Biznis Ideje i investiranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#51 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: 30/03/2020 09:07 Pa upravo covjek i prica o tome... Svake godine bez recesije da se ostavi npr. 5-10% dobiti "za ne daj boze" , firme koja fino radi, nakupilo bi sa za 8-10 godina pristojna suma...
Ti to iz iskustva? Vodio malu, srednju firmu i imao rezervni fond?

Pa to je bio problem od kraljevine, a pogotovo od komunističke Jugoslavije...kod nas desetljećima većina firmi nije mogla da radi akumuluciju kapitala za investiranje, a kamoli za neke fondove. Bio je jedan zanimljiv eksperiment sa 50e na 60e godine kada su poreznom politikom i izmjenom zakona dali firmama samim da vrše raspodjelu kapitala. I otišle pare na povećanje plate radnicima. Bilo je dovoljno dato uradi nekoliko firmi, i to se proširilo čitavom privredom.

Danas veće firme, po pravilu su to dionička društva, imaju rezervne fondove. Upravo za vanredne slučajeve.
User avatar
drndalo
Posts: 22817
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#52 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by drndalo »

Nije iz iskustva, da jeste naglasio bih... Filozofski ima smisla... Da li je izvedivo, koliko i kome je legitimno pitanje...

Ono sto je covjek naglasio je da se "gazde" najcesce razbahate, daj svega, Porsche-a, kurava, jahti, itd...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#53 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: 30/03/2020 09:43 Nije iz iskustva, da jeste naglasio bih... Filozofski ima smisla... Da li je izvedivo, koliko i kome je legitimno pitanje...

Ono sto je covjek naglasio je da se "gazde" najcesce razbahate, daj svega, Porsche-a, kurava, jahti, itd...
Ma najlakše bi bilo reći im ma nek propadnu, bahatili su se, karma, pravda....

Pa nije prvi put da kao društvo idemo iznova. Ali, kada ćemo naučiti već jednom lekciju? Sa privatnicima se obračunavaš u dobrim vremenima. Što moramo sve popaliti, dotjerati do temelja, pa hajmo nanovo. Možemo li se jednom opametiti pa sada zakovati polupane prozore, popraviti krov gdje može, a gdje su temelji otišli - to samo pustiti da propadne.

U kriznim vremenima spašavaš šta se spasiti da. To isto ko gori čovjeku kuća, i kažeš pusti ga. Šupak je svakako.

Onaj ko je naučio biti poslodavac, biće i poslije krize. Onaj što je imao fabriku namještaja, ako dođe do zida imaće opet strug u garaži. Radiće. Ali, moramo li sve na reset? Pa jovo nanovo.
User avatar
drndalo
Posts: 22817
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#54 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by drndalo »

Slazem se s tobom, samo sam se osvrnuo na to da nisu bas svi "na granici isplativosti" i da rade iz altruizma...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#55 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Dope_Man »

TRANCE wrote: 30/03/2020 07:49
Industrialyzer wrote: 18/03/2020 13:47 Samo da vidim ove koji misle da se biznis uci iz knjiga kako bi se ponasali ovih dana, sta pisu veliki govornici :)

Zelim svu srecu nasim postenim privrednicima u ovim teskim vremenima.
Glavna mana ovih naših privrednika je što kad im krene biznis, umjesto da dio godišnje dobiti ostavljaju za recesije i padove poslovanja da imaju neku rezervu, jok, to se troši na ljetovanja, stanove, bmw-ove i onda kad dođe recesija, kuku pomagaj, treba država d' uradi nešto :mrgreen:
A kako da raja zna da mi ide dobro ako nemam novi Q7 i ne dogradim jos tri sprata na kucu?
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#56 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Tambure »

Evo za biznisa 300 gr hlordioksida ide na 1000l vode plus malo etericnog ulja .... znaci hiljadu boca po 1 l x 10 km 10 milja marona .. pocetno ukaganje cca 500 km.
kamenofil
Posts: 14
Joined: 02/12/2019 15:26

#57 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by kamenofil »

Kupi maske po 0,30, čekaj iduću pandemiju (znači cca 2-3 god) i prodaji ih po 10 KM. Zarada garantovana, kao i mjesto u paklu/džehenemu/itd
User avatar
kabal1337
Posts: 8101
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#58 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by kabal1337 »

Budi autotune pjevac sa dobrim trebama u spotu
kamenofil
Posts: 14
Joined: 02/12/2019 15:26

#59 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by kamenofil »

kabal1337 wrote: 02/04/2020 09:23 Budi autotune pjevac sa dobrim trebama u spotu
kupi viewa za yt, $1000 milion viewa, džabe
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#60 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by dinoo1898 »

kralj-sah wrote: 23/02/2020 09:00 Svaka cast za topic. :thumbup:
Pretrazivao sam forume sa slicnim temama, nekad imam osjecaj da mi kao narod i nismo za neka investiranja, biznise i slicno. Jednostavno nemamo taj mentalitet, imamo strah, nemamo podrsku itd…

Sto se tice mene, prosle godine sam imao neku ideju za biznis, cim sam podijelio misljenje sa porodicom, posto sam I njih mislio ukljuciti u sve to, naisao sam na otpor, strah, sto ce ti to, ko ce ti to kupiti, ko ce raditi itd…Po meni je bolje bilo odustati od ideje I plana, jer ako dio tima ne vjeruje u to, sta je sa ostalim :? :-)
Uglavnom idemo dalje, mozda bas na forumu se nadje neko za neki drugi biznis :run: :izet:
Pozdrav, prije 3 godine sam otvorio svoju prvu firmu. U tadašnjem ugovoru o radu sam imao zabranu da uopce imam sopstveni biznis, sto je vjerovatno bilo i neustavno, ali ko te pita :) Iako sam bio finansijski neovisan i tada, kada sam svojim roditeljima predočio ideju prvo im nije bio najjasniji koncept, ali i bez toga bilo je hiljaduijedna, kako ces i sta ces... Pa sta ako ne mognes platiti poreze, pa sta ako ti neko ne plati, pa sta ako ti ne platis nekome, pa sta ako ovo i ono.

Ja sam ipak krenuo u taj biznis, radio ga cca 2 godine, preorganizovao firmu u drugu djelatnost i otvorio jos jednu. Napominjem da sam cijelo vrijeme tog mog biznisa bio uredno zaposlen i radio barem 8 sati dnevno.

I sada sam zaposlen, ali na puno boljoj poziciji u normalnijoj kompaniji kao managing director i imam odlicna primanja, ali sada svoj bitnis radim za cejf a ne za lovu. Ali sada radim u firmi koju zabole k da li ja imam svoj biznis sa strane sve dok su moje zadaće izvršene :) Iako sam ranije imao ambiciju da budem sam svoj gazda, sada vise nemam toliko, posto imam uslove bolje nego da radim za sebe, ali taj adrenalin da imas nesto svoje me jos uvijek drajva!

Za kraj, ovi sto govore da su motivacijske knjige bezveze i glupost, vjerovatno nisu procitali vise od jedne, i standardnim bosanskim mentalitetom "sta ce meni neko pametovati" ostavili sve sa strane. Ja toplo preporucujem svima citanje, bilo cega, jer ako nista prosirujemo vokabular. Daleko od toga da treba skicirati po tackama 20 stvari koje si naucio (kao prvi post) ali da iz svake knjige uzmes 2 dobre stvari, bilo da su to biznis ideje ili savjeti, mislim da je vise nego dovoljno.

Moja preporuka je knjiga "Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike" - Phil Knight.
Sta sam naucio:
1. Preporuka je da uz razvijanje svog soprstvenog biznisa 2-3 godine radis i imas full-time posao a razvijas biznis sa strane, jer ako napustis svoj trenutni posao i ostanes bez primanja taj finansijski pritisak moze uciniti da krenes raditi nerezonske poteze za svoj biznis.

2. Da ce te uvijek neko (pokusati) sjeb***, i da ce mu kad-tad uspjeti da te barem malo izvadi iz konfor-zone, bilo konkurencija, dobavljaci ili neko treci.

Lp
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#61 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by PRO165 »

A ja bih onda preporučio čitanje "No logo" od Naomi Klein pa da vidiš na čijem je jadu ovaj potonji napravio imperiju.

Ono što ja mislim da čitanje tih vrsta knjiga je samo jedna strana medalje a pogotovu nije ona koja je primjenjiva u BiH.

Naravno ne govorim ništa crno o tome da li treba biti poduzetnik nego i naprotiv i sam nemam ni jedan dan staža na državnoj sisi i nikada nisam bio prijavljen kod nekoga drugo nego uvijek sam sebi isplaćivao i doprinose i platu. I tako više od 20 godina...
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#62 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Farre14 »

Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#63 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Ci-Nick »

Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Korona nije problem za iznajmljivače na planininama ili pored jezera. Istina izostaju strani turisti ali domaćih će biti više ako se ne mogne ići van BiH.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#64 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by high_volume »

Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Zar planiraš povratiti 100.000 KM za dva mjeseca :?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#65 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by high_volume »

dinoo1898 wrote: 05/04/2020 08:46 ...Ja sam ipak krenuo u taj biznis, radio ga cca 2 godine, preorganizovao firmu u drugu djelatnost i otvorio jos jednu. Napominjem da sam cijelo vrijeme tog mog biznisa bio uredno zaposlen i radio barem 8 sati dnevno...
S kojim djelatnostima u obje firme?
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#66 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Farre14 »

high_volume wrote: 27/04/2020 10:50
Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Zar planiraš povratiti 100.000 KM za dva mjeseca :?
Naravno da ne ni jedna ozbiljnija investicija se ne gleda da rok odplate bude 2 mjeseca il godina, nek vecinom od 3 godine pa i vise sve zavisi u sta se ulaze. Nek mi ta dva mjeseca pokriju rate kredita kroz citavu godinu meni dobro.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20511
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#67 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Bullet Tooth Tony »

Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Zasto bi ja dosao tebi na Vlasic a ne recimo u neki apartman na Bjelasnici ili recimo Jahorini ? :) Cime bi ti to mene privukao ... to je glavno pitanje ?
Sta je razlika izmedju tvoje vikendice i mora drugih vikendica ? :)
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#68 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Ci-Nick »

Farre14 wrote: 27/04/2020 11:27
high_volume wrote: 27/04/2020 10:50
Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Zar planiraš povratiti 100.000 KM za dva mjeseca :?
Naravno da ne ni jedna ozbiljnija investicija se ne gleda da rok odplate bude 2 mjeseca il godina, nek vecinom od 3 godine pa i vise sve zavisi u sta se ulaze. Nek mi ta dva mjeseca pokriju rate kredita kroz citavu godinu meni dobro.
Ja na prihod od rentanja ne bi računao vezano za otplatu kredita.
Dakle moraš imati druge prihode kojim ćeš servisirati kredit.
Dalje, ne računaj da ćeš otplatiti investiciju za manje od 10 godina. Čak i to je optimistično.
Trebaš imati godišnji prihod od 15.000 KM a to je po nekoj prosječnoj cijeni od 50 KM 300 dana u godini.
Što je nemoguća misija.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#69 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Dope_Man »

Bullet Tooth Tony wrote: 27/04/2020 11:31
Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Zasto bi ja dosao tebi na Vlasic a ne recimo u neki apartman na Bjelasnici ili recimo Jahorini ? :) Cime bi ti to mene privukao ... to je glavno pitanje ?
Sta je razlika izmedju tvoje vikendice i mora drugih vikendica ? :)
Rijetko ko ima bilo sta posebno u ponudi vikendice. U sustini je stvar sa vecinom vikendica - koliko kosta i je li slobodna. Poneko se desi da ima bazen, sto je svakako plus, ali i plus u cijeni.

Mi kad smo prije to ganjali ipak smo prvo gledali cijenu hebiga :D Danas kad se ima malo vise love bi mozda i gledao, ako je ljetna u pitanju, bazen (ako vec nije blizu neke vode). A s obzirom da je ovo na Vlasicu, nema tu neke pameti. Mora imati osnovno sto i svi, biti uredan, i cijenom ne prelaziti druge, ili cak biti koju marku ispod i to je dovoljno da raja dodje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#70 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Haris.ba »

Ja fakat ne vidim kako ce funkcionisati iznajmljivanje. Ja ne mogu da skontam spavanje u tudjem krevetu. Svakako mi nehigijenski bilo spavati prije korone.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20511
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#71 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Bullet Tooth Tony »

Dope_Man wrote: 27/04/2020 20:51 Rijetko ko ima bilo sta posebno u ponudi vikendice. U sustini je stvar sa vecinom vikendica - koliko kosta i je li slobodna. Poneko se desi da ima bazen, sto je svakako plus, ali i plus u cijeni.
...
Sve to stoji kada imas vikendicu u kojoj ti i porodica uzivate pa eto ponekad iznajmis da cvaknes koju paru

Ali ako ti je to investicija onda moras imati 'nesto' da bi ona bila non stop puna a ti non stop vadio lovu... Ulozis 100.000 i onda zjapi prazna...

Ne znam.. Tako ja razmisljam.. Mozda nisam upravu.. Bio sam na vlasicu par puta.. Ima nebuloza samo takvih :-) zapado snijeg nismo vise mogli proci do vikendice.. Sa kesama i flasama prelazis preko staze gdje ljudi skijaju.. Odron :lol:
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#72 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by dinoo1898 »

high_volume wrote: 27/04/2020 10:53
dinoo1898 wrote: 05/04/2020 08:46 ...Ja sam ipak krenuo u taj biznis, radio ga cca 2 godine, preorganizovao firmu u drugu djelatnost i otvorio jos jednu. Napominjem da sam cijelo vrijeme tog mog biznisa bio uredno zaposlen i radio barem 8 sati dnevno...
S kojim djelatnostima u obje firme?
Prva i inicijalna se bavila pomoćnim administrativnim poslovima za firme, a druga finansijskim konsaltingom, sto mi i jeste struka :)
User avatar
Truba
Posts: 81728
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Truba »

analiza postkomunističkih zemalja i zašto smo truba


Strah od socijalnih problema. Društvena situacija prihvaća se kao nešto za-
dano i nepromjenjivo. Ljudi često kažu: “Ništa mi tu ne možemo promijeniti.”
Osjećaj potpune odgovornosti za sve što se događa u nečijem životu veoma
je rijedak.
Nedostatak kreativnosti u gospodarskim aktivnostima. Postkomunistička
društva zemalja srednje i istočne Europe još nisu dovoljno mobilna i krea-
tivna da bi se dostojno uhvatila u koštac sa složenim problemima ekonomije
slobodnog tržišta.
Izbjegavanje velikog rizika. Većina populacije preferira sigurnije, iako manje
učinkovite načine gospodarskih aktivnosti
od onih koji donose veći rizik, ali
i veći profit.
Snažni ostaci kulture kolektivizma. Na individualizam se još gleda kao na nešto strano

Hijerarhijsko razmišljanje. Mnoge kompanije, posebice one veće, koje su
prije bile u državnom vlasništvu, priklanjaju se zastarjelom hijerarhijskome
modelu uprave.
Također, ljudi na nižim upravljačkim razinama skloni su pa-
sivnosti i imaju osjećaj da vrlo malo ili nimalo mogu utjecati.
Pristrane etičke vrijednosti. Iako se tijekom komunizma formalno veličao,
rad se još uvijek poima kao neophodno zlo. Prisutni su veliki problemi s disi-
plinom, kontrolom kvalitete, financijskim zloupotrebama itd. Na poslodavce,
bilo da su državni ili privatni, još se gleda kao na potencijalne neprijatelje koji
eksploatiraju svoje zaposlenike. To je razlog zašto se na varanje poslodavaca
ne gleda kao na nešto loše. Mušterije nisu “uvijek u pravu”. To je posebno
vidljivo u suradnji s velikim birokratskim sustavima, državnom administra-
cijom ili velikim državnim kompanijama. Mušterije ili klijenti tretiraju se kao
nametljivci koji ometaju mir i udobnost zaposlenika. Naposlijetku, država se
još uvijek poima kao gospodarski neprijatelj koji neopravdano ubire porez
od svojih građana. To je razlog zašto javnost na utaju poreza općenito uzevši
gleda kao na nešto opravdano
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#74 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Thorgerson »

Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Druze, ti shvatas da tu investiciju neces brzo vratiti. To je dugorocna investicija.

Isto tako, ne znam bavis li se inace najmom i nekretninama. Tu imas hrpu troskova, narocito kod najma na dan. Zavisi i gdje stanujes, planiraj dok budes rentao da svaki put moras otici docekati goste, pa isto tako otici ispratiti goste, pa doci opet docekati druge itd. To je posao.

Tipa nazvat ce te lik dolazi u 15h, a tebi frajer izlazi iz vikendice u 10h ujutro. Ok, ako nemas posao pa ti ovo jedinin posao. Al vrate valja potegnuti do vlasica, pa opet negdje gdje zivis ili radis. Pa opet nazad do drugog gosta.

Pa gdje ciscenje, ostecenja, neki sitni troskovi, plus rezije i na kraju plus kamata za taj dio koji ide na kredit. Plus porezi.

Takodjer, nema snijega, nema bas ni ljudi. Nije da je zanimljivo biti na blatnjavoj planini. Dakle, ovisis o vremenu.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#75 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by pinkman »

Thorgerson wrote: 15/12/2022 01:14
Farre14 wrote: 27/04/2020 10:01 Evo da i ja dam svoj doprinosa temi i ako bas i ne pisem cesto po forumima. Tema je super.
Trenutno sam u fazi citanja i raspitivanja oko cijena i iznajmljivanje vikendica na Vlasicu. Prikupljam informacije kakvim se sve problemima susrecu ljudi koji to vec rade. Da li je vodovodna opskrba dobra, komunalne naknade itd.
Plan je naci vikendicu do 100 hiljada KM s tim da bi pola iznosa bio kredit a pola gotovina.
Ima rodbine, prijatelja poznanika malo drusteve mreze valja bi se mogla iznajmiti da bude puna 2 mjeseca u godini. :)
Eh sad ova korona i sve ovo ludilo oko nje najbolje je samo čitati i prikupljati informacije da se vidi na kraju na sta ce sve ovo izaci.
Druze, ti shvatas da tu investiciju neces brzo vratiti. To je dugorocna investicija.

Isto tako, ne znam bavis li se inace najmom i nekretninama. Tu imas hrpu troskova, narocito kod najma na dan. Zavisi i gdje stanujes, planiraj dok budes rentao da svaki put moras otici docekati goste, pa isto tako otici ispratiti goste, pa doci opet docekati druge itd. To je posao.

Tipa nazvat ce te lik dolazi u 15h, a tebi frajer izlazi iz vikendice u 10h ujutro. Ok, ako nemas posao pa ti ovo jedinin posao. Al vrate valja potegnuti do vlasica, pa opet negdje gdje zivis ili radis. Pa opet nazad do drugog gosta.

Pa gdje ciscenje, ostecenja, neki sitni troskovi, plus rezije i na kraju plus kamata za taj dio koji ide na kredit. Plus porezi.

Takodjer, nema snijega, nema bas ni ljudi. Nije da je zanimljivo biti na blatnjavoj planini. Dakle, ovisis o vremenu.
Covjek je post napisao u aprilu 2020. godine. Bilo bi interesantno da napise sta se na kraju desilo... :D

Ja imam prijatelja koji izdaje stan na dobroj lokaciji u Sarajevu. Ima zenu koja ocisti stan poslije gostiju, a on predaje kljuceve mada razmislja da ugradi onu elektronsku bravu.

Stan je osiguran, a izdaje preko Booking i Airbnb.

Posao ide solidno.
Post Reply