Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6201 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Kako sam počeo pisati o opasnostima Payoneer, dosta ljudi se javilo putem poruka.
Stava sam, jedino putem računa kod naše banke. Evo prikaza propisa kojim definišem svoj stav.

Detaljnije propise definiše Odluka o načinu i uslovima pod kojima rezidenti u poslovanju s nerezidentima mogu primiti naplatu ili izvršiti plaćanje u stranoj gotovini i gotovini u konvertibilnim markama.
Ova odluka je sačinjena u duhu čl. 3. st. 2 Zakona o deviznom poslovanju FBiH. (zapamtiti ovo radi čitanja propisa o kaznenoj odredbi na dnu ove poruke)

Prevedeno za freelancere, ova odluka kaže:

Tačka1. kaže da se odluka bavi onim što joj je i naziv.

Tačka2 kaže Za potrebe ove Odluke rezidentima se smatraju:

a) pravna lica sa sjedistem u Bosni i Hercegovini, osim njihovih predstavnistava koja se nalaze izvan Bosne i Hercegovine,
b) filijale stranih privrednih drustava i trgovaca pojedinaca upisane u registar nadleznog organa u Bosni i Hercegovini,
c) poduzetnici (trgovci, obrtnici i druga fizicka lica) koji samostalnim radom obavljaju privrednu djelatnost za koju su registrovani kod nadleznog
organa.


Moj komentar: kvaka je u ovoj odredbi druga fizička lica. Iako freelanceri nisu registrovani kod nadležnog organa, ne postoji nadležni organ da se registrujete... PUFBiH je u mišljenju u vezi obaveze plaćanja poreza i doprinosa za freelancing, freelancere strpao u kategoriju advokata, trgovačkih putnika i sl...

Sažeto Tačka3 kaže da rezidenti mogu primiti do 10.000 EUR mjesečno putem računa, ili 3.000 EUR u gotovini po osnovu izvoza usluga. Za iznose preko 10.000 EUR, potrebno je odobrenje Ministarstva finansija FBiH.
Bitnije t6. kaže da stranu gotovinu, čekove naplaćene u skladu s t3 dužni položiti na svoj devizni račun u banci ili ih prodati banci u roku od tri radna dana od dana naplate.

Ko je Banka?
Banka je pravno lice koje je osnovano i posluje u skladu sa Zakonom o bankama i ima dozvolu za rad Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Agencija) i Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine.

Kolika je kazna?

Čl62 Zakona o deviznom poslovanju:

Novčanom kaznom od 10.000 KM do 15.000 KM kaznit će se za prekršaj banka, rezident - pravno lice i nerezident pravno lice:
...
b) ako stranu gotovinu koristi suprotno propisima Vlade Federacije (član 3. stav 2.),

Iz prakse:

U vezi odredbe "koji su registrovani kao takvi", država u nastojanju da naplati porez, može se pozvati na činjenicu da ste lupam registrovani na Upworku, Fiverru, Freelanceru, ili Vas je strani poslodavac registrovao kao pružaoca usluga.

U praksi, mi znamo kada radimo s kontrolom Porezne uprave FBiH i UIO, da u svakom rješenju o naplati kazne stoji da "žalba ne odlaže izvršenje". Tehnički, to znači da kaznu morate platiti, a zatim dokazivati svoju ispravnost na sudu.

Svakako, znate kako rade naši sudovi...

Mi to na kraju formulišemo: s rogatim se ne valja bosti.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6202 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

Fanzi wrote: 18/11/2021 10:20 Kako sam počeo pisati o opasnostima Payoneer, dosta ljudi se javilo putem poruka.
Stava sam, jedino putem računa kod naše banke. Evo prikaza propisa kojim definišem svoj stav.

Detaljnije propise definiše Odluka o načinu i uslovima pod kojima rezidenti u poslovanju s nerezidentima mogu primiti naplatu ili izvršiti plaćanje u stranoj gotovini i gotovini u konvertibilnim markama.
Ova odluka je sačinjena u duhu čl. 3. st. 2 Zakona o deviznom poslovanju FBiH. (zapamtiti ovo radi čitanja propisa o kaznenoj odredbi na dnu ove poruke)

Prevedeno za freelancere, ova odluka kaže:

Tačka1. kaže da se odluka bavi onim što joj je i naziv.

Tačka2 kaže Za potrebe ove Odluke rezidentima se smatraju:

a) pravna lica sa sjedistem u Bosni i Hercegovini, osim njihovih predstavnistava koja se nalaze izvan Bosne i Hercegovine,
b) filijale stranih privrednih drustava i trgovaca pojedinaca upisane u registar nadleznog organa u Bosni i Hercegovini,
c) poduzetnici (trgovci, obrtnici i druga fizicka lica) koji samostalnim radom obavljaju privrednu djelatnost za koju su registrovani kod nadleznog
organa.


Moj komentar: kvaka je u ovoj odredbi druga fizička lica. Iako freelanceri nisu registrovani kod nadležnog organa, ne postoji nadležni organ da se registrujete... PUFBiH je u mišljenju u vezi obaveze plaćanja poreza i doprinosa za freelancing, freelancere strpao u kategoriju advokata, trgovačkih putnika i sl...

Sažeto Tačka3 kaže da rezidenti mogu primiti do 10.000 EUR mjesečno putem računa, ili 3.000 EUR u gotovini po osnovu izvoza usluga. Za iznose preko 10.000 EUR, potrebno je odobrenje Ministarstva finansija FBiH.
Bitnije t6. kaže da stranu gotovinu, čekove naplaćene u skladu s t3 dužni položiti na svoj devizni račun u banci ili ih prodati banci u roku od tri radna dana od dana naplate.

Ko je Banka?
Banka je pravno lice koje je osnovano i posluje u skladu sa Zakonom o bankama i ima dozvolu za rad Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Agencija) i Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine.

Kolika je kazna?

Čl62 Zakona o deviznom poslovanju:

Novčanom kaznom od 10.000 KM do 15.000 KM kaznit će se za prekršaj banka, rezident - pravno lice i nerezident pravno lice:
...
b) ako stranu gotovinu koristi suprotno propisima Vlade Federacije (član 3. stav 2.),

Iz prakse:

U vezi odredbe "koji su registrovani kao takvi", država u nastojanju da naplati porez, može se pozvati na činjenicu da ste lupam registrovani na Upworku, Fiverru, Freelanceru, ili Vas je strani poslodavac registrovao kao pružaoca usluga.

U praksi, mi znamo kada radimo s kontrolom Porezne uprave FBiH i UIO, da u svakom rješenju o naplati kazne stoji da "žalba ne odlaže izvršenje". Tehnički, to znači da kaznu morate platiti, a zatim dokazivati svoju ispravnost na sudu.

Svakako, znate kako rade naši sudovi...

Mi to na kraju formulišemo: s rogatim se ne valja bosti.
Previse je tu sive zone da bi mogli da payoneer oporezuju.
Kako mogu znati ko je podigao novac sa bankomata ?
Da li mastercard ili payoneer daju bankama te podatke o vlasniku kartice prilikom dizanja kesa sa ATM-a ?
Kako ce znati da li je osoba negdje van BIH otisla na bankomat, podigla kes i vratila se u BIH sa tim kesom ?
Ako prate kes, kako ce znati da je neka osoba nesto narucila preko interneta i platila sa payoneerom ili platila payoneerom u BIH u nekoj radnji/prodavnici ?
Uostalom koliko vidim kazne su navedene samo za banke i pravna lica, ne za fizicka lica.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6203 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Ne moraš ti uopće dići novac sa bankomata da bi te oporezovali. Dovoljno je da si zaradio taj novac, i već duguješ na njega poreze. Baš kao što moraš platiti porez na platu čim je zaradiš, a ne kada je digneš s bankomata.

A da bi znali da si zaradio novac, dovoljno je da im Payoneer kaže.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6204 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

U tekstu diskutujem da li se može napisati kazna zato što se koristi Payoneer, a naplata se ne vrši putem računa kod Banke (tj. ovo što radite: podignete pare na bankomatu, u vezi s računom u Njemačkoj, u nadi da vas niko neće otkriti).
Zakon o porezu na dohodak FBiH propisuje OBAVEZU da bez obzira na način naplate (za primjer ću uzeti Payoneer ili doznakom na račun otvoren kod naše Banke), MORATE platiti porez i zdravstvo, i predati AMS obrazac.
O tome sam pisao u proteklom periodu. Posmatra se prihod, ne način-sredstvo naplate. Kratko: prema propisu, za sva primanja koja freelancer, ostvari u inostranstvu, mora postupiti ovako:

https://capitalia.ba/wp-content/uploads ... ohodak.pdf

Kako su saznali da freelanceri naplaćuju svoj novac? U saradnji s bankama, Paypalom i freelance sajtovima.
Ovaj put su zaboravili na Payoneer, Wise... i činjenicu da će uvijek ljudi biti dovitljivi, ali propisi im dozvoljavaju da za današnju naplatu, imaju 5 godina fore da vas otkriju.
Obaveza institucija poput Payoneera je sarađivati s poreznim upravama širom svijeta.

Da li je Payoneer u obavezi predati informacije?

Otvorimo
https://www.payoneer.com/legal/privacy-policy/
How we share your information?

Šta piše?
With our service providers and affiliates – for our business purposes, such as to assist us with the provision of our services and to verify your identity, prevent, detect and protect against fraudulent activity or abuse of our services, conduct internal research and analytical assessments, process your transactions, maintain your account(s) and provide you with customer care services. These include internet service providers, data and cyber security services, banks, financial institutions, payment processors, financial services providers, remote access services; service providers that help us verify your identity and help us comply with our legal and regulatory obligations; and our business, legal, tax, financial and other advisors, on a confidential basis. Such service providers may differ based on the services provided to you and your jurisdiction.
In response to legal process – to comply with the law, a judicial proceeding, subpoena, court order, or other legal process. Does Payoneer share? Yes

Tehnički, od vaših naplata putem Payoneera, dijeli vas jedan dopis entiteskih ministarstva finansija, u saradnji s poreznim upravama.

Kako ce znati da li je osoba negdje van BIH otisla na bankomat, podigla kes i vratila se u BIH sa tim kesom?

Mislim da sam gore razradio da će imati informaciju od Payoneer. No, ako podignete na granici novac iznad 10.000 EUR. Ne znam baš da je jeftinije trošiti gorivo, otići u Hrvatsku, podići novac i vratiti se u BiH...
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#6205 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ajatolah_ »

Fanzi wrote: 18/11/2021 10:45Kako ce znati da li je osoba negdje van BIH otisla na bankomat, podigla kes i vratila se u BIH sa tim kesom?

Mislim da sam gore razradio da će imati informaciju od Payoneer. No, ako podignete na granici novac iznad 10.000 EUR. Ne znam baš da je jeftinije trošiti gorivo, otići u Hrvatsku, podići novac i vratiti se u BiH...
Kao što kaže Nihilo, to na kraju nije ni bitno, nije dizanje keša s bankomata trenutak kada nastaje obaveza plaćanja poreza.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6206 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

Ajatolah_ wrote: 18/11/2021 10:51
Fanzi wrote: 18/11/2021 10:45Kako ce znati da li je osoba negdje van BIH otisla na bankomat, podigla kes i vratila se u BIH sa tim kesom?

Mislim da sam gore razradio da će imati informaciju od Payoneer. No, ako podignete na granici novac iznad 10.000 EUR. Ne znam baš da je jeftinije trošiti gorivo, otići u Hrvatsku, podići novac i vratiti se u BiH...
Kao što kaže Nihilo, to na kraju nije ni bitno, nije dizanje keša s bankomata trenutak kada nastaje obaveza plaćanja poreza.
Ma slazem se ja da treba sve platiti.
Al prvo onda treba da pocnu slati inspekcije po BH firmama, od njih je krenulo masovnije forsiranje payoneer-a kao nacin placanja svojih radnika.
To bi bilo isto kao da drzava ganja i tuzi radnika koji je platu dobio u koverti a ne poslodavca koji mu tako daje platu. :roll:
I opet pitam, gdje pise kazna za fizicka lica ?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6207 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Porez na dohodak je po zakonskoj definiciji obaveza fizičkog lica.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#6208 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by programerAnel »

Moj osvrt na sve.
Zadnje 2 godine plaćam jako velike iznosa po AMS obrascu jer hocu da budem čist.
Uvođenjem novog zakona u njihovim knjigama sam ja prestao da radim freelancing, a ja cu sebi pronaći način taman kad bi uzimao avionske karte i lično preuzimao novac.

Moji klijenti svejedno plaćaju poreze na te iznose tako da im naplata u kešu ne predstavlja problem.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6209 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

programerAnel wrote: 18/11/2021 11:21 Moj osvrt na sve.
Zadnje 2 godine plaćam jako velike iznosa po AMS obrascu jer hocu da budem čist.
Uvođenjem novog zakona u njihovim knjigama sam ja prestao da radim freelancing, a ja cu sebi pronaći način taman kad bi uzimao avionske karte i lično preuzimao novac.

Moji klijenti svejedno plaćaju poreze na te iznose tako da im naplata u kešu ne predstavlja problem.
I šta kad te klepe na granici s aktovkom punom keša? :D
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#6210 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by programerAnel »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:22
programerAnel wrote: 18/11/2021 11:21 Moj osvrt na sve.
Zadnje 2 godine plaćam jako velike iznosa po AMS obrascu jer hocu da budem čist.
Uvođenjem novog zakona u njihovim knjigama sam ja prestao da radim freelancing, a ja cu sebi pronaći način taman kad bi uzimao avionske karte i lično preuzimao novac.

Moji klijenti svejedno plaćaju poreze na te iznose tako da im naplata u kešu ne predstavlja problem.
I šta kad te klepe na granici s aktovkom punom keša? :D
Možda neče bit aktovka puna keša , možda će to biti bankomat kartica od druge države.
Mislim da mom kupcu nije apsolutno nikakav problem da keš koji je oporezovan bude uplaćen direktno na moj račun u njegovoj matičnoj državi.
Ljudi ba pa niko nije lud, evo ja ću ti navest klasičan primjer, kada sam svom kupcu prikazao nacrt novog zakona

Oni su svjesni da to znači povećanje usluga prema njima, do sada je 10% bilo neprimjetno, u konkretnom slučaju oni će zajedno sa nama naći način ;)

https://ibb.co/61ytmGP
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6211 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

programerAnel wrote: 18/11/2021 11:31
ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:22

I šta kad te klepe na granici s aktovkom punom keša? :D
Možda neče bit aktovka puna keša , možda će to biti bankomat kartica od druge države.
Mislim da mom kupcu nije apsolutno nikakav problem da keš koji je oporezovan bude uplaćen direktno na moj račun u njegovoj matičnoj državi.
Ljudi ba pa niko nije lud, evo ja ću ti navest klasičan primjer, kada sam svom kupcu prikazao nacrt novog zakona

Oni su svjesni da to znači povećanje usluga prema njima, do sada je 10% bilo neprimjetno, u konkretnom slučaju oni će zajedno sa nama naći način ;)

https://ibb.co/61ytmGP
Ništa ti to ne bi riješilo, platio bi porez tamo, a ovdje bi još uvijek dugovao porez jer si poreski rezident FBiH. Uostalom, račun ne možeš otvoriti bez neke vrste ID dokumenta izdatog na teritoriji gdje banka posluje.

Čak i to da uspiješ, banke po službenoj dužnosti prate račune, pogotovo račune stranih lica, radi borbe protiv pranja novca i terorizma, a poreske uprave međusobno komuniciraju. Kako se budemo približavali EU, naša PU će dobiti uvid u stanje računa svih naših građana širom EU.

Jednostavno se prebaci na obrt.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#6212 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by programerAnel »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:49
programerAnel wrote: 18/11/2021 11:31

Možda neče bit aktovka puna keša , možda će to biti bankomat kartica od druge države.
Mislim da mom kupcu nije apsolutno nikakav problem da keš koji je oporezovan bude uplaćen direktno na moj račun u njegovoj matičnoj državi.
Ljudi ba pa niko nije lud, evo ja ću ti navest klasičan primjer, kada sam svom kupcu prikazao nacrt novog zakona

Oni su svjesni da to znači povećanje usluga prema njima, do sada je 10% bilo neprimjetno, u konkretnom slučaju oni će zajedno sa nama naći način ;)

https://ibb.co/61ytmGP
Ništa ti to ne bi riješilo, platio bi porez tamo, a ovdje bi još uvijek dugovao porez jer si poreski rezident FBiH. Uostalom, račun ne možeš otvoriti bez neke vrste ID dokumenta izdatog na teritoriji gdje banka posluje.

Čak i to da uspiješ, banke po službenoj dužnosti prate račune, pogotovo račune stranih lica, radi borbe protiv pranja novca i terorizma, a poreske uprave međusobno komuniciraju. Kako se budemo približavali EU, naša PU će dobiti uvid u stanje računa svih naših građana širom EU.

Jednostavno se prebaci na obrt.
Budući da to i jeste cilj ove napaćene zemlje, da svako registruje firmu. Realno gledajući moja firma plati 3x manje poreza za mene nego li ja sam putem AMS - a .

Po meni, odabrati sebi zemlju gdje želim životariti bez puno razmišljanja o ratu, dodiku i ostalim glupostima. Gdje neću morati plaćati svaku vakcinu u hitnoj i infuziju. Hvala bogu pa imamo fakultetska zvanja i supruga i ja tako da sam proces dobijanja vize neće biti težak.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6213 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:20 Porez na dohodak je po zakonskoj definiciji obaveza fizičkog lica.
Jeste, nego me frustrira sto nekako sve ide preko ledja radnika, glupi nemotivirajuci zakoni plus nasi poslodavci koji te haman natjeraju da se pocnes sa tim baviti da bi oni ustedili.
Ovi sto rade full za strance, njih izuzimam, oni trebaju sve placati, jer kad se sve sabere po sadasnjim zakonima, malo vise od 10% dajes drzavi sto fakat nije previse, jer imas onih 20% priznatih rashoda pa ti se ukupna davanja smanje.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#6214 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Sovac »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:49
programerAnel wrote: 18/11/2021 11:31

Možda neče bit aktovka puna keša , možda će to biti bankomat kartica od druge države.
Mislim da mom kupcu nije apsolutno nikakav problem da keš koji je oporezovan bude uplaćen direktno na moj račun u njegovoj matičnoj državi.
Ljudi ba pa niko nije lud, evo ja ću ti navest klasičan primjer, kada sam svom kupcu prikazao nacrt novog zakona

Oni su svjesni da to znači povećanje usluga prema njima, do sada je 10% bilo neprimjetno, u konkretnom slučaju oni će zajedno sa nama naći način ;)

https://ibb.co/61ytmGP
Ništa ti to ne bi riješilo, platio bi porez tamo, a ovdje bi još uvijek dugovao porez jer si poreski rezident FBiH.
Ako, recimo, imam otvoren bankovni račun i registrujem kompaniju u Estoniji, te svoje usluge prodajem iz Estonije preko te kompanije i naplaćujem na taj bankovni račun, da li sam i dalje dužan platiti porez FBiH?
Do kad se sve smatram poreznim rezidentom FBiH, tj. do kad sam dužan platiti porez FBiH?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6215 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

mirsek wrote: 18/11/2021 12:10
ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:20 Porez na dohodak je po zakonskoj definiciji obaveza fizičkog lica.
Jeste, nego me frustrira sto nekako sve ide preko ledja radnika, glupi nemotivirajuci zakoni plus nasi poslodavci koji te haman natjeraju da se pocnes sa tim baviti da bi oni ustedili.
Ovi sto rade full za strance, njih izuzimam, oni trebaju sve placati, jer kad se sve sabere po sadasnjim zakonima, malo vise od 10% dajes drzavi sto fakat nije previse, jer imas onih 20% priznatih rashoda pa ti se ukupna davanja smanje.
Pa jeste. Bosna je primordial ooze.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6216 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Sovac wrote: 18/11/2021 12:15
ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:49

Ništa ti to ne bi riješilo, platio bi porez tamo, a ovdje bi još uvijek dugovao porez jer si poreski rezident FBiH.
Ako, recimo, imam otvoren bankovni račun i registrujem kompaniju u Estoniji, te svoje usluge prodajem iz Estonije preko te kompanije i naplaćujem na taj bankovni račun, da li sam i dalje dužan platiti porez FBiH?
Do kad se sve smatram poreznim rezidentom FBiH, tj. do kad sam dužan platiti porez FBiH?
Sve dok živiš u FBiH, imaš tu lične i/ili poslovne interese, i koristiš infrastrukturu u najširem smislu te riječi. Samim tim, sav dohodak koji ti od te firme lično zaradiš podliježe obavezi oporezivanja.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6217 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

Sovac wrote: 18/11/2021 12:15
ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:49

Ništa ti to ne bi riješilo, platio bi porez tamo, a ovdje bi još uvijek dugovao porez jer si poreski rezident FBiH.
Ako, recimo, imam otvoren bankovni račun i registrujem kompaniju u Estoniji, te svoje usluge prodajem iz Estonije preko te kompanije i naplaćujem na taj bankovni račun, da li sam i dalje dužan platiti porez FBiH?
Do kad se sve smatram poreznim rezidentom FBiH, tj. do kad sam dužan platiti porez FBiH?
Ako vise od 6 mjeseci godisnje zivis u FBiH, ti si FBiH poreski rezident.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#6218 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Sovac »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 12:21
Sovac wrote: 18/11/2021 12:15

Ako, recimo, imam otvoren bankovni račun i registrujem kompaniju u Estoniji, te svoje usluge prodajem iz Estonije preko te kompanije i naplaćujem na taj bankovni račun, da li sam i dalje dužan platiti porez FBiH?
Do kad se sve smatram poreznim rezidentom FBiH, tj. do kad sam dužan platiti porez FBiH?
Sve dok živiš u FBiH, imaš tu lične i/ili poslovne interese, i koristiš infrastrukturu u najširem smislu te riječi. Samim tim, sav dohodak koji ti od te firme lično zaradiš podliježe obavezi oporezivanja.
Jel to na pola godine+ ili nema veze to?
I da l postoji neka procedura da se "odjaviš" rezidencije ili je dovoljno da u BiH nisi na birou, nisi u radnom odnosu, nemaš račun u banci, i nisi prijavljen da igdje stanuješ kao podstanar ili vlasnik nekretnine?
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#6219 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by morelSeLezat »

mirsek wrote: 18/11/2021 12:10
ExNihilo wrote: 18/11/2021 11:20 Porez na dohodak je po zakonskoj definiciji obaveza fizičkog lica.
Jeste, nego me frustrira sto nekako sve ide preko ledja radnika, glupi nemotivirajuci zakoni plus nasi poslodavci koji te haman natjeraju da se pocnes sa tim baviti da bi oni ustedili.
Ovi sto rade full za strance, njih izuzimam, oni trebaju sve placati, jer kad se sve sabere po sadasnjim zakonima, malo vise od 10% dajes drzavi sto fakat nije previse, jer imas onih 20% priznatih rashoda pa ti se ukupna davanja smanje.
I tako i treba ostati, ko nema obrt neki nesto, nek dignu i na tih 13%, pa i 15% i ono 4 za zdravstvo, ali smijesno je da placas duple i doprinose i sve a na kraju nikakve koristi od tog nemas nit ces imati
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6220 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:09
mirsek wrote: 18/11/2021 12:10
Jeste, nego me frustrira sto nekako sve ide preko ledja radnika, glupi nemotivirajuci zakoni plus nasi poslodavci koji te haman natjeraju da se pocnes sa tim baviti da bi oni ustedili.
Ovi sto rade full za strance, njih izuzimam, oni trebaju sve placati, jer kad se sve sabere po sadasnjim zakonima, malo vise od 10% dajes drzavi sto fakat nije previse, jer imas onih 20% priznatih rashoda pa ti se ukupna davanja smanje.
I tako i treba ostati, ko nema obrt neki nesto, nek dignu i na tih 13%, pa i 15% i ono 4 za zdravstvo, ali smijesno je da placas duple i doprinose i sve a na kraju nikakve koristi od tog nemas nit ces imati
Jeste smiješno, zato će se i moći koristiti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6221 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Sovac wrote: 18/11/2021 12:52
ExNihilo wrote: 18/11/2021 12:21

Sve dok živiš u FBiH, imaš tu lične i/ili poslovne interese, i koristiš infrastrukturu u najširem smislu te riječi. Samim tim, sav dohodak koji ti od te firme lično zaradiš podliježe obavezi oporezivanja.
Jel to na pola godine+ ili nema veze to?
I da l postoji neka procedura da se "odjaviš" rezidencije ili je dovoljno da u BiH nisi na birou, nisi u radnom odnosu, nemaš račun u banci, i nisi prijavljen da igdje stanuješ kao podstanar ili vlasnik nekretnine?
Ne možeš se odjaviti, jer to nije pitanje bilo kakve prijave. Možeš bukvalno živjeti u pećini bez dodira sa civilizacijom, ali ti si još uvijek poreski rezident FBiH, zato što si fizički prisutan tu. Koristiš FBiH pećinu i loviš FBiH divljač oko pećine. :D

Samim tim, odjavljuješ se tako što se preseliš. Ovo što mirsek spominje za pola godine vrijedi ako živiš na dvije lokacije.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#6222 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kusur »

moee wrote: 18/11/2021 01:04
kusur wrote: 18/11/2021 00:09

problem je jer ti drzava odredjuje na koliku platu placas doprinose te koliko puta ces platiti doprinose. Znaci freelancer ako primi 2000 KM na racun, placa penziono na tu osnovicu umjesto da ako zeli moze platiti i na minimalac. Meni to nema logike (ako ce biti ovako kako mi kontamo). Isto ko da kaze vlasniku firme eh buraz placas svima doprinose na 3000 KM, dzaba sto im je po ugovoru manja plata.
Svi plaćaju doprinose na iznos koji im se uplaćuje. Nema veze šta piše u Ugovoru o radu.

Rješenje je, po meni, da frelanceri plaćaju samo porez 10/13% ako su negdje već osigurani ili da plaćaju sve doprinose, npr. na iznos minimalca, a da se na kraju godine vrši poravnanje na osnovu uplata koje su primili.
U tom slučaju bi imali i pravo na zdravstveno i PIO koji bi se obračunavao po trenutnom bodovnom sistemu.
ne razumijes o cemu pricam. Kada firma prihoduje milion KM, sef ne mora platiti doprinose na kompletan iznos. Odrede se plate radnicima i na te iznose se placaju doprinosi. Ostatak kajmaka (minus troskovi) se pokupi krajem godine kao dobit na koju se plati 10% poreza. Istom logikom se freelancerima mora omoguciti da biraju na koji iznos (prosjecna plata u FbiH npr. ili minimalac) da placaju doprinose.
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#6223 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by morelSeLezat »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:30
morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:09

I tako i treba ostati, ko nema obrt neki nesto, nek dignu i na tih 13%, pa i 15% i ono 4 za zdravstvo, ali smijesno je da placas duple i doprinose i sve a na kraju nikakve koristi od tog nemas nit ces imati
Jeste smiješno, zato će se i moći koristiti.
Kakve ces tacno koristi imati od duplih doprinosa i zdravstva? Sta, kad odes u bolnicu da moraa sve kupiti pa se ganjaj za povrat, iako si vec masno platio sve
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6224 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:30
Sovac wrote: 18/11/2021 12:52
Jel to na pola godine+ ili nema veze to?
I da l postoji neka procedura da se "odjaviš" rezidencije ili je dovoljno da u BiH nisi na birou, nisi u radnom odnosu, nemaš račun u banci, i nisi prijavljen da igdje stanuješ kao podstanar ili vlasnik nekretnine?
Ne možeš se odjaviti, jer to nije pitanje bilo kakve prijave. Možeš bukvalno živjeti u pećini bez dodira sa civilizacijom, ali ti si još uvijek poreski rezident FBiH, zato što si fizički prisutan tu. Koristiš FBiH pećinu i loviš FBiH divljač oko pećine. :D

Samim tim, odjavljuješ se tako što se preseliš. Ovo što mirsek spominje za pola godine vrijedi ako živiš na dvije lokacije.
Al vidi sta su se "dosjetili" u RS... :-)
Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6225 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

morelSeLezat wrote: 18/11/2021 13:35
ExNihilo wrote: 18/11/2021 13:30

Jeste smiješno, zato će se i moći koristiti.
Kakve ces tacno koristi imati od duplih doprinosa i zdravstva? Sta, kad odes u bolnicu da moraa sve kupiti pa se ganjaj za povrat, iako si vec masno platio sve
Kako misliš duplih?
Post Reply