Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#5501 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lucatoni05 »

Pozdrav svima
Moze li mi neko reci kakva su iskustva sa TransferWise?
Vidio sam da nisu dostupne debitne kartice za BiH, pa pretpostavljam da bi se novac koji bi bio uplacen na TransferWise onda trebao prebaciti na vlastiti devizni racun ili tekuci ako je moguce..
Kakva je tu situacija s poreznom, da li se treba placati porez i na te uplate ako se prebacuje na racun?
Da li postoji neki drugi nacin za povuci novac sa transferWise da ne ide preko BiH banke?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5502 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

lucatoni05 wrote: 15/12/2020 19:11 Pozdrav svima
Moze li mi neko reci kakva su iskustva sa TransferWise?
Vidio sam da nisu dostupne debitne kartice za BiH, pa pretpostavljam da bi se novac koji bi bio uplacen na TransferWise onda trebao prebaciti na vlastiti devizni racun ili tekuci ako je moguce..
Kakva je tu situacija s poreznom, da li se treba placati porez i na te uplate ako se prebacuje na racun?
Da li postoji neki drugi nacin za povuci novac sa transferWise da ne ide preko BiH banke?
kako ti je novac zaglavio na TransferWise in the first place ?
Last edited by victom on 01/03/2021 01:45, edited 2 times in total.
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#5503 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lucatoni05 »

victom wrote: 15/12/2020 21:58 kako ti je novac zaglavio na TransferWise in the first place ?
Uplata za freelance, iako ne vidim razlog zbog cega je to bitno
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#5504 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

Za TransferWise, narucis karticu na neciju adresu vani, i posalje ti karticu postom ili ti je donese licno. Karticu uredno koristis ovdje.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5505 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

lucatoni05 wrote: 16/12/2020 07:54
victom wrote: 15/12/2020 21:58 kako ti je novac zaglavio na TransferWise in the first place ?
Uplata za freelance, iako ne vidim razlog zbog cega je to bitno
meni nije bitno, ali je bitno tebi, je jer ti novac zaglavljen na neko aposlutno "lijevom" sajtu, koji ne podržava isplatu u BiH.
Čuj, "zašto je bitno"... :roll:

Next time, traži isplatu, na devizni, paypal ili skrill. čak i bitcoin je bolji nego TransferWise.
Last edited by victom on 01/03/2021 01:45, edited 2 times in total.
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#5506 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lucatoni05 »

victom wrote: 16/12/2020 10:03
meni nije bitno, ali je bitno tebi, je jer ti novac zaglavljen na neko aposlutno "lijevom" sajtu, koji ne podržava isplatu u BiH.
Čuj, "zašto je bitno"... :roll:

Next time, traži isplatu, na devizni, paypal ili skrill. čak i bitcoin je bolji nego TransferWise.
sve jasno, ali bez obzira na to nije vezano za pitanje koje sam pitao, zato mi nije bilo jasno zasto je bitno odakle dolazi novac ako to ne utjece na nacin povlacenja novca sa TransferWise
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5507 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

lucatoni05 wrote: 16/12/2020 12:57
victom wrote: 16/12/2020 10:03
meni nije bitno, ali je bitno tebi, je jer ti novac zaglavljen na neko aposlutno "lijevom" sajtu, koji ne podržava isplatu u BiH.
Čuj, "zašto je bitno"... :roll:

Next time, traži isplatu, na devizni, paypal ili skrill. čak i bitcoin je bolji nego TransferWise.
sve jasno, ali bez obzira na to nije vezano za pitanje koje sam pitao, zato mi nije bilo jasno zasto je bitno odakle dolazi novac ako to ne utjece na nacin povlacenja novca sa TransferWise
u suštini, pitao sam da li već imaš pare na njemu ili planiraš ići preko TransferWise... da si rekao da planiraš, reko bi ti nemoj, a pošto već imaš , ne znam ti pomoći.
I nisam bukvalno mislio "odakle ti".. već u smislu "ko još radi sa TransferWise"... kako si se doveo u tu situaciju uopste
Ali u pravu si, nisam dobro formulisao pitanje...

Pa jel imal šanse da izvučeš keš ? ILi će biti prinudni šoping ?
Last edited by victom on 01/03/2021 01:45, edited 2 times in total.
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#5508 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lucatoni05 »

victom wrote: 16/12/2020 14:27
u suštini, pitao sam da li već imaš pare na njemu ili planiraš ići preko TransferWise... da si rekao da planiraš, reko bi ti nemoj, a pošto već imaš , ne znam ti pomoći.
I nisam bukvalno mislio "odakle ti".. već u smislu "ko još radi sa TransferWise"... kako si se doveo u tu situaciju uopste
Ali u pravu si, nisam dobro formulisao pitanje...

Pa jel imal šanse da izvučeš keš ? ILi će biti prinudni šoping ?
Koliko vidim moguce je prebaciti na racun koji nije povezan sa transferWise uz neki fee
https://transferwise.com/help/articles/ ... -a-balance

Ali me u tom slucaju zanima kako porezna gleda na to i da li treba porez se placati ili prolazi kao licna uplata?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5509 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

lucatoni05 wrote: 16/12/2020 16:29
victom wrote: 16/12/2020 14:27
u suštini, pitao sam da li već imaš pare na njemu ili planiraš ići preko TransferWise... da si rekao da planiraš, reko bi ti nemoj, a pošto već imaš , ne znam ti pomoći.
I nisam bukvalno mislio "odakle ti".. već u smislu "ko još radi sa TransferWise"... kako si se doveo u tu situaciju uopste
Ali u pravu si, nisam dobro formulisao pitanje...

Pa jel imal šanse da izvučeš keš ? ILi će biti prinudni šoping ?
Koliko vidim moguce je prebaciti na racun koji nije povezan sa transferWise uz neki fee
https://transferwise.com/help/articles/ ... -a-balance

Ali me u tom slucaju zanima kako porezna gleda na to i da li treba porez se placati ili prolazi kao licna uplata?
zavisi od iznosa... do 5000 €, niko neće ni gledat
preko 10.000 € možda banka koja primi novac, priupita sta je svrha ili traži neki ugovorčić...
također zavisi, jesil već evidentiran od poreske za prethodne periode, tj, da li su ti stizale koverte.Ako nisu, ne brini brigu.
poreska za sada ganja samo top freelancere, ove preko 100.000 KM godišnje i sa fixnom mjesecnom platom
Last edited by victom on 01/03/2021 01:45, edited 2 times in total.
Bestijetina
Posts: 7
Joined: 19/10/2010 21:55

#5510 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bestijetina »

lucatoni05 wrote: 15/12/2020 19:11 Pozdrav svima
Moze li mi neko reci kakva su iskustva sa TransferWise?
Vidio sam da nisu dostupne debitne kartice za BiH, pa pretpostavljam da bi se novac koji bi bio uplacen na TransferWise onda trebao prebaciti na vlastiti devizni racun ili tekuci ako je moguce..
Kakva je tu situacija s poreznom, da li se treba placati porez i na te uplate ako se prebacuje na racun?
Da li postoji neki drugi nacin za povuci novac sa transferWise da ne ide preko BiH banke?
Moje iskustvo sa TransferWise-om je sasvim ok, s tim da je osoba preko TW slala direkno na moj devizni racun. Znaci novac se nije zadrzao na nekom mom TW accountu, nego je stigao na moj bankovni racun uz proviziju banke od 7,67 €. Prva uplata je trebala nekoliko dana, a svaka ostala je stizala isti dan kada je i uplacena.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5511 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

imal ko da hoće zaraditi brzinski 20 KM

treba mi neke podtake prebaciti iz PDF u Excel.
2 sata posla.
Last edited by victom on 01/03/2021 01:44, edited 2 times in total.
balkan3
Posts: 6
Joined: 20/12/2020 16:03

#5512 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by balkan3 »

Zdravo svima
Ja vec dugo radim i primam pare sa vana i skoro mi se desilo ovo.
Pozvat sam iz raifeisen banke,gdje mi sve uplate lijezu.
Kazu da su mi pare blokirane i da dostavim do 16:30h porezku karticu i dohotke od 2019 i 2020 ugovor I sl.
Ako nedostavim bice pare vracene na skrill.
Eto sta ce i ostale cekati.
Svi ce morati da plate 10% poreza:-(
Najgore je sto niko nije licno o tome obavješten i sad se tu lijepa suma nagomilala.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#5513 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

balkan3 wrote: 20/12/2020 16:12 Zdravo svima
Ja vec dugo radim i primam pare sa vana i skoro mi se desilo ovo.
Pozvat sam iz raifeisen banke,gdje mi sve uplate lijezu.
Kazu da su mi pare blokirane i da dostavim do 16:30h porezku karticu i dohotke od 2019 i 2020 ugovor I sl.
Ako nedostavim bice pare vracene na skrill.
Eto sta ce i ostale cekati.
Svi ce morati da plate 10% poreza:-(
Najgore je sto niko nije licno o tome obavješten i sad se tu lijepa suma nagomilala.
Nisi licno obavjesten da trebas platiti porez? :D
balkan3
Posts: 6
Joined: 20/12/2020 16:03

#5514 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by balkan3 »

Nisam
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#5515 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

Nista, slijedeci put nek te nazovu da kazu da trebas placati porez.
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5516 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

Eh, evo da se javim nakon mnogo toga sto mi se izdesavalo u prethodnom periodu.

Naime, bio sam u inspekcijskom nadzoru i 3 mjeseca su samo moje transakcije cesljali, da bi mi uzeli svaki neplaceni (i placeni) fening. Zadnje 2 godine je to kod mene bilo full cisto, dok nisam placao u periodu '16-'18 jer nit sam imao puno para nit je bilo nacina da se plati ali elem.

Uglavnom, nakon svakodnevnog maltretiranja od strane inspektorice Selme Fetahagic sa pozivima na telefon, mailovima, pozovima da se dodje u poresku, ista je nesposobna bila da pravilno obracuna dosta toga, ili se pravila luda, pa smo na sudu zavrsili.

Suma sumarum, sa kamatama, u periodu od '16-'18 sam ostao duzan oko 17,000KM. Platio sam prije 5 dana 10,500KM glavnicu za te 3 godine (16,17,18), i predao obrazac ZAOK za otpis kamata za '16 i '17. Za '18 sam isto tako samo glavnicu platio, a kamate ce valjda biti otpisane ako iduce godine donesu zakon o otpisu kamata za '18.

Sto se tice '19 i '20, to je razlog sto sam morao angazovati advokata i istog masno platiti jer su mutanti iz poreske obracunavali domace transakcije koje sam ja izvrsavao sa svog racuna na svog racun (ili depozit kesa na salteru) kao oporezive, i stvorilo se dodatnih neoporezovanih 35,000KM, na koje se mora cirka jos 4000KM platiti poreza.

E sad vi meni recite, sto bih ja ijedan vise racun drzao kod nas otvoren, da me nesposobnjakovici popute ove gore navedene handre i kidaju mi zivce.

A Selma, ako citas ovo, dabogda ti se danas-sutra tvojoj djeci desilo isto sto i meni, nista vise, pa da osjetite na svojoj kozi svi kakva je to nepravda ;-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#5517 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

Koliko si to imao za tri godine? 80 milja prihoda?
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5518 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

Totalno nebitno u cijeloj prici
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#5519 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

siimee wrote: 21/12/2020 12:22 Totalno nebitno u cijeloj prici
A sta je bitno?

Sto su te pozvali da platis porez?

I kakav sad depozit love na racun? Odakle gotovina?

Ko te tjerao da imas racun u BiH?
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#5520 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by avijon »

Ne peglajtr covjeka, ako moze neko pomoc neka pomogne.

Ja nemam iskustvo sa tim ali predlazem ti da isto pitanje postavis negdje na facebook grupu jer sigurno ima, probaj pretraziti. Jer ko je u toj grupi voljan je da pomogne nece te niko zajebavat ko ovdje na forumu.
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5521 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

Haris.ba wrote: 21/12/2020 12:28
siimee wrote: 21/12/2020 12:22 Totalno nebitno u cijeloj prici
A sta je bitno?

Sto su te pozvali da platis porez?

I kakav sad depozit love na racun? Odakle gotovina?

Ko te tjerao da imas racun u BiH?
Bitno je da podijelim iskustvo da vide drugi ljudi sta sve iz porezne rade i kome da se obrate za pomoc ukoliko ih slucajno slicna situacija zadesi jer sam ja magistrirao sranja od strane porezne i inspektora.
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5522 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

https://ba.ekapija.com/news/3112464/por ... ostranstva

Ni oni koji su koristili Payoneer nisu sigurni, izgleda da ce i njih poceti cesljati
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#5523 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by cassius »

A kolika su ti primanja ? :lol: To je najbitnije da bosnjo zna.
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#5524 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ps5 »

I vrijeme je da se to sve dovede u red. Samo nije red da te kaznjavaju za nesto sto nisi mogao ni uplatiti na normalan nacin. 2016-e godine da si dosao u poreznu da platis porez na freelance ne bi znali ni naplatiti ni objasniti kako to da uradis. I sad ljudi ispastaju zbog toga.
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#5525 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Beno »

Sad niko nije znao a i dalje pisu treba drzati lovu na online racunima. Znate vi sve nego dodjete na forum kao da trazite savjete a ustvari dodjete da vam neko da razloge zasto da ne placamo ono sto bi trebali. Napise neko, znaju li oni da sam ja oslobodjen PDVa za izvoz, hoce da mi naplate protivzakonito i onda se javi 5 ljudi da kaze: "Tako je!", a UIO i PDV sa ovim sto se placa nikakve veze nemaju.
Kad su ljudi govorili ne cackajte mecku, otvarale su se teme i spominjali razni pioniri, koliko se zaradjuje, pa malo da se pohvali raji kako onaj sto sjedi sa laptopom u kaficu uzima lovu iz kafica i da ti isto radis i na kraju kukanje, sta mi je drzava dala. Nije nista ali jbg zakoni su takvi kakvi jesu. Ne svidjaju se ni meni, prvi ja ne placam nista ali ne savjetujem ljude da ne placaju. Doci ce i payoneer na red i onda ce biti jos veca kuknjava.
Savjet za ove sto nece da placaju a znaju kako jer ima mali milion nacina da se ne placa, ne govorite drugima kako i sta jer narod je takav, voli da se pohvali sta god da je u pitanju, prosirice se pa ce i to doci na naplatu. I ne slusajte ove sto govore da nece marke uplatiti UIO, da su to lopovi, jer takvi veze s vezom nemaju.
Da rezimiramo, da li se mora placati, mora. Da li postoji milion argumenata zasto ne bi, postoji ali od njih nema nikakve fajde jer nemaju zakonskog uporista. Da li postoje nacini da se zaobidje, postoje ali ne znaci da nece i to nekad doci na naplatu. Mozda i nece ali nemojte druge savjetovati da ne placaju da ne bi sutra neko treci dosao u situaciju kao kolega sto je sa poreskom imao problema. On je imao zivaca i vremena da se bori sa njima, nekog drugog ce izaci skuplja pita nego tepsija. Ne oslanjajte se na payoneer jer ce devedesetdevet posto doci na red, nema ko nije cuo za isti.
Post Reply