Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8424
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#626 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by holowey »

Nedzada wrote: 21/12/2020 09:05 Postoji li u pošti opcija da pošaljem pismo sa otkupninom. Da lik kad primi pismo plati a te pare poštar dobaci meni.
Znam da na OLX ima to ali puno mi dati 8 KM za poštarinu.
da, postoji...samo sto postari cesto ne zele da nose novac sa sobom (jbg, kriminal i klosarluk, ne bih ni ja), nego ti moras otici na salter da podignes...doduse nije ni nesto jeftinije nego ta olx dostava...
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1599
Joined: 11/06/2011 07:36

#627 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Kiki_Musampa »

I dalje se naplaćuje 1.80KM,ništa se još nije promijenilo...
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#628 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Nedzada »

holowey wrote: 21/12/2020 09:32
Nedzada wrote: 21/12/2020 09:05 Postoji li u pošti opcija da pošaljem pismo sa otkupninom. Da lik kad primi pismo plati a te pare poštar dobaci meni.
Znam da na OLX ima to ali puno mi dati 8 KM za poštarinu.
da, postoji...samo sto postari cesto ne zele da nose novac sa sobom (jbg, kriminal i klosarluk, ne bih ni ja), nego ti moras otici na salter da podignes...doduse nije ni nesto jeftinije nego ta olx dostava...
Ne smeta meni ići na šalter.
Nego ne mogu na njihovoj stranici nigdje naći tu uslugu i koliko košta.

EDIT: nađenooooo, to je onaj kalkulator
Tnx
User avatar
holowey
Posts: 8424
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#629 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by holowey »

danas dobijem posiljku iz kanade, sa trackingom

na posiljci upisan broj koji na posta.ba izbacuje rezultat "otprema posiljke u inostranstvo"...znaci nije fejk tracking...ali preko tog broja nalijepljena popularna naljepnica 1.80km...why, oh why? moze im se...
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#630 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by _Reds_ »

holowey wrote: 24/12/2020 18:42 danas dobijem posiljku iz kanade, sa trackingom

na posiljci upisan broj koji na posta.ba izbacuje rezultat "otprema posiljke u inostranstvo"...znaci nije fejk tracking...ali preko tog broja nalijepljena popularna naljepnica 1.80km...why, oh why? moze im se...
Posiljka nije imala međunarodni tracking, nego vjerovatno samo lokalni.
User avatar
holowey
Posts: 8424
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#631 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by holowey »

_Reds_ wrote: 24/12/2020 19:22
holowey wrote: 24/12/2020 18:42 danas dobijem posiljku iz kanade, sa trackingom

na posiljci upisan broj koji na posta.ba izbacuje rezultat "otprema posiljke u inostranstvo"...znaci nije fejk tracking...ali preko tog broja nalijepljena popularna naljepnica 1.80km...why, oh why? moze im se...
Posiljka nije imala međunarodni tracking, nego vjerovatno samo lokalni.
UR378781767CA

zar se kanadski lokalni moze pratiti kod nas? do sada je izgovor bio da je pravi tracking samo onaj koji se moze pratiti na posta.ba, sada ni taj nije ok...e svasta...
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#632 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by _Reds_ »

holowey wrote: 24/12/2020 20:02
_Reds_ wrote: 24/12/2020 19:22
holowey wrote: 24/12/2020 18:42 danas dobijem posiljku iz kanade, sa trackingom

na posiljci upisan broj koji na posta.ba izbacuje rezultat "otprema posiljke u inostranstvo"...znaci nije fejk tracking...ali preko tog broja nalijepljena popularna naljepnica 1.80km...why, oh why? moze im se...
Posiljka nije imala međunarodni tracking, nego vjerovatno samo lokalni.
UR378781767CA

zar se kanadski lokalni moze pratiti kod nas? do sada je izgovor bio da je pravi tracking samo onaj koji se moze pratiti na posta.ba, sada ni taj nije ok...e svasta...
Čudo, 17track,net je ne prepoznaje, a ovi da je otpremljena u Kanadi, prvi put vidim ovo.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3145
Joined: 22/07/2017 18:36

#633 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Leopard_SA »

Zdravo,
Nisam nasao specificnu temu za moje pitanje pa se nadam da mi necete zamjeriti.
Danas po prvi put trebam koristiti usluge poste, odnosno trebam poslati artikal kupcu iz drugog grada.
S obzirom da nemam nikakvog iskustva sa ovime, zamolio bih Vas ako neko zna da mi odgovori na sljedeca pitanja:

Kako ide placanje, odnosno kupac placa pouzecem i placa postarinu. Kada ja kao seller dobijam novac i gdje ga mogu preuzeti?

I da li je BH Post Express pouzdan servis za navedeno. Koliko treba otprilike za paket da dodje u domacem saobracaju. Vidim da na njihovoj web stranici imaju opcije poput dostava danas do 18h, dostava sutra do 12h. Da li to ispostuju ili to onako stoji na njihovoj stranici :-D


Unaprijed hvala
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#634 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by sarajevo-x.com »

Ukoliko je prodaja izvrsena putem OLX onda postoji opcija OLX integrisane odstave putem BH Post Expressa.

Artikal stigne za jedan dan (oznaka na stranici d1) samo su spori sto se tice vracanja novca selleru ali nakon sto je artikal dostavljen u roku od 24h nakon toga mozete podici svoj novac u posti sa onim papirom sto dobijete kada posaljete (zaboravih kako se zove :D ).
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3145
Joined: 22/07/2017 18:36

#635 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Leopard_SA »

sarajevo-x.com wrote: 29/12/2020 12:07 Ukoliko je prodaja izvrsena putem OLX onda postoji opcija OLX integrisane odstave putem BH Post Expressa.

Artikal stigne za jedan dan (oznaka na stranici d1) samo su spori sto se tice vracanja novca selleru ali nakon sto je artikal dostavljen u roku od 24h nakon toga mozete podici svoj novac u posti sa onim papirom sto dobijete kada posaljete (zaboravih kako se zove :D ).
Hvala Vam puno na odgovoru.
Ako sam dobro shvatio, ja predam paket u pošti, nakon toga dobijem potvrdu neku od pošte i nakon što kupac plati i preuzme paket ja mogu podići novac u poslovnici BH pošte u mom gradu?
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#636 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by sarajevo-x.com »

Mozete predati u posti a mozete i nazvati da dodju po paket (imate broj na njihovoj stranici). Ostalo je tako
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3145
Joined: 22/07/2017 18:36

#637 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Leopard_SA »

sarajevo-x.com wrote: 29/12/2020 12:39 Mozete predati u posti a mozete i nazvati da dodju po paket (imate broj na njihovoj stranici). Ostalo je tako
Hvala, i ako nije problem još samo jedno pitanje.
Da li ću ja biti obaviješten od strane pošte da je kupac preuzeo artikal i da mogu doći po novac ili je to uređeno na neki drugi način.
Izvinjavam se na puno pitanja, ali stvarno nisam upoznat sa ovim :)
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#638 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by sarajevo-x.com »

Dobijete broj za praćenje posiljke na onom nalogu s kojim cete podici novac u posti i na stranici bhposte pratite gdje se nalazi posiljka i vidite kada je i u koliko urucena.
Hakiz
Posts: 40307
Joined: 30/07/2015 20:01

#639 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Hakiz »

Na kartonskim kutijama u kojima su zspakovani proizvodi pišu uputstva kako otvoriti te kutije, a institucija kao što je pošta ne želi da napiše uputstva za korištenje njenih usluga.

A nije samo pošta takva...

Znaš ti nas jebo ti nas.
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#640 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Cecilija »

yamakashii wrote: 01/03/2020 21:56 Ok, jasno. Zanima me jos da li praksa tj. da li je dozvoljeno da postari samo ubace papiric u sanduce bez da na neki nacin (tel, kucanje na vrata, itd) kontaktiraju primaoca — ima li neki pravilnik o ovome?
stari poštar dolazio na vrata, kucao, zvonio, zvao na mobitel

novi samo ubaci papir i vrati paket na stanicu

naštimam sebi slobodno jutro i dreždim i čekam u stanu i opet moram zapičiti u glavnu poštu po paket jer đubre neće da nazove (štedi kredit valjda)...otići u glavnu mi je ko do Visokog

kako ide procedura službene žalbe na dotičnog poštara, nema tu selameta bez dvije-tri dobre žalbe?

znači koji broj se poziva, ko je šef poštarima? na njihovom webu ni traga od odgovora na ovo pitanje naravno
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#641 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

Cecilija wrote: 29/12/2020 15:21 opet moram zapičiti u glavnu poštu po paket
Ne moras, dovoljno je poslati zalbu https://www.posta.ba/contact/ sa svim detaljima. Vjerovali ili ne, bas su rigorozni oko podnosenja prijava i svi se plaše istih :)
Cecilija wrote: 29/12/2020 15:21 ko je šef poštarima?
Uvijek prati proceduru, jer preskakanjem, sef ce te samo odjebati.
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2511
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#642 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Del_Boy1 »

Ja sam jednom prijavio poštara, zato što je račune ostavljao u lokalnoj prodavnici, nije donosio na adresu, a onda taj račun neko uzme da donese i zaboravi, pa ti onda traži kod koga je račun. Ja prijavio putem e-maila njihovoj kadrovskoj i zaboravio na to, kad me nakon nekog vremena drugi poštar pita kakve ja to meilove šaljem i da umalo čovjek nije ostao bez posla. Od tada svaka pošta mi dolazi na kućnu adresu, bez obzira što se u međuvremenu i poštar promijenio.
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#643 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Cecilija »

un1ted wrote: 29/12/2020 16:00
Cecilija wrote: 29/12/2020 15:21 opet moram zapičiti u glavnu poštu po paket
Ne moras, dovoljno je poslati zalbu https://www.posta.ba/contact/ sa svim detaljima. Vjerovali ili ne, bas su rigorozni oko podnosenja prijava i svi se plaše istih :)
Cecilija wrote: 29/12/2020 15:21 ko je šef poštarima?
Uvijek prati proceduru, jer preskakanjem, sef ce te samo odjebati.
Hvala, ovo mi je trebalo, pattern za žalbu :kiss:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#644 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

Javi obavezno rezultat. Ja sam vec s tri osobe prijavio postara, od tada na tri razlicite lokacije uredno dostavlja :)
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20508
Joined: 12/08/2013 12:51

#645 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by insaneinthebrain »

Del_Boy1 wrote: 29/12/2020 16:21 Ja sam jednom prijavio poštara, zato što je račune ostavljao u lokalnoj prodavnici, nije donosio na adresu, a onda taj račun neko uzme da donese i zaboravi, pa ti onda traži kod koga je račun. Ja prijavio putem e-maila njihovoj kadrovskoj i zaboravio na to, kad me nakon nekog vremena drugi poštar pita kakve ja to meilove šaljem i da umalo čovjek nije ostao bez posla. Od tada svaka pošta mi dolazi na kućnu adresu, bez obzira što se u međuvremenu i poštar promijenio.
kod mene isto kad sam odsutan, postar ostavlja pakete, racune, penzije po komsiliku. pa ti trazi gdje je sta :lol:
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#646 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by daario naharis »

Posaljem paket u Jajce brzom postom 06.01. i paket stigne 08.01. Gospodja u Jajcu plati paket i ja trebam dobiti pare poslije toga. Evo 11 dana poslije nigdje novca. Zovem jucer, gospodin mi kaze da pare mogu podici na dobrinji gdje sam predao paket.

Paradoks je sto sam paket predao na Grbavici :D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#647 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

daario naharis wrote: 19/01/2021 09:12 Zovem jucer, gospodin mi kaze da pare mogu podici na dobrinji gdje sam predao paket.
Zali se, imas gore kako. Obavezni su da ti donesu novac do zgrade i pozovu, ako nemaju telefon, onda na vrata.
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#648 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by maxell_sarajevo »

Pošto svakodnevno šaljem nešto po BIH iskustva sa BH poštom su loša, koristim ih u krajnjoj nuždi samo kad je praznik u RS-u :lol:
Slao sam BH brzom poštom u Orašje,dva dana čekao da otpreme paket iz SA , cetvrti dan od slanja urucen paket, peti dan došle pare od kupca, a iste mi nisu dostavili na kucnu adresu več sam morao ici u poslovnicu pošte.
Pošte srpske 8,5KM brza pošta za cijelu BIH, šalje se isti dan, sutru urućenje kupcu, a povrat novca treci dan od slanja(možeš birati da li ces kod njih podici pare ili da ti šalju na BH poštu ako si u FBIH).
EuroExpressom 9,5KM kurir ti dodje na vrata, preuzme paket, a u roku 48 sati kurir ti donosi novac na vrata, (ako pošalješ u cetvrtak pare možeš podici u subotu u Lukavici, da ne cekas do ponedjeljka). :thumbup:
User avatar
gradskadjeca
Posts: 475
Joined: 01/07/2009 10:00

#649 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by gradskadjeca »

maxell_sarajevo wrote: 19/01/2021 09:29 Pošto svakodnevno šaljem nešto po BIH iskustva sa BH poštom su loša, koristim ih u krajnjoj nuždi samo kad je praznik u RS-u :lol:
Slao sam BH brzom poštom u Orašje,dva dana čekao da otpreme paket iz SA , cetvrti dan od slanja urucen paket, peti dan došle pare od kupca, a iste mi nisu dostavili na kucnu adresu več sam morao ici u poslovnicu pošte.
Pošte srpske 8,5KM brza pošta za cijelu BIH, šalje se isti dan, sutru urućenje kupcu, a povrat novca treci dan od slanja(možeš birati da li ces kod njih podici pare ili da ti šalju na BH poštu ako si u FBIH).
EuroExpressom 9,5KM kurir ti dodje na vrata, preuzme paket, a u roku 48 sati kurir ti donosi novac na vrata, (ako pošalješ u cetvrtak pare možeš podici u subotu u Lukavici, da ne cekas do ponedjeljka). :thumbup:
Ja slao prosle sedmice euro expressom sa otkupom, dodje vozac kaze, 18 KM, sta je rekoh to, svaki put kad pricam sa Vama sve skuplje i skuplje, bilo je 17.75. Kaze on, pa jeste 17,75, ja vec pripremio 17.75 i dao mu tacno u fening, u pitanju je otkup od 50 KM pih, i doslo je sve na vrijeme u dan-dva.

Slijedecu posiljku BH postom poslao mobitel-250 KM otkupnina i platio samo 8 KM, doduse platio je primaoc, isto sve u 3 dana zavrseno.

I kako euro expressom mene izadje 18 KM nije mi jasno nikako.

A zivim kod Poste u Lukavici, eh da sam znao...
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#650 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by maxell_sarajevo »

Ja doduse imam Ugovor sa njima pa mi je 9,50KM sa povratom novca, a imaju neke popuste ako nemas Ugovora i licno im dostavis u poslovnicu.
Post Reply