Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#2226 Re: Freelancing

Post by Melo15 »

ado_sar wrote:
costacurta wrote:
AmirBaa wrote: to je znaci bolna tacka, da ljudi svojim radom zaradjuju vise ? To, plus nema rodbinskih i stranackih veza u freelancingu, da te neko "ubaci" za poslic neki :)
Levat,
Pun mi qrac hadalja na birou kojima plaćam zdravstveno osiguranje, ustajem rano, radim rintam ko konj a on na birou i ima para više nego ja a zarađuje tako što skida/krade programe bez dopuštenja, tuđi intelektualni rad i to fol onda priča"sposoban....snalažljiv....". Aha. How jes no.
nemam ništa protiv, radi zarađuj troši. Al vi bi da mećete a Muzafer da se kupa. Ne ide rođače.
Barem mi se skini s grbače tako što ćeš sebi uplaćivati zdravstveno osiguranje.
Lagano das otkaz, prijavis se na biro i uzimas grdne pare tako sto skidas software i tudji rad
Jedno pitanje za tebe eto, sto se tice ovog svega, jesi li na strani onih koji bi da ne placaju nista drzavi ili na strani onih koji zahtjevaju da se uspostavi zakon za freelancere(bez obzira da li je to IT ili nesto drugo) te kao takav da se postuje od dana uspostave, bez placanja ovog retroaktivnog cuda koji se trenutno trazi? :)
heat3
Posts: 11
Joined: 16/07/2018 13:41

#2227 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by heat3 »

Benq wrote:
Vidim ovog lika i skontam da ipak ima nesto gore od placanja poreza. Radije bih platio 50% na sve sto zaradim nego njega gledao :lol:
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#2229 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerusk »

heat3 wrote:
Benq wrote:
Vidim ovog lika i skontam da ipak ima nesto gore od placanja poreza. Radije bih platio 50% na sve sto zaradim nego njega gledao :lol:

Da li ti imaš petlju da javno na youtube pričaš o sebi?
Da li tebe neko tjera da ga gledaš?
Nemoj ni komentarisati onda!

Lik je legenda kakvi neki nikad neće biti! :thumbup:
neon-x
Posts: 609
Joined: 18/07/2012 19:13

#2230 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by neon-x »

Benq wrote:
Cijenim ovu demonstraciju gradjanskog neposluha. Svaka cast. Medjutim, ko je ovaj seljak i otkud mu ovoliko sabskrajbera. Sve dok ne naletim na ovakvo nesto zaboravim u kakvoj zemlji zivim, gdje javna razmisljanja ovakvog lika imaju 20 puta vise pregleda od onih npr. Damira Niksica. Koliko god se ne slagao sa nekim njegovim politickim pogledima barem postavlja zanimljiva pitanja i inteligentno raspravlja o njima. Boze sacuvaj i zakloni.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2231 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Benq »

neon-x wrote: Cijenim ovu demonstraciju gradjanskog neposluha. Svaka cast. Medjutim, ko je ovaj seljak i otkud mu ovoliko sabskrajbera. Sve dok ne naletim na ovakvo nesto zaboravim u kakvoj zemlji zivim, gdje javna razmisljanja ovakvog lika imaju 20 puta vise pregleda od onih npr. Damira Niksica. Koliko god se ne slagao sa nekim njegovim politickim pogledima barem postavlja zanimljiva pitanja i inteligentno raspravlja o njima. Boze sacuvaj i zakloni.
Amir Hadzic, iz Brijesnice (koliko znam). Inace "stari" youtuber, nije neko ko je otvorio kanal juce. Ovakve poput njega, kao ni Damira Niksica "neki" ne cijene jer govore istinu. Svako ima svoj stav i misljenje o pojedincima.
neon-x
Posts: 609
Joined: 18/07/2012 19:13

#2232 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by neon-x »

Benq wrote:
neon-x wrote: Cijenim ovu demonstraciju gradjanskog neposluha. Svaka cast. Medjutim, ko je ovaj seljak i otkud mu ovoliko sabskrajbera. Sve dok ne naletim na ovakvo nesto zaboravim u kakvoj zemlji zivim, gdje javna razmisljanja ovakvog lika imaju 20 puta vise pregleda od onih npr. Damira Niksica. Koliko god se ne slagao sa nekim njegovim politickim pogledima barem postavlja zanimljiva pitanja i inteligentno raspravlja o njima. Boze sacuvaj i zakloni.
Amir Hadzic, iz Brijesnice (koliko znam). Inace "stari" youtuber, nije neko ko je otvorio kanal juce. Ovakve poput njega, kao ni Damira Niksica "neki" ne cijene jer govore istinu. Svako ima svoj stav i misljenje o pojedincima.
Evo pogledao sam mu jos neke klipove, malo sam pretjerao sa pljuvanjem prerano, vidim da ima smisla za humor i da radi ozbiljno. Tipicni bosanski seoski humor i radi to dobro. Svaka cas na radu i trudu, momak gura i nek mu je sretno. Ali ipak ovakvi ne bi trebali formirati javno misljenje o bitnijim stvarima.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2233 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Benq »

neon-x wrote: Evo pogledao sam mu jos neke klipove, malo sam pretjerao sa pljuvanjem prerano, vidim da ima smisla za humor i da radi ozbiljno. Tipicni bosanski seoski humor i radi to dobro. Svaka cas na radu i trudu, momak gura i nek mu je sretno. Ali ipak ovakvi ne bi trebali formirati javno misljenje o bitnijim stvarima.
Nisi nesto posebno ni pljuvao xD. A sto se tice njega, pricao je dosta o svom zivotu, o izrabljivanju od strane privatnika za jadnu platu koju nekad dobije a nekad ne.. sve dok nije poceo ozbiljnije da se bavi youtube-om. A sad i ovaj porez... bice i to povuceno na kraju, dok se izbori zavrse :mrgreen:
DexterTZ
Posts: 110
Joined: 17/07/2018 05:45

#2234 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DexterTZ »

neon-x wrote:
Benq wrote:
neon-x wrote: Cijenim ovu demonstraciju gradjanskog neposluha. Svaka cast. Medjutim, ko je ovaj seljak i otkud mu ovoliko sabskrajbera. Sve dok ne naletim na ovakvo nesto zaboravim u kakvoj zemlji zivim, gdje javna razmisljanja ovakvog lika imaju 20 puta vise pregleda od onih npr. Damira Niksica. Koliko god se ne slagao sa nekim njegovim politickim pogledima barem postavlja zanimljiva pitanja i inteligentno raspravlja o njima. Boze sacuvaj i zakloni.
Amir Hadzic, iz Brijesnice (koliko znam). Inace "stari" youtuber, nije neko ko je otvorio kanal juce. Ovakve poput njega, kao ni Damira Niksica "neki" ne cijene jer govore istinu. Svako ima svoj stav i misljenje o pojedincima.
Evo pogledao sam mu jos neke klipove, malo sam pretjerao sa pljuvanjem prerano, vidim da ima smisla za humor i da radi ozbiljno. Tipicni bosanski seoski humor i radi to dobro. Svaka cas na radu i trudu, momak gura i nek mu je sretno. Ali ipak ovakvi ne bi trebali formirati javno misljenje o bitnijim stvarima.
Ne bi trebali ali ovakvi ljudi i trebaju u ovoj situaciji.Ljudi koje prate stotine hiljada ljudi.Djeca koja će ovo pokazati svojim roditeljima.
neon-x
Posts: 609
Joined: 18/07/2012 19:13

#2235 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by neon-x »

sandra01 wrote:
Ricken wrote:
sandra01 wrote:
Koje su stranke izglasale taj Zakon?
One koje su bile u V. sazivu parlamenta FBiH. Ali na samom zakonu, u pripremi materijala, najviše su radili SDP., jer su oni kroz Revicon inicirali izmjenu starog zakona o porezu na plaću. Sam zakon o porezu na dohodak je iniciran 2005. ili 2006. godine, u vrijeme alijanse.
Alijansa je bila na vlasti u periodu 2000-2002 ako se ne varam.
Dali je SDP predlozio i izglasao ovaj zakon?
Imas lidokaze da je ovo inicirao Revicon crno na bijelo?
Nemojte od ovoga praviti politicku pricu barem ovdje na temi. To je Zakon koji propisuje odredjeni procenat poreza na dohodak kao i u svim zemljama na svijetu i sve one stvari koje njime nisu eksplicitno propisane i obuhvacene strpano je u obavljanje povremenih djelatnosti, ili ostalih prihoda i to je gotovo samo prepisano iz zakona prije njega. Nisu ni SDP ni SDA imali pojma o internet freelancerima tako da nema potrebe raspravljati ko je kumovao tome zakonu jer to tada nije nikome ni padalo na pamet niti je ko postavljao pitanja oko toga.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#2236 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sandra01 »

Nemojte od ovoga praviti politicku pricu barem ovdje na temi. To je Zakon koji propisuje odredjeni procenat poreza na dohodak kao i u svim zemljama na svijetu i sve one stvari koje njime nisu eksplicitno propisane i obuhvacene strpano je u obavljanje povremenih djelatnosti, ili ostalih prihoda i to je gotovo samo prepisano iz zakona prije njega. Nisu ni SDP ni SDA imali pojma o internet freelancerima tako da nema potrebe raspravljati ko je kumovao tome zakonu jer to tada nije nikome ni padalo na pamet niti je ko postavljao pitanja oko toga.[/quote]





Da slucajno ne znas kada se u zakonu pocinju pojavljivati pojmovi Freelancera ili rada preko interneta?
Treba mi za nesto.
DexterTZ
Posts: 110
Joined: 17/07/2018 05:45

#2237 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DexterTZ »

sandra01 wrote:Nemojte od ovoga praviti politicku pricu barem ovdje na temi. To je Zakon koji propisuje odredjeni procenat poreza na dohodak kao i u svim zemljama na svijetu i sve one stvari koje njime nisu eksplicitno propisane i obuhvacene strpano je u obavljanje povremenih djelatnosti, ili ostalih prihoda i to je gotovo samo prepisano iz zakona prije njega. Nisu ni SDP ni SDA imali pojma o internet freelancerima tako da nema potrebe raspravljati ko je kumovao tome zakonu jer to tada nije nikome ni padalo na pamet niti je ko postavljao pitanja oko toga.




Da slucajno ne znas kada se u zakonu pocinju pojavljivati pojmovi Freelancera ili rada preko interneta?
Treba mi za nesto.[/quote]

U zakonu se ne pominju pojmovi rada na internetu.Sva tematika prihoda iz inostranstva vezana je za fizičko prisustvo radnika u inostranstvu.Tek novi zakon čiji je nacrt usvojen spominje Freelancing i stavlja ga u kategoriju ostalih prihoda i kaže da to nije ni samostalna ni nesamostalna djelatnost.. Ova porezna politika je čak kontradiktorna i sa novim zakonom koji treba da se usvoji.Ne može danas da bude jedno sutra drugo. Sve vezano za Freelancere počinje sa izmjenama i dopunama pravilnika koji je usvojen prije 2 mjeseca i oni su dodali termin freelancer na svojoj stranici u pozivu iako taj termin ne postoji ni u pravilniku ni u zakonu.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#2238 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

@sandra01:

Nađi Porezne savjetnike iz tog perioda, ne treba ti bolji dokaz. Međutim, ja uopšte ne mislim da je loš posao urađen sa Zakonom o porezu na dohodak, dapače, zakon je dobrim dijelom implementirao u to vrijeme poznata rješenja iz EU i u tom dijelu smo značajno usklađeni sa EU, pri čemu se vodilo računa o socijalnom aspektu. I sama priprema i implementacija zakona je bila manje više korektna. Ono što je meni ne shvatljivo, da neke stranke, uključivo i njih, otvoreno pozivaju na kršenje zakona. Shvatam da smo u vrijeme pred izbore, ali treba imati želudac za jeftini populizam.

I još informacija, jer imam osjećaj da ne možeš to nikako da apsorbiraš. Naime, nije zadnjim pravilnikom nikakva nova obaveza uvedena, već je samo propisan novi obrazac.
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#2239 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

sandra01 wrote: Da slucajno ne znas kada se u zakonu pocinju pojavljivati pojmovi Freelancera ili rada preko interneta?
Treba mi za nesto.
Evo ja cu ti odgovoriti. U zakonu ne pise freelancer nigdje. Pise u pravilniku koji je donesen 2018. U pravilniku su se pozvali na stavku o placanju poreza na prihode za povremeni samostalni rad. Ta stavka je dodana 2015. Zbog toga traze od 2015. Dakle nikakva zastara nije u pitanju, nego oni pokusavaju da se izvuku na osnovni zakon iz 2009., a zapravo je preuredjenje gdje se ovo sve pojavljuje nastalo 2015.

Nevezano za ovo, onaj clanak sto sam iznad postavio koji je hAvaz uradio sa direktorom Agencije za zastitu licnih podataka je zapravo veoma interesantan. U njemu stoji da banka ne smije da dostavi podatke poreznoj u bulk-u, vec mora PU poslati zahthjev individualno za svaku osobu za koju sumnja da ima prihod iz inostranstva. Cak i tada ne smije im dati sve druge podatke. Plus, kada do tog poziva dodje mora obavjestiti svoje klijente.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#2240 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

DexterTZ wrote:
sandra01 wrote:Nemojte od ovoga praviti politicku pricu barem ovdje na temi. To je Zakon koji propisuje odredjeni procenat poreza na dohodak kao i u svim zemljama na svijetu i sve one stvari koje njime nisu eksplicitno propisane i obuhvacene strpano je u obavljanje povremenih djelatnosti, ili ostalih prihoda i to je gotovo samo prepisano iz zakona prije njega. Nisu ni SDP ni SDA imali pojma o internet freelancerima tako da nema potrebe raspravljati ko je kumovao tome zakonu jer to tada nije nikome ni padalo na pamet niti je ko postavljao pitanja oko toga.




Da slucajno ne znas kada se u zakonu pocinju pojavljivati pojmovi Freelancera ili rada preko interneta?
Treba mi za nesto.
U zakonu se ne pominju pojmovi rada na internetu.Sva tematika prihoda iz inostranstva vezana je za fizičko prisustvo radnika u inostranstvu.Tek novi zakon čiji je nacrt usvojen spominje Freelancing i stavlja ga u kategoriju ostalih prihoda i kaže da to nije ni samostalna ni nesamostalna djelatnost.. Ova porezna politika je čak kontradiktorna i sa novim zakonom koji treba da se usvoji.Ne može danas da bude jedno sutra drugo. Sve vezano za Freelancere počinje sa izmjenama i dopunama pravilnika koji je usvojen prije 2 mjeseca i oni su dodali termin freelancer na svojoj stranici u pozivu iako taj termin ne postoji ni u pravilniku ni u zakonu.[/quote]

Možeš biti stalno zaposlen vani, a raditi u FBiH. Nemoraš fizički biti prisutan u inozemstvu. Ima nešto što se zove izaslanje. Ali ne bitno.

Član 30, stav 3 zakona, u vezi sačlanom 27, demantuje tvoje navode.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2241 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

Evo copy paste sa fb grupe Faruk Hadzic. I momak je u pravu, ako je Poreska radila u skladu sa Zakonom o zastiti licnih podataka, morala je slati pojedinacne zahtjeve. A nije...
Ko je dobio kovertu od PU, nek posalje upit svojoj banci da li su postupili u skladu sa Zakonom o zastiti podataka i ako jesu, zamolite da vam posalju kopiju zahtjeva PU gdje je navedeno vase ime i prezime.
Svaki zahtjev PU mora imati broj protokola i datum, tako da tu ne smije biti naknadnog muckanja izmedju banki i poreskih.
DA LI JE DOŠLO DO KRŠENJA ZAKONA❓

Nezadovoljni građani posljednjih dana sa pravom se pitaju da li je došlo do kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, tako što su povjerljivi podaci o ličnim transakcijama građana, banke dostavile Poreskoj upravi FBiH, mimo procedura?

U Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH su objasnili šta se od podataka smije dostaviti, ali uz podnošenje zvaničnog Zahtjeva.

Direktor Agencije kaže: "Porezna uprava FBiH može tražiti podatke od banaka, ali to mora raditi putem pisanog zahtjeva s valjanim pravnim osnovom, uz obrazloženje zašto ih traži i kako će ti podaci biti korišteni. Ako banka ocijeni da postoji pravni osnov za to, onda će dostaviti podatke. Porezna uprava mora u zahtjevu navesti ime i prezime osobe za koju se traže podaci te obrazložiti zašto je identificirala tu osobu. Dakle, orezna uprava mora u zahtjevu navesti ime i prezime osobe za koju se traže podaci te obrazložiti zašto je identificirala tu osobu." (Izvor: Dnevni avaz)

Ukratko, prema ovom iskazu direktora Agencije za zaštitu ličnih podataka, Poreska uprava je prvo morala posumnjati da je određeno lice dobilo novac iz inostranstva. Nakon toga, podnose Zahtjev banci za dostavu informacija, sa tačno navedenim imenom i prezimenom osobe. Tada banka smije u skladu sa Zakonom dostaviti dio, ne sve podatke, ali i obvjestiti klijenta da je institucija tražila podatke.

Mislim da je ova priča daleko od gotovog i da će narednih dana biti još više govora.

#farukhadzic #freelanceri #freelance #eBay #PayPal #doznake #pokloni #inostranstvo #uplate #poreskauprava #banke #oporezivanje #porezi #dohodak #dnevniavaz
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2242 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by hekaton »

Eh sad tek postaje zanimljivo.
Osim sto je diskutabilan nacin naplate imamo i dio o zastiti podataka.
Rekao bih da ce .!. naplatiti
Last edited by hekaton on 27/07/2018 13:51, edited 1 time in total.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2243 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

Ricken wrote:@sandra01:

Nađi Porezne savjetnike iz tog perioda, ne treba ti bolji dokaz. Međutim, ja uopšte ne mislim da je loš posao urađen sa Zakonom o porezu na dohodak, dapače, zakon je dobrim dijelom implementirao u to vrijeme poznata rješenja iz EU i u tom dijelu smo značajno usklađeni sa EU, pri čemu se vodilo računa o socijalnom aspektu. I sama priprema i implementacija zakona je bila manje više korektna. Ono što je meni ne shvatljivo, da neke stranke, uključivo i njih, otvoreno pozivaju na kršenje zakona. Shvatam da smo u vrijeme pred izbore, ali treba imati želudac za jeftini populizam.

I još informacija, jer imam osjećaj da ne možeš to nikako da apsorbiraš. Naime, nije zadnjim pravilnikom nikakva nova obaveza uvedena, već je samo propisan novi obrazac.
Zakon jeste ok, 10% nije strasno, ali se moraju odvojiti neke kategorije (humanitarne akcije, pokloni, pomoc roditeljima i slicno) ALI prije toga treba donijeti zakon o porijeklu imovine i mijenjanje zakona o javnim sluzbenicima (međedima) koji se placaju tim parama. Nije bas jednostavno, zato se ljudi i bune...
PeroVelikiZdero
Posts: 80
Joined: 22/07/2018 18:36

#2244 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by PeroVelikiZdero »

hekaton wrote:Eh sad tek postaje zanimljivo.
Osim sto je diskutabilan nacin naplate imamo i dio o zastiti podataka.
Rekao bih da ce .!. naplatiti
Al nama gori pod nogama, vrijeme za popunjavaje obrazaca istjece.
Ako ne popunim do 20. 8 prijete mi kamatama.

Sta ciniti, evo ne znam sam.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2245 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

lijepi strah :lol:
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#2246 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

Zakon o zaštiti ličnih podataka:

Član 6

(Pravo na obradu ličnih podataka bez saglasnosti nosioca podataka)

Kontrolor može da obrađuje podatke bez saglasnosti nosioca podataka ako je ispunjen jedan od sljedećih uslova:

a) ako vrši obradu ličnih podataka u skladu sa zakonom ili je obrada neophodna da bi se ispunile nadležnosti utvrđene zakonom;

b) ako je neophodno da nosilac podataka na sopstveni zahtjev pristupi pregovorima o ugovornom odnosu ili da se ispune obaveze koje su dogovorene sa kontrolorom;

c) ako je neophodno da se zaštite vitalni interesi nosioca podataka, mora se bez odgađanja pribaviti saglasnost nosioca podataka ili se mora prekinuti obrada podataka, a prikupljeni podaci moraju se uništiti;

d) ako je obrada ličnih podataka potrebna da bi se ispunio zadatak koji se izvršava u javnom interesu;

e) ako je neophodna zaštita zakonitih prava i interesa koje ostvaruje kontrolor ili treća strana, i ako ova obrada ličnih podataka nije u suprotnosti sa pravom nosioca podatka da zaštiti sopstveni privatni i lični život;

f) ako je neophodno za izvršavanje legitimnih aktivnosti političkih partija, pokreta, udruženja građana, sindikalnih organizacija i vjerskih zajednica, osim gdje prevladavaju interesi za osnovna prava i slobode nosioca podataka nad aktivnostima, posebno pravo na privatnost u odnosu na obradu ličnih podataka.



Član 17

(Davanje ličnih podataka trećoj strani)

(1) Kontrolor podataka ne može da daje lične podatke trećoj strani prije nego što o tome obavijesti nosioca podataka. Ako nosilac podataka ne odobri da se daju lični podaci, oni ne mogu da se otkriju trećoj strani osim ako to nije u javnom interesu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2247 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Ko definira pitanja javnog interesa i koji su kriteriji za isto? :D
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2248 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

Mislim da je tu vise naglasak na tome ko je Kontrolor.

U ovom slucaju Kontrolor (osoba koja drzi tvoje podatke) je banka i ona nema svojstva da izvrsava radnje u javnom interesu.

U nekom drugom slucaju, Kontrolor moze biti i PU i IDDEA i MUP jer oni svakako imaju nase licne podatke i oni mogu da obradjuju nase podatke koje posjeduju za svoje potrebe bez da te pitaju
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#2249 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

ExNihilo wrote:Ko definira pitanja javnog interesa i koji su kriteriji za isto? :D
Zakon o upravnom postupku. :D
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#2250 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

DaffyDuck wrote:Mislim da je tu vise naglasak na tome ko je Kontrolor.

U ovom slucaju Kontrolor (osoba koja drzi tvoje podatke) je banka i ona nema svojstva da izvrsava radnje u javnom interesu.

U nekom drugom slucaju, Kontrolor moze biti i PU i IDDEA i MUP jer oni svakako imaju nase licne podatke i oni mogu da obradjuju nase podatke koje posjeduju za svoje potrebe bez da te pitaju
Naglasak je na tome da postoje situacije kada kontrolor nemora dobiti odobrenje od nosioca ličnog podatka niti ga obavjestiti.
Post Reply