pesoto.ba

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1876 Re: pesoto.ba

Post by channel10 »

njofra21 wrote: 08/05/2021 13:39
channel10 wrote: 08/05/2021 10:32 Terex bas nije udoban :)...

@njofra jel to moze i sa nike.com?

Narucivao sam dvoje patike i svaki put je tezina kod oznake za prepakiranje bila 700gr.

Moze moze, samo podesis da ti je americka adresa billing i shipping
Hvala na odgovoru :thumbup:
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#1877 Re: pesoto.ba

Post by daramo »

Aspaa wrote: 08/05/2021 13:49
Nisu ponudili opciju da se plati carina na taj iznos od 80 KM, ako je vec za carinjenja?
Čekam da mi iz pesota jave kolika bi bila carina na 80KM.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#1878 Re: pesoto.ba

Post by daramo »

seoBIH wrote: 08/05/2021 14:04
daramo wrote: 08/05/2021 13:05 i dobio poruku da im je žao da i da je carina procijenila da je u pitanju komercijalna roba.
Trazi da ti dostave sluzbeni zapisnik, odnosno rješenje od carine. Ko vrsi carinjenje, pesoto ili pošta/neko drugi?
Ne znam, ništa nisam dobio, nikakav dokument, samo poruku preko vibera od pesota da je procjena carine da je roba komercijalnog karaktera.
I traže uslikan dokument, i to mi je problem poslati ovako, plaćao sam i prije carinu ali nikada nisu tražili kopiju dokumenta.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1879 Re: pesoto.ba

Post by seoBIH »

Kopiju dokumenata traze da bi bili tvoj zastupnik, odnosno spediter. Koliko je sve neozbiljno, cinjenica da ti salju viberom :) Kada carini drzava, tj pošta u koju dodju posljke, na tvoju adresu salju pismo/rjesenje o carini i jasno navedu mogucnost zalbe, ili provjere da li se carini.

Opet kazem, trazite od pesota rjesnje o carini, izjavu carinika da je komercijalnog karaktera, posaljite zalbu i cekajte pisani odgovor. Covjece, sve dok ide viberom, to nije zvanicni dokument. Kada zatrazite zvanicne dokumente, vjerujem da ce prica biti drugacija.
LH 071
Posts: 53
Joined: 20/02/2020 14:29

#1880 Re: pesoto.ba

Post by LH 071 »

seoBIH wrote: 08/05/2021 15:09 Kopiju dokumenata traze da bi bili tvoj zastupnik, odnosno spediter. Koliko je sve neozbiljno, cinjenica da ti salju viberom :) Kada carini drzava, tj pošta u koju dodju posljke, na tvoju adresu salju pismo/rjesenje o carini i jasno navedu mogucnost zalbe, ili provjere da li se carini.

Opet kazem, trazite od pesota rjesnje o carini, izjavu carinika da je komercijalnog karaktera, posaljite zalbu i cekajte pisani odgovor. Covjece, sve dok ide viberom, to nije zvanicni dokument. Kada zatrazite zvanicne dokumente, vjerujem da ce prica biti drugacija.
Pesoto ne radi sprediterstvo, oni nemaju s tim nista jer to radi Meridian. Ono sto si meni trazili je: racun od robe, izvod iz banke da je to placeno, kopiju lk, i da potpisem uvoznu dispoziciju da moze meridian u moje ime obavljati poslove premq carini. Poslali su mi dokument putem maila. Ja potpisem, skeniram posaljem u pesoto a oni sve to proslijede sprediteru. Da, spediter mora je po zakonu. Nakon toga mi dolazi faktura i obracun da to sve platim, oni obracunavaju i valjda tada dolaze i ostali dokumenti, to cemo vidjeti.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1881 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

Neko vas vara, na iznose ispod 1500 se primjenjuje ubrzani postupak, i špediter nije potreban.
LH 071
Posts: 53
Joined: 20/02/2020 14:29

#1882 Re: pesoto.ba

Post by LH 071 »

zincx wrote: 08/05/2021 15:55 Neko vas vara, na iznose ispod 1500 se primjenjuje ubrzani postupak, i špediter nije potreban.
Znas li po kojem Zakonu i clanu?
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1883 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

LH 071 wrote: 08/05/2021 17:18
zincx wrote: 08/05/2021 15:55 Neko vas vara, na iznose ispod 1500 se primjenjuje ubrzani postupak, i špediter nije potreban.
Znas li po kojem Zakonu i clanu?
Pokušaću naći, znam kad sam uvozio monitor i laptop, za monitor je bio dovoljan račun, odnosno carinska deklaracija koja je išla uz njega, pa su to ocarinili ubrzano , po stopi 10%, dok za laptop su mi pokušali uvaliti, meni se čini nakog špeditera iz Gruda, ja sam odbio i rekao kojem će špediteru poslati papire.
BTW, sad gledam ovu pošiljku od pesota, ona ne sadrži CN22 niti CN23 na osnovu koje se može cariniti, i u tom slučaju se mora napraviti carinska deklaracija. To mislim mora uraditi neko ko je ovlašten za to. Ovo je propust pesota, ne znam kako robu uopšte stavljaju u poštanski promet bez ovih deklaracija.

Inače, svi propisi su ovdje: http://www.uino.gov.ba/h/Privatna_lica/ ... _lica.html, na nas se odnosi pasus Poštanski promet, pa do kraja.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1884 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

daramo wrote: 08/05/2021 14:51
Aspaa wrote: 08/05/2021 13:49
Nisu ponudili opciju da se plati carina na taj iznos od 80 KM, ako je vec za carinjenja?
Čekam da mi iz pesota jave kolika bi bila carina na 80KM.
Javi i nama. Carina (10%) i pdv na taj iznos su 23 marke (oko 19 ako je 5%) i još oko 10-12 maraka nekih troškova. Ako ti budu špeditera uvalili, on će sebe ugraditi u to sa najmanje 50 maraka. Sve u svemu, skuplja pita nego tepsija.
LH 071
Posts: 53
Joined: 20/02/2020 14:29

#1885 Re: pesoto.ba

Post by LH 071 »

zincx wrote: 08/05/2021 17:40
LH 071 wrote: 08/05/2021 17:18
zincx wrote: 08/05/2021 15:55 Neko vas vara, na iznose ispod 1500 se primjenjuje ubrzani postupak, i špediter nije potreban.
Znas li po kojem Zakonu i clanu?
Pokušaću naći, znam kad sam uvozio monitor i laptop, za monitor je bio dovoljan račun, odnosno carinska deklaracija koja je išla uz njega, pa su to ocarinili ubrzano , po stopi 10%, dok za laptop su mi pokušali uvaliti, meni se čini nakog špeditera iz Gruda, ja sam odbio i rekao kojem će špediteru poslati papire.
BTW, sad gledam ovu pošiljku od pesota, ona ne sadrži CN22 niti CN23 na osnovu koje se može cariniti, i u tom slučaju se mora napraviti carinska deklaracija. To mislim mora uraditi neko ko je ovlašten za to. Ovo je propust pesota, ne znam kako robu uopšte stavljaju u poštanski promet bez ovih deklaracija.

Inače, svi propisi su ovdje: http://www.uino.gov.ba/h/Privatna_lica/ ... _lica.html, na nas se odnosi pasus Poštanski promet, pa do kraja.
Ovo se odnosi na postu BiH kao ustanovu u drzavnom vlasnistvu. Oni imaju poseban status kod carinjenja u odnosu na sve ostale.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1886 Re: pesoto.ba

Post by un1ted »

LH 071 wrote: 08/05/2021 15:52 Pesoto ne radi sprediterstvo, oni nemaju s tim nista jer to radi Meridian.
Nije pas, vec se cuko posro. Isto je, neko vas levati, pesoto ili meridian. Trazite im pisanu potvrdu da su okaakterisali kao komercijalno, nakon toga uputite prigovor i opet trazite opet pisani odgovor.

Ako platite dazbine ODRICETE se prava na zalbu. Ja bih rekao da spediter pokusava da vas izlevati, sama usluga speditera je izmedju 30 i 50KM.
zincx wrote: 08/05/2021 15:55 Neko vas vara, na iznose ispod 1500 se primjenjuje ubrzani postupak, i špediter nije potreban.
Samo drzavne rade skraceno carinjenje.
LH 071
Posts: 53
Joined: 20/02/2020 14:29

#1887 Re: pesoto.ba

Post by LH 071 »

un1ted wrote: 08/05/2021 18:36
LH 071 wrote: 08/05/2021 15:52 Pesoto ne radi sprediterstvo, oni nemaju s tim nista jer to radi Meridian.
Nije pas, vec se cuko posro. Isto je, neko vas levati, pesoto ili meridian. Trazite im pisanu potvrdu da su okaakterisali kao komercijalno, nakon toga uputite prigovor i opet trazite opet pisani odgovor.

Ako platite dazbine ODRICETE se prava na zalbu. Ja bih rekao da spediter pokusava da vas izlevati, sama usluga speditera je izmedju 30 i 50KM.

Vidjecu sta cu od dokumenata dobiti.
zincx wrote: 08/05/2021 15:55 Neko vas vara, na iznose ispod 1500 se primjenjuje ubrzani postupak, i špediter nije potreban.
Samo drzavne rade skraceno carinjenje.
LH 071
Posts: 53
Joined: 20/02/2020 14:29

#1888 Re: pesoto.ba

Post by LH 071 »

un1ted wrote: 08/05/2021 18:36
LH 071 wrote: 08/05/2021 15:52 Pesoto ne radi sprediterstvo, oni nemaju s tim nista jer to radi Meridian.
Nije pas, vec se cuko posro. Isto je, neko vas levati, pesoto ili meridian. Trazite im pisanu potvrdu da su okaakterisali kao komercijalno, nakon toga uputite prigovor i opet trazite opet pisani odgovor.

Ako platite dazbine ODRICETE se prava na zalbu. Ja bih rekao da spediter pokusava da vas izlevati, sama usluga speditera je izmedju 30 i 50KM.
zincx wrote: 08/05/2021 15:55 Neko vas vara, na iznose ispod 1500 se primjenjuje ubrzani postupak, i špediter nije potreban.
Samo drzavne rade skraceno carinjenje.
Vidjecu sta cu od dokumenata dobiti.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1889 Re: pesoto.ba

Post by un1ted »

Samo trazite dokumente prije placanja. Mozete traziti i prije nego posalju paket na vasu adresu.

Ulozite prigovore, ovo mi se cini kao samovolja speditera koji zeli da naplati uslugu.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1890 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

un1ted wrote: 08/05/2021 18:36
Samo drzavne rade skraceno carinjenje.
To nigdje ne piše.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1891 Re: pesoto.ba

Post by un1ted »

zincx wrote: 08/05/2021 18:48 To nigdje ne piše.
Ma pise zasto rade, ne da mi se trazit tacno obrazlozenje. Ono sto znam je da rade jer umanjuju trosak speditera, nisam siguran sta tacno. Zato se u posti sve carini na 10%, a spediter ti carini po tacnoj tafifi (5% npr).

Zove se skraceni postupak carinjenja, sto ne rade privatne, ne znam, osim cinjenice da to naplacuju 30-50KM.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1892 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

:thumbup:
un1ted wrote: 08/05/2021 18:50
zincx wrote: 08/05/2021 18:48 To nigdje ne piše.
Ma pise zasto rade, ne da mi se trazit tacno obrazlozenje. Ono sto znam je da rade jer umanjuju trosak speditera, nisam siguran sta tacno. Zato se u posti sve carini na 10%, a spediter ti carini po tacnoj tafifi (5% npr).

Zove se skraceni postupak carinjenja, sto ne rade privatne, ne znam, osim cinjenice da to naplacuju 30-50KM.
Ok, razumijemo se. Mislim da je cijela gužva nastala zato što pošiljke nemaju carinsku deklaraciju.
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#1893 Re: pesoto.ba

Post by avijon »

Stvarno kakva je to glupost da ti se carina il neko iz drzavne institucije javlja na VIBER? To mora da ide sluzbenim putem ako ti vec ne izlaze u susret pa da se jave viberom il telefonom npr.
kB27
Posts: 1069
Joined: 17/02/2016 17:46

#1894 Re: pesoto.ba

Post by kB27 »

avijon wrote: 08/05/2021 18:57 Stvarno kakva je to glupost da ti se carina il neko iz drzavne institucije javlja na VIBER? To mora da ide sluzbenim putem ako ti vec ne izlaze u susret pa da se jave viberom il telefonom npr.
Nije se carina javila vec Pesoto. Po meni sasvim ok za nesto tipa obavijest brzim putem - ali svakako uz svu pratecu dokumentaciju na mail ili licno.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#1895 Re: pesoto.ba

Post by daramo »

Znači špediter za pošiljku od pišljivih 80KM :izet:
Pao sam samo tako preko pesota, da sam išao preko mailboxde i njemačkog amazona već bi davno dobio pošiljku i na kraju bi mi manje izašlo.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#1896 Re: pesoto.ba

Post by daramo »

zincx wrote: 08/05/2021 18:56 :thumbup:
un1ted wrote: 08/05/2021 18:50
zincx wrote: 08/05/2021 18:48 To nigdje ne piše.
Ma pise zasto rade, ne da mi se trazit tacno obrazlozenje. Ono sto znam je da rade jer umanjuju trosak speditera, nisam siguran sta tacno. Zato se u posti sve carini na 10%, a spediter ti carini po tacnoj tafifi (5% npr).

Zove se skraceni postupak carinjenja, sto ne rade privatne, ne znam, osim cinjenice da to naplacuju 30-50KM.
Ok, razumijemo se. Mislim da je cijela gužva nastala zato što pošiljke nemaju carinsku deklaraciju.
Kako uopće uvoze bez toga?
Čak i Kinezi pošalju s carinskom deklaracijom, njemački mailboxde mi je to naplaćivao 1,6eur i nikada problema s carinom.
kB27
Posts: 1069
Joined: 17/02/2016 17:46

#1897 Re: pesoto.ba

Post by kB27 »

daramo wrote: 08/05/2021 21:09 Znači špediter za pošiljku od pišljivih 80KM :izet:
Pao sam samo tako preko pesota, da sam išao preko mailboxde i njemačkog amazona već bi davno dobio pošiljku i na kraju bi mi manje izašlo.
Ako ti nije mrsko napisi nam par recenica sta je mailboxde i svoja iskustva ako ih imas?
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#1898 Re: pesoto.ba

Post by vanjki »

Poštovani klijenti,

Podsjećamo Vas da sve pošiljke koje stižu u BiH putem našeg sistema, se obrađuju na carini BiH po Zakonu o carinskoj politici BiH.

U skladu sa članom 207. Zakona o carinskoj politici BiH, te članom 24. Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dadžbina, od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba zanemarive vrijednosti sadržana u pošiljci poslanoj direktno iz druge države primaocu u Bosni i Hercegovini.

Robom zanemarive vrijednosti smatra se roba čija je ukupna vrijednost do 300,00 konvertibilnih maraka po pošiljci, isključujući alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duhan i duhanske proizvode, u slučaju kada pošiljku šalje pravno lice (online prodavnica) fizičkom licu.

Obavezan uslov po članu 3. Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dadžbina jeste da pošiljka sadrži robu nekomercijalnog karaktera.

Takvim pošiljkama smatraju se povremene pošiljke koje sadrže robu čija vrsta i količina ukazuju na to da je namijenjena za privatnu, ličnu ili upotrebu u domaćinstvu primaoca.

Pošiljke koje ispunjavaju uslove za navedeno oslobađanje od plaćanja carine, oslobođene su i od plaćanja poreza na dodanu vrijednost u skladu sa članom 26. tačka 2. Zakona o porezu na dodanu vrijednost.

Molimo Vas da poštujete carinske propise BiH i da obratite pažnju na sadržaj Vaših pošiljaka.

Naručivanje više od dva ista uređaja u istom paketu, ili većih količina odjeće, odjeće istih modela u različitoj ili istoj veličini, ili čak i učestalo naručivanje iste robe može biti procijenjeno kao naručivanje u komecijalne svrhe. S obzirom da fizička lica ne mogu uvoziti robu u komercijalne svrhe bez obzira na njenu vrijednost, pošiljke s takvim sadržajem ne mogu se ocariniti i pustiti u carinsko područje BiH, nego će biti vraćene pošiljaocu.

S poštovanjem,
Tim Pesoto BiH
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4416
Joined: 21/02/2011 12:56

#1899 Re: pesoto.ba

Post by REDDEVILS »

vanjki wrote: 09/05/2021 02:53 Poštovani klijenti,

Podsjećamo Vas da sve pošiljke koje stižu u BiH putem našeg sistema, se obrađuju na carini BiH po Zakonu o carinskoj politici BiH.

U skladu sa članom 207. Zakona o carinskoj politici BiH, te članom 24. Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dadžbina, od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba zanemarive vrijednosti sadržana u pošiljci poslanoj direktno iz druge države primaocu u Bosni i Hercegovini.

Robom zanemarive vrijednosti smatra se roba čija je ukupna vrijednost do 300,00 konvertibilnih maraka po pošiljci, isključujući alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duhan i duhanske proizvode, u slučaju kada pošiljku šalje pravno lice (online prodavnica) fizičkom licu.

Obavezan uslov po članu 3. Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dadžbina jeste da pošiljka sadrži robu nekomercijalnog karaktera.

Takvim pošiljkama smatraju se povremene pošiljke koje sadrže robu čija vrsta i količina ukazuju na to da je namijenjena za privatnu, ličnu ili upotrebu u domaćinstvu primaoca.

Pošiljke koje ispunjavaju uslove za navedeno oslobađanje od plaćanja carine, oslobođene su i od plaćanja poreza na dodanu vrijednost u skladu sa članom 26. tačka 2. Zakona o porezu na dodanu vrijednost.

Molimo Vas da poštujete carinske propise BiH i da obratite pažnju na sadržaj Vaših pošiljaka.

Naručivanje više od dva ista uređaja u istom paketu, ili većih količina odjeće, odjeće istih modela u različitoj ili istoj veličini, ili čak i učestalo naručivanje iste robe može biti procijenjeno kao naručivanje u komecijalne svrhe. S obzirom da fizička lica ne mogu uvoziti robu u komercijalne svrhe bez obzira na njenu vrijednost, pošiljke s takvim sadržajem ne mogu se ocariniti i pustiti u carinsko područje BiH, nego će biti vraćene pošiljaocu.

S poštovanjem,
Tim Pesoto BiH
Ja vec u skladistu imam tri paketa u skladistu jedan na moje ime a druga dva na brata i rodicu :-)
U pitanju su pokloni za Bajram koje nam je rodjak poslao iz USA
U pitanju su ove slusalice
Sony WF-XB700 EXTRA BASS True Wireless Earbuds Headset/Headphones with Mic for Phone Call Bluetooth Technology, Black
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1900 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

vanjki wrote: 09/05/2021 02:53 Poštovani klijenti,

Podsjećamo Vas da sve pošiljke koje stižu u BiH putem našeg sistema, se obrađuju na carini BiH po Zakonu o carinskoj politici BiH.

U skladu sa članom 207. Zakona o carinskoj politici BiH, te članom 24. Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dadžbina, od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba zanemarive vrijednosti sadržana u pošiljci poslanoj direktno iz druge države primaocu u Bosni i Hercegovini.

Robom zanemarive vrijednosti smatra se roba čija je ukupna vrijednost do 300,00 konvertibilnih maraka po pošiljci, isključujući alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duhan i duhanske proizvode, u slučaju kada pošiljku šalje pravno lice (online prodavnica) fizičkom licu.

Obavezan uslov po članu 3. Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dadžbina jeste da pošiljka sadrži robu nekomercijalnog karaktera.

Takvim pošiljkama smatraju se povremene pošiljke koje sadrže robu čija vrsta i količina ukazuju na to da je namijenjena za privatnu, ličnu ili upotrebu u domaćinstvu primaoca.

Pošiljke koje ispunjavaju uslove za navedeno oslobađanje od plaćanja carine, oslobođene su i od plaćanja poreza na dodanu vrijednost u skladu sa članom 26. tačka 2. Zakona o porezu na dodanu vrijednost.

Molimo Vas da poštujete carinske propise BiH i da obratite pažnju na sadržaj Vaših pošiljaka.

Naručivanje više od dva ista uređaja u istom paketu, ili većih količina odjeće, odjeće istih modela u različitoj ili istoj veličini, ili čak i učestalo naručivanje iste robe može biti procijenjeno kao naručivanje u komecijalne svrhe. S obzirom da fizička lica ne mogu uvoziti robu u komercijalne svrhe bez obzira na njenu vrijednost, pošiljke s takvim sadržajem ne mogu se ocariniti i pustiti u carinsko područje BiH, nego će biti vraćene pošiljaocu.

S poštovanjem,
Tim Pesoto BiH
Bilo bi lijepo kad ne bi vadili izvode iz propisa kako njima odgovara. Ovo što su objavili je neviđen slučaj pravnog dilentatizma, ako ne i namjere za prevaru.

Roba zanemarive vrijednosti i roba nekomercijalnog karaktera su dvije različite stvari.
U članu 3 ODLUKE O UVJETIMA I POSTUPKU OSTVARIVANJA PRAVA NA OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA UVOZNIH I IZVOZNIH DAŽBINA govori se o općim odredbama i definira se:
"roba nekomercijalnog karaktera" je roba za koju se
određeni carinski postupak zahtijeva povremeno i čija
vrsta i količina ukazuju na to da je namijenjena za
privatnu, ličnu ili upotrebu u domaćinstvu primaoca
ili lica koje je unosi ili je jasno da se radi o poklonima,


Dakle, uopšte se ne navodi kao obavezan uslov. U članu 24 kojeg su naveli stoji:


Odjeljak K. Roba zanemarive vrijednosti
Član 24.
(Roba zanemarive vrijednosti)
(1) Od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba zanemarive
vrijednosti sadržana u pošiljci poslanoj direktno iz druge
države primaocu u Bosni i Hercegovini (član 207. tačka a)
alineja 11) Zakona).
(2) U svrhu primjene stava (1) ovog člana, "robom zanemarive
vrijednosti" smatra se roba čija je ukupna vrijednost do
300,00 konvertibilnih maraka po pošiljci.
(3) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina ne odobrava se
za:
a) alkoholne proizvode,
b) parfeme i toaletne vode,
c) duhan i duhanske proizvode.
Član 25.
(Zahtjev i odluka)
Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina za robu iz člana
24. ove odluke odobrava usmeno carinski ured kojem je roba
predočena.

Gore se ne spominje roba nekomercijalnog karaktera, nego roba zanemarive vrijednosti. Naravno da je nešto što je kupljeno komercijalnog karaktera

Roba nekomercijalnog karaktera se spominje u članu 26, a on se odnosi na poklone, znači roba koja je besplatno poslana. Zato je ranije u članu 3 definisana.

Odjeljak L. Pošiljke koje fizičko lice šalje drugom fizičkom
licu

Član 26.
(Pošiljke koje fizičko lice šalje drugom fizičkom licu)
(1) Od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba
nekomercijalnog karaktera sadržana u pošiljci koju
besplatno šalje fizičko lice iz druge države fizičkom licu u
Bosni i Hercegovini
(član 207. tačka a) alineja 12) Zakona).
(2) U svrhu primjene ovog odjeljka, "pošiljke nekomercijalnog
karaktera" smatraju se povremene pošiljke koje sadrže
isključivo robu namijenjenu ličnoj upotrebi ili upotrebi
članova domaćinstva korisnika oslobađanja, koja po svojoj
vrsti i količini ukazuje da se ne radi o komercijalnom
karakteru i da ih je pošiljalac primaocu poslao besplatno.
(3) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina primjenjuje se na
robu vrijednosti do 90,00 konvertibilnih maraka po pošiljci,
u koju vrijednost se uključuje i vrijednost robe iz stava (5)
ovog člana.
( 4) Ukoliko je ukupna vrijednost pošiljke veća od iznosa iz
stava (3) ovog člana, a sadrži dva ili više predmeta,
oslobađanje do tog iznosa odobrava se za one predmete za
koje bi oslobađanje bilo odobreno da se uvoze odvojeno, s
tim da se vrijednost pojedinačnog predmeta ne može
podijeliti.
Uzeto iz:
http://www.new.uino.gov.ba/get/7333

Također u Zakonu o carinskoj politici, u članu 207, roba zanemarive vrijednosti i roba nekomercijalnog karaktera su spomenute kao različite stvari, u različitim alinejama.

11) roba zanemarive vrijednosti sadržana u pošiljci poslanoj direktno iz druge države primaocu u Bosni i Hercegovini,

12) roba nekomercijalnog karaktera sadržana u pošiljci koju besplatno šalje fizičko lice iz druge države fizičkom licu u Bosni i Hercegovini,

https://www.paragraf.ba/propisi/bih/zak ... ovini.html
http://www.new.uino.gov.ba/get/4404
Jedina stvar koja je mimo propisa sa ovim njihovim pošiljkama je što ne sadrže carinsku dekleraciju, a to je pesotova odgovornost.
Post Reply