Pokretanje samostalnog biznisa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

shae_ba
Posts: 104
Joined: 08/03/2013 15:14

#1 Pokretanje samostalnog biznisa

Post by shae_ba »

U posljednje vrijeme svjesni smo raznih manipulacija radnicima, iskoristavanja trenutne situacije da bi se pojedini obogatili na racun postenih radnika. Zbog cega sve veci broj ljudi odlazi ili zapocinje neki svoj biznis.

Volio bi cuti prijedloge.
Od osoba koje su pokrenuli neki svoj manji biznis, ili su u ranijem periodu imali neki privatni posao ili ako su imali neki dobar plan i ideju, a nisu je realizovali zbog nekog drugog razloga.

Gdje bi bilo potrebno neko skromno ulaganje i bilo kakav angazman. Samo da nije vezano za racunar.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11037
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#2 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Prpa.ba »

Ideja za biznis: davanje ideja za biznis u skladu sa mogucnostima onima koji zele pokrenuti samostalni biznis. :)
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#3 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by walter kurtz »

Sa biznisom dolaze i teniseri sa reketom :zoka: cuvaj lovu za bolja vremena ili ih potrosi na drogu ako bolja vremena ne dodju :|
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#4 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by victom »

don't.
znam stotine VRIJEDNIH ljudi koji su pokrenuli biznis, i zatvorili poslije kratkog vremena.
klijentala je samo na hljebu i vodi. samo se troši za apsolutno nužno.
jedino ako ne ciljaš na "višu" klasu, onda ima šanse, ali treba i veće ulaganje.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:57, edited 2 times in total.
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#5 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by zavezata-vreca »

Ako nemas ideju za nesto revolucionarno .. prvo nadji kupce pa onda pokreni.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by moonca »

Neki dan sam razmisljala o uzgoju ribe? ne znam tacko kolika je investicija, dozovole koje su potrebene ?

Onda ,sledece sto mi sijevnu ispred ociju je --
teniseri sa reketom :zoka:
:roll: nje -nije vrijeme...
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by drndalo »

Ne vole teniseri ribu...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#8 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by HAVANA »

Probaj,ne znas dok ne probas.Jedno je sigurno,tesko je i namucices se.Ali moze,uvijek nesto moze.Ko nadje put.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#9 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by HAVANA »

Ako propadnes,a ti opet probaj.Jesi propo ,al si bogatiji.Za iskustvo...Kad padnes,znaces gdje si grijesio.Slijedeci put neces.I tako glavom kroz zid dok ne uspijes.Ako je dobra ideja i realizacija.A mozda neces ni uspjeti. :roll: Ludilo. :D A ako uspijes,onda ces shvatiti da je ogroman problem mentalitet ljudi i radna snaga.Plata je tu najmanji problem.Produktivnost,postenje i stvaranje nove vrijednosti su najveci problem sa ovdasnjom radnom snagom.I strucnost.Svi znaju sve raditi,pomalo.A niko kako treba.Rijetkost je sresti bas strucnu osobu.A taj vec ima posao.Najsretniji ces biti ako skontas posao da mozes sve sam obavaljati,ili sa uskim krugom familije i prijatelja.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#10 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Thorgerson »

moonca wrote:Neki dan sam razmisljala o uzgoju ribe? ne znam tacko kolika je investicija, dozovole koje su potrebene ?

Onda ,sledece sto mi sijevnu ispred ociju je --
teniseri sa reketom :zoka:
:roll: nje -nije vrijeme...
Iskreno, cisto sumnjam da reketasi ganjaju sitne biznise koji su tu ono samo da opstanu, isplate vlasniku i kojem radniku platu. Zna se gdje je reket lova, to su restorani, kafici, kladionice. Tu se vrte milioni, tu je najlaksi nacin ucjene.

Taman ce eto neko doc nekom malom samostalnom poduzetniku koji jedva opstaje da mu trazi nekakav reket. :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by moonca »

HAVANA wrote:Ako propadnes,a ti opet probaj.Jesi propo ,al si bogatiji.Za iskustvo...Kad padnes,znaces gdje si grijesio.Slijedeci put neces.I tako glavom kroz zid dok ne uspijes.Ako je dobra ideja i realizacija.A mozda neces ni uspjeti. :roll: Ludilo. :D A ako uspijes,onda ces shvatiti da je ogroman problem mentalitet ljudi i radna snaga.Plata je tu najmanji problem.Produktivnost,postenje i stvaranje nove vrijednosti su najveci problem sa ovdasnjom radnom snagom.I strucnost.Svi znaju sve raditi,pomalo.A niko kako treba.Rijetkost je sresti bas strucnu osobu.A taj vec ima posao.Najsretniji ces biti ako skontas posao da mozes sve sam obavaljati,ili sa uskim krugom familije i prijatelja.


Mozda, ali time kupuje samo radno mjesto. Tesko je sAm napraviti dovoljno novaca .

Sto se tice familije i prijatelja (posebno) -u vecini slucajeva -izgubiti ces i familiju i prijatelja. :-) OPREZNO SA POMENUTIM

Sto se tice radne snage-sreca je dosta zastupljena.Ima dosta dobrih radnika, malo se i ti njima prilagodis, vidis mane i sa njima se boris.
No,ne znaci ako ga dobro platis da ce bolje raditi. Hoce jedan dan. :-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#12 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by HAVANA »

Zavisi od prijatelja i familije.Ja funkcionisem tako vec 20 godina.Sto ne mogu sam,platim onome ko moze i zna.Naravno zavisi od djelatnosti,u vecini to ne moze tako.Ja biram te gdje moze.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#13 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by int21 »

Evo ti jedna ideja iz branse u kojoj imam malo iskustva. Plocasti namjestaj od iverice ili mdf-a.

Samo....

Budes malo originalniji...nadjes na netu neke simpaticne stvarcice.......
Postoji nekoliko firmi u Sarajevu koji se bave krojenjem iverice......tako da se za to ne brines. Od alata ti treba dobra busilica.....jedna ili dvije aku busilice ...i eventualno par ugaonih stega....olovka metar i uglomjer. I masta.

Mozes raditi u garazi. Ja sam cuda pravio u svom stanu i bez pola ovog alata ali je sporije.

Sto se tice okova....imas stvarno jeftine stvari tipa ruckice.....nogice i tako to. Komplexnije mehanizme uzmes da su kvalitetni.
Jos uz naljepnice koje mozes takodjer naruciti iz nekih firmi po sarajevu...stvarno lijepe stvari mozes praviti.

Samo se moras pridrzavati jednog pravila: nema fuseraja......budi posten......nevjerovatno je koliko ljudi hoce kupiti nesto sto nije konfekcijska proizvodnja i sto je unique......

Naravno....treba ti business plan...odnosno moras baciti na papir koliko sta kosta....koliko ce te doci ovo ili ono....

Eto jedna ideja od mene...
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#14 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Dr. Kuca »

Samo naprijed nadam se da ce uspjeti :thumbup: :thumbup:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by HAVANA »

int21 wrote:Evo ti jedna ideja iz branse u kojoj imam malo iskustva. Plocasti namjestaj od iverice ili mdf-a.

Samo....

Budes malo originalniji...nadjes na netu neke simpaticne stvarcice.......
Postoji nekoliko firmi u Sarajevu koji se bave krojenjem iverice......tako da se za to ne brines. Od alata ti treba dobra busilica.....jedna ili dvije aku busilice ...i eventualno par ugaonih stega....olovka metar i uglomjer. I masta.

Mozes raditi u garazi. Ja sam cuda pravio u svom stanu i bez pola ovog alata ali je sporije.

Sto se tice okova....imas stvarno jeftine stvari tipa ruckice.....nogice i tako to. Komplexnije mehanizme uzmes da su kvalitetni.
Jos uz naljepnice koje mozes takodjer naruciti iz nekih firmi po sarajevu...stvarno lijepe stvari mozes praviti.

Samo se moras pridrzavati jednog pravila: nema fuseraja......budi posten......nevjerovatno je koliko ljudi hoce kupiti nesto sto nije konfekcijska proizvodnja i sto je unique......

Naravno....treba ti business plan...odnosno moras baciti na papir koliko sta kosta....koliko ce te doci ovo ili ono....

Eto jedna ideja od mene...
Posao za koji sigurno ima prostora uz kvalitetan rad,pridrzavanje rokova i normalne cijene.Ne prejeftino, jer jeftino ne moze valjati, ali ne i preskupo.Da ne govorim o kliznim vratima,svi ista imaju :-) Iz njemacke sam narucivao one metalne retro nosace pa kod stolara pravio hangar vrata,pa patinirao...Neko ko zna to raditi,i hoce, ima znanje i ideje...moze sigurno.Nikakva nauka po nacrtu kod tokara napraviti te klizace...za malo novca.Ja nisam imao vremena,ali nikakav problem i nauka.Pa kuhinje sa malo smisla i ideja,ormari...Ovo sto ima sve isto kod svakoga... :-) Mooki malo odudara od drugih i moze se probrati lijepih stvari...I jos par ljudi.Prava patina,znalacka...rijetkost.Ali ima par ljudi sto rade vrhunski.
shae_ba
Posts: 104
Joined: 08/03/2013 15:14

#16 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by shae_ba »

Zaista hvala svima koji su dali svoj doprinos i kazali neki komentar.
Kao sto neki kazase najprije napravit plan, pa onda kreniti u realizaciju.
Iskreno dosta volim poljoprivrednu proizvodnju i rad sa zemljom, ali tu je potrebno malo vise ulaganja da bi se pokrenilo nesto.
Ranije sam dobro prolazio u trgovini, pa mozda i na tom polju zapocnem.
U svakom slucaju svaki dobronamjeran savjet i prijedlog ce koristiti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#17 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Dope_Man »

Jedan jaran mi je kroz zadnjih manje od godinu dana odigrao pametno i od radnika u skladistu jednog trgovackog lanca dosao do toga da radi kuci svoj posao i uzima ciste pare, a za par mjeseci planira i zvanicno da registruje posao kako bi mogao gurati sebi staz, zdravstveno, raditi za firme itd. Posao je vezan za dizajn i stampanje raznih cuda (odjeca, posteri, vizitke, auto naljepnice, solje, upaljaci...).

Sve je to islo postepeno, a krenuo sa nule, bez ikakvih znanja, iskustva, pomoci ili masinerije. Prvo uzeo neku jeftiniju masinu i krenuo od radnje do ranje, i covjeka do covjeka sa ponudom svojih majica (na kojima je tad uzimao oko 2 KM po majici). Onda se malo rasirilo, upoznao neke ljude, nasao bolje ponude.. pa onda uzmi drugu masinu, trecu.. dok nije imao neku stabilnu zaradu par stoja mjesecno od toga i usput skontao da ima potencijala kad bi imao vise vremena. Tad uradi zajeban potez - ostavi posao da se posveti tome. I uz dosta rada krene to do te tacke da sad, nakon nesto manje od godinu je dosao do zarade znacajno vece od njegove plate u skladistu, a usput radi kuci, moze provoditi vrijeme sa porodicom itd. Vidi potencijal i za jos vise cim rijesi papire i registruje se, tako da ocekuje i puno vise posla, pri cemu bi i neke clanove porodice ''zaposlio'' da rade sa njim na vecim narudzbama.

Dakle moze se i iz naizgled jednostavnih ideja. Da budem iskren nisam ni ja mislio da ce ovako dobro proci za tako kratko vrijeme. Naranvo, sve to je doslo uz dosta rizika i dosta rada.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#18 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by cadburry »

Generalno sam bio mišljenja, prema našem stereotipu, da smo mi glupi Bosanci/Balkanci koji ne znaju apsolutno ništa na ovom svijetu raditi i svima nam je jedini cilj naći štelu za posao u opštini za 800 KM. Ili prati guzice u Njemačkoj.

Međutim, jako često nailazim na primjere koji razbijaju takav stereotip i pokazuju da su kreativnost, poduzetništvo i stvaralaštvo, ne samo mogući, nego održivi i isplativi u BiH. Takvih primjera ima od IT sektora (npr. Social Explorer, zatim sve firme u Bit Alijansi, HUB387, Networks), preko izrade namještaja (Gazzda, MS Wood, Artisan...) do prodavnica, zanatlija i malih radionica (Vuna.ba, Mooki, Pila). Jedna od posljednjih stvari koje su me oduševile su proizvođači džidža koje se prodaju u Mixer Houseu i Bazerdžanu. Stvarno sjajno. :thumbup:

Mislim da, čime god da se baviš, trebaš prvo skontati ko su ti klijenti tj. na koga ciljaš da mu uzmeš lovu, a onda i koji su zahtjevi takve klijentele, očekivanja od tvog proizvoda, koliko love imaju i koliko su spremni potrošiti na tvoj proizvod, a onda i kakve su ti šanse u odnosu na konkurenciju. Mislim da je ključ uspjeha ponuditi novu vrijednost u odnosu na konkrenciju, koja bukvalno može biti zanimljivo pakovanje, brend, dobar marketing.

Želim ti puno sreće u pokretanju tog biznisa jer našem društvu prosperitet mogu donijeti samo mali poduzetnici. :thumbup:
Kreator
Posts: 3
Joined: 10/12/2017 21:55

#19 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kreator »

Imam jedno kratko pitanje. U planu imam otvaranje djecije igraonice, da li u istoj moram imati nekoga specijalizovanog za rad sa djecom.
Drugo pitanje je sljedece, obzirom da sam vec zaposlena, da li se vise isplati prijaviti obrt kao dodatnu djelatnost, a mamu prijaviti kao radnicu ili direktno prijaviti nju kao vlasnika bez dodatnih radnika?
Kreator
Posts: 3
Joined: 10/12/2017 21:55

#20 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kreator »

Imam jedno kratko pitanje. U planu imam otvaranje djecije igraonice, da li u istoj moram imati nekoga specijalizovanog za rad sa djecom.
Drugo pitanje je sljedece, obzirom da sam vec zaposlena, da li se vise isplati prijaviti obrt kao dodatnu djelatnost, a mamu prijaviti kao radnicu ili direktno prijaviti nju kao vlasnika bez dodatnih radnika?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#21 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ci-Nick »

Kreator wrote:Imam jedno kratko pitanje. U planu imam otvaranje djecije igraonice, da li u istoj moram imati nekoga specijalizovanog za rad sa djecom.
Drugo pitanje je sljedece, obzirom da sam vec zaposlena, da li se vise isplati prijaviti obrt kao dodatnu djelatnost, a mamu prijaviti kao radnicu ili direktno prijaviti nju kao vlasnika bez dodatnih radnika?
Ako igraonicu otvaraš kao ugostiteljski objekat u kojem se proslavljaju rođendani, djeca sama igraju, zabavljaju a ti samo nadgledaš onda ti vjerovatno ne treba osoba osposobljena za rad sa djecom kao u vrtićima.
Što se tiče prijava, troškova, pa i same izrade koncepta.
Prije nego što išta počneš, savjetujem ti da se raspitaš za dobar računovodstveni servis.
Imaju iskustva, imaju informacije a i lakše dolaze do informacija, poznaju propise i zakone, pa će svaka markica koju daš biti dio dobre investicije.
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#22 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by dinoo1898 »

Pozdrav,

Neki dan sam procitao u knjizi “Orginalni” od Adama Granta da je istrazivanje koje je rađeno u SADu od 1994-2004 na startapima dokazalo da 33% startapa više uspije ako su vlasnici na početku manje riskirali, odnosno zadržavali primarni posao uz dodatni koji su pokretali. Među njima i Bil Gejts ali i mnogi drugi.

Ja sam prošle godine pokrenuo svoj startap (usluge su u pitanju) i nakon godinu dana sam ponosan na sebe koliko sam postigao. Teško jeste, ali uz podršku porodice i prijatelja sam dobio prve klijente koji su opomogućli samoodrživost istoga. Iako sada već imam mogućnost da potpuno pređem da radim za sebe, nisam to još uvijek učinio već još uvijek radim i svoj primarni posao a usluge sa startapa sam dalje dijelom proslijedio na podizvođače. Razlog je jer su sve projekti ograničenog vijeka trajanja i još uvijek nije sigurno da li će biti novih iza marta ili aprila naredne godine.

Ali svakako podržavam bilo kakav vid startapa, meni je super zabavno jer ja volim te stvari. Da je teško sigurno jeste ali uz prave ljude i malo sreće definitivno nije nemoguće!

Go for it!!
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#24 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by demagog »

Bas bi me zanimalo kakva je situacija po pitanju “tenisera sa reketom” u Sarajevu. Nesto cesto vidjam izvjestaje iz Hercegovine kako je nekome podmetnuta bomba pod auto jer nije platio reket ili nesto slicno a cini mi se da toga nema (toliko) u Sarajevu. Stvarnost ili opticka varka ili su gazde i “teniseri” u Sarajevu dobro uhodani? :?
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#25 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by commendatore »

Prpa.ba wrote:Ideja za biznis: davanje ideja za biznis u skladu sa mogucnostima onima koji zele pokrenuti samostalni biznis. :)
:lol: :lol: :lol: :lol:

:izet:

:thumbup:

tako isto dodje "anonimous survey" u jednoj kompaniji dje sam ja radio - da se razumijemo to je bila korporacija od 400000 zaposlenih....
kaze "dajte nam ideje" za unapredjenje poslovanja i slicno.... napisem ja kratko "nisam placen toliko da vam dajem ideje kako da vise zaradite a da nikako ne nagradite".....

a prije toga sam "anonimno" spomenuo kako bi bilo dobro da se smanje troskovi poslovanja ugradit automatske prekidace motion detectore koji ce da pale svjetla samo kada neko prolazi kako bi se ustedjeli milioni godisnje i dugorocno....

naravno za to sam dobio - kurcinu.... :mrgreen:

P.S. nako 2 mjeseca je implementirana ideja :lol:
Post Reply