Željeznice - all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kakaljin
Posts: 11635
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#1151 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

Porodice Foht wrote: 02/07/2022 12:22 Fina vijest najava linije za Zagreb. Zna li neko, hoce li opet "balvan revolucionari" iz Mrske kod Doboja cekati sa svojim lokomotivama da voze kompoziciju do Bosanskog Novog? Meni je to uzasno odvratno iako znam da se dobit dijeli i to mi je ok, ali mijenjati lokomotive... :zid:
Vjerovatno ce se samo mjenjati lokomotiva sa HŽ
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#1152 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

Je li se ko prijavio šta na konkurs? :D

Ja ipak jesam, pa vidjet ćemo. Dobro mi je došao jer iz moje firme će sigurno primiti makar 5 ljudi tako da sam već 2 sedmice na obuci za mašinovođu dizel vuče manevarskih lokomotiva :)

Riješio sam se šinskih dizalica i motornih rema te održavanje kolosijeka, napokon :sretan:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3572
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1153 Re: Željeznice - all about

Post by anex »

Sretno Jimmy aBd da dobiješ taj posao!
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1154 Re: Željeznice - all about

Post by So What! »

kakaljin wrote: 02/07/2022 17:36
Porodice Foht wrote: 02/07/2022 12:22 Fina vijest najava linije za Zagreb. Zna li neko, hoce li opet "balvan revolucionari" iz Mrske kod Doboja cekati sa svojim lokomotivama da voze kompoziciju do Bosanskog Novog? Meni je to uzasno odvratno iako znam da se dobit dijeli i to mi je ok, ali mijenjati lokomotive... :zid:
Vjerovatno ce se samo mjenjati lokomotiva sa HŽ
Mijenja se lokomotiva ...

Strojovođa Andrija Dropulić uveo u Ploče prvi putnički vlak nakon 2013. na liniji iz Sarajeva
Image

Uspostavom sezonskog vlaka, koji je iz Sarajeva u petak ujutro na željeznički kolodvor u Pločama uveo strojovođa Andrija Dropulić, koji ga je preuzeo u Čapljini, Ploče su ponovo, prvi put nakon 2013. godine povezane putničkim vlakom s glavnim gradom Bosne i Hercegovine. Na željezničkom kolodvoru u Pločama, koji je godinama bio zapušten te je ušminkan uz pomoć Grada Ploča ususret dolasku vlaka iz Sarajeva, jutros je nakon više godina bilo živo.

Na temelju dogovora Željeznica Federacije BiH i HŽ putnički prijevoz, vlakovi bi do 10. rujna iz Sarajeva prema Pločama i natrag trebali prometovati vikendom, odnosno petkom, subotom i nedjeljom.

Putnici kartu od glavnog grada BiH do Ploča plaćaju po cijeni od 25 konvertibilnih maraka odnosno oko 100 kuna, a kako bi se smanjilo čekanje i skratile kontrole pri prelasku granice u obvezi su unaprijed dostaviti osobne podatke odnosno broj putovnice.

Ploče su u bivšoj Jugoslaviji bile početno odredište brojim turistima iz nekadašnje države koji su putovali na Jadran, a željeznički prijevoz im je bio najjeftiniji i najsigurniji dok su dobre autobusne veze omogućavale nastavak puta do odredišta na dubrovačkom primorju ili Dalmaciji.

Putnički željeznički promet ka Pločama nikada nije obnovljen u prijeratnom kapacitetu, a iz BiH se do sada vlakovima nije moglo putovati nikamo u inozemstvo.
Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1155 Re: Željeznice - all about

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1156 Re: Željeznice - all about

Post by So What! »

Iz priloženih fotografija se da zaključiti da i Republika Hrvatska održava infrastrukturu uglavnom tamo gdje i turisti zalaze i gdje se neki ozbiljniji tranzit odvija, dok se recimo ovaj dio zemlje koji je izvan fokusa ne razlikuje pretjerano od naše zemlje, dok Željeznička stanica Ploče je u lošijem stanju od željezničkih stanica po BiH, a što je baš teško postići.

Vidi se da je lokalnoj zajednici tamo stalo do ove linije i baš su fin doček pripremili, te se potrudili iako nije u njihovoj nadležnosti da malo srede Željezničku stanicu.
User avatar
Truba
Posts: 81616
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1157 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

U plocama sam bio 2002 cinimi se
Isto u kaubojskim filmovima...nidje nikog...sugav cuko i rascerupana macka
Samo fale one suhe biljke sto ih vjetar kotrlja
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2820
Joined: 14/01/2019 04:56

#1158 Re: Željeznice - all about

Post by Porodice Foht »

Zna li iko zasto Titova YU nije elektrificirala dionicu Doboj-Tuzla? Da je u pitanju recimo Busovaca i Kalinovik, razumio bih, ali tako naseljen kraj i industrijski jak vezati samo parnjacama, nikako mi nije jasno. :?
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#1159 Re: Željeznice - all about

Post by neki »

Porodice Foht wrote: 06/07/2022 07:00 Zna li iko zasto Titova YU nije elektrificirala dionicu Doboj-Tuzla? Da je u pitanju recimo Busovaca i Kalinovik, razumio bih, ali tako naseljen kraj i industrijski jak vezati samo parnjacama, nikako mi nije jasno. :?
Kakvim parnjačama :? Njih na našim prugama nema još od sedamdesetih..
A nije ni elektrifikacija sveto pismo, ni u hr dionica zagreb-split nije elektrificirana niti se planira uskoro
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#1160 Re: Željeznice - all about

Post by Haris.ba »

Porodice Foht wrote: 06/07/2022 07:00 Zna li iko zasto Titova YU nije elektrificirala dionicu Doboj-Tuzla? Da je u pitanju recimo Busovaca i Kalinovik, razumio bih, ali tako naseljen kraj i industrijski jak vezati samo parnjacama, nikako mi nije jasno. :?
Nije se stiglo.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#1161 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

User avatar
Porodice Foht
Posts: 2820
Joined: 14/01/2019 04:56

#1162 Re: Željeznice - all about

Post by Porodice Foht »

Jimmy McNulty wrote: 09/07/2022 23:35
Ma da li je ovo moguce da se sine iskrive od vrucina? Zar nije u pitanju volfram, najtvrdji celik? :?
edin_the
Posts: 298
Joined: 26/08/2014 16:14

#1163 Re: Željeznice - all about

Post by edin_the »

Porodice Foht wrote: 10/07/2022 22:04
Jimmy McNulty wrote: 09/07/2022 23:35
Ma da li je ovo moguce da se sine iskrive od vrucina? Zar nije u pitanju volfram, najtvrdji celik? :?
itekako moguće - 0:45 na snimku

belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#1164 Re: Željeznice - all about

Post by belfy »

Porodice Foht wrote: 10/07/2022 22:04
Jimmy McNulty wrote: 09/07/2022 23:35
Ma da li je ovo moguce da se sine iskrive od vrucina? Zar nije u pitanju volfram, najtvrdji celik? :?
volfram (W) nije celik. celik je legura zeljeza (Fe). sine se prave od standardnih celicnih legura. specijalne celicne legure bi bile preskupe u tim kolicinama... izuzetak su (mozda) sine za magnetne i jednosinske vozove.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1165 Re: Željeznice - all about

Post by Filter »

prvo pa musko. opet po starom, najteze je salter proci.
ovi moji se nalozili malo vozom do ploca, rezervisali karte za petak, dosli da kupe... taraba. ne vazi rezervacija, ne mogu kupiti, "mozda je voz pun".
moze li za subotu? odgovor jos gori, "ne znam ima li mjesta, subotom vozi samo teretni, moracete stajati do ploca"... pa jeebote dokle vise.
koja je svrha sabotirati samog sebe, firmu u kojoj radis. stoka na kvadrat.
naravno, kupili karte na svoju odgovornost :-) i bez problema otisli, poprilicno prazan voz al valjda tako treba... nekome
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#1166 Re: Željeznice - all about

Post by tindbe »

Filter wrote: 17/07/2022 13:32 prvo pa musko. opet po starom, najteze je salter proci.
ovi moji se nalozili malo vozom do ploca, rezervisali karte za petak, dosli da kupe... taraba. ne vazi rezervacija, ne mogu kupiti, "mozda je voz pun".
moze li za subotu? odgovor jos gori, "ne znam ima li mjesta, subotom vozi samo teretni, moracete stajati do ploca"... pa jeebote dokle vise.
koja je svrha sabotirati samog sebe, firmu u kojoj radis. stoka na kvadrat.
naravno, kupili karte na svoju odgovornost :-) i bez problema otisli, poprilicno prazan voz al valjda tako treba... nekome
2022. godina a još se karte ručno pišu na šalteru.
Kud ćeš dalje?
NediM17
Posts: 21624
Joined: 05/11/2009 11:49

#1167 Re: Željeznice - all about

Post by NediM17 »

A sta je s onim malim kartonskim kartama?
U Tite je i to bilo automatizovano, primitivno al' se ipak nisu rukom ispisivale.
User avatar
Truba
Posts: 81616
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1168 Re: Željeznice - all about

Post by Truba »

User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1169 Re: Željeznice - all about

Post by drndalo »

NediM17 wrote: 17/07/2022 21:18 A sta je s onim malim kartonskim kartama?
U Tite je i to bilo automatizovano, primitivno al' se ipak nisu rukom ispisivale.
Pa necemo se valjda tog bravara Tite jos drzati...? Sad smo gospoda, pa tako i putujemo, gospodski...
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1170 Re: Željeznice - all about

Post by detroit-mercy »

Filter wrote: 17/07/2022 13:32 prvo pa musko. opet po starom, najteze je salter proci.
ovi moji se nalozili malo vozom do ploca, rezervisali karte za petak, dosli da kupe... taraba. ne vazi rezervacija, ne mogu kupiti, "mozda je voz pun".
moze li za subotu? odgovor jos gori, "ne znam ima li mjesta, subotom vozi samo teretni, moracete stajati do ploca"... pa jeebote dokle vise.
koja je svrha sabotirati samog sebe, firmu u kojoj radis. stoka na kvadrat.
naravno, kupili karte na svoju odgovornost :-) i bez problema otisli, poprilicno prazan voz al valjda tako treba... nekome
Prika moj, bolikurci rade u prilicno svakoj instituciji u BiH i ti se jos cudis. U pauzi izmedju slaganja dva solitera na kompu, mozda i provjere koliko je karata prodano i koliki je kapacitet voza.
Btw, nevezano za zeljeznice ali praksa vjerovatno ista u svim ovim uhljebskim firmama/institucijama, trebao mi neki papir, otisao u ured (manje vise cekanje, na to sam vec pripremljen i to me ne zamara previse), zenska iskuca nesto sto bi pak trebala biti standardna forma. Po njoj bih rekako da tu radi vec jedno 30tak godina ali jos uvijek tipka na kompu sa samo dva prsta :roll:. Ok, haj reko nabosti ce nekako, elem, zavrsi sa bockanjem dade mi papir i rece, idi sad na salter broj dva da ti udare pecat :skoljka:, reko jel ova: 1) mene zajebava, 2) snimaju top listu nadrealista (skrivena kamera), 3) rade neki socijalni eksperiment, 4) all the above :mrgreen:.
Na salteru broj 2, guzva, nema ove sto stambilja i niko ne zna gdje je, dodje kroz jedno 15tak minuta, zviznu stamiblj i vozi.
Pa majku mu jebem, za ova sto mi je bockala taj papir nije mogla i stambilj zveknuti, za to trebaju jos jednog zaposlenog :skoljka:. Apsurdistan at it's finest.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#1171 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

Dosadilo mi više pisat, ali stvarno niste upućeni o tome koliko se zapravo radi na željeznici, koliko su plate niske, koliki ima manjak radnika tj. izvršne službe, regres nije isplaćen od 1980. godine, u zadnjih 8 godina preduzeće napustilo 1000 ljudi i niko nije zaposlen, plate i koeficijenti smanjeni još 2012. čini mi se i otad nije bilo povećanja, plate isplaćuju od zarade a ne sa budžeta kako svi misle itd. Trenutno postoji masa ljudi koja ne može uzeti i iskoristiti godišnji odmor, manjak mašinovođa i ostalog osoblja tako da su stalno u pogonu i imaju po 400-500 sati viška koje ne mogu naplatit jer se ne naplaćuje nego dobivaju slobodni dani koje ne mogu iskoristiti jer nema ko radit.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3572
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1172 Re: Željeznice - all about

Post by anex »

Isto kao i u RMU Zenica.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#1173 Re: Željeznice - all about

Post by nlt »

Bit će onda tužbi. Pa to je kršenje ugovora...
kakaljin
Posts: 11635
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#1174 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

drndalo wrote: 18/07/2022 14:08
NediM17 wrote: 17/07/2022 21:18 A sta je s onim malim kartonskim kartama?
U Tite je i to bilo automatizovano, primitivno al' se ipak nisu rukom ispisivale.
Pa necemo se valjda tog bravara Tite jos drzati...? Sad smo gospoda, pa tako i putujemo, gospodski...
Sad smo gospoda da ne mozemo okreciti ono sto je bravar napravio :D :D :D :D
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1175 Re: Željeznice - all about

Post by drndalo »

kakaljin wrote: 18/07/2022 16:59
drndalo wrote: 18/07/2022 14:08
Pa necemo se valjda tog bravara Tite jos drzati...? Sad smo gospoda, pa tako i putujemo, gospodski...
Sad smo gospoda da ne mozemo okreciti ono sto je bravar napravio :D :D :D :D
Totalitaristo i anti-demokrato !
Post Reply