Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#5526 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

@siimee Koliko te izasao advokat?
Last edited by nekome on 21/12/2020 14:39, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24376
Joined: 08/09/2005 20:08

#5527 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

I oni sto planiraju podici pare negdje vani, pa unijeti u BiH neka znaju da postoji ogranicenje unosa kesa preko granice.

Plus, ako su veliki iznosi koje uplacujes preko bankomata, mogu te zvati i pitati odakle. Ili ako su veliki iznosi koje konvertiras.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#5528 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Ne postoji ogranicenje. Mozes preko granice unijeti i 100k i milion i 100 miliona ali iznos preko 10k imas obavezu prijaviti da unosis.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24376
Joined: 08/09/2005 20:08

#5529 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

nekome wrote: 21/12/2020 14:37 Ne postoji ogranicenje. Mozes preko granice unijeti i 100k i milion i 100 miliona ali iznos preko 10k moras prijaviti da unosis.
I sta mislis kad prijavis preko 10k da to ostaje samo na tome. Prijavljeno i to je to. Nece porezna doci da pita a odakle je ta lova frajeru?

Po istoj logici su isplacivane pare na bankovni racun. Sta zna porezna? Pa odjednom porezna dobila spiskove iz banaka. Sta mislite da UIO nece poreznoj dati spisak?
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#5530 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Beno »

nekome wrote: 21/12/2020 14:37 Ne postoji ogranicenje. Mozes preko granice unijeti i 100k i milion i 100 miliona ali iznos preko 10k imas obavezu prijaviti da unosis.
Ako neko ovako misli da radi, neka se dzaba ne muci ici podizati novac u inostranstvo jer ce platiti porez prije nego da mu na racun u banci legnu pare.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#5531 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Nisam rekao da mozes unijeti a da mu se nece provjeriti porijeklo, vec samo da mozes ali moras prijaviti. Sta ce oni sa tom prijavom uraditi ne znam...
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#5532 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by cranberries »

Jos jedna godina pa da 2016 moze ici na zastaru, dobar advokat do moze uraditi, tako da uvijek ima opcija za to, za ostalo je jedina opcija placati i to je to. A ovamo gledati kako da odes iz ove jebene vukojebine i da ovim gmazovima ne placas poreze koje ce koristiti za svoje licne potrebe.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#5533 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Ne ide zastara ako je poceo postupak.
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5534 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

nekome wrote: 21/12/2020 13:48 @siimee Koliko te izasao advokat?
Do sad:

Pisanje prigovora na Zapisnik o inpeksijskom nadzoru 350KM

Nakon sto su ovaj prigovor odbili iz poreskse kao neosnovan, upucena je zalba sudu za zapisnik.

Sacinjavanje zalbe na rjesenje o dodatno utvrdjenim poreznim obavezama 550KM
Last edited by siimee on 21/12/2020 14:54, edited 1 time in total.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#5535 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Trappist »

Kako porezna zna koliko ti para imas na Payoneer-u ? Da nece njih nasi ublehasi direktno kontaktirati, po mogucnosti na nasem jeziku :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24376
Joined: 08/09/2005 20:08

#5536 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

Trappist wrote: 21/12/2020 14:52 Kako porezna zna koliko ti para imas na Payoneer-u ? Da nece njih nasi ublehasi direktno kontaktirati, po mogucnosti na nasem jeziku :lol:
Stvar je kako mislis trositi sa pejonera.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#5537 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Trappist »

Haris.ba wrote: 21/12/2020 14:57
Trappist wrote: 21/12/2020 14:52 Kako porezna zna koliko ti para imas na Payoneer-u ? Da nece njih nasi ublehasi direktno kontaktirati, po mogucnosti na nasem jeziku :lol:
Stvar je kako mislis trositi sa pejonera.
Pa dignes pare sa bankomata. Ako te strah da te nece upratiti, odes do prvog mjesta u hrvatskoj-srbiji-crnoj gori, ako si parali dignes do 10 hiljada i vratis se :D a payoneerom mozes vani sve placati svakako kad odes gdje na odmor :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24376
Joined: 08/09/2005 20:08

#5538 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

Trappist wrote: 21/12/2020 15:03 dignes pare sa bankomata. Ako te strah da te nece upratiti, odes do prvog mjesta u hrvatskoj-srbiji-crnoj gori, ako si parali dignes do 10 hiljada i vratis se a payoneerom mozes vani sve placati svakako kad odes gdje na odmor
Kako dignes KM sa bankomata u Hrvatskoj npr.?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5539 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

Beno wrote: 21/12/2020 13:45 Sad niko nije znao a i dalje pisu treba drzati lovu na online racunima. Znate vi sve nego dodjete na forum kao da trazite savjete a ustvari dodjete da vam neko da razloge zasto da ne placamo ono sto bi trebali. Napise neko, znaju li oni da sam ja oslobodjen PDVa za izvoz, hoce da mi naplate protivzakonito i onda se javi 5 ljudi da kaze: "Tako je!", a UIO i PDV sa ovim sto se placa nikakve veze nemaju.
Kad su ljudi govorili ne cackajte mecku, otvarale su se teme i spominjali razni pioniri, koliko se zaradjuje, pa malo da se pohvali raji kako onaj sto sjedi sa laptopom u kaficu uzima lovu iz kafica i da ti isto radis i na kraju kukanje, sta mi je drzava dala. Nije nista ali jbg zakoni su takvi kakvi jesu. Ne svidjaju se ni meni, prvi ja ne placam nista ali ne savjetujem ljude da ne placaju. Doci ce i payoneer na red i onda ce biti jos veca kuknjava.
Savjet za ove sto nece da placaju a znaju kako jer ima mali milion nacina da se ne placa, ne govorite drugima kako i sta jer narod je takav, voli da se pohvali sta god da je u pitanju, prosirice se pa ce i to doci na naplatu. I ne slusajte ove sto govore da nece marke uplatiti UIO, da su to lopovi, jer takvi veze s vezom nemaju.
Da rezimiramo, da li se mora placati, mora. Da li postoji milion argumenata zasto ne bi, postoji ali od njih nema nikakve fajde jer nemaju zakonskog uporista. Da li postoje nacini da se zaobidje, postoje ali ne znaci da nece i to nekad doci na naplatu. Mozda i nece ali nemojte druge savjetovati da ne placaju da ne bi sutra neko treci dosao u situaciju kao kolega sto je sa poreskom imao problema. On je imao zivaca i vremena da se bori sa njima, nekog drugog ce izaci skuplja pita nego tepsija. Ne oslanjajte se na payoneer jer ce devedesetdevet posto doci na red, nema ko nije cuo za isti.
Ima i UIO veze s ovim. Nema sa porezom na dohodak, ali ako pruzas usluge kao fizicko lice mozes i kao fizicko lice uci i u PDV.

E sad, izvoz na PDV nema ali se u skladu sa Pravilnikom o primjeni Zakona o PDV-u mora dokazati da si pruzio uslugu stranom fizickom ili pravnom licu.

To je broj ime i prezime, adresa i broj pasosa za fizicko, odnosno potvrda o registraciji za pravno lice.

Evo taj clan 21. Pravilnika:
(9) Pri vršenju usluga iz člana 15. stav 2. tacka 4. i 5. Zakona u slučajevima da primalac usluge nije poreski obveznik na teritoriji BiH, odnosno nema svoje prebivalište u BiH, davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobadanje od obaveze obračunavanja PDVa, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizicko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreskog obveznika.
A sto se tice unosa, moze se unijeti koliko hoces, ali se uvijek moze postaviti pitanje otkud ti obzirom da si rezident u FBIH i kao takav poreski obveznik u u FBIH. Dok se iznijeti ne moze koliko se zeli, osim ako se ima dozvola Ministarstva finansija FBIH.

Kako si @siimee prosao na sudu? Po mom misljenju, sve zavisi od porijekla novca koji se polagao na salteru.

Clan 21. Zakona o Poreznoj upravi FBIH kaze:
Član 21.
Porezna uprava ima ovlaštenje da podnese poreznu prijavu u ime poreznog obveznika onda kada porezni obveznik nije podnio poreznu prijavu u roku od petnaest (15) dana od krajnjeg roka za podnošenje porezne prijave koji je propisan poreznim zakonima. Porezni obveznik nosi teret dokazivanja da određivanje porezne obaveze nije ispravno. Procedure podnošenja poreznih prijava u ime poreznog obveznika od Porezne uprave utvrdit će se podzakonskim aktima.
Znaci, ti moras dokazati da je taj novac vec ranije oporezovan (ako ti je recimo roditelj poklonio). A ako ti je poklonila bogata tetka iz Amerike, onda ima porez na poklon koji se regulise drugim propisima, a ne Zakonom o porezu na dohodak.

Ako se ne moze dokazati taj novac koji se polagao da je vec ranije oporezovan, onda moze biti problem.

Uglavnom, zakoni su dobri i nije jednostavno izbjeci obaveze, tako da se uvijek, po mom misljenju, bolje fokusirati na razvoj posla, a poreze placati kako to regulisu zakoni. Osim ako nisi neki uticajni lik koji ih moze skinuti sa ledja.
Trappist wrote: 21/12/2020 15:03
Haris.ba wrote: 21/12/2020 14:57
Trappist wrote: 21/12/2020 14:52 Kako porezna zna koliko ti para imas na Payoneer-u ? Da nece njih nasi ublehasi direktno kontaktirati, po mogucnosti na nasem jeziku :lol:
Stvar je kako mislis trositi sa pejonera.
Pa dignes pare sa bankomata. Ako te strah da te nece upratiti, odes do prvog mjesta u hrvatskoj-srbiji-crnoj gori, ako si parali dignes do 10 hiljada i vratis se :D a payoneerom mozes vani sve placati svakako kad odes gdje na odmor :D

Nemojte davati savjete zbog kojih nekoga moze glava zaboljeti za par godina. Payoneer ce dostaviti podatke kao sto ih dostavi Google, Facebook i svi ostali servisi kad su u pitanju istrage.

Payoneer ne zeli da bude na glasu kao kompanija koja pomaze utaji poreza, posebno to ne zele kad jednog momenta izadju na berzu. Oni redovno saradnjuju sa drzavnim organima sirom svijeta.
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#5540 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Beno »

pinkman wrote: 21/12/2020 15:10 [

Ima i UIO veze s ovim. Nema sa porezom na dohodak, ali ako pruzas usluge kao fizicko lice mozes i kao fizicko lice uci i u PDV.

E sad, izvoz na PDV nema ali se u skladu sa Pravilnikom o primjeni Zakona o PDV-u mora dokazati da si pruzio uslugu stranom fizickom ili pravnom licu.

To je broj ime i prezime, adresa i broj pasosa za fizicko, odnosno potvrda o registraciji za pravno lice.

Evo taj clan 21. Pravilnika:
(9) Pri vršenju usluga iz člana 15. stav 2. tacka 4. i 5. Zakona u slučajevima da primalac usluge nije poreski obveznik na teritoriji BiH, odnosno nema svoje prebivalište u BiH, davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobadanje od obaveze obračunavanja PDVa, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizicko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreskog obveznika.
Ja pisem o ljudima koji pricaju i pisu da su oslobodjeni placanja poreza na dohodak jer se bave izvozom i oslobodjeni su placanja PDV, odnosno o ljudima koji pojma nemaju sta je sta ali dodju da druge savjetuju a ovi drugi kojima ide na mlin ta prica, istu prihvataju i sebe dovode u probleme.
Ovo sto si ti napisao je sve tacno ali to nije bila tema mog posta.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5541 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

Beno wrote: 21/12/2020 15:20
pinkman wrote: 21/12/2020 15:10 [

Ima i UIO veze s ovim. Nema sa porezom na dohodak, ali ako pruzas usluge kao fizicko lice mozes i kao fizicko lice uci i u PDV.

E sad, izvoz na PDV nema ali se u skladu sa Pravilnikom o primjeni Zakona o PDV-u mora dokazati da si pruzio uslugu stranom fizickom ili pravnom licu.

To je broj ime i prezime, adresa i broj pasosa za fizicko, odnosno potvrda o registraciji za pravno lice.

Evo taj clan 21. Pravilnika:
(9) Pri vršenju usluga iz člana 15. stav 2. tacka 4. i 5. Zakona u slučajevima da primalac usluge nije poreski obveznik na teritoriji BiH, odnosno nema svoje prebivalište u BiH, davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobadanje od obaveze obračunavanja PDVa, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizicko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreskog obveznika.
Ja pisem o ljudima koji pricaju i pisu da su oslobodjeni placanja poreza na dohodak jer se bave izvozom i oslobodjeni su placanja PDV, odnosno o ljudima koji pojma nemaju sta je sta ali dodju da druge savjetuju a ovi drugi kojima ide na mlin ta prica, istu prihvataju i sebe dovode u probleme.
Ovo sto si ti napisao je sve tacno ali to nije bila tema mog posta.
Sve ok, jasno. :thumbup:

Samo sam htio da pojasnim detaljnije ljudima koji misle da nema nikakvog poreza. To jednostavno nije istina, ali jeste legitimno pitanje sto prije nisu obracunavali i tako doprinijeli budzetu, a istovremeno ljudima pojasnili da moraju platiti, iako nepoznavanje propisa ne amnestira od odgovornosti.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#5542 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Trappist »

Haris.ba wrote: 21/12/2020 15:05
Trappist wrote: 21/12/2020 15:03 dignes pare sa bankomata. Ako te strah da te nece upratiti, odes do prvog mjesta u hrvatskoj-srbiji-crnoj gori, ako si parali dignes do 10 hiljada i vratis se a payoneerom mozes vani sve placati svakako kad odes gdje na odmor
Kako dignes KM sa bankomata u Hrvatskoj npr.?
aaa jesi bukvalac, dignes kune i zamijenis ih, sta je problem :D izgubis nesto malo para, ali ponavljam, to se isplati ako dizes vece kolicine novca. Ako ces nekome biti sumnjiv jer sa payoneera dizes 100-200 km mjesecno ovdje, onda jebiga, ispada ova drzava nema pametnija posla nego to gledati.
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#5543 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sagosen »

ovo je najbesmislenija tema na klix forumu sa najjačim likovima ikad :D ne znam jesu li mi ovi jači što paranoični i u fazonu "payoneer će slati podatke poreznoj u BiH" ili ovi što se nekada sami prijavili da plate porez, pa nisu plaćali godinu dvije, pa ih sad porezna nakačila jer ih imaju u sistemu :lol: :lol:

Ja znam likove koji su podigli novca i novca, desetine iljada eura na bankomatima u EU sa karticama poput monesea, payonera i slicnih..kupili kasnije i stanove :D Da se to možda OSA neće uključit u istragu na kojem bankomatu u Sloveniji je podignut novac? :-) Ne paranoišite bez potrebe i ne prosipajte šuplju, ako se već ne razumijete bolje bez postova. Najbolja opcija prepaid Mastercard ili VISA i na bankomatima u EU dizati, da vidim onda kako će SDA uhljebi upratit :D Ako treba do Španije ići i dizati, al ovim uhljebima ni marke.

Šta kae ova legenda "smije se unijet samo 10k u zemlju", jes majstore al povedes u autu jos 3 osobe i unesete zajedno 40k bez potrebe da prijavite. Sad ispade najveći problem unijet pare preko GP-ova koji su ionako suplji ko sir, ko da se unosi kokain u sleperima, a ne novac u koverti :-) :-) :-) :-)
caros
Posts: 1354
Joined: 16/03/2012 19:05

#5544 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by caros »

Mnogima bi za početak bilo bolje da se ne hvale okolo da rade nešto online.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5545 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

sagosen wrote: 21/12/2020 15:43 ovo je najbesmislenija tema na klix forumu sa najjačim likovima ikad :D ne znam jesu li mi ovi jači što paranoični i u fazonu "payoneer će slati podatke poreznoj u BiH" ili ovi što se nekada sami prijavili da plate porez, pa nisu plaćali godinu dvije, pa ih sad porezna nakačila jer ih imaju u sistemu :lol: :lol:

Ja znam likove koji su podigli novca i novca, desetine iljada eura na bankomatima u EU sa karticama poput monesea, payonera i slicnih..kupili kasnije i stanove :D Da se to možda OSA neće uključit u istragu na kojem bankomatu u Sloveniji je podignut novac? :-) Ne paranoišite bez potrebe i ne prosipajte šuplju, ako se već ne razumijete bolje bez postova. Najbolja opcija prepaid Mastercard ili VISA i na bankomatima u EU dizati, da vidim onda kako će SDA uhljebi upratit :D Ako treba do Španije ići i dizati, al ovim uhljebima ni marke.

Šta kae ova legenda "smije se unijet samo 10k u zemlju", jes majstore al povedes u autu jos 3 osobe i unesete zajedno 40k bez potrebe da prijavite. Sad ispade najveći problem unijet pare preko GP-ova koji su ionako suplji ko sir, ko da se unosi kokain u sleperima, a ne novac u koverti :-) :-) :-) :-)
Payoneer ce na zahtjev poreskih vlasti poslati spisak :D
balkan3
Posts: 6
Joined: 20/12/2020 16:03

#5546 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by balkan3 »

jahh wrote: 21/12/2020 07:38 Nista, slijedeci put nek te nazovu da kazu da trebas placati porez.
pa mislim da je realno da se svaki gradjan BIH obavjesti na vrijeme sta treba a ne doci kad se nakupi puno para i reci e sad moras da platis.
dosta i vecina sigurno nezna zakon i sami sebi nebi dozvolili da dodju u takve situacije kao sto sam ja sad.
samo za 2019 imam 6000 km poreza da platim.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#5547 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

pinkman wrote: 21/12/2020 15:53
sagosen wrote: 21/12/2020 15:43 ovo je najbesmislenija tema na klix forumu sa najjačim likovima ikad :D ne znam jesu li mi ovi jači što paranoični i u fazonu "payoneer će slati podatke poreznoj u BiH" ili ovi što se nekada sami prijavili da plate porez, pa nisu plaćali godinu dvije, pa ih sad porezna nakačila jer ih imaju u sistemu :lol: :lol:

Ja znam likove koji su podigli novca i novca, desetine iljada eura na bankomatima u EU sa karticama poput monesea, payonera i slicnih..kupili kasnije i stanove :D Da se to možda OSA neće uključit u istragu na kojem bankomatu u Sloveniji je podignut novac? :-) Ne paranoišite bez potrebe i ne prosipajte šuplju, ako se već ne razumijete bolje bez postova. Najbolja opcija prepaid Mastercard ili VISA i na bankomatima u EU dizati, da vidim onda kako će SDA uhljebi upratit :D Ako treba do Španije ići i dizati, al ovim uhljebima ni marke.

Šta kae ova legenda "smije se unijet samo 10k u zemlju", jes majstore al povedes u autu jos 3 osobe i unesete zajedno 40k bez potrebe da prijavite. Sad ispade najveći problem unijet pare preko GP-ova koji su ionako suplji ko sir, ko da se unosi kokain u sleperima, a ne novac u koverti :-) :-) :-) :-)
Payoneer ce na zahtjev poreskih vlasti poslati spisak :D
Ne znam odakle vam ta informacija. Nijedna banka nece poslati podatke svojih klijenata samo onako, 'daj nam sve podatke osoba iz BiH'.

Ono sto se moze desiti da poreska uprava ili neki drugi drzavni organ, zatrazi podatke za N.N., radi osnovane sumnje za krivicnim djelom utaje poreza.
U tom slucaju vjerujem da ce slati podatke, ili bar neke meta podatke.

A da ce poslati podatke od svih BiH gradjana to ni u ludilu ne vjerujem. To ne radi ni Google, Facebook ni ostali.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#5548 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Zna li ko sta se desava sa novim zakonom po porezu na dohodak? Jesu li izmjenili onu gnusnu odredbu o obaveznom placanju PIO solidarnosti?
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#5549 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Payoneer eksplicitno kaze da ce poslati podatke na upit.

Previse ljudi ga koristi i ja bi savjetovao ljudima da se pripreme da su sljedeci ako su ga koristili u posljednih 5 godina.

To je ujedno i problem sa svakim servisom, moze biti odlican ali ako ga previse ljudi pocne koristiti nije sigurno.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5550 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

jahh wrote: 22/12/2020 08:35 Ne znam odakle vam ta informacija. Nijedna banka nece poslati podatke svojih klijenata samo onako, 'daj nam sve podatke osoba iz BiH'.

Ono sto se moze desiti da poreska uprava ili neki drugi drzavni organ, zatrazi podatke za N.N., radi osnovane sumnje za krivicnim djelom utaje poreza.
U tom slucaju vjerujem da ce slati podatke, ili bar neke meta podatke.

A da ce poslati podatke od svih BiH gradjana to ni u ludilu ne vjerujem. To ne radi ni Google, Facebook ni ostali.
Automatska razmjena podataka sa Poreznom upravom postoji u svakoj zemlji svijeta i nesto je sasvim normalno. Hrvatska PU ima pristup svim racunima gradjana, bilo da su u pitanju tradicionalne banke ili virtuelne banke.

Evo ovdje na 20:00 se kaze kako PU u Hrvatskoj ima pristup Revolut racunima:
https://www.bug.hr/tv/koje-su-prednosti ... m-sto-8963

Sve ide kroz razmjenu podataka sa PU. Kod nas trenutno, jasno, ne ide zato sto nismo dio EU, ali ce dati i nasim dzavnim organima jer je u njihovim ocima sasvim normalno da se placa porez i sl. Ovi servisi ne zele biti percipirani kao mjesto za utaje poreza i tome slicno. To bi bilo lose za njihove investitore i buduci IPO. A investitor je svetinja.

Naravno, ako imas pare u nekoj Svicarskoj banci koja garantuje zastitu privatnosti, onda je druga prica. Ali i tad je sumnjivo, jer su mnogi u Americi "pali" nakon sto su ih pritisnuli pa ovi dali podatke.

Payonner, jasno, nece dati nasim organima podatke o americkim gradjanima, ali svi oni imaju efikasne sisteme da mogu izdvojiti bh. korisnik.

Da skratim, otvori Payoneer i zaboravi na Poreznu upravu je veliki rizik. :D Naravno, neko ce pristati na taj rizik.
Post Reply