Porez na dohodak na freelancing?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

bosanka hercegovic

#1776 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bosanka hercegovic » 25/07/2018 14:59

[/quote]
Evo ti mog primjera nece da mi priznaju ovako i da mi priznaju obrazac ni da uplatim ( smatraju da porezni dohodak je onakav kakvim su ga oni obracunali tj citav prihod za 2015-2017 ), sta sad, da ih snimim kako odbijaju i da to saljem pufbih? :D. Uzas zivi.[/quote]

Trebas popuniti obrazac kako ti mislis da je ispravno i poslati ga poštom ako neće da ti prime...jer ti si se na poreznoj prijavi potpisao da stojis iza svoga potpisa da si pravilno iskazao svoje porezne obavaveze.....ako te neko sutra od njih bude zvao samo neka ti izdaju rješenje; a svako rješenje ima pouku o pravnom lijeku i može se braniti pravnim putem.....jer kad ti popunis prijavu i uplatis kako ti kazu nemaš se pravo zaliti....

reufjaha

#1777 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by reufjaha » 25/07/2018 14:59

Ako je ovo protivno pravilima , nema veze blokirajte me al sam sretan da ce bar par ljudi vidjet ovo i pridruzit nam se

https://www.facebook.com/groups/204180190242836/

Vidimo se ;)

dorkcic

#1778 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dorkcic » 25/07/2018 14:59

kica wrote:Kolege, saljite emailove na PU i sve stranke da cete otici iz zemlje i sve prodati sto je na vama i vi i vasa porodica.

Kao i 50.000 ljudi kojima se spremaju porezi, i clanovi njihovog domacinstva.

Pa nek sebi racunaju poreze.
Apsolutno. Usput spomenuti da Bugarska, koja je imala lijepo uređen i jasan sistem oporezivanja freelancera od fiksnih 10%, upravo radi na ukidanju i tih 10%. Dakle, prodaja svega u ovoj vukojebini i kupovina stana/kuće na obali Crnog mora izgleda sve privlačnije i ozbiljnije, pogotovo s obzirom da su cijene u Bugarskoj iste, ako ne i niže nego u BiH: https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... y=Bulgaria

Jezik je također jako lagan za naučiti, valuta skoro iste vrijednosti kao konvertibilna marka, a uz sve to zemlja je u EU, pa nek se jebu.

sandra01

#1779 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sandra01 » 25/07/2018 15:05

.
Last edited by sandra01 on 25/07/2018 15:17, edited 2 times in total.

visocicaguy

#1780 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by visocicaguy » 25/07/2018 15:12

un1ted wrote:Pa naravno da nije prikrivreno, za se u kojoj je stranci. Šta je čudno? Svi se bore za fotelje, te zbog toga neke treba "nagraditi", a neke "kazniti". Da se "bori za tebe" jer je to eto kao moralno? U BIH?
pa nek se bori, njegovo je da se bori, moje je da li cu ga podrzati ili necu. ovako necu.
jer ja ovo vidim da se provlaci legalizacija jedne vrstekriminala (koju su odradili moji) na ustrb kritike onih drugih.

poenta je: necu da trpim niciji kriminal.

Rimes87

#1781 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 » 25/07/2018 15:17

visocicaguy wrote:
un1ted wrote:Pa naravno da nije prikrivreno, za se u kojoj je stranci. Šta je čudno? Svi se bore za fotelje, te zbog toga neke treba "nagraditi", a neke "kazniti". Da se "bori za tebe" jer je to eto kao moralno? U BIH?
pa nek se bori, njegovo je da se bori, moje je da li cu ga podrzati ili necu. ovako necu.
jer ja ovo vidim da se provlaci legalizacija jedne vrstekriminala (koju su odradili moji) na ustrb kritike onih drugih.

poenta je: necu da trpim niciji kriminal.
Okej, sve to stoji, ali si ofulao temu.

neon-x

#1782 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by neon-x » 25/07/2018 15:30

Ovo sto radi Damir je naravno cisti populizam koji svakako da sadrzi dosta istine, ali ipak je to prica na nivou standardne kuknjave kakve su forumi i kafane prepuni. Svi su lopovi, svi kradu, uhvatite njih prvo, oporezuj bogate, daj siromasnima, korporacije, neo-liberalni kapitalizam, itd.. Dakle standardna prica lezihljebovickih revolucionara.

On se davno zacesljao za poslanicke stolice i ovo ce ga vjerovatno napokon tu i smjestiti. Neka ga i smjesti jer je puno pismeniji od vecine onih koji tamo sjede godinama. Barem znamo da ce zastupati interese freelancera jer je i sam isto. Samo sve stvari treba nazvati njihovim pravim imenom.

U vezi slanja ovih zahtjeva, pisanja na sve strane, zalbi i sl., daj da vidimo sta je to sto konkretno vi licno zamjerite PU i aktuelnim i buducim zakonskim rjesenjima pa da svi kazemo koliko je sta od toga smisleno a koliko je isprazna kuknjava. Bojim se da bi se moglo napraviti vise stete nego koristi ako se bude samo kukalo napamet.

Ti zahtjevi po nikakvom rezonu ne mogu biti: "Zahtjevamo da ne postujete aktuelne zakone i da ne pokrecete aktivnosti na utvrdjivanju poreza za protekli period jer nam je neka teta prije tri godine u PU rekla da ona ne zna nista kako to ide."

Razonski bi bilo zahtijevati priznavanje prava na rashode i licni odbitak ako zakoni zaista daju to pravo, ili omogucivanja isplate poreznog duga na veci broj rata i sl. Traziti od zakonodavaca i Vlade da se ubuduce obrtima omoguci izvozi i olaksano internet poslovanje, da se rijesi status freelancera gdje ce imati staz i zdravstveno i da mogu placati porez pausalno do odredjenog iznosa zarade, itd..

BadSanta

#1783 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by BadSanta » 25/07/2018 15:32

Ja bih recimo tražila i da se da neka min cifra koja se ne bi oporezivala, a dolazila bi iz
inostranstva. Ako je meni prosječna plata 200 km ili ispod, šta oni žele od mene.

Nemam ja nikakvih uslova za obrt i slične stvari već me poslodavac u inostranstvu smatra
honorarnim radnikom.

neon-x

#1784 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by neon-x » 25/07/2018 15:34

BadSanta wrote:Ja bih recimo tražila i da se da neka min cifra koja se ne bi oporezivala, a dolazila bi iz
inostranstva. Ako je meni prosječna plata 200 km ili ispod, šta oni žele od mene
Super. To bi dakle ulazilo u zahtjev za priznavanje licnog odbitka kako je priznato i svim drugim uposlenicima. Po aktuelnom zakonu do 300KM mjesecno a po buducem do 700KM.

strong69

#1785 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by strong69 » 25/07/2018 15:35

Porezna uprava FBiH: Ne uvodimo porez na freelancere
24.07.2018. 15:26 / Izvor: Akta.ba

Javno upućeni poziv Porezne uprave Federacije BiH da građani prijave svoje prihode ne predstavlja novo uvođenje poreza, saopćeno je danas iz Porezne uprave Federacije BiH, a povodom napisa pojedinih medija koji su prenijeli informaciju da vlast uvodi porez na poklone od dijaspore i da oporezivanjem freelancera želi opljačkati mlade i otjerati ih iz zemlje.

Porezna uprava Federacije BiH zbog istinitog i objektivnog informisanja građana upućuje slijedeće reagovanje:

Javni poziv je upućen na osnovu Zakona o porezu na dohodak koji se primjenjuje od 01.01.2009. godine i prema kojem su pozvani porezni obveznici bili dužni sami prijaviti oporezive prihode iz inostranstva.

S obzirom da se Zakon primjenjuje od 01.01.2009. godine, to se ne može govoriti o nekom novom porezu, a Porezna uprava Federacije BiH ne može selektivno primjenjivati zakonske odredbe.

Porezna uprava Federacije BiH naglašava da njen primarni cilj nije kažnjavanje i izricanje sankcija, već je njen primarni cilj da porezni obveznici sami dobrovoljno prijave i plate svoje porezne obaveze.

Upravo da bi izbjegla izricanje sankcija Porezna uprava Federacije BiH je uputila Javni poziv svim fizičkim licima – rezidentima Federacije BiH koja ostvaruju oporezive prihode iz inostranstva da sami prijave i plate propisane porezne obaveze.

S obzirom da će Porezna uprave Federacije BiH nastaviti sa prikupljanjem podataka od banaka o prilivima koja fizička lica - rezidenti ostvaruju putem različitih sistema plaćanja (PayPal, MoneyGram i dr. servisi), pozivamo Vas da dobrovoljnom prijavom svojih poreznih obaveza izbjegnete eventualnu prekršajnu i krivičnu odgovornost, navodi se u saopćenju.

BadSanta

#1786 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by BadSanta » 25/07/2018 15:39

neon-x wrote:
BadSanta wrote:Ja bih recimo tražila i da se da neka min cifra koja se ne bi oporezivala, a dolazila bi iz
inostranstva. Ako je meni prosječna plata 200 km ili ispod, šta oni žele od mene
Super. To bi dakle ulazilo u zahtjev za priznavanje licnog odbitka kako je priznato i svim drugim uposlenicima. Po aktuelnom zakonu do 300KM mjesecno a po buducem do 700KM.

Da brate dragi, kada i ako budemo pisali zahtjeve ovdje ili na grupi, voljela bih da se i na ovo obrati pažnja.

victom

#1787 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 25/07/2018 15:44

povodom napisa pojedinih medija koji su prenijeli informaciju da vlast uvodi porez na poklone od dijaspore i da oporezivanjem freelancera želi opljačkati mlade i otjerati ih iz zemlje.
Glupa izjava.
Kažu "ne uvode novi porez" (zakon), već počinju da primjenju postojeći zakon iz 2009 ??
Pa šta ste radili od 2009 ? Zakon se ne provodi kampanjski, kako vama padne na pamet.
A suština ostaje isti: Trenutno želite da naplatit porez na poklone od dijaspore i prihode freelancera.

kica

#1788 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kica » 25/07/2018 15:47

Ljudi, kakvi freelanceri, uvode porez na sve sto ti dodje iz inostranstva.

Znaci uvode porez na 5 milijardi KM godisnje sto stigne u BiH.

Steph

#1789 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Steph » 25/07/2018 15:56

:lol:

Pa zašto onda naplaćuju retroaktivno od 2015, a ne od 2009. godine? Kakvi ublehaši jebote.

Rimes87

#1790 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 » 25/07/2018 15:57

strong69 wrote: Javni poziv je upućen na osnovu Zakona o porezu na dohodak koji se primjenjuje od 01.01.2009. godine i prema kojem su pozvani porezni obveznici bili dužni sami prijaviti oporezive prihode iz inostranstva.
Sorry što tebe citiram, ali su mi malo nelogični. Zakon nigdje ne spominje povremenu samostalnu djelatnost putem interneta. To stoji u pravilniku i objavljeno je u aprilu ove godine. Nisam pravnik, ali se pitam da li je ovo uopšte regularno? Zar ne bi trebala izmjena zakona koja bi uvrstila i navedenu djelatnost? Opet podcrtavam, nisam pravnik i nemam pojma, ali mi zdrav razum i logika nameću da su zakon i pravilnik kontradiktorni. I, kad već uvrštaju freelancere u taj koš s ostalim povremenim djelatnostima, onda bi trebali uzeti u obzir i da imaju pravo na rashode u visini od 20%, što je zagarantovano zakonom (tj. piše u zakonu iz 2009. na koji se oni pozivaju). Kao što reče kolega iznad, te stvari treba potencirati. Oni su se zaletili da naplate bez pravilnog tumačenja zakona, što nije fer nikako, a nije ni legalno koliko ja znam.

neon-x

#1791 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by neon-x » 25/07/2018 16:05

Zakon se primjenjuje od 2009. nad vecinom obveznika u FBiH i nad svim onim freelancerima koji su citali zakon i placali porez podnoseci godisnju prijavu.

PU iz tehnickih ili drugih razloga na a srecu freelancera nije do sada vrsila kontrolu nad njima i po prvi put je to sada u mogucnosti i cini. Poklone uredjuju kantonalni zakoni i nemaju veze sa Zakonom o dohotku iz 2009. i to nece niko na kraju ni oporezovati.

Slazem se ja da ima milion zamjerki na sve ovo ali treba pokusati biti objektivan i iskren prije svega prema sebi pa onda prema svima ostalima. Ako se nastavi ovako kukati napamet garantujem da ce freelanceri na kraju izgubiti podrsku svih ostalih a to im nikako nije u interesu. Realno, 14% je porezna oaza, bez obzira na sve moguce primjedbe i zamjerke ovoj drzavi. Za sve prije 2015. su amnestirani radi porezne zastare a dohodovale su se stotine miliona, to garantiram.

Hajmo se malo uozbiljiti.

Floyd_666

#1792 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Floyd_666 » 25/07/2018 16:15

neon-x wrote:Zakon se primjenjuje od 2009. nad vecinom obveznika u FBiH i nad svim onim freelancerima koji su citali zakon i placali porez podnoseci godisnju prijavu.

PU iz tehnickih ili drugih razloga na a srecu freelancera nije do sada vrsila kontrolu nad njima i po prvi put je to sada u mogucnosti i cini. Poklone uredjuju kantonalni zakoni i nemaju veze sa Zakonom o dohotku iz 2009. i to nece niko na kraju ni oporezovati.

Slazem se ja da ima milion zamjerki na sve ovo ali treba pokusati biti objektivan i iskren prije svega prema sebi pa onda prema svima ostalima. Ako se nastavi ovako kukati napamet garantujem da ce freelanceri na kraju izgubiti podrsku svih ostalih a to im nikako nije u interesu. Realno, 14% je porezna oaza, bez obzira na sve moguce primjedbe i zamjerke ovoj drzavi. Za sve prije 2015. su amnestirani radi porezne zastare a dohodovale su se stotine miliona, to garantiram.

Kako da se uozbilijmo kad ti selektivno potenciras clanove i stavove zakona na koji se PUF poziva? Trebam li ja ignosirati svoje zakonsko pravo na poslovni rashod i licni odbitak? Trebam li ignorisati nejasnoce koje se ticu zdravstvenog osiguranje koje niti zelim niti mi je potrebno? Trebam li platiti sve namete koje mi natovare na ledja samo da bih se solidarisao sa vama koji primate prosjecnu platu?

I ti i ovaj ExNihilo trabunjate o nekoj ozbilji i prosjecnoj plati i tome kako je 1000 KM ipak iznad prosjeka. Trebam li ja sad sebi izmisliti neke namete samo da bih na kraju mjeseca dobio prosjecnu platu i time imao pravo na diskusija sa vama? Ja svojim danonocnim radom mogu zaraditi 5 prosjecnih plata u toku jednog mjeseca i spreman sam platiti porez koji me zakonski sljeduje tek nakon sto mi se priznaju svi rashodi koji me takodjer zakonski sljeduju.

Floyd_666

#1793 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Floyd_666 » 25/07/2018 16:16

.
Last edited by Floyd_666 on 25/07/2018 16:17, edited 1 time in total.

Floyd_666

#1794 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Floyd_666 » 25/07/2018 16:16

.
Last edited by Floyd_666 on 25/07/2018 16:17, edited 1 time in total.

Rimes87

#1795 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 » 25/07/2018 16:17

neon-x wrote:Poklone uredjuju kantonalni zakoni i nemaju veze sa Zakonom o dohotku iz 2009. i to nece niko na kraju ni oporezovati.
Izvini što te citiram, nije pitanje direktno tebi upućeno, ali zar nije neko rekao ovdje da je dobio poziv neko (iz Srebrenika, meni se čini) ko je primao poklone i da mora platiti? Ili sam ja to pogrešno skužio. Nemam vremena listati nazad pa zato pitam.

A, to što ti kažeš si u potpunosti u pravu. Ne treba kmečati na svaku, već na bitne stvari, tipa ovih 4% na zdravstveno i nepriznavanje 20% rashoda (odjednom). Isto tako, treba i neke ljude razumjeti - oni zarađuju novac preko neta, nisu plaćali porez (iznenadili bi se koliko ljudi nije imalo pojma o tome da se treba plaćati) i sada se od njih nešto potražuje retroaktivno, ne mogu oni izmisliti taj novac. Nije svako bio u mogućnosti štekati - život je život hebga, a sigurno da niti jedan freelancer (osim onih koji imaju i stalno zaposlenje) ne može dići kredit da otplati to. Samo bi mu se razvalili smijati u banci. I u tome leži srž problema - kako da ti ljudi dođu do novca koji se potražuje od njih? Jedini način je da PU im izađe u susret i dopusti plaćanje na rate. Ako mogu sportski kolektivi koji su dužni i bogu i narodu, mogu i obična fizička lica.

PeroVelikiZdero

#1796 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by PeroVelikiZdero » 25/07/2018 16:18

neon-x wrote:Zakon se primjenjuje od 2009. nad vecinom obveznika u FBiH i nad svim onim freelancerima koji su citali zakon i placali porez podnoseci godisnju prijavu.

Evo ja sam prije 2 godine pokusao registrirsti dodatnu djelatnkzt sa mogucnoscu izvoza, rekli su mi da ne mogu.
Nedaju mi da legalno radim, sta sada?

Indigont

#1797 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Indigont » 25/07/2018 16:22

gaius wrote:20% rashoda je priznato zakonom neovisno od toga je li prihod iz bih ili iz inostranstva.
Mogu oni pisati u pravilniku šta god hoće ali sve moje prijave, kao i do sada, će ići:

Dohodak = prihod - 20%
Zdravstveno = Dohodak x 4%
Osnovica za porez = Dohodak - Zdravstveno
Porez = Osnovica za porez x 10%

Baš kao što stoji u AUG-1031..

Plaćao do sada tako i nisu imali primjedbi. Plaćaću i od sad pa bujrum neka krenu na mene.

A ovo retroaktivno, folovi golovi, to je bio oporezovan prihod i ranije, a sva ova frka je obično neznanje ili predizborno preseravanje ravno onom šminkanju trotoara.
Ali ovaj tvoj obrazac izgleda vrijedi samo za ugovor o djelu

Obrazac AUG-1031
Akontacija poreza po odbitku za
povremene samostalne djelatnosti

Od
1) Vrsta prijave (označiti odgovarajuće polje)
a) Povremene samostalne djelatnosti - ugovor o djelu
b) Autorski honorari

Da li taj ugovor o djelu moraš priložiti ko neki dokaz? Može li on biti i iz inostranstva?

Mislim taj obrazac http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/o ... s_int2.pdf je super za freelancere jer u njemu ima i kolona za rashode koji su po zakonu priznati (iako u kasnije nastalom pravilniku nisu nit ima kolona za rashode u akontaciji za dohodak iz inostranstva AMS - 1035). Zakon i pravilnik ne smiju biti u kontradikciji.

hmmm, a ovaj tvoj AUG-1032 ima i kolonu 15) Penzijsko i invalidsko osiguranje na teret isplatioca (Krajnja suma kolona 11 x 0,06), kako si to riješio? Jel tvoj isplatilac u BIH i jel on to platio? Naš isplatilac to ne može uplatiti jer je iz inostranstva.

un1ted

#1798 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted » 25/07/2018 16:28

PeroVelikiZdero wrote: Evo ja sam prije 2 godine pokusao registrirsti dodatnu djelatnkzt sa mogucnoscu izvoza, rekli su mi da ne mogu.
Nedaju mi da legalno radim, sta sada?
Imas li pisanu potvrdu da su ti naveli da ne trebas placati porez?

512MB

#1799 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by 512MB » 25/07/2018 16:42

reufjaha wrote:Ako je ovo protivno pravilima , nema veze blokirajte me al sam sretan da ce bar par ljudi vidjet ovo i pridruzit nam se

https://www.facebook.com/groups/204180190242836/

Vidimo se ;)
Super, taman da vas porezna ima svijuH na okupu :lol:

gaius

#1800 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by gaius » 25/07/2018 16:45

Indigont wrote:
gaius wrote:20% rashoda je priznato zakonom neovisno od toga je li prihod iz bih ili iz inostranstva.
Mogu oni pisati u pravilniku šta god hoće ali sve moje prijave, kao i do sada, će ići:

Dohodak = prihod - 20%
Zdravstveno = Dohodak x 4%
Osnovica za porez = Dohodak - Zdravstveno
Porez = Osnovica za porez x 10%

Baš kao što stoji u AUG-1031..

Plaćao do sada tako i nisu imali primjedbi. Plaćaću i od sad pa bujrum neka krenu na mene.

A ovo retroaktivno, folovi golovi, to je bio oporezovan prihod i ranije, a sva ova frka je obično neznanje ili predizborno preseravanje ravno onom šminkanju trotoara.
Ali ovaj tvoj obrazac izgleda vrijedi samo za ugovor o djelu

Obrazac AUG-1031
Akontacija poreza po odbitku za
povremene samostalne djelatnosti

Od
1) Vrsta prijave (označiti odgovarajuće polje)
a) Povremene samostalne djelatnosti - ugovor o djelu
b) Autorski honorari

Da li taj ugovor o djelu moraš priložiti ko neki dokaz? Može li on biti i iz inostranstva?

Mislim taj obrazac http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/o ... s_int2.pdf je super za freelancere jer u njemu ima i kolona za rashode koji su po zakonu priznati (iako u kasnije nastalom pravilniku nisu nit ima kolona za rashode u akontaciji za dohodak iz inostranstva AMS - 1035). Zakon i pravilnik ne smiju biti u kontradikciji.

hmmm, a ovaj tvoj AUG-1032 ima i kolonu 15) Penzijsko i invalidsko osiguranje na teret isplatioca (Krajnja suma kolona 11 x 0,06), kako si to riješio? Jel tvoj isplatilac u BIH i jel on to platio? Naš isplatilac to ne može uplatiti jer je iz inostranstva.
Pio prijavio 0 jer je to obaveza isplatioca koji nije iz bih pa za njega n3 vrijedi nas propis.
Zdravstveno je obaveza primaoca dohodka ionako samo kod domaćeg angažmana to u tvoje ime obustavlja i plaća isplatilac.

Nikakav ugovor nisu tražili ali su dobili pojasnjenje angažmana. I ovo što freelanceri rade je ugovor o djelu po zoo. Da nisu htjeli primiti dobili bi prijavu poštom i uplatu pa neka vide šta će s njom.

AMS obrazac je protivan zakonu. Ali obaveza postoji to je vrlo jasno i to od 2009.

Post Reply