Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6651 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by n+1 »

soha96 wrote: 08/08/2022 13:30
n+1 wrote: 08/08/2022 13:25 Obaveza je da imaš, ukoliko koristiš olakšicu, bez obzira jesi li fizičko lice ili obrt. Niko ti neće tražiti...dok jednom ne zatraži. :D
Pa to ne znam, je li koristimo olaksicu ili ne koristimo. :mrgreen:

Freelancer, bez obrta, preko 50k godisnje. Da li postoji uopste obaveza placanja pdva u ovom slucaju ili si samo oslobodjen na osnovu izvoza koji moras dokazati?
To drugo.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6652 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

n+1 wrote: 08/08/2022 13:31
soha96 wrote: 08/08/2022 13:30

Pa to ne znam, je li koristimo olaksicu ili ne koristimo. :mrgreen:

Freelancer, bez obrta, preko 50k godisnje. Da li postoji uopste obaveza placanja pdva u ovom slucaju ili si samo oslobodjen na osnovu izvoza koji moras dokazati?
To drugo.
:thumbup: :kiss:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6653 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

soha96 wrote: 08/08/2022 12:32
pinkman wrote: 08/08/2022 12:05 Morate dokazati da je izvoz, a to se dokazuje kopijom pasosa ako je klijent fizicko lice ili potvrdom o poreskoj registraciji ako je pravno lice.
Mora li za obicni freelance bez obrta? Nisam cuo da su nekole trazili da to dokazu.
Kad imas preko 50.000 KM prometa ulazis u PDV. Ako radis izvoz softwarea onda imas pravo da obracunas 0% PDV-a (jer ce kupac tj. primalac usluge obracunati ulazni PDV).

Ali, moras dokazati da je izvoz.

Clan 21. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na PDV kaze:
(9) Pri vršenju usluga iz člana 15. stav 2. tačka 4. i 5. Zakona u slučajevima da primalac usluge nije poreski obveznik na teritoriji BiH, odnosno nema svoje prebivalište u BiH, davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobađanje od obaveze obračunavanja PDV-a, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizičko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreskog obveznika.
Ugovor sa klijentom je takodjer pozeljan da ne bi mogli osporiti da su u pitanju usluge software-a jer neke druge usluge nemaju pravo nultog PDV-a na izvoz. Ugovor ako nije na nasem jeziku (a vjerovatno nije) bi trebalo prevesti i ovjeriti kod sudskog tumaca.

Ovo je malo naopako sve, ali tako je.

Vjerovatno imas jednog-dva klijenta pa se moze ova papirologija srediti. A da imas puno ugovora bas bi bilo problematicno.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6654 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

pinkman wrote: 12/08/2022 15:54
soha96 wrote: 08/08/2022 12:32

Mora li za obicni freelance bez obrta? Nisam cuo da su nekole trazili da to dokazu.
Kad imas preko 50.000 KM prometa ulazis u PDV. Ako radis izvoz softwarea onda imas pravo da obracunas 0% PDV-a (jer ce kupac tj. primalac usluge obracunati ulazni PDV).

Ali, moras dokazati da je izvoz.

Clan 21. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na PDV kaze:
(9) Pri vršenju usluga iz člana 15. stav 2. tačka 4. i 5. Zakona u slučajevima da primalac usluge nije poreski obveznik na teritoriji BiH, odnosno nema svoje prebivalište u BiH, davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobađanje od obaveze obračunavanja PDV-a, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizičko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreskog obveznika.
Ugovor sa klijentom je takodjer pozeljan da ne bi mogli osporiti da su u pitanju usluge software-a jer neke druge usluge nemaju pravo nultog PDV-a na izvoz. Ugovor ako nije na nasem jeziku (a vjerovatno nije) bi trebalo prevesti i ovjeriti kod sudskog tumaca.

Ovo je malo naopako sve, ali tako je.

Vjerovatno imas jednog-dva klijenta pa se moze ova papirologija srediti. A da imas puno ugovora bas bi bilo problematicno.
Ma te gluposti ti niko nece dati. Da se meni neko javi i kaze posalji mi broj pasosa ili uslikaj pasos haha. Al nejse.

Bio u poreznoj, rekli mi da ne treba pdv. Samo ako otvorim obrt a da ovako ne moram i da su dobili upute da za freelancere traze samo 10+4 za sada. I da ako su ti veci iznosi podnesem godisnju prijavu u januaru.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#6655 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ChataDodajStaHoces »

Za svakog od klijenata imam porezno uvjerenje o drzavi gdje placaju porez. Cesto su ove stvari dostupne online i besplatne. Npr Form W-9 za US klijente ili bilo kakav Incorporation Certificate u EU vazi kako bi dokazali pred UIO ili Poreznom upravom. Smijesna stvarcica koju trebate i mozete nabaviti kako bi izbjegli ogromne kazne za porezne. Ugovor ne znam mora li biti nuzno preveden, ja npr imam sve na engleskom :)

Nasa raja nisu ni svjesna koliko je UIO kao i Porezna postala uvezana i na koliko se sistema trenutno radi kako bi se pratio tok novca. Ono sto se ranije radilo mozemo zaboraviti u narednih par godina. Kroz koju godinu ce te samo docekati koverta s kaznom i kamatama da uplatis.

Krajnje je vrijeme da se raja prestane igrati posla i biznisa vec da se educiraju o poreznim politikama i njihovim pravima/obavezama.

Moj savjet - nadjite dobrog poreznog savjetnika i koristite mojbiznis.ba za inicijalne proracune :thumbup:
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#6656 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 19:59 Krajnje je vrijeme da se raja prestane igrati posla i biznisa vec da se educiraju o poreznim politikama i njihovim pravima/obavezama.
Krajnje je vrijeme da se UINO uozbilji i prestane sve biznise smatrati krivima dok ne dokažu svoju nevinost. Teret dokazivanja treba da je na njima, izvoli dokaži da sam utajio porez, a ne praviti se lud i naplaćivati PDV dok ti ne dokažeš da ti klijent nije iz BiH iako je očito da su pare došle iz inostranstva.
User avatar
canvra888
Posts: 4277
Joined: 09/07/2021 15:03

#6657 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

soha96 wrote: 12/08/2022 17:13
pinkman wrote: 12/08/2022 15:54

Kad imas preko 50.000 KM prometa ulazis u PDV. Ako radis izvoz softwarea onda imas pravo da obracunas 0% PDV-a (jer ce kupac tj. primalac usluge obracunati ulazni PDV).

Ali, moras dokazati da je izvoz.

Clan 21. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na PDV kaze:



Ugovor sa klijentom je takodjer pozeljan da ne bi mogli osporiti da su u pitanju usluge software-a jer neke druge usluge nemaju pravo nultog PDV-a na izvoz. Ugovor ako nije na nasem jeziku (a vjerovatno nije) bi trebalo prevesti i ovjeriti kod sudskog tumaca.

Ovo je malo naopako sve, ali tako je.

Vjerovatno imas jednog-dva klijenta pa se moze ova papirologija srediti. A da imas puno ugovora bas bi bilo problematicno.
Ma te gluposti ti niko nece dati. Da se meni neko javi i kaze posalji mi broj pasosa ili uslikaj pasos haha. Al nejse.

Bio u poreznoj, rekli mi da ne treba pdv. Samo ako otvorim obrt a da ovako ne moram i da su dobili upute da za freelancere traze samo 10+4 za sada. I da ako su ti veci iznosi podnesem godisnju prijavu u januaru.
Meni u mojoj poreskoj rekli da godišnju prijavu podnosim samo u slučaju ako želim tražiti povrat poreza (naravno ako je već prethodno izvađena porezna kartica). Kako u svakoj poreznoj druga priča :mrgreen:
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6658 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

canvra888 wrote: 12/08/2022 21:27
soha96 wrote: 12/08/2022 17:13
Ma te gluposti ti niko nece dati. Da se meni neko javi i kaze posalji mi broj pasosa ili uslikaj pasos haha. Al nejse.

Bio u poreznoj, rekli mi da ne treba pdv. Samo ako otvorim obrt a da ovako ne moram i da su dobili upute da za freelancere traze samo 10+4 za sada. I da ako su ti veci iznosi podnesem godisnju prijavu u januaru.
Meni u mojoj poreskoj rekli da godišnju prijavu podnosim samo u slučaju ako želim tražiti povrat poreza (naravno ako je već prethodno izvađena porezna kartica). Kako u svakoj poreznoj druga priča :mrgreen:
Pa mozda bi i meni rekla da sam pitao za povrat poreza. :D
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6659 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

Saka wrote: 12/08/2022 21:02
ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 19:59 Krajnje je vrijeme da se raja prestane igrati posla i biznisa vec da se educiraju o poreznim politikama i njihovim pravima/obavezama.
Krajnje je vrijeme da se UINO uozbilji i prestane sve biznise smatrati krivima dok ne dokažu svoju nevinost. Teret dokazivanja treba da je na njima, izvoli dokaži da sam utajio porez, a ne praviti se lud i naplaćivati PDV dok ti ne dokažeš da ti klijent nije iz BiH iako je očito da su pare došle iz inostranstva.
Cirkus zivi. Sad ja trebam traziti od npr vladimira iz kazahstana da mi slika pasos da bih ja dokazao da je klijent izvan BiH jer mi je covjek platio za neku uslugu. Mogu mu usput traziti i sliku zene u bikiniju i zdravstveni karton. Identicno je nenormalno za traziti haha
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#6660 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ChataDodajStaHoces »

soha96 wrote: 12/08/2022 21:31
Saka wrote: 12/08/2022 21:02
Krajnje je vrijeme da se UINO uozbilji i prestane sve biznise smatrati krivima dok ne dokažu svoju nevinost. Teret dokazivanja treba da je na njima, izvoli dokaži da sam utajio porez, a ne praviti se lud i naplaćivati PDV dok ti ne dokažeš da ti klijent nije iz BiH iako je očito da su pare došle iz inostranstva.
Cirkus zivi. Sad ja trebam traziti od npr vladimira iz kazahstana da mi slika pasos da bih ja dokazao da je klijent izvan BiH jer mi je covjek platio za neku uslugu. Mogu mu usput traziti i sliku zene u bikiniju i zdravstveni karton. Identicno je nenormalno za traziti haha
Ljudi ba nismo u Americi. Mozemo svi mi smatrati da oni pogresno rade ali takva je praksa i takav je zakon. Mozes se praviti pametan ali je tvoja obaveza da dokazes a ne njihova. I meni je to glupo i mom racunovodstvu ali je zakon takav. Ja cu radije to postovati i pratiti pravila, nego da me glava kasnije boli. Naravno, svako ima svoj izbor pa redi loseg savjeta plate i porez i kamate i kazne eventualno. Choice is yours :D

I da, ako trazis poreznu olaksicu koja se odnosi na to da ne placas 17% onda moras to dokazati. Il kontas da ce ti neko vjerovati na rijec 😂
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6661 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 21:36
soha96 wrote: 12/08/2022 21:31

Cirkus zivi. Sad ja trebam traziti od npr vladimira iz kazahstana da mi slika pasos da bih ja dokazao da je klijent izvan BiH jer mi je covjek platio za neku uslugu. Mogu mu usput traziti i sliku zene u bikiniju i zdravstveni karton. Identicno je nenormalno za traziti haha
Ljudi ba nismo u Americi. Mozemo svi mi smatrati da oni pogresno rade ali takva je praksa i takav je zakon. Mozes se praviti pametan ali je tvoja obaveza da dokazes a ne njihova. I meni je to glupo i mom racunovodstvu ali je zakon takav. Ja cu radije to postovati i pratiti pravila, nego da me glava kasnije boli. Naravno, svako ima svoj izbor pa redi loseg savjeta plate i porez i kamate i kazne eventualno. Choice is yours :D

I da, ako trazis poreznu olaksicu koja se odnosi na to da ne placas 17% onda moras to dokazati. Il kontas da ce ti neko vjerovati na rijec 😂
Pa nije problem u tome sto treba dokazati, vec nacin na koji treba dokazati. Sta ce njima slika pasosa Vladimira iz Kazahstana? Jel to nije dovoljno pokazati izvod da je novac legao iz Kazahstana ili nesto slicno. :D
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#6662 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ChataDodajStaHoces »

soha96 wrote: 12/08/2022 21:39
ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 21:36

Ljudi ba nismo u Americi. Mozemo svi mi smatrati da oni pogresno rade ali takva je praksa i takav je zakon. Mozes se praviti pametan ali je tvoja obaveza da dokazes a ne njihova. I meni je to glupo i mom racunovodstvu ali je zakon takav. Ja cu radije to postovati i pratiti pravila, nego da me glava kasnije boli. Naravno, svako ima svoj izbor pa redi loseg savjeta plate i porez i kamate i kazne eventualno. Choice is yours :D

I da, ako trazis poreznu olaksicu koja se odnosi na to da ne placas 17% onda moras to dokazati. Il kontas da ce ti neko vjerovati na rijec 😂
Pa nije problem u tome sto treba dokazati, vec nacin na koji treba dokazati. Sta ce njima slika pasosa Vladimira iz Kazahstana? Jel to nije dovoljno pokazati izvod da je novac legao iz Kazahstana ili nesto slicno. :D
Posaljes oficijelni dopis UIO, platis neku taksu i trazis da ti pojasne sta se moze smatrati pod dokazom pismeno, ili nabrojis ti i vidis sta ce reci. Mislim da su u obavezi da ti odgovore i taj odg mozes koristiti pred inspekcijom.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6663 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 21:47
soha96 wrote: 12/08/2022 21:39
Pa nije problem u tome sto treba dokazati, vec nacin na koji treba dokazati. Sta ce njima slika pasosa Vladimira iz Kazahstana? Jel to nije dovoljno pokazati izvod da je novac legao iz Kazahstana ili nesto slicno. :D
Posaljes oficijelni dopis UIO, platis neku taksu i trazis da ti pojasne sta se moze smatrati pod dokazom pismeno, ili nabrojis ti i vidis sta ce reci. Mislim da su u obavezi da ti odgovore i taj odg mozes koristiti pred inspekcijom.
Nemam obrt niti firmu, nigdje se nije spominjalo placanje pdva za freelancere fizicka lica tako da nisam ni obracao paznju na to. Ovdje se nadovezujem na tu generalnu pricu oko svega. Samo kazem da je taj vid dokazivanja meni nelogican i glup. Da sad narucim od nekoga po preporuci na internetu da mi uradi web dizajn za 1000 KM i onda mi se on javi sa porukom da mu posaljem sliku moga pasosa, ja bih se nasmijao i nastavio dalje.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#6664 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ChataDodajStaHoces »

Jesi li se ikada oko ovoga posavjetovao sa strucnim osobama, racunovodjama ili poreznim savjetnicima ili je izvor informacija internet i forum?

Evo jedna info, pinujte na temu

Upit - odgovor je direktno vezan za temu iako pitanje nuzno nije

Poštovani,

ako je fizičko lice u sistemu PDV-a registrovano kao fizičko lice, koja je procedura ukoliko otvori obrt ili doo?

Naime, da li se onda briše kao obveznik PDV-a fizičko lice i ponovno prijavljuje kao obrt ili doo (u ovisnosti šta lice odluči)? Da li čeka da pređe prag kao obrt ili doo od 50.000,00 KM ili je u obavezi odmah da se prijavi i nastavi biti obveznik?

Koja je formalna procedura za ovo?

Lijep pozdrav,

———-

Poštovani,

u vezi Vašeg upita upućenog na e-mail: mailto:[email protected] dana 16.11.2021. godine, obavještavamo Vas da je u skladu sa članom 12. stav (1) Zakona o porezu na dodatu vrijednost („Službeni glasnik BiH”, br. 09/05, 35/05, 100/08 i 33/17), poreski obveznik svako lice koje samostalno obavlja privrednu djelatnost.

            S tim u vezi, obveznik je i fizičko i pravno lice koje samostalno obavlja privrednu djelatnost.

Lica koja, u smislu Zakona, podliježu plaćanju PDV-a su obveznici koji vrše promet dobrima ili uslugama na koje se obračunava PDV, u skladu sa članom 13. stav (1) tačka 1. Zakona.

Shodno članu 57. stav (1) Zakona, svako lice čiji oporezivi promet dobrima ili uslugama i promet dobrima oslobođenim uz kredit u prethodnoj godini prelazi ili je vjerovatno da će preći prag od 50.000,00 KM dužno je da se registrira prema ovom zakonu kao poreski obveznik. Kada se određuje da li je ili nije pređen prag od 50.000 KM, uzima se u obzir i promet povezanih firmi i ostalih subjekata koji su kroz posjedovanje dionica, ili na bilo koji drugi način, pod zajedničkom neposrednom ili posrednom kontrolom.

Odredbama člana 5. stav (1) Pravilnika o registraciji i upisu u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza (“Službeni glasnik BiH”, br. 51/12 i 68/16) propisano je da svako lice koje u kalendarskoj godini ostvari promet propisan članom 57. stav (1) Zakona o PDV-u, ili je ostvarilo promet manji od zakonom propisanog iznosa, a dokumentacija koju priloži nedvosmisleno ukazuje da će preći prag propisan članom 57. stav (1) Zakona, dužno je podnijeti zahtjev za registraciju najkasnije do 20-og u kalendarskom mjesecu po isteku mjeseca u kojem je ostvaren ili je vjerovatno da će biti ostvaren navedeni promet.

S tim u vezi, novoosnovano društvo može podnijeti zahtjev za registraciju po osnovu PDV-a shodno članu 57. Zakona i članu 5. Pravilnika o registraciji i upisu u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza, uz dokumentaciju propisanu članom 12. Pravilnika.

Budući da je fizičko lice –građanin i fizičko lice –preduzetnik isto lice, a preduzetnik će obavljati istu djelatnost koju je obavljao kao fizičko lice građanin, isti treba da istovremeno podnese zahtjev za prestanak registracije kao građanin, a zahtjev za registraciju kao preduzetnik, iz razloga što treba da odjavi ID broj koji je dobio kao građanin, a da dobije ID broj kojem je osnov za dodjeljivanje broj koji je poreska uprava dodjelila preduzetniku.

Fizičko lice - građanin (obveznik PDV-a) koji je prestao sa radom je u obavezi UIO podnijeti zahtjev za prestanak registracije po osnovu PDV-a, shodno članu 34. stav (2) tačka a) Pravilnika o registraciji i upisu u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine“ br. 51/12 i 68/16), kojim je propisano da Odsjek za podršku može donijeti rješenje o prestanku registracije za PDV na osnovu zahtjeva registrovanog obveznika i u slučajevima kada je obveznik za PDV prestao sa poslovanjem, ako je prodao, ustupio ili je izvršio prenos registrovane firme odnosno poslovnog subjekta, ili nakon završetka postupka stečaja ili postupka likvidacije registrovanog PDV obveznika.

Shodno članu 33. stav (2) Pravilnika o registraciji i upisu u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza zahtjev za prestanak registracije je akt slobodne forme uz koji podnosilac upisuje i prilaže:

a)      orginalno uvjerenje o registraciji/upisu u Registar;

b)      pun naziv obveznika;

c)      tačnu adresu obveznika;

d)     detaljno objašnjenje razloga prestanka registracije s potrebnim prilozima.

Odsjek za podršku Sektora za poreze UIO, po prijemu  dokaza navedenih u čl. 33, 34, 35, 36, 38. i 40. ovog Pravilnika, upućuje zahtjev za revizionu kontrolu nadležnom odsjeku Sektora za poreze, shodno članu 39. stav (1) Pravilnika.

Obaveze registrovanog obveznika za PDV koji je u postupku prestanka registracije propisane su odredbama člana 38. Pravilnika o registraciji i upisu u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza.

Ovo obavještenje se daje na osnovu navoda iz predmetnog upita i isto se neće primjenjivati ukoliko se naknadno u postupku kontrole utvrdi drugačije činjenično stanje.

Nadalje vas obavještavamo da se predmetno obavještenje neće primjenjivati, ukoliko je upit upućen u postupku trajanja kontrole, jer će se u tom slučaju ovlašteno službeno lice UIO u postupku kontrole, a na osnovu stvarnog činjeničnog stanja, izjasniti o svim relevantnim pitanjima i dokazima koje poreski obveznik predoči, pa tako i po pitanju postavljenom u predmetnom zahtjevu. Navedeno iz razloga što je ovlašteno službeno lice UIO jedino mjerodavno da izvodi dokaze, utvrđuje činjenice i donosi odgovarajuće zaključke prema stanju poslovnih knjiga.

S poštovanjem!
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6665 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 22:05 Jesi li se ikada oko ovoga posavjetovao sa strucnim osobama, racunovodjama ili poreznim savjetnicima ili je izvor informacija internet i forum?
Jesam ja sa poreskom i jos par ljudi. Svi su dobili odgovor da za freelancere fizicka lica se ne placa pdv i da su dobili instrukcije da za sad ide samo 10+4%. U nekim poreskim su rekli da se moze nastaviti ovako i dalje placati a u nekim su preporucili otvaranje obrta ili cak pokusavali "primorati" na otvaranje obrta jer prihodi prelaze 50k pa da se onda kroz obrt udje u pdv sistem. Doduse to je poreska uprava a ne UIO ali valjda bi i oni trebali dati konkretne informacije na tu temu kad vec sa toliko samopouzdanja tvrde da ne treba a i komentarisu pdv kod obrta sto je takodje stvar vezana za UIO.

Kako ide ovo placanje, s obzirom da je obaveza prijaviti se ako ti je godisnji prihod preko 50k, znaci da treba prvo da prodje ta godina u kojoj ces premasiti tu cifru. Onda se registrujes i placas za cijelu godinu? Sta poslije, je li na svaku uplatu kao za onih 10+4 svaki put se odmah placa pdv ili godisnje?
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#6666 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 21:36 I da, ako trazis poreznu olaksicu koja se odnosi na to da ne placas 17% onda moras to dokazati. Il kontas da ce ti neko vjerovati na rijec 😂
Ne radi se tu o poreskim olakšicama već se radi o porezu na dodatnu vrijednost koje si obavezan naplaćivati samo rezidentima. Ako je neko nerezident onda se ne fakturiše PDV. To nije olakšica, već je naplata PDV-a "otežica".
E sad zašto da ja dokazujem da je svaka uplata od nerezidenta? Oni treba da dokažu da sam naplatio Muji iz Zenice a prijavio da je kupio Hans iz Australije. Samo si ovdje automatski kriv dok ne dokažeš da si nevin.
soha96 wrote: 12/08/2022 21:31 Cirkus zivi. Sad ja trebam traziti od npr vladimira iz kazahstana da mi slika pasos da bih ja dokazao da je klijent izvan BiH jer mi je covjek platio za neku uslugu. Mogu mu usput traziti i sliku zene u bikiniju i zdravstveni karton. Identicno je nenormalno za traziti haha
Gdje piše da treba slikati pasoš? U zakonu piše doslovno:
od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizičko lice.
Dakle prezentuješ im ime i prezime i adresu i broj pasoša. Ako će se doslovno držati zakona na osnovu čega mi imaju pravo tražiti slike i kopije ličnih dokumenata? Dobiće broj pasoša za svakog stranog kupca pa nek provjeravaju podatke.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#6667 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ChataDodajStaHoces »

Saka wrote: 13/08/2022 07:28
ChataDodajStaHoces wrote: 12/08/2022 21:36 I da, ako trazis poreznu olaksicu koja se odnosi na to da ne placas 17% onda moras to dokazati. Il kontas da ce ti neko vjerovati na rijec 😂
Ne radi se tu o poreskim olakšicama već se radi o porezu na dodatnu vrijednost koje si obavezan naplaćivati samo rezidentima. Ako je neko nerezident onda se ne fakturiše PDV. To nije olakšica, već je naplata PDV-a "otežica".
E sad zašto da ja dokazujem da je svaka uplata od nerezidenta? Oni treba da dokažu da sam naplatio Muji iz Zenice a prijavio da je kupio Hans iz Australije. Samo si ovdje automatski kriv dok ne dokažeš da si nevin.
Ja koliko znam fakturisanje PDVa nema veze sa rezidentom ili nerezidentom vec su samo odredjene usluge oslobodjene PDVa u izlaznim fakturama. Nisam porezni savjetnik niti racunovodja ali ti saljem dio koji stoji na mojim fakturama. Pogledaj ova dva clana Zakona i pravilnika o prrimjeni Zakona o PDVa

PDV nije obračunat u skladu sa Članom 15. stav (2) tačka 4. podtačka c) Zakona o PDV-u i Članom 21. tačka 6 podtačka c) Pravilnika o primjeni Zakona o PDV-u.
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#6668 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

ChataDodajStaHoces wrote: 13/08/2022 08:07 Ja koliko znam fakturisanje PDVa nema veze sa rezidentom ili nerezidentom vec su samo odredjene usluge oslobodjene PDVa u izlaznim fakturama. Nisam porezni savjetnik niti racunovodja ali ti saljem dio koji stoji na mojim fakturama. Pogledaj ova dva clana Zakona i pravilnika o prrimjeni Zakona o PDVa

PDV nije obračunat u skladu sa Članom 15. stav (2) tačka 4. podtačka c) Zakona o PDV-u i Članom 21. tačka 6 podtačka c) Pravilnika o primjeni Zakona o PDV-u.
Pa upravo ti taj član govori o tome šta se smatra uslugom izvršenom u BiH, a šta ne. Ako je usluga izvršena za strano lice ili firmu koje nema sjedište u BiH smatra se da je usluga izvršena van BiH i zato se ne fakturiše PDV. I onda nabraja na koje vrste usluga se odnosi.
Znači mislio sam na primaoca usluge je li rezident ili nije, a ne davalac.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6669 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

soha96 wrote: 12/08/2022 17:13
pinkman wrote: 12/08/2022 15:54

Kad imas preko 50.000 KM prometa ulazis u PDV. Ako radis izvoz softwarea onda imas pravo da obracunas 0% PDV-a (jer ce kupac tj. primalac usluge obracunati ulazni PDV).

Ali, moras dokazati da je izvoz.

Clan 21. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na PDV kaze:



Ugovor sa klijentom je takodjer pozeljan da ne bi mogli osporiti da su u pitanju usluge software-a jer neke druge usluge nemaju pravo nultog PDV-a na izvoz. Ugovor ako nije na nasem jeziku (a vjerovatno nije) bi trebalo prevesti i ovjeriti kod sudskog tumaca.

Ovo je malo naopako sve, ali tako je.

Vjerovatno imas jednog-dva klijenta pa se moze ova papirologija srediti. A da imas puno ugovora bas bi bilo problematicno.
Ma te gluposti ti niko nece dati. Da se meni neko javi i kaze posalji mi broj pasosa ili uslikaj pasos haha. Al nejse.

Bio u poreznoj, rekli mi da ne treba pdv. Samo ako otvorim obrt a da ovako ne moram i da su dobili upute da za freelancere traze samo 10+4 za sada. I da ako su ti veci iznosi podnesem godisnju prijavu u januaru.
Znam da ti nece niko dati. Ali ako nemas dokumente koje traze onda ce ti obracunati PDV i zatezne kamate.

Jesi li bio u Poreznoj upravi ili u Upravi za indirektno oporezivanje?

Ja mislim da je kljucno pitanje da li si ti freelancer i vodis svoj biznis ili jednostavno imas Ugovor o radu gdje ti je velika plata.

Najbolje da pitas UIO. Redovno odgovaraju na email.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6670 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

pinkman wrote: 13/08/2022 17:09
soha96 wrote: 12/08/2022 17:13
Ma te gluposti ti niko nece dati. Da se meni neko javi i kaze posalji mi broj pasosa ili uslikaj pasos haha. Al nejse.

Bio u poreznoj, rekli mi da ne treba pdv. Samo ako otvorim obrt a da ovako ne moram i da su dobili upute da za freelancere traze samo 10+4 za sada. I da ako su ti veci iznosi podnesem godisnju prijavu u januaru.
Znam da ti nece niko dati. Ali ako nemas dokumente koje traze onda ce ti obracunati PDV i zatezne kamate.

Jesi li bio u Poreznoj upravi ili u Upravi za indirektno oporezivanje?

Ja mislim da je kljucno pitanje da li si ti freelancer i vodis svoj biznis ili jednostavno imas Ugovor o radu gdje ti je velika plata.

Najbolje da pitas UIO. Redovno odgovaraju na email.
Bio sam u Poreznoj Upravi kao i jos par ljudi u svojim PU razlicitim. Svi smo dobili manje vise takav odgovor. Znam da nije UIO ali valjda i oni znaju o cemu se radi, 99% ljudi dolazi prvo njima a i komentarisu ocito pdv kod obrta, i to nije u njihovoj nadleznosti. Poslao sam mail UIO pa valjda odgovore u ponedjeljak.

Sto se tice drugog dijela, freelancer sam. Nemam nikakve ugovore o radu nit mi je zarada i plata fiksna. A nisu ni milioni u pitanju xd, za proslu je bilo 55k, kud ne ode na 49 :D
Zasto pitas to, da li je neka razlika u kontekstu obaveza da sam zaposlen i pod ugovorom za nekoga vani?
Benjo34
Posts: 1992
Joined: 21/01/2018 00:49

#6671 Re: Freelancing....all about

Post by Benjo34 »

Nisam prije ali u narednom periodu planiram remote raditi s tim primati redovne uplate. Radim sa klijentima koji placaju na sedmicnoj I 15 dnevnoj bazi. Da li se moze porez platiti tipa, na kraju godine za sav uplaceni iznos ili moram svaki mjesec?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6672 Re: Freelancing....all about

Post by soha96 »

Benjo34 wrote: 14/08/2022 22:04 Nisam prije ali u narednom periodu planiram remote raditi s tim primati redovne uplate. Radim sa klijentima koji placaju na sedmicnoj I 15 dnevnoj bazi. Da li se moze porez platiti tipa, na kraju godine za sav uplaceni iznos ili moram svaki mjesec?
Moras uplatiti ja mislim u roku dan od uplate. To je naravno na papiru. U praksi ne moras, odi npr jednom mjesecno i to je korektno.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6673 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

soha96 wrote: 13/08/2022 18:05
pinkman wrote: 13/08/2022 17:09

Znam da ti nece niko dati. Ali ako nemas dokumente koje traze onda ce ti obracunati PDV i zatezne kamate.

Jesi li bio u Poreznoj upravi ili u Upravi za indirektno oporezivanje?

Ja mislim da je kljucno pitanje da li si ti freelancer i vodis svoj biznis ili jednostavno imas Ugovor o radu gdje ti je velika plata.

Najbolje da pitas UIO. Redovno odgovaraju na email.
Bio sam u Poreznoj Upravi kao i jos par ljudi u svojim PU razlicitim. Svi smo dobili manje vise takav odgovor. Znam da nije UIO ali valjda i oni znaju o cemu se radi, 99% ljudi dolazi prvo njima a i komentarisu ocito pdv kod obrta, i to nije u njihovoj nadleznosti. Poslao sam mail UIO pa valjda odgovore u ponedjeljak.

Sto se tice drugog dijela, freelancer sam. Nemam nikakve ugovore o radu nit mi je zarada i plata fiksna. A nisu ni milioni u pitanju xd, za proslu je bilo 55k, kud ne ode na 49 :D
Zasto pitas to, da li je neka razlika u kontekstu obaveza da sam zaposlen i pod ugovorom za nekoga vani?
A sta kad si kontraktor gdje imas ugovor sa navedenom satnicom ali nemas fiksan broj sati mjesecno tako da ne znas koliko ces zaraditi mjesecno ?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6674 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

mirsek wrote: 14/08/2022 22:56
soha96 wrote: 13/08/2022 18:05
Bio sam u Poreznoj Upravi kao i jos par ljudi u svojim PU razlicitim. Svi smo dobili manje vise takav odgovor. Znam da nije UIO ali valjda i oni znaju o cemu se radi, 99% ljudi dolazi prvo njima a i komentarisu ocito pdv kod obrta, i to nije u njihovoj nadleznosti. Poslao sam mail UIO pa valjda odgovore u ponedjeljak.

Sto se tice drugog dijela, freelancer sam. Nemam nikakve ugovore o radu nit mi je zarada i plata fiksna. A nisu ni milioni u pitanju xd, za proslu je bilo 55k, kud ne ode na 49 :D
Zasto pitas to, da li je neka razlika u kontekstu obaveza da sam zaposlen i pod ugovorom za nekoga vani?
A sta kad si kontraktor gdje imas ugovor sa navedenom satnicom ali nemas fiksan broj sati mjesecno tako da ne znas koliko ces zaraditi mjesecno ?
Ne znam druze, ja sam laik totalni. Do nekidan nisam znao ni za ovih 50k+ za pdv :lol:
User avatar
canvra888
Posts: 4277
Joined: 09/07/2021 15:03

#6675 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

Benjo34 wrote: 14/08/2022 22:04 Nisam prije ali u narednom periodu planiram remote raditi s tim primati redovne uplate. Radim sa klijentima koji placaju na sedmicnoj I 15 dnevnoj bazi. Da li se moze porez platiti tipa, na kraju godine za sav uplaceni iznos ili moram svaki mjesec?
Po slovu zakona, obavezan si uplatiti dadžbine u roku od 24 sata od uplate i dostaviti AMS obrazac u roku od 7 dana od uplate.

Eh sad, sve zavisi od porezne do porezne, gotovo svako je imao različito iskustvo. Uglavnom su tolerantniji kod dostavljanja AMS-ova nego kod uplata na račune. Meni su npr. u mojoj poreznoj rekli da ne moram za svaku uplatu u mjesecu podnositi AMS, nego sabrati sve uplate (za koje su odmah uplaćene dažbine) od jednog mjeseca na jedan AMS i takav dostaviti onda.
Post Reply