne zelis kupiti po 200, pa ponovo cekati da padne ispode 100, skontaj da placas kamatu na posudjenu dionicu, tako da dok vrijeme prolazi ti gubis, pa ne mozes vjecno cekati.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#23 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Horcrux »

Sad kad ova tema ima malo vise pregleda, ima li iko korisnijih informacija npr:
Kupujete li dionice na stranim berzama?
Jel kupujete preko domacih brokera, kakva su iskustva?
Jel kupujete izvana, ako da, moze li u PP kako ste to uspjeli? :)
Jel placate porez na dohodak ostvaren od prodaje dionica?
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#24 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by geralt »

Da, gospodine iz Poreske uprave, svi redovno placamo sve poreze koji su propisani zakonom :-D
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#25 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Mene interesuje može li se i kako iz BiH kupovat na stranim tržištima ako već neko se bavi tim, nek stavi dvije tri rečenice uputstva.
#GME to the moon :D

p.s.
An Open Letter to Melvin Capital, CNBC, Boomers, and WSB
Discussion
Mods do not delete, this is important to me, please read



I was in my early teens during the '08 crisis. I vividly remember the enormous repercussions that the reckless actions by those on Wall Street had in my personal life, and the lives of those close to me. I was fortunate - my parents were prudent and a little paranoid, and they had some food storage saved up. When that crisis hit our family, we were able to keep our little house, but we lived off of pancake mix, and powdered milk, and beans and rice for a year. Ever since then, my parents have kept a food storage, and they keep it updated and fresh.

Those close to me, my friends and extended family, were not nearly as fortunate. My aunt moved in with us and paid what little rent she could to my family while she tried to find any sort of work. Do you know what tomato soup made out of school cafeteria ketchup packets taste like? My friends got to find out. Almost a year after the crisis' low, my dad had stabilized our income stream and to help out others, he was hiring my friends' dads for odd house work. One of them built a new closet in our guest room. Another one did some landscaping in our backyard. I will forever be so proud of my parents, because in a time of need, even when I have no doubt money was still tight, they had the mindfulness and compassion to help out those who absolutely needed it.

To Melvin Capital: you stand for everything that I hated during that time. You're a firm who makes money off of exploiting a company and manipulating markets and media to your advantage. Your continued existence is a sharp reminder that the ones in charge of so much hardship during the '08 crisis were not punished. And your blatant disregard for the law, made obvious months ago through your (for the Melvin lawyers out there: alleged) illegal naked short selling and more recently your obscene market manipulation after hours shows that you haven't learned a single thing since '08. And why would you? Your ilk were bailed out and rewarded for terrible and illegal financial decisions that negatively changed the lives of millions. I bought shares a few days ago. I dumped my savings into GME, paid my rent for this month with my credit card, and dumped my rent money into more GME (which for the people here at WSB, I would not recommend). And I'm holding. This is personal for me, and millions of others. You can drop the price of GME after hours $120, I'm not going anywhere. You can pay for thousands of reddit bots, I'm holding. You can get every mainstream media outlet to demonize us, I don't care. I'm making this as painful as I can for you.

To CNBC: you must realize your short term gains through promoting institutions' agenda is just that - short term. Your staple audience will soon become too old to care, and the millions of us, not just at WSB but every person affected by the '08 crash that's now paying attention to GME, are going to remember how you stuck up for the firms that ruined so many of us, and tried to tear down the little guys. I know for sure I'll remember this. In response, here is a list of CNBC sponsors and partners. They include, but are not limited to, IBM, Cisco, TMobile, JPMorgan, Oracle, and ZipRecruiter. Their parent company is NBCUniversal, owned by Comcast and GE.

To the boomers, and/or people close to that age, just now paying attention to these "millennial blog posts": you realize that, even if you weren't adversely effected by the '08 crash, your children and perhaps grandchildren most likely were? We're not enemies, we're on the same side. Stop listening to the media that's making us out to be market destroyers, and start rooting for us, because we have a once in a lifetime opportunity to punish the sort of people who caused so much pain and stress a decade ago, and we're taking that opportunity. Your children, your grandchildren, might have suffered as I described because of the institutions that we're fighting against. You really want to choose them, over your own family and friends? We're not asking you to risk your 401k or retirement fund on a single GME bet. We're just asking you to be understanding, supportive, and to not support the people that caused so much suffering a decade ago.

To WSB: you all are amazing. I imagine that I'm not the only one that this is personal for. I've read myself so many posts on what you guys went through during the '08 crash. Whether you're here for the gains, to stick it to the man as I am, or just to be part of a potentially market changing movement - thank you. Each and every one of you are the reason that we have this chance. I've never felt this optimistic about the future before. This is life changing amounts of money for so many of you, and to be part of a rare instance of a wealth distribution from the rich to the poor is just incredible. I love you all.





Note: I can't seem to get a hold of mods and they keep fucking removing the post. I have no idea how to get this to stick and its important to me that the people I'm addressing read it.
Last edited by Login7777 on 28/01/2021 11:00, edited 1 time in total.
Post Reply