Moguca velika depresija X godine!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24818
Joined: 08/09/2005 20:08

#101 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Haris.ba »

aerodinamika wrote: 19/03/2020 03:35
redhat wrote: 18/03/2020 10:11
Neko je predložio ukidanje currency boarda i vezanje KM za E na čemu Dodik insistira zadnjih deset godina, svim tim koji vide samo pozitivnu stranu te priče poručujem nek se zamisle da li smo mi stabilna ekonomija i da li misle da bi KM mogao funkcionisati sam bez E zaleđa - imali bi dvocifrenu inflaciju u roku od pola godine.
to je nivo spekulacije, mnoge valite nisu vezane nizasta, pa postoje, za sta je vezan jen, i koliki je njegov odnos prem a dolaru ili euru? Podsjecam da je rijec o jednoj od najvecih svjetskih ekonomija..... vezanje valute za neku drugu je osobina neambiciozno malih ekonomija
Bolje biti neambiciozno mala ekonomija, nego hiperinflatorna mala ekonomija.

Sve valute su vezane za nešta. Jen je vezan za ponudu i potražnju samoga jena uzrokovanom cjelokupnom japanskom ekonomijom. Japan sebi može dopustiti mnoge stvari jer mnogo njihovog duga jeste u jenu.

Naš dug je eurski i dolarski. I problem naše ekonomije nije peglanje niske konkurentnosti inflacijom (jer već imamo prednost cijene rada), već korupcija, birokratske prepreke poslovanju, sporo pravosuđe, nesređena zemljišna administracija....

Japan je krenuo 50ih i 60ih sa time da produktivnost, između ostalog, bude ono što im daje prednost. A, mi smo krenuli samo sa cijenom rada. I u tim okolnostima nešta inflacije i poboljšava tvoju konkurentnost. Ali, tom spiralom je i Jugoslavija išta. Pa kada su presušili krediti - kolaps. Zašto ponavljati već što smo prošli i propali?

Puštanje KM sa kurensi borda imalo bi i dobrih i loših strana. Ja mislim više loših, i to je problem.

P.S.
I da dodam, ta rezerva banaka sto stoji u centralnoj banci ne stoji tamo bez razloga. Osim sto je tu da sokove pomogne, a sok ce ovo oko korone biti, stoji iznad obavezne rezerve jer banke nemaju kome dati kredite. Ne da nema biznisa da traze. Vec biznisi ne mogu lahko obezbediti kolateral/obezbjedjenje kredita. Jer banke znaju bez jakog kolaterala nema sigurnosti otplate jer sudovi su spori.

I tu na scenu treba da stupe razvojne banke entiteta da one budu jamci za kredite. Problem je samo sto to u nasoj praksi zbog korupcije pretvori se u nakazu.
Pa kod nas prevare sa subvencijama za poljoprivredu malu, a kamoli kakav ozbiljniji biznis.
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#102 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by izvrsni direktor »

Ukinuti KM i uvesti EUR i zavrsiti tu pricu na vrijeme dok budale nisu uzjahale centralnom bankom
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#103 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by King Theoden »

detroit-mercy wrote: 19/03/2020 02:29 sta se desi kada banka propadne, mozes li nam objasniti
Ukratko, mnogi bi prije naselili kaburistane nego što bi dočekali povrat novca. :zoka:
Za detaljno pojašnjenje, molim da se obratiš struĆnjacima poput ex-a, Max-a i njihovim istomišljenicima.
Oni vrlodobro vladaju teorijom :oops:
Pogotovo max koji se profilisao zalažući se za "jedinu ispravnu soluciju", a to je otimačina privatnih preduzeća :oops:
izvrsni direktor wrote: 19/03/2020 08:36 Ukinuti KM i uvesti EUR i zavrsiti tu pricu na vrijeme dok budale nisu uzjahale centralnom bankom
Naravno. To je jedini ispravan potez koji se pokazao djelotvornim, kako u grčkoj, tako i u španiji, portugalu i drugim zemljama :mrgreen:

Koliko mi je poznato, postoji samo jedan stvarno ucinkovit metod za izlazak iz depresije.
Korišten je u mnogim zemljama i uvijek je davao odlične rezultate.
Neka nam struĆnjaci objasne koji, pa da zasučemo rukave.
svi u napad
Posts: 1872
Joined: 14/10/2012 14:40

#104 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by svi u napad »

Sta je ovo? Strucnjaci se usutili ili jos nisu procitali tj. nasli neki clanak u stranim novinama. Dakle da se cujemo. Par pitanja strucnjacima u vezi problema. Da li dizati lovu iz banke? pretvarati mark u eure ili obratno? Kupovati dionice ili ne? Kupovati dolare ili franke? Sta ce biti sa trzistem nekretnina? Sta raditi da ekonomski ne strada obicni cova? Hajmo sada lijepi moji. Ukljucite mozgove i kompjutere i pokusajte bar na nako pitanje odgovoriti. Zivi i zdravi mi bili.
PS: sta je sa Vivaldijem? On je forumas koji je imao dosta dobrih komentara vezanih za ekonomska pitanja i cija sam misljenja/komentare cijenio.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#105 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by radostan dan »

Sta je ovo? Strucnjaci se usutili ili jos nisu procitali tj. nasli neki clanak u stranim novinama. Dakle da se cujemo. Par pitanja strucnjacima u vezi problema. Da li dizati lovu iz banke? pretvarati mark u eure ili obratno? Kupovati dionice ili ne? Kupovati dolare ili franke? Sta ce biti sa trzistem nekretnina? Sta raditi da ekonomski ne strada obicni cova? Hajmo sada lijepi moji. Ukljucite mozgove i kompjutere i pokusajte bar na nako pitanje odgovoriti. Zivi i zdravi mi bili.
PS: sta je sa Vivaldijem? On je forumas koji je imao dosta dobrih komentara vezanih za ekonomska pitanja i cija sam misljenja/komentare cijenio.
javi se zavrzlami und co...oni su jači stručnjaci.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#106 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

Sad će to pojasniti krempita-majstor Dino.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#107 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by radostan dan »

ExNihilo wrote: 22/03/2020 15:34 Sad će to pojasniti krempita-majstor Dino.
kad sam ja piso na forumu da je izlaz u stocarstvu i stelji, siru, kajmaku i te stvari...trebali smo tad svi u rikverc, odakle je ko sljego, starna bekap tačka - 1945. nije ni sad kasno, al gubimo startnu prednost.
:D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#108 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

radostan dan wrote: 22/03/2020 15:37
ExNihilo wrote: 22/03/2020 15:34 Sad će to pojasniti krempita-majstor Dino.
kad sam ja piso na forumu da je izlaz u stocarstvu i stelji, siru, kajmaku i te stvari...trebali smo tad svi u rikverc, odakle je ko sljego, starna bekap tačka - 1945. nije ni sad kasno, al gubimo startnu prednost.
:D
Bit će to OK, mi smo stručnjaci za rapidnu regresiju.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#109 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by radostan dan »

ExNihilo wrote: 22/03/2020 15:40
radostan dan wrote: 22/03/2020 15:37
ExNihilo wrote: 22/03/2020 15:34 Sad će to pojasniti krempita-majstor Dino.
kad sam ja piso na forumu da je izlaz u stocarstvu i stelji, siru, kajmaku i te stvari...trebali smo tad svi u rikverc, odakle je ko sljego, starna bekap tačka - 1945. nije ni sad kasno, al gubimo startnu prednost.
:D
Bit će to OK, mi smo stručnjaci za rapidnu regresiju.
kraju šala, šta misliš, đe smo u septembru 2020? konkretno bih, ne interesuje me notrdam i frankfurt na majci.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#110 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by King Theoden »

ExNihilo wrote: 22/03/2020 15:34 Sad će to pojasniti krempita-majstor Dino.
Pa nemoj, de da čujemo tebe i tvoje pajdaše.
Mani mi poklapanja ušima.
Dok je onomad cvjetalo na berzama, imali ste mišljenje.
Da čujemo sad :zoka:
Prošli put ste napisali jedno pa pali na noseve. Šta znaš, možda ovaj put pogodite.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#111 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

King Theoden wrote: 22/03/2020 16:00
ExNihilo wrote: 22/03/2020 15:34 Sad će to pojasniti krempita-majstor Dino.
Pa nemoj, de da čujemo tebe i tvoje pajdaše.
Mani mi poklapanja ušima.
Dok je onomad cvjetalo na berzama, imali ste mišljenje.
Da čujemo sad :zoka:
Prošli put ste napisali jedno pa pali na noseve. Šta znaš, možda ovaj put pogodite.
Molim te da se držiš onoga u čemu si ekspert: krempita ili šampita?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#112 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by King Theoden »

radostan dan wrote: 22/03/2020 15:44 konkretno bih, ne interesuje me notrdam i frankfurt na majci.
Jest da svijet nije postao veliko selo u kojem, kad kihne seljak iz kine, onaj na novom zelandu kaže nazdravlje.
Globalna ekonomija, moj ti.
Svi smo uvezani i više nego što bi trebalo.
A ekonomija je takva da ne može preživjeti dva udara u jednoj godini.
Dakle, poput prenapuhanog balona koji će eksplodirati na dodir malog trna.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#113 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by King Theoden »

ExNihilo wrote: 22/03/2020 16:07 Molim te da se držiš onoga u čemu si ekspert: krempita ili šampita?
Za tebe, ekspert za sve. Ama baš sve.
Kad mi ne bude mrsko, naći ću tvoje postove u kojima si se sramotio, tetkice svađalice.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#114 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

King Theoden wrote: 22/03/2020 16:11
ExNihilo wrote: 22/03/2020 16:07 Molim te da se držiš onoga u čemu si ekspert: krempita ili šampita?
Za tebe, ekspert za sve. Ama baš sve.
Kad mi ne bude mrsko, naći ću tvoje postove u kojima si se sramotio, tetkice svađalice.
Hajd nek' ti odmah ne bude mrsko.
User avatar
drndalo
Posts: 22815
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#115 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by drndalo »

svi u napad wrote: 22/03/2020 15:11 Sta je ovo? Strucnjaci se usutili ili jos nisu procitali tj. nasli neki clanak u stranim novinama. Dakle da se cujemo. Par pitanja strucnjacima u vezi problema. Da li dizati lovu iz banke? pretvarati mark u eure ili obratno? Kupovati dionice ili ne? Kupovati dolare ili franke? Sta ce biti sa trzistem nekretnina? Sta raditi da ekonomski ne strada obicni cova? Hajmo sada lijepi moji. Ukljucite mozgove i kompjutere i pokusajte bar na nako pitanje odgovoriti. Zivi i zdravi mi bili.
PS: sta je sa Vivaldijem? On je forumas koji je imao dosta dobrih komentara vezanih za ekonomska pitanja i cija sam misljenja/komentare cijenio.
Kako smo intimno vezani za € mislim a je najmanji rizik ostati na KM/€ paritetu. Ne mislim da neku mega lovu, ko ima, treba vazdizati iz banaka... Ko je ima vise, svakako mislim da ju je ranije rasporedio po vise osnova. Treba imati neke gotovine pri ruci, za tekucu likvidnost, da se ne desi da zavisis od npr. 150 KM limita na bankomatu, kao sto je bio slucaj u Grckoj... Mada su oni u prosjeku bili zaduzeni mnooogo vise od nas...

Strane valute i dionice? U principu sada ce ici vrijeme za kupovinu, ko moze/hoce malo rizikovati... Nisam nikakav strucnjak/vrac u predvidjanjima, ali treba pratiti trendove. Ako se vidi da su velike berze u stagnaciji danima/sedmicama, to je vjerovatno trend koji ce neko vrijeme trajati. Odvojiti neki novac za to, i cekati kada kupovati... Kad god kupis na toj silaznoj liniji, bices u dobitku jednom kada (za godinu-2-3) taj trend krene rasti...

Ako se pokaze da je ovo zaista start neke recesije iliti trzisne korekcije napuhanih balona, onda ce i nekretnine ici dole... Koliko? Eh, volio bih i ja znati... :mrgreen: Srecom, ophrvah se zadnjih godinu dana tendencijama za kupovinu nekretnina po koliko god, a povoljni krediti su to cinili dostupnim... Vec barem 2 godine govorim da treba cekati sredjivanje cijena, jer je ovo bilo otislo u 3 lijepe PM s cijenama... Bilo je nekretnina na dobrim lokacijama ali koje bi povrat investicije donijele za 30ak godina... Meni suludo... Pa nisam...
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#116 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Ci-Nick »

Ja se držim one stare konzervativne,..
Trećina u nekretninama, trećina u dionicama i trećina u gotovini.
Tako da imam dobar šator, 500 KM u dionicama i 500 KM u gotovini. :run:
Last edited by Ci-Nick on 22/03/2020 17:24, edited 1 time in total.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#117 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by MrShadow »

Koliko ima smisla pretvarati stednju u markama u eure sada?
Kakva je mogucnost hiperinflacije kod nas u slucaju da ovo nastavi 4-5 mj i vise?

Hvala
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#118 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

Nemam marke, u minusu i kreditima... Stoga nemam briga o tome trebam li podici novac :D

Ja bi ti savjetovao da podigneš pare i kupiš dobar komad zemlje, po mogućnosti OBRADIV.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#119 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

MrShadow wrote: 22/03/2020 17:24 Koliko ima smisla pretvarati stednju u markama u eure sada?
Kakva je mogucnost hiperinflacije kod nas u slucaju da ovo nastavi 4-5 mj i vise?

Hvala

Nikakvog smisla. Nula mogućnosti.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#120 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Ci-Nick »

MrShadow wrote: 22/03/2020 17:24 Koliko ima smisla pretvarati stednju u markama u eure sada?
Kakva je mogucnost hiperinflacije kod nas u slucaju da ovo nastavi 4-5 mj i vise?

Hvala
Nema smisla.
Trenutno je veći problem smanjena potrošnja nego smanjena proizvodnja.
Jer će proizvodnja morati da se prilagodi potrošnji pa je vjerovatniji scenario sa deflacijom nego inflacijom.
Sretan je onaj ko ima značajnije zalihe novca bez obzira da li se radi o eurima ili KM-ovima.
Last edited by Ci-Nick on 22/03/2020 17:37, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#121 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Ci-Nick »

studiorum_tuzlaensis wrote: 22/03/2020 17:27 Nemam marke, u minusu i kreditima... Stoga nemam briga o tome trebam li podici novac :D

Ja bi ti savjetovao da podigneš pare i kupiš dobar komad zemlje, po mogućnosti OBRADIV.
A ko će obrađivati zemlju?
To je zadnje u što bi investirao.
Kad ti novac zatreba ne možeš doći do njega.
Neće niko kupiti 10 ili 100 m2.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#122 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ci-Nick wrote: 22/03/2020 17:36
studiorum_tuzlaensis wrote: 22/03/2020 17:27 Nemam marke, u minusu i kreditima... Stoga nemam briga o tome trebam li podici novac :D

Ja bi ti savjetovao da podigneš pare i kupiš dobar komad zemlje, po mogućnosti OBRADIV.
A ko će obrađivati zemlju?
To je zadnje u što bi investirao.
Kad ti novac zatreba ne možeš doći do njega.
Neće niko kupiti 10 ili 100 m2.
Ti svojim rukama, da imaš šta jesti. :)

Ljudi nisu svjesni sekunde šta nas čeka sa zatvorenim tržištima i propalim ekonomijama narednih par mjeseci. Ovo neće trajati 2 sedmice, već 6-10 mjeseci uz ponovni val dogodine.

Misliš da će Rumuni i Ukrajinci svoje žito prodavati nekom drugom.?
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#123 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Ci-Nick »

Neće korona napasti pšenicu, ni kukuruz, ni soju.
Zatvorene ekonomije ne mogu opstati. Čak ni Njemačka koja ima svega u izobilju jer bi ostala bez 1600 milijardi eura izvoza a to bi bio sunovrat.
Ne treba biti toliko pesimističan.
Nećemo se vraćati u prvobitnu zajednicu.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#124 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

Slažem se da ne treba biti pesimističan, ali ne treba biti ni optimističan u ovom domino efektu sloma čitavog jednog uređenja. Brašna će biti ako se proizvede. Proizvest će se ako država da subvencije. Država će dat subvencije ako ima para. Pare nisu problem izmislićemo cifre na računu kao i do sada? Da li će to ići bez hiperinflacije vidjećemo. Barem hiljadu ljudi u BiH je izgubilo posao u zadnjih 15 dana, dodaj i gastarbajtere koji su se vratili i ne idu gore.

Ljudi se u netipičnim situacijama ponašaju netipično. Trebamo se okrenuti više sebi tj ZEMLJI, jer nas drugi neće milovati, a to podrazumijeva baznu ekonomiju. Polja zjape prazna od Une do Drine, gladnih će biti ovo ljeto.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#125 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by radostan dan »

Ci-Nick wrote: 22/03/2020 17:32
MrShadow wrote: 22/03/2020 17:24 Koliko ima smisla pretvarati stednju u markama u eure sada?
Kakva je mogucnost hiperinflacije kod nas u slucaju da ovo nastavi 4-5 mj i vise?

Hvala
Nema smisla.
Trenutno je veći problem smanjena potrošnja nego smanjena proizvodnja.
Jer će proizvodnja morati da se prilagodi potrošnji pa je vjerovatniji scenario sa deflacijom nego inflacijom.
Sretan je onaj ko ima značajnije zalihe novca bez obzira da li se radi o eurima ili KM-ovima.
šta su -značajnije zalihe novca-?
Post Reply