Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5976 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Kakav konstruktivan razgovor.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#5977 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

deogest wrote: 29/08/2021 14:34
Hajvan wrote: 27/08/2021 00:45

e jbg. ti ozbiljan
sorry :thumbup:
Zanimljivo je kako pokusavas opravdat ovu drzavu i njeno stanovnistvo. Ali uspjesni ljudi/drzave se uvijek i mjere sa jos usjesnijim, dok se mi tjesimo, pa eto nismo ko Zambija, dobro je. Zato smo tu gdje jesmo. :lol: Da smo mi 1 % Svicarske, ne bi ni bilo price o ovom.

Porez na dohodak od freelancera je zadnje sta bi se trebalo uzimati, kad uzmes u obzir da od 1000 kafica, bar 900 nikad ne izda ni racuna. 99 % freelancera koji uvuku milione u drzavu, te iste pare potrose u ovoj drzavi. Kupe sebi hranu, opremu, finansiraju roditelje.

Te pare koje ti uplatis za porez nazalost ne vidis nikako, vec ide uhljebima u dzepove, ako nisi znao. Zbog toga imas svake 2 godine povecanje njihove plate, odvojenog zivota, bjelih hljebova i ostalog sto su sebi izglasali.

Placati zdravstveno koje na kraju nemas je VAN SVAKE PAMETI.
Pored uhljeba, porezi i doprinosi idu i na neke poticaje poljoprivrednicima, državne jeftine vrtiće, besplatne škole, jeftino studiranje na fakultetima, kakve-takve invalidnine, socijalnu pomoć i penzije, bolnice, vojsku, policiju, javni prevoz, vodovodnu i kanalizacionu mrežu, muzeje, sportske klubove i svašta još nešto. Nije ništa od ovog pobrojanog idealno, ali zamisli da ne postoji nikako. Ili misliš da se to finansira iz have? To finansiraju ljudi s 40% poreza i doprinosa od svojih plata, a ti ovdje kukaš radi pišljivih 10%. Možda ti i ne koristiš ove stvari trenutno, ali si ih koristio u prošlosti i koriste ih tvoji roditelji.
User avatar
Said
Posts: 140
Joined: 31/08/2006 02:25
Location: Sarajevo

#5978 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Said »

TRANCE wrote: 26/08/2021 23:22
Hajvan wrote: 17/08/2021 15:23
ne valja
nemam uslovan javni prevoz
nemam urejdene parkove
nemam biciklisticke staze
nemam normalnih ulica, plocnika
nemam nista
nedam, eto
marsh u pick Martini, budzetlije dzablebaroshke
nek crknu
Imaš ti mnogo toga za državu u razvoju kakva je BiH. Popričaj malo s ljudima iz afričkih ili azijskih država koje su isto u razvoju, imaju i veće poreze od BiH, a plaćaju školovanje djeci u državnim osnovnim školama, plaćaju svaku posjetu doktoru, hodaju po neasfaltiranim ulicama u gradovima većim od Sarajeva, nemaju kući vode i kanalizacije, struje im nestaje svaki dan po par sati, koriste samo mobilni internet gdje plaćaju svaki MB jer nema infrastrukture za fiksni, plaćaju ulaz u sve parkove za djecu, javni prevoz ne postoji nego hodaju 10 km svaki dan ako nemaju love za taksi, sigurnost nikakva upucaju ih na ulici zbog mobitela, otmu im dijete, drot ih upuca jer mu se ne svidi faca itd.
Samo je problem sto smo mi u "razvoju" tapkamo od nastanka, a nismo se pomjerili metar da isti ti što rade za državu nisu uzeli pola. Država guta sve što joj je u vidokrugu i svaki zalogaj joj je sve veći i veći. A ti se udaraj nogama u guzicu od sreće što nisu pokvarili Vilsonovo šetalište.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#5979 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by deogest »

TRANCE wrote: 30/08/2021 00:35
deogest wrote: 29/08/2021 14:34

Zanimljivo je kako pokusavas opravdat ovu drzavu i njeno stanovnistvo. Ali uspjesni ljudi/drzave se uvijek i mjere sa jos usjesnijim, dok se mi tjesimo, pa eto nismo ko Zambija, dobro je. Zato smo tu gdje jesmo. :lol: Da smo mi 1 % Svicarske, ne bi ni bilo price o ovom.

Porez na dohodak od freelancera je zadnje sta bi se trebalo uzimati, kad uzmes u obzir da od 1000 kafica, bar 900 nikad ne izda ni racuna. 99 % freelancera koji uvuku milione u drzavu, te iste pare potrose u ovoj drzavi. Kupe sebi hranu, opremu, finansiraju roditelje.

Te pare koje ti uplatis za porez nazalost ne vidis nikako, vec ide uhljebima u dzepove, ako nisi znao. Zbog toga imas svake 2 godine povecanje njihove plate, odvojenog zivota, bjelih hljebova i ostalog sto su sebi izglasali.

Placati zdravstveno koje na kraju nemas je VAN SVAKE PAMETI.
Pored uhljeba, porezi i doprinosi idu i na neke poticaje poljoprivrednicima, državne jeftine vrtiće, besplatne škole, jeftino studiranje na fakultetima, kakve-takve invalidnine, socijalnu pomoć i penzije, bolnice, vojsku, policiju, javni prevoz, vodovodnu i kanalizacionu mrežu, muzeje, sportske klubove i svašta još nešto. Nije ništa od ovog pobrojanog idealno, ali zamisli da ne postoji nikako. Ili misliš da se to finansira iz have? To finansiraju ljudi s 40% poreza i doprinosa od svojih plata, a ti ovdje kukaš radi pišljivih 10%. Možda ti i ne koristiš ove stvari trenutno, ali si ih koristio u prošlosti i koriste ih tvoji roditelji.
Jah jah, pravo jeftino studiranje, fina kanalizaciona mreza, kao i vodovodna, gdje pola sela i gradova i dan danas nema ljeti vode, pogotovo redukcija i Sarajevo. Muzej isto fino radi godinama. Ulaze se u sport, igramo Ligu Prvaka. Bolnice nam najbolje, vidjelo se po vakcinaciji i pandemiji. Penzije normalne, kao i invalidnine. Socijalnu pomoc dobiju svi, nema prosjaka, kao na zapadu sve. Gras top firma isto s javnim prevozom. :lol:

U zadnjih 10 godina, prijatelju moj, u ovu drzavu sam unio preko 200 000 KM, potrosio sve zivo u njoj, ili ti 90 %, a da nisam dobio NISTA. Uredno placam sve rezije i poreze, internet je slobodan svakako, kojeg platis. Minimalno koristim resurse.

Placati zdravstveno kojeg nemas, a imas ga ako si na BIROU je VAN SVAKE PAMETI. Ti budi glup pa placaj.
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#5980 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by skafilic »

deogest wrote: 30/08/2021 15:56
TRANCE wrote: 30/08/2021 00:35

Pored uhljeba, porezi i doprinosi idu i na neke poticaje poljoprivrednicima, državne jeftine vrtiće, besplatne škole, jeftino studiranje na fakultetima, kakve-takve invalidnine, socijalnu pomoć i penzije, bolnice, vojsku, policiju, javni prevoz, vodovodnu i kanalizacionu mrežu, muzeje, sportske klubove i svašta još nešto. Nije ništa od ovog pobrojanog idealno, ali zamisli da ne postoji nikako. Ili misliš da se to finansira iz have? To finansiraju ljudi s 40% poreza i doprinosa od svojih plata, a ti ovdje kukaš radi pišljivih 10%. Možda ti i ne koristiš ove stvari trenutno, ali si ih koristio u prošlosti i koriste ih tvoji roditelji.
Jah jah, pravo jeftino studiranje, fina kanalizaciona mreza, kao i vodovodna, gdje pola sela i gradova i dan danas nema ljeti vode, pogotovo redukcija i Sarajevo. Muzej isto fino radi godinama. Ulaze se u sport, igramo Ligu Prvaka. Bolnice nam najbolje, vidjelo se po vakcinaciji i pandemiji. Penzije normalne, kao i invalidnine. Socijalnu pomoc dobiju svi, nema prosjaka, kao na zapadu sve. Gras top firma isto s javnim prevozom. :lol:

U zadnjih 10 godina, prijatelju moj, u ovu drzavu sam unio preko 200 000 KM, potrosio sve zivo u njoj, ili ti 90 %, a da nisam dobio NISTA. Uredno placam sve rezije i poreze, internet je slobodan svakako, kojeg platis. Minimalno koristim resurse.

Placati zdravstveno kojeg nemas, a imas ga ako si na BIROU je VAN SVAKE PAMETI. Ti budi glup pa placaj.
Koliko para toliko muzike. Koliko si platio toliko si dobio. Koliko placamo toliko imamo. Kad budem placali porez kao Njemacka i ne budemo radili na crno imat cemo i infrastrukturu kao Njemacka.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#5981 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by deogest »

skafilic wrote: 30/08/2021 16:19
deogest wrote: 30/08/2021 15:56

Jah jah, pravo jeftino studiranje, fina kanalizaciona mreza, kao i vodovodna, gdje pola sela i gradova i dan danas nema ljeti vode, pogotovo redukcija i Sarajevo. Muzej isto fino radi godinama. Ulaze se u sport, igramo Ligu Prvaka. Bolnice nam najbolje, vidjelo se po vakcinaciji i pandemiji. Penzije normalne, kao i invalidnine. Socijalnu pomoc dobiju svi, nema prosjaka, kao na zapadu sve. Gras top firma isto s javnim prevozom. :lol:

U zadnjih 10 godina, prijatelju moj, u ovu drzavu sam unio preko 200 000 KM, potrosio sve zivo u njoj, ili ti 90 %, a da nisam dobio NISTA. Uredno placam sve rezije i poreze, internet je slobodan svakako, kojeg platis. Minimalno koristim resurse.

Placati zdravstveno kojeg nemas, a imas ga ako si na BIROU je VAN SVAKE PAMETI. Ti budi glup pa placaj.
Koliko para toliko muzike. Koliko si platio toliko si dobio. Koliko placamo toliko imamo. Kad budem placali porez kao Njemacka i ne budemo radili na crno imat cemo i infrastrukturu kao Njemacka.
Nije to samo do poreza, cak kad placas, ne znas gdje to ide.

Evo jedan primjer. Koliko je auta u Bosni i Hercegovini? Po kuci skoro imas 2 auta, jel tako? Eh sad, svako godisnje placa registraciju, jel tako? A gdje su tek dobra auta, autobusi, kamioni, koliko kosta takva registracija?

E sad, gdje te pare sve odu od registracije? Rijec je o milijardama maraka, i to u najmanju ruku. Jer ja nesto ne vidim dobre puteve, koliko smo izgradili kilometara autoputa? Jel vidis sta zelim reci?

Neces bit Njemacka kad svi pocnu placat porez nikad, jer mi nismo germani. Mi smo pohlepni ljudi.

Pa citao si prije par godina mozda, nas covjek izgradio bez dozvole kucu u Svedskoj, i parlament morao zasjedati da donesu zakon, da bi ga krivicno gonili. Zasto? Pa ljudi nisu imali uopste tog zakona, nije se niko ni usudio bez dozvola i papirologije da to odradi.

Mi zivimo u nefunkcionalnoj drzavi, u svakom smislu. Beskrajnoj birokraciji.

Zayebes se malo i uplatis na pogresan racun pare, samo jedan broj zamijeni, trebat ce ti MJESECI i MJESECI da to vratis. Primjera radi, u Njemackoj otvoris firmu za 15 eura, dobijes porezni broj i to je to.

Jel sad jasno?
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#5982 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by skafilic »

deogest wrote: 30/08/2021 16:30
skafilic wrote: 30/08/2021 16:19

Koliko para toliko muzike. Koliko si platio toliko si dobio. Koliko placamo toliko imamo. Kad budem placali porez kao Njemacka i ne budemo radili na crno imat cemo i infrastrukturu kao Njemacka.
Nije to samo do poreza, cak kad placas, ne znas gdje to ide.

Evo jedan primjer. Koliko je auta u Bosni i Hercegovini? Po kuci skoro imas 2 auta, jel tako? Eh sad, svako godisnje placa registraciju, jel tako? A gdje su tek dobra auta, autobusi, kamioni, koliko kosta takva registracija?

E sad, gdje te pare sve odu od registracije? Rijec je o milijardama maraka, i to u najmanju ruku. Jer ja nesto ne vidim dobre puteve, koliko smo izgradili kilometara autoputa? Jel vidis sta zelim reci?

Neces bit Njemacka kad svi pocnu placat porez nikad, jer mi nismo germani. Mi smo pohlepni ljudi.
Te pare od registracija i svega ostalog odu na krpljenje rupa u ostalim stavkama iz budzeta koje nemaju dovoljno novca. Pa tako se dio preusmjeri i za penzije, plate, itd iako ne bi trebalo jer nije sistem dizajniran tako ali se rade prenamjene sredstava i ostali marifetluci.
I Njemci su pohlepni ljudi, politicari i kod njih mute i ima malverzacija koliko hoces. Samo sto kod njih ako milion preusmjeris negdje drugo niko nece ni primjetit jer je to jedan promil novca koji dodje u budzet, a kod nas je to znacajan procenat.
Kad budemo placali svi sve, bez rada na crno/sivo, imat cemo u budzetu para za sve pa i za ceste i bolnice. Do tad, koliko para toliko muzike. Hvalimo se kako ne placamo i izbjegavamo porez a zalimo se kako nam nije uredjena drzava. Bosnjo po definiciji.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#5983 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by deogest »

skafilic wrote: 30/08/2021 16:47
deogest wrote: 30/08/2021 16:30

Nije to samo do poreza, cak kad placas, ne znas gdje to ide.

Evo jedan primjer. Koliko je auta u Bosni i Hercegovini? Po kuci skoro imas 2 auta, jel tako? Eh sad, svako godisnje placa registraciju, jel tako? A gdje su tek dobra auta, autobusi, kamioni, koliko kosta takva registracija?

E sad, gdje te pare sve odu od registracije? Rijec je o milijardama maraka, i to u najmanju ruku. Jer ja nesto ne vidim dobre puteve, koliko smo izgradili kilometara autoputa? Jel vidis sta zelim reci?

Neces bit Njemacka kad svi pocnu placat porez nikad, jer mi nismo germani. Mi smo pohlepni ljudi.
Te pare od registracija i svega ostalog odu na krpljenje rupa u ostalim stavkama iz budzeta koje nemaju dovoljno novca. Pa tako se dio preusmjeri i za penzije, plate, itd iako ne bi trebalo jer nije sistem dizajniran tako ali se rade prenamjene sredstava i ostali marifetluci.
I Njemci su pohlepni ljudi, politicari i kod njih mute i ima malverzacija koliko hoces. Samo sto kod njih ako milion preusmjeris negdje drugo niko nece ni primjetit jer je to jedan promil novca koji dodje u budzet, a kod nas je to znacajan procenat.
Kad budemo placali svi sve, bez rada na crno/sivo, imat cemo u budzetu para za sve pa i za ceste i bolnice. Do tad, koliko para toliko muzike. Hvalimo se kako ne placamo i izbjegavamo porez a zalimo se kako nam nije uredjena drzava. Bosnjo po definiciji.
Pa naravno da ima korupcije u svakoj zemlji na svijetu, nisu oni cvjecke. Samo sto kod njih imas srednji stalez, dok kod nas to ne postoji. Kod nas imas bogate i ljude koje zive od danas do sutra, na rubu egzistencije.

U normalnim zemljama djevojka nakon zavrsenje srednje skole se na par mjeseci zaposli u New Yorkeru (lupam), slaze odjecu, radi i ima platu 1000 eura, do faksa ili ako ne zeli studirati. Ili radi na kasi u Lidlu. Kod nas mnogi te pare nikad ne vide mjesecno. Rijec je o curi koja ima 19 godina, ponavljam. Pa onda nadje partnera koji ima jos toliko ili vise, i zivi se sasvim normalno.

Dok kod nas ljudi od 28 godina zive i dalje s roditeljima i zivotare.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5984 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Paraziti imaju puno opravdanja.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#5985 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

Said wrote: 30/08/2021 10:07
TRANCE wrote: 26/08/2021 23:22
Imaš ti mnogo toga za državu u razvoju kakva je BiH. Popričaj malo s ljudima iz afričkih ili azijskih država koje su isto u razvoju, imaju i veće poreze od BiH, a plaćaju školovanje djeci u državnim osnovnim školama, plaćaju svaku posjetu doktoru, hodaju po neasfaltiranim ulicama u gradovima većim od Sarajeva, nemaju kući vode i kanalizacije, struje im nestaje svaki dan po par sati, koriste samo mobilni internet gdje plaćaju svaki MB jer nema infrastrukture za fiksni, plaćaju ulaz u sve parkove za djecu, javni prevoz ne postoji nego hodaju 10 km svaki dan ako nemaju love za taksi, sigurnost nikakva upucaju ih na ulici zbog mobitela, otmu im dijete, drot ih upuca jer mu se ne svidi faca itd.
Samo je problem sto smo mi u "razvoju" tapkamo od nastanka, a nismo se pomjerili metar da isti ti što rade za državu nisu uzeli pola. Država guta sve što joj je u vidokrugu i svaki zalogaj joj je sve veći i veći. A ti se udaraj nogama u guzicu od sreće što nisu pokvarili Vilsonovo šetalište.
Ne razvijamo se brzo kao neki popuz Kine, ali ni ne tapkamo u mjestu. GDP po stanovniku nakon rata je bio 900 dolara, sad je 6700 dolara. S cifrom od 12700 bi prešli u kategoriju visokorazvijenih država prema međunarodnim kriterijima.
Prosječna plata nakon rata bila 100 KM, sad je 1250 KM u Federaciji i 1000 KM u RS-u.
Nismo Njemačka, ali ni ne možemo biti jer nam je produktivnost po prosječnom radniku nekoliko puta manja u odnosu na Švabe. Da povećaš produktivnost prvo treba povećati obrazovanje ljudi, jer trenutno je svega 10% stanovništva završilo fakultet čak i unatoč poplavi privatnih travničkih fakulteta. Dalje treba povećati uvođenje modernih tehnologija, jer ne možemo očekivati visoku produktivnost s tehnologijom iz Titinog vakta. Pa veće ulaganje u istraživanje i razvoj, pa promjena mentaliteta da poslodavac ne gleda kako zahebati radnika i radnik poslodavca itd.
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#5986 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

gdje si ekonomista

2010. Prosjek neto-plate u FBiH iznosio je 603,21 KM. Potrošačka korpa u decembru iznosila je 490,80 KM.
2021. Prosječna plata u FBiH 947, a potrošačka korpa 2.106 KM

ovo 490 mi zvuci premalo, ne znam kako se ovo racuna ali su ovo naslovi sto sam pronasao
plus ne znam jesi li ti to u svojoj strucnoj analizi prosperiteta BiH uracunao inflaciju ali djeluje kao da nisi.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#5987 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

nekome wrote: 30/08/2021 18:55 gdje si ekonomista

2010. Prosjek neto-plate u FBiH iznosio je 603,21 KM. Potrošačka korpa u decembru iznosila je 490,80 KM.
2021. Prosječna plata u FBiH 947, a potrošačka korpa 2.106 KM

ovo 490 mi zvuci premalo, ne znam kako se ovo racuna ali su ovo naslovi sto sam pronasao
plus ne znam jesi li ti to u svojoj strucnoj analizi prosperiteta BiH uracunao inflaciju ali djeluje kao da nisi.
Kao prvo cifre su ti totalno netačne, a kao drugo, ti ako misliš da se na zapadu od jedne prosječne plate može pokriti ta sindikalna potrošačka korpa koja kod nas uključuje sve troškove četveročlane porodice, znači prehranu, stanarinu, režije, higijenu, zdravstvene usluge, odjeću, obuću, obrazovanje, kulturu, prevoz, tehniku u domaćinstvu, majstore za popravke i sl., onda živiš u velikoj zabludi, jer se to od jedne prosječne plate ne može pokriti ni u Švicarskoj.
Što se tiče inflacije, imam podatke i o inflacijski prilagođenom rastu plata, samo sumnjam da bi ih shvatio.
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#5988 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

TRANCE wrote: 30/08/2021 20:10
nekome wrote: 30/08/2021 18:55 gdje si ekonomista

2010. Prosjek neto-plate u FBiH iznosio je 603,21 KM. Potrošačka korpa u decembru iznosila je 490,80 KM.
2021. Prosječna plata u FBiH 947, a potrošačka korpa 2.106 KM

ovo 490 mi zvuci premalo, ne znam kako se ovo racuna ali su ovo naslovi sto sam pronasao
plus ne znam jesi li ti to u svojoj strucnoj analizi prosperiteta BiH uracunao inflaciju ali djeluje kao da nisi.
Kao prvo cifre su ti totalno netačne,
koje su cifre tacne
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5989 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

Potrošačka korpa u BiH 2.370 KM (avgust 2021.)
caros
Posts: 1354
Joined: 16/03/2012 19:05

#5990 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by caros »

skafilic wrote: 30/08/2021 16:19
deogest wrote: 30/08/2021 15:56

Jah jah, pravo jeftino studiranje, fina kanalizaciona mreza, kao i vodovodna, gdje pola sela i gradova i dan danas nema ljeti vode, pogotovo redukcija i Sarajevo. Muzej isto fino radi godinama. Ulaze se u sport, igramo Ligu Prvaka. Bolnice nam najbolje, vidjelo se po vakcinaciji i pandemiji. Penzije normalne, kao i invalidnine. Socijalnu pomoc dobiju svi, nema prosjaka, kao na zapadu sve. Gras top firma isto s javnim prevozom. :lol:

U zadnjih 10 godina, prijatelju moj, u ovu drzavu sam unio preko 200 000 KM, potrosio sve zivo u njoj, ili ti 90 %, a da nisam dobio NISTA. Uredno placam sve rezije i poreze, internet je slobodan svakako, kojeg platis. Minimalno koristim resurse.

Placati zdravstveno kojeg nemas, a imas ga ako si na BIROU je VAN SVAKE PAMETI. Ti budi glup pa placaj.
Koliko para toliko muzike. Koliko si platio toliko si dobio. Koliko placamo toliko imamo. Kad budem placali porez kao Njemacka i ne budemo radili na crno imat cemo i infrastrukturu kao Njemacka.
Hahahahahahahahahahahahaha
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#5991 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

nekome wrote: 30/08/2021 20:12
TRANCE wrote: 30/08/2021 20:10

Kao prvo cifre su ti totalno netačne,
koje su cifre tacne
Što se tiče plata, otvoriš statističke godišnjake Federacije, pa opleti:
http://fzs.ba/index.php/publikacije/sta ... ljetopisi/
Mali hint: plate ne uključuju topli obrok i prevoz, u prosjeku oko 250 KM.
A što se tiče potrošačke korpe, ne pratim tu budalaštinu, a ne znaju ni oni u sindikatu kako je računaju, jedan mjesec im korpa 1800 KM, drugi 2400 KM, jer sindikat ti je inače skup nadasve vrsnih statističara i analitičara :mrgreen: Diplomirali su glupost kad su predložili da minimalna plata u FBiH bude veća od prosječne, a da se poskupljenja riješe zakonskim ograničavanjem cijena kao u Venecueli :lol: Sindikat u RS-u je mnogo realniji i obrazovaniji, pa su se zato izborili da im radnici imaju realan minimalac od 540 KM, dok ovi naši i dalje valjaju nebuloze o minimalcu od milju i potrošačkoj korpi od 3 milje, dok im radnici rade za 4 stoje 6 dana u sedmici uz 5 dana godišnjeg.
Last edited by TRANCE on 30/08/2021 20:33, edited 1 time in total.
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#5992 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

:roll:
lopatica123
Posts: 8
Joined: 22/12/2016 07:46

#5993 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lopatica123 »

Da li neko zna ukoliko se odlucim sad da placam porez, a poceo sam augusta prosle godine je li moram platit porez na sve to od prije?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5994 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

preformulisi recencu, nema smisla
lopatica123
Posts: 8
Joined: 22/12/2016 07:46

#5995 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lopatica123 »

Hajvan wrote: 30/08/2021 21:34 preformulisi recencu, nema smisla
Upravu si, nisam dobro sročio.

Pa počeo sam sa freelanceom prije godinu dana ali nisam plaćao porez. I sad, odlučio sam se da plaćam porez iako zaradim nekih 600 KM mjesecno.

Da li sam duzan da platim porez i na ovo ranije, na sve sto sam zaradio za ovu godinu
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#5996 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

lopatica123 wrote: 30/08/2021 21:45
Hajvan wrote: 30/08/2021 21:34 preformulisi recencu, nema smisla
Upravu si, nisam dobro sročio.

Pa počeo sam sa freelanceom prije godinu dana ali nisam plaćao porez. I sad, odlučio sam se da plaćam porez iako zaradim nekih 600 KM mjesecno.

Da li sam duzan da platim porez i na ovo ranije, na sve sto sam zaradio za ovu godinu
Naravno.
lopatica123
Posts: 8
Joined: 22/12/2016 07:46

#5997 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lopatica123 »

soha96 wrote: 30/08/2021 21:57
lopatica123 wrote: 30/08/2021 21:45

Upravu si, nisam dobro sročio.

Pa počeo sam sa freelanceom prije godinu dana ali nisam plaćao porez. I sad, odlučio sam se da plaćam porez iako zaradim nekih 600 KM mjesecno.

Da li sam duzan da platim porez i na ovo ranije, na sve sto sam zaradio za ovu godinu
Naravno.
ccc, sta covjek da radi
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5998 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

Duzan jesi
zakon te ne poznaje
skontaj sam
User avatar
canvra888
Posts: 4111
Joined: 09/07/2021 15:03

#5999 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

madner wrote: 29/08/2021 15:09 Placam i ja, isto doo.

Mene nerviraju ovi sto se prave ludi. :D
Asli tako i kad odes svom mehanicaru na zamjenu ulja, trubis mu iznad glave: 'daj mi racun, parazitu.' :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#6000 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Pa kako inace da dobijem garanciju?
Post Reply