Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
canvra888
Posts: 4115
Joined: 09/07/2021 15:03

#5951 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

madner wrote: 17/08/2021 21:31
canvra888 wrote: 17/08/2021 18:48

Prije tvojih pitanja je opet prioritetnije pitanje: "Zasto da placam zdravstveno na koje nemam pravo koristenja?"

Kad se na to odgovori, onda se moze o drugim diskutovati. I opet, pored toga, zasto ikoga primoravati na javno zdravstvo? Koje, u ovom slucaju i kad platis, ne stices pravo koristenja.
Nije, jer placate doprinos poslodavca. Dakle svaki poslodavac u BiH za svakog radnika uplati taj dio. Kao i dio za penziono i za nezaposlenost.

I nema nista od toga.

Dakle zasto bi freelancer bio u povlastenom polozaju?
Zato sto to o cemu ti pricas je radni odnos, odnosno ugovor o radu, a to je potpuni kontrast onome sto freelancing predstavlja. Freelanceri se kod nas kroz zakon gledaju kao vid ugovora o djelu, s tim sto su oni dodali obavezu placanja zdravstvenog, a opet nisi nigdje zaveden kao nista drugo sem porezni obveznik.

A kao drugo, vecina poslodavaca ili bolje reci klijenata su freelancerima uglavnom iz inostranstva i vecinom se i prica o tome uzimajuci to u kontekst. Samim time, ne mozes bas primijeniti istu analogiju.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5952 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Imas i kod ugovora o djelu dio koji se placa za zdravstveno i penziono a ne stece se pravo.
Mada je taj argument nategnut, ukoliko se ugovor ponavlja iz mjeseca u mjesec.

Ja predlazem da prepisemo rjesena uredjenih drzava, firme su vise posla i manje poreza, licni ugovori su najmanje administracije i najvise poreza. Freelanceri naravno trebaju dobiti mogucnost osiguranja, uz placanje licnog doprinosa za PIO i ZZO.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5953 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

....
Last edited by Diverse on 18/08/2021 11:15, edited 1 time in total.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5954 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

....
Last edited by Diverse on 18/08/2021 11:15, edited 2 times in total.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5955 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

...
prankster
Posts: 223
Joined: 04/12/2020 02:06

#5956 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by prankster »

Pozdrav,

Moze li neko ponovo napisati proceduru oko placanja poreza na zaradu iz inostranstva? Uz to, kakva je procedura oko placanja zdravstva i PIO, u svrhu ne-prekidanja staza? Dakle da osoba samostalno na svoju ruku sve regulise, bez obrta i slicno. Bili su neki prijedlozi izmjene zakona, ne znam je li na snazi pa ako ima neko upucen u ovo sve, ako moze da objasni. Da i temu usput osvjezimo da se ne mora unazad traziti x stranica.
nekome
Posts: 2883
Joined: 17/05/2011 10:41

#5957 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

prankster wrote: 22/08/2021 15:03 Pozdrav,

Moze li neko ponovo napisati proceduru oko placanja poreza na zaradu iz inostranstva? Uz to, kakva je procedura oko placanja zdravstva i PIO, u svrhu ne-prekidanja staza? Dakle da osoba samostalno na svoju ruku sve regulise, bez obrta i slicno. Bili su neki prijedlozi izmjene zakona, ne znam je li na snazi pa ako ima neko upucen u ovo sve, ako moze da objasni. Da i temu usput osvjezimo da se ne mora unazad traziti x stranica.
Za ovo drugo prijavis se na dobrovoljno penziono i dobrovoljno zdravstveno i rijeseno je to dvoje.
Procedura moze biti malo drugacija od kantona do kantona stoga to pitas u svom ZZO i PIO svog kantona.
Novi zakon je u potpunosti nepovoljan za freelancere.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5958 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

nekome wrote: 22/08/2021 15:45
prankster wrote: 22/08/2021 15:03 Pozdrav,

Moze li neko ponovo napisati proceduru oko placanja poreza na zaradu iz inostranstva? Uz to, kakva je procedura oko placanja zdravstva i PIO, u svrhu ne-prekidanja staza? Dakle da osoba samostalno na svoju ruku sve regulise, bez obrta i slicno. Bili su neki prijedlozi izmjene zakona, ne znam je li na snazi pa ako ima neko upucen u ovo sve, ako moze da objasni. Da i temu usput osvjezimo da se ne mora unazad traziti x stranica.
Za ovo drugo prijavis se na dobrovoljno penziono i dobrovoljno zdravstveno i rijeseno je to dvoje.
Procedura moze biti malo drugacija od kantona do kantona stoga to pitas u svom ZZO i PIO svog kantona.
Novi zakon je u potpunosti nepovoljan za freelancere.
Zakon jos nije usvojen, ceka se. To se uvijek razvuce. Prijedlog je da se placaju kompletni doprinosi kao kod ugovora o djelu, moguce da to sve izadje na 25%. U paketu je i izmjena zakona o pdvu, pa ce obrt dobiti veci limit od 50000km, a razjasnice se dio oko toga da li freelenceri podlijezu pdvu u slucaju prelaska limita ili osnivanja doo, koji bi trebali da svojom povoljnoscu dovedu freelencere u situaciju da ne posluju kao fizicka lica, vec da osnivaju obrt ili doo. Naravno, a i logicno, mnogi ce biti protiv toga, pa se nadam da ce udruzenje freelancera koje samo palamudi, paradira i koketira okolo poduzeti neke korake i dici glas protiv ovog novog zakona.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5959 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

Diverse wrote: 22/08/2021 16:12
nekome wrote: 22/08/2021 15:45

Za ovo drugo prijavis se na dobrovoljno penziono i dobrovoljno zdravstveno i rijeseno je to dvoje.
Procedura moze biti malo drugacija od kantona do kantona stoga to pitas u svom ZZO i PIO svog kantona.
Novi zakon je u potpunosti nepovoljan za freelancere.
Zakon jos nije usvojen, ceka se. To se uvijek razvuce. Prijedlog je da se placaju kompletni doprinosi kao kod ugovora o djelu, moguce da to sve izadje na 25%. U paketu je i izmjena zakona o pdvu, pa ce obrt dobiti veci limit od 50000km, a razjasnice se dio oko toga da li freelenceri podlijezu pdvu u slucaju prelaska limita ili osnivanja doo, koji bi trebali da svojom povoljnoscu dovedu freelencere u situaciju da ne posluju kao fizicka lica, vec da osnivaju obrt ili doo. Naravno, a i logicno, mnogi ce biti protiv toga, pa se nadam da ce udruzenje freelancera koje samo palamudi, paradira i koketira okolo poduzeti neke korake i dici glas protiv ovog novog zakona.
Gdje pise da je u paketu Zakon o PDV-u?

Na novi Zakon o PDV-u se ceka dugo, ali to usvajaju drzavna tijela, a ne entitetska.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5960 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Ne ide u paketu, vec je moje misljenje da ce promjena jednog a onda drugog stvoriti odredjenu atmosferu. Zakon o PDV-u je pripremljen 2018. pa se stalo, pa pandemija, a ove godine se krenulo aktivno sa dovrsavanjem. s obzirom da su neke stvari se promijenile za tri godine, sada ga dopunjavaju i koriguju, ocekuje se da bi iduce godine mogao da zazivi. Bilo je tekstova dosta o tome i zvanicnih saopstenja ministarstva na nivou drzave.
User avatar
splend
Posts: 1057
Joined: 30/01/2011 23:34

#5961 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by splend »

ako moze mala pomoc ili savjet.
zaposlen sam redovno u BiH sa placenim porezima i doprinosima.
zadnjih nekoliko mjeseci radim dodatno za nekog svabu.
na njegove uplate sam placao porez na dohodak i nekakvo zdravstvo, i popunjavao obrazac AMS 1035.
prosli mjesec mi rekose u PU N. Sarajevo, da popunjavam sad drugi obrazac APR 1036.
da li to znaci da vise to zdravstvo ne moram placati? oni mi nisu znali odgovoriti na to pitanje :D
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#5962 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by skafilic »

splend wrote: 23/08/2021 13:56 ako moze mala pomoc ili savjet.
zaposlen sam redovno u BiH sa placenim porezima i doprinosima.
zadnjih nekoliko mjeseci radim dodatno za nekog svabu.
na njegove uplate sam placao porez na dohodak i nekakvo zdravstvo, i popunjavao obrazac AMS 1035.
prosli mjesec mi rekose u PU N. Sarajevo, da popunjavam sad drugi obrazac APR 1036.
da li to znaci da vise to zdravstvo ne moram placati? oni mi nisu znali odgovoriti na to pitanje :D
Oni su vjerovatno mislili da si obrtnik pa su ti rekli za taj 1036 obrazac. Jedino mi to ima smisla jer kad odes na ovu stranicu gdje skidas obrasce
http://www.pufbih.ba/v1/obrasci/zakoni/ ... %20dohodak
tu je i dalje AMS za fizicko lice - gradjanin a taj 1036 za pravna lica i obrtnike.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#5963 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

Hajvan wrote: 17/08/2021 15:23
Diverse wrote: 17/08/2021 13:46

Jeste, ali postoji priznati odbitak, a porez je 10%, sve dodje na nekih 11%, cini mi se. Doprinose nisi duzan da platis na prinose iz inostranstva. I opet ne valja. Pa ljudi to je najmanje u regionu, a i sire. Nemojte mi samo nabrajati ove sto ih mozes na prste nabrojati, tipa Havaja, nekih ostrva, Gruzije.
ne valja
nemam uslovan javni prevoz
nemam urejdene parkove
nemam biciklisticke staze
nemam normalnih ulica, plocnika
nemam nista
nedam, eto
marsh u pick Martini, budzetlije dzablebaroshke
nek crknu
Imaš ti mnogo toga za državu u razvoju kakva je BiH. Popričaj malo s ljudima iz afričkih ili azijskih država koje su isto u razvoju, imaju i veće poreze od BiH, a plaćaju školovanje djeci u državnim osnovnim školama, plaćaju svaku posjetu doktoru, hodaju po neasfaltiranim ulicama u gradovima većim od Sarajeva, nemaju kući vode i kanalizacije, struje im nestaje svaki dan po par sati, koriste samo mobilni internet gdje plaćaju svaki MB jer nema infrastrukture za fiksni, plaćaju ulaz u sve parkove za djecu, javni prevoz ne postoji nego hodaju 10 km svaki dan ako nemaju love za taksi, sigurnost nikakva upucaju ih na ulici zbog mobitela, otmu im dijete, drot ih upuca jer mu se ne svidi faca itd.
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5964 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

odlicno.
bio, vidio
jebo tu pricu
nedam, eto
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#5965 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

Hajvan wrote: 26/08/2021 23:51 odlicno.
bio, vidio
jebo tu pricu
nedam, eto
Ma ok, ne plaćaj ti porez, tvoj izbor, samo sam se osvrnuo na kuknjavu kako ništa ne dobijamo od poreza. Dobijamo mnogo toga, samo nismo svjesni dok ne vidimo i neke države Afrike i Azije. Problem je što ljudi u Bosni imaju prevelika očekivanja jer su blizu zapadnoj EU i civilizaciji, jbt. očekuju švicarski sistem u državi u razvoju gdje je tek 10% stanovništva završilo fakultet, prosječan IQ stanovništva 83, znači pola mentalno retardirano i onda dođe neko kaže nemam dovoljno biciklističke staze za moj električni skuter :lol: Jarane, dobro je da ima i ceste ikako.
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5966 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

TRANCE wrote: 27/08/2021 00:04
Hajvan wrote: 26/08/2021 23:51 odlicno.
bio, vidio
jebo tu pricu
nedam, eto
Ma ok, ne plaćaj ti porez, tvoj izbor, samo sam se osvrnuo na kuknjavu kako ništa ne dobijamo od poreza. Dobijamo mnogo toga, samo nismo svjesni dok ne vidimo i neke države Afrike i Azije. Problem je što ljudi u Bosni imaju prevelika očekivanja jer su blizu zapadnoj EU i civilizaciji, jbt. očekuju švicarski sistem u državi u razvoju gdje je tek 10% stanovništva završilo fakultet, prosječan IQ stanovništva 83, znači pola mentalno retardirano i onda dođe neko kaže nemam dovoljno biciklističke staze za moj električni skuter :lol: Jarane, dobro je da ima i ceste ikako.
e jbg. ti ozbiljan
sorry :thumbup:
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5967 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

U pravu ste obojica. Ali jasno je da i onaj koji placa porez ne placa zato sto vjeruje u ovu drzavu i kvalitet investicija koje ce se napraviti od tih para za opste dobro. Placa zato sto mora tj. zato sto vjeruje da mora, u prevodu jer se plasi da ga ne uhvate i ne najebe. a ovaj sto ne placa ne placa zato sto ne mora tj. sto misli da ne mora. Ja ne vidim tu neku filozofiju veliku :-D Kurc bi ti viko ne dam da su te najasili.
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5968 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

Pazi, vecina ovih ljudi sto FL mogu raditi i na Fijiju, SveCkoj, Bugarskoj, Novom Zelandu ili USA
Vecina molera, vodoinstaltera i slicnih esnafa, koji takodje nista ne placaju, ipak ne moze.
Dalje je self-explenatory...
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5969 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Mogu ali onda valja platiti vece poreze.
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5970 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

Dobroe uhljebe mrtvi (100-procentni)

U BG je 0%

U ostlim nabrojanim je ok placati poreze
U ovoj islamsko/ orodoksno/ katolibanskpj prciji- nije
Imperativ je da takvi ko ti nemaju za kruha
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#5971 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by deogest »

Hajvan wrote: 27/08/2021 00:45
TRANCE wrote: 27/08/2021 00:04

Ma ok, ne plaćaj ti porez, tvoj izbor, samo sam se osvrnuo na kuknjavu kako ništa ne dobijamo od poreza. Dobijamo mnogo toga, samo nismo svjesni dok ne vidimo i neke države Afrike i Azije. Problem je što ljudi u Bosni imaju prevelika očekivanja jer su blizu zapadnoj EU i civilizaciji, jbt. očekuju švicarski sistem u državi u razvoju gdje je tek 10% stanovništva završilo fakultet, prosječan IQ stanovništva 83, znači pola mentalno retardirano i onda dođe neko kaže nemam dovoljno biciklističke staze za moj električni skuter :lol: Jarane, dobro je da ima i ceste ikako.
e jbg. ti ozbiljan
sorry :thumbup:
Zanimljivo je kako pokusavas opravdat ovu drzavu i njeno stanovnistvo. Ali uspjesni ljudi/drzave se uvijek i mjere sa jos usjesnijim, dok se mi tjesimo, pa eto nismo ko Zambija, dobro je. Zato smo tu gdje jesmo. :lol: Da smo mi 1 % Svicarske, ne bi ni bilo price o ovom.

Porez na dohodak od freelancera je zadnje sta bi se trebalo uzimati, kad uzmes u obzir da od 1000 kafica, bar 900 nikad ne izda ni racuna. 99 % freelancera koji uvuku milione u drzavu, te iste pare potrose u ovoj drzavi. Kupe sebi hranu, opremu, finansiraju roditelje.

Te pare koje ti uplatis za porez nazalost ne vidis nikako, vec ide uhljebima u dzepove, ako nisi znao. Zbog toga imas svake 2 godine povecanje njihove plate, odvojenog zivota, bjelih hljebova i ostalog sto su sebi izglasali.

Placati zdravstveno koje na kraju nemas je VAN SVAKE PAMETI.
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5972 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

Ne razumijem sto zelite meni reci.

———-

A ovi sto su za harac freelancera, nek postave ovdje svoje uredne fiskalne racune od molera, vodoinstaltera i ostalih majstora
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5973 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Plati porez parazitu pa onda nesto trazi.
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5974 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

madner wrote: 29/08/2021 14:51 Plati porez parazitu pa onda nesto trazi.
Uhljebe mrtvi bezobrazni :lol:

Nazalost placam poreze, doo jbg

Drago mi je da neko moze izbjeci ih

Zbog mrtvih uhljeba
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5975 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Placam i ja, isto doo.

Mene nerviraju ovi sto se prave ludi. :D
Post Reply