Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6826 Re: Freelancing....all about

Post by pinkman »

n+1 wrote: 16/01/2023 11:15 Ne podstiči ga na utaju, jer će nahebati.
Doci ce do razmjene podataka prije ili kasnije. Isto kao sto npr. Facebook da podatke kad neko posalje prijetecu poruku i sl.

Ja planiram napraviti Payoneer da imam radi manjih provizija, a porez svakako ide kako je propisano. :)
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6827 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

Mishelinke wrote: 16/01/2023 11:22
n+1 wrote: 12/01/2023 14:34

možda i ubace da freelanceri mogu koristiti zdravstveno,
Pazi, onaj ko radi na ugovor o djelu, plaća doprinose, a ne ostvaruje bilo kakva prava. Ruku na srce, ako će freelancerima omogučiti ostvarivanje prava po osnovu uplate doprinosa, isto to treba omogučiti svima onima koji rade na ugovor o djelu. Zašto jednim omogučiti, a drugim ne? Ne vidim da su freelanceri bitniji i korisniji društvu od ljudi koji žive i rade u BiH, ali na ugovor o djelu.
Pa bilo bi omogućeno svima.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#6828 Re: Freelancing....all about

Post by Mishelinke »

n+1 wrote: 16/01/2023 11:33
Mishelinke wrote: 16/01/2023 11:22

Pazi, onaj ko radi na ugovor o djelu, plaća doprinose, a ne ostvaruje bilo kakva prava. Ruku na srce, ako će freelancerima omogučiti ostvarivanje prava po osnovu uplate doprinosa, isto to treba omogučiti svima onima koji rade na ugovor o djelu. Zašto jednim omogučiti, a drugim ne? Ne vidim da su freelanceri bitniji i korisniji društvu od ljudi koji žive i rade u BiH, ali na ugovor o djelu.
Pa bilo bi omogućeno svima.
E to je već nešto
User avatar
canvra888
Posts: 4279
Joined: 09/07/2021 15:03

#6829 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

pinkman wrote: 16/01/2023 11:23
n+1 wrote: 16/01/2023 11:15 Ne podstiči ga na utaju, jer će nahebati.
Ja planiram napraviti Payoneer da imam radi manjih provizija, a porez svakako ide kako je propisano. :)
I ja ga koristim iz istog razloga, uz plaćanje poreza naravno.

Doduše ja koristim njihovu karticu, deru banke sa mizernim kursevima dolara za isplatu, još provizija za konverziju i onda na sve to kvartalni i dnevni limiti :run:
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#6830 Re: Freelancing....all about

Post by team87 »

Koju bi stranicu preporucili za freelance? Ja trenutno koristim Upwork i prezadovoljan sam pa bih volio isprobati jos neku slicnu, a i malo rasiriti posao :D
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6831 Re: Freelancing....all about

Post by mirsek »

n+1 wrote: 16/01/2023 11:15 Ne podstiči ga na utaju, jer će nahebati.
Ma ne podrzavam da to radi, samo sam mu ukratko odgovorio na postavljena pitanja.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#6832 Re: Freelancing....all about

Post by malocvijece »

Može li neko objasniti kako se prijavljuje porez na zaradu od držanja online časova? Da li samo nakon uplate popuniti obrazac i platiti ili se prije rada treba prijaviti djelatnost pa na osnovu toga nakon uplate riješiti porez?

Prvi put u freelance vodama u zadnjih ne znam koliko godina, pa eto...
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#6833 Re: Freelancing....all about

Post by dema225 »

malocvijece wrote: 01/02/2023 11:49 Može li neko objasniti kako se prijavljuje porez na zaradu od držanja online časova? Da li samo nakon uplate popuniti obrazac i platiti ili se prije rada treba prijaviti djelatnost pa na osnovu toga nakon uplate riješiti porez?

Prvi put u freelance vodama u zadnjih ne znam koliko godina, pa eto...
Nakon uplate popuniti obrazac i platiti i to je to.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#6834 Re: Freelancing....all about

Post by malocvijece »

dema225 wrote: 03/02/2023 10:38
malocvijece wrote: 01/02/2023 11:49 Može li neko objasniti kako se prijavljuje porez na zaradu od držanja online časova? Da li samo nakon uplate popuniti obrazac i platiti ili se prije rada treba prijaviti djelatnost pa na osnovu toga nakon uplate riješiti porez?

Prvi put u freelance vodama u zadnjih ne znam koliko godina, pa eto...
Nakon uplate popuniti obrazac i platiti i to je to.
Hvala
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#6835 Re: Freelancing....all about

Post by team87 »

Vozdra, ima li neko iskustva sa potpisivanjem "W-8BEN Form"? Radim za klijenta u Americi i zahtjeva mi da ovo potpisem kako bi on bio oslobodjen placanja poreza na moje usluge. E sad mene zanima da li to znaci da ja moram neki porez u Americi placat, da ne dodjem za 10 godina i kazu duzan si toliko i toliko. I jos mi trazi da potpisem "Check Authorization Form", ne znam ni to sta je.

Hvala unaprijed
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#6836 Re: Freelancing....all about

Post by Trappist »

Sta bi sa ovim zakonom sto ga odjednom poslodavci forsiraju i pisu kako ce odmah za 15 danas skociti plate do 400km? Tu je i onaj dio za freelance?
cb1994
Posts: 86
Joined: 25/01/2020 22:58

#6837 Re: Freelancing....all about

Post by cb1994 »

Pozdrav, ljudi! Ako ima ovdje iko da prijavljuje porez u RS (bilo kao fizičko lice, SP, mali preduzetnik, šta god) molio bih ga/je da mi pošalje privatnu poruku jer imam par pitanja. Živjeli! :D
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#6838 Re: Freelancing....all about

Post by alica.k »

Dobila sam ponudu za remote posao u jednoj UK firmi, detalji nebitni. Ne znam jos da li cu prihvatiti, ali imam par pitanja koje nakon silnog guglanja 2fakat ne mogu da skontam:

1. to bi se placalo kao ovaj porez na freelancing, jel tako?
2. u tom slucaju, koliko nakon primanja plate imam rok da odem to uplatiti? u biti, kada se taj porez placa, da li je mjesecno, da li je kvartalno, godisnje?
3. sto se tice zdravstvenog osiguranja koje im je u onoj racunici (0.04%), te pare meni ostaju kako bih sama sebi mogla rjesavat zdravstveno?
4. moze li se ovaj porez online nekako platiti, tj da se formular salje online, i da se uplata vrsi preko bankovne transakcije?
5. ako ne, a pretpostavljam da ne jer u bosni smo jelte, jel moram u kesu na salteru nekom platiti il moze i preko banke pa im samo dam potvrdu o uplati?

ja se zaista izvinjavam na ovim pitanjima, pretpostavljam da se vec o tome pricalo na temi ali naprosto ne znam sta da trazim a da ne citam svih 200+ stranica.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#6839 Re: Freelancing....all about

Post by Horcrux »

alica.k wrote: 31/03/2023 12:43 Dobila sam ponudu za remote posao u jednoj UK firmi, detalji nebitni. Ne znam jos da li cu prihvatiti, ali imam par pitanja koje nakon silnog guglanja 2fakat ne mogu da skontam:

1. to bi se placalo kao ovaj porez na freelancing, jel tako?
2. u tom slucaju, koliko nakon primanja plate imam rok da odem to uplatiti? u biti, kada se taj porez placa, da li je mjesecno, da li je kvartalno, godisnje?
3. sto se tice zdravstvenog osiguranja koje im je u onoj racunici (0.04%), te pare meni ostaju kako bih sama sebi mogla rjesavat zdravstveno?
4. moze li se ovaj porez online nekako platiti, tj da se formular salje online, i da se uplata vrsi preko bankovne transakcije?
5. ako ne, a pretpostavljam da ne jer u bosni smo jelte, jel moram u kesu na salteru nekom platiti il moze i preko banke pa im samo dam potvrdu o uplati?

ja se zaista izvinjavam na ovim pitanjima, pretpostavljam da se vec o tome pricalo na temi ali naprosto ne znam sta da trazim a da ne citam svih 200+ stranica.
1. Jedna alternativa ti je otvoriti obrt, druga alternativa ti je porez placati kad dobijes uplatu (ovo u nastavku)
2. imas rok 24h nakon uplate da platis i onda imas 5 dana roka da podneses AMS-1035 (dvije kopije) i kopije uplatnica (3 su uplatnice, samo isprintas, ako imas web bankarstvo) lokalnoj poreznoj upravi. Placa se svaki put kad dobijes uplatu. Ako ces dobijati jednom mjesecno uplatu, jednom mjesecno placas.
3. nemoj to zvati zdravstveno osiguranje jer to nije to, to je samo uplata za zdravstveno i nazalost od toga nemas nista osim sto podrzavas zdravstvo. Znaci to kad uplatis, a moras uplatiti, ti nisi zdravstevno osigurana.
4. uplate mozes online raditi, a za AMS ne znam. Ja sam u toku pandemije mailom slao i bilo je sve ok. Nakon pandemije sam otisao i opcetalila mi je sve AMSove koje sam mailom slao. Ja volim otici da mi opecati taj AMS jer jedan primjerak ostaje kod mene i to cuvam kao dokaz da sam to rijesio (za ne daj boze)
5. moze online uplata, preko banke
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#6840 Re: Freelancing....all about

Post by Idemedosumom »

Moze se preko aplikacije mobilnog bankarstva placati. Ja sam dogovorio sa sluzbenicom iz porezne da joj mailom proslijedim dokaz o uplati, zajedno s AMSom, a ona meni vrati skenirani, popecaceni AMS.

A sto se tice onog zdravstva- kako sam ja shvatio, to placas onaj manji % zdravstvenog, koji ide na teret poslodavca. A posto freelancer nema poslodavca, taj teret pada nas. Mislim da ne bismo trebali kukati na to, s obzirom na to kako nam je bijedan zdravstveni sistem, i koliko bi % vise odbijalo da smo osigurani kao prijavljeni radnici :D
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#6841 Re: Freelancing....all about

Post by nekome »

Za zdravstveno prijavis se da dobrovoljno placas sebi i imas zadravstveno. To je oko 60KM mjesecno zavisno od kantona.
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#6842 Re: Freelancing....all about

Post by moee »

Idemedosumom wrote: 31/03/2023 16:55 Moze se preko aplikacije mobilnog bankarstva placati. Ja sam dogovorio sa sluzbenicom iz porezne da joj mailom proslijedim dokaz o uplati, zajedno s AMSom, a ona meni vrati skenirani, popecaceni AMS.

A sto se tice onog zdravstva- kako sam ja shvatio, to placas onaj manji % zdravstvenog, koji ide na teret poslodavca. A posto freelancer nema poslodavca, taj teret pada nas. Mislim da ne bismo trebali kukati na to, s obzirom na to kako nam je bijedan zdravstveni sistem, i koliko bi % vise odbijalo da smo osigurani kao prijavljeni radnici :D
4% zdravstvenog osiguranja koje se plaća je zapravo dio koji svakako pada na teret radnika i plaća se po ugovoru o djelu i u freelance verziji.

Na teret poslodavca ide 12.5% za ZO :-)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#6843 Re: Freelancing....all about

Post by Idemedosumom »

Ma kako god, mislim da ne bismo trebali biti nezadovoljni. Freelanceri u drugim zemljama placaju dosta vise.
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#6844 Re: Freelancing....all about

Post by alica.k »

Hvala na odgovorima - @Horcrux i @Idemedosumom.

Onda ovo i nije tako lose kolko sam mislila, posebno ako se moze dogovoriti da to sve ide preko mailai sl. - definitivno nije tolika tlaka.

Eto sad i ko razmatram ovu ponudu :)

Hvala jos jednom!
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#6845 Re: Freelancing....all about

Post by farenhajt983 »

alica.k wrote: 31/03/2023 20:12 Hvala na odgovorima - @Horcrux i @Idemedosumom.

Onda ovo i nije tako lose kolko sam mislila, posebno ako se moze dogovoriti da to sve ide preko mailai sl. - definitivno nije tolika tlaka.

Eto sad i ko razmatram ovu ponudu :)

Hvala jos jednom!
5. I ipak si jos i u Bosni, jelte

Cemu negativa, cim nesto ne moze, to je zato sto si kao u Bosni, niste ljudi svjesni s kakvim problemima se oko nekih stvari ljudi susrecu u okruzenju
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6846 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

Nevjerovatan je taj refleks autošovinizma našeg čovjeka.
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#6847 Re: Freelancing....all about

Post by alica.k »

farenhajt983 wrote: 03/04/2023 00:17
alica.k wrote: 31/03/2023 20:12 Hvala na odgovorima - @Horcrux i @Idemedosumom.

Onda ovo i nije tako lose kolko sam mislila, posebno ako se moze dogovoriti da to sve ide preko mailai sl. - definitivno nije tolika tlaka.

Eto sad i ko razmatram ovu ponudu :)

Hvala jos jednom!
5. I ipak si jos i u Bosni, jelte

Cemu negativa, cim nesto ne moze, to je zato sto si kao u Bosni, niste ljudi svjesni s kakvim problemima se oko nekih stvari ljudi susrecu u okruzenju
Realno i najrealnije, reci mi da su nam sluzbe dovoljno uznapredovale i u skladu s vremenom pa cu rec da sam pogrijesila. Za 90% papira cekas u redu po sat vremena, a prije toga moras kupit 5 razlicitih taksi i izvadit jos 2 papira bez kojih ne mozes dobit treci. Ne znam kako je u drugim drzavama, i nije moj problem, u Bosni smo.

Ispravi me ako grijesim :)

Elem, svakako je off topic i tu ja zavrsavam s tom pricom.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#6848 Re: Freelancing....all about

Post by farenhajt983 »

Spoiler
Show
alica.k wrote: 03/04/2023 09:38
farenhajt983 wrote: 03/04/2023 00:17

5. I ipak si jos i u Bosni, jelte

Cemu negativa, cim nesto ne moze, to je zato sto si kao u Bosni, niste ljudi svjesni s kakvim problemima se oko nekih stvari ljudi susrecu u okruzenju
Realno i najrealnije, reci mi da su nam sluzbe dovoljno uznapredovale i u skladu s vremenom pa cu rec da sam pogrijesila. Za 90% papira cekas u redu po sat vremena, a prije toga moras kupit 5 razlicitih taksi i izvadit jos 2 papira bez kojih ne mozes dobit treci. Ne znam kako je u drugim drzavama, i nije moj problem, u Bosni smo.

Ispravi me ako grijesim :)

Elem, svakako je off topic i tu ja zavrsavam s tom pricom.
nije off-topic ako se baziramo na obrasce vezano za freelancing,
- uzmes 2 obrasca i popunis (postoji online kalkulator, tako da i tu vrijeme ti ustedi, samo prepises)
- 3 uplatnice i stajanje u red, takode mozes rijesit dogovorm u poreskoj da odradis uplatu preko aplikacije

Nisam imao namjeru da izgleda kao neka vrsta provokacije, nekada reagujem kada ljudi od jednostavnih stvari prave problem
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6849 Re: Freelancing....all about

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 03/04/2023 08:20 Nevjerovatan je taj refleks autošovinizma našeg čovjeka.
Bukvalno
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6850 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

Doslovno ne postoji nijedna država u Evropi gdje možeš raditi kao freelancer, a da nisi formalno-pravno registrovan kao takav. Kod nas možeš. Sva papirologija svodi se na taj obrazac i uplatu mjesečno. Pri tome plaćaš najniži freelancerski porez u Evropi.

I opet je prvi impuls popljuvati državu.
Post Reply