Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#6226 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kusur »

Fanzi wrote: 18/11/2021 09:20 Juče smo imali neki sastanak, na kojem se diskutovala izmjena propisa.
Vlada FBiH ne nalazi razumijevanje za bilo kakve prijedloge i insistira na predloženom tekstu propisa o dohotku i doprinosima.
To, dakle, uključuje i probleme ljudi koji se bave freelancingom kod nas.
Kada će novi zakoni? Nema volje među poslanicima (opstrukcije HDZ), ali ima pritiska da se zakoni usvoje prije nego uđu u izbornu trku naredne godine.

Imam indicije (ne konkretnu informaciju) da PUFBiH ima spoznaje i za Payoneer. Pisao sam o rizicima korištenja Payoneera s aspekta važećih propisa, pa Vam iz najbolje namjere govorim da ne preuzimate rizik koji ne biste kasnije mogli finansijski podnijeti. Bolje platiti 4 i 10 posto, nego se kasnije baviti puno većim iznosima kazni.

Ne samo da ste vi razočarani, nego smo i mi. Zbog svega želim napustiti posao kojim se bavim, jer je sve besmisleno. Ne bih da zvučim patetično, ni kataklizmično. Možda sutra nastavim raditi posao, jer je to trenutno što najbolje umijem. No, vjerujte puno je lakše imati konkretan zadatak, posao, nešto što se može mjeriti prema outputu kojeg napravite, nego ovo naše. Nas 5 se može okupiti oko jednog problema i da svi damo (pogrešno) mišljenje.
ne bih da sipam so na ranu, ali koja je isplativost koriscena Payoneera sa trenutnim zakonima? Govorim kao freelancer. Dok isprebacujes pare s Payoneera i podignes ih na nekoliko bankomata, sigurno izgubis 4-5% novca. A onda je bolje primiti normalno na racun i platiti 10+4% - 20% odbitka i biti rahat.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6227 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

mirsek wrote: 18/11/2021 13:38
ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:30

Ne možeš se odjaviti, jer to nije pitanje bilo kakve prijave. Možeš bukvalno živjeti u pećini bez dodira sa civilizacijom, ali ti si još uvijek poreski rezident FBiH, zato što si fizički prisutan tu. Koristiš FBiH pećinu i loviš FBiH divljač oko pećine. :D

Samim tim, odjavljuješ se tako što se preseliš. Ovo što mirsek spominje za pola godine vrijedi ako živiš na dvije lokacije.
Al vidi sta su se "dosjetili" u RS... :-)
Image
Da, ima i toga. Iznad određenog praga primanja, Americi plaćaš porez gdje god da si. :D
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#6228 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by morelSeLezat »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:39
morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:35

Kakve ces tacno koristi imati od duplih doprinosa i zdravstva? Sta, kad odes u bolnicu da moraa sve kupiti pa se ganjaj za povrat, iako si vec masno platio sve
Kako misliš duplih?
Radis u nekoj firmi u SA, prijavljen na punu platu i sve, kao fizicko lice radis za amerikance npr i lijeze ti uplata za koju uplacujes 10+4% svaki mjesec, a sad ces na to sve morari placati sve kao i firma sto placa iako nikakve koristi nemas?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6229 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:43
ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:39

Kako misliš duplih?
Radis u nekoj firmi u SA, prijavljen na punu platu i sve, kao fizicko lice radis za amerikance npr i lijeze ti uplata za koju uplacujes 10+4% svaki mjesec, a sad ces na to sve morari placati sve kao i firma sto placa iako nikakve koristi nemas?
Ne, koliko sam ja shvatio, ako plaćaš doprinose po osnovu ugovora o radu, na dodatni dohodak ćeš plaćati samo porez na dohodak. Tako je stvar riješena i u nekim evropskim zakonodavstvima.
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#6230 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by morelSeLezat »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:45
morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:43
Radis u nekoj firmi u SA, prijavljen na punu platu i sve, kao fizicko lice radis za amerikance npr i lijeze ti uplata za koju uplacujes 10+4% svaki mjesec, a sad ces na to sve morari placati sve kao i firma sto placa iako nikakve koristi nemas?
Ne, koliko sam ja shvatio, ako plaćaš doprinose po osnovu ugovora o radu, na dodatni dohodak ćeš plaćati samo porez na dohodak. Tako je stvar riješena i u nekim evropskim zakonodavstvima.
Znaci ko i sad? To je ok onda, ovo bas ne bi imalo smisla, ali treba vidjeti da sta ne promjene sad ako procitaju ovu konverzaciju na forumu :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6231 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:49
ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:45

Ne, koliko sam ja shvatio, ako plaćaš doprinose po osnovu ugovora o radu, na dodatni dohodak ćeš plaćati samo porez na dohodak. Tako je stvar riješena i u nekim evropskim zakonodavstvima.
Znaci ko i sad? To je ok onda, ovo bas ne bi imalo smisla, ali treba vidjeti da sta ne promjene sad ako procitaju ovu konverzaciju na forumu :mrgreen:
Tako su najavili. Sad je razlika što ne plaćaš doprinose čak i ako ne radiš nigdje po ugovoru o radu. To više neće biti moguće.
User avatar
canvra888
Posts: 4457
Joined: 09/07/2021 15:03

#6232 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:45
morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:43
Radis u nekoj firmi u SA, prijavljen na punu platu i sve, kao fizicko lice radis za amerikance npr i lijeze ti uplata za koju uplacujes 10+4% svaki mjesec, a sad ces na to sve morari placati sve kao i firma sto placa iako nikakve koristi nemas?
Ne, koliko sam ja shvatio, ako plaćaš doprinose po osnovu ugovora o radu, na dodatni dohodak ćeš plaćati samo porez na dohodak. Tako je stvar riješena i u nekim evropskim zakonodavstvima.
I penziono, pored poreza.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#6233 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

kusur wrote: 18/11/2021 13:40
Fanzi wrote: 18/11/2021 09:20 Juče smo imali neki sastanak, na kojem se diskutovala izmjena propisa.
Vlada FBiH ne nalazi razumijevanje za bilo kakve prijedloge i insistira na predloženom tekstu propisa o dohotku i doprinosima.
To, dakle, uključuje i probleme ljudi koji se bave freelancingom kod nas.
Kada će novi zakoni? Nema volje među poslanicima (opstrukcije HDZ), ali ima pritiska da se zakoni usvoje prije nego uđu u izbornu trku naredne godine.

Imam indicije (ne konkretnu informaciju) da PUFBiH ima spoznaje i za Payoneer. Pisao sam o rizicima korištenja Payoneera s aspekta važećih propisa, pa Vam iz najbolje namjere govorim da ne preuzimate rizik koji ne biste kasnije mogli finansijski podnijeti. Bolje platiti 4 i 10 posto, nego se kasnije baviti puno većim iznosima kazni.

Ne samo da ste vi razočarani, nego smo i mi. Zbog svega želim napustiti posao kojim se bavim, jer je sve besmisleno. Ne bih da zvučim patetično, ni kataklizmično. Možda sutra nastavim raditi posao, jer je to trenutno što najbolje umijem. No, vjerujte puno je lakše imati konkretan zadatak, posao, nešto što se može mjeriti prema outputu kojeg napravite, nego ovo naše. Nas 5 se može okupiti oko jednog problema i da svi damo (pogrešno) mišljenje.
ne bih da sipam so na ranu, ali koja je isplativost koriscena Payoneera sa trenutnim zakonima? Govorim kao freelancer. Dok isprebacujes pare s Payoneera i podignes ih na nekoliko bankomata, sigurno izgubis 4-5% novca. A onda je bolje primiti normalno na racun i platiti 10+4% - 20% odbitka i biti rahat.
Problem je sto i dalje ima poslodavaca u BIH koji "njeguju" takav oblik placanja dijela plate.
Kad radis full za stranca a tih 5% razlike ti ne znaci puno onda je bolje sve odmah platiti.
Mada, ako su ti primanja npr. 8000-9000 KM bruto mjesecno sto je vrlo moguce za nekog seniora koji radi za zapadnu firmu, 5% je oko 400-450 KM mjesecno sto je za godinu dana oko 5000 KM a to vec nije mala cifra.
Last edited by mirsek on 18/11/2021 14:02, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6234 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

canvra888 wrote: 18/11/2021 13:59
ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:45

Ne, koliko sam ja shvatio, ako plaćaš doprinose po osnovu ugovora o radu, na dodatni dohodak ćeš plaćati samo porez na dohodak. Tako je stvar riješena i u nekim evropskim zakonodavstvima.
I penziono, pored poreza.
Jesi siguran? Imaš li izvor?
User avatar
canvra888
Posts: 4457
Joined: 09/07/2021 15:03

#6235 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 14:02
canvra888 wrote: 18/11/2021 13:59

I penziono, pored poreza.
Jesi siguran? Imaš li izvor?
https://youtu.be/hg0btLSbjzw?t=1268

Fadilov ekonomski savjetnik.
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#6236 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by morelSeLezat »

canvra888 wrote: 18/11/2021 14:28
ExNihilo wrote: 18/11/2021 14:02

Jesi siguran? Imaš li izvor?
https://youtu.be/hg0btLSbjzw?t=1268

Fadilov ekonomski savjetnik.
Ali ovo je za ugovor o djelu?

A vidim evo poslije malo spomenuo je i ovo, ako imas ugovor o radu i ugovor o djelu ali ne spominje za inostrane uplate nista
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6237 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Primanja freelancera se suštinski i oporezuju kao ugovor o djelu.
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#6238 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by FrozenCastle »

Ali se ne trebaju tretirati isto jer ovdje sam sav teret snosiš a domaćim ugovorom o djelu - sam ne snosiš sav teret.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6239 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Ko snosi još teret domaćeg ugovor o djelu?
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#6240 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kusur »

mirsek wrote: 18/11/2021 14:01
kusur wrote: 18/11/2021 13:40

ne bih da sipam so na ranu, ali koja je isplativost koriscena Payoneera sa trenutnim zakonima? Govorim kao freelancer. Dok isprebacujes pare s Payoneera i podignes ih na nekoliko bankomata, sigurno izgubis 4-5% novca. A onda je bolje primiti normalno na racun i platiti 10+4% - 20% odbitka i biti rahat.
Problem je sto i dalje ima poslodavaca u BIH koji "njeguju" takav oblik placanja dijela plate.
Kad radis full za stranca a tih 5% razlike ti ne znaci puno onda je bolje sve odmah platiti.
Mada, ako su ti primanja npr. 8000-9000 KM bruto mjesecno sto je vrlo moguce za nekog seniora koji radi za zapadnu firmu, 5% je oko 400-450 KM mjesecno sto je za godinu dana oko 5000 KM a to vec nije mala cifra.
Nije mala cifra u slucaju seniora slazem se, ali s druge strane ako od svog novca zelis kupiti stan, auto, sta god iole skuplje, sumnjam da ces tek tako moci donijeti kesu kesa i kupiti. Novac se mora uvesti u legalne tokove i ozakoniti, a jedini nacin za to je primanje novca na bankovni racun i placanje poreza.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6241 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:20 Porez na dohodak je po zakonskoj definiciji obaveza fizičkog lica.
To niko ne spori. Medjutim @Fanzi gore navodi kako se inostrani novac mora primiti na devizni racun ili prodati banci u roku 3 dana tj da je ilegalno primati novac preko payoneer kartice i da su kazne 10-15k KM. Medjutim tu se navode samo pravna lica i banke u ovome sto je postavio a ne fizicka lica. Mislim da je na to mislio @mirsek

Moze li se ovo potvrditi, je li legalno dizati novac payoneer karticom uz naravno obavezu placanja poreza?
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6242 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

soha96 wrote: 18/11/2021 16:49
ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:20 Porez na dohodak je po zakonskoj definiciji obaveza fizičkog lica.
To niko ne spori. Medjutim @Fanzi gore navodi kako se inostrani novac mora primiti na devizni racun ili prodati banci u roku 3 dana tj da je ilegalno primati novac preko payoneer kartice i da su kazne 10-15k KM. Medjutim tu se navode samo pravna lica i banke u ovome sto je postavio a ne fizicka lica. Mislim da je na to mislio @mirsek

Moze li se ovo potvrditi, je li legalno dizati novac payoneer karticom uz naravno obavezu placanja poreza?
Tako sam i ja shvatio mirseka.
Pokusavam podici svijest o opasnosti naplate potrazivanja po uslugama putem Payoneer i sl. servisa u kontekstu Zakona o deviznom poslovanju FBiH.
Tema je otisla u pogresnom smjeru, a tice se vrlo prisutne nepravde koju svi osjecamo, jer PUFBiH sankcionise mikro i male poduzetnike za sitnice. Pri cemu u isto vrijeme imaju ogromne duznike u GRAS, Zeljeznicama, rudnicima, a da niko za puno teze oblike krsenja poreznih propisa ne trpi posljedice i kazne.

Jako je tesko mojoj struci pribliziti problematiku sirokim masama, jer su propisi slozeni. Nema jednog akta, nego je sve rascijepkano. Stoga sam u par svojih stavova htio samo razuvjeriti ljude da je jedan Payoneer bezopasan.
Nekako, sticem dojam da su ljudi naivni, bar po ovom sto pisu. Provalili su da postoji Payoneer, niko nije sankcionisan i svi misle da su pobijedili drzavu. Neki su previse filmova gledali.

Vise puta sam ponovio da je rijec o mojim stavovima i interpretacijama propisa. Konacnu rijec ce imati Porezna. Mozda nikada ne budu trazili podatke od Payoneer, mozda se zadovolje uplacenim porezom.

U konacnici, da zavrsim zasto je Payoneer u koliziji sa Zakonom o deviznom poslovanju.

Čl7 ZoDP

Plaćanje naplaćivanje i prijenos po tekućim i kapitalnim
poslovima između rezidenata i nerezidenata obavljaju banke, u skladu sa ovim Zakonom.


Da ga prevedem:

Placanje, naplacivanje i prijenos po tekucim (svi poslovi koji nisu kapitalni; podrazumijeva izvoz roba i usluga), izmedju rezidenata (uklj. firme, obrte i sva fizicka lica) i nerezidenata (svi koji nisu rezidenti) obavljaju banke (koje imaju dozvolu Agencije za bankarstvo FBiH, u skladu sa ovim Zakonom.

Zakon je kao rezidente prepoznao sva fizicka lica.

Čl62 t e predvidja kaznu od 10 do 15 hiljada maraka za nepostupanje po ovom clanu. On je bit svega. Ranije sam ga spominjao, samo sam se osvrnuo na jos jednu potencijalnu opasnost (koju mirsek nazva sivom zonom).

Freelancer radi preko Upworka i naplati novac preko Payoneer.
Porezna dobije info od Upwork i Payoneer o vasim transakcijama.

Zar zaista mislite da ce neko povjerovati da ste novac dobili na poklon, ne kao naknadu za izvrsene usluge? Nesto fol dobio sam od strica pare preko Western Union?

Nece proci. Cuvajte se!
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6243 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

Fanzi wrote: 18/11/2021 21:40
soha96 wrote: 18/11/2021 16:49

To niko ne spori. Medjutim @Fanzi gore navodi kako se inostrani novac mora primiti na devizni racun ili prodati banci u roku 3 dana tj da je ilegalno primati novac preko payoneer kartice i da su kazne 10-15k KM. Medjutim tu se navode samo pravna lica i banke u ovome sto je postavio a ne fizicka lica. Mislim da je na to mislio @mirsek

Moze li se ovo potvrditi, je li legalno dizati novac payoneer karticom uz naravno obavezu placanja poreza?
Tako sam i ja shvatio mirseka.
Pokusavam podici svijest o opasnosti naplate potrazivanja po uslugama putem Payoneer i sl. servisa u kontekstu Zakona o deviznom poslovanju FBiH.
Tema je otisla u pogresnom smjeru, a tice se vrlo prisutne nepravde koju svi osjecamo, jer PUFBiH sankcionise mikro i male poduzetnike za sitnice. Pri cemu u isto vrijeme imaju ogromne duznike u GRAS, Zeljeznicama, rudnicima, a da niko za puno teze oblike krsenja poreznih propisa ne trpi posljedice i kazne.

Jako je tesko mojoj struci pribliziti problematiku sirokim masama, jer su propisi slozeni. Nema jednog akta, nego je sve rascijepkano. Stoga sam u par svojih stavova htio samo razuvjeriti ljude da je jedan Payoneer bezopasan.
Nekako, sticem dojam da su ljudi naivni, bar po ovom sto pisu. Provalili su da postoji Payoneer, niko nije sankcionisan i svi misle da su pobijedili drzavu. Neki su previse filmova gledali.

Vise puta sam ponovio da je rijec o mojim stavovima i interpretacijama propisa. Konacnu rijec ce imati Porezna. Mozda nikada ne budu trazili podatke od Payoneer, mozda se zadovolje uplacenim porezom.

U konacnici, da zavrsim zasto je Payoneer u koliziji sa Zakonom o deviznom poslovanju.

Čl7 ZoDP

Plaćanje naplaćivanje i prijenos po tekućim i kapitalnim
poslovima između rezidenata i nerezidenata obavljaju banke, u skladu sa ovim Zakonom.


Da ga prevedem:

Placanje, naplacivanje i prijenos po tekucim (svi poslovi koji nisu kapitalni; podrazumijeva izvoz roba i usluga), izmedju rezidenata (uklj. firme, obrte i sva fizicka lica) i nerezidenata (svi koji nisu rezidenti) obavljaju banke (koje imaju dozvolu Agencije za bankarstvo FBiH, u skladu sa ovim Zakonom.

Zakon je kao rezidente prepoznao sva fizicka lica.

Čl62 t e predvidja kaznu od 10 do 15 hiljada maraka za nepostupanje po ovom clanu. On je bit svega. Ranije sam ga spominjao, samo sam se osvrnuo na jos jednu potencijalnu opasnost (koju mirsek nazva sivom zonom).

Freelancer radi preko Upworka i naplati novac preko Payoneer.
Porezna dobije info od Upwork i Payoneer o vasim transakcijama.

Zar zaista mislite da ce neko povjerovati da ste novac dobili na poklon, ne kao naknadu za izvrsene usluge? Nesto fol dobio sam od strica pare preko Western Union?

Nece proci. Cuvajte se!
Porez se mora platiti i to je bez ikakve sumnje. Kad tad ce doci payoneer na red i nema sanse da mogu povjerovati da porezna ne zna sve o tome samo jos ima dosta toga da pohvata kad su u pitanju banke i prisili ljude da placaju porez. Payoneer jednostavno nije dosao na red i to je to.

Ono sto je mene malo uznemirilo je ova prica o nelegalnosti same uplate novca iz vana putem Payoneera to jest da mora novac ici na devizni racun. Opet razmisljam, ne bi Payoneer nudio izdavanje kartice za Bosnu i Hercegovini da je nelegalno preko nje dizati novac zaradjen vani. Ne izdaju oni karticu bas u sve drzave.. A i veliki broj ljudi koristi payoneer u BiH, malo bi radikalno bilo tolikim ljudima naplatiti kazne od 10-15 hiljada KM.

A porez, ce doci kad tad na red. Payoneer izda listu svih korisnika iz BiH i to se za mjesec dva sve preceslja u poreznoj.
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#6244 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Piko18 »

Fanzi wrote: 18/11/2021 21:40
soha96 wrote: 18/11/2021 16:49

To niko ne spori. Medjutim @Fanzi gore navodi kako se inostrani novac mora primiti na devizni racun ili prodati banci u roku 3 dana tj da je ilegalno primati novac preko payoneer kartice i da su kazne 10-15k KM. Medjutim tu se navode samo pravna lica i banke u ovome sto je postavio a ne fizicka lica. Mislim da je na to mislio @mirsek

Moze li se ovo potvrditi, je li legalno dizati novac payoneer karticom uz naravno obavezu placanja poreza?
Tako sam i ja shvatio mirseka.
Pokusavam podici svijest o opasnosti naplate potrazivanja po uslugama putem Payoneer i sl. servisa u kontekstu Zakona o deviznom poslovanju FBiH.
Tema je otisla u pogresnom smjeru, a tice se vrlo prisutne nepravde koju svi osjecamo, jer PUFBiH sankcionise mikro i male poduzetnike za sitnice. Pri cemu u isto vrijeme imaju ogromne duznike u GRAS, Zeljeznicama, rudnicima, a da niko za puno teze oblike krsenja poreznih propisa ne trpi posljedice i kazne.

Jako je tesko mojoj struci pribliziti problematiku sirokim masama, jer su propisi slozeni. Nema jednog akta, nego je sve rascijepkano. Stoga sam u par svojih stavova htio samo razuvjeriti ljude da je jedan Payoneer bezopasan.
Nekako, sticem dojam da su ljudi naivni, bar po ovom sto pisu. Provalili su da postoji Payoneer, niko nije sankcionisan i svi misle da su pobijedili drzavu. Neki su previse filmova gledali.

Vise puta sam ponovio da je rijec o mojim stavovima i interpretacijama propisa. Konacnu rijec ce imati Porezna. Mozda nikada ne budu trazili podatke od Payoneer, mozda se zadovolje uplacenim porezom.

U konacnici, da zavrsim zasto je Payoneer u koliziji sa Zakonom o deviznom poslovanju.

Čl7 ZoDP

Plaćanje naplaćivanje i prijenos po tekućim i kapitalnim
poslovima između rezidenata i nerezidenata obavljaju banke, u skladu sa ovim Zakonom.


Da ga prevedem:

Placanje, naplacivanje i prijenos po tekucim (svi poslovi koji nisu kapitalni; podrazumijeva izvoz roba i usluga), izmedju rezidenata (uklj. firme, obrte i sva fizicka lica) i nerezidenata (svi koji nisu rezidenti) obavljaju banke (koje imaju dozvolu Agencije za bankarstvo FBiH, u skladu sa ovim Zakonom.

Zakon je kao rezidente prepoznao sva fizicka lica.

Čl62 t e predvidja kaznu od 10 do 15 hiljada maraka za nepostupanje po ovom clanu. On je bit svega. Ranije sam ga spominjao, samo sam se osvrnuo na jos jednu potencijalnu opasnost (koju mirsek nazva sivom zonom).

Freelancer radi preko Upworka i naplati novac preko Payoneer.
Porezna dobije info od Upwork i Payoneer o vasim transakcijama.

Zar zaista mislite da ce neko povjerovati da ste novac dobili na poklon, ne kao naknadu za izvrsene usluge? Nesto fol dobio sam od strica pare preko Western Union?

Nece proci. Cuvajte se!
A čega da se čuvamo?
Da se čuvam države koja mi 5 i kusur godina uzma zdravstveno na osnovu ugovora o dijelu koje je otislo svugdje samo ne meni. Da se čuvam drzave koja nezakonito uzima lovu od eko testa.
Neka me traze po payoneeru. Dosta sto mi se od plate odbija i silnih ugovora i to je previse.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6245 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Piko18 wrote: 18/11/2021 22:29 A čega da se čuvamo?
Covjek je dao dobronamjeran sajvet onima koji misle da zive u ovoj drzavi, ostvare se materijalno. Ako ti drzava sjedne na glavu, platiti ces sve s kamatom.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6246 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Nije ni njima u cilju da kažnjavaju što si primio novac na Payoneer. Samo daj dio novca. :D
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6247 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

un1ted wrote: 18/11/2021 22:37
Piko18 wrote: 18/11/2021 22:29 A čega da se čuvamo?
Covjek je dao dobronamjeran sajvet onima koji misle da zive u ovoj drzavi, ostvare se materijalno. Ako ti drzava sjedne na glavu, platiti ces sve s kamatom.
Normalno. Pusti pricu drzava ovakva, drzava onakva. Nece te to spasiti kad dodjes na red.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6248 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 22:45 Nije ni njima u cilju da kažnjavaju što si primio novac na Payoneer. Samo daj dio novca. :D
Ma sve je od njih moguce. I da se vode tom politikom dok radis. Pa kad prestanes onda ide i otpremnina, 15k kazna za koristenje payoneera :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6249 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

soha96 wrote: 18/11/2021 22:46
ExNihilo wrote: 18/11/2021 22:45 Nije ni njima u cilju da kažnjavaju što si primio novac na Payoneer. Samo daj dio novca. :D
Ma sve je od njih moguce. I da se vode tom politikom dok radis. Pa kad prestanes onda ide i otpremnina, 15k kazna za koristenje payoneera :D
Mogli su lupati kazne i freelancerima za nepodnošenje prijava, pa nisu. Samo daj pare.
User avatar
canvra888
Posts: 4457
Joined: 09/07/2021 15:03

#6250 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

soha96 wrote: 18/11/2021 22:27
Fanzi wrote: 18/11/2021 21:40

Tako sam i ja shvatio mirseka.
Pokusavam podici svijest o opasnosti naplate potrazivanja po uslugama putem Payoneer i sl. servisa u kontekstu Zakona o deviznom poslovanju FBiH.
Tema je otisla u pogresnom smjeru, a tice se vrlo prisutne nepravde koju svi osjecamo, jer PUFBiH sankcionise mikro i male poduzetnike za sitnice. Pri cemu u isto vrijeme imaju ogromne duznike u GRAS, Zeljeznicama, rudnicima, a da niko za puno teze oblike krsenja poreznih propisa ne trpi posljedice i kazne.

Jako je tesko mojoj struci pribliziti problematiku sirokim masama, jer su propisi slozeni. Nema jednog akta, nego je sve rascijepkano. Stoga sam u par svojih stavova htio samo razuvjeriti ljude da je jedan Payoneer bezopasan.
Nekako, sticem dojam da su ljudi naivni, bar po ovom sto pisu. Provalili su da postoji Payoneer, niko nije sankcionisan i svi misle da su pobijedili drzavu. Neki su previse filmova gledali.

Vise puta sam ponovio da je rijec o mojim stavovima i interpretacijama propisa. Konacnu rijec ce imati Porezna. Mozda nikada ne budu trazili podatke od Payoneer, mozda se zadovolje uplacenim porezom.

U konacnici, da zavrsim zasto je Payoneer u koliziji sa Zakonom o deviznom poslovanju.

Čl7 ZoDP

Plaćanje naplaćivanje i prijenos po tekućim i kapitalnim
poslovima između rezidenata i nerezidenata obavljaju banke, u skladu sa ovim Zakonom.


Da ga prevedem:

Placanje, naplacivanje i prijenos po tekucim (svi poslovi koji nisu kapitalni; podrazumijeva izvoz roba i usluga), izmedju rezidenata (uklj. firme, obrte i sva fizicka lica) i nerezidenata (svi koji nisu rezidenti) obavljaju banke (koje imaju dozvolu Agencije za bankarstvo FBiH, u skladu sa ovim Zakonom.

Zakon je kao rezidente prepoznao sva fizicka lica.

Čl62 t e predvidja kaznu od 10 do 15 hiljada maraka za nepostupanje po ovom clanu. On je bit svega. Ranije sam ga spominjao, samo sam se osvrnuo na jos jednu potencijalnu opasnost (koju mirsek nazva sivom zonom).

Freelancer radi preko Upworka i naplati novac preko Payoneer.
Porezna dobije info od Upwork i Payoneer o vasim transakcijama.

Zar zaista mislite da ce neko povjerovati da ste novac dobili na poklon, ne kao naknadu za izvrsene usluge? Nesto fol dobio sam od strica pare preko Western Union?

Nece proci. Cuvajte se!
Porez se mora platiti i to je bez ikakve sumnje. Kad tad ce doci payoneer na red i nema sanse da mogu povjerovati da porezna ne zna sve o tome samo jos ima dosta toga da pohvata kad su u pitanju banke i prisili ljude da placaju porez. Payoneer jednostavno nije dosao na red i to je to.

Ono sto je mene malo uznemirilo je ova prica o nelegalnosti same uplate novca iz vana putem Payoneera to jest da mora novac ici na devizni racun. Opet razmisljam, ne bi Payoneer nudio izdavanje kartice za Bosnu i Hercegovini da je nelegalno preko nje dizati novac zaradjen vani. Ne izdaju oni karticu bas u sve drzave.. A i veliki broj ljudi koristi payoneer u BiH, malo bi radikalno bilo tolikim ljudima naplatiti kazne od 10-15 hiljada KM.

A porez, ce doci kad tad na red. Payoneer izda listu svih korisnika iz BiH i to se za mjesec dva sve preceslja u poreznoj.
Ma Fanzi je full dobronamjeran čovjek koji dobrovoljno odvaja svoje vrijeme da izađe u susret bilo kome (a i široj masi) da pripomogne u raznim nedoumicama, mislim da je svako i njegovo lično mišljenje i 'isprepadanija' tendencija dobronamjerna i potencijalna aspiracija ka manjem riziku. Niko ga ne tjera na to, sam čovjek želi pomoći.

I ja sam se isto pitao što se tiče Payoneera i možda 'reach-a' da baš apsolutno svima pišu kazne po 15.000 KM koji su ga samo i koristili. Ali odličan savjet - vjerovatno da je dobar potez da se izmire poreska dugovanja ostvarena preko Payoneera, jer će vjerovatno i poreska onda uvažiti samovoljno prijavljivanje poreza pa će malo popustljivije gledati na korištenje Payoneera općenito što se tiče tog poreznog obveznika.
Post Reply