Mjenačnjica ili banka?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#26 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by spreca »

rida1976 wrote: 06/12/2019 21:37 Pa kolko trebam imati npr. na kartici KM da bih mogao nesto kupiti za 1000 dolara u Americi? Ili online nesto platiti 1000 dolara? Kako tad banka racuna?
onda ce ti za jedan dolar uzeti najmanje 176-177 maraka pa i 180
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#27 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by rida1976 »

Pa izadje isto ka da kupim dolare u kod nas u banci u mjenjacnici? Ili?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#28 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by spreca »

rida1976 wrote: 06/12/2019 21:46 Pa izadje isto ka da kupim dolare u kod nas u banci u mjenjacnici? Ili?
Naravno...jer ce ti banka raditi posle konverziju iz dolara u marke jedino sto si sa karticom sigurniji
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#29 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by drndalo »

rida1976 wrote: 06/12/2019 21:37 Pa kolko trebam imati npr. na kartici KM da bih mogao nesto kupiti za 1000 dolara u Americi? Ili online nesto platiti 1000 dolara? Kako tad banka racuna?
Racuna kurs $ tog dana plus 1-2% za uslugu...

Sa karticom bi trebalo malo manje triska nego sa gotovinom, jer gotovinu banke moraju fizicki nosati i vozati. Dio tih troskova banke na karticno (elektronsko) prebacivanje 0 i 1 ne naplacuju, pa bude malo povoljnije za korisnika.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#30 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by _Reds_ »

Najmanji su troskovi kad se placa karticom, a banka radi konverziju.

Osim u slucajevima gdje je kurs kod nas gori, tipa Turske, gdje je bolje kupiti tamo liru za Eure.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#31 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by Ci-Nick »

Ne znam kakva je situacija sa mjenjačnicama ali vjerovatno slična kao i sa bankama,.. zamjena bilo koje druge valute osim eura je deračina.
Srednji kurs dolara je 1,76 KM ako kupuješ kod njih onda ti računaju 1,81 a ako prodaješ njima dolare onda je to 1,71 KM pa na to još uzmu i proviziju, koja je opet nešto manja od 1%.
Dakle uzimaju oko 3,5% do 4% što je previše.
U svakom slučaju je isplatnije platiti karticom.
Ne znam za ostale valute ali kad plaćam račun u hotelu u Hrvatskoj nisam primjetio da me zavale nekom velikom kursnom razlikom.
Evo sračunah zadnji račun u hotelu u Hrvatskoj i ispadne da me plaćanje u kunama sa kartice koštalo 1,35% kursne razlike (provizije).
To je ipak mnogo bolje nego ovih 3,5%
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#32 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by spreca »

Ci-Nick wrote: 07/12/2019 09:05 Ne znam kakva je situacija sa mjenjačnicama ali vjerovatno slična kao i sa bankama,.. zamjena bilo koje druge valute osim eura je deračina.
Srednji kurs dolara je 1,76 KM ako kupuješ kod njih onda ti računaju 1,81 a ako prodaješ njima dolare onda je to 1,71 KM pa na to još uzmu i proviziju, koja je opet nešto manja od 1%.
Dakle uzimaju oko 3,5% do 4% što je previše.
U svakom slučaju je isplatnije platiti karticom.
Ne znam za ostale valute ali kad plaćam račun u hotelu u Hrvatskoj nisam primjetio da me zavale nekom velikom kursnom razlikom.
Evo sračunah zadnji račun u hotelu u Hrvatskoj i ispadne da me plaćanje u kunama sa kartice koštalo 1,35% kursne razlike (provizije).
To je ipak mnogo bolje nego ovih 3,5%
BiH je Eldorado za Bankire....samo procitajte koliko su banke zaradile u 2019 ....slomise se radeci :mrgreen:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#33 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by TRANCE »

Kod nas je kursna lista potpuno izgubila vrijednost, jer svaka banka i mjenjačnica pored kursa zaračuna i nekakve provizije u određenom procentu, tako da kurs postaje totalno nebitan, već iznos koji dobiješ "na ruke". Da je normalne države, te provizije bi davno bile zabranjene i gledala bi se samo kursna lista.
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#34 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by teletrader »

Na ulazu u prolaz kod "Kamernog Teatra" u okviru Intesa Sao Paolo banke postoji mjenacnica-bankomat, ako se dobro sjecam prima €, $ , SFR i moguce cak i HRK.Kurs za € je, ako se dobro sjecam, bio povoljniji nego u mjenacnici, ovo ostalo morate pogledati.
I jedan vrlo interesantan detalj, automat izbacuje sve kovanice, od 10 pfenninga do 5KM :)
Po jednom mjenjanju prima max. 500€ u protuvrijednosti :D, tako da ako mjenate veci iznos €, morate zamjeniti prvo 500€, cekati da vam isplati KMove pa onda opet ponovno..
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#35 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by zippoo87 »

prije 2 mjeseca,isao od banke do banke da vidim kurs za promjenu kuna u marke i od banke do banke na ovaj moj iznos ,recimo protuvrijednost nekih 8000 KM, razlike su bile i do preko 200 KM
kao sto neko rece,kurs je izgubio smisao u nasim bankama,jer se kod konverzije racuna srednji kurs i onda svaka banka ima svoj neki procenat,koji ti nikada nece reci,nego traze da kazes iznos a oni ce tebi reci iznos koliko bi dobio na ruke

a neke banke idu ovako,znaci uzimaju "kupovni za efektivu" i na to 1% provizije...ovako radi sparkasse a mislim i druge banke,samo je negdje nepovoljniji kurs

sto se tice konverzije eura u KM,nije nikada 1.95...i ovdje ide obicno 1.95 - 1% na ZAMIJENJENI iznos,dakle na marke a ne eure pa to ugrubo izadje negdje oko 1.936 KM
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#36 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by malocvijece »

Zna li neko u kojoj banci se najviše isplati razmijeniti marke u kune?
Nebozemlja
Posts: 800
Joined: 04/10/2020 17:20

#37 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by Nebozemlja »

malocvijece wrote: 19/07/2022 12:45 Zna li neko u kojoj banci se najviše isplati razmijeniti marke u kune?
Raiffeisen, mada je sve to u 5 deka.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#38 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by malocvijece »

Nebozemlja wrote: 19/07/2022 12:49
malocvijece wrote: 19/07/2022 12:45 Zna li neko u kojoj banci se najviše isplati razmijeniti marke u kune?
Raiffeisen, mada je sve to u 5 deka.
Hvala
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#39 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by shheff »

malocvijece wrote: 19/07/2022 12:45 Zna li neko u kojoj banci se najviše isplati razmijeniti marke u kune?
Ponesi Eur u Hr i tamo traži najbolji kurs Eur-kn, najbolje, oko 7.3/7.4. Po hotelima je kurs preko 7.5kn(1e), tj. stranci mogu platiti u Eur. To znači da ti 1KM izađe 3.85kn, što nećeš ni blizu dobiti kod naših lihvara. Razlike su velike, kad se radi o ljetovanju sa 1 ili 2k +KM
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#40 Re: Mjenačnjica ili banka?

Post by -Ekser- »

Mislim da nema razlike između mjenjačnice i banke, jer ovdje i jedni i drugi deru. Naime, u Evropi, samo još uvijek kod nas, obračunava se kupovni kurs prilikom mjenjanja domaće valute za stranu i prodajni prilikom prodaje strane valute za domaću, plus provizija u procentima, plus što banke i mjenjačnice imaju svoj neki kurs, plus što imaju minimalnu naknadu. Izuzetak od ove lopovske prakse je samo paritet KM/evro i evro/KM, jer ide po srednjem kursu Centralne banke + niska provizija i to je to. Što se tiče ostalih valuta, samo razlika između kupovnog i prodajnog kursa košta jedno 2-3 odsto, plus što na to ide provizija od 2-3 odsto, plus što banke i mjenjačnice imaju svoju kursnu listu i minimalnu naknadu, što znači samo još dodatni troškovi, tako da ukupna provizija za mjenjanje valuta, izađe skuplja nego kamata na kredit, što je nečuveno! Država treba da izjednači ostale valute, sa KM i evrom, tj. da prestane sa valutnom diskriminacijom, jer dok recimo mjenjački kurs KM za evro i obrnuto, u nekim bankama i mjenjačnicama, košta svega nekih 0.50 odsto, kurs za druge valute izađe i najmanje 10 puta više, što je previše. Svijet živi od kretanja valuta, dok kod nas, od toga koristi imaju uglavnom samo banke i mjenjačnice. Da ne govorim o tome koliko je takav kurs štetan po strane turiste, koji dolaze u BiH iz SAD, Kanade, Australije, Rusije, Ukrajine, Turske, Poljske, Češke, Kine, Katra, Saudijske Arabije itd., pa čak i za turiste koji dolaze iz Srbije, Hrvatske i Makedonije, nakon što faktički bivaju odrani, čim dođu u BiH, jer prvi kontakt mnogih stranih turista, kada dolaze u neku zemlju, jeste kontakt sa bankama i mjenjačnicama. Koliko je samo stranaca zažalio zbog ovoga, mogu samo da zamislim, no baš me briga za strance, ja govorim o nama. Ovo je deračina samo takva. Bilo bi dobro, kada bi se ovome stalo u kraj. Kada sam pošao da zamijenim švajcarske franke za marke u banci, kada nisam pao u nesvijest. Na kraju sam otišao kod dilera i zamijenio. I oni deru, samo opet, izašlo me duplo manje, nego što bi platio u banci ili u mjenjačnici. Smatram da država treba da izađe u susret narodu i da izjednači sve valute sa KM i evrom, jer ovakav obračun valuta, kakav je još uvijek, šteti i ugledu zemlje u svijetu, na kraju krajeva. Pogotovo sada u krizi, kada narod kupuje dolare, franke i druge valute, kako bi se zaštitio od pada vrijednosti evra, a sa njim i od pada vrijednosti marke, koja je usko vezana za evro, država bi trebala da izjednači ostale valute sa KM i evrom.
Post Reply