Željeznice - all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#801 Re: Željeznice - all about

Post by Sydnor »

Bingo zapošljava najveći broj radnika u FBiH, javni sektor i dalje dominantan
http://www.klix.ba/clanak/210515058

ŽFBH ima 2926 radnika. Mislio sam da je taj broj manji za jedno 100 ili 200 ali dobar napredak u odnosu na prije 10 godina kada su imali ja mislim preko 4000.

Treba ovo svest na 2500, pojačat izvršnu službu i smanjit administraciju.
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#802 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

Extra stvar koja ce biti uvedena

https://www.klix.ba/vijesti/bih/steta-d ... /210621154



Adnan Šteta, ministar saobraćaja Kantona Sarajevo, u izjavi za Klix.ba rekao je da je Vlada KS blizu dogovora sa Željeznicama FBiH da vrlo brzo, možda čak i narednog mjeseca, uspostavi liniju brzog voza Hadžići - Željeznička stanica.
Planirano je da vožnja modernim niskopodnim vozom traje oko 25 minuta.

"Bit će to supermoderan, novi niskopodni voz, koji Željeznice već imaju, a nisu ga koristile, koji ima klimu, internet, toalet, TV…", objašnjava Šteta.

O ovome je danas razgovarao s načelnicima općina Hadžići, Ilidža i Novi Grad Hamdom Ejubovićem, Nerminom Muzurom i Semirom Efendićem te direktorom Željeznica FBiH Enisom Džafićem i predstavnicima Općine Novo Sarajevo. Kaže da svi podržavaju ideju.

Nema čekanja, iz voza u tramvaj

"Hoćemo da integriramo Željeznice u javni prijevoz. Plan je da, kada voz stigne na Željezničku stanicu, putnici ne moraju čekati, već da odmah imaju tramvaj kojim idu dalje prema gradu. Moja su očekivanja da će to biti vrlo brzo", objašnjava Šteta.

Cilj je da voz proradi prije nego što počne rekonstrukcija tramvajske pruge, narednog mjeseca, kada se očekuju velike promjene u odvijanju saobraćaja.

"Vozom bi rasteretili dobar dio putnika, jer će prva dionica koju ćemo obnavljati biti Ilidža – Nedžarići. Čovjek iz Hadžića bi trebao jednim autobusom do Ilidže, onda drugim s Ilidže do Nedžarića, a onda bi prelazio u tramvaj i išao prema gradu. Ovako, vozom će odmah moći do Željezniče stanice", kaže Šteta.

Kazao je da sva infrastruktura već postoji, te da u suštini, na Vladi treba "riješiti određene stvari", kako bi sa Zeljeznicama potpisali sporazum.

"U startu će biti manje stajališta, da voz bude što je moguće brži, a u budućnosti nije isključeno da ih bude više", kaže Šteta, objašnjavajući da će to, najvjerovatnije, na početku biti stajališta Hadžići, Blažuj, Ilidža, Buća Potok, Boljakov Potok i Željeznička stanica.

Putovanje od sat i po skraćuje se na 25 minuta

Upitali smo ga šta se podrazumijeva pod pojmom "brzi voz", koja je planirana brzina?

"Građanima Hadžića sada do grada treba sat i po u prosjeku. Prvo moraju ići autobusom do Ilidže, onda preći u tramvaj i ići dalje u grad, dok je procjena vožnje brzim vozom od Hadžića do Željezničke stanice 25 minuta", objašnjava Šteta i dodaje da bi linija bila korisna i mnogim drugim stanovnicima Kantona Sarajevo, a ne samo Hadžića.

Na pitanje o cijeni i da li bi građani mogli putovati s kuponima koji već važe za ostala prijevozna sredstva, odgovara da još razmišljaju o modalitetu. Cilj im je u sistem uvrstiti studente, đake i penzionere, kojima KS već sufinansira kupone.

"Kada je riječ o kupovini karata, one bi bile povoljnije nego što sada koštaju dvije karte koje putnici moraju kupovati, jednu za tramvaj, drugu za autobus. Međutim, još smo u fazi dogovora, iduće sedmice ćemo imati više informacija", kaže Šteta.

Ukoliko se linija pokaže efektivnom, kaže Šteta, liniju brzog voza bi uveli i za Ilijaš.
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#803 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-sara ... /210621112

Image



S ciljem rješavanja problema javnog gradskog prijevoza ozbiljno se razmatra ideja uspostave svakodnevne linije, više termina, brzog voza na relaciji Hadžići - Željeznička stanica.

Ova kratka informacija, bez navođenja detalja, objavljena je na zvaničnoj Facebook stranici Općine Hadžići.

Više informacija potražili smo od Hamde Ejubovića, načelnika ove općine. Iako nije bio rječit i uputio nas na kantonalnog ministra saobraćaja Adnana Štetu, potvrdio nam je da je danas kod ministra održan sastanak o ovoj temi.

Osim Ejubovića, prisustvovali su i načelnici, odnosno predstavnici općina Ilidža, Novi Grad i Novo Sarajevo te direktor Željeznica FBiH. Ejubović kaže da su imali "fin dogovor".

"Lijepo izgleda, po uzoru na velike gradove, koji imaju prigradske vozove. Od Hadžića bi išao osam - deset puta dnevno. Mi ovo prihvatamo objeručke. Trebamo ljude vratiti starim navikama, da u grad idu vozom", kaže kratko Ejubović.

Kako nam je prenio, razmišlja se o istom načinu prijevoza i s druge strane grada, iz Ilijaša.

Detalje projekta pokušali smo saznati od ministra Štete, ali on nije odgovorio na naš poziv.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#804 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

Uh sto bi ovo bilo dobro
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#805 Re: Željeznice - all about

Post by Sydnor »

U zadnja 3 dana 3 radnika ŽFBH umrla, ne znam ko će vozit ove vozove kad mašinovođa i izvršnog osoblja toliko nedostaje da ljudi padaju ko muhe zbog obima posla.

Nema od ovog ništa.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#806 Re: Željeznice - all about

Post by Hajvan »

Sydnor wrote: 24/06/2021 18:37 U zadnja 3 dana 3 radnika ŽFBH umrla, ne znam ko će vozit ove vozove kad mašinovođa i izvršnog osoblja toliko nedostaje da ljudi padaju ko muhe zbog obima posla.

Nema od ovog ništa.
ako je vas navod tacan, neka zaposle nove masinovodje, a ako ih ovdje nema ili ne zele da rade za ponudjene novce nek dovedu radnu snagu iz Bangldesha, Moldavije, Pizde Materine

ha ja
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#807 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

Sydnor wrote: 24/06/2021 18:37 U zadnja 3 dana 3 radnika ŽFBH umrla, ne znam ko će vozit ove vozove kad mašinovođa i izvršnog osoblja toliko nedostaje da ljudi padaju ko muhe zbog obima posla.

Nema od ovog ništa.
Odakle ova informacija :!: :!: :!: :!: :!:

Zasto od ovga nema nista, zar nije svima u interesu da zeljeznica ima sto vise posla i da ima potrebu za novim kadrom i da zeljeznice imaju vise prihoda
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#808 Re: Željeznice - all about

Post by Sydnor »

Otac mi je penziju zaradio na 661 pa sam poprilično upućen u dešavanja i pratim oglašavanja njegovih kolega...

Ne znam... Ja koliko sam shvatio nema dovoljno potrebnog kadra za navedeno jer se i ovako krpe. Ko zna, možda prime kakve omladine.

Naravno da bih volio vidjet jaku željeznicu ali nešto sumnjam u sve to...

Nebitno, vrijeme će pokazat.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#809 Re: Željeznice - all about

Post by Sydnor »

Evo neki od komentara radnika žfbh
Ovo je inicijativa Opstine Hadzici,a ovi nasi vjerovatno ce pristati na ovo. Haj sto nema osoblja,stanica do koje treba saobracati je zatvorena. Svi znamo da da je manjak osoblja,ovo ako i zazivi nece biti dugog daha.
A zna li ministar da je stanica Hadzici zatvorena?
sve nesto planiraju,a izvrsnog osoblja sve manje. Bit ce zanimljivo veoma.

Dakle stanica Hadžići zatvorena zbog manjka radnika. Eto zato mislim da od toga nema ništa.
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#810 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

Sydnor wrote: 24/06/2021 20:02 Evo neki od komentara radnika žfbh
Ovo je inicijativa Opstine Hadzici,a ovi nasi vjerovatno ce pristati na ovo. Haj sto nema osoblja,stanica do koje treba saobracati je zatvorena. Svi znamo da da je manjak osoblja,ovo ako i zazivi nece biti dugog daha.
A zna li ministar da je stanica Hadzici zatvorena?
sve nesto planiraju,a izvrsnog osoblja sve manje. Bit ce zanimljivo veoma.

Dakle stanica Hadžići zatvorena zbog manjka radnika. Eto zato mislim da od toga nema ništa.
A sto nebi pisali, zatvorena stanica, treba je osposobiti i zaposliti ljude ili preraspodjelu napraviti da se stvore uslove za aktiviranje stanice

Vidio sam to na FB, umesto da se raduje da ce biti jos prihoda za zeljeznicu oni pisu stvari da to ne bude pokrenuto.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#811 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

Nece da rade :roll:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10468
Joined: 27/04/2021 22:52

#812 Re: Željeznice - all about

Post by tramvajtrojka »

Black swan wrote: 24/06/2021 21:09 Nece da rade :roll:
klasika ima li ijednog jp u ovoj Bosni da zeli da radi neg digni dvije noge preko stola i nek radni dani prolaze :lol: :lol:

kakve su zeljeznice ista smijurija kao gras od rata ne mogu vanjske perone u sarajevu i mostaru okreciti i staviti novu rasvjetu :run:

il kupis kartu online i moras doci na stanicu da ti je teta rucno napise il kad kupuješ imaju sistem printere al jok mora ona rukom i samo beze stvaraju guzve po tom pitanju
User avatar
thekupus
Posts: 6788
Joined: 25/06/2011 22:38

#813 Re: Željeznice - all about

Post by thekupus »

Image

Razmažena derišta opet. Ko i Rulof i mboRa svi su oni djeca bogatih roditelja koji im paze leđa, pa se iživljavaju na javnoj imovini.
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#814 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

thekupus wrote: 31/08/2021 17:16 Image

Razmažena derišta opet. Ko i Rulof i mboRa svi su oni djeca bogatih roditelja koji im paze leđa, pa se iživljavaju na javnoj imovini.
BAMBVS CREW zvani DEBILI
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#815 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

Ljudi moji ja se nekoliko dana ujutro vozim vozom ilitiga vlakom

Kakva je to uzivancija, mir, toplo, lijepo...nema dreke skike... interijer cist stolice takodjer
voznja traje 10 minuta od ilidze do zeljeznicke
Ima malo kratko cekanje na alipasnu da se mimoidje a drugim vozom

Al kad gledam grad iz ove druge perspektive...isto sam ko alisa u zemlji cuda...samo buljim i analiziram koja je koja zgrada i gdje sam...
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#816 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

Black swan wrote: 31/08/2021 21:18 Ljudi moji ja se nekoliko dana ujutro vozim vozom ilitiga vlakom

Kakva je to uzivancija, mir, toplo, lijepo...nema dreke skike... interijer cist stolice takodjer
voznja traje 10 minuta od ilidze do zeljeznicke
Ima malo kratko cekanje na alipasnu da se mimoidje a drugim vozom

Al kad gledam grad iz ove druge perspektive...isto sam ko alisa u zemlji cuda...samo buljim i analiziram koja je koja zgrada i gdje sam...
Mimoilazi se sa Talgom za Mostar

Gradski voz je jedna extra stvar sto je uvedena
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#817 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

Ja mislim da je ovo za ljude u hadzicima...premija
Al slabo bude do 25 ljudi
Jedno izadje na alipasnu
Na ilidzi udje 4 5
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#818 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

Black swan wrote: 31/08/2021 21:41 Ja mislim da je ovo za ljude u hadzicima...premija
Al slabo bude do 25 ljudi
Jedno izadje na alipasnu
Na ilidzi udje 4 5
Polako treba ljude naviknuti na nesto novo i bolje za njih, dok se pocne pricati da je neko brze dosao do grada nego prije i da se vratio kuci puno brze nego prije, pocece i ostali da se voze vozom
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#819 Re: Željeznice - all about

Post by nlt »

Je li ide tačno po onom redu vožnje. Recimo ako piše da sa Ilidže ide u 7, da li zaista i ode u 7.00 ili to bude 5-10 minuta gore-dole?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#820 Re: Željeznice - all about

Post by ExNihilo »

Kao i sve naše linije. Ili će krenuti u minutu tačno, ili će kasniti sat vremena.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#821 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

Jutros je bas uranio
Evo kad sam u sa
6 minuta ranije
Nije bilo mimoilazenja pa jos ranije

Ljudi mnostvo
Djece najvise
Svaka cast
Ne moze kondukter stici

Al koja glupost
Iako djeca imaju karte i kupone
On mora davat karte
Meni jutros nije dao :mrgreen:
Korupcijaaaaa
Dzematlija
Posts: 559
Joined: 29/04/2015 12:06

#822 Re: Željeznice - all about

Post by Dzematlija »

kakaljin wrote: 31/08/2021 21:46
Black swan wrote: 31/08/2021 21:41 Ja mislim da je ovo za ljude u hadzicima...premija
Al slabo bude do 25 ljudi
Jedno izadje na alipasnu
Na ilidzi udje 4 5
Polako treba ljude naviknuti na nesto novo i bolje za njih, dok se pocne pricati da je neko brze dosao do grada nego prije i da se vratio kuci puno brze nego prije, pocece i ostali da se voze vozom
Tačno.
Mada bi se i vlast mogla potruditi da bolje reklamira taj voz.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#823 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

Iskreno
Nit sam vjerovao da ce profunkcionirati
Nit mislim da ce trajati :mrgreen:
Kad vise nikome ne vjerujes :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#824 Re: Željeznice - all about

Post by mk ultra »

Vidjet ces sad kad skola krene ;-)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#825 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

Pa da
Jutros nisam mogao izbrojati ljude
50ak
Al su kondukteri paglu
Pegla djecu da pokazu kartu
Nisu jos dpbili potvrde
Post Reply