Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
caros
Posts: 1356
Joined: 16/03/2012 19:05

#6251 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by caros »

Samo plaćajte i ovako im javno dajite još ideja da vas jebu. Prije nego što su mnogi počeli kmeketati po društvenim mrežama SDA botovi nisu ni znali da postoji nešto zvano freelancer, a sada će vas izmusti do zadnjeg feninga da sebi napune budžet za plate.

Dok istražujete ove gluposti nađite i kako postati državljanin Bugarske recimo, trebat će vam.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6252 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

caros wrote: 18/11/2021 23:02 Samo plaćajte i ovako im javno dajite još ideja da vas jebu. Prije nego što su mnogi počeli kmeketati po društvenim mrežama SDA botovi nisu ni znali da postoji nešto zvano freelancer, a sada će vas izmusti do zadnjeg feninga da sebi napune budžet za plate.

Dok istražujete ove gluposti nađite i kako postati državljanin Bugarske recimo, trebat će vam.
Podcijenjujes sda botove. Itekako oni znaju sve nacine da izmuzu maksimum novca.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6253 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

soha96 wrote: 18/11/2021 23:06
caros wrote: 18/11/2021 23:02 Samo plaćajte i ovako im javno dajite još ideja da vas jebu. Prije nego što su mnogi počeli kmeketati po društvenim mrežama SDA botovi nisu ni znali da postoji nešto zvano freelancer, a sada će vas izmusti do zadnjeg feninga da sebi napune budžet za plate.

Dok istražujete ove gluposti nađite i kako postati državljanin Bugarske recimo, trebat će vam.
Podcijenjujes sda botove. Itekako oni znaju sve nacine da izmuzu maksimum novca.
Mali break od teme, o motivu što se javljam i pišem ovdje.

Finansijski sektor nam je preplavljenjen političkim (vladajućim) kadrom... Ne živite u iluziji da su botovi u industriji. Bez obzira što su djeca političke elite, ima tu jako pametnih momaka i djevojaka, koji su iskoristili priliku i poziciju koja im je pružena. Ulažu u sebe, jako su dobri u poslu i kvalitetno rade.

Lijepo su ljudi napomenuli za mene: govorim-pišem iz najbolje namjere, što ne znači da ću biti u pravu. Prenosim odredbe relevantnih propisa, ali ne mora značiti da će država po istim postupati.

No, na vlastitoj koži smo osjetili surovost države. Moji su imali firmu s 8 zaposlenih, koju su zatvorili 2001. godine. Zašto? Međunarodna kompenzacija. Lik kojem su izvozili, nije imao novac da plati. Ponudio ocu robu u zamjenu za dug. I ruke se pružile.
Eto Porezne na vrata.
Šta je problem? Niste prijavili međunarodnu kompenzaciju.
Moji u fazonu wtf?
Da, morali ste to uraditi po Zakonu o vanjskoj trgovini iz septembra 1994. godine, predati papir o kompenzaciji Ministarstvu da vam odobri.
Kazna?
56.000 KM sa kamatama, isplaćena do posljednje marke. Gore od svega je, da je sve ostalo bilo uredno kroz papire: svi porezi (uključujući i tadašnji porez na promet), doprinosi, uredno obračunati, na vrijeme isplaćeni. Falio je samo taj papir, ali mi smo imali ceduljicu u sandučetu s najavom da će nas sahraniti.
Otac zatvorio firmu i nikada se više nije bavio privatlukom.

Od tada do danas, ljude upozoravam na spektar konsekvenci za nepostupanja. Stava sam da je najjeftinije biti pošten prema državi i platiti.
S aspekta nikakvih prava iz uplaćenih doprinosa po ugovoru o djelu, posve se slažem s vama svima: potpuno nepravedno. Štaviše, u određenim kantonima vas skidaju s biroa, pa još dodatno gubite pravo na zdravstveno ako ste prijavljeni na birou.
Posve mi je nejasno zašto nikada nije poduzeta inicijativa ustavnog preispitivanja.

Preko kontakata koje imam (kolege u struci), agitovat ću da se usvoji propis o freelancingu, jer ne možemo (podsjećam, i ja sam freelancer) svi biti u istom košu. Ima ljudi koji zaista solidan novac ostvaruju od freelancinga, a ima tu i studenata kojima taj novac služi za povremene aktivnosti (da bi obezbijedili ljetovanje te godine).

Vraćam se na temu...

S aspekta Krivičnog zakona, čl 273. Krivičnog zakona FBiH kaže sljedeće:

Porezna utaja

(1) Ko za sebe ili drugog izbjegne plaćanje davanja propisanih poreznim zakonodavstvom u Federaciji ili doprinosa socijalnog osiguranja propisanih u Federaciji, ne dajući zahtjevane podatke ili dajući lažne podatke o svom stečenom oporezivom prihodu ili o drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje iznosa takvih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbjegava prelazi 10.000 KM, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Ko učini krivično djelo iz stava 1. ovog člana, a iznos obaveze čije se plaćanje izbjegava prelazi 50.000 KM, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.

(3) Ko učini krivično djelo iz stava 1. ovog člana, a iznos obaveze čije se plaćanje izbjegava prelazi 200.000 KM, kaznit će se kaznom zatvora najmanje tri godine.


Da li bi vam bilo zanimljivo da dobijete uporedni pregled u regiji, gdje bi najjeftinije bilo biti freelancer?
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#6254 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sinus »

Žalosno je da ja kao freelancer koji nema nikakvu podršku od države i kojoj uredno plaćam porez na svaku KM koju primim i nisam im ni marke dužan sada trebam da razmišljam da li da prestanem da radim ili da prestanem da plaćam.

Počeo sam računati 50 KM dan zatvora i koliko mi se isplati da ne plaćam ako se ovo ovako usvoji kako je planirano :-) :-D

Nemamo godišnji, regres, platu redovnu, ako ne radimo nema para, ako smo bolesni nema para jer ne radimo, nemamo sudsku zaštitu ako nas klijent prevari za plaćanje itd. Nije ti niko pomogao da stekneš to što imaš, već si sve sam morao mukotrpnim radom.

Neko nas poredi sa firmama kao i oni traže klijente kao i freelanceri, i kao šta se bunimo :-) To nije ni približno isto. Zamislite koliko je teško da ja kao jedinka ili bilo koji drugi freelancer iz BiH pored 330 miliona Amerikanaca dobije posao od nekog Amerikanca, omjer 1:330 miliona ljudi. I sada dođe neko ko nije ni 0,01% zaslužan za tvoj "uspjeh" i kaže daj nam sve ali ne damo ti ništa.

Žalosno...
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#6255 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kusur »

Porezna uprava FBiH nema onlinu vezu s bankama u BiH a kamoli da ostvari vezu s Payoneerom. Podatke o uplatama freelancera dobija od sigurnosnih agencija koje te podatke dobiju od banaka. https://www.klix.ba/biznis/privreda/kak ... /211022065

Sto ne znaci da zarada na Payoneeru nije oporeziva ali da ce sad Serif uletiti u Payoneerovu bazu i izlistati sve Bosance i nije realan scenario, barem u doglednoj buducnosti.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#6256 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

Cuj porezna dobije sve podatke od Payoneera :izet: :izet: :izet: :lol: :lol: :lol:

Serifov mali masta o novom porcheu pa sanja da Payoneer posalje sve podatke. Moze i Google Serifu se javiti ako mu bude trebalo informacija.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6257 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

Ja ne znam moze li nasa poreska ista direktno traziti od payoneera jer on nije pod nasom jurisdikcijom. Mozda nasa porezna moze urgirati kod americke vlade/porezne/nekog desetog americkog drzavnog organa da narede payoneeru da im da te podatke. Ali kolike su sanse da se americka drzava bakce sa tim radi par stotina bosanaca..
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#6258 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by deogest »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 22:48
soha96 wrote: 18/11/2021 22:46
Ma sve je od njih moguce. I da se vode tom politikom dok radis. Pa kad prestanes onda ide i otpremnina, 15k kazna za koristenje payoneera :D
Mogli su lupati kazne i freelancerima za nepodnošenje prijava, pa nisu. Samo daj pare.
Budala platila samo. U prvi kafic koji odete, ne dobijete racun. :lol:
zigson
Posts: 2994
Joined: 04/04/2015 22:17

#6259 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by zigson »

Je li se mora ovo 4% platiti za zdravstveno? Iako ga ne mogu koristiti. Dosli mi nalozi i rijesenje retroakt od 2018, namjeravam ovo 10% platiti ali zdravstveno koje ne mogu koristiti vala jok. Ima li neko iskustva i/ili preporuku za advokata?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6260 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

deogest wrote: 19/11/2021 18:13
ExNihilo wrote: 18/11/2021 22:48

Mogli su lupati kazne i freelancerima za nepodnošenje prijava, pa nisu. Samo daj pare.
Budala platila samo. U prvi kafic koji odete, ne dobijete racun. :lol:
To što kafić nije platio, ne znači da tebi neće dignuti vrata i sve zaplijeniti ako ne platiš.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6261 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

kusur wrote: 19/11/2021 14:51 Porezna uprava FBiH nema onlinu vezu s bankama u BiH a kamoli da ostvari vezu s Payoneerom. Podatke o uplatama freelancera dobija od sigurnosnih agencija koje te podatke dobiju od banaka. https://www.klix.ba/biznis/privreda/kak ... /211022065

Sto ne znaci da zarada na Payoneeru nije oporeziva ali da ce sad Serif uletiti u Payoneerovu bazu i izlistati sve Bosance i nije realan scenario, barem u doglednoj buducnosti.
mirsek wrote: 19/11/2021 18:07 Ja ne znam moze li nasa poreska ista direktno traziti od payoneera jer on nije pod nasom jurisdikcijom. Mozda nasa porezna moze urgirati kod americke vlade/porezne/nekog desetog americkog drzavnog organa da narede payoneeru da im da te podatke. Ali kolike su sanse da se americka drzava bakce sa tim radi par stotina bosanaca..
jahh wrote: 19/11/2021 16:50 Cuj porezna dobije sve podatke od Payoneera :izet: :izet: :izet: :lol: :lol: :lol:

Serifov mali masta o novom porcheu pa sanja da Payoneer posalje sve podatke. Moze i Google Serifu se javiti ako mu bude trebalo informacija.
Vraćamo se na hiljadu puta ispričanu priču na ovoj istoj temi. Payoneer eksplicitno podcrtava u svojim TOC da će poreskim vlastima dati sve podatke koje ovi zatraže. A to naročito važi otkad su izlistani na berzi i podliježu rigoroznim pravilima transparentnosti.
zigson
Posts: 2994
Joined: 04/04/2015 22:17

#6262 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by zigson »

zigson wrote: 19/11/2021 19:25 Je li se mora ovo 4% platiti za zdravstveno? Iako ga ne mogu koristiti. Dosli mi nalozi i rijesenje retroakt od 2018, namjeravam ovo 10% platiti ali zdravstveno koje ne mogu koristiti vala jok. Ima li neko iskustva i/ili preporuku za advokata?
De zna li iko, pustite suplju pricu :lol:
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#6263 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

zigson wrote: 19/11/2021 21:30
zigson wrote: 19/11/2021 19:25 Je li se mora ovo 4% platiti za zdravstveno? Iako ga ne mogu koristiti. Dosli mi nalozi i rijesenje retroakt od 2018, namjeravam ovo 10% platiti ali zdravstveno koje ne mogu koristiti vala jok. Ima li neko iskustva i/ili preporuku za advokata?
De zna li iko, pustite suplju pricu :lol:
Mora. Ako hoces zo uplati dobrovoljno.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#6264 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by HerrFlick999 »

ExNihilo wrote: 17/11/2021 02:25 Drugim riječima, moraš se fakat preseliti u RS. Ako ovo zaživi, mogli bismo i svjedočiti egzodusu freelancera u RS. Poreska oaza. :D
Za neupucene sto zive u RS-u, kakva je tu procedura sa porezom na dohodak?
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#6265 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 19:55
kusur wrote: 19/11/2021 14:51 Porezna uprava FBiH nema onlinu vezu s bankama u BiH a kamoli da ostvari vezu s Payoneerom. Podatke o uplatama freelancera dobija od sigurnosnih agencija koje te podatke dobiju od banaka. https://www.klix.ba/biznis/privreda/kak ... /211022065

Sto ne znaci da zarada na Payoneeru nije oporeziva ali da ce sad Serif uletiti u Payoneerovu bazu i izlistati sve Bosance i nije realan scenario, barem u doglednoj buducnosti.
mirsek wrote: 19/11/2021 18:07 Ja ne znam moze li nasa poreska ista direktno traziti od payoneera jer on nije pod nasom jurisdikcijom. Mozda nasa porezna moze urgirati kod americke vlade/porezne/nekog desetog americkog drzavnog organa da narede payoneeru da im da te podatke. Ali kolike su sanse da se americka drzava bakce sa tim radi par stotina bosanaca..
jahh wrote: 19/11/2021 16:50 Cuj porezna dobije sve podatke od Payoneera :izet: :izet: :izet: :lol: :lol: :lol:

Serifov mali masta o novom porcheu pa sanja da Payoneer posalje sve podatke. Moze i Google Serifu se javiti ako mu bude trebalo informacija.
Vraćamo se na hiljadu puta ispričanu priču na ovoj istoj temi. Payoneer eksplicitno podcrtava u svojim TOC da će poreskim vlastima dati sve podatke koje ovi zatraže. A to naročito važi otkad su izlistani na berzi i podliježu rigoroznim pravilima transparentnosti.
Naravno da ce dati ko sto si u Srbiji dali. :izet:

Daje i Google, i Facebook i svako ostali. Ali ne daje 'Daj mi podatke za sve korisnike'.

Nego 'Hamo Hapic se sumnjici za utaju poreza, ovo je sudski postupak protiv njega. Trebaju nam njegove transakcije'.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6266 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

HerrFlick999 wrote: 19/11/2021 22:34
ExNihilo wrote: 17/11/2021 02:25 Drugim riječima, moraš se fakat preseliti u RS. Ako ovo zaživi, mogli bismo i svjedočiti egzodusu freelancera u RS. Poreska oaza. :D
Za neupucene sto zive u RS-u, kakva je tu procedura sa porezom na dohodak?
Za freelancing, ili općenito?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#6267 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by SanskiBiser »

jahh wrote: 19/11/2021 22:35
ExNihilo wrote: 19/11/2021 19:55







Vraćamo se na hiljadu puta ispričanu priču na ovoj istoj temi. Payoneer eksplicitno podcrtava u svojim TOC da će poreskim vlastima dati sve podatke koje ovi zatraže. A to naročito važi otkad su izlistani na berzi i podliježu rigoroznim pravilima transparentnosti.
Naravno da ce dati ko sto si u Srbiji dali. :izet:

Daje i Google, i Facebook i svako ostali. Ali ne daje 'Daj mi podatke za sve korisnike'.

Nego 'Hamo Hapic se sumnjici za utaju poreza, ovo je sudski postupak protiv njega. Trebaju nam njegove transakcije'.
Da bas tako nekako, probali su i Rusi 2020 i Pakistanci ove godine dobiti od Payoneer pa im je tako receno, samo osnovano uz dokaz i pojedinacno moze i to opet ako odobre ako smatraju da je dovoljno...Pakistan ima oko 150 hiljada aktivnih korisnika, naplatili su samo porez od oko 80000 koji su prebacivali zadnje 3 godine novac preko Payoneer na bankovne racune u Pakistanu od ovih sto koriste samo kartice ne. Rusi cak trazili nacine da zabrane upotrebu kartica Payoneer i ostalih prepaid koje su izdale strane banke, neka njihova verzija nase agencije za bankarstvo se dosjetila, bio i nacrt zakona koji je propao tako nesto mi jaran skoro pricao. :-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6268 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Ima više načina kako PU može doći do individualnih korisnika koji koriste Payoneer, ali neću im davati ideje. :D
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#6269 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 23:06 Ima više načina kako PU može doći do individualnih korisnika koji koriste Payoneer, ali neću im davati ideje. :D
nemoj, steta je ucinjena :lol:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#6270 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by SanskiBiser »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 23:06 Ima više načina kako PU može doći do individualnih korisnika koji koriste Payoneer, ali neću im davati ideje. :D
Ma samo trebaju uraditi kao Pakistanci :D Pustili 26 banaka da primaju novac na racune direktno sa Payoneer i rekli im u dogovoru da ne dostavljaju nista PU tamo, sto su inace obavezni bili raditi i nakon 3 godine povuku rucnu a njih se 80000 upecalo na caku u mrezu i fino im svima koverte poslali, oko 40000 su ljudi koji uopste nisu bili zavedeni kao poreski obaveznici mladi od 19 do 30 godina, studenti i oni koji su zavrsili master studije...btw za te tri godine 723 miliona eura je preko Payoneer prebaceno na te racune u Pakistanu. To je prosjek oko 3000 Eura godisnje zarade po osobi...
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#6271 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kusur »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 19:55
kusur wrote: 19/11/2021 14:51 Porezna uprava FBiH nema onlinu vezu s bankama u BiH a kamoli da ostvari vezu s Payoneerom. Podatke o uplatama freelancera dobija od sigurnosnih agencija koje te podatke dobiju od banaka. https://www.klix.ba/biznis/privreda/kak ... /211022065

Sto ne znaci da zarada na Payoneeru nije oporeziva ali da ce sad Serif uletiti u Payoneerovu bazu i izlistati sve Bosance i nije realan scenario, barem u doglednoj buducnosti.
mirsek wrote: 19/11/2021 18:07 Ja ne znam moze li nasa poreska ista direktno traziti od payoneera jer on nije pod nasom jurisdikcijom. Mozda nasa porezna moze urgirati kod americke vlade/porezne/nekog desetog americkog drzavnog organa da narede payoneeru da im da te podatke. Ali kolike su sanse da se americka drzava bakce sa tim radi par stotina bosanaca..
jahh wrote: 19/11/2021 16:50 Cuj porezna dobije sve podatke od Payoneera :izet: :izet: :izet: :lol: :lol: :lol:

Serifov mali masta o novom porcheu pa sanja da Payoneer posalje sve podatke. Moze i Google Serifu se javiti ako mu bude trebalo informacija.
Vraćamo se na hiljadu puta ispričanu priču na ovoj istoj temi. Payoneer eksplicitno podcrtava u svojim TOC da će poreskim vlastima dati sve podatke koje ovi zatraže. A to naročito važi otkad su izlistani na berzi i podliježu rigoroznim pravilima transparentnosti.
naravno da pise, nece sigurno pisati da nece. Payoneer mora pratiti KYC i compliance zakone, ali u praksi stvari nisu tako jednostavno kakvim ih ti predstavljas posebno ne za trecerazredna trzista poput BiH. Da je tako, i Srbija bi koja je davno udarila po freelancerima vec dobila sve napismeno od Payoneera. Uostalom, i kod Paypala sigurno pise da moraju poreskim vlastima dati sve podatke pa sto nisu? Vec PUFBiH od SIPA-e dobija obavijesti o uplatama.

Mada ja svakako ohrabrujem sve da plate porez i na novac koji dobiju na Payoneer ako se ozbiljno bave freelancingom. Ali je nerealno praviti od Serifa sad nekog svemoguceg financijskog madjionicara.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#6272 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kusur »

SanskiBiser wrote: 19/11/2021 23:38
ExNihilo wrote: 19/11/2021 23:06 Ima više načina kako PU može doći do individualnih korisnika koji koriste Payoneer, ali neću im davati ideje. :D
Ma samo trebaju uraditi kao Pakistanci :D Pustili 26 banaka da primaju novac na racune direktno sa Payoneer i rekli im u dogovoru da ne dostavljaju nista PU tamo, sto su inace obavezni bili raditi i nakon 3 godine povuku rucnu a njih se 80000 upecalo na caku u mrezu i fino im svima koverte poslali, oko 40000 su ljudi koji uopste nisu bili zavedeni kao poreski obaveznici mladi od 19 do 30 godina, studenti i oni koji su zavrsili master studije...btw za te tri godine 723 miliona eura je preko Payoneer prebaceno na te racune u Pakistanu. To je prosjek oko 3000 Eura godisnje zarade po osobi...
Ako je tih 40,000 ljudi ocekivalo da im drzava nema uvid u bankovne racune na vlastitoj teritoriji onda su i zasluzili da se opeku od tu naivnost :-)
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#6273 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by HerrFlick999 »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 22:52
HerrFlick999 wrote: 19/11/2021 22:34

Za neupucene sto zive u RS-u, kakva je tu procedura sa porezom na dohodak?
Za freelancing, ili općenito?
Konkretno za freelancing?
User avatar
canvra888
Posts: 4273
Joined: 09/07/2021 15:03

#6274 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

HerrFlick999 wrote: 20/11/2021 01:03
ExNihilo wrote: 19/11/2021 22:52

Za freelancing, ili općenito?
Konkretno za freelancing?
https://freelancing.ba/wp-content/uploa ... ancera.pdf

Od 15. stranice je za RS, mislim da bi ti ovo moglo biti od pomoći.
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#6275 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by morelSeLezat »

Preslusah sta dilFa kaze za freelancere, ako otvoris firmu/obrt ide ti doprinosi i sve to i imas pravo na sve, dok je za one bez obrta/firme rekao da ce umjesto 10 placati 13%,nije spomenuo nista oko onih 4% za zdravstvo i onaj fond jos sto se placa nesto sitno, da li to znaci da se to ne mora placati vec samo porez? :mrgreen:
Post Reply