Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#6026 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ci-Nick »

darktheme wrote: 18/10/2021 20:52 Planiram preći fulltime na freelance, dosad sam bio i u radnom odnosu, pa me zanima sljedeća stvar iako pretpostavljam odgovor. :D

Da li mogu biti prijavljen na biro rada ukoliko plaćam porez kroz AMS 1035? Naravno, pitam zbog zdravstvenog osiguranja.
Ne možeš na biro ako po bilo kom osnovu ostvaruješ prihod veći od 25% prosjeka FBiH.
Dakle ako godišnje ostvariš prihod veći od 3000 KM oni dobiju informaciju od poreske i brišu te sa evidencije.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6027 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

darktheme wrote: 18/10/2021 20:52 Planiram preći fulltime na freelance, dosad sam bio i u radnom odnosu, pa me zanima sljedeća stvar iako pretpostavljam odgovor. :D

Da li mogu biti prijavljen na biro rada ukoliko plaćam porez kroz AMS 1035? Naravno, pitam zbog zdravstvenog osiguranja.
Ne moze. Ne smijes imati udio u nekoj firmi, imati radni odnos, prihode vece od ne znam sad koliko tacno, itd. To potpisujes izjavu pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu.

Dakle, moras placati sebi dobrovoljno zdravstveno osiguranje. U TK je 3% prosjecne plate.
Okvir5
Posts: 9
Joined: 24/01/2019 01:02

#6028 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Okvir5 »

Trenutno sam zaposlen u BiH i imam svoj obrt (dopunsku djelatnost) pored toga da sto sam zaposlen. Planiram dati otkaz jer sam dogovorio da radim freelancing za jednu njemacku firmu. Oni bi me rado uposlili ali nemaju podruznicu u BiH. Dogovorio sam da me placaju mjesecno 4170 eura, zanima me koji mi je najoblji nacin da primam novac. Ne moram dizati kes, godi mi i da je na kartici.

Meni je najveci problem oko poreza sto se mora platiti sutra isti dan nakon primanja novca a ja sam stalno na putu i nisam u mogucnosti to raditi. Zanima me koje su mi opcije. Da li mogu promijeniti ovu dopunsku djelatnost u primarnu i onda placati porez na dohotak 10% kao i dosad? Trenutno nisam u PDV-u ali cu sa ovime sigurno uci, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluga pruzas u insotranstvu.

Kakve su moje obaveze ako me placaju preko Payoneer-a? Imam njihovu karticu, i sad npr ako mi ljezu kod njih pare i ja ih ne dizem i ne povlacim, nego samo peglam karticu, jesam onda duzan platiti porez? Mislim nekad bih i povukao ako je potrebno, u tom slucaju znam da moram platiti porez. Meni godi i da ne dizem kes ako ne moram porez platiti.

Molim Vas da mi kazete koja je najisplativija opcija za mene a da je legalna.

Hvala


P.S. Imam i doo firmu ali tu nisam u vlasnistcu 100% ali ako ima nesto da mogu iskombinovati, dobro bi bilo jer mi je poslovni partner dobar drug.
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#6029 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

@Okvir5

ne moras platiti sutra isti dan, vec je ja mislim zakonski rok 5-7 dana (mada ne znam tacno)
ako ne platis tada mozes i poslije platiti, ali ako se nadje neko mrzak u PU onda ti mogu obracunati zatezne kamate, tako da uvijek mozes platiti samo je pitanje da li ce te smarati (samo plati prije godisnje prijave)

"ulazak u PDV" znaci da imas obavezu obracunavati pdv prema unutar-bih klijentima, inno je 0%; ali bez obzira na to donosi vise papirologije

obrtu se moze promijeniti djelatnost, usao ne usao u pdv i dalje placas 10% jer je to porez na dohodak a ne pdv
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6030 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

https://www.slobodnaevropa.org/a/freela ... dS_PpP3R4I
Definitivno ce biti ono sto sam i petpostavljao, a to je da kada donesu novi zakon o radu, frelanseri ce placati pune doprinose, dakle nekih 30ak% u odnosu na sadasnjih 10%.
Tako da, nadovezujuci se i na pitanje iznad, mislim da ti je obrt bolje rjesenje svakako za ubuduce, nego rad kao fizicko lice. Naravno, ovaj zakon mozda ne bude donesen ni godinama. Isto tako imaj na umu da ce se granica za ulazak obrta u PDV u nekom novom zakonu o PDV povecavati sa sadasnjih 50 000 KM na bar 75 000 KM, koliko je bio prijedlog 2018. a pretpostavka je da ce to zbog zastarjelosti prijedloga i inflacije biti povecano bar na 85 000 KM, pa mozda i ostanes u tim okvirima sa tom platom.
Tvrdorah
Posts: 63
Joined: 13/01/2015 07:16

#6031 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tvrdorah »

Okvir5 wrote: 23/10/2021 12:55 Trenutno sam zaposlen u BiH i imam svoj obrt (dopunsku djelatnost) pored toga da sto sam zaposlen. Planiram dati otkaz jer sam dogovorio da radim freelancing za jednu njemacku firmu. Oni bi me rado uposlili ali nemaju podruznicu u BiH. Dogovorio sam da me placaju mjesecno 4170 eura, zanima me koji mi je najoblji nacin da primam novac. Ne moram dizati kes, godi mi i da je na kartici.

Meni je najveci problem oko poreza sto se mora platiti sutra isti dan nakon primanja novca a ja sam stalno na putu i nisam u mogucnosti to raditi. Zanima me koje su mi opcije. Da li mogu promijeniti ovu dopunsku djelatnost u primarnu i onda placati porez na dohotak 10% kao i dosad? Trenutno nisam u PDV-u ali cu sa ovime sigurno uci, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluga pruzas u insotranstvu.

Kakve su moje obaveze ako me placaju preko Payoneer-a? Imam njihovu karticu, i sad npr ako mi ljezu kod njih pare i ja ih ne dizem i ne povlacim, nego samo peglam karticu, jesam onda duzan platiti porez? Mislim nekad bih i povukao ako je potrebno, u tom slucaju znam da moram platiti porez. Meni godi i da ne dizem kes ako ne moram porez platiti.

Molim Vas da mi kazete koja je najisplativija opcija za mene a da je legalna.

Hvala


P.S. Imam i doo firmu ali tu nisam u vlasnistcu 100% ali ako ima nesto da mogu iskombinovati, dobro bi bilo jer mi je poslovni partner dobar drug.
Imam donekle slicnu situaciju kao citirani kolega. Imam poslodavca u EU zemlji, koji me zeli uposliti da radim za njega puno radno vrijeme. Problem je na koji nacin da me placa? Posto je i njemu potreban racun za uslugu, kako bi to mogao pravdati poreznoj upravi u svojoj zemlji. Nemam sopstvene firme. Da li postoje firme koje nude ovakve usluge?
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6032 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Zanimljiva pitanja :)

I sam se bavim freelancingom sa strane. Po zanimanju sam racunovodja i revizor.
Na pocetku da vas malo naruzim. Pitanja koja postavljate mogu biti kompleksnija, a u tu pricu onda upadaju racunovodje. I racunovodje moraju od necega ziviti, i probajte se nagoditi.
Zar je zaista tesko placati nekom od mojih kolega npr. 200-300 KM mjesecno (da, mizerija), posmatrano prema prihodima koji nisu mali (hvala Bogu!), da vam uredno zavrsava porezne prijave i savjetuje vas na ovom polju? Vjerujte mi, zaista za mizerne pare radimo, a ogromni su troskovi da bi sticali znanje... Na koje je vama potreban - besplatan odgovor.

Prvo cu odgovoriti okvir5
S partnerom iz Njemacke, mozete biti u angazmanu na vise nacina. Nekako, standard je da se u ovakvim odgovorima obuhvate sve opcije, jer uvijek postoji sansa da onaj ko postavi pitanje, zbog nepoznavanja materije i propisa, pogresno interpretira situaciju, pa upadnemo u zamku pogresnog odgovora :)

No, forum je... pa hajde :)

1. Zanima me koji je najbolji nacin da primam novac?

Pretpostavljam da se pitanje odnosi na Payoneer vs. Paypal, kartice i sl.
Najbolji je legalan nacin... Uplatom sredstava na racun kod neke od nasih banaka. Od poreza se ne moze pobjeci. Porezno opterecenje nije veliko, koliko biste placali npr. da su vas zaposlili kao nerezidenta (u tom slucaju, porezna stopa po njemackim propisima ide i do 47%). Sporazumom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja potpisanom izmedju Jugoslavije i Njemacke (kojeg je BiH naslijedila), prihodi se oporezuju prema bh. pravilima. Poresko opterecenje za freelancere kod nas su mozda najmanji globalno (ako iskljucimo Monaco, Djevicanska ostrva, Luxembourg i ostale porezne oaze).

Osvrnut cu se na Payoneer u nastavku.

2. Porez se mora platiti sutra

Da, rok je da uplatite porez 24h nakon što vam je dohodak legao na racun. Ne, ako je dohodak legao na vas acc (npr. na Upworku). Onog momenta kada je dohodak legao na RN, imate 24h da uplatite porez i doprinose prema drzavi (doprinose ako ste samostalni freelancer koji podnosi AMS obrazac).

3. Koje su mi opcije? Da li mogu promijeniti dopunsku u osnovnu?

Po sili zakona, ako cete prestati raditi kod treceg poslodavca, dopunsku MORATE pretvoriti u osnovu djelatnost, ili ce to drzava uraditi za vas i kazniti vas do 3.000 KM, jer to niste sami uradili.

Sasvim opravdano, postavili ste pitanje koliko je to povoljno za vas. Jer ste u obavezi placati i doprinose na mjesecnu osnovicu od 1.609 KM za slobodna zanimanja. Vodjenje obrta kao osnovnog zanimanja nije lako za osobu koja nema vremena da ga vodi. Treba vam racunovodja :)

4. Trenutno nisam u sistemu PDV, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluge pruzas u inostranstvu

Da se razumijemo, samo zbog prirode posla kojim se bavite (izvoz usluga) i ukupnog godisnjeg prometa (koji ce preci 50.000 KM, odnosno 75.000 KM po novom propisu koji ce uskoro doci na snagu), biti cete u obavezi registrovati se za PDV. Po novom propisu o obrtnistvu, to mozete uraditi i kao obrt, i kao firma d.o.o.
Prema propisima o PDV, mjestom prometa kod usluga, smatra se mjesto gdje se nalazi rezidentnost primaoca usluge. Obzirom da je primalac usluge u Njemackoj, vi cete PDV obracunavati po stopi 0%, uz obavezu da pribavite dvoje: registraciju poreznog obveznika (partnera iz Njemacke) i da na svakoj fakturi navedete zakonski osnov po kojem ste oslobodjeni od obracuna PDV. Plus na ovo sve, imate obavezu sacini mjesecnu PDV prijavu.
Za sve ulazne fakture koje budete imali (npr. struja, racun, telefon), u ovoj varijanti biste mogli imati povrat PDV od drzave, sto vam se i isplati.

5. Kakve su moje obaveze ako me placaju preko Payoneer?

Ne zaboravite: samo se od smrti i poreza ne moze pobjeci!

Nemam Payoneer, ali koliko sam shvatio, sistem funkcionise na sljedeci nacin: imate karticu koja je povezana s racunom vani. Na bilo kojem bankomatu kod nas, podizete novac koji je vezan uz vas bankovni racun vani.
U mojim ocima ste uspjesan freelancer, posmatrajuci iznos prihoda koji ostvarujete. Populacija freelancera je sarolika. Ja zaista vjerujem da vecina freelancera ima problem da placa ikakav porez, neke troskove racunovodje ili sl.
Stoga je sve zabolilo kada je drzava usla u pricu o oporezivanju dohotka freelancera. To je pravo svake drzave. Naravno, mozemo diskutovati o neosnovanosti obracuna PIO i zdravstva, od kojeg nemamo nikakve koristi.
Da skratim: kao sto je drzava "dohakala" freelancerima po pitanju poreza, tako ce im dohakati i po pitanju Payoneera.
A sta ce se desiti? Mnogo vece glavobolje nego s porezima.
Za unos deviza u FBiH, ako se ne vrse preko racuna domace banke, zaprijecen su kazne i do 12.000 KM + zabrana obavljanja djelatnosti.
Rijec je o propisu iz 2010. godine koji ce se sigurno poostriti u skorijem periodu.

Za mene je Payoneer suvise rizicna rabota svih freelancera... Obzirom da zastara stupa tek za 5 godina, za sve uplate putem Payoneera danas, mozete odgovarati do 2026. godine.

6. Rezime

Najpovoljnija opcija je ona koja jedina legalna. Registrujte obrt kao osnovno zanimanje. Prihvatite da ce vam uplatom doprinosa ici penziono osiguranje, da cete biti zdravstveno osigurani. No, kao takvi onda mozete mnogo...
I nadjite racunovodju :) Ja nemam firmu za racunovodstvo, ali tu sam da pomognem. Mogu vam poslati porukom svoju email adresu ili broj telefona.


@Tvrdorah, nadam se da cete se naci u ovoj prici. Ako niste, javite se preko poruke :)
Last edited by Fanzi on 04/11/2021 11:06, edited 2 times in total.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6033 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Vi preko twitcha radite livestreaming necega, igrate neku igricu, a oni vama uplacuju novac?

Rijec je o sivoj zoni tumacenja sta je donacija. Donacijom se smatra poklon u novcu i stvarima, bez ikakve protunaknade. Npr. donirat cete novac FK Zeljeznicar, jer navijate za njega. Zeljo nema nikakvu protuobavezu. Isto tako, dat cete novac za nekog Pomozi.ba korisnika, bez ikakve naknade.

Po meni, u vasem slucaju, pretplate se smatraju oporezivim, a donacije ne.

Ne zaboravite da nije obaveza ni banke, ni Twitcha da porezne organe u BiH obavijeste da ste ostvarili dohodak. To je vasa licna obaveza, koju ako ne ispunjavate - potencijalno cete platiti kaznu.
Stoga, ako vas banka nije skontala, ne iskljucujem sansu da to nece uraditi u narednih 5 godina.

PUFBiH kuburi s kadrom. Neke osobe ostvaruju milionske prihode iz vana, svi freelanceri su stratifikovani prema prihodima. Ako su vasi iznosi manji, to nije bas da vas niko nije skontao, nego samo nisu imali vremena da se bave vama...
Licno bih vam savjetovao da napravite strukturu primanja (pretplata vs. donacije) da i na ova primanja koja su pretplata, obracunate i uplatite porez, doprinose i predate AMS obrazac (ako ste u FBiH). Ako biste isli na ovu varijantu, bilo bi lijepo da angazujete racunovodju koji ce vam pomoci sastaviti dopis prema PUFBIH, radi dogovora oko definicije donacije :)
Last edited by Fanzi on 04/11/2021 14:14, edited 1 time in total.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6034 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Komentar prijavljen. Ako sam došao da trpim uvrede, odoh :)
Želite poslovati legalno? Dajem vam besplatno tumačenje propisa. Na vama je da rizikujete i snosite posljedice.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6035 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

un1ted wrote: 04/11/2021 11:22
Fanzi wrote: 04/11/2021 11:20 Komentar prijavljen. Ako sam došao da trpim uvrede, odoh
Pusti ba budale. Tvoji komentari su odlicni i dobronamjerni, te hvala na tome! Nadam se da ces komentarima pomocni mnogima, jer racunovodstvo nije procitati clan zakona.

Nadam se da ce ti kojima pomognes privatno te kontaktirati i "zakupiti" tvoje usluge :)
Ko god se javi privatno, ima dzaba uslugu. Ne zelim nikom nista naplatiti. Ako nesto bas ne budem znao, iskopat cemo nesto zajednicki. Imam dvoje male djece, pa ako ne stignem odgovoriti u roku 24h nemojte zamjeriti :)
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6036 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Samo se ne osvrci na upadice. Ti si strucnjak u svom poslu, a "mi" koji procitamo par zakona mislimo da mozemo ravnopravno seruckati. Izvinjavam se na izrazu, nema nekog drugog kojeg mogu iskoristiti :D
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#6037 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

Fanzi wrote: 04/11/2021 11:01

4. Trenutno nisam u sistemu PDV, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluge pruzas u inostranstvu

Da se razumijemo, samo zbog prirode posla kojim se bavite (izvoz usluga) i ukupnog godisnjeg prometa (koji ce preci 50.000 KM, odnosno 75.000 KM po novom propisu koji ce uskoro doci na snagu), biti cete u obavezi registrovati se za PDV. Po novom propisu o obrtnistvu, to mozete uraditi i kao obrt, i kao firma d.o.o.
Prema propisima o PDV, mjestom prometa kod usluga, smatra se mjesto gdje se nalazi rezidentnost primaoca usluge. Obzirom da je primalac usluge u Njemackoj, vi cete PDV obracunavati po stopi 0%, uz obavezu da pribavite dvoje: registraciju poreznog obveznika (partnera iz Njemacke) i da na svakoj fakturi navedete zakonski osnov po kojem ste oslobodjeni od obracuna PDV. Plus na ovo sve, imate obavezu sacini mjesecnu PDV prijavu.
Za sve ulazne fakture koje budete imali (npr. struja, racun, telefon), u ovoj varijanti biste mogli imati povrat PDV od drzave, sto vam se i isplati.

Jesi li siguran za PDV? Koliko znam, iz iskustva (nije freelancing) da je stav UINO da gledaju gdje se usluga vršila, znaci ako ne moze da dokaze da je bio u Njemackoj dok je obavljao posao trazit ce mu da plati PDV.
99%
Mislim, moze se tu jos nadmudrivati s njima i pravilnicima, jos ici i na sud da ispravljas krive Drine... Samo se ne isplati ako nisi dovoljno finansijski jak.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6038 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

DaffyDuck wrote: 04/11/2021 11:26
Fanzi wrote: 04/11/2021 11:01

4. Trenutno nisam u sistemu PDV, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluge pruzas u inostranstvu

Da se razumijemo, samo zbog prirode posla kojim se bavite (izvoz usluga) i ukupnog godisnjeg prometa (koji ce preci 50.000 KM, odnosno 75.000 KM po novom propisu koji ce uskoro doci na snagu), biti cete u obavezi registrovati se za PDV. Po novom propisu o obrtnistvu, to mozete uraditi i kao obrt, i kao firma d.o.o.
Prema propisima o PDV, mjestom prometa kod usluga, smatra se mjesto gdje se nalazi rezidentnost primaoca usluge. Obzirom da je primalac usluge u Njemackoj, vi cete PDV obracunavati po stopi 0%, uz obavezu da pribavite dvoje: registraciju poreznog obveznika (partnera iz Njemacke) i da na svakoj fakturi navedete zakonski osnov po kojem ste oslobodjeni od obracuna PDV. Plus na ovo sve, imate obavezu sacini mjesecnu PDV prijavu.
Za sve ulazne fakture koje budete imali (npr. struja, racun, telefon), u ovoj varijanti biste mogli imati povrat PDV od drzave, sto vam se i isplati.

Jesi li siguran za PDV? Koliko znam, iz iskustva (nije freelancing) da je stav UINO da gledaju gdje se usluga vršila, znaci ako ne moze da dokaze da je bio u Njemackoj dok je obavljao posao trazit ce mu da plati PDV.
99%
Mislim, moze se tu jos nadmudrivati s njima i pravilnicima, jos ici i na sud da ispravljas krive Drine... Samo se ne isplati ako nisi dovoljno finansijski jak.
Zavisi od usluga.. usluge advokata npr. su ovdje iako je kupac u Njemackoj, ali IT je 0%. Ali se mora dokazati. Broj pasosa za fizicko lice, sto je smijesno jer niko nece dati, ili potvrda o poreskoj registraciji.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#6039 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

Fanzi wrote: 04/11/2021 11:20 Komentar prijavljen. Ako sam došao da trpim uvrede, odoh :)
Želite poslovati legalno? Dajem vam besplatno tumačenje propisa. Na vama je da rizikujete i snosite posljedice.
Sta ako radis za nasu firmu u BIH full time i plus freelancas sa strane preko payoneera ? Koja je najbolja legalna opcija ?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#6040 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

DaffyDuck wrote: 04/11/2021 11:26
Fanzi wrote: 04/11/2021 11:01

4. Trenutno nisam u sistemu PDV, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluge pruzas u inostranstvu

Da se razumijemo, samo zbog prirode posla kojim se bavite (izvoz usluga) i ukupnog godisnjeg prometa (koji ce preci 50.000 KM, odnosno 75.000 KM po novom propisu koji ce uskoro doci na snagu), biti cete u obavezi registrovati se za PDV. Po novom propisu o obrtnistvu, to mozete uraditi i kao obrt, i kao firma d.o.o.
Prema propisima o PDV, mjestom prometa kod usluga, smatra se mjesto gdje se nalazi rezidentnost primaoca usluge. Obzirom da je primalac usluge u Njemackoj, vi cete PDV obracunavati po stopi 0%, uz obavezu da pribavite dvoje: registraciju poreznog obveznika (partnera iz Njemacke) i da na svakoj fakturi navedete zakonski osnov po kojem ste oslobodjeni od obracuna PDV. Plus na ovo sve, imate obavezu sacini mjesecnu PDV prijavu.
Za sve ulazne fakture koje budete imali (npr. struja, racun, telefon), u ovoj varijanti biste mogli imati povrat PDV od drzave, sto vam se i isplati.

Jesi li siguran za PDV? Koliko znam, iz iskustva (nije freelancing) da je stav UINO da gledaju gdje se usluga vršila, znaci ako ne moze da dokaze da je bio u Njemackoj dok je obavljao posao trazit ce mu da plati PDV.
99%
Mislim, moze se tu jos nadmudrivati s njima i pravilnicima, jos ici i na sud da ispravljas krive Drine... Samo se ne isplati ako nisi dovoljno finansijski jak.
Nadjes advokata koji pristaje da te zastupa uz placanje po procentu od iznosa poslije dobijene presude a ne fiksno po nekoj tarifi. Ako je advokat sa znanjem i zna da ce dobiti slucaj bez problema ce pristati na procenat od dobijene sume.
Last edited by mirsek on 04/11/2021 11:40, edited 1 time in total.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6041 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

@DaffyDuck
Posmatra se vrsta usluge koja je pružena.
U svom komentaru sam naveo da imam potrebu dodatno komunicirati s forumašem, da vidimo o čemu je tačno riječ.
Kada sam napisao svoj komentar, išao sam s pretpostavkom da je riječ o osobi koja se bavi programiranjem.
S aspekta rezidentnosti:
Prema odredbi člana 15. stav (2) tačka 4. podtačka c) Zakona o porezu na dodatu vrijednost (“Službeni glasnik BiH”, broj: 09/05, 35/05 i 100/08) mjestom gdje se vrši promet usluga smatra se da se nalazi u BiH kada se radi o mjestu gdje primalac usluge obavlja djelatnost, ima stalno sjedište, stalnu adresu ili uobičajeno prebivalište, ako se radi o uslugama savjetnika, inženjera, advokata, revizora, računovođa, tumača, obrade podataka i davanja podataka.
Po meni, ovo spada u digitalne usluge, koje nisu navedene precizno zakonom (kao termin; na žalost, u prijedlogu novog zakona neće biti ove definicije). Tako nastupi problem: po meni, programeri rade posao inžinjera, obrade podataka i davanja podataka. UIO može to tumačiti drugačije. Raspitat ću se tokom dana i javiti se.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6042 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

mirsek wrote: 04/11/2021 11:35
Fanzi wrote: 04/11/2021 11:20 Komentar prijavljen. Ako sam došao da trpim uvrede, odoh :)
Želite poslovati legalno? Dajem vam besplatno tumačenje propisa. Na vama je da rizikujete i snosite posljedice.
Sta ako radis za nasu firmu u BIH full time i plus freelancas sa strane preko payoneera ? Koja je najbolja legalna opcija ?
Najbezbolnije je na devizni racun primati novce jer se vidi ko salje pare. Kad je npr. PayPal postavlja se milion pitanja jer banke ne znaju ko stoji iza PayPal, pa je onda problem.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6043 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

mirsek wrote: 04/11/2021 11:35
Fanzi wrote: 04/11/2021 11:20 Komentar prijavljen. Ako sam došao da trpim uvrede, odoh :)
Želite poslovati legalno? Dajem vam besplatno tumačenje propisa. Na vama je da rizikujete i snosite posljedice.
Sta ako radis za nasu firmu u BIH full time i plus freelancas sa strane preko payoneera ? Koja je najbolja legalna opcija ?
1. Nastavljaš raditi kod poslodavca
2. Nastaviti freelancati
3. Primanja nastaviti primati preko Payoneera (uz ogroman rizik potencijalne kazne), ili ih prebaciti na Paypal-uvezati s računom (tvoja individualna odluka, cijeneći rizik).
4. Ostvarena primanja putem računa - obustaviti porez, PIO, zdravstvo (ukupan teret na 100 KM, 10,88 KM-FBiH, 36,33 KM Republika Srpska) i predati AMS PUFBIH/1002+DL3 (Republika Srpska).

EDIT: Ispravka, nije 18,50 KM nego 10,88 KM.
Last edited by Fanzi on 04/11/2021 12:01, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#6044 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

pinkman wrote: 04/11/2021 11:41
mirsek wrote: 04/11/2021 11:35
Sta ako radis za nasu firmu u BIH full time i plus freelancas sa strane preko payoneera ? Koja je najbolja legalna opcija ?
Najbezbolnije je na devizni racun primati novce jer se vidi ko salje pare. Kad je npr. PayPal postavlja se milion pitanja jer banke ne znaju ko stoji iza PayPal, pa je onda problem.
Nisam upratio, jesu li imali problema oni sto imaju payoneer i koji samo kupuju online i eventualno podignu kes sa ATM-a negdje u svijetu ?
Last edited by mirsek on 04/11/2021 12:28, edited 1 time in total.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#6045 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Kruler »

Tvrdorah wrote: 04/11/2021 09:31
Okvir5 wrote: 23/10/2021 12:55 Trenutno sam zaposlen u BiH i imam svoj obrt (dopunsku djelatnost) pored toga da sto sam zaposlen. Planiram dati otkaz jer sam dogovorio da radim freelancing za jednu njemacku firmu. Oni bi me rado uposlili ali nemaju podruznicu u BiH. Dogovorio sam da me placaju mjesecno 4170 eura, zanima me koji mi je najoblji nacin da primam novac. Ne moram dizati kes, godi mi i da je na kartici.

Meni je najveci problem oko poreza sto se mora platiti sutra isti dan nakon primanja novca a ja sam stalno na putu i nisam u mogucnosti to raditi. Zanima me koje su mi opcije. Da li mogu promijeniti ovu dopunsku djelatnost u primarnu i onda placati porez na dohotak 10% kao i dosad? Trenutno nisam u PDV-u ali cu sa ovime sigurno uci, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluga pruzas u insotranstvu.

Kakve su moje obaveze ako me placaju preko Payoneer-a? Imam njihovu karticu, i sad npr ako mi ljezu kod njih pare i ja ih ne dizem i ne povlacim, nego samo peglam karticu, jesam onda duzan platiti porez? Mislim nekad bih i povukao ako je potrebno, u tom slucaju znam da moram platiti porez. Meni godi i da ne dizem kes ako ne moram porez platiti.

Molim Vas da mi kazete koja je najisplativija opcija za mene a da je legalna.

Hvala


P.S. Imam i doo firmu ali tu nisam u vlasnistcu 100% ali ako ima nesto da mogu iskombinovati, dobro bi bilo jer mi je poslovni partner dobar drug.
Imam donekle slicnu situaciju kao citirani kolega. Imam poslodavca u EU zemlji, koji me zeli uposliti da radim za njega puno radno vrijeme. Problem je na koji nacin da me placa? Posto je i njemu potreban racun za uslugu, kako bi to mogao pravdati poreznoj upravi u svojoj zemlji. Nemam sopstvene firme. Da li postoje firme koje nude ovakve usluge?
Trenutno može preko: https://www.letsdeel.com/hire-employees ... erzegovina

Od Q4 ove godine moći će i preko: https://remote.com/country-explorer/bos ... erzegovina
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#6046 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

Fanzi wrote: 04/11/2021 11:44
mirsek wrote: 04/11/2021 11:35
Sta ako radis za nasu firmu u BIH full time i plus freelancas sa strane preko payoneera ? Koja je najbolja legalna opcija ?
1. Nastavljaš raditi kod poslodavca
2. Nastaviti freelancati
3. Primanja nastaviti primati preko Payoneera (uz ogroman rizik potencijalne kazne), ili ih prebaciti na Paypal-uvezati s računom (tvoja individualna odluka, cijeneći rizik).
4. Ostvarena primanja putem računa - obustaviti porez, PIO, zdravstvo (ukupan teret na 100 KM, 18,5 KM-FBiH, 36,33 KM Republika Srpska) i predati AMS PUFBIH/1002+DL3 (Republika Srpska).
Domaci poslodavac je sve legalno, full prijava, samo ovaj dio freelancinga sto ide preko payoneera kako regulisati.. ispod 50.000 KM je godisnje ovaj payoneer promet, trenutno.
Jel ide 20% odbitka na troskove freelancinga pa od preostale sume 4% zdravstveno pa od preostale sume 10% poreza( ide li ovaj porez ako je promet manji od 50.000 KM) i to je to ?
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6047 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Evo obracuna za freelancera iz BiH

Prihod legao 04.11.2021. godine u iznosu 1.000 KM.
Porezna obaveza nastupa najkasnije do sutra, uključujući i prijavu putem AMS obrasca.

Obračun:

Net amount 1.000,00
Witholded (20%) 200,00
Pre-contrbasis 800,00
Health contr. 4% 32,00
Tax basis 768,00
Tax 10% 76,80

Dakle, od ukupnog primanja 1.000 KM, državi ste dali 108,80 KM. Vama ostaje 891,20 KM.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#6048 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

Fanzi wrote: 04/11/2021 11:59 Evo obracuna za freelancera iz BiH

Prihod legao 04.11.2021. godine u iznosu 1.000 KM.
Porezna obaveza nastupa najkasnije do sutra, uključujući i prijavu putem AMS obrasca.

Obračun:

Net amount 1.000,00
Witholded (20%) 200,00
Pre-contrbasis 800,00
Health contr. 4% 32,00
Tax basis 768,00
Tax 10% 76,80

Dakle, od ukupnog primanja 1.000 KM, državi ste dali 108,80 KM.
Da, to je to :thumbup: . I jel predlazes da se ovako to regulise kao obicni freelancer ili da se ide na obrt, doo, ili zavisi od prihoda ?
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6049 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Sve zavisi.
Ako radite preko Upworka, Fiverra, Freelancera, predlažem da nastavite sve raditi kao fizičko lice-freelancer, bez registrovane poslovne djelatnosti.
Ako se nađete u problemu kao drugi forumaši, da imate direktnog partnera-poslodavca, da vam traže fakturu, radi partnera i radi sebe: registrovati ili obrt, ili firmu d.o.o.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6050 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

DaffyDuck wrote: 04/11/2021 11:26
Fanzi wrote: 04/11/2021 11:01

4. Trenutno nisam u sistemu PDV, medjutim cuo sam da nema PDV-a ako usluge pruzas u inostranstvu

Da se razumijemo, samo zbog prirode posla kojim se bavite (izvoz usluga) i ukupnog godisnjeg prometa (koji ce preci 50.000 KM, odnosno 75.000 KM po novom propisu koji ce uskoro doci na snagu), biti cete u obavezi registrovati se za PDV. Po novom propisu o obrtnistvu, to mozete uraditi i kao obrt, i kao firma d.o.o.
Prema propisima o PDV, mjestom prometa kod usluga, smatra se mjesto gdje se nalazi rezidentnost primaoca usluge. Obzirom da je primalac usluge u Njemackoj, vi cete PDV obracunavati po stopi 0%, uz obavezu da pribavite dvoje: registraciju poreznog obveznika (partnera iz Njemacke) i da na svakoj fakturi navedete zakonski osnov po kojem ste oslobodjeni od obracuna PDV. Plus na ovo sve, imate obavezu sacini mjesecnu PDV prijavu.
Za sve ulazne fakture koje budete imali (npr. struja, racun, telefon), u ovoj varijanti biste mogli imati povrat PDV od drzave, sto vam se i isplati.

Jesi li siguran za PDV? Koliko znam, iz iskustva (nije freelancing) da je stav UINO da gledaju gdje se usluga vršila, znaci ako ne moze da dokaze da je bio u Njemackoj dok je obavljao posao trazit ce mu da plati PDV.
99%
Mislim, moze se tu jos nadmudrivati s njima i pravilnicima, jos ici i na sud da ispravljas krive Drine... Samo se ne isplati ako nisi dovoljno finansijski jak.
Da potvrdim za PDV: 0,00%. Nije bitno da li je u BiH ili Njemačkoj vršena usluga. Ako poznajete nekoga da mu je tako naloženo od UIO, spojite me...
Post Reply