Vikendica - DA ili NE

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#101 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Guadalajara »

Imam dvije...do jedne za 15 minuta vožnje...od kuće...do druge 1.5 do 2 sata.

Nznm...šta da vam kažem...Urijetko idem...osim kad voche rodi...da poberem...prije smo i sijali... čisto zbog cejfa...a i domaće svoje da jedemo...Ko je u penziji...ili ima malu djecu... mislim da je ok...

Meni trenutno...lično sad...nije privlačno... možda mi bude nekad i interesantno...al djunglama, šumama, livadama, brdima da se bavim mi ne pada na pamet.

:-) :D
MMM1977
Posts: 4410
Joined: 15/07/2009 12:56

#102 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by MMM1977 »

Ma sve zavisi šta kome odgovara. Ja ne mogu gužve nikako a boravak u prirodi, košenje trave i održavanje vikendice me psihički odmara.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#103 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Da li je puno dati 500km za dulum zemlje (ne građevinske) poslije možda tamo graditi prenamijeniti..U ovom pustom djelu Zapadne BiH Drvar Glamoč Grahovo...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#104 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Guadalajara »

kaw_liga wrote: 03/09/2021 01:02 Da li je puno dati 500km za dulum zemlje (ne građevinske) poslije možda tamo graditi prenamijeniti..U ovom pustom djelu Zapadne BiH Drvar Glamoč Grahovo...
Ako ima prilaz, cesta. Nije puno. Još ako imaš i vodu onda je odlično.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#105 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by STARx »

Grahovo je zona sumraka. Apokalipsa. Stalo vrijeme u bog te pitaj kojem razdoblju. Ako sebe mrzis samo naprijed. Da si psihicki najjaci tamo bi potonuo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#106 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

kaw_liga wrote: 03/09/2021 01:02 Da li je puno dati 500km za dulum zemlje (ne građevinske) poslije možda tamo graditi prenamijeniti..U ovom pustom djelu Zapadne BiH Drvar Glamoč Grahovo...
Brate :shock:

Jesi ti ikad bio u tom dijelu BiH? Jesi vidio na sta lici Grahovo?
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Truba »

Idealno za radioaktivni otpad
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#108 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

U nekoj sretnijoj drzavi, sa nekim drugim ljudima, ono bi bio raj na zemlji. Ovako mrka kapa.
User avatar
mk ultra
Posts: 19218
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#109 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by mk ultra »

Guadalajara wrote: 03/09/2021 01:07
kaw_liga wrote: 03/09/2021 01:02 Da li je puno dati 500km za dulum zemlje (ne građevinske) poslije možda tamo graditi prenamijeniti..U ovom pustom djelu Zapadne BiH Drvar Glamoč Grahovo...
Ako ima prilaz, cesta. Nije puno. Još ako imaš i vodu onda je odlično.
ma odakle voda

krš i polu krš, neki fazon istočne hercegovine - Kalinovik - Ulog, samo je malo ravnije
non stop vjetar
vrlo hladno
zimi nema nikoga, ni medvjeda

mislim jeste OK, puška obavezno radi životilja ne ljudi, jer nema nikog doslovno. Prerija :bih:

ja bih to kupio i to ne jedan, već 10 ako ima u opciji... jbt 500KM, ogradu lupi i nek stoji
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#110 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Nije rekao koliko bi boravio na njoj i odakle dolazi.

Jest fkt vjetar neki non stop puse haha, ravnica jbg....

Krajolici kao iz bajke, barem vizuelno.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#111 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Haha razumijem vas ali ja volim te zone sumraka bez ljudi...mir,tišina,planine, snijeg nije ko Hercegovina vise ko Alpe 8-) ..Ovo gdje sam ja pikirao je kod Grahova na nekih 1100mnv...Kako stoje stvari sa strujom recimo u selu ima trafostanica i ja moram od nje dovoditi struju, što znači da moram gledati teren blizu nje da ne placam recimo kilometarske kablove stubove do svoje parcele,nez ima li jos nacina?
Čitao sam i o solarnim panelima samo kako bi zimi funkcioniralo a koliko je cjena njih i uvudjenje struje?
Boravio bi često udaljenost je kuce oko 1i 15 dolazim iz Zagore unutrašnjost Dalmacije
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#112 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Guadalajara »

kaw_liga wrote: 04/09/2021 00:35 Haha razumijem vas ali ja volim te zone sumraka bez ljudi...mir,tišina,planine, snijeg nije ko Hercegovina vise ko Alpe 8-) ..Ovo gdje sam ja pikirao je kod Grahova na nekih 1100mnv...Kako stoje stvari sa strujom recimo u selu ima trafostanica i ja moram od nje dovoditi struju, što znači da moram gledati teren blizu nje da ne placam recimo kilometarske kablove stubove do svoje parcele,nez ima li jos nacina?
Čitao sam i o solarnim panelima samo kako bi zimi funkcioniralo a koliko je cjena njih i uvudjenje struje?
Boravio bi često udaljenost je kuce oko 1i 15 dolazim iz Zagore unutrašnjost Dalmacije
Kombinacija solarnih panela i vjetro generatora. Velika nm, dosta vjetra. I za ne daj Bože neki manji mobilni agregat.

Zavisi sta sve mislis da prikljucis na el. Mrežu. I koliko ti treba svakodnevno kw. Ako ima neka kuca od komsija mozes i od njih da prikljucis kad si tu.

Ima i u Hercegovini vjetra i planina..Od Prenja, Crvnja, Treskavice... :D Ja idem iz Sarajeva preko Konjica i u Glavatičevo, a kad se vraćam fino preko Bjelašnice laganom vožnjom se spustim u Sarajevo.

Nemoj bez puške da zanocish u tim pripi*dinama :D

Ponesi i motorku da ne kupujesh materijal...drva... i za lozenja kuhanja i grijanja...da imash.. :lol: i da ne kupujesh stubove za struju... :mrgreen:
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#113 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Becky7 »

Da, veliki plus za vikendicu :) moja je na jezeru i koristimo je od marta pa do kraja oktobra, zimi ne idemo iako imamo pec za grijanje. Imamo mnogo naseg voca od jabuka, krusaka, sljiva, ribizle, kupine, kajsije, grožđe, višnje :dada: prije smo imali i povrce, ali nemamo vise vremena da oko njega radimo jer oduzima previse vremena. Neka prijatelj uzme vikendicu nece nikad pozaliti, on ce uzivati, a i prijatelji koje možete ugostiti na roštilj, kafu, druzenje :)
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#114 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Guadalajara wrote: 04/09/2021 01:11
kaw_liga wrote: 04/09/2021 00:35 Haha razumijem vas ali ja volim te zone sumraka bez ljudi...mir,tišina,planine, snijeg nije ko Hercegovina vise ko Alpe 8-) ..Ovo gdje sam ja pikirao je kod Grahova na nekih 1100mnv...Kako stoje stvari sa strujom recimo u selu ima trafostanica i ja moram od nje dovoditi struju, što znači da moram gledati teren blizu nje da ne placam recimo kilometarske kablove stubove do svoje parcele,nez ima li jos nacina?
Čitao sam i o solarnim panelima samo kako bi zimi funkcioniralo a koliko je cjena njih i uvudjenje struje?
Boravio bi često udaljenost je kuce oko 1i 15 dolazim iz Zagore unutrašnjost Dalmacije
Kombinacija solarnih panela i vjetro generatora. Velika nm, dosta vjetra. I za ne daj Bože neki manji mobilni agregat.

Zavisi sta sve mislis da prikljucis na el. Mrežu. I koliko ti treba svakodnevno kw. Ako ima neka kuca od komsija mozes i od njih da prikljucis kad si tu.

Ima i u Hercegovini vjetra i planina..Od Prenja, Crvnja, Treskavice... :D Ja idem iz Sarajeva preko Konjica i u Glavatičevo, a kad se vraćam fino preko Bjelašnice laganom vožnjom se spustim u Sarajevo.

Nemoj bez puške da zanocish u tim pripi*dinama :D

Ponesi i motorku da ne kupujesh materijal...drva... i za lozenja kuhanja i grijanja...da imash.. :lol: i da ne kupujesh stubove za struju... :mrgreen:
Od potrošača bi imao osnovne stvari frižider, šporet,bojler,možda tv, laptop...A kako volim zimu snijeg to me prvenstvno i privuklo bitna mi je lokacija da nije daleko od ajmo reći važnijeg puta koji se čisti tako da tu mogu ostaviti auto i prosetati do 1km do kuce kad baš zakija.Voda bi trebala prolaziti jedan kraj do zaseoka pa bi se i ja prikopcao.Najbitnija mi se cini lokacija samo je teško sve parametre složiti ako je blizu neke žive vode onda je put loš zimi pak nemoguć ako je put tvrd daleko je voda ako ima i put i seosku vodu onda nije neka lokacija vec je kao u selu ma sto problema :-) :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#115 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Guadalajara »

kaw_liga wrote: 05/09/2021 02:12
Guadalajara wrote: 04/09/2021 01:11

Kombinacija solarnih panela i vjetro generatora. Velika nm, dosta vjetra. I za ne daj Bože neki manji mobilni agregat.

Zavisi sta sve mislis da prikljucis na el. Mrežu. I koliko ti treba svakodnevno kw. Ako ima neka kuca od komsija mozes i od njih da prikljucis kad si tu.

Ima i u Hercegovini vjetra i planina..Od Prenja, Crvnja, Treskavice... :D Ja idem iz Sarajeva preko Konjica i u Glavatičevo, a kad se vraćam fino preko Bjelašnice laganom vožnjom se spustim u Sarajevo.

Nemoj bez puške da zanocish u tim pripi*dinama :D

Ponesi i motorku da ne kupujesh materijal...drva... i za lozenja kuhanja i grijanja...da imash.. :lol: i da ne kupujesh stubove za struju... :mrgreen:
Od potrošača bi imao osnovne stvari frižider, šporet,bojler,možda tv, laptop...A kako volim zimu snijeg to me prvenstvno i privuklo bitna mi je lokacija da nije daleko od ajmo reći važnijeg puta koji se čisti tako da tu mogu ostaviti auto i prosetati do 1km do kuce kad baš zakija.Voda bi trebala prolaziti jedan kraj do zaseoka pa bi se i ja prikopcao.Najbitnija mi se cini lokacija samo je teško sve parametre složiti ako je blizu neke žive vode onda je put loš zimi pak nemoguć ako je put tvrd daleko je voda ako ima i put i seosku vodu onda nije neka lokacija vec je kao u selu ma sto problema :-) :D
Cesta je najbitnija. Imao vode ili ne, imaju burad.. Možda se može i bunar iskopati...pa pumpaj.. :D :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#116 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 04/09/2021 01:11 Ako ima neka kuca od komsija mozes i od njih da prikljucis kad si tu.
😂. jesi ti pitom.... kod komshije ko u svoje.. :lol: :oops:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#117 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 05/09/2021 04:50
Guadalajara wrote: 04/09/2021 01:11 Ako ima neka kuca od komsija mozes i od njih da prikljucis kad si tu.
😂. jesi ti pitom.... kod komshije ko u svoje.. :lol: :oops:
Nego šta :wink: :D
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#118 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Nešto sad kontam koliko uopce može biti cijena postepne izgradnje vikendice ovako sam ugrubo lupao slobodno me ispravite
1.Kupovina zemljišta-1000e (1-2duluma u mom slucaju-ovo je sigurno jer sam provjerio)
2.Saljevanje temelja i ostali rad ravnanje terena itd 10x6 primjer-1500e
3.Uvođenje struje plus dodatne bandere u mom slucaju itd -cca 1000e
4.Voda mi je nepoznanica jer jos nepostoji prikljucak ali u buducnosti bi navodno trebao tuda prolaziti vod(ako ne onda bunar) cca-1000e
5.Papirologija,dozvole itd za zemljiste,vodu,itd itd itd -cca 1000e
6.I na kraju najtaže montažna kucica ili brvnara cca-8500e( vj možda i više ako bi bila po sistemu kljuc u ruke sto je mozda bolja opcija jer je udaljeno i trebalo bi majstore vuci za struju,vodu...)

Ukupno:14.000e jel ovo realno ?
Last edited by kaw_liga on 13/09/2021 11:07, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#119 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Truba »

Betonska bandera prije poskupljrnja 300 maraka
Susjed htio uvesti struju...nije mu se isplatilo
Prodao za 34000 a kupio za 10000 plus ulaganje u brvnaru vocnjak i krcenje :sax:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#120 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Haris.ba »

kaw_liga wrote: 13/09/2021 11:05 Ukupno:14.000e jel ovo realno ?
Nekretnina je rupa bez dna.

A fina limuzinica kosta toliko. Tako gledaj na nekretninu.

Prvo ti plati zemlju dobro. Lokacija je najbitnija. Sve ostalo dodje sa vremenom ako nisi megaloman.

Na kraju, mozes i kontejner postaviti.

Sta god, bitno je da uvedes videonadzor sa pokretima i nafatas nekoga ko moze biti za 20ak minuta na licu mjesta.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#121 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by ljevoruki »

Meni je koncept vikendice potpuno stran.
Vezati se za komad zemlje na kojoj moras samo raditi, vrlo rijetko uzivati, uz velike troskove i ogromnu obavezu i brigu da neko ne obije ili se nesto pokvari ili krov prokisne.
Ako pozelis negdje da odes za vikend barem u BiH imas hiljade prelijepih mjesta za izlet, rostilj, ribolov…..
Ovo govorim iz iskustva, roditelji imali vikendicu, meni ne pada na pamet.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#122 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Truba »

rad= uživanje

i ne radi se toliko

također ima nešto u gledanju rasta bašte i voćki koje si posadio
a neki ljudi vole na poznata mjesta doci izbaciti ležaljku i uživati
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#123 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by breuer »

_BataZiv_0809 wrote: 03/09/2021 08:05
kaw_liga wrote: 03/09/2021 01:02 Da li je puno dati 500km za dulum zemlje (ne građevinske) poslije možda tamo graditi prenamijeniti..U ovom pustom djelu Zapadne BiH Drvar Glamoč Grahovo...
Brate :shock:

Jesi ti ikad bio u tom dijelu BiH? Jesi vidio na sta lici Grahovo?
bio ja nedavno, maksuz :D možda i najljepši, a istovremeno najzaostaliji dio BiH, nisam čišćeg zraka udisao nego podno planine Šator, selo Preodac...jedina mana što je podaleko od Sarajeva, ali je zato blizu sve ostalo...
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#124 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Truba »

jesi bio kod gavrila principa :D
rođaka mislim njegovog isto se zove :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#125 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

breuer wrote: 14/09/2021 12:44
_BataZiv_0809 wrote: 03/09/2021 08:05

Brate :shock:

Jesi ti ikad bio u tom dijelu BiH? Jesi vidio na sta lici Grahovo?
bio ja nedavno, maksuz :D možda i najljepši, a istovremeno najzaostaliji dio BiH, nisam čišćeg zraka udisao nego podno planine Šator, selo Preodac...jedina mana što je podaleko od Sarajeva, ali je zato blizu sve ostalo...
Da, priroda je prelijepa, a sve ostalo je stalo u kasnim osamdesetim.

Ali da kao on zivim tu negdje u blizini i ja bih razmisljao o tom predjelu kao idealnom za odmor.

Kad nas naseli par miliona izbjeglica, otimat ce se za te krajeve....
Post Reply