Aliexpress- all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Jask0oO
Posts: 107
Joined: 06/01/2021 12:59

#3551 Re: Aliexpress- all about

Post by Jask0oO »

U petak mi je stigao Yanwen i par manjih paketica
U subotu post NL za rekordnih 18 dana haha
deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#3552 Re: Aliexpress- all about

Post by deny_s »

problemi na relaciji aliexpress i ona ušljiva bbi banka se nastavljaju..
odavno imam problema sa tom bankom ali je kupovina opet nekako prolazila..
dobio neki kupon od alija i reko,hajde kad ste navalili,kupit ću nešto,i kupim android box..
kao po običaju,payment ne prolazi,uvijek onaj error csc_7200015,kontaktirajte banku..
kontaktirao banku i gospodična iz banke kaže,gospodine,bbi banka odavno ne dozvoljava plaćanje na aliju..
dobro,reko,draga gospoja,dosada mi je to nekako prolazilo i koji qurac prodajete debitnu karticu ako ne mogu platiti preko nje..
dragi gospodine,trebali ste reći da će te kupovati na aliju :-) .
uglavnom da ne lupam više i da priupitam imal koji forumaš sa onom debitnom viza karticom iz pomenute banke i kako kod vas prolazi kupovina na
aliju..meni je ovo više za plakat,shebaše mi super kupon,po boga pitaj koji put..
čitao sam nekada da i neke ostale banke rade isto kao i ova bbi..šta se sada dešava,da li se šta promijenilo
deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#3553 Re: Aliexpress- all about

Post by deny_s »

elq wrote: 29/09/2021 18:56 Kolko znam kupovanje preko vise bilo koje banke je blokirano, na aliju, master moze nisam sig davno sam cuo
u sedmom mjesecu sam zadnji put kupovao sa istom karticom i prošlo je nekako..otkad je tako
dorkcic
Posts: 751
Joined: 19/12/2008 20:26

#3554 Re: Aliexpress- all about

Post by dorkcic »

Ja sam prije desetak dana platila dvije narudžbe Visom od Raiffaisena, nije bilo nikakvih problema
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#3555 Re: Aliexpress- all about

Post by dend »

elq wrote: 29/09/2021 18:56 Kolko znam kupovanje preko vise bilo koje banke je blokirano, na aliju, master moze nisam sig davno sam cuo
Sberbank i visa i master bez problema
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#3556 Re: Aliexpress- all about

Post by Isaiah4110 »

Unicredit master debitna, error samo kad nemam dovoljno na kartici :-) kad sam otvarao racun prije 4 godine rekao sam da ga otvaram samo radi kupovine na internetu i da zelim karticu koju mogu povezati sa paypalom i placati na internetu...aliexpres nisam ni spomenuo ali eto nikada nije bilo problema...
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#3557 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

Sta da uradim ako mi prodavac ne odgovori na dispute?
Proslo 75 dana,i sl dan (prije 4-5) otvorim i posaljem dispute za refund ali jos nista mi sad ne odgovaraju tu.Pa sta da uradim sad,jel moguce ikako dobiti refund ako ne odgovore?
superOdlichan
Posts: 140
Joined: 30/09/2021 23:34

#3558 Re: Aliexpress- all about

Post by superOdlichan »

Pozdrav, također imam problem sa Aliexpressom već duže od mjesec dana. Nijedna uplata ne prolazi, error kod CSC_7200015..

Koristim Visa Prepaid BBI karticu, kontaktirao sam ih ali kažu da je navodno Aliexpress blokiran u njihovom procesnom centru i da ne raspolažu s informacijom kada će isti biti deblokiran. To su mi rekli prije 20 dana a i dalje je situacija ista tako da više ne mogu čekati.. :-x

Želim novu karticu uzeti u nekoj drugoj banci, ali nešto poput ove Prepaid koju sad imam, tj. da nema potrebe da se ta kartica veže uz neki tekući račun i sl. nego da je "zasebna". Ono što sam do sada saznao jeste da u UniCredit banci postoji MasterCard dopunjiva kartica te u Vakufskoj banci Visa Classic Prepaid kartica. Koje su još opcije? Šta je najisplativije, sa najnižim naknadama i sl.?
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#3559 Re: Aliexpress- all about

Post by Isaiah4110 »

Dany97 wrote: 30/09/2021 19:04 Sta da uradim ako mi prodavac ne odgovori na dispute?
Proslo 75 dana,i sl dan (prije 4-5) otvorim i posaljem dispute za refund ali jos nista mi sad ne odgovaraju tu.Pa sta da uradim sad,jel moguce ikako dobiti refund ako ne odgovore?
aliex ce "presuditi" u tvoju korist...
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#3560 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

Isaiah4110 wrote: 01/10/2021 10:27 aliex ce "presuditi" u tvoju korist...
To znaci da ce se automatski novac vratiti na moj racun?ne moram nista nikome pisati?
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#3561 Re: Aliexpress- all about

Post by Isaiah4110 »

Dany97 wrote: 01/10/2021 16:22
Isaiah4110 wrote: 01/10/2021 10:27 aliex ce "presuditi" u tvoju korist...
To znaci da ce se automatski novac vratiti na moj racun?ne moram nista nikome pisati?
ne moras, dobices email od alija o presudi...ako seller odgovori i nesto ponudi i predlozi ti odbijes ili prihvatis i sve se to moze oduziti i trajati 10-20 dana...
User avatar
MrM
Posts: 121
Joined: 31/01/2012 14:58
Location: Sarajevo

#3562 Re: Aliexpress- all about

Post by MrM »

Vezano za plaćanje. Imam UniCredit MasterCard i Prepaid Vakufska banka Visa je kartica. Uzeo sam ovu prepaid karticu radi plaćanja na netu. Većina stvarie prolazi ali neće Ali express. Također sam razmatrao BBI karticu prepaid ali evo narod piše da ne može. Tako da za AliExpress izgleda moraš izbjeći ove 2 banke koje imaju prilično povoljne prepaid kartice.

Debitna kod UniCredit prolazi.

Što je čudno .....kada sam zvao Vakufsku banku da im kažem da ne može kupovina na AliE, kažu mi da se čude jer nemaju nikakvu blokadu za razliku od BBI. Uglavnom meni neće proći kupovine sa vakufskom Prepaid, dok recimo na eBay i Amazon može se kupiti
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3563 Re: Aliexpress- all about

Post by Hakiz »

Zašto prepaid kartice?

Ja sam za plaćanje internetom u RF uzeo drugu debitnu. Isti uslovi kao za standardnu, samo nema ono dozvoljeno prekoračenje. 30 KM godišnje troškova za nju nije previše.
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#3564 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

Isaiah4110 wrote: 02/10/2021 09:36 ne moras, dobices email od alija o presudi...ako seller odgovori i nesto ponudi i predlozi ti odbijes ili prihvatis i sve se to moze oduziti i trajati 10-20 dana...
Ahaa,hvala :).
Hakiz wrote: 02/10/2021 11:08 Zašto prepaid kartice?

Ja sam za plaćanje internetom u RF uzeo drugu debitnu. Isti uslovi kao za standardnu, samo nema ono dozvoljeno prekoračenje. 30 KM godišnje troškova za nju nije previše.
Jel ti ta druga debitna povezana sa racunom,tj skida ti sa racuna prilikom kupovine?ili uplacujes na nju odvojeno?
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3565 Re: Aliexpress- all about

Post by Hakiz »

Dany97 wrote: 02/10/2021 14:17
Isaiah4110 wrote: 02/10/2021 09:36 ne moras, dobices email od alija o presudi...ako seller odgovori i nesto ponudi i predlozi ti odbijes ili prihvatis i sve se to moze oduziti i trajati 10-20 dana...
Ahaa,hvala :).
Hakiz wrote: 02/10/2021 11:08 Zašto prepaid kartice?

Ja sam za plaćanje internetom u RF uzeo drugu debitnu. Isti uslovi kao za standardnu, samo nema ono dozvoljeno prekoračenje. 30 KM godišnje troškova za nju nije previše.
Jel ti ta druga debitna povezana sa racunom,tj skida ti sa racuna prilikom kupovine?ili uplacujes na nju odvojeno?
Odvojeno. Nema smisla da su zajedno, poenta i jeste d gkavni račun ostane tajan sa brojkartice glavnog računa ne ide na internet. U slučaju krađe broja raluna, gubiš ammo novac na drugom računu koji si odvojio tačno onoliko koliko to šta kupuješ košta. Ako daješ broj glavnog računa, gubiš sav novac koji imaš.
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#3566 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

Hakiz wrote: 02/10/2021 15:44 Odvojeno. Nema smisla da su zajedno, poenta i jeste d gkavni račun ostane tajan sa brojkartice glavnog računa ne ide na internet. U slučaju krađe broja raluna, gubiš ammo novac na drugom računu koji si odvojio tačno onoliko koliko to šta kupuješ košta. Ako daješ broj glavnog računa, gubiš sav novac koji imaš.
Znas li jeli moguce tako i u ostalim bankama? mikrofin,nova banka?
I kako kada vadis drugu debitnu,jeli normalno sve kazes kao i za prvu,ili im moras napomenuti da bude odvojeno?
Ja sa zajebo nisam dovoljno gledao i raspitao,u mikrofinu uzeo internet karticu kad ono na kraju povezana sa racunom i kao "sigurnija" je jer ima samo naziv "internet" kartica,nigdje veze jbt.Moze se uzeti na odvojen poseban racun,ali za to moras otvoriti drugi tekuci racun jbt komplikacija i te kakva,u banci moras sam i postavljati i odgovarati pitanja lol,niko nece savjet da dadne ili preusmjeri te malo kako sta....
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3567 Re: Aliexpress- all about

Post by Hakiz »

Dany97 wrote: 02/10/2021 18:36
Hakiz wrote: 02/10/2021 15:44 Odvojeno. Nema smisla da su zajedno, poenta i jeste d gkavni račun ostane tajan sa brojkartice glavnog računa ne ide na internet. U slučaju krađe broja raluna, gubiš ammo novac na drugom računu koji si odvojio tačno onoliko koliko to šta kupuješ košta. Ako daješ broj glavnog računa, gubiš sav novac koji imaš.
Znas li jeli moguce tako i u ostalim bankama? mikrofin,nova banka?
I kako kada vadis drugu debitnu,jeli normalno sve kazes kao i za prvu,ili im moras napomenuti da bude odvojeno?
Ja sa zajebo nisam dovoljno gledao i raspitao,u mikrofinu uzeo internet karticu kad ono na kraju povezana sa racunom i kao "sigurnija" je jer ima samo naziv "internet" kartica,nigdje veze jbt.Moze se uzeti na odvojen poseban racun,ali za to moras otvoriti drugi tekuci racun jbt komplikacija i te kakva,u banci moras sam i postavljati i odgovarati pitanja lol,niko nece savjet da dadne ili preusmjeri te malo kako sta....
Ne znam za druge banke. Ja sam otišao u svoju banku, dobar dan, želim karticu za plaćanje internetom za račun na koji ću staviti samo onoliko novca koliko mi treba za to plaćanje, da ne plasiram na internet broj računa na kojem mi je glavnina novca. Momak na šalteru odmah me shvatio i napravio mi debitnu karticu koja ima (skoro) sva prava i obaveze klasične debitne kartice, jedino nema odobreno prekoračenje.

I toje bilo to. Kada mi treba, odem u banku, kažem da mi sa kartice A (glavni račun) prebace sumu koju želim na karticu B (za internet plaćanje). Dođem kući, kompjuter, i na formi za plaćanje ukucam broj i CVV kartice B. Broj kartice A ne ukucavam nikada, nemam ni internet bankarstvo da to prebacivanje uradim sam kompjuterom, bez potrebe odlaska u banku.

Bilo koja kartica, ako je vezana za tvoj glavni račun, kada njen broj neko ukrade može ti isprazniti glavni račun. Treba ti kartica koja ne može dati dostupnost novcu glavnog tvog računa.
User avatar
MrM
Posts: 121
Joined: 31/01/2012 14:58
Location: Sarajevo

#3568 Re: Aliexpress- all about

Post by MrM »

Neko u istoj,a neko u drugoj banci karticu.Zašto prepaid kartica?!.
Zato što je prva banka UniCredit. Imaš temu posebnu o njima , zaslužuju posebnu temu......mada je njihova kartica prepaid prilično solidna, 1 km mjesečni troškovi (zasad), to se brzo promijeni, doduše kod svih.

U tom periodu vođenje debitne kartice je povećano na 4km mjesečno tako da su ti troškovi godišnjeg vođenja debitne kartice malo veći od 30 km koje je neko spomenuo. Prepaid u nekoliko manjih banaka je koštalo uglavnom oko 10 km godišnje..... nije neka ogromna razlika, ali eto, sve bi trebale biti slične, svodi se na ili Visa ili Mastercard. Također prepaid je reklamirana kao kartica za internet i beskontakno plaćanje - Koliko se uplati toliko potroši

Kap koja je prelila čašu je kada je službenica UCr počela da komentariše stanje na mom računu i uplate koje pristižu. Stvar je da nisu uopšte nestandardne (mjesečne) i velike ali je mlada morala komentarisati. Plus situacija koje sam proživljavao tokom najvećega korona zatvaranja kada je trebalo stati u red i uplatiti mjesečno ratu. Osoblje i redari su se ponašali prema klijentima, blago rečeno, neodgovorno i neorganizirano. Shvatam da su finansijske institucije prolazile kroz krizu ali ko nije.
Kao rezultat, nisam htio ni blizu prići poslovnici UniCredit. Onda sam pregledao ima li gdje prepaid u drugoj instituciji.
Eto zašto prepaid u drugoj banci. 8-)
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#3569 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

Hakiz wrote: 02/10/2021 18:48 Ne znam za druge banke. Ja sam otišao u svoju banku, dobar dan, želim karticu za plaćanje internetom za račun na koji ću staviti samo onoliko novca koliko mi treba za to plaćanje, da ne plasiram na internet broj računa na kojem mi je glavnina novca. Momak na šalteru odmah me shvatio i napravio mi debitnu karticu koja ima (skoro) sva prava i obaveze klasične debitne kartice, jedino nema odobreno prekoračenje.

I toje bilo to. Kada mi treba, odem u banku, kažem da mi sa kartice A (glavni račun) prebace sumu koju želim na karticu B (za internet plaćanje). Dođem kući, kompjuter, i na formi za plaćanje ukucam broj i CVV kartice B. Broj kartice A ne ukucavam nikada, nemam ni internet bankarstvo da to prebacivanje uradim sam kompjuterom, bez potrebe odlaska u banku.

Bilo koja kartica, ako je vezana za tvoj glavni račun, kada njen broj neko ukrade može ti isprazniti glavni račun. Treba ti kartica koja ne može dati dostupnost novcu glavnog tvog računa.
Hvala puno :).
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3570 Re: Aliexpress- all about

Post by Hakiz »

MrM wrote: 02/10/2021 19:40 Neko u istoj,a neko u drugoj banci karticu.Zašto prepaid kartica?!.
Zato što je prva banka UniCredit. Imaš temu posebnu o njima , zaslužuju posebnu temu......mada je njihova kartica prepaid prilično solidna, 1 km mjesečni troškovi (zasad), to se brzo promijeni, doduše kod svih.

U tom periodu vođenje debitne kartice je povećano na 4km mjesečno tako da su ti troškovi godišnjeg vođenja debitne kartice malo veći od 30 km koje je neko spomenuo. Prepaid u nekoliko manjih banaka je koštalo uglavnom oko 10 km godišnje..... nije neka ogromna razlika, ali eto, sve bi trebale biti slične, svodi se na ili Visa ili Mastercard. Također prepaid je reklamirana kao kartica za internet i beskontakno plaćanje - Koliko se uplati toliko potroši

Kap koja je prelila čašu je kada je službenica UCr počela da komentariše stanje na mom računu i uplate koje pristižu. Stvar je da nisu uopšte nestandardne (mjesečne) i velike ali je mlada morala komentarisati. Plus situacija koje sam proživljavao tokom najvećega korona zatvaranja kada je trebalo stati u red i uplatiti mjesečno ratu. Osoblje i redari su se ponašali prema klijentima, blago rečeno, neodgovorno i neorganizirano. Shvatam da su finansijske institucije prolazile kroz krizu ali ko nije.
Kao rezultat, nisam htio ni blizu prići poslovnici UniCredit. Onda sam pregledao ima li gdje prepaid u drugoj instituciji.
Eto zašto prepaid u drugoj banci. 8-)
Da, svako ima svoje. Menj je standardno 2 KM mjesečno vođenje računa i 10 KM godišnje VISA članarina. I za glavnu i za "internet" karticu, za svaku posebno.
admirable
Posts: 11
Joined: 03/10/2021 09:32

#3571 Naručivanje, troškovi i plaćanje

Post by admirable »

Pozdrav. Imam jedno početničko pitanje.

Nikada nisam naručivao bilo šta van BiH pa me zanima sljedeće.

Ako hoću da naručim npr. proizvod sa sljedećim karakteristikama:
- cijena 30$,
- shipping 3$,
- estimated delivery: 58-58 days.

Kada to dođe u BiH, za koje vrijeme bi trebalo to doći na adresu, koja je procedura preuzimanja paketa, koliki bi bili ukupni troškovi koje moram platiti?

Unaprijed hvala na odgovoru.
admirable
Posts: 11
Joined: 03/10/2021 09:32

#3572 Re: Aliexpress- all about

Post by admirable »

elq wrote: 03/10/2021 09:49 Dedje za to vrijeme, xesto i ranije, ako ne onda se zalis
Postar ti donese paket na vrata, potpises i uzme ti 1.80
Zar je moguće da samo toliko košta? :? :roll:
Hvala ti na odgovoru.
admirable
Posts: 11
Joined: 03/10/2021 09:32

#3573 Re: Aliexpress- all about

Post by admirable »

Kada je riječ o načinu plaćanja priliko naručivanja, kreditna kartica je jedini izbor?

Da li se može koristiti i Payoneer?
Sega222
Posts: 553
Joined: 04/08/2020 01:38

#3574 Re: Aliexpress- all about

Post by Sega222 »

elq wrote: 03/10/2021 09:49 Dedje za to vrijeme, xesto i ranije, ako ne onda se zalis
Postar ti donese paket na vrata, potpises i uzme ti 1.80
O cemu ti pricas ? Sve ne registrovane posiljke prispjele u Bih se naplacuju 1.80km i to jer nalijepe Rr traking.Sve vec registrovane posiljke ne placas nista+brza je dostava i carinjenje.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#3575 Re: Aliexpress- all about

Post by tovarish »

Zna li neko zašto mi paypal javlja grešku prilikom plaćanja na aliexpressu.

Zvao sam banku i nije do njih.
Post Reply