Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#6751 Re: Freelancing....all about

Post by boshniak »

Pa koliko je onda ovaj utajio poreza ako je KD za zatvora. Zar su tolike cifre zarade u BiH i generalno exyu na youtube.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6752 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

Minimum 100k prihoda, vjerovatno daleko više.
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#6753 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

boshniak wrote: 11/01/2023 15:52 Pa koliko je onda ovaj utajio poreza ako je KD za zatvora. Zar su tolike cifre zarade u BiH i generalno exyu na youtube.
Do 10k KM neplaćenog poreza je prekršajno djelo, iznad toga se smatra utajom poreza, krivičnim djelom.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6754 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

canvra888 wrote: 11/01/2023 15:46
n+1 wrote: 11/01/2023 15:37 Meni je šokantnije da mu PU, sudeći po ovoj njegovoj izjavi, nema šta zaplijeniti da namiri dug.
Ne pratim ga, ali jednom kad sam maksuz ušao na profil, kako sam shvatio - sve je prebacio na familiju i/ili rodbinu. I što je najžalosnije, nedavno je imao nekakvu scenu sa nekim autoplacem, i lik je naravno u konačnici zvao policiju. Policiju, koja bukvalno dobija plaću zbog novca poreznih obveznika.
Opet ne znam kako. Morao bi desetine i stotina hiljada prebaciti na tuđi račun. Banka bi odbila te transakcije. Jedino ako je sve sjebao. Ali čak i u tom slučaju, imao bi valjda stan, auto, nešto što bi poreska mogla uzeti. Vjerovatno drži keš negdje van jurisdikcije.

Zamisli zarađuješ stotine hiljada, a svi ti računi blokirani, svaku marku koja legne uzima poreska, a ti ideš moliti nekog drugog da ti dadne tvoje pare. :lol:

I još u zatvor odeš.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66007
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6755 Re: Freelancing....all about

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 11/01/2023 16:01 Zamisli zarađuješ stotine hiljada, a svi ti računi blokirani, svaku marku koja legne uzima poreska, a ti ideš moliti nekog drugog da ti dadne tvoje pare. :lol:

I još u zatvor odeš.
:lol: :lol:
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#6756 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

n+1 wrote: 11/01/2023 16:01
canvra888 wrote: 11/01/2023 15:46

Ne pratim ga, ali jednom kad sam maksuz ušao na profil, kako sam shvatio - sve je prebacio na familiju i/ili rodbinu. I što je najžalosnije, nedavno je imao nekakvu scenu sa nekim autoplacem, i lik je naravno u konačnici zvao policiju. Policiju, koja bukvalno dobija plaću zbog novca poreznih obveznika.
Opet ne znam kako. Morao bi desetine i stotina hiljada prebaciti na tuđi račun. Banka bi odbila te transakcije. Jedino ako je sve sjebao. Ali čak i u tom slučaju, imao bi valjda stan, auto, nešto što bi poreska mogla uzeti. Vjerovatno drži keš negdje van jurisdikcije.
Nešto letimično sam vidio da ima klipove gdje detaljno objašnjava kako majmuniše te vratolomije s novcem, nisam otvarao naravno jer lika ne podnosim.
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#6757 Re: Freelancing....all about

Post by Piko18 »

pinkman wrote: 11/01/2023 10:41
Piko18 wrote: 11/01/2023 08:58

Pa evo oko mjesec dana sam tamo, nisam jos lendao prvi job. Iskren da budem i ne apliciram moram pocistiti ovo sto imam prvo od svojih poslova.
Dobijem par pozivnica za poslove svake sedmice. Cini mi se jako obecavajuce.
Super. Moze da ti se javim na PM sa par pitanja?
Moze slobodno.
caros
Posts: 1356
Joined: 16/03/2012 19:05

#6758 Re: Freelancing....all about

Post by caros »

Ne možeš na biro, nemaš zdravstveno, nemaš penziono, nemaš dana radnog staža, nemaš topli, nikakve subvencije, nikakav job security, jedan mjesec ćeš možda zaraditi par hiljada, a onda iduća tri nećeš dobiti marke, sve pare trošiš ovdje i opet ne valjaš budžetlijama. Težak život frilensera, unironically.

Antipatičan jeste, ali puna podrška, niko mu ništa nije poklonio.

Uostalom, toliko je poreskih dužnika u ovoj državi, uključujući raznorazne klubove (a kojima se usput poklanjaju hiljade i hiljade budžetskih para), a ovog hudnika peru za deset milja.
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#6759 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

Možda jeste težak život nekih freelancera, ali sigurno nije težak život njemu, čim je prešao prag krivičnog djela, znači obrnuo preko 100k KM. On je zadnja osoba koja bi se trebala žaliti i kome 10,88% ne bi smjelo biti puno.

Raznih poresnih dužnika je u svakoj državi, ali utaja poreza je krivično djelo u svakoj, a opravdavanje činjenja krivičnog djela svom publikumu je upotpunosti loša poruka.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#6760 Re: Freelancing....all about

Post by _Reds_ »

Ono kad pravadaju utaju. :run:

Pa znate li kakve su ličnosti u Njemačkoj robijale zbog utaje ?
caros
Posts: 1356
Joined: 16/03/2012 19:05

#6761 Re: Freelancing....all about

Post by caros »

Sjajno poređenje!

Porediš Njemačku sa državom u kojoj ljudi rade transkript za neku mizernu cifru da prežive, bez apsolutno bilo kakvih benefita. Frilensing nije samo kodiranje za milion maraka, kako mnogi od vas misle da jeste. Postoji razlog zašto niko iz Njemačke ne radi za 5 eura po satu.

I nije problem porez, treba ga platiti, problem je kompletno frilensing polje. Nabrojao sam gore mnoge stvari, ne bih da se ponavljam.
Sid the sloth
Posts: 2782
Joined: 30/01/2013 15:56

#6762 Re: Freelancing....all about

Post by Sid the sloth »

_Reds_ wrote: 12/01/2023 07:31 Ono kad pravadaju utaju. :run:

Pa znate li kakve su ličnosti u Njemačkoj robijale zbog utaje ?
Pravdaju utaju ovi sto bi i sami utajili porez da smiju i mogu, koji bi sigurno pravili milion drugih krivicnih djela samo da imaju muda ili da znaju da ih nece niko uhvatiti. Pokvareni ljudi brane pokvarene ljude. Trebamo se truditi svim silama da takvi ne dolaze u poziciju da im prolaze kriminalne stvari koji su im na umu.
Sid the sloth
Posts: 2782
Joined: 30/01/2013 15:56

#6763 Re: Freelancing....all about

Post by Sid the sloth »

caros wrote: 12/01/2023 03:42 Ne možeš na biro, nemaš zdravstveno, nemaš penziono, nemaš dana radnog staža, nemaš topli, nikakve subvencije, nikakav job security, jedan mjesec ćeš možda zaraditi par hiljada, a onda iduća tri nećeš dobiti marke, sve pare trošiš ovdje i opet ne valjaš budžetlijama. Težak život frilensera, unironically.

Antipatičan jeste, ali puna podrška, niko mu ništa nije poklonio.

Uostalom, toliko je poreskih dužnika u ovoj državi, uključujući raznorazne klubove (a kojima se usput poklanjaju hiljade i hiljade budžetskih para), a ovog hudnika peru za deset milja.
Sve ovo imas. On je kao freelancer trebao otvoriti obrt jer je najjednostavnije i rijesio bi sebi sve probleme. Druga opcija je da placa preko AMS obrazaca ali s tim nema nista od nabrojanog. Naravno klosar nije htio ni to nego se hvata na neke glupe fore da nije bilo moguce placati porez kao freelancer a hiljade drugih freelancera koji su htjeli placati placali su.
Sto se tice sigurnosti posla, ko mu je kriv za to sto je odabrao taj posao? Upravo zato i zaradjuje dobro jer nije drzavna firma. Mogao je traziti 'obicni' posao ako hoce "job security", ne mogu da vjerujem da neko to navodi kao razlog, pa nije ovo Jugoslavija gdje pritisces dugme do penzije i ne brines se za posao, cuj "job security".
Last edited by Sid the sloth on 12/01/2023 09:25, edited 1 time in total.
caros
Posts: 1356
Joined: 16/03/2012 19:05

#6764 Re: Freelancing....all about

Post by caros »

Sid the sloth wrote: 12/01/2023 09:23
caros wrote: 12/01/2023 03:42 Ne možeš na biro, nemaš zdravstveno, nemaš penziono, nemaš dana radnog staža, nemaš topli, nikakve subvencije, nikakav job security, jedan mjesec ćeš možda zaraditi par hiljada, a onda iduća tri nećeš dobiti marke, sve pare trošiš ovdje i opet ne valjaš budžetlijama. Težak život frilensera, unironically.

Antipatičan jeste, ali puna podrška, niko mu ništa nije poklonio.

Uostalom, toliko je poreskih dužnika u ovoj državi, uključujući raznorazne klubove (a kojima se usput poklanjaju hiljade i hiljade budžetskih para), a ovog hudnika peru za deset milja.
Sve ovo imas. On je kao freelancer trebao otvoriti obrt jer je najjednostavnije i rijesio bi sebi sve probleme. Druga opcija je da placa preko AMS obrazaca ali s tim nema nista od nabrojanog. Naravno klosar nije htio ni to nego se hvata na neke glupe fore da nije bilo moguce placati porez kao freelancer a hiljade drugih freelancera koji su htjeli placati placali su.
I šta radim sa obrtom kada tri mjeseca zaredom zaradim 0 KM?
Sid the sloth
Posts: 2782
Joined: 30/01/2013 15:56

#6765 Re: Freelancing....all about

Post by Sid the sloth »

caros wrote: 12/01/2023 09:24
Sid the sloth wrote: 12/01/2023 09:23

Sve ovo imas. On je kao freelancer trebao otvoriti obrt jer je najjednostavnije i rijesio bi sebi sve probleme. Druga opcija je da placa preko AMS obrazaca ali s tim nema nista od nabrojanog. Naravno klosar nije htio ni to nego se hvata na neke glupe fore da nije bilo moguce placati porez kao freelancer a hiljade drugih freelancera koji su htjeli placati placali su.
I šta radim sa obrtom kada tri mjeseca zaredom zaradim 0 KM?
Isto sto i svaki obrtnik, placaj doprinose od onog sto si zaradio prije toga.
Ako nisi zaradio dovoljno da imas za doprinose placaj porez preko AMS obrazaca pa kasnije kad krene otvori obrt. Sve je to rijeseno propisima samo klosari traze nacin da ne daju nikome ni marke.
Ko ne moze zaraditi dovoljno to nije za njega, trazi drugi posao a ovaj radi honorarno.
caros
Posts: 1356
Joined: 16/03/2012 19:05

#6766 Re: Freelancing....all about

Post by caros »

Sid the sloth wrote: 12/01/2023 09:26
caros wrote: 12/01/2023 09:24

I šta radim sa obrtom kada tri mjeseca zaredom zaradim 0 KM?
Isto sto i svaki obrtnik, placaj doprinose od onog sto si zaradio prije toga.
Ako nisi zaradio dovoljno da imas za doprinose placaj porez preko AMS obrazaca pa kasnije kad krene otvori obrt. Sve je to rijeseno propisima samo klosari traze nacin da ne daju nikome ni marke.
Ko ne moze zaraditi dovoljno to nije za njega, trazi drugi posao a ovaj radi honorarno.
:lol:
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#6767 Re: Freelancing....all about

Post by holowey »

ako godisnje zaradi vise od 50k odakle mu obraz da ne plati porez a da u isto vrijeme koristi sve sto smo mi ostali platili kroz svoje poreze? radim, zaradim, naklate mi se na kosti doprinosima, pa onda opet cvaknu 10%, a njemu puno da samo plati 10%? i jos medijski se eksponira i hvali sto ne placa? :-)
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#6768 Re: Freelancing....all about

Post by Horcrux »

holowey wrote: 12/01/2023 09:43 ako godisnje zaradi vise od 50k odakle mu obraz da ne plati porez a da u isto vrijeme koristi sve sto smo mi ostali platili kroz svoje poreze? radim, zaradim, naklate mi se na kosti doprinosima, pa onda opet cvaknu 10%, a njemu puno da samo plati 10%? i jos medijski se eksponira i hvali sto ne placa? :-)
A sta koristi sve sto smo mi ostali platili kroz svoje poreze?
User avatar
dulekrele
Posts: 3838
Joined: 10/04/2014 18:25

#6769 Re: Freelancing....all about

Post by dulekrele »

caros wrote: 12/01/2023 09:24
Sid the sloth wrote: 12/01/2023 09:23

Sve ovo imas. On je kao freelancer trebao otvoriti obrt jer je najjednostavnije i rijesio bi sebi sve probleme. Druga opcija je da placa preko AMS obrazaca ali s tim nema nista od nabrojanog. Naravno klosar nije htio ni to nego se hvata na neke glupe fore da nije bilo moguce placati porez kao freelancer a hiljade drugih freelancera koji su htjeli placati placali su.
I šta radim sa obrtom kada tri mjeseca zaredom zaradim 0 KM?
Pa uz duzno postovanje ocito da to nije posao za tebe. Ako ne zaradis nista u 3 mjeseca fataj se neceg drugog.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#6770 Re: Freelancing....all about

Post by Tango556 »

caros wrote: 12/01/2023 09:29
Sid the sloth wrote: 12/01/2023 09:26

Isto sto i svaki obrtnik, placaj doprinose od onog sto si zaradio prije toga.
Ako nisi zaradio dovoljno da imas za doprinose placaj porez preko AMS obrazaca pa kasnije kad krene otvori obrt. Sve je to rijeseno propisima samo klosari traze nacin da ne daju nikome ni marke.
Ko ne moze zaraditi dovoljno to nije za njega, trazi drugi posao a ovaj radi honorarno.
:lol:
Dobro ti je rekao covjek, obrt je poduzetnistvo sto znaci da preuzimas neki rizik da bi imao vecu slobodu i/ili zaradu, ako nisi spreman na to onda to nije za tebe. Uostalom pausalna placanja nisu specijalno velika, tako da par mjeseci se moze istrpiti ako vec slabo zaradjujes u duzem periodu onda ugasi, sta ces ne ide.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#6771 Re: Freelancing....all about

Post by Dope_Man »

caros wrote: 12/01/2023 03:42 niko mu ništa nije poklonio.

Uostalom, toliko je poreskih dužnika u ovoj državi, uključujući raznorazne klubove (a kojima se usput poklanjaju hiljade i hiljade budžetskih para), a ovog hudnika peru za deset milja.
Nebitno u kojoj je drzavi, vazi za sve - porezom placas drzavne usluge (npr zdravtsvo, policiju i slicno). Nije bitno da li je marka i 100k, svi po redu treba da se ganjaju, pa tako i on.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4219
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#6772 Re: Freelancing....all about

Post by skrbavi-admin »

da mi je samo znat ko iz zeljeznica, rudnika, GRASa u koji se idalje lupaju pare iako je u tehnickom bankrotu :lol: i rafinerije brod lezi u zatvoru za utaju poreza...... a radi se o stotinama miliona KM

eto ako moGODne ova gospoda pravno pravnicki pravedni pravnici odgovorNUt.... jel zakon isti za sve ili samo za boraniju koju mogu poklopit sa zavrtanjem ruku 5 patrola i 2 marice i automatskim puskama s trijes metaka

ili recimo dojajnik moze krsit USTAV DRZAVE lezerno.....
Last edited by skrbavi-admin on 12/01/2023 09:56, edited 1 time in total.
caros
Posts: 1356
Joined: 16/03/2012 19:05

#6773 Re: Freelancing....all about

Post by caros »

Da želim obrte ili firme ne bih radio to što radim uopšte. Svako ko predlaže otvaranje obrta nekom frilenseru je obični klaun.

Čitava poenta jeste da ćeš jedan mjesec zaraditi 5000, a da će se možda desiti da par mjeseci bude apsolutna suša.

Nemam namjeru raspravljati više na ovu temu, pogotovo s likovima koji nemaju pojma o materiji. Sretno sa zavirivanjem u tuđe novčanike.
skrbavi-admin wrote: 12/01/2023 09:53 da mi je samo znat ko iz zeljeznica, rudnika, GRASa u koji se idalje lupaju pare iako je u tehnickom bankrotu :lol: i rafinerije brod lezi u zatvoru za utaju poreza...... a radi se o stotinama miliona KM
Ne leži niko, niti će, a lista je svaki mjesec sve veća. No to ne interesuje ove što kukaju o nekakvom zamišljenom birou i korištenju ceste.
Last edited by caros on 12/01/2023 09:55, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#6774 Re: Freelancing....all about

Post by Dope_Man »

_Reds_ wrote: 12/01/2023 07:31 Ono kad pravadaju utaju. :run:

Pa znate li kakve su ličnosti u Njemačkoj robijale zbog utaje ?
:thumbup:
Uvijek se dobro sjetiti da Al Capone nije nikad zavrsio u zatvoru zbog reketa, narucenih ubistava itd.. samo porez.
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#6775 Re: Freelancing....all about

Post by holowey »

Horcrux wrote: 12/01/2023 09:49
holowey wrote: 12/01/2023 09:43 ako godisnje zaradi vise od 50k odakle mu obraz da ne plati porez a da u isto vrijeme koristi sve sto smo mi ostali platili kroz svoje poreze? radim, zaradim, naklate mi se na kosti doprinosima, pa onda opet cvaknu 10%, a njemu puno da samo plati 10%? i jos medijski se eksponira i hvali sto ne placa? :-)
A sta koristi sve sto smo mi ostali platili kroz svoje poreze?
cestu, parkinge, ulicnu rasvjetu, komunalce koji mu ciste grad, zdravstvo, skolstvo, vatrogasce, hitnu, upravne organe...
Post Reply