Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
canvra888
Posts: 4277
Joined: 09/07/2021 15:03

#6701 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

Ma izglasat će ga botovi za parlamentarca, ne sumnjam ja
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6702 Re: Freelancing....all about

Post by soha96 »

Fadil je dozivotni premijer. Nove vlade nece biti jos par godina. :D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6703 Re: Freelancing....all about

Post by pinkman »

Moze li se na Upwork napraviti da dio para ide na Payoneer, a dio na bankovni racun u banci?

Hocu da odradim dodatnog posla, a necu sve na banku jer su ogromne provizije, a porez bih svakako uplatio u kompletnom iznosu jer ce doci dan kad ce i Payoneer i PayPal dijeliti informacije sa institucijama :D

Ako vec nije dosao.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#6704 Re: Freelancing....all about

Post by Ajatolah_ »

pinkman wrote: 17/09/2022 11:21 Moze li se na Upwork napraviti da dio para ide na Payoneer, a dio na bankovni racun u banci?

Hocu da odradim dodatnog posla, a necu sve na banku jer su ogromne provizije, a porez bih svakako uplatio u kompletnom iznosu jer ce doci dan kad ce i Payoneer i PayPal dijeliti informacije sa institucijama :D

Ako vec nije dosao.
Trebalo bi da kad ručno zatražiš isplatu, možeš unijeti iznos, ne moraš isplatiti 100% novca koji ti se nakupio. Tako da možeš zatražiti dvije isplate na dva različita načina.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6705 Re: Freelancing....all about

Post by pinkman »

Ajatolah_ wrote: 17/09/2022 13:08
pinkman wrote: 17/09/2022 11:21 Moze li se na Upwork napraviti da dio para ide na Payoneer, a dio na bankovni racun u banci?

Hocu da odradim dodatnog posla, a necu sve na banku jer su ogromne provizije, a porez bih svakako uplatio u kompletnom iznosu jer ce doci dan kad ce i Payoneer i PayPal dijeliti informacije sa institucijama :D

Ako vec nije dosao.
Trebalo bi da kad ručno zatražiš isplatu, možeš unijeti iznos, ne moraš isplatiti 100% novca koji ti se nakupio. Tako da možeš zatražiti dvije isplate na dva različita načina.
Hvala. Mada mislim da i necu jer mi isto dodje - fiksna naknada, a svakako bih izvadio karticu vezanu za devizni racun jer me nervira da konvertujem u BAM, pa onda opet konvertujem kad budem placao Netflix i slicne servise.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#6706 Re: Freelancing....all about

Post by MMM1977 »

...
pitanjepitanje02
Posts: 6
Joined: 25/09/2022 19:48

#6707 Re: Freelancing....all about

Post by pitanjepitanje02 »

Pozdrav svima! Ponukan iskustvom bliske osobe, odlucio sam da se obratim ovdje, gdje je dosta ljudi vec podijelilo svoja iskustva i dogodovstine sa poreskom upravom kao freelanceri. Sto se tice obaveza kao freelancera, sve mi je jasno osim zateznih kamata kad se vraca dug… Racunovodstvene agencije mi ih nisu izracunale, a mislim da bi mi bilo korisno da znam koliki bi me iznos duga cekao sa kamatama kada se pojavim u poreskoj. Imam 8 mjeseci freelancing rada iza sebe, kolegica vec dvije godine. Isli smo u federalnu upravu, ali su nas vratili uz objasnjenje da se tamo dolazi po pozivu, a upiti salju mailom ili pismeno po protokolu. U opcinskoj nismo bili, prvenstveno jer smo zabrinuti kako ce nas docekati, ne mozemo bas doci i reci “mi smo duzni drzavi, kako to da rijesimo” bez da ocekujemo da nam odmah traze podatke i potencijalno “flaguju”. Hoce li insistirati da iskljucivo otvaramo obrt, iako postoji opcija da se uplacuje samo preko AMS obrasca svaki mjesec, fakticki samovoljno? Ima li neko slicnih iskustava gdje nije placao porez neko vrijeme i obratio se poreznoj cim je saznao za obavezu? Zanima me kako su ih docekali? Unaprijed se zahvaljujem!
User avatar
canvra888
Posts: 4277
Joined: 09/07/2021 15:03

#6708 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

pitanjepitanje02 wrote: 29/09/2022 15:06 Pozdrav svima! Ponukan iskustvom bliske osobe, odlucio sam da se obratim ovdje, gdje je dosta ljudi vec podijelilo svoja iskustva i dogodovstine sa poreskom upravom kao freelanceri. Sto se tice obaveza kao freelancera, sve mi je jasno osim zateznih kamata kad se vraca dug… Racunovodstvene agencije mi ih nisu izracunale, a mislim da bi mi bilo korisno da znam koliki bi me iznos duga cekao sa kamatama kada se pojavim u poreskoj. Imam 8 mjeseci freelancing rada iza sebe, kolegica vec dvije godine. Isli smo u federalnu upravu, ali su nas vratili uz objasnjenje da se tamo dolazi po pozivu, a upiti salju mailom ili pismeno po protokolu. U opcinskoj nismo bili, prvenstveno jer smo zabrinuti kako ce nas docekati, ne mozemo bas doci i reci “mi smo duzni drzavi, kako to da rijesimo” bez da ocekujemo da nam odmah traze podatke i potencijalno “flaguju”. Hoce li insistirati da iskljucivo otvaramo obrt, iako postoji opcija da se uplacuje samo preko AMS obrasca svaki mjesec, fakticki samovoljno? Ima li neko slicnih iskustava gdje nije placao porez neko vrijeme i obratio se poreznoj cim je saznao za obavezu? Zanima me kako su ih docekali? Unaprijed se zahvaljujem!
Zašto u federalnu, zašto ne u lokalnu poresku jedinicu?

Ovdje ćeš dobiti raznih iskustava, jer kao sve u ovoj državi, ni poreske uprave kod nas nisu unificirane tako da ima odstupanja od pravila što se tiče nekih stvari, zato tvoja lokalna jedinica i jeste najbolje mjesto da se informišeš.

Po zakonu, zatezne kamate se obračunavaju ako u roku od primitka inostranih prihoda na račun u roku od 24 sata ne uplatiš novac na date račune. To je po zakonu, sad itekako variraju iskustva od jedinice do jedinice. Evo npr. moj slučaj kad sam počeo plaćati porez, isto sam tako imao duga (kojeg sam dobrovoljno prijavio, ne po njihovom postupku, mislim da i dobrovoljnost igra ulogu) - nisu mi obračunali nikakve kamate, iako su po zakonu mogli. To je dobra volja uposlenika iz moje lokalne uprave i vjerovatno susretljivost jer sam počeo biti poreski obveznik. Postoji opet i slučajeva gdje su obračunavali kamate i zbog samo mjeseca neplaćanja ili slično, sve zavisi. Zato ti je najbolje da se raspitaš u lokalnoj jedinici.

U svakom slučaju, za tih 8 mjeseci rada, čisto sumnjam da si ti uspio preći prag na krivično djelo sa prekršajnog, jedino ako nisi baratao vrtoglavo velikim ciframa - tako da mislim da i tu nema ni razmišljanja o nekom 'flagovanju', jer i ako bude šta, vjerovatno će ti pisati kamate i bez vjerovatno i prekršajnog djela. Obrt vam neće tražiti kao uslov, mogu vas 'ohrabrivati' na to, ali nema zapreke u plaćanju kroz AMS-ove.
pitanjepitanje02
Posts: 6
Joined: 25/09/2022 19:48

#6709 Re: Freelancing....all about

Post by pitanjepitanje02 »

canvra888 wrote: 29/09/2022 15:20
pitanjepitanje02 wrote: 29/09/2022 15:06 Pozdrav svima! Ponukan iskustvom bliske osobe, odlucio sam da se obratim ovdje, gdje je dosta ljudi vec podijelilo svoja iskustva i dogodovstine sa poreskom upravom kao freelanceri. Sto se tice obaveza kao freelancera, sve mi je jasno osim zateznih kamata kad se vraca dug… Racunovodstvene agencije mi ih nisu izracunale, a mislim da bi mi bilo korisno da znam koliki bi me iznos duga cekao sa kamatama kada se pojavim u poreskoj. Imam 8 mjeseci freelancing rada iza sebe, kolegica vec dvije godine. Isli smo u federalnu upravu, ali su nas vratili uz objasnjenje da se tamo dolazi po pozivu, a upiti salju mailom ili pismeno po protokolu. U opcinskoj nismo bili, prvenstveno jer smo zabrinuti kako ce nas docekati, ne mozemo bas doci i reci “mi smo duzni drzavi, kako to da rijesimo” bez da ocekujemo da nam odmah traze podatke i potencijalno “flaguju”. Hoce li insistirati da iskljucivo otvaramo obrt, iako postoji opcija da se uplacuje samo preko AMS obrasca svaki mjesec, fakticki samovoljno? Ima li neko slicnih iskustava gdje nije placao porez neko vrijeme i obratio se poreznoj cim je saznao za obavezu? Zanima me kako su ih docekali? Unaprijed se zahvaljujem!
Zašto u federalnu, zašto ne u lokalnu poresku jedinicu?

Ovdje ćeš dobiti raznih iskustava, jer kao sve u ovoj državi, ni poreske uprave kod nas nisu unificirane tako da ima odstupanja od pravila što se tiče nekih stvari, zato tvoja lokalna jedinica i jeste najbolje mjesto da se informišeš.

Po zakonu, zatezne kamate se obračunavaju ako u roku od primitka inostranih prihoda na račun u roku od 24 sata ne uplatiš novac na date račune. To je po zakonu, sad itekako variraju iskustva od jedinice do jedinice. Evo npr. moj slučaj kad sam počeo plaćati porez, isto sam tako imao duga (kojeg sam dobrovoljno prijavio, ne po njihovom postupku, mislim da i dobrovoljnost igra ulogu) - nisu mi obračunali nikakve kamate, iako su po zakonu mogli. To je dobra volja uposlenika iz moje lokalne uprave i vjerovatno susretljivost jer sam počeo biti poreski obveznik. Postoji opet i slučajeva gdje su obračunavali kamate i zbog samo mjeseca neplaćanja ili slično, sve zavisi. Zato ti je najbolje da se raspitaš u lokalnoj jedinici.

U svakom slučaju, za tih 8 mjeseci rada, čisto sumnjam da si ti uspio preći prag na krivično djelo sa prekršajnog, jedino ako nisi baratao vrtoglavo velikim ciframa - tako da mislim da i tu nema ni razmišljanja o nekom 'flagovanju', jer i ako bude šta, vjerovatno će ti pisati kamate i bez vjerovatno i prekršajnog djela. Obrt vam neće tražiti kao uslov, mogu vas 'ohrabrivati' na to, ali nema zapreke u plaćanju kroz AMS-ove.

Hvala mnogo na brzom odgovoru. Sto se iznosa tice, za ovih 8 mjeseci sam zaradio preko 20000 KM, kolegica isto toliko za dvije godine. Nisam siguran da li se to smatra eventualnim prekrsajem ukoliko sam dodjem i prijavim dug u tekucoj godini. Ja sam u Novom Sarajevu, ne znam kakva je tamo situacija, pa se raspitujem da li je neko takoder iz ove opcine da podijeli neko iskustvo - vi ili neko drugi?
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#6710 Re: Freelancing....all about

Post by nekome »

ma brate plati (samo razdvoji uplate po AMSovima tj. kao individualne stavke) i to je to nemas sta mozgat
ako ti ikad sjednu zavrat, kazi platio sam ako i dalje krenu smarat kazi da ti obracunaju sta si duzan ili mozes li podnijeti zahtjev za oprost
User avatar
canvra888
Posts: 4277
Joined: 09/07/2021 15:03

#6711 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

pitanjepitanje02 wrote: 29/09/2022 15:36
canvra888 wrote: 29/09/2022 15:20

Zašto u federalnu, zašto ne u lokalnu poresku jedinicu?

Ovdje ćeš dobiti raznih iskustava, jer kao sve u ovoj državi, ni poreske uprave kod nas nisu unificirane tako da ima odstupanja od pravila što se tiče nekih stvari, zato tvoja lokalna jedinica i jeste najbolje mjesto da se informišeš.

Po zakonu, zatezne kamate se obračunavaju ako u roku od primitka inostranih prihoda na račun u roku od 24 sata ne uplatiš novac na date račune. To je po zakonu, sad itekako variraju iskustva od jedinice do jedinice. Evo npr. moj slučaj kad sam počeo plaćati porez, isto sam tako imao duga (kojeg sam dobrovoljno prijavio, ne po njihovom postupku, mislim da i dobrovoljnost igra ulogu) - nisu mi obračunali nikakve kamate, iako su po zakonu mogli. To je dobra volja uposlenika iz moje lokalne uprave i vjerovatno susretljivost jer sam počeo biti poreski obveznik. Postoji opet i slučajeva gdje su obračunavali kamate i zbog samo mjeseca neplaćanja ili slično, sve zavisi. Zato ti je najbolje da se raspitaš u lokalnoj jedinici.

U svakom slučaju, za tih 8 mjeseci rada, čisto sumnjam da si ti uspio preći prag na krivično djelo sa prekršajnog, jedino ako nisi baratao vrtoglavo velikim ciframa - tako da mislim da i tu nema ni razmišljanja o nekom 'flagovanju', jer i ako bude šta, vjerovatno će ti pisati kamate i bez vjerovatno i prekršajnog djela. Obrt vam neće tražiti kao uslov, mogu vas 'ohrabrivati' na to, ali nema zapreke u plaćanju kroz AMS-ove.

Hvala mnogo na brzom odgovoru. Sto se iznosa tice, za ovih 8 mjeseci sam zaradio preko 20000 KM, kolegica isto toliko za dvije godine. Nisam siguran da li se to smatra eventualnim prekrsajem ukoliko sam dodjem i prijavim dug u tekucoj godini. Ja sam u Novom Sarajevu, ne znam kakva je tamo situacija, pa se raspitujem da li je neko takoder iz ove opcine da podijeli neko iskustvo - vi ili neko drugi?
Smatra se i 1 KM neplaćenog prekršajnim, ali prekršajnim djelom, ne krivičnim naravno. S tim što pazi, kažem ti, ja iskreno sumnjam, čak bih se i iznenadio da ti kaznu zbog toga pišu (koje nisu prevelike), jedino kamate, ako i to. Pa znam za one slučaje što su ih kovertama ganjali, da njima nisu kazni pisali, nego samo dug i kamata, a ti si druga ruda jer se sam prijavljuješ, stoga bi trebali imati još više tolerancije prema tebi i moguće je da će ti i kamate izbrisati, samo dug da ostane.

Ja nisam u NS, tako da ti ne bih znao reći.

I da, čak ni odvojeni AMS-ovi nisu uslov da te ne peglaju, jer ja kad sam počeo plaćati, taj kapitalni dug je također bio možda malo preko 20k i opet sam sve na jednom AMS-u to završio. Ali to je sve opet od porezne do porezne naravno.
Last edited by canvra888 on 30/09/2022 00:16, edited 1 time in total.
pitanjepitanje02
Posts: 6
Joined: 25/09/2022 19:48

#6712 Re: Freelancing....all about

Post by pitanjepitanje02 »

canvra888 wrote: 29/09/2022 15:54
pitanjepitanje02 wrote: 29/09/2022 15:36


Hvala mnogo na brzom odgovoru. Sto se iznosa tice, za ovih 8 mjeseci sam zaradio preko 20000 KM, kolegica isto toliko za dvije godine. Nisam siguran da li se to smatra eventualnim prekrsajem ukoliko sam dodjem i prijavim dug u tekucoj godini. Ja sam u Novom Sarajevu, ne znam kakva je tamo situacija, pa se raspitujem da li je neko takoder iz ove opcine da podijeli neko iskustvo - vi ili neko drugi?
Smatra se i 1 KM neplaćenog prekršajnim, ali prekršajnim djelom, ne krivičnim naravno. S tim što pazi, kažem ti, ja iskreno sumnjam, čak bih se i iznenadio da ti kaznu zbog toga pišu (koje nisu prevelike), jedino kamate, ako i to. Pa znam za one slučaje što su ih kovertama ganjali, da njima nisu kazni pisali, nego samo dug i kamata, a ti si druga ruda jer se sam prijavljuješ, stoga bi trebali imati još više tolerancije prema tebi i moguće je da će ti i kamate izbrisati, samo dug da ostane.

Ja nisam u NS, tako da ti ne bih znao reći.

I da, čak ni odvojeni AMS-ovi nisu uslov da te ne peglaju, jer ja kad sam poćeo plaćati, taj kapitalni dug je također bio možda malo preko 20k i opet sam sve na jednom AMS-u to završio. Ali to je sve opet od porezne do porezne naravno.
Hvala puno na informacijama. Sutra idemo u poreznu pa cemo vidjeti kako ce biti.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#6713 Re: Freelancing....all about

Post by ChataDodajStaHoces »

Image

Osnovica za obracun za djelatnost programiranja - bitno za obrte
ReymondReddington
Posts: 669
Joined: 07/01/2018 22:25

#6714 Re: Freelancing....all about

Post by ReymondReddington »

Jel se do tog iznosa ne placa a sve preko ide porez?
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#6715 Re: Freelancing....all about

Post by farenhajt983 »

Je li ovo hapse za dropshiping
Spoiler
Show
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas su realizovali operativnu akciju „Web“, na području Sarajeva, Tuzle, Brčkog i Lukavca, kada su izvršili pretrese stambenih i poslovnih objekata i pokretnih stvari na osam lokacija. Slobode su lišene tri osobe koje su sprovedena u prostorije SIPA-e radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenog, saopćeno je iz SIPA-e. Osumnjičenim pravnim i fizičkim licima se stavlja na teret da su posljednjih nekoliko godina, s ciljem ostvarivanja protivpravne imovinske koristi, plasirali na tržište Bosne i Hercegovine veliku količinu uvozne robe, koju su prodavali na način da su formirali grupu povjerljivih osoba koje su prema uputstvima osumnjičenih, preko interneta koristila Facebook, OLX prodajne portale i web shopove i na taj način vršili prodaju uvezene robe. Roba za prodaju se nalazila u skladištima osumnjičenih osoba i većina osoba koje su objavljivala internet prodaju nisu imala nikakvog fizičkog kontakta sa prodatom robom niti su imala registovane djelatnosti. Uskladištena roba koja je prodavana je plaćana preko žiro-računa i kao takva je prikazivana u knjigovodstvu i za istu su izdavane poreske fakture i fiskalni računi uz fakture, dok za robu koja je prodavana preko interneta i za gotov novac, kupcima nisu izdavani fiskalni računi. Osumnjičeni su tako uspostavili sistem dvojnog knjigovodstva, na način da su pravna lica evidentirala sve transakcije po knjigovodstvenim vrijednostima, dok za svoje potrebe uspostavili druge evidencija u koje se evidentirali stvarne prodaje. Na taj način su ostvarene drastične razlike u knjigovodstvenim i stvarnim prodajnim cijenama, kao i iskazanim i stvarnim prihodima. Prilikom pretresa otkriveno i je i privremeno oduzeto oko 24.800 konvertibilnih maraka, 79.925 eura, šest računara, jedan laptop, veća količina poslovne dokumentacije i podataka ekstraktovanih u digitalnom obliku.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6716 Re: Freelancing....all about

Post by pinkman »

farenhajt983 wrote: 18/10/2022 19:19 Je li ovo hapse za dropshiping
Spoiler
Show
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas su realizovali operativnu akciju „Web“, na području Sarajeva, Tuzle, Brčkog i Lukavca, kada su izvršili pretrese stambenih i poslovnih objekata i pokretnih stvari na osam lokacija. Slobode su lišene tri osobe koje su sprovedena u prostorije SIPA-e radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenog, saopćeno je iz SIPA-e. Osumnjičenim pravnim i fizičkim licima se stavlja na teret da su posljednjih nekoliko godina, s ciljem ostvarivanja protivpravne imovinske koristi, plasirali na tržište Bosne i Hercegovine veliku količinu uvozne robe, koju su prodavali na način da su formirali grupu povjerljivih osoba koje su prema uputstvima osumnjičenih, preko interneta koristila Facebook, OLX prodajne portale i web shopove i na taj način vršili prodaju uvezene robe. Roba za prodaju se nalazila u skladištima osumnjičenih osoba i većina osoba koje su objavljivala internet prodaju nisu imala nikakvog fizičkog kontakta sa prodatom robom niti su imala registovane djelatnosti. Uskladištena roba koja je prodavana je plaćana preko žiro-računa i kao takva je prikazivana u knjigovodstvu i za istu su izdavane poreske fakture i fiskalni računi uz fakture, dok za robu koja je prodavana preko interneta i za gotov novac, kupcima nisu izdavani fiskalni računi. Osumnjičeni su tako uspostavili sistem dvojnog knjigovodstva, na način da su pravna lica evidentirala sve transakcije po knjigovodstvenim vrijednostima, dok za svoje potrebe uspostavili druge evidencija u koje se evidentirali stvarne prodaje. Na taj način su ostvarene drastične razlike u knjigovodstvenim i stvarnim prodajnim cijenama, kao i iskazanim i stvarnim prihodima. Prilikom pretresa otkriveno i je i privremeno oduzeto oko 24.800 konvertibilnih maraka, 79.925 eura, šest računara, jedan laptop, veća količina poslovne dokumentacije i podataka ekstraktovanih u digitalnom obliku.
Cim je osam lokacija vjerovatno su imali neka skladista.. a dropshipping je kad nemas veze sa skladistem :D

Prijavljivali manji promet bez poreza.

Kad smo vec kod poreza, moze li se elektronski prijaviti porez? Ili se ide na salter svaki put. :D Govorim za freelancere, a ne pravna lica.
User avatar
canvra888
Posts: 4277
Joined: 09/07/2021 15:03

#6717 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

pinkman wrote: 22/10/2022 10:33
farenhajt983 wrote: 18/10/2022 19:19 Je li ovo hapse za dropshiping
Spoiler
Show
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas su realizovali operativnu akciju „Web“, na području Sarajeva, Tuzle, Brčkog i Lukavca, kada su izvršili pretrese stambenih i poslovnih objekata i pokretnih stvari na osam lokacija. Slobode su lišene tri osobe koje su sprovedena u prostorije SIPA-e radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenog, saopćeno je iz SIPA-e. Osumnjičenim pravnim i fizičkim licima se stavlja na teret da su posljednjih nekoliko godina, s ciljem ostvarivanja protivpravne imovinske koristi, plasirali na tržište Bosne i Hercegovine veliku količinu uvozne robe, koju su prodavali na način da su formirali grupu povjerljivih osoba koje su prema uputstvima osumnjičenih, preko interneta koristila Facebook, OLX prodajne portale i web shopove i na taj način vršili prodaju uvezene robe. Roba za prodaju se nalazila u skladištima osumnjičenih osoba i većina osoba koje su objavljivala internet prodaju nisu imala nikakvog fizičkog kontakta sa prodatom robom niti su imala registovane djelatnosti. Uskladištena roba koja je prodavana je plaćana preko žiro-računa i kao takva je prikazivana u knjigovodstvu i za istu su izdavane poreske fakture i fiskalni računi uz fakture, dok za robu koja je prodavana preko interneta i za gotov novac, kupcima nisu izdavani fiskalni računi. Osumnjičeni su tako uspostavili sistem dvojnog knjigovodstva, na način da su pravna lica evidentirala sve transakcije po knjigovodstvenim vrijednostima, dok za svoje potrebe uspostavili druge evidencija u koje se evidentirali stvarne prodaje. Na taj način su ostvarene drastične razlike u knjigovodstvenim i stvarnim prodajnim cijenama, kao i iskazanim i stvarnim prihodima. Prilikom pretresa otkriveno i je i privremeno oduzeto oko 24.800 konvertibilnih maraka, 79.925 eura, šest računara, jedan laptop, veća količina poslovne dokumentacije i podataka ekstraktovanih u digitalnom obliku.
Kad smo vec kod poreza, moze li se elektronski prijaviti porez? Ili se ide na salter svaki put. :D Govorim za freelancere, a ne pravna lica.
Mislim da ne može, moraju oni ištembiljisati AMS-ove.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#6718 Re: Freelancing....all about

Post by farenhajt983 »

pinkman wrote: 22/10/2022 10:33
farenhajt983 wrote: 18/10/2022 19:19 Je li ovo hapse za dropshiping
Spoiler
Show
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas su realizovali operativnu akciju „Web“, na području Sarajeva, Tuzle, Brčkog i Lukavca, kada su izvršili pretrese stambenih i poslovnih objekata i pokretnih stvari na osam lokacija. Slobode su lišene tri osobe koje su sprovedena u prostorije SIPA-e radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenog, saopćeno je iz SIPA-e. Osumnjičenim pravnim i fizičkim licima se stavlja na teret da su posljednjih nekoliko godina, s ciljem ostvarivanja protivpravne imovinske koristi, plasirali na tržište Bosne i Hercegovine veliku količinu uvozne robe, koju su prodavali na način da su formirali grupu povjerljivih osoba koje su prema uputstvima osumnjičenih, preko interneta koristila Facebook, OLX prodajne portale i web shopove i na taj način vršili prodaju uvezene robe. Roba za prodaju se nalazila u skladištima osumnjičenih osoba i većina osoba koje su objavljivala internet prodaju nisu imala nikakvog fizičkog kontakta sa prodatom robom niti su imala registovane djelatnosti. Uskladištena roba koja je prodavana je plaćana preko žiro-računa i kao takva je prikazivana u knjigovodstvu i za istu su izdavane poreske fakture i fiskalni računi uz fakture, dok za robu koja je prodavana preko interneta i za gotov novac, kupcima nisu izdavani fiskalni računi. Osumnjičeni su tako uspostavili sistem dvojnog knjigovodstva, na način da su pravna lica evidentirala sve transakcije po knjigovodstvenim vrijednostima, dok za svoje potrebe uspostavili druge evidencija u koje se evidentirali stvarne prodaje. Na taj način su ostvarene drastične razlike u knjigovodstvenim i stvarnim prodajnim cijenama, kao i iskazanim i stvarnim prihodima. Prilikom pretresa otkriveno i je i privremeno oduzeto oko 24.800 konvertibilnih maraka, 79.925 eura, šest računara, jedan laptop, veća količina poslovne dokumentacije i podataka ekstraktovanih u digitalnom obliku.
Cim je osam lokacija vjerovatno su imali neka skladista.. a dropshipping je kad nemas veze sa skladistem :D

Prijavljivali manji promet bez poreza.

Kad smo vec kod poreza, moze li se elektronski prijaviti porez? Ili se ide na salter svaki put. :D Govorim za freelancere, a ne pravna lica.
pravno lice je uvozilo i skladistilo, a fizicka lica su vrsila prodaju, tj. dropshiping
većina osoba koje su objavljivala internet prodaju nisu imala nikakvog fizičkog kontakta sa prodatom robom niti su imala registovane djelatnosti
sta je dropshiping?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#6719 Re: Freelancing....all about

Post by Idemedosumom »

Nacuo sam da su se brojevi ziroracuna za uplatu zdravstvenog kanton/federacija promijenili. Ima li neko informaciju o tome?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6720 Re: Freelancing....all about

Post by mirsek »

Idemedosumom wrote: 03/11/2022 11:23 Nacuo sam da su se brojevi ziroracuna za uplatu zdravstvenog kanton/federacija promijenili. Ima li neko informaciju o tome?
Jesu.
Imas na ovoj stranici uvijek aktuelne racune pa je bookmarkuj za ubuduce.
http://www.pufbih.ba/v1/stranica/15
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#6721 Re: Freelancing....all about

Post by Idemedosumom »

mirsek wrote: 03/11/2022 11:59 Jesu.
Imas na ovoj stranici uvijek aktuelne racune pa je bookmarkuj za ubuduce.
http://www.pufbih.ba/v1/stranica/15
Hvala fino :thumbup:
miki8
Posts: 74
Joined: 18/11/2018 21:55

#6722 Re: Freelancing....all about

Post by miki8 »

Planiram da poslije svog standardnog posla od 8 do 16 pocnem raditi i design freelance preko Upwork-a.

Da li moram otvarati SP? Mogu li da radim freelance kao fizicko lice i da platim porez koliko treba na osnovu dobijenih sredstava iz inostranstva. Da li je takva varijanta moguca?
ReymondReddington
Posts: 669
Joined: 07/01/2018 22:25

#6723 Re: Freelancing....all about

Post by ReymondReddington »

miki8 wrote: 07/11/2022 17:41 Planiram da poslije svog standardnog posla od 8 do 16 pocnem raditi i design freelance preko Upwork-a.

Da li moram otvarati SP? Mogu li da radim freelance kao fizicko lice i da platim porez koliko treba na osnovu dobijenih sredstava iz inostranstva. Da li je takva varijanta moguca?
Mislim da bi trebalo moci. Koliko sam skontao trebas na uplatu platiti oko 11% poreza i to je to. E sad ne znam da li ce te banka zezati oko uplata pogotovo ako su veci iznosi.
miki8
Posts: 74
Joined: 18/11/2018 21:55

#6724 Re: Freelancing....all about

Post by miki8 »

ReymondReddington wrote: 07/11/2022 18:40 Mislim da bi trebalo moci. Koliko sam skontao trebas na uplatu platiti oko 11% poreza i to je to. E sad ne znam da li ce te banka zezati oko uplata pogotovo ako su veci iznosi.
Procitao sam par stranica unazad i svidja mi se opcija da mozes od prihoda odbiti 20% na ime troskova rada, tako da se oporezivanje od 11% odnosi na 80% prihoda koje napravis.

Ostaje pitanje da li to odbijanje mogu uraditi i ja kao fizicko lice ili to mogu samo firme. Takodje me zanima, da li se porez placa odmah nakon svake uplate ili npr. mogu svake godine otici u poresku, obracunati sa njima komplet priliv, odbiti 20% i na preostali iznos platiti 11%.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6725 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

Mogu svi. Nakon svake uplate.
Post Reply