Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#5401 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Horcrux »

nekome wrote: 12/10/2020 13:50
sandra01 wrote: 12/10/2020 13:47 Novi prijedlozi Zakona o porezu na dohodak/ doprinosima. Evo slika koja sve govori šta nam novi prijedlozi donose. :hitna:





Image
:thumbup:
Samo potsticu ljude da traze zaobilazne metode.
Podsticu da ljudi odu odavde. 40% mozes placati i u Njemackoj i imati sve te usluge.
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#5402 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Kamper wrote: 12/10/2020 14:00 40% a nemas nikakva prava. :run:
120KM za zdravstveno koje nemas, 40KM se i moglo oprostiti. Isto vazi i za PIO 166KM. :-)
Bas me interesuje misljenje ovih sto imaju firmu, da li je ovo ok?

Freelanceri bjezite iz ove drzave!
Koliko sam shvatio, u ovom slučaju bi imao zdravstveno i PIO, ali bi se dosta više i izdvajalo.
Last edited by Saka on 12/10/2020 14:07, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5403 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Ma jebli mater svoju🖕🖕🖕
User avatar
Kamper
Posts: 616
Joined: 22/12/2019 18:32

#5404 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Kamper »

Saka wrote: 12/10/2020 14:06
Kamper wrote: 12/10/2020 14:00 40% a nemas nikakva prava. :run:
120KM za zdravstveno koje nemas, 40KM se i moglo oprostiti. Isto vazi i za PIO 166KM. :-)
Bas me interesuje misljenje ovih sto imaju firmu, da li je ovo ok?

Freelanceri bjezite iz ove drzave!
Koliko sam shvatio, u ovom slučaju bi imao zdravstveno i PIO, ali bi se dosta više i izdvajalo.
Image
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#5405 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Ako je tako onda treba zatući tu budalu koja je to predložila, vjerovatno SDA. :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5406 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Hahahha znaci nema ba placanja cuj ti govana hahaha
🖕🖕🖕👎
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#5407 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

To ce se dogovoriti kao za akcize, preko noci. Puna podrska EU kladim se.
User avatar
Kamper
Posts: 616
Joined: 22/12/2019 18:32

#5408 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Kamper »

Saka wrote: 12/10/2020 14:10 Ako je tako onda treba zatući tu budalu koja je to predložila, vjerovatno SDA. :)
Tako je i do sad bilo a sad su odvrnuli na jos jace. :D
I onda vi sa firmom drvlje i kamenje na freelancere a imate hejbet beneficija na to sto platite. Spominjao si da se freelanceri koriste marifetlucima a kao firme se ne koriste, sve plate u fening. I jedni i drugi dobiju nesto drugo na ustrb necega a sad po ovome freelanceri ce bas najebati, nece im se isplatiti da rade u ovoj nakaradnoj drzavi.
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#5409 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Kamper wrote: 12/10/2020 14:15
Saka wrote: 12/10/2020 14:10 Ako je tako onda treba zatući tu budalu koja je to predložila, vjerovatno SDA. :)
Tako je i do sad bilo a sad su odvrnuli na jos jace. :D
I onda vi sa firmom drvlje i kamenje na freelancere a imate hejbet beneficija na to sto platite. Spominjao si da se freelanceri koriste marifetlucima a kao firme se ne koriste, sve plate u fening. I jedni i drugi dobiju nesto drugo na ustrb necega a sad po ovome freelanceri ce bas najebati, nece im se isplatiti da rade u ovoj nakaradnoj drzavi.
Pa nemojte dozvoliti da se to usvoji, prvo ne glasajte za SDA. Drugo nađite prave predstavnike koji se razumiju u zakonodavstvo a ne da vas zastupa konceptualni umjetnik Nikšić koji je dobio par donacija svana pa je odjednom ekspert ili Magazinović kad mu zatreba glasača, a koji van budžeta nikad ništa nije zaradio. A vjeruj mi meni su bliži freelanceri jer radimo sličan posao nego udruženje poslodavaca koje se brine isključivo kako još više porobiti radnika.
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5410 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

Eh ovako, suma sumarum.

Imali su dosije moj sa od jedno 1000 stranica, od svih transakcija na devizne racune, Paypal transakcija, mojih dokumenata, ugovora u bankama i tako dalje. Ispitivali me, background check, odakle pare, sta radis, ko su klijenti, sto se ne zenis, sto ne kupis stan.

Rekli mi da mi predlazu da otvorim obrt, ja rekao da necu jer hocu da guzeljam pola godine da ne radim nista ako mi se ne radi nista. Ovo je fazon njihov jer bih presisao cifru obrta od 50k godisnje, pa samim tim bih usao u PDV da ostavljam dodatne pare.

Pricali smo o 4% na zdravstvo sto ide, rekli mi da se slazu sa nama, da se trebamo zaliti svima (da im spamamo mailove), ali da na kraju to odlucuje ministarstvo i zavod za z.o. a ne porezna.

Svrha sastanka, morao sam izjavu pisati da pod punom krivicnom odgovornoscu tvrdim da radim kao freelancer, u koje banke primam novac i da sam placao porez preko AMS obrazaca (koje isto tako imaju u svojoj dokumentaciji). Mislim da je najvise background check, da vide da nisam neki kriminalac i da zaradjujem pare posteno.

p.s. dobio sam danas poziv koji je prvenstveno vracen posiljaocu
Image
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#5411 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by tindbe »

Samo postat kreativniji u izbjegavanju ovih smećara.
Hebo ih onaj ko im reče da postoje freelanceri, sigurno glavonje ne znaju ni šta je to.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#5412 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sandra01 »

vjesticanametli wrote: 12/10/2020 13:57 Bome nece dobit nista....mrs stoko.....ev u de rasprava dizu nebenjob granicu na 600 eura izgleda....bez poreza ionako imam 2 parali klijenta jos i nek vrse placanje na de pp ....ionako privodim laganp kraju privatluk

prijavim kao dod posao hihihi i kazem im koliko smiju isplatit mjesecno😎
Et serife jebi sebi mater
:kiselavoda:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5413 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

tindbe wrote: 12/10/2020 14:28 Samo postat kreativniji u izbjegavanju ovih smećara.
Hebo ih onaj ko im reče da postoje freelanceri, sigurno glavonje ne znaju ni šta je to.
👍👍👍👌 od mene kao i do sada 🖕🖕🖕
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5414 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

jesu oni pozivi bili u vezi ovih povećanja "premija" ? ili je nepovezano ?

btw, ova metoda prevare se zove involviranje i koriste je svi jači prevaranti, i legalne firme, kao i obični klošari.
Prvo te involvira za beznačajnu sumu. Onda postepeno, uz lažna obećanja, traže još, još, još, a ako odustaneš gubiš sve.
Tako da te izmuze do kraja.
Metoda provjerena since 5000 b.c.

De "porez", de kamatu, de bankovne izvode, de ovo, de ono, de potpiši , de još para.

Eeee, al neće mene šerif prevariti. ;)
Al 10 bodova za pokušaj.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:14, edited 3 times in total.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#5415 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Oj idiota vjerovatno nisu svjesni da i ako udjes u PDV neces obracunavati PDV jer je izvoz u pm...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5416 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Serifu 10 points i 🖕 dizbije sebi ochi
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#5417 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

nekome wrote: 12/10/2020 14:35 Oj idiota vjerovatno nisu svjesni da i ako udjes u PDV neces obracunavati PDV jer je izvoz u pm...
Eee jest, ali znaš li da moraš dokazati da je kupac u inostranstvu i znaš li šta isključivo priznaju kao dokaz? :)
Nisam ja džaba govorio da je i nama legalnim teško poslovati zbog birokratskih procedura i zaostalih pravilnika.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#5418 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Saka wrote: 12/10/2020 14:39
nekome wrote: 12/10/2020 14:35 Oj idiota vjerovatno nisu svjesni da i ako udjes u PDV neces obracunavati PDV jer je izvoz u pm...
Eee jest, ali znaš li da moraš dokazati da je kupac u inostranstvu i znaš li šta isključivo priznaju kao dokaz? :)
Nisam ja džaba govorio da je i nama legalnim teško poslovati zbog birokratskih procedura i zaostalih pravilnika.
I freelanceri (koji placaju porez) su legalni, nemojte na tu temu vise molim vas.

Sta iskljucivo priznaju kao dokaz?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5419 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

siimee wrote: 12/10/2020 14:26 Svrha sastanka, morao sam izjavu pisati da pod punom krivicnom odgovornoscu tvrdim da radim kao freelancer,
ti si platio već taj fiktivni porez, tako da te ne tangira.

Moj savjet drugima, ništa ne potpisujte.
mislim da je svrha ove akcije bila, da ko ne potpiše, ide blokada računa.
A ko potpiše, ide povećanje "tarifa".

Sve je kod njih S RAZLOGOM.

Znači bio si ko na propitivanju. Sva sreća, šerifu ide noga uskoro.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:14, edited 2 times in total.
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#5420 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

nekome wrote: 12/10/2020 14:40
Saka wrote: 12/10/2020 14:39
nekome wrote: 12/10/2020 14:35 Oj idiota vjerovatno nisu svjesni da i ako udjes u PDV neces obracunavati PDV jer je izvoz u pm...
Eee jest, ali znaš li da moraš dokazati da je kupac u inostranstvu i znaš li šta isključivo priznaju kao dokaz? :)
Nisam ja džaba govorio da je i nama legalnim teško poslovati zbog birokratskih procedura i zaostalih pravilnika.
I freelanceri (koji placaju porez) su legalni, nemojte na tu temu vise molim vas.

Sta iskljucivo priznaju kao dokaz?
Pročitaj Pravilnik o primjeni Zakona o PDV-u BiH, Član 21., Stav (9).
Pošto je ovdje uvriježeno mišljenje da je firmama banja i da je samo vama, legalnim freelancerima teško u ovoj državi...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5421 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

nekome wrote: 12/10/2020 14:40
Saka wrote: 12/10/2020 14:39
nekome wrote: 12/10/2020 14:35 Oj idiota vjerovatno nisu svjesni da i ako udjes u PDV neces obracunavati PDV jer je izvoz u pm...
Eee jest, ali znaš li da moraš dokazati da je kupac u inostranstvu i znaš li šta isključivo priznaju kao dokaz? :)
Nisam ja džaba govorio da je i nama legalnim teško poslovati zbog birokratskih procedura i zaostalih pravilnika.
I freelanceri (koji placaju porez) su legalni, nemojte na tu temu vise molim vas.

Sta iskljucivo priznaju kao dokaz?
Clan 21. Pravilnika o primjeni PDV-a:
(9) Pri vršenju usluga iz člana 15. stav 2. tacka 4. i 5. Zakona u slučajevima da primalac usluge nije poreski obveznik na teritoriji BiH, odnosno nema svoje prebivalište u BiH, davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobadanje od obaveze obračunavanja PDVa, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizicko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreskog obveznika.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#5422 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Saka wrote: 12/10/2020 14:45
nekome wrote: 12/10/2020 14:40
Saka wrote: 12/10/2020 14:39
Eee jest, ali znaš li da moraš dokazati da je kupac u inostranstvu i znaš li šta isključivo priznaju kao dokaz? :)
Nisam ja džaba govorio da je i nama legalnim teško poslovati zbog birokratskih procedura i zaostalih pravilnika.
I freelanceri (koji placaju porez) su legalni, nemojte na tu temu vise molim vas.

Sta iskljucivo priznaju kao dokaz?
Pročitaj Pravilnik o primjeni Zakona o PDV-u BiH, Član 21., Stav (9).
Pošto je ovdje uvriježeno mišljenje da je firmama banja i da je samo vama, legalnim freelancerima teško u ovoj državi...
O ne, da ne bude zablude. Nije firmama lagano (postenim). Njima nelojalna konkurencija od drugih firmi je daleko pogubnija od freelancera ali se slabo prica o uvezanim firmama, no full plata itd. Kao drusto se zakacimo za jednu stvar i jasemo dok nas nesto drugo ne ufati.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5423 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

a što su tebe pozvali , a mene nisu. Osjećam se diskriminirano
Last edited by victom on 01/03/2021 02:14, edited 4 times in total.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#5424 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

siimee wrote: 12/10/2020 14:26 Eh ovako, suma sumarum.

Imali su dosije moj sa od jedno 1000 stranica, od svih transakcija na devizne racune, Paypal transakcija, mojih dokumenata, ugovora u bankama i tako dalje. Ispitivali me, background check, odakle pare, sta radis, ko su klijenti, sto se ne zenis, sto ne kupis stan.

Rekli mi da mi predlazu da otvorim obrt, ja rekao da necu jer hocu da guzeljam pola godine da ne radim nista ako mi se ne radi nista. Ovo je fazon njihov jer bih presisao cifru obrta od 50k godisnje, pa samim tim bih usao u PDV da ostavljam dodatne pare.

Pricali smo o 4% na zdravstvo sto ide, rekli mi da se slazu sa nama, da se trebamo zaliti svima (da im spamamo mailove), ali da na kraju to odlucuje ministarstvo i zavod za z.o. a ne porezna.

Svrha sastanka, morao sam izjavu pisati da pod punom krivicnom odgovornoscu tvrdim da radim kao freelancer, u koje banke primam novac i da sam placao porez preko AMS obrazaca (koje isto tako imaju u svojoj dokumentaciji). Mislim da je najvise background check, da vide da nisam neki kriminalac i da zaradjujem pare posteno.

p.s. dobio sam danas poziv koji je prvenstveno vracen posiljaocu
Image
Koja je osnova poziva, jesi li imao puno transakcija i velike iznos, par 100 k ?
Sto onda ne zovu sve redom ako je background check?
Treba se napraviti lud i povesti advokata na sastanak.

Kazes imali su Paypal transakcije? Da li im je Paypal dostavio izvode ili govoris i paypal withdrawal transakcijama na tvoj racun?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5425 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

MrShadow wrote: 12/10/2020 14:56
siimee wrote: 12/10/2020 14:26 Eh ovako, suma sumarum.

Imali su dosije moj sa od jedno 1000 stranica, od svih transakcija na devizne racune, Paypal transakcija, mojih dokumenata, ugovora u bankama i tako dalje. Ispitivali me, background check, odakle pare, sta radis, ko su klijenti, sto se ne zenis, sto ne kupis stan.

Rekli mi da mi predlazu da otvorim obrt, ja rekao da necu jer hocu da guzeljam pola godine da ne radim nista ako mi se ne radi nista. Ovo je fazon njihov jer bih presisao cifru obrta od 50k godisnje, pa samim tim bih usao u PDV da ostavljam dodatne pare.

Pricali smo o 4% na zdravstvo sto ide, rekli mi da se slazu sa nama, da se trebamo zaliti svima (da im spamamo mailove), ali da na kraju to odlucuje ministarstvo i zavod za z.o. a ne porezna.

Svrha sastanka, morao sam izjavu pisati da pod punom krivicnom odgovornoscu tvrdim da radim kao freelancer, u koje banke primam novac i da sam placao porez preko AMS obrazaca (koje isto tako imaju u svojoj dokumentaciji). Mislim da je najvise background check, da vide da nisam neki kriminalac i da zaradjujem pare posteno.

p.s. dobio sam danas poziv koji je prvenstveno vracen posiljaocu
Image
Koja je osnova poziva, jesi li imao puno transakcija i velike iznos, par 100 k ?
Sto onda ne zovu sve redom ako je background check?
Treba se napraviti lud i povesti advokata na sastanak.

Kazes imali su Paypal transakcije? Da li im je Paypal dostavio izvode ili govoris i paypal withdrawal transakcijama na tvoj racun?
Pa pise ti na slici.

Shodno clanu 7. stav 1. alineja 6., a u skladu s odredbama clana 8. Zakona o Poreznoj upravi federacije BIH, itd itd.
Post Reply