Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5876 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Bio je jak bas :-D ali izbrisao. Ne bih da citaju bas sve. Ipak je porez pipava tema.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5877 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Nego, citajuci ovu tvoju stavku 5, pada mi na pamet, ako vec nisi, ti si se trebao angazovati u ovom udruzenju freelancera. Mislim da bi im bio od pomoci, s obzirom da si aktivan na mrezama i elokventan, a bez nekog zajednickog djelovanja, nema sanse da se ijedan zahtjev freelancera uzme u obzir pri bilo kojem donosenju novih zakona i regulativa.
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#5878 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by BadSanta »

Trebam savjet.

Intesa nikako da proradi (PayPal), poslodavac kod kojeg bih trebala početi raditi posluje s Rajfajzenom i traži od svih zaposlenika da otvore račun tamo (iako ja nikako ne volim ovu banku, ok otvoriću). Imam posao sa strane zahvaljujući kojem bi zarađivala max 100KM mjesečno i taj novac dobivala preko PP, ali me brine da ako uvežem Rajfajzenovu Visu na PayPal da će me PU ćopiti za ovu siću.

Po vašem iskustvu, je li rajfajzen provjerava i manje mjesečne uplate do 100KM?
Koju banku mi preporučujete, ako ne Rajfajzen?

Odg mogu i u pp

Hvala puno
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#5879 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

mislis da ne citaju ovo... pih

a freelanceri se trebaju boriti da se u potpunosti izbaci zdravstveno (i penziono u novom zakonu) iz obaveznih uplata nikako da se bore da imaju pravo na to
ako hocete pravo na to imate dobrovoljno, sasvim regularno i dovoljno
trenutno je samo zdravstveno a po novom zakonu i penziono i zdravstveno koje zapravo ne ide vama nego je solidarnog tipa (a obavezno)

@BadSanta ne znam za PP-RF ali sa RF ne bi trebala imati problema (mada nema nista sigurno ali ako se sta desi mozes rijesiti). A to sto poslodavac govori gdje da otvoris racun treba ga u 3pm...
Bronk
Posts: 20
Joined: 12/11/2016 22:57

#5880 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bronk »

medo-medo wrote: 24/06/2021 18:26 5) Naš motiv da ne plaćamo je da izdžimo dok se zakon ne promjeni, jer ako sad platiš, nikad više te pare nećeš dobiti nazad.
Kad se zakon promjeni bit ce samo veci nameti a i dalje ostaje dug kojeg ce te teretiti da platis po starom zakonu. U zakonu pise da porezni dug ne zastarjeva za kojeg nije podnesena prijava.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5881 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

BadSanta wrote: 24/06/2021 22:28 Trebam savjet.

Intesa nikako da proradi (PayPal), poslodavac kod kojeg bih trebala početi raditi posluje s Rajfajzenom i traži od svih zaposlenika da otvore račun tamo (iako ja nikako ne volim ovu banku, ok otvoriću). Imam posao sa strane zahvaljujući kojem bi zarađivala max 100KM mjesečno i taj novac dobivala preko PP, ali me brine da ako uvežem Rajfajzenovu Visu na PayPal da će me PU ćopiti za ovu siću.

Po vašem iskustvu, je li rajfajzen provjerava i manje mjesečne uplate do 100KM?
Koju banku mi preporučujete, ako ne Rajfajzen?

Odg mogu i u pp

Hvala puno
Trazi da ti uplacuju na devizni racun jer banke ne vole PayPal i mogu ti zatvoriti racun. Pod pritiskom su regulatora zato sto moraju identifikovati ko salje novac, a oni vide samo PayPal.

Devizni je bolja opcija.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5882 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

medo-medo wrote: 25/06/2021 02:19
pinkman wrote: 24/06/2021 23:42
Trazi da ti uplacuju na devizni racun jer banke ne vole PayPal i mogu ti zatvoriti racun. Pod pritiskom su regulatora zato sto moraju identifikovati ko salje novac, a oni vide samo PayPal.

Devizni je bolja opcija.
ne bih se bas slozio sa ovim..
Pa ne moras.

Zakon o sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma, te FBA Odluka o miminalnim standardima o aktivnostima banaka na sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma traze neke stvari koje banke moraju napraviti, a ne mogu jer nemaju uvid u PayPal.

Ja znam par osoba i u bankama to kazu, a i klijente tih osoba kojima su ukinuli. :D

A sto se tice poreza, i za dugovanje se moze ici u zatvor. Prema KZ FBIH sve 10.000 KM je utaja, tako da nemoj pogresne savjete dijeliti, jer je porez ozbiljna stvar.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#5883 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by programerAnel »

pinkman wrote: 25/06/2021 07:16
medo-medo wrote: 25/06/2021 02:19
pinkman wrote: 24/06/2021 23:42
Trazi da ti uplacuju na devizni racun jer banke ne vole PayPal i mogu ti zatvoriti racun. Pod pritiskom su regulatora zato sto moraju identifikovati ko salje novac, a oni vide samo PayPal.

Devizni je bolja opcija.
ne bih se bas slozio sa ovim..
Pa ne moras.

Zakon o sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma, te FBA Odluka o miminalnim standardima o aktivnostima banaka na sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma traze neke stvari koje banke moraju napraviti, a ne mogu jer nemaju uvid u PayPal.

Ja znam par osoba i u bankama to kazu, a i klijente tih osoba kojima su ukinuli. :D

A sto se tice poreza, i za dugovanje se moze ici u zatvor. Prema KZ FBIH sve 10.000 KM je utaja, tako da nemoj pogresne savjete dijeliti, jer je porez ozbiljna stvar.
Iz mog iskustva sve iznad rečeno je tačno, banke su samo izvršioci i moraju ustupiti podatke ako PU zatraži.
Tu nema diskusije. ja svake godine dobijem obrazac da popunim odakle mi dolaze uplate, potpišem i vratim banci.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5884 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Savjeti za nekog ko prima 100 KM mjesecno nisu isti za 1000 a skroz su drugi od 10000 mjesecno.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5885 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

medo-medo wrote: 25/06/2021 12:32
pinkman wrote: 25/06/2021 07:16
medo-medo wrote: 25/06/2021 02:19

ne bih se bas slozio sa ovim..
Pa ne moras.

Zakon o sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma, te FBA Odluka o miminalnim standardima o aktivnostima banaka na sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma traze neke stvari koje banke moraju napraviti, a ne mogu jer nemaju uvid u PayPal.

Ja znam par osoba i u bankama to kazu, a i klijente tih osoba kojima su ukinuli. :D

A sto se tice poreza, i za dugovanje se moze ici u zatvor. Prema KZ FBIH sve 10.000 KM je utaja, tako da nemoj pogresne savjete dijeliti, jer je porez ozbiljna stvar.
Ne bih se slozio ni sa ovim.

1) miminalna aktivnost banaka na sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma su da ti traze svjezi CIPS i licnu svake godine. Sto i rade.
RF niti ijedna druga banka nece traziti da dostavis izvode sa paypala, posebno za 100 KM, kao sto si ti tvrdio u zadnjem postu i pogresno savjetovao djevojku. PU direktno iz banaka vuče informacije, pa po potrebi od klijenta trazi izvode sa Paypala.

2) Ja djelim savjete iz konkrentih iskustava i slučajeva. NIjedan freelancer u nas kao fizicko lice nije otisao u zatvor niti će ikada otici,
A svaka utaja u ovom Frankenštajniumu je patriotski čin i moralna obaveza svih nas u borbi protiv ovog vampirskog sistema.
Svako odlučuje za sebe da li će platiti ili ne, al od mene neće feninga vidjeti, makar me ubili ili stavili 1000 godina u zatvor.

lp
Nije tacno. Clan 6. tacka 2 navedene Odluke kaze:
država porijekla lica koje s klijentom obavlja transakcije, bez obzira na to gdje se ta država nalazi na listama iz tačke a) ovog člana;
Dakle, banke su obavezne da uzimaju u obzir ovaj faktor rizika jer putem PayPal ne mogu identifikovati niti drzavu porijekla niti bilo sta. I jos je tu niz nekih stvari koje nemam vremena sad da citiram.

Sto se tice poreza, PUFBIH je jasno istakla:
S obzirom da će Porezna uprave Federacije BiH nastaviti sa prikupljanjem podataka od banaka o prilivima koja fizička lica - rezidenti ostvaruju putem različitih sistema plaćanja (PayPal, MoneyGram i dr. servisi), pozivamo Vas da dobrovoljnom prijavom svojih poreznih obaveza izbjegnete eventualnu prekršajnu i krivičnu odgovornost.
Dakle, postoji i krivicna odgovornost. Njihov cilj nije da salju krivicne prijave, nego da udjete u legalne tokove.

Moj savjet je da ne zbunjujes ljude. Ako meni ne vjerujes, obrati se bilo kojem racunovodji. :wink:

Cak i da firmu otvoris na nekim otocima :D u Zakonu o porezu na dobit stoji "mjesto stvarne uprave" po kojoj mozes biti obveznik i tog poreza iako je pravno lice inkorporirano vani :D ali ovdje je rijec o Zakonu o porezu na dohodak.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5886 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

medo-medo wrote: 25/06/2021 12:46
pinkman wrote: 25/06/2021 07:16
medo-medo wrote: 25/06/2021 02:19

ne bih se bas slozio sa ovim..
A sto se tice poreza, i za dugovanje se moze ici u zatvor. Prema KZ FBIH sve 10.000 KM je utaja
pa ne tajim ništa :) Sve je javno i ništa ne sakrivam.
banci uvijek dostavim sve papire i dokaze o novcu što traže... sa bankama moraš kooperirati, da bi uopšte imao račun
samo što neću da dam pare PU-o, koje mi "išću"
sve dok traže onih +4% za fiktivno zdravstevno, kojeuopšte nemam, dobiće mu** labudovo.
a njihovo ja da pokrenu postupak ili tužbu ili šta već.... ali više se bojim da mi je pritisak u prednjim gumama ispod 1,4 bara nego poreske.
Hljeba mi. I ne razmišljam o njima.
Al kad vidim kako se ljudi brinu za 100 KM uplate, bude mi smiješno. A i simpatično. Vjerovatno neki mladi ljudi sa idealima.

Pa ok. Slazem se ja s tobom u potpunosti da se te pare trose na gluposti, lopovluk i sl., ali cinjenica jeste da uvijek mali stradaju kod poreza. Nece ici kod stranackih tajkuna :D

To je jednostavno tako, pa svako treba da procijeni rizike i ucini sto misli da je najbolje za njega.

Sto se tice sitnih cca 100,00 KM to je bezveze. Ko prima par stotina maraka, svakako ne bi trebao imati neke probleme. Ko prima hiljade, trebao bi regulisati svoj status.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5887 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

medo-medo wrote: 25/06/2021 12:53 a ti prestani da plašiš ljude :)
Mislim da si to radio i prije 2 godine. I da su te prokužili da si računovođa :lol:

sta cu ja kod racunovođe, moj stav je jasaa. Nedam ni marke.
Računovođa će jedva dočekat da te "pre-računa". I ko hoće neka ide njemu.

Ko mene pita ovdje na forumu dobiće moje mišljenje, bazirano na svojim i tuđim iskustvima.
Kome se ne sviđa, ta ću mu ja... Ako vas poreska uhvati, recte Medo mi reko.
Nisam racunovodja. :D

Nego volim ovu tematiku pa zato. Ja se bavim programiranjem. :) Ima dosta mojih postova u "IT Poslodavci" temi :D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5888 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

medo-medo wrote: 25/06/2021 12:57
pinkman wrote: 25/06/2021 12:55
medo-medo wrote: 25/06/2021 12:53 a ti prestani da plašiš ljude :)
Mislim da si to radio i prije 2 godine. I da su te prokužili da si računovođa :lol:

sta cu ja kod racunovođe, moj stav je jasaa. Nedam ni marke.
Računovođa će jedva dočekat da te "pre-računa". I ko hoće neka ide njemu.

Ko mene pita ovdje na forumu dobiće moje mišljenje, bazirano na svojim i tuđim iskustvima.
Kome se ne sviđa, ta ću mu ja... Ako vas poreska uhvati, recte Medo mi reko.
Nisam racunovodja. :D

Nego volim ovu tematiku pa zato. Ja se bavim programiranjem. :) Ima dosta mojih postova u "IT Poslodavci" temi :D
imas li kakvih projekata ili kvalitetnih klijenata i ja sam programer solidan.
Pobjegao sam od projekata. Sad samo product.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5889 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Sve dok je normalno i prihvaćeno "PU pošalje banci daj sve koji su primili XY novca", nama neće biti dobro. Odakle pravo banci ili poreznoj da bez ikakve osnovane sumnje provjerava moje račune?

Ne moze biti osnovana sumnja prijem novca preko paypala.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5890 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

medo-medo wrote: 25/06/2021 13:03
pinkman wrote: 25/06/2021 12:59
medo-medo wrote: 25/06/2021 12:57

imas li kakvih projekata ili kvalitetnih klijenata i ja sam programer solidan.
Pobjegao sam od projekata. Sad samo product.
hmm produkt ?
jedini produkt koji meni spontano pada na pamet je dilanje IPTV kanala :D
Ma nije. SaaS napravio sa kolegom. :)
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5891 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

un1ted wrote: 25/06/2021 13:01 Sve dok je normalno i prihvaćeno "PU pošalje banci daj sve koji su primili XY novca", nama neće biti dobro. Odakle pravo banci ili poreznoj da bez ikakve osnovane sumnje provjerava moje račune?

Ne moze biti osnovana sumnja prijem novca preko paypala.
Pa imas misljenje Agencije za zastitu licnih podataka o tome. Banka mora postupiti po nalogu PU.

Naredni korak ce biti da se uveze tako da u real-time imaju sve podatke.

Tako ti je u Hrvatskoj npr. Razmjena podataka. U MUP-u imaju podaci o registrovanim vozilima, u katastru nekretnine, u Poreznoj upravi imaju podatke koliko si prijavio prihoda, a iz banke u real-time sve tvoje transakcije, i onda ukrste podatke i dobiju lica koja imaju veliku imovinu, a nisu prijavili porez. :D Plus od ostalih EU clanica dobijaju ako neko radi u Njemackoj npr. 3 mjeseca, pa onda hoce svoj dio jer nije prestao biti rezident u RH. :lol:

To ce kod nas doci za X godina. :D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5892 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Nisam pravnik, ali vjerujem da postoji pravo mene kao pojedinca da ne budem provjeravan na ovaj način.

Znači policija sada može poslati nalog da se dostave podaci o svim licima s Malte, jer vjeruju da medju njima ima krinimalaca? Na osnovu čega?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5893 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Ovdje nije pitanje o porezu, placanju ili ne, vec načinu prikupljanja podataka. Recimo, osnov sumnje može biti komentar mede na forumu, gdje poziva i zagovara da se ne plaćaju obaveze. Podržavam da za njega dodje nalog i da se dostave podaci.

Ne podržavam i ne može biti normalno da PU kaže dostavi podatke o SVIMA. :bih:
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#5894 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by programerAnel »

medo-medo wrote: 25/06/2021 12:46 pa ne tajim ništa :) Sve je javno i ništa ne sakrivam.
banci uvijek dostavim sve papire i dokaze o novcu što traže... sa bankama moraš kooperirati, da bi uopšte imao račun
samo što neću da dam pare PU-o, koje mi "išću"
sve dok traže onih +4% za fiktivno zdravstevno, kojeuopšte nemam, dobiće mu** labudovo.
a njihovo ja da pokrenu postupak ili tužbu ili šta već.... ali više se bojim da mi je pritisak u prednjim gumama ispod 1,4 bara nego poreske.
Hljeba mi. I ne razmišljam o njima.
Al kad vidim kako se ljudi brinu za 100 KM uplate, bude mi smiješno. A i simpatično. Vjerovatno neki mladi ljudi sa idealima.
Prije 2 godine kada je krenula afera da freelanceri dobijaju plave koverte zaračunato unazad 5 godina je u meni prbudila toliki strah da to nije normalno. Istraživao sam i na koja god vrata zakucao uvjek je odgovor bio isti "..taš se ti sa njima da bodeš "

Vjerujte ljudi nisam mogao spavati, non stop sam bio nervozan i svake sedmice lično išao u poštu da vidim ima li kakve pošte za mene,očekivajući najgore.

Na prvoj narednoj uplati sam sebi rekao NEĆEŠ VIŠE razmišljati o tome i odlučio da počnem plaćati porez, od tog dana sporadično samo uđem na forum pročitam temu ili neki post o tome da ljudi i dalje brinu.

Svaka čast tebi koji možeš da budeš toliko hladan po tom pitanju. Bogami ja koji na sebi držim kuću, zemlju i imovinu nisam mogao biti.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5895 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Ne razumijes sta kazem. Problemu se pristupa od početka, pa do kraja, te nije problem samo retroaktivno placanje, vec i nacin prikupljanja.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#5896 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by programerAnel »

medo-medo wrote: 25/06/2021 13:54
programerAnel wrote: 25/06/2021 13:29
Prije 2 godine kada je krenula afera da freelanceri dobijaju plave koverte zaračunato unazad 5 godina je u meni prbudila toliki strah da to nije normalno.
pa to i jest psiho igra koju PU vodi... većina ljudi kaže : neću da razmišljam, platiću.

Pogledaj priču o Uli Hoennessu u Njemačkoj, kako ga je poreska navukla pričom kako imaju DVD sa svim Njemcima sa švicarskim računima i da ko se sam prijavi dobiće blažu kaznu.
Uli se jedini prijavio i dobio 4 godine. A DVD nikada nije ni postojao, vec je samo bila fantomska priča.

Tako i naši žongliraju fantomskim zakonima i pozivima da se "dobrovoljno" i "sam" prijavis. hahahaha...
mora im se dati 2 zvjezdice za pokusaj.
Dalje , svejedno kao što si u još jednom postu napisao svako ima svoje mišljenje u ovom dijelu, tako da i ja imam svoje.
Plaćati ću porez kao što to svaki normalan građanin u svakoj državi radi. Jest da naša država nije normalna i ne dobijamo ništa zauzvrat ali svejedno, ja se osjećam fino ako znam da će neki djedica dobiti penziju zahvaljujući meni.
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#5897 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by zgiba »

Penzije se vec skoro 2 godine isplacuju iz budzeta :skoljka:
Bronk
Posts: 20
Joined: 12/11/2016 22:57

#5898 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bronk »

medo-medo wrote: 25/06/2021 13:21 zatvoriš bankovni račun, kupiš neku jaku kripto valutu , kao npr DOGE coin i budes sam svoja banka.. tako sam ja uradio
Pa i taj dogecoin ili bitcoin moras razmjenit za KM/EUR/USD kad tad. Kako to radis a da ne ostaje pisani trag? Moze i na PM ako hoces. Zar nije kripto generalno pao za nekih 40-50% u zadnje vrijeme?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5899 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Ljudi, jeftinije je platiti porez 10% , nego kupovati, swapovati slati u wallet, slati iz walleta, prodati jeftinije na crno ili bijelo i šta sve ne, kripto valute. Toliko ste zajunili da ne platite porez da ste potpuno smetnuli s uma da ste odavno prešišali procenat koji bi dali poreskoj u odnosu što vas odraše putujući zakulisnim kanalima. Gdje je tu logika. Em si još miran da te niko neće goniti za nešto. A još kad bi država bila malo fleksibilnija i prijateljskija, to bi sve u roku od godinu dana ušlo u legalne tokove. Ali kako nema dobre volje, ni sa jedne, ni sa druge strane, nisam optimista. Nije kripto, ili bilo koji freelance rad u rangu prodaje droge, pa da se mora kriti, švercovati, obilaziti i zaobilaziti. To su pošteni poslovi, i to treba da shvati i država i radnik u toj oblasti, i da se dogovore.
User avatar
tusk
Posts: 173
Joined: 30/01/2014 21:31

#5900 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by tusk »

Jel zna neko kako ide ovo oko odbitka 30%? Konkretno za youtube kanal, jel ima neka procedura ili nesto da se ostvari taj odbitak? Slao mail PU al nesto smrljase ne znaju ni oni sta... Klocevi pljackaski
Post Reply