Državna služba vs Napuštanje domovine

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#126 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Piklic »

mirsek wrote:Ove cifre za opstine u Sarajevu su preniske i mozes dodati po 200-300 KM na svaku ovu cifru.
Za VSS ti je hijerarhija : strucni saradnik 1500, visi strucni saradnik 1600, strucni savjetnik 1800, pomocnik nacelnika 2200-2400, opstinski sekretar 2500-2700, nacelnik 3500+.
Ovo za drzavni nivo po konkursima sekrecu te cijene plus topli obrok 200 KM i prevoz jos nekih 80+ KM, a ovo za hijearhiju znam,
isto kao i za sss samostalni referenct visi samostalni referent struncni referent i jos ima jedan, na drzavnom nivou i konkursi pokazuju to da je neto plata negdje oko 1000 KM za strucnog saradnika i izgleda da je manja nego na federalnom naranvo treba dodati i minuli rad, i izgleda da na lokalnom nivou plate bas osciliraju cak i medju opcinima u istome kantonu
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#127 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by badalpur »

Piklic wrote:Moje misljenje je da ako imas trazenu strucnu spremu idi, ako ides na studiranje pa se dvoumis idi,
ako si zainteresovan da se prekvalifikujes idi, ako si vezan za porodicu ostani, ako ti zena nece da ide a volis je ostani,
ako ti nijedan posao nije ponizenje (mimo struke) onda idi, ako imas neku ideju za poduzetnistvo razmisli dva puta..

E sada u vezi plata VSS i SSS na bazi prica mojih prijatelja (dosta ih radi u javnome sektoru):
1. Međuljudski odnosi su jako jako losi sve se prepricava traca gleda kakve gace(stranku) "nosis", ko ti je babo, mama, jesil pobozan (dzuma, misa ovo ono), gdje ljetujes, hoces li umjesto drugih da radis ili ne
2. Da udjes posteno (bez stranke) sanse tu si 50-50, a da napredujes bez stranke 0%. Znaci zakovan si za jednu poziciju
3. Znanjenje koje steknes je jako ograniceno, placanje usavrsavanje na 0%. Team building, kafica, partija šaha zajeb*ancija samo unutar 2-3 osobe. Mobing ogroman u smislu da te nagovaraju da glasas za ovoga, ucjenje i tako to
4. Plate u općinama (gradovima) puno osciliraju za strucnog saradnika ide 900-950 + topli obrok prevoz (prosjecno 200), visi strucni saradnik ide 950-1100 + topli obrok prevoz, strucni savjetnik 1100-1150, npr. jedna poznanica 25 godina radnog staza sa topli obrokom 1280 KM na ruke (strucni savjetnik), pomocni idu negdje oko 1400 rukovodioci 1700
5. Plate na kantonalnom nivou su +- 50KM od opcinskog nivoa, ministri oko 2300 koliko i gradonacelnici, rukovodioci sluzbi 2000+
6. Federalni nivo odstupa od ovih gore, strucni saradnik ide 1100 - 1200, viši ide od 1200-1300, strucni savjetnik 1300-1400, pomocni minisarstava 1800, ministri nepoznato
7. Drzavni nivo je 990-1050 strucni saradnik, 1100-1150 viši, 1200-1250 savjetnik na sve doadti topli obrok, rukovodioci sluzbi 2000+
8. Drzavna preduzeca odstupaju i tu sa visokom imat ces 1200+
9. Imat ces mogunocst da upoznas dosta rodica i rodjaka
10. Da se ne radi, nije tacno, ono sto sam ja dao zakljuciti po prici da defitivno na lokalnoj razini se radi znatno vise nego na visim nivoima vlasti
11. Nema prekovremenih, i ako ima nisu placeni
12. Ima vise pametnih ljudi nesto sto prosjecni gradjanin misli ali su upali u ralje bosanske politike (po meni onda nisu pametni)
13. GOdisnji odmor se postuje od 18 dana kad god hoces, porodiljsko za muskarca bolovanje i sve to
14. Puno jeb*anja matere, oca, familije boga i ostalog od strane gradjana i vise nego sto mislis
15. Puno vjere i politike, nacionalizma i bolesnog patriotizma
[Edit]
16. Dosta ljudi ti odlazi iz javnog sektorau ino to je zadnjih 8 godina krenulo sa trendom povecanja
Kako neko ko se "uhljebio" potpisujem sve napisano. Svaka čast na detekciji situacije do u detalje. Upravo zbog svega ovoga i ja razmišljam o nekom inostranstvu jer smatram da mi je prerano da kapituliram na profesionalnom planu.
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#128 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Piklic »

badalpur wrote:
Piklic wrote:
Kako neko ko se "uhljebio" potpisujem sve napisano. Svaka čast na detekciji situacije do u detalje. Upravo zbog svega ovoga i ja razmišljam o nekom inostranstvu jer smatram da mi je prerano da kapituliram na profesionalnom planu.
Evo jos da dodam za ostale koji misle da je u javnome sektoru idealno
Dodatno:
17. Postoje ljudi koji su exstra dobri to je jedno 1-2% koji ti hajmo reci mogu da preokrenu situaciju u trenutku. Npr. ko ovaj jedan moj pravnik koji kaze da kad bi se ovdje primjenili propisi EU iz pojedinih oblasti vecina stanovnistva bi se hvatalo za glave, npr. kod nas ljudi dograđuje, zagrađuju kuce bez ikakvih dozvola, ugradjuju centralno grijanje u kuce bez ikakve dokumentacije. Isto tako on za ovo zagadjenje kaze da drzava da u grad ne mogu ulaziti Euro 5 i 4 motori a ako zele da udje moraju da plate (sto nije rijetkost u EU) kod nas bih se odmah pobunili ljudi.
18. Isto tako IT pismenost u javnome sektoru kod starijih ljudi ti je nepostojeca, to je minimalno minimalno, pojedini racunari i dalje su 32 b. Pojedinim kada spomenes Linux oni kaze ne znam ti ja taj word.
19. Imas odredjene cudne sitzuacije gdje ti je npr. sef it sluzbe za razvoj i podrsku diplomirani rudarski inzinjer, a zasto stranka
20. S druge strane imas sektore gdje ti fali radnika (npr. Poreska uprava), a s druge strane imas upravne organizacije koje nikakve veze s vezom nemaju (nuklearne, za razvoj visokog obrazovanja i itd.)
21. Ulizivanje sefovima pa cak i ucljanjenjem u stranku ti je na visokome procentu, jer se boje da izgube posao
22. Imas one koji se ne boje da izgube posao, znaju da je posao neizvjestan ida je zivot jedno veliko govno oni ne prolaze dobro i odmah se iskljucuju iz svih aktivnosti i bukvalno oni prezivljavaju, njima ha radili u javnome, relanome ili otisli u ino je svedno. Oni su naje*ali
23. Ovaj isti pravnik prica da se situacija promjenila na gore u posljednje 2-3 godine gdje su fakticki radnici se pregrupisali (razdjilili) tako da imas situacije tipa "Sta hoce ovi radnici iz Binga protiv nas sta imaju oni nismo mi krivi sto imaju male plate i mi imamo male plate i n zelamo se sto se ovi (poltiicari) voze u audijima imaju plate po 5000 KM, bijeli hlheb". To je postalo izrazeno u tolikoj mjeri da i oni sto su imali visoku produktivnost zatvaruju se u kancelarije i bukvalno se prilagodili situaciji - to je rade samo onoliko koliko je potrebno da ne odu na disciplinsku.
24. U kontekstu price o strajku POreske uprave svi su slozili da je prvo sto je stradalo kod kresanja troskova stvari koje su potrebne radnicima a ne politicarima. Tako radnici kupuju sredstva za čišćenje, toalentni papiri, sapune, ponekad olovke (kada se nababe lose olovke). Ovo isto ne vazi za politicare koji piju kafu na racun budzeta na sjednicama a radnici placaju kafu iz svoga dzeba. (kafa je samo kao primjer)
25. Dugo se vremena smatralo da je plata u javnome sektoru sigurna redovna, to su poplave 2014, god, promjenile plate su kasnile po 20 dana, tako da je sigurnost plate postala relativna (http://tip.ba/2018/12/03/zaposlenici-un ... voreno-pi/
Marsss88
Posts: 13
Joined: 15/11/2018 22:11

#129 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Marsss88 »

Piklic wrote:Moje misljenje je da ako imas trazenu strucnu spremu idi, ako ides na studiranje pa se dvoumis idi,
ako si zainteresovan da se prekvalifikujes idi, ako si vezan za porodicu ostani, ako ti zena nece da ide a volis je ostani,
ako ti nijedan posao nije ponizenje (mimo struke) onda idi, ako imas neku ideju za poduzetnistvo razmisli dva puta..

E sada u vezi plata VSS i SSS na bazi prica mojih prijatelja (dosta ih radi u javnome sektoru):
1. Međuljudski odnosi su jako jako losi sve se prepricava traca gleda kakve gace(stranku) "nosis", ko ti je babo, mama, jesil pobozan (dzuma, misa ovo ono), gdje ljetujes, hoces li umjesto drugih da radis ili ne
2. Da udjes posteno (bez stranke) sanse tu si 50-50, a da napredujes bez stranke 0%. Znaci zakovan si za jednu poziciju
3. Znanjenje koje steknes je jako ograniceno, placanje usavrsavanje na 0%. Team building, kafica, partija šaha zajeb*ancija samo unutar 2-3 osobe. Mobing ogroman u smislu da te nagovaraju da glasas za ovoga, ucjenje i tako to
4. Plate u općinama (gradovima) puno osciliraju za strucnog saradnika ide 900-950 + topli obrok prevoz (prosjecno 200), visi strucni saradnik ide 950-1100 + topli obrok prevoz, strucni savjetnik 1100-1150, npr. jedna poznanica 25 godina radnog staza sa topli obrokom 1280 KM na ruke (strucni savjetnik), pomocni idu negdje oko 1400 rukovodioci 1700
5. Plate na kantonalnom nivou su +- 50KM od opcinskog nivoa, ministri oko 2300 koliko i gradonacelnici, rukovodioci sluzbi 2000+
6. Federalni nivo odstupa od ovih gore, strucni saradnik ide 1100 - 1200, viši ide od 1200-1300, strucni savjetnik 1300-1400, pomocni minisarstava 1800, ministri nepoznato
7. Drzavni nivo je 990-1050 strucni saradnik, 1100-1150 viši, 1200-1250 savjetnik na sve doadti topli obrok, rukovodioci sluzbi 2000+
8. Drzavna preduzeca odstupaju i tu sa visokom imat ces 1200+
9. Imat ces mogunocst da upoznas dosta rodica i rodjaka
10. Da se ne radi, nije tacno, ono sto sam ja dao zakljuciti po prici da defitivno na lokalnoj razini se radi znatno vise nego na visim nivoima vlasti
11. Nema prekovremenih, i ako ima nisu placeni
12. Ima vise pametnih ljudi nesto sto prosjecni gradjanin misli ali su upali u ralje bosanske politike (po meni onda nisu pametni)
13. GOdisnji odmor se postuje od 18 dana kad god hoces, porodiljsko za muskarca bolovanje i sve to
14. Puno jeb*anja matere, oca, familije boga i ostalog od strane gradjana i vise nego sto mislis
15. Puno vjere i politike, nacionalizma i bolesnog patriotizma
[Edit]
16. Dosta ljudi ti odlazi iz javnog sektorau ino to je zadnjih 8 godina krenulo sa trendom povecanja

Za odlazak u inostranstvo:
1. Djecu ako imas, ako planiras imat ce bolji status uklopit ce se u drustvo bolje nego ovdje
2. Valja pretrpljeti par godina dok se ne uhodas
3. Osamostalit ces se ako dosada nisi
4. POstat ces zreliji jer ce morati voditi o troskovima zivota
5. Valja ponovo uciti i uciti jezik
6. Nece vidjeti porodicu i prijatelje minimalno 11 mjeseci godisnje (ako ides preko okeana pomnozi sa 3)
7. Uredjenije drustvo i disciplina
8. Gubitak kontakta sa BiH, zaboravit ces na klix.ba, nacionalizam i sve ce ti izgledati smjesno
9. Prilagodjavanje moralnih osobina novioj zajednici (primjera ides u Holandijiu)
10. Uvijek ces biti stranac
11. U bolesti (ako si sam) morat ces osloniti na pomoc kolega sa posla i prijatelja
12. Nova hrana i novi okusi
13. Promjena fizickog izgleda (mozda krenes u teretanu jer imas viska vremena a nemas prijatelja)
[Edit]
14. Bolji omjer zivota rada i troskova zivota i plate
15. Mozda upoznas kakvu damu sa EU putovnicom pa ti se otvore vrata trzisa rada EU

http://www.ads.gov.ba/v2/index.php?opti ... 62&lang=bs - > Evo za drzavni nivo
Prijatelju, svaka čast :)
Napokon jedna osoba koja je razuma šta pitam odnosno odgovorila u skladu sa pitanjem.

Ja se u potpunosti slažem s tobom :)
Kako sam naveo u jednom odgovoru ja već radim u državnoj službi i to sam bez stele, veze ili sličnog upao ... valjda je to i razlog što razmišljam ... potvrđujem plata na općinskom nivou 1200+topli (8km).

Što se tiče jezika i prilagođavanja okoline, proveo djetinjstvo u toj državi te jezik pričam bolje nego naš :D

Međutim, u društvu se susrećem s predradsudbama tipa nisam zahvalan itd ... pa sam manje vise tražio potvrdu svog mišljenja, ne mogu ja samo "lud" biti ... iako radim na "sigurnom" radnom mjestu ipak se radi o nesigurno državi bez perspektive po mom mišljenju.

:) Hvala na odgovoru i sve najbolje druže :D
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#130 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Piklic »

Marsss88 wrote:
Piklic wrote:....
Prijatelju, svaka čast :)
Napokon jedna osoba koja je razuma šta pitam odnosno odgovorila u skladu sa pitanjem.

Ja se u potpunosti slažem s tobom :)
Kako sam naveo u jednom odgovoru ja već radim u državnoj službi i to sam bez stele, veze ili sličnog upao ... valjda je to i razlog što razmišljam ... potvrđujem plata na općinskom nivou 1200+topli (8km).

Što se tiče jezika i prilagođavanja okoline, proveo djetinjstvo u toj državi te jezik pričam bolje nego naš :D

Međutim, u društvu se susrećem s predradsudbama tipa nisam zahvalan itd ... pa sam manje vise tražio potvrdu svog mišljenja, ne mogu ja samo "lud" biti ... iako radim na "sigurnom" radnom mjestu ipak se radi o nesigurno državi bez perspektive po mom mišljenju.

:) Hvala na odgovoru i sve najbolje druže :D
Jednostavno po meni ono sto vidim po pricama mi smo zapeli u nekako niti lijevo niti desno u rupi zvanoj balkanska zabokrecina. Cinjenica da je sada situacija svugdje u svijetu puno gora nego prije 50 godina, jaca konkurencija, plata teze prati troskove zivota, ali sada je i mobilnost radne snage veca.
Ovdje kod nas ti je jednostavno "nek mi u komsije crkne krava" i "joj vozim BMW brate ovo ono a jedva spaja kraj sa krajem"; naravno imas i one tipa "joj jest ovdje tesko nesiguran mi posao ovi na budzetu," a on svake godine na moru dva puta.. I imas poduzetnike ko Bingo koji kaze "ja sam uspio jer sam stedio" i jos one "Ako ti neces ima drugi ko hoce"..

Kako god sta god odlucio zelim ti sreću, a ko dobro stojis sa jezukom i jos ako imas trazenu struku, onda imas dva plusa u korist ino.
Marsss88
Posts: 13
Joined: 15/11/2018 22:11

#131 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Marsss88 »

Zdravo ekipa!
Pošto sam postavio ovu temu, a prošlo je tačno pola godine otkako sam u državnoj službi, da postavim svoje gledište. Možda pomogne osobama koji su u istoj dilemi.

Nakon pola godine sam neizmjerno zahvalan, svakom celijom svoga organizma sto NISAM stonirao zahtjev za vizu :) Ovo nije pretjeravnje već najblaže riječi koje sam mogao naći iskreno ...

Ovako, zavisi sve kakva si osoba... jer državna služba može biti dosta bolje nego ijedna država na ovome svijetu ali meni nije ...

Naime, radim u ustanovi koja treba da služi za zaštitu svojih građana. Meni je zaista žao što Vam mi pružamo zaštitu, jer moje kolege traže najlaksi način kako bi se riješili predmeta i početkom mjeseca pokupiti platu ...
Toliko laži i pokvarenosti nisam vidio na jednom mjestu. Razne zamke koje jedne kolege postavljaju drugome, samo kako bi oni u očima rukovodećeg bili što bolji ... a da o nacionalizmu da ne pričam ...

Ljudi moji, iskreno Vam kažem ovdje se ne cijeni rad ni sekunde... Šta je rukovodecem važno, samo jedno i to je kod mu se više ulize u njegove guzove, koji će mu za praznike (državne i vjerske) donijeti koju kesu ...
A oni koji hoće svojim radom da postignu nešto bez ulizivanja su izdajice naroda, tretirani kao čudovište iz cernobila. ..

Ako ste spremni ljubiti nečije guzove i s oduševljenjem govoriti kako je ovo ukusno, onda ste prava osoba za državnu službu jer ćete veoma brzo napredovati i neće vam nigdje biti bolje i ljepše, za nerad biti plaćen ...

A ako ste poput mene, ona ćete nakon pola godine biti na kraju živaca, biti depresivni i moliti Boga da ambasada ubrza sa vizama ...

Ako se pitate sada sto ne dam otkaz, ako je tako veoma jednostavno ... brinem se o bolesnim roditeljima ...

Hvala ti Njemačka sto postojiš :) Ich liebe dich über alles

Veliki pozdrav svima :)
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#132 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Nivelacija »

Nisam znao da su meleci i andjeli stanovnici Njemacke.

Jedan takav pijan bez vozacke ubi neduznog covjeka na cesti kod Bilefilda.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#133 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by colt »

Marsss88 wrote:Baš me zanimavaše mišljenje ...
Kada bi imali izbora između 1. posla u Državnnoj službi ili 2. Napuštanja države, za šta bi se odlučili?

Argumenti za i protiv....

Moje mišljenje:
1)
I. ZA BIH tj DRŽAVNU SLUŽBU: :bih:
1. Familija/porodica, 2. Prijatelji, 3. Priroda, 4. Rodno mjesto i 5. "Siguran" posao (u nesigurno drzavi)
II. PROTIV BIH tj. DRŽAVNE SLUŽBE
1. Korupcija, 2./3. Slab ekonomska i socijalna zaštita (humanitarne akcije bolesnoj djeci), 4. Mentalitet ljudi tj. nacionalizam, 5. Paraziti tj naši političari , 6. Slaba ekoloska svijest tj. zagađen zivotna sredina (makar u "vecim" gradovima), 6. Poslodavci ne cijene rad tj. male plate, 7. Slabe perspektive za napredovanje bez stranaka ili i mučnih roditelja i 8. Slab kulturni i sportski sadržaj (prije svega za omladinu)

2)
I. ZA NAPUŠTANJE DRŽAVE :run:
1. Veća mogućnost za zapošljavanje, 2. Veće mogućnosti za napredovanje, 3. Cijenjen rad, 4. Upoznavanje raznih kultura i nacija (multikuluralno društvo), 5. Velika ekoloska svijest, 6. Velik kulturni i sportski sadržaj (pogotovu za omladinu), 7./8. Velika ekonomska i socijalna sigurnost, 9./10. U međuvremenu više prijatelja/porodice van granica BiH.
II. PROTIV NAPUŠTANJA DRŽAVE
1./2. Manje Porodica i prijatelja (makar u pocetku), 2. Viza tj procedura kao i njegovo produzavanje i 3. Neću moći raditi posao u struci (odnosi se na puni vid posla)

Dragi ljudi ...
Znam da po tackama navedenim ispade da tražim savjet i da sam se već odlučio .... priznajem savjet mi i treba ali se nisam odlučio ....
Znam da većina će reći treba znati jezik, tamo se samo radi itd ... sve sam upoznat i njemački pričam kao materni i spreman sam da radim više za dostojanstven život gdje ću moći ostvariti više :) Nije svima u cilju da se uhljebe u državnu službu i da glumim gospodu

Hvala Vam na odgovorima u svakom slučaju :)
Ako imas priliku, bjezi odavde. Ako se moze porediti, ja imam posao koji je bolji od državnog (siguran posao sa platom koja je preko 2.000,00 KM i sve beneficije koje idu uz to). Ali džaba sve to . . .

Inače, radim na tome da odem odavde i očekujem da krenem sve od pocetka. Dakle od posla koji nije u struci. . . . .
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#134 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by zubi »

colt wrote: Ako imas priliku, bjezi odavde. Ako se moze porediti, ja imam posao koji je bolji od državnog (siguran posao sa platom koja je preko 2.000,00 KM i sve beneficije koje idu uz to). Ali džaba sve to . . .

Inače, radim na tome da odem odavde i očekujem da krenem sve od pocetka. Dakle od posla koji nije u struci. . . . .
Koji je to posao bolji od drzavnog??
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#135 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by colt »

zubi wrote:
colt wrote: Ako imas priliku, bjezi odavde. Ako se moze porediti, ja imam posao koji je bolji od državnog (siguran posao sa platom koja je preko 2.000,00 KM i sve beneficije koje idu uz to). Ali džaba sve to . . .

Inače, radim na tome da odem odavde i očekujem da krenem sve od pocetka. Dakle od posla koji nije u struci. . . . .
Koji je to posao bolji od drzavnog??
Ima takvih poslova. . . okreni se, pa ces vidjeti da ima!!!
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#136 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by zubi »

colt wrote:
zubi wrote:
colt wrote: Ako imas priliku, bjezi odavde. Ako se moze porediti, ja imam posao koji je bolji od državnog (siguran posao sa platom koja je preko 2.000,00 KM i sve beneficije koje idu uz to). Ali džaba sve to . . .

Inače, radim na tome da odem odavde i očekujem da krenem sve od pocetka. Dakle od posla koji nije u struci. . . . .
Koji je to posao bolji od drzavnog??
Ima takvih poslova. . . okreni se, pa ces vidjeti da ima!!!
Sto cu se okretati, ti ga radis, pa te zato pitam...? Legalan je posao, za nadat se :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#137 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by славянин »

colt wrote:
Ima takvih poslova. . . okreni se, pa ces vidjeti da ima!!!
Sta bolje moze biti od "pisar stanja voznog parka" u skupstini sa 1200 marona. Dodjes malo sjedis,hrana skoro djaba jos ti plate topli,odmorcic,neradni sve fino :thumbup:
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#138 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by colt »

zubi wrote:
colt wrote:
zubi wrote: Koji je to posao bolji od drzavnog??
Ima takvih poslova. . . okreni se, pa ces vidjeti da ima!!!
Sto cu se okretati, ti ga radis, pa te zato pitam...? Legalan je posao, za nadat se :D
. .. pored ovog što imam, državni ne bi ni pogledao (ako cemo o uvjetima).Posao u struci, legalno je :D. Sve je to druže bez veze kad ti imas državu koja nije kako treba i koja nikad nece biti.Nego,nije sve u novcu i uvjetima. Pokretač je naveo dosta toga
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#139 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Matris »

Ne razumijem ove sto im je daleko Njemacka da nadju posao. Nema se posla, tesko stanje itd, a avionska karta preko Wizzair 15 eura do Njemacke. Nisu ovo ona vremena pa kad se islo u inostranstvo putujes 5 dana autobusom, ostavljas zenu i djecu kod kuce pa ih neces vidjeti 2 godine a pricaces jednom sedmicno 5 minuta jer je skup poziv iz Njemacke. Onda se imalo sta razmisljati pa su opet ljudi isli da obezbjede porodicu.
User avatar
dulekrele
Posts: 3841
Joined: 10/04/2014 18:25

#140 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by dulekrele »

zubi wrote:
colt wrote: Ako imas priliku, bjezi odavde. Ako se moze porediti, ja imam posao koji je bolji od državnog (siguran posao sa platom koja je preko 2.000,00 KM i sve beneficije koje idu uz to). Ali džaba sve to . . .

Inače, radim na tome da odem odavde i očekujem da krenem sve od pocetka. Dakle od posla koji nije u struci. . . . .
Koji je to posao bolji od drzavnog??
Svaki koji je bolje placen.
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#142 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Piklic »

https://www.anticorrupiks.com/registarZaposlenih

Bgm ovi moji 100 % upravu, kv radnik kafe kuharica 800 KM strunci saradnik ima 1100 KM, nijedan nije slagao svoju platu..
Sonnen1988Kind
Posts: 1
Joined: 04/02/2021 23:00

#143 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by Sonnen1988Kind »

Deutschland über alles!!!
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#144 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by zubi »

Sonnen1988Kind wrote: 04/02/2021 23:39 Deutschland über alles!!!
Kako kome.
saale
Posts: 1398
Joined: 08/07/2008 13:39

#145 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by saale »

Srecu i unutrašnje zadovoljstvo po defoltu ne donosi ni zapad ni istok, problem je što smo se mi ko ljudi pojebbali u nama se nešta slomilo, i bez obzira na primanja i fin život, ljudi su nekako nesretni :roll:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#146 Re: Državna služba vs Napuštanje domovine

Post by breuer »

saale wrote: 05/02/2021 09:23 Srecu i unutrašnje zadovoljstvo po defoltu ne donosi ni zapad ni istok, problem je što smo se mi ko ljudi pojebbali u nama se nešta slomilo, i bez obzira na primanja i fin život, ljudi su nekako nesretni :roll:
ključaj temu :thumbup:

samo bih dodao da se to opšte nezadovoljstvo u mnogome preljeva i na efikasnost nacije, tj i na ekonomiju što sve zajedno čini kolo nezadovoljstva
Post Reply