Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#1476 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by radeljas »

Haris.ba wrote:
kica wrote:
Haris.ba wrote:I preko tih kartica mozda i moze placanje u konzumu i sl. A kako kupiti nesta krupnije? Auto ili nekretninu? A da te ne skembaju za krsenje Zakona o deviznom poslovanju?
De mi reci posto ti stalno pricas o krivicnim prijavama i slicno, kako pekar koji nikad ne izda fiskalni racun, ne prijavljuje radnike itd ode i kupi 5 stanova u novogradnji u jednoj zgradi ?

Drug mi pricao isao u jednoj novoj zgradii u Sa u izgradnji, da vidi kako stan mali da kupi, prica mu tamo zena koja prodaje, da je upravo 1 pekar kupio 5 stanova ?

Kako mesar vozi Mercedes S od 300.000 KM
Pa napisao je neko već. Kredit. Kredit je postao najlakši način pranja novca. Nije još zaživjelo kod nas da neko sračuna vrijednost imovine i prihode sa porezne kartice.
Vec sam ranije naveo neke od mnogih koji izbjegavaju placanje poreza, te nacine na koji to rade. Neko je pisao o tome kako su takvi postovi "populizam". Sta god mislili moj motiv je da dokazem da se zakoni i pravilnici ne primjenjuju jednako i da to ne moze biti u redu. Ne moze biti "selektivne" pravde i "selektivnih" zakona i pravilnika "od oka" . Tj. moze, ali samo u ovakvoj banana drzavi.
Da ne govorimo o upitnosti retroaktivne primjene i placanja 4% za zdravstvo. Dakle, platis nesto, sto ne mozes koristiti na osnovu tih 4%. Na stranu sto ni inace ni oni koji rade ne koriste, nego pare spiskaju uhljebi po zavodima zdravstva. Kako su ovdje tema mesari i privatnici , ja prosirujem pricu:
1. Mesar u mom komsiluku apsolutno nikome nikad nije izdao racun. Kupujem 15 godina na istom mjestu, a ne znam koliko je vec godina od fiskalizacije. Vozi novog tuarega
2. Kako je moguce da lik vlasnik picerije na neatraktivnom mjestu vozi porshea ili lik vlasnik kafica u alipasinom polju isto?
3. Kako se mogu oprostiti dugovi i prolongirati placanje fudbalskim klubovima, tim leglima mafije i pranja novca i svakojakih prevara, te nogometnom savezu ili kosarkaskom? i da ne idem dalje. previse je toga.

I sad par hiljada izvoznika svoje pameti i rada treba da zaplati i "nadoknadi" ili "nadomjesti" neciji nerad , samo tako da dodje i donese sve pare koje su oni zamislili od 2015? Nece naravno nijedna stranka postaviti ovakva pitanja jer su svi duboko upleteni u ove anomalije. Dakle i za one koji pozivaju ljude na glasanje protiv vladajucih ja kazem da je cista demagogija. Pa sam glasam uvijek kontra ovih na vlasti i sta se promjenilo?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#1477 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

radeljas wrote:1. Mesar u mom komsiluku apsolutno nikome nikad nije izdao racun. Kupujem 15 godina na istom mjestu, a ne znam koliko je vec godina od fiskalizacije. Vozi novog tuarega
Što kupuješ tamo gdje nema fiskalnog računa?
crnoja
Posts: 9
Joined: 17/07/2018 10:37

#1478 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by crnoja »

Na facebook grupi postavljenoj unazad par stranica, jedan clan iz USK, napisao je da je dobio plavu kovertu i kad je otisao u poreznu platiti receno mu je da mora platiti 10% na prihode u 2017.g,
a od 1.5.2018. ce uz 10% placati i dodatnih 4% za zdravstveno.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#1479 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by hladan.preminger »

Ovo ce se morati dotjerati do ustavnog suda. Nejednak tretman pred zaknom u vezi prava na imovinu i retroaktivna primjena zakona.

Ujediniti se, naći beton advokatsku kuću i opleti.

Nisam freelancer.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#1480 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TheHound »

ExNihilo wrote:
TheHound wrote:Znam da paypal svakog mjeseca automatski prebacuje pare na karticu. Postoji li opcija da se iskljuci to, da pare stoje na paypal racunu?
Zar ti nisi bio pro-porez? :lol:
Uvijek :D
Zasto bi ja placao par tisuca mjesecno za porez a freelanceri sebi u djep a ovamo o nasem trosku koriste sve zivo :)
Samo razmisljam o mogucnostima, da ljudi imaju opcije dok se ne snadju za pare da plate ovo sto im traze retroaktivno. Vecina ljudi koji su se ovdje javili rade za neke sitne pare (ispod 1000KM mjesecno) a ovi sto uzimaju 4-5 milja nemaju potrebu da se javaljaju ovdje, samo ce poceti placati, svakako su do sad ukrali dovoljno da im nije problem sad poceti placati.
Haris.ba wrote:
TheHound wrote:Znam da paypal svakog mjeseca automatski prebacuje pare na karticu. Postoji li opcija da se iskljuci to, da pare stoje na paypal racunu?
A šta je smisao toga?
Da ljudi cuvaju pare na paypalu dok ne skontaju sta ce i kako ce (eventualno isplate sebi nesto sitno da imaju za osnovne potrebe), jer ocigledno da ovdje ima ljudi koji nemaju pare da plate ono sto im drzava trazi kao retroaktivnu naplatu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#1481 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

TheHound wrote:Da ljudi cuvaju pare na paypalu dok ne skontaju sta ce i kako ce, jer ocigledno da ovdje ima ljudi koji nemaju pare da plate ono sto im drzava trazi kao retroaktivnu naplatu.
Nema logike to što kažeš. Koje pare da čuvaju, a da nemaju pare da plate porez?

Od čega da žive dok čekaju?

A mjesečno moraš da šalješ obasce u poreznu od trenutka uplate.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1482 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

radeljas wrote:
Haris.ba wrote:
kica wrote:
De mi reci posto ti stalno pricas o krivicnim prijavama i slicno, kako pekar koji nikad ne izda fiskalni racun, ne prijavljuje radnike itd ode i kupi 5 stanova u novogradnji u jednoj zgradi ?

Drug mi pricao isao u jednoj novoj zgradii u Sa u izgradnji, da vidi kako stan mali da kupi, prica mu tamo zena koja prodaje, da je upravo 1 pekar kupio 5 stanova ?

Kako mesar vozi Mercedes S od 300.000 KM
Pa napisao je neko već. Kredit. Kredit je postao najlakši način pranja novca. Nije još zaživjelo kod nas da neko sračuna vrijednost imovine i prihode sa porezne kartice.
Vec sam ranije naveo neke od mnogih koji izbjegavaju placanje poreza, te nacine na koji to rade. Neko je pisao o tome kako su takvi postovi "populizam". Sta god mislili moj motiv je da dokazem da se zakoni i pravilnici ne primjenjuju jednako i da to ne moze biti u redu. Ne moze biti "selektivne" pravde i "selektivnih" zakona i pravilnika "od oka" . Tj. moze, ali samo u ovakvoj banana drzavi.
Da ne govorimo o upitnosti retroaktivne primjene i placanja 4% za zdravstvo. Dakle, platis nesto, sto ne mozes koristiti na osnovu tih 4%. Na stranu sto ni inace ni oni koji rade ne koriste, nego pare spiskaju uhljebi po zavodima zdravstva. Kako su ovdje tema mesari i privatnici , ja prosirujem pricu:
1. Mesar u mom komsiluku apsolutno nikome nikad nije izdao racun. Kupujem 15 godina na istom mjestu, a ne znam koliko je vec godina od fiskalizacije. Vozi novog tuarega
2. Kako je moguce da lik vlasnik picerije na neatraktivnom mjestu vozi porshea ili lik vlasnik kafica u alipasinom polju isto?
3. Kako se mogu oprostiti dugovi i prolongirati placanje fudbalskim klubovima, tim leglima mafije i pranja novca i svakojakih prevara, te nogometnom savezu ili kosarkaskom? i da ne idem dalje. previse je toga.

I sad par hiljada izvoznika svoje pameti i rada treba da zaplati i "nadoknadi" ili "nadomjesti" neciji nerad , samo tako da dodje i donese sve pare koje su oni zamislili od 2015? Nece naravno nijedna stranka postaviti ovakva pitanja jer su svi duboko upleteni u ove anomalije. Dakle i za one koji pozivaju ljude na glasanje protiv vladajucih ja kazem da je cista demagogija. Pa sam glasam uvijek kontra ovih na vlasti i sta se promjenilo?

Da se podsjetimo

Image

:D
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#1483 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by radeljas »

Haris.ba wrote:
radeljas wrote:1. Mesar u mom komsiluku apsolutno nikome nikad nije izdao racun. Kupujem 15 godina na istom mjestu, a ne znam koliko je vec godina od fiskalizacije. Vozi novog tuarega
Što kupuješ tamo gdje nema fiskalnog računa?
Zato sto je jedini u blizini, a i ima dobro meso. I niko mu ne trazi fiskalni. Sta ti mislis da ja trebam izigravati inspektora??? Jos jedan sjajan zakon kod nas. Zasto uvijek stanem kod Maksumica na meso i nikad ne dobijem fiskalni, a slicno je i kod drugih u Jablanici. Ali, u pravu si, zakon je takav da ja trebam traziti fiskalni, a uhljebi neka sjede i smisljaju kako ce uzeti mito kad posjete nekoga ko inace ima ciste papire. Kazu naci ce mu vec nesto. Tesko je provjeriti imovinu, nekretnine, skupa auta i sabrati plate mesara, kafedzija, pa napraviti presjek i skontati da nije mogao zaraditi porshea i platiti od toliko malo prijavljenih plata i prometa??? Zahtjeva to koja 2-3 sata posla. Ali, ako moze sta jednostavno da pare same dodju , onda se izmisli nedoreceni pravilnik na brzinu
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#1484 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kica »

Haris.ba wrote:
radeljas wrote:1. Mesar u mom komsiluku apsolutno nikome nikad nije izdao racun. Kupujem 15 godina na istom mjestu, a ne znam koliko je vec godina od fiskalizacije. Vozi novog tuarega
Što kupuješ tamo gdje nema fiskalnog računa?
Jel ti kad stomatolog ijedan u BiH izdao fiskalni ?

Kod mene rodica iz USA radila cijelu donju vilicu i pola gorenje 12.000 KM bez ikakvog fiskalnog racuna.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#1485 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

TheHound wrote:svakako su do sad ukrali dovoljno da im nije problem sad poceti placati.
Drzava krade i otima, ne ovi sto ne uplacuju retroaktivno. Brkas pojmove.
prelivoda
Posts: 447
Joined: 30/07/2013 13:17

#1486 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by prelivoda »

crnoja wrote:Na facebook grupi postavljenoj unazad par stranica, jedan clan iz USK, napisao je da je dobio plavu kovertu i kad je otisao u poreznu platiti receno mu je da mora platiti 10% na prihode u 2017.g,
a od 1.5.2018. ce uz 10% placati i dodatnih 4% za zdravstveno.
Ja sam već platio za period 2015-2017. 4% za zdravstveno + 10% poreza. Uredno popunio i predao AMS-1035 obrazac.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#1487 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

kica wrote:Jel ti kad stomatolog ijedan u BiH izdao fiskalni ?
Meni moj izdaje. Još je u penziji ima 10 godina.
radeljas wrote:Zato sto je jedini u blizini, a i ima dobro meso. I niko mu ne trazi fiskalni. Sta ti mislis da ja trebam izigravati inspektora???
Pa budi prvi i zatraži. Šta ti fali. A zakon je takav da kad te zatekne inspektor u krugu (mislim da je 50 metara) od prodavnice bez fiskalnog - ide ti kazna. :D

Ja nemam nikakve samilosti. Nema fiskalnog - nema love.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#1488 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kica »

budi iskren, reci koliko je takvih u BiH, imal 0.001% ?
pianist
Posts: 223
Joined: 04/03/2008 22:11

#1489 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pianist »

prelivoda wrote:
crnoja wrote:Na facebook grupi postavljenoj unazad par stranica, jedan clan iz USK, napisao je da je dobio plavu kovertu i kad je otisao u poreznu platiti receno mu je da mora platiti 10% na prihode u 2017.g,
a od 1.5.2018. ce uz 10% placati i dodatnih 4% za zdravstveno.
Ja sam već platio za period 2015-2017. 4% za zdravstveno + 10% poreza. Uredno popunio i predao AMS-1035 obrazac.
Jesi ti dobio poziv ili?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#1490 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

kica wrote:budi iskren, reci koliko je takvih u BiH, imal 0.001% ?
Kakve to veze ima? Svako može da ne plaća poreze, da ne traži fiskalni, ne izdaje isti. Svejedno je. Sve dok porezna ne zakuca. A evo, zakucala je nekima. I odmah neka kvazipravda - što mene ,a ne kolegu iz klupe. Sve odrasli ljudi, a razmišljanje iz osnovne škole.

Ako neko misli da je jednostavno imati mesaru i ne izdavati fiskalne - što ne proba? Probali su neki i sa prihodima iz inostranstva - pa sada ova tema.
Isto ko da živite pod kamenom. Mi varamo gdje stignemo - do jednom. Pa odjednom zabrana izvoza mesa u Tursku. Pa odjednom zabrana izvoza jabuka u Rusiju. Kola se na nekome moraju slomiti.
prelivoda
Posts: 447
Joined: 30/07/2013 13:17

#1491 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by prelivoda »

pianist wrote:
prelivoda wrote:
crnoja wrote:Na facebook grupi postavljenoj unazad par stranica, jedan clan iz USK, napisao je da je dobio plavu kovertu i kad je otisao u poreznu platiti receno mu je da mora platiti 10% na prihode u 2017.g,
a od 1.5.2018. ce uz 10% placati i dodatnih 4% za zdravstveno.
Ja sam već platio za period 2015-2017. 4% za zdravstveno + 10% poreza. Uredno popunio i predao AMS-1035 obrazac.
Jesi ti dobio poziv ili?
Dobio sam prije desetak dana. USK.
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#1492 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sinus »

prelivoda wrote:Dobio sam prije desetak dana. USK.
Da li si morao 4% zdravstva razdvojiti na dvije uplatnice i dva računa, federalni i druga uplatnica kanton ili je išlo sve na jednu uplatnicu 4%?
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#1493 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Dasi »

TheHound wrote:
Uvijek :D
Zasto bi ja placao par tisuca mjesecno za porez a freelanceri sebi u djep a ovamo o nasem trosku koriste sve zivo :)
Sta to sve zivo koriste freelanceri o nasem trosku?
prelivoda
Posts: 447
Joined: 30/07/2013 13:17

#1494 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by prelivoda »

sinus wrote:
prelivoda wrote:Dobio sam prije desetak dana. USK.
Da li si morao 4% zdravstva razdvojiti na dvije uplatnice i dva računa, federalni i druga uplatnica kanton ili je išlo sve na jednu uplatnicu 4%?
Sve sam platio na ZZO kantona. Uzeli su uplatinice u poreskoj, sve je OK.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1495 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

Dasi wrote:
TheHound wrote:
Uvijek :D
Zasto bi ja placao par tisuca mjesecno za porez a freelanceri sebi u djep a ovamo o nasem trosku koriste sve zivo :)
Sta to sve zivo koriste freelanceri o nasem trosku?

…a sto vec nije platio kroz sistem PDV-a?!?
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#1496 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by radeljas »

Haris.ba wrote:
kica wrote:budi iskren, reci koliko je takvih u BiH, imal 0.001% ?
. Mi varamo gdje stignemo - do jednom. ... Kola se na nekome moraju slomiti.
Ko je ovdje od ljudi koji su radili freelancing varao??? Ako je tek ustanovljen nekakav "smjesni" pravilnik? Na kome to kola treba da se slome? 90 posto "subjekata" radi i funkcionise u sivoj zoni i sad treba da se "slome kola" na mladim ljudima koji izvoze pamet i znanje.
Tebi je to sve normalno? I pricas o tome da smo odrasli ljudi. Prihvatas "na brzinu" smisljeni nacin oporezivanja? Je li to nivo osnovne skole mozda i priucenih pravnika i inspektora???
Mora da si "uhljeb" iz min. finansija ili povezan sa budzetom na bilo koji nacin. Ne mogu drugo zakljuciti iz onoga sto si pisao.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#1497 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Indigont »

Najveći problem s ovim je što ovo nije porez na dohodak. Ono što sam ja dobio na Paypal nije dohodak.

Dohodak je razlika između primitaka priteklih u poreznom razdoblju i izdataka nastalih u istom poreznom razdoblju.

Gdje to ima da naplaćuješ ljudima porez na sav priliv novca bez ikakvog uvažavanja troškova? Neki ljudi posluju tako što imaju i do 90% rashoda. Pa na kraju ispadne da si općenito u gubitku što si radio. Radio si 3 godine i kad platiš porez nisi ništa zaradio nego si ostao dužan hiljade maraka. U kakvom košmaru od države mi živimo jbt
pianist
Posts: 223
Joined: 04/03/2008 22:11

#1498 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pianist »

Indigont wrote:Najveći problem s ovim je što ovo nije porez na dohodak. Ono što sam ja dobio na Paypal nije dohodak.

Dohodak je razlika između primitaka priteklih u poreznom razdoblju i izdataka nastalih u istom poreznom razdoblju.

Gdje to ima da naplaćuješ ljudima porez na sav priliv novca bez ikakvog uvažavanja troškova? Neki ljudi posluju tako što imaju i do 90% rashoda. Pa na kraju ispadne da si općenito u gubitku što si radio. Radio si 3 godine i kad platiš porez nisi ništa zaradio nego si ostao dužan hiljade maraka. U kakvom košmaru od države mi živimo jbt
Kosmar je nego sta je... A najgore od svega je sto ima raje koja kaze da je to sve regularno i da to tako treba...
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#1499 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by denis.istok »

Indigont wrote:Najveći problem s ovim je što ovo nije porez na dohodak. Ono što sam ja dobio na Paypal nije dohodak.

Dohodak je razlika između primitaka priteklih u poreznom razdoblju i izdataka nastalih u istom poreznom razdoblju.

Gdje to ima da naplaćuješ ljudima porez na sav priliv novca bez ikakvog uvažavanja troškova? Neki ljudi posluju tako što imaju i do 90% rashoda. Pa na kraju ispadne da si općenito u gubitku što si radio. Radio si 3 godine i kad platiš porez nisi ništa zaradio nego si ostao dužan hiljade maraka. U kakvom košmaru od države mi živimo jbt
U ovo se krenulo bez ikakve pripreme izgleda, ljudi dobiju iznose koji su im stigli na paypal i uplatnice. Naravno, ima onih koji realno i rade i zarađuju pa će ljudi bez riječi platiti.

Međutim, imas ljude koji rade i prodaju vani usluge ili robu, ali naravno njih prvo plate! Nije dohodak sve sto dobijes na racun. A posebna grupa su ovi sto dobijaju novac od rodbine i prijatelja, odnosno za prodaju nekih ličnih stvari. Nema razgraničenja šta je šta, da li imaju pravo retroaktivno (kaze imaju). Po meni ce ovo uplatiti ljudi koji se realno bave poslovima online, svi drugi ce platiti ako moraju da izbjegnu dodatne kazne i lijepo na sud. A isto tako nikad mi vise niko dinara nece poslati na paypal, nego ko krene za BiH nek donese u dzepu.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1500 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

pianist wrote: Kosmar je nego sta je... A najgore od svega je sto ima raje koja kaze da je to sve regularno i da to tako treba...

uglavnom su to oni kojima se uplacuje doprinosi na 100-procentni iznos plate, a zna se odakle dolazi vecina takvih. :mrgreen:
Post Reply