Pokretanje samostalnog biznisa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#51 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kinaski »

almir90 wrote:
Industrialyzer wrote:Kao neko ko je relativno mlad i jos uvijek neozenjen i bez djece razmatram opciju pokretanja nekog vlastitog obrta. Ono sto mi je trenutno kao ideja u glavi jeste radnja sa organskim proizvodima koja je zamisljena kao concept store sa "normalnim" namirnicama, cajevima, sportskoj prehrani i suplementima plus mozda neki higijenski proizvodi. Voce i povrce bih otkupljivao od provjerenih poljoprivrednika koji mi mogu izdati potvrdu o porijeklu. Znam da je za ovakvo nesto mozda najvaznija lokacija, ali cu biti strpljiv i cekati pravu priliku. Prije nego sto krenem u detaljni razvoj plana zanimaju me misljenja forumasa vezana za potencijal i neki okvirni ulazni kapital za ovakvo nesto.


Edit: U pitanju je Sarajevo
Samo da znaš, da ti ne bi ko prodavao priču o organskom proizvodu, u BiH ne postoji labaratorija koja može testirati hemijski sastav, ni sirovu ni prerađenu hranu. Ono što kod nss veterinarski zavodi uzimaju uzorke i analiziraju, radi se samo o bakterijskom sastavu. Ovo znam provjereno jer sam pričao sa čovjekom koji radi u Tuzli i nosi od mene uzorke. Mi imamo svijeta koji proizvodi 'kvalitetnije' proizvode, ali sve moraš na riječ vjerovati ako se ne razumiješ šta čini kvalitetan proizvod.
Bgt sta si ti od skole zavrsio pa vjerujes u tu glupost? Bolan samo u Sarajevu ima preko 500 HPLC uređaja što na fakultetima, institutima, što u laboratorijama akreditiranim za ispitivanje
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#52 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by almir90 »

Kinaski wrote:
Bgt sta si ti od skole zavrsio pa vjerujes u tu glupost? Bolan samo u Sarajevu ima preko 500 HPLC uređaja što na fakultetima, institutima, što u laboratorijama akreditiranim za ispitivanje
I meni je bilo čudno, iskreno da ti kažem, a škola mi je nevezana za ovo (mašinac.) Bio sam zainteresovan vezano za testiranje proizvoda i pitao čovjeka koji od mene nosi uzorke na analizu mjesečno. I pitao sam ga da li se kod nas gdje mogu testirati prerađeni i sirovi proizvodi koji mogu dati precizne podatke da li taj proizvod spada u kategoriju organskog i kvalitetnijeg proizvoda, i koji mogu dati cerftifikat da se radi o organskom proizvodu - dobio sam odgovor da to nije moguće kod nas, da kod nas labaratorije rade samo bakterijske analize, da ne rade testiranje hemijskog sastava proizvoda.

Imaš li kontakt od neke labaratorije koja može ispitati proizvod?
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#54 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Matris »

almir90 wrote:
Kinaski wrote:
Bgt sta si ti od skole zavrsio pa vjerujes u tu glupost? Bolan samo u Sarajevu ima preko 500 HPLC uređaja što na fakultetima, institutima, što u laboratorijama akreditiranim za ispitivanje
I meni je bilo čudno, iskreno da ti kažem, a škola mi je nevezana za ovo (mašinac.) Bio sam zainteresovan vezano za testiranje proizvoda i pitao čovjeka koji od mene nosi uzorke na analizu mjesečno. I pitao sam ga da li se kod nas gdje mogu testirati prerađeni i sirovi proizvodi koji mogu dati precizne podatke da li taj proizvod spada u kategoriju organskog i kvalitetnijeg proizvoda, i koji mogu dati cerftifikat da se radi o organskom proizvodu - dobio sam odgovor da to nije moguće kod nas, da kod nas labaratorije rade samo bakterijske analize, da ne rade testiranje hemijskog sastava proizvoda.

Imaš li kontakt od neke labaratorije koja može ispitati proizvod?
Ne postoji na svijetu institut koji ti moze dati certifikat da je nesto organsko.
Razlozi su slijedeci
Po standardnoj definiciji sva hrana je organska. Zamisli da jedes hranu koja nije organska: zeljezo, aluminijum, kamen.
Po nekoj novoj hipi definiciji gdje se organska hrana smatra pod nekom zdravom hravom ne postoji jedinstven opis sta to znaci, te nemoguce je testirati ako ne postoje parametri koje trazis.
Moze se testirati na prisustvo pesticida, ali to se ionako radi za svu hranu. Neki pesticidi se mogu primjenjivati i nece se pojaviti u gotovom proizvodu.
Sva hrana koja postoji je nastala hiljadama godina genetske manipulacije biranja i ukrstanja sjemena hrane koja ima favoritna svojstva. Drugim rijecima, sva hrana je GMO te iz istog razloga ne postoji test koji bi mogao identifikovati "normalnu" hranu od "neprirodne GMO" hrane.
Tako da sve te institucije za testiranje organske hrane su jednostavno uzimanje novca od naivnih.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#55 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by almir90 »

Matris wrote:
Ne postoji na svijetu institut koji ti moze dati certifikat da je nesto organsko.
Razlozi su slijedeci
Po standardnoj definiciji sva hrana je organska. Zamisli da jedes hranu koja nije organska: zeljezo, aluminijum, kamen.
Po nekoj novoj hipi definiciji gdje se organska hrana smatra pod nekom zdravom hravom ne postoji jedinstven opis sta to znaci, te nemoguce je testirati ako ne postoje parametri koje trazis.
Moze se testirati na prisustvo pesticida, ali to se ionako radi za svu hranu. Neki pesticidi se mogu primjenjivati i nece se pojaviti u gotovom proizvodu.
Sva hrana koja postoji je nastala hiljadama godina genetske manipulacije biranja i ukrstanja sjemena hrane koja ima favoritna svojstva. Drugim rijecima, sva hrana je GMO te iz istog razloga ne postoji test koji bi mogao identifikovati "normalnu" hranu od "neprirodne GMO" hrane.
Tako da sve te institucije za testiranje organske hrane su jednostavno uzimanje novca od naivnih.
Hvala na odgovoru. :thumbup:

A da li recimo postoje kakve specifikacije koje "organski proizvod" mora ispunjavati kao takav, primjera baš količina hemijskih supstanci? Da li postoje labaratorije kod nas koje mogu testirate proizvode i reći da li je određeni proizvod ispunjava ili ne zadane norme?
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#56 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Matris »

almir90 wrote:
Matris wrote:
Ne postoji na svijetu institut koji ti moze dati certifikat da je nesto organsko.
Razlozi su slijedeci
Po standardnoj definiciji sva hrana je organska. Zamisli da jedes hranu koja nije organska: zeljezo, aluminijum, kamen.
Po nekoj novoj hipi definiciji gdje se organska hrana smatra pod nekom zdravom hravom ne postoji jedinstven opis sta to znaci, te nemoguce je testirati ako ne postoje parametri koje trazis.
Moze se testirati na prisustvo pesticida, ali to se ionako radi za svu hranu. Neki pesticidi se mogu primjenjivati i nece se pojaviti u gotovom proizvodu.
Sva hrana koja postoji je nastala hiljadama godina genetske manipulacije biranja i ukrstanja sjemena hrane koja ima favoritna svojstva. Drugim rijecima, sva hrana je GMO te iz istog razloga ne postoji test koji bi mogao identifikovati "normalnu" hranu od "neprirodne GMO" hrane.
Tako da sve te institucije za testiranje organske hrane su jednostavno uzimanje novca od naivnih.
Hvala na odgovoru. :thumbup:

A da li recimo postoje kakve specifikacije koje "organski proizvod" mora ispunjavati kao takav, primjera baš količina hemijskih supstanci? Da li postoje labaratorije kod nas koje mogu testirate proizvode i reći da li je određeni proizvod ispunjava ili ne zadane norme?
Ne postoji, iz razloga sto je nemoguce testirati. Tehnicki organski proizvod ti je obicno hemijski identican onom "Neorganskom". Da je to moguce onda bi se certifikat dobio na proizvod, a ne na proces. Trenutno ti se certifikat "organski" dijeli na osnovu toga sto oni gledaju sta ti radis. Tj, kontrolisu da li si tretirao zemlju, da li si koristio prskano sjeme ili ne. Tako da certifikat "organsko" ti je manje vise nesto slicno kao "halal" certifikat. Ne mozes ti meso testirati da li je halal ili nije jer je isto. Jedino mozes pratiti i osigurati da je neki ritual/proces obavljen po tvom pravilniku.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#57 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by almir90 »

Matris wrote:
Ne postoji, iz razloga sto je nemoguce testirati. Tehnicki organski proizvod ti je obicno hemijski identican onom "Neorganskom". Da je to moguce onda bi se certifikat dobio na proizvod, a ne na proces. Trenutno ti se certifikat "organski" dijeli na osnovu toga sto oni gledaju sta ti radis. Tj, kontrolisu da li si tretirao zemlju, da li si koristio prskano sjeme ili ne. Tako da certifikat "organsko" ti je manje vise nesto slicno kao "halal" certifikat. Ne mozes ti meso testirati da li je halal ili nije jer je isto. Jedino mozes testirati da li je neki ritual/proces obavljen ili nije.
Hvala! :thumbup: :thumbup:

Što se Halal certifikata tiče, nažalost sam lično upoznat sa nekim primjerima firmi koje imaju takve certifikate a prodaju katastrofalno loše meso, i nema šanse da takvi zadovoljavaju bilo kakve norme koje bi trebao da ima 'kvalitetan proizvod.'
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#58 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by walter kurtz »

Swot vrio pest... :zoka:
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#59 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kinaski »

.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#60 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kinaski »

Matris wrote:
almir90 wrote:
Matris wrote:
Ne postoji na svijetu institut koji ti moze dati certifikat da je nesto organsko.
Razlozi su slijedeci
Po standardnoj definiciji sva hrana je organska. Zamisli da jedes hranu koja nije organska: zeljezo, aluminijum, kamen.
Po nekoj novoj hipi definiciji gdje se organska hrana smatra pod nekom zdravom hravom ne postoji jedinstven opis sta to znaci, te nemoguce je testirati ako ne postoje parametri koje trazis.
Moze se testirati na prisustvo pesticida, ali to se ionako radi za svu hranu. Neki pesticidi se mogu primjenjivati i nece se pojaviti u gotovom proizvodu.
Sva hrana koja postoji je nastala hiljadama godina genetske manipulacije biranja i ukrstanja sjemena hrane koja ima favoritna svojstva. Drugim rijecima, sva hrana je GMO te iz istog razloga ne postoji test koji bi mogao identifikovati "normalnu" hranu od "neprirodne GMO" hrane.
Tako da sve te institucije za testiranje organske hrane su jednostavno uzimanje novca od naivnih.
Hvala na odgovoru. :thumbup:

A da li recimo postoje kakve specifikacije koje "organski proizvod" mora ispunjavati kao takav, primjera baš količina hemijskih supstanci? Da li postoje labaratorije kod nas koje mogu testirate proizvode i reći da li je određeni proizvod ispunjava ili ne zadane norme?
Ne postoji, iz razloga sto je nemoguce testirati. Tehnicki organski proizvod ti je obicno hemijski identican onom "Neorganskom". Da je to moguce onda bi se certifikat dobio na proizvod, a ne na proces. Trenutno ti se certifikat "organski" dijeli na osnovu toga sto oni gledaju sta ti radis. Tj, kontrolisu da li si tretirao zemlju, da li si koristio prskano sjeme ili ne. Tako da certifikat "organsko" ti je manje vise nesto slicno kao "halal" certifikat. Ne mozes ti meso testirati da li je halal ili nije jer je isto. Jedino mozes pratiti i osigurati da je neki ritual/proces obavljen po tvom pravilniku.
Pa testiras na osnovu prisustva pesticida, zatim na GMO. Valjda to znaci da je organsko, da nije prskano i da nije GMO
Sto se tice halala testiras uzorak na prisustvo svinjskog proteina, ima ljudi prodaju standarde bas za testiranje ovog tipa.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#61 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by almir90 »

Imam voćnjak sa starim voćem koje ne prskamo sa hemikalijama, za kućnu upotrebu. Ali me interesuje da li se takvo voće, pa i prerada može testirati da li ispunjava norme organskog proizvoda; i tako pitam ovoga što mi dolazi na posao i uzima uzorke i rekao je da ne može. Zbog toga sam i uključio se u ovu diskusiju.

A evo i Matris je sve lijepo objasnio.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#62 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kinaski »

almir90 wrote:Imam voćnjak sa starim voćem koje ne prskamo sa hemikalijama, za kućnu upotrebu. Ali me interesuje da li se takvo voće, pa i prerada može testirati da li ispunjava norme organskog proizvoda; i tako pitam ovoga što mi dolazi na posao i uzima uzorke i rekao je da ne može. Zbog toga sam i uključio se u ovu diskusiju.

A evo i Matris je sve lijepo objasnio.
A normalno da je organic, nit prskas cim, nit koristis hemiklaije za vjestacko dozrijevanje, nema dakle hiperprodukcije.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#63 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by almir90 »

Kinaski wrote: A normalno da je organic, nit prskas cim, nit koristis hemiklaije za vjestacko dozrijevanje, nema dakle hiperprodukcije.
U principu ja znam šta je sa tim voćkama i kako su proizvedene. Ali ako se gleda iz poslovne perspektive, npr. ja i ti radimo, i kako da ja tebi dokažem da je to proizvedeno kako treba? U tome je kvaka. A gledao sam neku reportažu da je globalno problem sa 'zdravom hranom' i certifikatima koji se dijele a proizvodi ne ispunjavaju norme zdravog.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#64 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kinaski »

almir90 wrote:
Kinaski wrote: A normalno da je organic, nit prskas cim, nit koristis hemiklaije za vjestacko dozrijevanje, nema dakle hiperprodukcije.
U principu ja znam šta je sa tim voćkama i kako su proizvedene. Ali ako se gleda iz poslovne perspektive, npr. ja i ti radimo, i kako da ja tebi dokažem da je to proizvedeno kako treba? U tome je kvaka. A gledao sam neku reportažu da je globalno problem sa 'zdravom hranom' i certifikatima koji se dijele a proizvodi ne ispunjavaju norme zdravog.
uradi analizu na pesticide, jer moze biti da je nekad ranije to zemljiste kontaminirano pesticidima i sad biljke crpe ih iz zemlje. Desava se
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#65 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Matris »

Trenutno je haos u industriji hrane i nacinu kako se certificira taj "organic". Svi izmisljaju svoje standarde, ali ne postoji konsensus. Ljudi daju velik novac od svoje penzije jer misle da se hrane zdravo a samo trpaju necije dzepove.
Ukoliko imas dva uzorka hrane gdje hemijski oni su identicni da li je bitno proces kako su proizvedeni?
Recimo krompir, da li je bitno da li su kopani redovi sa lijeva na desno, ili sa desna na lijevo?
Isto tako, da li je bitno da su hemikalije neophodne za njegov rast dosle iz vrece ili iz kravine zadnjice? Hemikalija je hemikalija.
Ponavljam, ukoliko ne postoji hemijska razlika izmedju ta dva proizvoda zasto ne koristiti onaj koji se vise isplati?
"Organsko" - ne znaci samo bez pesticida i da nije GMO. Ima tu jos dosta praznovjerja sto moras uraditi da bi dobio oznaku organsko.
"Halal" ne znaci samo da nije bez svinjetine. Mora se bismila prouciti, tj. prinosi se zrtva u ime boga, mora se krv pustiti dok je zivotinja jos uvijek svjesna, moras biti siguran da je zivotinja svjesna dok je preklana (tj. ubije se nehumanim postupkom).
Hrana ionako mora biti bez pesticida, tj. postotak pesticida mora biti 1/1000 od onog koji moze pokazati bilo kakve efekte na ljudsko zdravlje. Udahnuces vise otrova u zraku u Sarajevu za jedan dan nego sto ces pojesti za sedam dana u pesticidima. Te pesticide ces izbaciti kroz izmet i mokracu.
GMO - ne postoji test za GMO niti moze postojati. Sav zivot na Zemlji je GMO. Da nije bili bi jednocelijski organizmi. Kako testirati da li je neciji genom nastao promjenom evolucije ili promjenom koju je covjek napravio? I zasto je to uopste bitno? Vas zeludac je pecnica za gorivo u koju trpate organski materijal da bi se hemijski razgradio tj. "izgorio". Isto kao i pelet, neka hrana tokom sagorijevanja moze izbaciti vise pepela ali biti picajzla pa ici sad u celijski sastav peleta, tj. hrane, koji ce ionako izgorjeti, tj. razgraditi se hemijskom reakcijom je besmisleno. Ako pelet A i pelet B isto gore i imaju isti efekat, da li je bitno kojim postupkom je dobijen?
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#66 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Edin H. »

Potpuna podrska geneticki modikovanoj hrani :oops:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#67 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Haris.ba »

Nedavno je izasla lista ovlastenih labaratorija za testiranje hrane. Ima u sluzbenim novinama bih koga zanima.

Rade testove koje zahtjeva EU za izvoz. Tako da sumnjam da je i tu javasluk ko inace.

Vidio sam da i npr. Poljoprivredni faks Sarajevo ima na listi
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#68 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by almir90 »

Haris.ba wrote:Nedavno je izasla lista ovlastenih labaratorija za testiranje hrane. Ima u sluzbenim novinama bih koga zanima.

Rade testove koje zahtjeva EU za izvoz. Tako da sumnjam da je i tu javasluk ko inace.

Vidio sam da i npr. Poljoprivredni faks Sarajevo ima na listi
Ima DW dokumentarac, prije nekoliko mjeseci sam gledao, imaju i oni problema sa prodajom proizvoda pod oznakom organske proizvodnje, a zapravo se ne radi o kvalitetnijim proizvodima.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#69 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by channel10 »

shae_ba wrote:U posljednje vrijeme svjesni smo raznih manipulacija radnicima, iskoristavanja trenutne situacije da bi se pojedini obogatili na racun postenih radnika. Zbog cega sve veci broj ljudi odlazi ili zapocinje neki svoj biznis.

Volio bi cuti prijedloge.
Od osoba koje su pokrenuli neki svoj manji biznis, ili su u ranijem periodu imali neki privatni posao ili ako su imali neki dobar plan i ideju, a nisu je realizovali zbog nekog drugog razloga.

Gdje bi bilo potrebno neko skromno ulaganje i bilo kakav angazman. Samo da nije vezano za racunar.
Evo ideje

https://avaz.ba/zabava/kiosk/460662/kon ... u-bikiniju
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#70 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Korisničkoime »

@matris je upravu.
Ja sam imao iskustva s tim certifikatima za organaski uzgoj.
Radilo se o junecem i telecem mesu, italijanska firma htjela oznaku da je organsko, nas covjek koji ima farmu pokusao da se ukljuci u taj posao, prodajna cijena organske junetine i teletine italijanskoj firmu je 4 puta veca i kolicina je koliko imas.
Problem je nepostoji analiza, labaratorijska koja ce ti dati certifikat da je nesto organski uzgajano jer meso kada dodje na analizu nema razlike, isto je jal organsko jal neorgansko.
Certifikati se mogu dati samo na postupak uzgoja, znaci prvo sva hrana kojom hranis goveda mora da je slobodna od pesticida, znaci pocev od zrna pa preko zemlje u kojoj je posijana, drzanje goveda mora da bude posebno moraju imati vise prostora, moraju biti i vani na ispasi, tu gdje pasu narvno ni ta zemlja ne smije biti obradjivana pesticidima u zadnjih xy godina, lijecenje mora biti posebno, upotreba antibiotika je ogranicena itd. itd. Pored toga ne postoji drzavni institut ili zavod koji bi pratio navedeni proces koji se mora pratit najmanje godinu pa da bi dobio taj certifikat. To pracenje i izdavanje certif8kata rade privatne firme kojih je tada u BiH bilo dvije. Za to pracenje i izdavanje certifikata naplacuju masne pare. Italijani su naravno htjeli drzavni certifikat ili certifikat od privatne firme koje je verificirana u EU sto opet ove privatne firme kazu da ne postoji neki EU certifikat koji bi one ili bilo koja druga firma mogle da imaju jer takve certifikate EU ne izdaje.
Na kraju i samo pitanje sta je organska proizvdonja podlijeze razlicitim tumacenjima jer nema jedinstvene definicije.
Ideja za biznis:
Uzgoj ljesnjaka i oraha.
Peruzzi
Posts: 94
Joined: 26/10/2021 12:21

#71 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Peruzzi »

Da li neko na forumu moze okvirno reci koliko je para potrebno za otvaranje auto skole i da li je to dobra investicija?
Puno sam citao isto oko ovog reketa i nije mi jasno kako je moguce da ti neko radi reket a policija i drzava ne reaguju na to? Vjerovatno su reketari policijski duznosnici ili to ipak nekako drugacije funkcionise?
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#72 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ludzak »

Šta biste meni, kao mašinskom inžinjeru, preporučili za pokretanje vlastitog biznisa? Ali da nisu izrade ograda i tako to.
Razmišljao sam o CNC mašinama, čak sam razmišljao o brizganju plastike, ali su mašine preskupe, a ja nemam baš tolikih financijskih mogućnosti. A i rizično mi je to sve.
Stvarno ne znam.
HelaS
Posts: 5625
Joined: 22/09/2018 13:21

#73 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by HelaS »

Ludzak wrote: 16/06/2023 22:25 Šta biste meni, kao mašinskom inžinjeru, preporučili za pokretanje vlastitog biznisa? Ali da nisu izrade ograda i tako to.
Razmišljao sam o CNC mašinama, čak sam razmišljao o brizganju plastike, ali su mašine preskupe, a ja nemam baš tolikih financijskih mogućnosti. A i rizično mi je to sve.
Stvarno ne znam.
Ugovori svoj intekektualni kapital s nekom firmom koja ima materijalni kapital, i koja ima razvijeno tržište, a nedostaje joj intelektualni resursi. Ugovorom definiraj svoje djelatnosti, vještine, znanja, sposobnosti i sav taj svoj intelektualni kapital. Itd. Za obje strane tako je najbolje, najracionalniji raspored oba kapitala. Ne da radiš, da si zaposlen, nego da uđeš u ugovorni odnos, da odnosiš toliko koliko unosiš u tu neku firmu.

Ti si iz Goražda, ako sam ispravno negdje pročitao?
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#74 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ludzak »

HelaS wrote: 16/06/2023 22:31
Ludzak wrote: 16/06/2023 22:25 Šta biste meni, kao mašinskom inžinjeru, preporučili za pokretanje vlastitog biznisa? Ali da nisu izrade ograda i tako to.
Razmišljao sam o CNC mašinama, čak sam razmišljao o brizganju plastike, ali su mašine preskupe, a ja nemam baš tolikih financijskih mogućnosti. A i rizično mi je to sve.
Stvarno ne znam.
Ugovori svoj intekektualni kapital s nekom firmom koja ima materijalni kapital, i koja ima razvijeno tržište, a nedostaje joj intelektualni resursi. Ugovorom definiraj svoje djelatnosti, vještine, znanja, sposobnosti i sav taj svoj intelektualni kapital. Itd. Za obje strane tako je najbolje, najracionalniji raspored oba kapitala. Ne da radiš, da si zaposlen, nego da uđeš u ugovorni odnos, da odnosiš toliko koliko unosiš u tu neku firmu.

Ti si iz Goražda, ako sam ispravno negdje pročitao?
Da, jesam.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#75 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by mufa1 »

...
Last edited by mufa1 on 18/06/2023 19:42, edited 1 time in total.
Post Reply