Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
cetiri4
Posts: 65
Joined: 03/02/2021 12:19

#5676 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by cetiri4 »

....
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#5677 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

Prvi reket drzave, porezna. :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#5680 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Guadalajara »

Horcrux wrote: 16/02/2021 22:32
Cini se da je to ovo:

https://www.pravosudje.ba/vstv/faces/pd ... _doc=43640
Glup frajer...Toliko para da obrne a da ne sredi dokumentaciju...i još sa našim bankama :-)
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#5681 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sinus »

Guadalajara wrote: 16/02/2021 23:39
Horcrux wrote: 16/02/2021 22:32
Cini se da je to ovo:

https://www.pravosudje.ba/vstv/faces/pd ... _doc=43640
Glup frajer...Toliko para da obrne a da ne sredi dokumentaciju...i još sa našim bankama :-)
Vjerovatno je i on čitao forumske savjete o neplaćanju poreza...Ne može nam niko niiiištaaa jači smo od sudbine.... :-) :-)

Mnogi prođu nekažnjeno, ali kad tad se na nekome kola slome...Interesantno je da se niko od "raje" ne nudi da umjesto njega robija :skoljka: ili da plati njegov porezni dug :roll:
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#5682 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ps5 »

sinus wrote: 17/02/2021 08:56
Guadalajara wrote: 16/02/2021 23:39
Horcrux wrote: 16/02/2021 22:32

Cini se da je to ovo:

https://www.pravosudje.ba/vstv/faces/pd ... _doc=43640
Glup frajer...Toliko para da obrne a da ne sredi dokumentaciju...i još sa našim bankama :-)
Vjerovatno je i on čitao forumske savjete o neplaćanju poreza...Ne može nam niko niiiištaaa jači smo od sudbine.... :-) :-)

Mnogi prođu nekažnjeno, ali kad tad se na nekome kola slome...Interesantno je da se niko od "raje" ne nudi da umjesto njega robija :skoljka: ili da plati njegov porezni dug :roll:
Citao victoma pa mu doslo glave :lol:
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5683 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by boshniak »

Meni nije jasno kako fizičko lice obrne tolike iznose i to pokuša preko banke da unese i ne plati porez. Logično da ne može proći neprimjećeno, imao je i pozive od poreske i sve, i opet se ogluši. A opet možda taj lik više i nije u državi, uživa u plodovima svog rada negdje u Istri ili na dedinju ne mogu da odredim nacionalno porijeklo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5684 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

De nek cijenjenim stručnjacima u tužiteljstvu neko javi kako nije "predhodne godine" nego "prethodne godine". :roll:
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#5685 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Semsa Suljakovic »

Kazu proganja ih Serif Isovic nezakonito, eto ovaj iz Brckog nema veze sa Serifom. Ko njega nezakonito proganja?
Ne kontam samo sta je ovaj mislio. Hajde sto nisi platio porez na startu pa ako prodje prodje, mada ovoliki iznos nece proci ali sta je mislio kad su mu se javljali jer ne ide to odmah na sud.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5686 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Pa 2010. godina. Ko je tada razmišljao o AMS obrascima. :D

Gdje su sad oni što kažu ne može retroaktivno.
caros
Posts: 1354
Joined: 16/03/2012 19:05

#5687 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by caros »

Ko zna šta je ovdje u pitanju uopšte. Optužnica (?) je podnesena još 2017. godine, teško da ovo ima poveznicu sa frilensanjem.

Nema šanse i da je nemoguće postići neki dogovor za otplatu. Ako mogu silni "FK-ovi" i ostali koji duguju trilione onda vjerovatno mogu svi. U ovom slučaju nešto smrdi.
Last edited by caros on 17/02/2021 10:51, edited 1 time in total.
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#5688 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sinus »

Ja mislim da ovaj lik nije freelancer i da mu je priliv iz inostranstva bio po nekim drugim osnovama (moja pretpostavka)

Ali poenta je jasna, ko god radi sa večim iznosima i to još preko banke, ne bi trebao da se baš tako lako qrči. Pogotovo ako te je poreska već zapikala i na njihovom si radaru i još ti pošalju neko obavještenje u vezi sa prilivom sredstava.

Kao što rekoh, ne zaplate svi, ali na nekome se kola slome.

Ko ne riskira taj ne profitira :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5689 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by SanskiBiser »

ExNihilo wrote: 17/02/2021 10:35 Pa 2010. godina. Ko je tada razmišljao o AMS obrascima. :D

Gdje su sad oni što kažu ne može retroaktivno.
protiv njega je proces pokrenut jos tamo 2009-2010 jer se radilo o velikom novcu primljenom u kratkom periodu vremena i to preko IBAN i deviznog racuna a nije Brcko district sa 900 hiljada stanovnika vec 90 hiljada, provincijski gradic i opstina gdje sve sve o svakom zna ali eto ima status distrikta. U njega se ne radi ni o kakvoj retroaktivnoj naplati vec o procesu koji traje vec 11ta godina i koji jos nije okoncan jer ima pravo zalbe na presudu itd...

16.02.2021 15:24
BRČKO - Jugoslav Ilić (41) iz Brčkog osuđen je na pet godina zatvora zbog utaje poreza na dohodak u iznosu od 300.000 maraka.

Osnovni sud u Brčkom je pored zatvorske kazne optuženom Iliću naredio da uplati sav utajeni porez, piše "Srpskainfo".

Tužilaštvo Distrikta optužilo je Ilića da je kao fizičko lice od 2009. do 2012. godine izbjegao plaćanje poreza na dohodak ostvaren neposredno iz inostranstva.

"Ilić se teretio da nije sačinio i podnio godišnju poresku prijavu Poreskoj upravi Distrikta, niti je po rješenju tog organa dostavio dokaz da je takvu prijavu podnio u inostranstvu. Stoga je optužen za utaju više od 300.000 KM poreza na iznos dohotka, koji je za četiri godine iznosio više od dva miliona švajcarskih franaka i dvije stotine hiljada evra", saopšteno je iz Tužilaštvo Brčko distrikta.

Odbrana je najavila žalbu Apelacionom sudu u Brčkom.
Pa danas da neko ima takav promet i priliv kao fizicko lice pokucala bi mu na vrata i SIPA i policija i OSA. Mislim ne bi ni mogao banke bi obustavile prilive dok ne bi obezbjedio papire i dokaze da je regulisao sve sa PU i dokumentovao da se radi o cistom novcu... :lol:
Last edited by SanskiBiser on 17/02/2021 10:57, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5690 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

SanskiBiser wrote: 17/02/2021 10:54
ExNihilo wrote: 17/02/2021 10:35 Pa 2010. godina. Ko je tada razmišljao o AMS obrascima. :D

Gdje su sad oni što kažu ne može retroaktivno.
protiv njega je proces pokrenut jos tamo 2009-2010 jer se radilo o velikom novcu primljenom u kratkom periodu vremena i to preko IBAN i deviznog racuna a nije Brcko district sa 900 hiljada stanovnika vec 90 hiljada, provincijski gradic i opstina gdje sve sve o svakom zna ali eto ima status distrikta. U njega se ne radi ni o kakvoj retroaktivnoj naplati vec o procesu koji traje vec 11ta godina i koji jos nije okoncan jer ima pravo zalbe na presudu itd...


BRČKO - Jugoslav Ilić (41) iz Brčkog osuđen je na pet godina zatvora zbog utaje poreza na dohodak u iznosu od 300.000 maraka.

Osnovni sud u Brčkom je pored zatvorske kazne optuženom Iliću naredio da uplati sav utajeni porez, piše "Srpskainfo".

Tužilaštvo Distrikta optužilo je Ilića da je kao fizičko lice od 2009. do 2012. godine izbjegao plaćanje poreza na dohodak ostvaren neposredno iz inostranstva.

"Ilić se teretio da nije sačinio i podnio godišnju poresku prijavu Poreskoj upravi Distrikta, niti je po rješenju tog organa dostavio dokaz da je takvu prijavu podnio u inostranstvu. Stoga je optužen za utaju više od 300.000 KM poreza na iznos dohotka, koji je za četiri godine iznosio više od dva miliona švajcarskih franaka i dvije stotine hiljada evra", saopšteno je iz Tužilaštvo Brčko distrikta.

Odbrana je najavila žalbu Apelacionom sudu u Brčkom.

Pa danas da neko ima takav promet i priliv kao fizicko lice pokucala bi mu na vrata i SIPA i policija i OSA. Mislim ne bi ni mogao banke bi obustavile prilive dok ne bi obezbjedio papire i dokaze da je regulisao sve sa PU i dokumentovao da se radi o cistom novcu... :lol:
Imaš gore optužnicu. Podignuta 2017. godine.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5691 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by SanskiBiser »

ExNihilo wrote: 17/02/2021 10:56
SanskiBiser wrote: 17/02/2021 10:54
ExNihilo wrote: 17/02/2021 10:35 Pa 2010. godina. Ko je tada razmišljao o AMS obrascima. :D

Gdje su sad oni što kažu ne može retroaktivno.
protiv njega je proces pokrenut jos tamo 2009-2010 jer se radilo o velikom novcu primljenom u kratkom periodu vremena i to preko IBAN i deviznog racuna a nije Brcko district sa 900 hiljada stanovnika vec 90 hiljada, provincijski gradic i opstina gdje sve sve o svakom zna ali eto ima status distrikta. U njega se ne radi ni o kakvoj retroaktivnoj naplati vec o procesu koji traje vec 11ta godina i koji jos nije okoncan jer ima pravo zalbe na presudu itd...


BRČKO - Jugoslav Ilić (41) iz Brčkog osuđen je na pet godina zatvora zbog utaje poreza na dohodak u iznosu od 300.000 maraka.

Osnovni sud u Brčkom je pored zatvorske kazne optuženom Iliću naredio da uplati sav utajeni porez, piše "Srpskainfo".

Tužilaštvo Distrikta optužilo je Ilića da je kao fizičko lice od 2009. do 2012. godine izbjegao plaćanje poreza na dohodak ostvaren neposredno iz inostranstva.

"Ilić se teretio da nije sačinio i podnio godišnju poresku prijavu Poreskoj upravi Distrikta, niti je po rješenju tog organa dostavio dokaz da je takvu prijavu podnio u inostranstvu. Stoga je optužen za utaju više od 300.000 KM poreza na iznos dohotka, koji je za četiri godine iznosio više od dva miliona švajcarskih franaka i dvije stotine hiljada evra", saopšteno je iz Tužilaštvo Brčko distrikta.

Odbrana je najavila žalbu Apelacionom sudu u Brčkom.

Pa danas da neko ima takav promet i priliv kao fizicko lice pokucala bi mu na vrata i SIPA i policija i OSA. Mislim ne bi ni mogao banke bi obustavile prilive dok ne bi obezbjedio papire i dokaze da je regulisao sve sa PU i dokumentovao da se radi o cistom novcu... :lol:
Imaš gore optužnicu. Podignuta 2017. godine.

Ne znas ti kako to ide kod nas, protiv mene bila jedna tj. podnesak na osnovu koje bi trebala da se radi optuznica u ladici kod tuzitelja 2011 dostavljena, tuzilastvo me zvalo prije godinu dana na razgovor i podnesak je ostao u ladici :lol: ...samo da znas kako to ide u praksi nema zastare dok je tuzilastvo primilo podnesak a oni imaju vremenski rok kako mi je objasnjeno u kojem mogu taj podnesak da realizuju i kod nas se njima ne zuri za ovakve slucajve pogotovo ako se podmazu :lol: .

On je na radaru poreske bio odmah i s njima je imao natezanje i dobijao na vremenu pa onda je poreska predala sve na tuzilastvo i trebalo je tek 2017 da se podnese optuznica. Nije to retroaktivna naplata vec je on odmah upracen i odmah mu je trazeno da plati a on je to odbijao da uradi da je platio uredno poreze nakon dokazivanja da se radi o cistom novcu ne bi bilo ni optuznice...

Ovo je sad ustvari kazna za njega i prisilna naplata poreza ako nema novca plijenice mu imovinu...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5692 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Pa dobro, možda je bio na radaru, nije isključeno, ali zvaničan pravni proces je pokrenut 2017., sedam godina nakon prvog priliva.

Ako uzmemo u obzir da su ljudi ovdje osporavali kako se 2019. ne može naplatiti porez na prihode ostvarene iz 2018., zato što bi takva naplata bila retroaktivna, šta onda reći za ovog lika?

To je poenta.
caros
Posts: 1354
Joined: 16/03/2012 19:05

#5693 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by caros »

Pa poenta jeste da je ovo sve još uvijek neregulisano zakonom (jasno i koncizno).

Već sam ti jednom rekao, nisu svi IT stručnjaci i programeri koji zarađuju trilione i koji time guše i domaće tržište. Ne zarađuju svi isto, neki rade u sektorima koji kod nas ne postoje. Neki ne zarađuju dovoljne cifre da pokriju otvaranje DOO-a npr, pa čak i obrta.

Objektivan nisam, ali mislim da ova država treba krenuti putem Bugarske i Rumunije kada je u pitanju ovaj način rada.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5694 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

caros wrote: 17/02/2021 11:12 Pa poenta jeste da je ovo sve još uvijek neregulisano zakonom (jasno i koncizno).

Već sam ti jednom rekao, nisu svi IT stručnjaci i programeri koji zarađuju trilione i koji time guše i domaće tržište. Ne zarađuju svi isto, neki rade u sektorima koji kod nas ne postoje. Neki ne zarađuju dovoljne cifre da pokriju otvaranje DOO-a npr, pa čak i obrta.

Objektivan nisam, ali mislim da ova država treba krenuti putem Bugarske i Rumunije kada je u pitanju ovaj način rada.
Porez se i ne plaća zbog toga što gušiš domaće tržište. Porez se plaća jer zarađuješ novac. :D
caros
Posts: 1354
Joined: 16/03/2012 19:05

#5695 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by caros »

Ok.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5696 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by SanskiBiser »

caros wrote: 17/02/2021 11:12 Pa poenta jeste da je ovo sve još uvijek neregulisano zakonom (jasno i koncizno).

Već sam ti jednom rekao, nisu svi IT stručnjaci i programeri koji zarađuju trilione i koji time guše i domaće tržište. Ne zarađuju svi isto, neki rade u sektorima koji kod nas ne postoje. Neki ne zarađuju dovoljne cifre da pokriju otvaranje DOO-a npr, pa čak i obrta.

Objektivan nisam, ali mislim da ova država treba krenuti putem Bugarske i Rumunije kada je u pitanju ovaj način rada.
Neka kopiraju austrijski zakon za freelancere i prilagode iznose iz tog zakona nama i nasem standardu i ne treba bolje po meni licno... :-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5697 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

SanskiBiser wrote: 17/02/2021 11:22
caros wrote: 17/02/2021 11:12 Pa poenta jeste da je ovo sve još uvijek neregulisano zakonom (jasno i koncizno).

Već sam ti jednom rekao, nisu svi IT stručnjaci i programeri koji zarađuju trilione i koji time guše i domaće tržište. Ne zarađuju svi isto, neki rade u sektorima koji kod nas ne postoje. Neki ne zarađuju dovoljne cifre da pokriju otvaranje DOO-a npr, pa čak i obrta.

Objektivan nisam, ali mislim da ova država treba krenuti putem Bugarske i Rumunije kada je u pitanju ovaj način rada.
Neka kopiraju austrijski zakon za freelancere i prilagode iznose iz tog zakona nama i nasem standardu i ne treba bolje po meni licno... :-)
Kako su oni ovo pitanje uredili?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5698 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by SanskiBiser »

ExNihilo wrote: 17/02/2021 11:22
SanskiBiser wrote: 17/02/2021 11:22
caros wrote: 17/02/2021 11:12 Pa poenta jeste da je ovo sve još uvijek neregulisano zakonom (jasno i koncizno).

Već sam ti jednom rekao, nisu svi IT stručnjaci i programeri koji zarađuju trilione i koji time guše i domaće tržište. Ne zarađuju svi isto, neki rade u sektorima koji kod nas ne postoje. Neki ne zarađuju dovoljne cifre da pokriju otvaranje DOO-a npr, pa čak i obrta.

Objektivan nisam, ali mislim da ova država treba krenuti putem Bugarske i Rumunije kada je u pitanju ovaj način rada.
Neka kopiraju austrijski zakon za freelancere i prilagode iznose iz tog zakona nama i nasem standardu i ne treba bolje po meni licno... :-)
Kako su oni ovo pitanje uredili?
Savrseno po meni.

Obaveze rastu kako ti raste profit tj. zarada.

do 21000 Eura godisnje nemas poreza tj. oslobodjen si poreza tako da su omogucili i onima koji rade stalni posao da mogu sa strane nesto rade i zarade do tog iznosa bez poreza.

od 21k do 50k ide 25% poreza i moras imati neko zdravstveno i penziono osiguranje biras paket ako nemas drugi stalni posao.

od 50k+ Eura godisnje imas jos i obracun PDV dodan na tih 25% poreza i moras uplatiti i imati to neko najskuplje kompletno zdravstveno osiguranje oko 3000 ako nije i 6000 (zaboravio sam) Eura godisnje tako nekako..

Ovo napamet pisem rodjak mi je tamo pa mi je objasnjavao 95% je tako :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5699 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

sinus wrote: 17/02/2021 08:56 Vjerovatno je i on čitao forumske savjete o neplaćanju poreza...Ne može nam niko niiiištaaa jači smo od sudbine....
Koliko meni moja glava kaze, utaja poreza i retroaktivna naplata nije isto. Ne moze biti isto 3.000KM i 300.000KM poreza. Opet, pricamo o Brckom, gdje su drugacij zakoni.

Na kraju krajeva, retroaktivno plaćanje je nelegalno. Sad ko se hoce ćerat, taj se ćera.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5700 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

ExNihilo wrote: 17/02/2021 10:35 Gdje su sad oni što kažu ne može retroaktivno.
Tu sam. HINT: ne moze uredba biti iznad zakona. Od 2019 i izmjene placanje je po propisima, sve prije toga, plati advokatu i miran si.
Post Reply