AERODROM TUZLA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#351 Re: AERODROM TUZLA

Post by skvo »

Mene su pitali u Engleskoj, kad sam sletila. Cak sam u avionu popunjavala papir kod koga idem, koliko ostajem... Podavno je bilo. Nisam letila u zadnjih 10 godina, tako da sam ja spremila sve. Rezervacija od hotela, povratna karta, pare, zdravstveno osiguranje, pasoš :D samo da me ne vrate :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#352 Re: AERODROM TUZLA

Post by Dope_Man »

E s Englezima nisam imao posla, ali kako sam cuo od par ljudi koji su putovali dalje oni i Ameri vole da peglaju sa vizama, pa ne cudi ni to.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#353 Re: AERODROM TUZLA

Post by manki »

Svedjani pitaju u Malme kad sletis s Wizzom ako nemas EU pasos, koliko ostajes, gdje ides, koliko para imas i sl. Barem su moje prijatelje pitali kad su isli :)
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#354 Re: AERODROM TUZLA

Post by skvo »

Dobro kažeš, Englezi peglaju, ali su mi dali vizu na 2 godine. A Šveđani opet nisu ništa. Sve kako se potrefi.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#355 Re: AERODROM TUZLA

Post by skvo »

Eto, završi i ja svoje putovanje sa tuzlanskog aerodroma. Da malo napišem svoje utiske.

Aerodromska zgrada mala i solidne čistoće. Vjerovatno jos nije završeno sve oko uređenja, ali ok je.

Osoblje je već drugi par opanaka. Stala sam u red da se prijavim za let, čekiram, kako god. Gospođica na šalteru ne odgovara na dobro jutro, hvala i izvolite. Vidjela je da imam ruksak pa je samo označila na karti koju vrstu prtljaga imam i gurnula mi kartu nazad. Mali je aerodrom, nije da se možeš izgubiti, ali nikoga od putnika nije uputila gdje trebaju ići dalje. Ja pratila ostale. Elem, došli mi ranoranioci, u 4 ujutro i čekamo da nam se da znak da priđemo labirnitu koji vodi prema carinskoj kontroli. I čekamo mi tako neko vrijeme, da bi druga gospođica koja nam opet pregleda karte rekla gospođi koja stoji prva u redu " pa hoćete li više". Fasovah blagi popizditis. I krenemo mi, šutke, ne raspravljamo se, rano nam, kad dolazi uzvišeni gospodin carinik. Govori kako nikoga nema na carinskom pregledu i drsko govori svima koji su prešli plavu liniju "nazad, nazad, vraćaj se nazad". Popizditis širih razmjera. Svađam se. Vrištim. Govorim im svima kako su nekulturni. Ali u sebi :D Bem li ga. Prođoh kontrolu, zapištah, valjda šarafi u nogama, ali ništa. Samo su mi rekli da prođem. Poslije carinik u kućici pregleda pasoš i to je to. Sjedi i čekaj.

Da ne zaboravim, niko nikoga ništa ne pita. Gdje ćeš, kome ćeš, imaš li para, imaš li zdravstveno...ništa. Moja briga za veličinu torbe je bila skroz nepotrebna jer je bilo većih ruksaka i kofera od mog ruksaka, pa opet niko ništa.

Mene generalno nervira nekultura i neljubaznost.

Eto, malo friških informacija i ličnog doživljaja.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#356 Re: AERODROM TUZLA

Post by muha_sa »

skvo wrote:Eto, završi i ja svoje putovanje sa tuzlanskog aerodroma. Da malo napišem svoje utiske.

Aerodromska zgrada mala i solidne čistoće. Vjerovatno jos nije završeno sve oko uređenja, ali ok je.

Osoblje je već drugi par opanaka. Stala sam u red da se prijavim za let, čekiram, kako god. Gospođica na šalteru ne odgovara na dobro jutro, hvala i izvolite. Vidjela je da imam ruksak pa je samo označila na karti koju vrstu prtljaga imam i gurnula mi kartu nazad. Mali je aerodrom, nije da se možeš izgubiti, ali nikoga od putnika nije uputila gdje trebaju ići dalje. Ja pratila ostale. Elem, došli mi ranoranioci, u 4 ujutro i čekamo da nam se da znak da priđemo labirnitu koji vodi prema carinskoj kontroli. I čekamo mi tako neko vrijeme, da bi druga gospođica koja nam opet pregleda karte rekla gospođi koja stoji prva u redu " pa hoćete li više". Fasovah blagi popizditis. I krenemo mi, šutke, ne raspravljamo se, rano nam, kad dolazi uzvišeni gospodin carinik. Govori kako nikoga nema na carinskom pregledu i drsko govori svima koji su prešli plavu liniju "nazad, nazad, vraćaj se nazad". Popizditis širih razmjera. Svađam se. Vrištim. Govorim im svima kako su nekulturni. Ali u sebi :D Bem li ga. Prođoh kontrolu, zapištah, valjda šarafi u nogama, ali ništa. Samo su mi rekli da prođem. Poslije carinik u kućici pregleda pasoš i to je to. Sjedi i čekaj.

Da ne zaboravim, niko nikoga ništa ne pita. Gdje ćeš, kome ćeš, imaš li para, imaš li zdravstveno...ništa. Moja briga za veličinu torbe je bila skroz nepotrebna jer je bilo većih ruksaka i kofera od mog ruksaka, pa opet niko ništa.

Mene generalno nervira nekultura i neljubaznost.

Eto, malo friških informacija i ličnog doživljaja.
ista si ja :-) tako ja svoj hanumi sve po spisku zdrobim--u sebi, jakako :lol: :lol:

što se tice pitanja gdje ceš, kome ceš, imaš li para i ostale gluposti :-) ne pitaju u Tuzli vec na pasoškoj zemlje u koju ideš :D

jesul te pitali :?
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#357 Re: AERODROM TUZLA

Post by skvo »

Drago mi je da se razumijemo :lol:

Ma nisu me pitali to, i nisam mislila na Tuzlu, nego je to neko na ovoj temi spomenuo...čini mi se da tako bi. Joj muha, tek sam se probudila, nisam pod konac :D
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#358 Re: AERODROM TUZLA

Post by decembar2017 »

skvo wrote:Eto, završi i ja svoje putovanje sa tuzlanskog aerodroma. Da malo napišem svoje utiske.

Aerodromska zgrada mala i solidne čistoće. Vjerovatno jos nije završeno sve oko uređenja, ali ok je.

Osoblje je već drugi par opanaka. Stala sam u red da se prijavim za let, čekiram, kako god. Gospođica na šalteru ne odgovara na dobro jutro, hvala i izvolite. Vidjela je da imam ruksak pa je samo označila na karti koju vrstu prtljaga imam i gurnula mi kartu nazad. Mali je aerodrom, nije da se možeš izgubiti, ali nikoga od putnika nije uputila gdje trebaju ići dalje. Ja pratila ostale. Elem, došli mi ranoranioci, u 4 ujutro i čekamo da nam se da znak da priđemo labirnitu koji vodi prema carinskoj kontroli. I čekamo mi tako neko vrijeme, da bi druga gospođica koja nam opet pregleda karte rekla gospođi koja stoji prva u redu " pa hoćete li više". Fasovah blagi popizditis. I krenemo mi, šutke, ne raspravljamo se, rano nam, kad dolazi uzvišeni gospodin carinik. Govori kako nikoga nema na carinskom pregledu i drsko govori svima koji su prešli plavu liniju "nazad, nazad, vraćaj se nazad". Popizditis širih razmjera. Svađam se. Vrištim. Govorim im svima kako su nekulturni. Ali u sebi :D Bem li ga. Prođoh kontrolu, zapištah, valjda šarafi u nogama, ali ništa. Samo su mi rekli da prođem. Poslije carinik u kućici pregleda pasoš i to je to. Sjedi i čekaj.

Da ne zaboravim, niko nikoga ništa ne pita. Gdje ćeš, kome ćeš, imaš li para, imaš li zdravstveno...ništa. Moja briga za veličinu torbe je bila skroz nepotrebna jer je bilo većih ruksaka i kofera od mog ruksaka, pa opet niko ništa.

Mene generalno nervira nekultura i neljubaznost.

Eto, malo friških informacija i ličnog doživljaja.
Na zalost to nije problem aerodroma u Tuzli ili Tuzle vec sire , imas toga svuda a ne samo na tom aerodromu ali to je drugi par opanaka.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#359 Re: AERODROM TUZLA

Post by muha_sa »

skvo wrote:Drago mi je da se razumijemo :lol:

Ma nisu me pitali to, i nisam mislila na Tuzlu, nego je to neko na ovoj temi spomenuo...čini mi se da tako bi. Joj muha, tek sam se probudila, nisam pod konac :D
:lol:

Image


i ja sam ostvljAo aVto gdje i ti--3 kerma dan :thumbup:
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#360 Re: AERODROM TUZLA

Post by skvo »

Ah lijepe dzezve :)

Fin je gazda, cak mi je poslao poruku da vidi jesam li stigla :D
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#361 Re: AERODROM TUZLA

Post by skvo »

decembar2017 wrote:
skvo wrote:Eto, završi i ja svoje putovanje sa tuzlanskog aerodroma. Da malo napišem svoje utiske.

Aerodromska zgrada mala i solidne čistoće. Vjerovatno jos nije završeno sve oko uređenja, ali ok je.

Osoblje je već drugi par opanaka. Stala sam u red da se prijavim za let, čekiram, kako god. Gospođica na šalteru ne odgovara na dobro jutro, hvala i izvolite. Vidjela je da imam ruksak pa je samo označila na karti koju vrstu prtljaga imam i gurnula mi kartu nazad. Mali je aerodrom, nije da se možeš izgubiti, ali nikoga od putnika nije uputila gdje trebaju ići dalje. Ja pratila ostale. Elem, došli mi ranoranioci, u 4 ujutro i čekamo da nam se da znak da priđemo labirnitu koji vodi prema carinskoj kontroli. I čekamo mi tako neko vrijeme, da bi druga gospođica koja nam opet pregleda karte rekla gospođi koja stoji prva u redu " pa hoćete li više". Fasovah blagi popizditis. I krenemo mi, šutke, ne raspravljamo se, rano nam, kad dolazi uzvišeni gospodin carinik. Govori kako nikoga nema na carinskom pregledu i drsko govori svima koji su prešli plavu liniju "nazad, nazad, vraćaj se nazad". Popizditis širih razmjera. Svađam se. Vrištim. Govorim im svima kako su nekulturni. Ali u sebi :D Bem li ga. Prođoh kontrolu, zapištah, valjda šarafi u nogama, ali ništa. Samo su mi rekli da prođem. Poslije carinik u kućici pregleda pasoš i to je to. Sjedi i čekaj.

Da ne zaboravim, niko nikoga ništa ne pita. Gdje ćeš, kome ćeš, imaš li para, imaš li zdravstveno...ništa. Moja briga za veličinu torbe je bila skroz nepotrebna jer je bilo većih ruksaka i kofera od mog ruksaka, pa opet niko ništa.

Mene generalno nervira nekultura i neljubaznost.

Eto, malo friških informacija i ličnog doživljaja.
Na zalost to nije problem aerodroma u Tuzli ili Tuzle vec sire , imas toga svuda a ne samo na tom aerodromu ali to je drugi par opanaka.
Tek sad vidjeh tvoj post.

Na žalost pa je to svuda prisutno. I uvijek se iznerviram, drobim u sebi ali i reagujem. Ovaj put se suzdržah, da me ne vrate kao konfliktnog putnika :)
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#362 Re: AERODROM TUZLA

Post by mayab »

Bio prošli vikend , letio sa onim Wizzairom, nije tako loše, malo je i pregledno,
treba poraditi na nekim sitnicama , drago mi je kad sam vidio da se širi prilazna cesta aerodromu, tu bi mogle biti čak i 4 trake...negdje pročitah da se WiFi naplaćuje (nisam probavao, koristio sam svoj mobilni net, uglavnom piše na displeju da se šifra dobije na INFO pultu, a da li je džaba :mrgreen: ne znam)!
Free shop je prilično povoljan čini mi se ,
a kafić ima "mašala" cijene
Image

I da, primijetio sam da kad voziš iz pravca Sarajeva, prije skretanjasa ceste SA-TZ za aerodrom ,u Živinicama ,stoji samo ovaj znak i to je sve,
ništa više ne piše, nikakvo ime aerodroma ili slično , što mi izgleda jako loše, premalo, nedopustivo

Image
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#363 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

Aerodrom u Tuzli i Wizz Air pregovaraju o produžetku saradnje, privremeno ukinute četiri linije
Image

Na Međunarodnom aerodromu u Tuzli od jučer je zvanično na snazi zimski red letenja, prema kojem su privremenu ukinuti letovi za četiri destinacije, a trebale bi biti vraćene na proljeće iduće godine.

Putnici sa Međunarodnog aerodroma u Tuzli od jučer putem aviokompanije Wizz Air mogu letjeti za Dortmund, Memmingen, Eindhoven, Basel Mulhouse, Malmo, Frankfurt Hahn, Gothenburg, Fridrishafen, Billund, Berlin Schonefeld i Keln.

U zimskom redu letenja izbačeni su letovi za Beč, Baden Baden, Vaxjo i Štokholm, ali bi ove destinacije trebale biti vraćene na proljeće iduće godine.

Direktor za marketing i razvoj Međunarodnog aerodroma u Tuzli Enver Jukanović za Klix.ba je kazao da su spomenute četiri destinacije ukinute zbog nerentabilnosti u zimskom periodu, što je bila praksa i ranijih godina.

"Wizz Air u zimskom periodu radi reduciranje broja destinacija i broja operacija na svim destinacijama zbog umanjenog interesa putnika u tom vremenskom periodu. Prateći statističke podatke o bookingu elektronskim putem oni se odnose prema svojim putnicima", istakao je Jukanović.

Wizz Air je ključni partner za razvoj tuzlanskog aerodroma, a njihov ugovor o saradnji ističe u novembru ove godine. Iz uprave aerodroma izražavaju uvjerenost da će zajednički dokument biti produžen.

"Trenutno radimo na pregovorima vezano za uslove, odnosno da li će oni ostati isti ili će doći do nekih promjena. Ali, ugovor će sigurno biti produžen, jer obje strane pokazuju interes za to", kazao je za Klix.ba Jukanović, istaknuvši da bi moglo doći do promjena u vezi ponude destinacija.

Image
Avion kompanije Wizz Air na pisti Aerodroma u Tuzli

Kroz tuzlanski aerodrom od početka ove godine do 26. oktobra prevezeno je 498.772 putnika, a do kraja 2019. se očekuje da bude opsluženo još okvirno 35.000 osoba. Ukoliko prognoze budu ispunjene aerodrom će zabilježiti smanjenje broja prevezenih osoba za okvirno 40.000.

"I pored toga, mi smo izuzetno zadovoljni s brojem prevezenih putnika te prednjačimo u odnosu na konkurenciju koja nam se pojavljuje u okruženju sa niskobudžetnim prijevoznicima. Nadamo se da ćemo taj trend održati te da ćemo zajedno s Wizz Airom pronaći način za unapređenje broja putnika, kao i destinacija u zemljama Evrope. To nam je primarni cilj, jer zbog raznih administrativnih barijera nismo u mogućnosti u dogledno vrijeme ostvariti destinacije na Istoku", dodaje Jukanović.

Povećanje broja putnika u ranijim godinama na Aerodromu u Tuzli pratilo je i proširenje putničkog terminala, a kako saznajemo, nakon što svi tehnički detalji budu završeni, uprava će podnijeti zahtjev za izdavanje upotrebne dozvole, što bi se trebalo desiti veoma brzo.

Poboljšanje protoka putnika u dolascima i odlascima sa Međunarodnog aerodroma u Tuzli iz menadžmenta ovog javnog preduzeća nastojat će postići izgradnjom atrija koja je trebala početi još u julu ove godine. Međutim, problem predstavlja građevinska dozvola koja još uvijek nije izdata od resornog federalnog ministarstva.

"Nama je trenutno djelimično u koliziji okolinska dozvola i prethodna vodna saglasnost. Trenutno radimo na ispravci toga i do kraja ove sedmice bismo sve smetnje trebali otkloniti, tako da bi građevinska dozvola mogla biti vrlo brzo gotova i vjerujem da nećemo imati problema oko toga", zaključio je Jukanović.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#364 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

Pošto nemamo temu za banjalučki aerodrom, a i da ne otvaram sada, uglavnom fino su ugnijezdili RyanAir tamo, čak i bolje nego što sam očekivao.

S obzirom da Tuzla ima redovnu liniju za Frankfurt-Hahn, evo stigla je i konkruencija.

Ryanair uvodi let Banjaluka-Frankfurt od februara 2020.
Image

Aviokompanija Ryanair saopštila je da otkazuje svoju zimsku rutu iz Frankfurt Hahna do Niša u Srbiji, koja je trebalo da počne od januara.

Ova je kompanija planirala da od 13. januara uvede redovnu liniju od Niša do aerodroma Frankfurt - Hahn sa dva leta sedmično, ali će avioni ove kompanije umjesto u Niš letjeti do Banjaluke, počevši od februara 2020.

Rutu do Niša, koja je odobrena u Njemačkoj, blokirao je, tvrde u ovoj kompaniji, Direktorat za civilno vazduhoplovstvo Srbije, u korist monopola koji ima Air Serbia.

- Žao nam je zbog iznuđenog otkazivanja naše rute zbog odluke direktorata Srbije da blokira transportna prava. Ryanair se izvinjava putnicima koji su namjeravali da koriste ovu rutu. Sa druge strane, posjetioci i putnici u BiH imaće novu korist od Ryanair-ovih niskih tarifa između Frankfurt Hahna i Banjaluke - rekao je David O Brajan iz ove kompanije.

Direktor Aerodroma Republike Srpske Milan Račić najavio je prije tri dana da bi sa banjalučkog aerodroma uskoro trebalo da bude uvedena još jedna aviolinija prema Evropskoj uniji.
eKapija
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#365 Re: AERODROM TUZLA

Post by Nadzorna_ploca »

Neka vise opcija.
Wizz je osjetno poskupio u zadnje vrijeme.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#366 Re: AERODROM TUZLA

Post by Porodice Foht »

Zapazio sam kako jos nisu potpisali novi ugovor s WizzAir a ugovor istice u novembru!? :? :shock:
Da li je moguce? Madjari kalkulisu i izgleda ucjenjuju jer im se ne da ni euro vise po putniku!
Jadno kako se poigravaju s nama a zaradili su dobre pare za 5 godina. Tako je kad ovisis od jedne avio kompanije.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#367 Re: AERODROM TUZLA

Post by Maraschino »

Porodice Foht wrote:Zapazio sam kako jos nisu potpisali novi ugovor s WizzAir a ugovor istice u novembru!? :? :shock:
Da li je moguce? Madjari kalkulisu i izgleda ucjenjuju jer im se ne da ni euro vise po putniku!
Jadno kako se poigravaju s nama a zaradili su dobre pare za 5 godina. Tako je kad ovisis od jedne avio kompanije.
Ako im se ne isplati ova bara, siroko im polje. Mi imamo infrastrukturu za neku drugu aviokompaniju a oni tesko da ce naci ovakvo trziste.

Ko bi vise izgubio, pa Wizzair sigurno. Ja im ne bi popustio nego jos neki euro trazio. Kao sto rece @nadzorna ploca, karte su sve skuplje i skuplje tako da imaju lufta za takse.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#368 Re: AERODROM TUZLA

Post by Porodice Foht »

Maraschino wrote:
Porodice Foht wrote:Zapazio sam kako jos nisu potpisali novi ugovor s WizzAir a ugovor istice u novembru!? :? :shock:
Da li je moguce? Madjari kalkulisu i izgleda ucjenjuju jer im se ne da ni euro vise po putniku!
Jadno kako se poigravaju s nama a zaradili su dobre pare za 5 godina. Tako je kad ovisis od jedne avio kompanije.
Ako im se ne isplati ova bara, siroko im polje. Mi imamo infrastrukturu za neku drugu aviokompaniju a oni tesko da ce naci ovakvo trziste.

Ko bi vise izgubio, pa Wizzair sigurno. Ja im ne bi popustio nego jos neki euro trazio. Kao sto rece @nadzorna ploca, karte su sve skuplje i skuplje tako da imaju lufta za takse.
Nema tu govora o taksi jer je i TZ i MO oslobodjen toga i Madjarima je zato banja. U pitanju je garant povecanje jedinog izdatka WizzAir-a ovdje- naknade po odlazecem putniku. Kazu placali mizernih 3 eura! Sad bi izgleda bio uspjeh s tim Cifutima podici i na €5, inace bi potpisali do sada!
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#369 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

Tuzlanski aerodrom dobio državnu pomoć od 302.500 KM
Radi se o kapitalnom transferu za izgradnju aerodromske infrastrukture i opreme.

Image

Vijeće za državnu pomoć Bosne i Hercegovine donijelo je rješenje kojim se odobrava tzv. ex post državna pomoć Javnom preduzeću "Međunarodni aerodrom Tuzla". Radi se o kapitalnom transferu u iznosu od 302.500 KM za izgradnju aerodromske infrastrukture i opreme.

Na taj način udovoljeno je zahtjevu Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona iz jula ove godine, koje je tražilo odobrenje pomoći za nabavku vatrogasnog vozila i neophodne aerodromske opreme za ovaj aerodrom.

Kako je navedeno u rješenju, državna pomoć u obliku kapitalnog transfera može se dodijeliti jer je ispunjen uvjet da intenzitet državne pomoći ne prelazi 75 posto prihvatljivih troškova, imajući u vidu da je promet putnika prema Izvještaju o poslovanju "Međunarodnog aerodroma Tuzla" u 2018. godini iznosio 584.610 putnika, a prema statističkim podacima poslovanja u 2017. godini 535.596 putnika, što je manje od milion putnika godišnje.

Procijenjena vrijednost investicionih ulaganja JP Aerodrom Tuzla u 2019. godini iznosi 3.535.000 KM te je iznos od 302.500 KM na ime kapitalnog transfera značajno manji od 75 posto od ukupnog iznosa planiranog za nabavku aerodromske opreme.

Na kraju, Vijeće je u postupku utvrdilo da su sredstva u iznosu od 302.500,00 KM dodijeljena Aerodromu Tuzla za prihvatljive troškove ulaganja u infrastrukturu i opremu aerodroma u okviru dopuštenog intenziteta državne pomoći do 75 posto prihvatljivih troškova.
Faktor
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#370 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

FlyBosnia i Aerodrom u Tuzli pregovaraju o saradnji, Istanbul među mogućim destinacijama
Image

Aviokompanija FlyBosnia i Međunarodni aerodrom u Tuzli pregovaraju o uspostavi saradnje, a među mogućim destinacijama nalazi se Istanbul, saznaje portal Klix.ba.

Paralelno s ovom kompanijom tuzlanski aerodrom vrši pregovore i sa Wizz Airom u vezi produženja ugovora, čime bi građanima naše zemlje po povoljnim cijenama za bh. standard i dalje bilo omogućeno putovanje na nekoliko evropskih destinacija.

Naime, svoj najveći razvoj Međunarodni aerodrom u Tuzli ostvario je uz niskobudžetnu aviokompaniju Wizz Air s kojom je krajem oktobra 2014. potpisao petogodišnji ugovor, sa rokom njegove implementacije do juna 2020.

Direktor za marketing i razvoj Međunarodnog aerodroma u Tuzli Enver Jukanović za Klix.ba je kazao da su trenutno u toku pregovori s ovom niskobudžetnom kompanijom u cilju produženja ugovora na obostrano zadovoljstvo.

"Trenutno vodimo pregovore kako bismo pokušali naći povoljnije uslove za aerodrom, ali i Wizz Air. Obje strane imaju određene zahtjeve za unapređenje saradnje, odnosno Wizz Air traži svoje uslove na unapređenju tehničkih pretpostavki - uređaja i opreme, a aerodrom traži svoje interese. Imamo sasvim dovoljno vremena da pripremimo sve za produženje ugovora i mišljenja smo da će do toga doći, jer su u konačnici obje strane zadovoljne dosadašnjom saradnjom", kazao je Jukanović za Klix.ba.

Pregovori s evropskim aviokompanijama

Kako saznaje Klix.ba, Međunarodni aerodrom u Tuzli u kontinuitetu vrši pregovore s evropskim aviokompanijama u cilju ostvarivanja saradnje, a najizglednija prilika za partnerski odnos trenutno je s domaćom kompanijom FlyBosnia.

"Najintenzivnije pregovore trenutno vodimo s domaćom aviokompanijom FlyBosnia o zajedničkoj saradnji koja bi podrazumijevala i eventualno zajedničke privredne rizike. Preliminarno smo razgovarali o nekoj od moćnijih evropskih destinacija, a ostao je dogovor da mi s naše pozicije provjerimo da li imamo interesa otvoriti nešto na Istoku, poput Istanbula ili neke druge destinacije. Očekujem da ćemo do kraja ove godine približiti naše stavove, jer i oni imaju privredni interes za saradnju", otkrio je Jukanović za Klix.ba.

Usluge Međunarodnog aerodroma u Tuzli od 1. januara od 8. decembra ove godine koristile su 559.863 osobe, što podrazumijeva prevezene putnike kompanijom Wizz Air i Free Bird Airlines, kao i putnike koji nisu mogli sletjeti na planirane destinacije te su aviokompanije čijim avionima su letjeli tražili dozvole za slijetanje u Tuzlu.

Usluge najviše koristi bh. dijaspora

Jukanović ističe da trenutno u najvećoj mjeri usluge Međunarodnog aerodroma u Tuzli koristi bh. dijaspora i članovi njihovih porodica, a ostvareni su i određeni pomaci u turističkim odlascima i dolascima.

Pružanje usluga ovog javnog preduzeća u proteklom periodu su dodatno unapređeni proširenjem prostornih kapaciteta putničkog terminala.

Jukanović nam kaže da je još uvijek u procesu nabavka određenih dijelova opreme, sada slijedi montaža trake za prtljag, a u toku iduće sedmice planirano je uvođenje izvođača radova za izgradnju nadstrešnice koja će se nalaziti prije objekta za pasošku kontrolu putnika koji slijeću u Tuzlu.

Poboljšanje protoka putnika u dolascima i odlascima na ovom aerodromu postići će se i izgradnjom atrija koja bi uskoro trebala početi, a kako saznajemo, građevinska dozvola koja predstavlja kočnicu za izvođača radova trebala bi biti završena za 15 do 20 dana.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#371 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

Wizz Air ponovno pokreće letove Tuzla-Karlsruhe tokom cijele godine
Image

Niskocjenovni avioprijevoznik Wizz Air ponovno pokreće letove sa Međunarodnog aerodroma Tuzla za Karlsruhe/Baden Baden tokom cijele godine, od 3. februara 2020. godine.

Letovi će se, kako izvještava blog flyingbosnian, obavljati ponedjeljkom i petkom. S početkom ljetnog reda vožnje u aprilu, letovi će biti utorkom i subotom.

Zbog nerentabilnosti Wizz Air je tokom zimskog reda letenja ukinuo letove za Beč, Stokholm, Vaxjo i Baden Baden.
Ipak, novom odlukom, letovi za Karlsruhe/Baden Baden neće biti više sezonskog karaktera.

Mađunarodni aerodrom Tuzla zabilježio je zaključno sa novembrom 551.466 putnika u ovoj godini. To je povećanje za 1,16% ili za 6.348 putnika u odnosu na isti period poršle godine.

Naročito frekventan bio je novembar kada je registrovano 35.484 putnika, što je povećanje za 15,34% ili 4.721 putnika više u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Aerodrom očekuje da će ovu godinu završiti sa oko 595.000 putnika.
Indikator
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#372 Re: AERODROM TUZLA

Post by zippoo87 »

skvo wrote: 29/05/2019 10:33
Da ne zaboravim, niko nikoga ništa ne pita. Gdje ćeš, kome ćeš, imaš li para, imaš li zdravstveno...ništa. Moja briga za veličinu torbe je bila skroz nepotrebna jer je bilo većih ruksaka i kofera od mog ruksaka, pa opet niko ništa.

nisam pratio temu,pa mozda i ima odgovor vec ali tice se velicine kofera
imam jedan veliki kofer ,koji je malo veci od onih dimenzija koje pisu kada odabires vrstu i cijenu karte na wizzair stranici pa je li to problem
mislim na veci kofer,ne onaj sto ide u kabinu...jer postoji mogucnost da cu ici raditi vani par mjeseci
i jos jedno pitanje...da li se ti dodatni koferi i dodatno placaju ili je to to,koja je cijena koju odaberes na karti,to je to
hvala za odgovore ?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#373 Re: AERODROM TUZLA

Post by drndalo »

Taj prrljag kod Wizza se dodatno placa, i kad ga platis, nije problem mala razlika u dimenzijama... Dok god je tezina <= placenom prtljagu...

Ako ga platis odmah uz kartu, bude mislim 50% cijene koja bi bila da ti ga naplate na aerodromu.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#374 Re: AERODROM TUZLA

Post by zippoo87 »

drndalo wrote: 26/12/2019 18:41 Taj prrljag kod Wizza se dodatno placa, i kad ga platis, nije problem mala razlika u dimenzijama... Dok god je tezina <= placenom prtljagu...

Ako ga platis odmah uz kartu, bude mislim 50% cijene koja bi bila da ti ga naplate na aerodromu.
evo sada vidim da je u ovom nekom srednjem paketu srednje cijene kofer do 20 kg
da li oni fakat vagaju kofer ili je to onako ?
e sada,ima ovaj kofer sa dimenzijama a ispod pise predana torba do 20 kg...je li se to odnosi na ovu torbu ili ide mala torba(rucna)+ova sa slike u dimenzijama i + jos jedna torba do 20 kg ?
ovo mi je malo nejasno
Image
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#375 Re: AERODROM TUZLA

Post by drndalo »

Ovo bi trebalo znaciti i ruksak/i torba/i checkirana torba....

Svaki aerodrom vaga predami prtljag, dijelom zbog lokacije smjestaja istog u avionu, dijelom da bi visak naplatili...
Post Reply