Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#11826 Re: Bitcoins

Post by Diverse »

zerkica077 wrote: 13/04/2021 22:27
Diverse wrote: 13/04/2021 21:33
zerkica077 wrote: 13/04/2021 20:53 https://www.kucoin.com/ plan je da ih prebacim na exodus i holdam, ako se ikad pojave na accountu :D ali išlo je prilično jednostavno s njima
Hvala :thumbup:
update - kraken support mi se sam javio maloprije, nije mi jedan dokument bio verificiran (iako jeste bio, ne znam kako se to promijenilo), uglavnom, riješili smo to za pola sata, i evo sad se pojavila uplata preko kartice i ovdje. hvala ljudi još jednom, ne igram se više se ostalim mjenjačnicama :D još uvijek nisam sigurna da li će ovo sa kucoina stići igdje :D
Drago mi je da si uspjela. Jer bas mi je bilo cudno da ne moze, bas dobro funkcionisu.
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11827 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Ide Lajka u orbitu :D
enrique83
Posts: 190
Joined: 25/02/2012 14:24

#11828 Re: Bitcoins

Post by enrique83 »

Zaradih 20 $ na dodge coinu 🤣
TheTraveler
Posts: 680
Joined: 23/02/2020 22:21

#11829 Re: Bitcoins

Post by TheTraveler »

enrique83 wrote: 14/04/2021 11:42 Zaradih 20 $ na dodge coinu 🤣
:mrgreen: :thumbup:
maxxpa
Posts: 10
Joined: 02/10/2013 22:19

#11830 Re: Bitcoins

Post by maxxpa »

Uvijek je rano za podizanje 😬😬😬 sve dok ne krene dole 😏
Benjo34
Posts: 1991
Joined: 21/01/2018 00:49

#11831 Re: Bitcoins

Post by Benjo34 »

Jel neko koristi BCX? Koliko je siguran za "ulazak" u svijet kriptovaluta? Želio bih krenuti sa nešto malo za pocetak, pa da vidim kako ide a ne bih da me neko scamma :D
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11832 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Gli invincibili wrote: 13/04/2021 20:25 XRP to the moon :lol: :lol:
Sta mu bi, zna li ko... :D

pih...a ja ga kupovao izmedju 0,25 i 0,40... Da sam znao da ce ovako visoko, sacekao bih jos, bar do 1,5...
maxxpa
Posts: 10
Joined: 02/10/2013 22:19

#11833 Re: Bitcoins

Post by maxxpa »

Benjo34 wrote: 14/04/2021 14:25 Jel neko koristi BCX? Koliko je siguran za "ulazak" u svijet kriptovaluta? Želio bih krenuti sa nešto malo za pocetak, pa da vidim kako ide a ne bih da me neko scamma :D
Paša mi kupujemo preko nekakvih estonskih aplikacija, ne znamo koliko je sigurno 😂
BCX je već nekoliko puta obrađena tema na postovima ovdje, prema tome što piše tu svi ili većina kaže da je funkcionalno, a koliko je sigurno niko ne zna jer je čak i Binance nekad bio hack-ovan...
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11834 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Benjo34 wrote: 14/04/2021 14:25 Jel neko koristi BCX? Koliko je siguran za "ulazak" u svijet kriptovaluta? Želio bih krenuti sa nešto malo za pocetak, pa da vidim kako ide a ne bih da me neko scamma :D
Nece te scammati (valjda), ali kod njih neces nesto mnogo nauciti. Imaju pet coina, berzu na kojoj nema skoro niko. Kao pocetnik mozes je koristiti da na njoj kupis neki coin i onda ga prebacis na neku mjenjacnicu (binance, exmo...), gdje ces se upoznavati i uciti (vjerovatno na greskama) o kripto svijtu :D Sretno u svakom slucaju.

@Dozer

Jesi kupovao ili prodavao??? :D
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11835 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Pa kupujem po visokoj cijeni, prodajem po niskoj. Jel' tako treba?
User avatar
RTX1
Posts: 14
Joined: 15/04/2021 14:42

#11836 Re: Bitcoins

Post by RTX1 »

Da li je moguce da ovi krimosi iz BCX-a masno naplacuju svoje usluge? Da bi razmijenio ETH u vrijednosti od 260km u KM ukupni njihov fee je 100KM, 0.02 ETH tax fee( kad poraste cijena ETH i ovo ide isto gore, sad je trenutno 80KM) + njihovo 5%. Ima li kakav drugi nacin da se prebace pare na karticu bez da me uzmu lopatom kao ovi nasi? Na Coinbase-u se inace moze prebaciti na Paypal, ali posto je nasa zemlja restricted ta opcija ne postoji, mozda Kraken ili neka druga mjenjacnica?
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#11837 Re: Bitcoins

Post by ChataDodajStaHoces »

Ja sam neki dan uletio u svijet crypto, uzeo BTC i ETH. Imam account na binance (verifikovan) i koristio sam Advcash da ga napunim EURima koje sam tradeao za ove kripto valute. Advcash je super, uzeli malo jace od 3.5% i direktno povukao s Unicredit kartice na njihov account a onda prebacio na Binance.

AMOUNT:
51.81 EUR
FEE:
1.81 EUR
DEPOSITED:
50.00 EUR

Banka je blokirala prvu transakciju ali sam telefonom zvao da mi odobre i nakon toga jos 2-3 puta punio bez problema.
zerkica077
Posts: 17
Joined: 04/10/2015 19:33

#11838 Re: Bitcoins

Post by zerkica077 »

i kraken je ok, čni mi se, prvi put sam ga koristila testno, preko VISA kartice prebačeno 20 eura, dobijeno je eth u protivrijednosti od 18.73, svaki naredni prijenos, fee je manji, bar tako piše
zerkica077
Posts: 17
Joined: 04/10/2015 19:33

#11839 Re: Bitcoins

Post by zerkica077 »

ima li iko iskustva ili je planirao ulagati u Safemoon?
User avatar
RTX1
Posts: 14
Joined: 15/04/2021 14:42

#11840 Re: Bitcoins

Post by RTX1 »

Najveci problem je povlacenja novca, ali izgleda da se ne moze povuci novac osim kod ovih nasih, ili cripterium kartica... Recimo imam eth na Exodusu i zelim da prebacim na BCX, tu se izgubi na fee dosta dok se prebaci na BCX wallet, i onda plus ovi nasi sto te oderu i ostane ti za donera.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#11841 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

RTX1 wrote: 15/04/2021 14:53 Da li je moguce da ovi krimosi iz BCX-a masno naplacuju svoje usluge? Da bi razmijenio ETH u vrijednosti od 260km u KM ukupni njihov fee je 100KM, 0.02 ETH tax fee( kad poraste cijena ETH i ovo ide isto gore, sad je trenutno 80KM) + njihovo 5%. Ima li kakav drugi nacin da se prebace pare na karticu bez da me uzmu lopatom kao ovi nasi? Na Coinbase-u se inace moze prebaciti na Paypal, ali posto je nasa zemlja restricted ta opcija ne postoji, mozda Kraken ili neka druga mjenjacnica?
Salji ltc sako vec ides preko bcx. Ili prodaj licno na piku.
User avatar
RTX1
Posts: 14
Joined: 15/04/2021 14:42

#11842 Re: Bitcoins

Post by RTX1 »

_Reds_ wrote: 15/04/2021 16:38
RTX1 wrote: 15/04/2021 14:53 Da li je moguce da ovi krimosi iz BCX-a masno naplacuju svoje usluge? Da bi razmijenio ETH u vrijednosti od 260km u KM ukupni njihov fee je 100KM, 0.02 ETH tax fee( kad poraste cijena ETH i ovo ide isto gore, sad je trenutno 80KM) + njihovo 5%. Ima li kakav drugi nacin da se prebace pare na karticu bez da me uzmu lopatom kao ovi nasi? Na Coinbase-u se inace moze prebaciti na Paypal, ali posto je nasa zemlja restricted ta opcija ne postoji, mozda Kraken ili neka druga mjenjacnica?
Salji ltc sako vec ides preko bcx. Ili prodaj licno na piku.
Ima i ta mjesta, znaci u exodusu zamjeniti eth za ltc i prebaciti na bcx, tu onda zamjenis ltc za bam( kako vidim samo 4.40KM fee u odnosu na 80KM) i to je to.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#11843 Re: Bitcoins

Post by kB27 »

RTX1 wrote: 15/04/2021 14:53 Da li je moguce da ovi krimosi iz BCX-a masno naplacuju svoje usluge? Da bi razmijenio ETH u vrijednosti od 260km u KM ukupni njihov fee je 100KM, 0.02 ETH tax fee( kad poraste cijena ETH i ovo ide isto gore, sad je trenutno 80KM) + njihovo 5%. Ima li kakav drugi nacin da se prebace pare na karticu bez da me uzmu lopatom kao ovi nasi? Na Coinbase-u se inace moze prebaciti na Paypal, ali posto je nasa zemlja restricted ta opcija ne postoji, mozda Kraken ili neka druga mjenjacnica?
Preporucujem ti da probas "pohvatati" osnovne pojmove prije nego krenes u bilo kakve transfere i konverzije. Deposit/withdrawal, transaction/conversion fee, itd.

Ne branim BCX, ali pogresno si skontao kako stvari idu. 5% ti naplacuju da konvertujes kripto u BAM (bilo koji kripto, ne ovisi). Deposit na BCX (prebacivanje kripta sa svog novcanika ili gdje vec cuvas na BCX) se NE naplacuje. Ono sto si vjerovatno vidio u iznosu od 0.02ETH je withdrawal fee (suprotan smjer, prebacivanje kripta sa BCX na novcanik ili negdje drugo) i to zaista jeste skupo ako radis sa manjim iznosima.

Dakle, ako hoces da isplatis preko BCX jedini trosak ti je tih 5%, + dodatno tx fee kada saljes sa novcanika na BCX (ovo nema veze sa BCX, trebalo bi da kroz svoj novcanik mozes kontrolirati ovaj fee, i ne bi trebao biti vise od par $ za ETH). Pazi da prije svega ovog imas verificiran bankovni racun na BCX. Naravno, ja bih opet preporucio direktnu prodaju, jer imaj na umu da ces vjerovatno morati platiti 10% poreza na dohodak kad isplatis preko BCX na banku.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#11844 Re: Bitcoins

Post by kB27 »

RTX1 wrote: 15/04/2021 16:44 Ima i ta mjesta, znaci u exodusu zamjeniti eth za ltc i prebaciti na bcx, tu onda zamjenis ltc za bam( kako vidim samo 4.40KM fee u odnosu na 80KM) i to je to.
Ovo mislim da ti nije pametno, pazi se konverzija na novcanicima jer novcanici nisu berze/mjenjacnice. Nerijetko rade tako da ti naplate slanje na neku berzu, konverziju, i slanje druge valute nazad. Npr. znam slucajeve gdje su ljudi konvertovali 100$ vrijednosti BTC u ETH, i na kraju zavrsili sa 20$ vrijednosti ETH - ostalo bacili na konverziju.
User avatar
RTX1
Posts: 14
Joined: 15/04/2021 14:42

#11845 Re: Bitcoins

Post by RTX1 »

kB27 wrote: 15/04/2021 18:16
RTX1 wrote: 15/04/2021 14:53 Da li je moguce da ovi krimosi iz BCX-a masno naplacuju svoje usluge? Da bi razmijenio ETH u vrijednosti od 260km u KM ukupni njihov fee je 100KM, 0.02 ETH tax fee( kad poraste cijena ETH i ovo ide isto gore, sad je trenutno 80KM) + njihovo 5%. Ima li kakav drugi nacin da se prebace pare na karticu bez da me uzmu lopatom kao ovi nasi? Na Coinbase-u se inace moze prebaciti na Paypal, ali posto je nasa zemlja restricted ta opcija ne postoji, mozda Kraken ili neka druga mjenjacnica?
Preporucujem ti da probas "pohvatati" osnovne pojmove prije nego krenes u bilo kakve transfere i konverzije. Deposit/withdrawal, transaction/conversion fee, itd.

Ne branim BCX, ali pogresno si skontao kako stvari idu. 5% ti naplacuju da konvertujes kripto u BAM (bilo koji kripto, ne ovisi). Deposit na BCX (prebacivanje kripta sa svog novcanika ili gdje vec cuvas na BCX) se NE naplacuje. Ono sto si vjerovatno vidio u iznosu od 0.02ETH je withdrawal fee (suprotan smjer, prebacivanje kripta sa BCX na novcanik ili negdje drugo) i to zaista jeste skupo ako radis sa manjim iznosima.

Dakle, ako hoces da isplatis preko BCX jedini trosak ti je tih 5%, + dodatno tx fee kada saljes sa novcanika na BCX (ovo nema veze sa BCX, trebalo bi da kroz svoj novcanik mozes kontrolirati ovaj fee, i ne bi trebao biti vise od par $ za ETH). Pazi da prije svega ovog imas verificiran bankovni racun na BCX. Naravno, ja bih opet preporucio direktnu prodaju, jer imaj na umu da ces vjerovatno morati platiti 10% poreza na dohodak kad isplatis preko BCX na banku.
Kada hoces da pretvoris ETH u BAM oni ti uzmaju 5%, ali i withdrawal fee tj taxx fee je 0.02ETH, bez toga taxfee ti ne daju da pretvoris ETH u BAM. Pise ti ako zelis da pretvoris sav ETH u BAM da umanjis za taxfee koji je 0.02ETH ( 80.68KM trenutno). Volio bi i ja da je tako kao sto si napisao da samo uzimaju 5%, ali nije naravno. Ovo 0.02ETH nekad ce biti mnogo vise od sadasnjih 80KM. Provjeri eto ako mi ne vjerujes, jer sam i ja htio danas da prebacim pare, i ne daju da prebacis sve dok ne umanjis iznos koji hoces da pretvoris u BAM za iznos taxxfee-a koji je 0.02ETH. Cak sam ih zvao na telefon i ona radnica je isto to rekla, cak i sama govori da je visoka cijena trenutno.

UPDATE: Evo trenutno sam na exodusu provjerio, ako bi zamjenio ETH u vrijednosti od 160$ za LTC, onda bi dobio 150$ vrijednog LTC-a, a network fee za prebacivanje na drugi novcanik je 0.16$. Nadam se da ovo nece vidjet oni iz BCX-a al vjerovatno hoce, jer ce odmah umjesto 0,02 LTC fee stavit mnogo vise.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#11846 Re: Bitcoins

Post by kB27 »

Ok, vjerujem ti naravno ali ne zvuci mi razumno. Dok sam koristio BCX (jako malo i jako kratko, cisto kao testiranje), zamijenio sam BTC u BAM i platio samo 5% provizije na kripto-fiat koverziju. Obracun svake druge provizije je besmislen i smrdi na mutne radnje.

Pise li negdje na stranici (u uslovima koristenja ili tabeli provizija) to za dodatnih 0.02 ETH koje moras ostaviti na racunu ako zelis uraditi konverziju? Vrijedi li i za ostale valute ili je nesto specificno za ETH? 0.02 ETH ti treba kad hoces da radis 'isplatu' ETH - mozda je ovdje nastala konfuzija? 'Isplata' ETH nije isplacivanje ETH u BAM, vec prebacivanje ETH sa BCX na neku drugu adresu.
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11847 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Ne uzimaju ti 0.02 ETH kroz tax free, nego ne mozes povuci cijeli iznos coina koji imas na racunu. Primjer: imas 3 ETH na racunu, moci ces konvertovati 2,98 ETH za BAM (I na toj promjeni uzimaju 5%) a onih 0,02 ETH ti ostaje na ETH novcaniku.

Savjet: Za slanje, primanje i konvertovanje koristiti LTC jer zbog najnize vrijednosti ponudjenih coina, najmanja je provizija (ovo vrijedi i za ostale mjenjacnice).

Sto se tice BCX-a, uzimaju jer im se moze. Ista stvar je i u Srbiji gdje ECD uzima 4,95 % na transakcije...doduse oni imaju neke levele, pa ta provizija moze biti i 3,95% E sad ako bi bilo vise ovih mjenjacnica, da li bi procenat bio nizi, moguce. Isto tako, da se medjunarodne mjenjacnice otvore prema BiH, i popuste zabrane, i to bi znacilo snizavanje provizije. A dotle...cepaj sirotinju :D

Postoji i treca opcija dizanja novca: BTC ATM: U Splitu je najblizi koliko znam, provizija 4% :D pa eto, ako se nekome to isplati, ima i to.

@Dozer

Razumijemo se :D :D :D

@kB27

Evo pise ovo:
Ukoliko mijenjate kompletan iznos koji imate u novčaniku, molimo da ga umanjite za iznos TX fee (koristite . za iznose u decimali).
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#11848 Re: Bitcoins

Post by kB27 »

@phillie :thumbup:

Hvala, to je onda nesto novo. 100% nije bilo prije mjesec-dva kad sam radio tu testnu transakciju, odnosno zamijenio kompletan iznos BTC za BAM. Cisti bezobrazluk, ne postoji niti jedan razlog tehnicke prirode zasto bi bilo tako - razlog je njihova pohlepa da ti taj iznos kripta zauvijek ostane kod njih. Fuj, niko na svijetu to ne radi.

Slazem se, onda preko LTC, ali najbolje ih je skroz zaobici ako mene pitas. Dakle wallet -> exchange (binance, kraken, whitebit, itd) -> bcx -> BAM.
User avatar
RTX1
Posts: 14
Joined: 15/04/2021 14:42

#11849 Re: Bitcoins

Post by RTX1 »

phillie wrote: 15/04/2021 19:28 Ne uzimaju ti 0.02 ETH kroz tax free, nego ne mozes povuci cijeli iznos coina koji imas na racunu. Primjer: imas 3 ETH na racunu, moci ces konvertovati 2,98 ETH za BAM (I na toj promjeni uzimaju 5%) a onih 0,02 ETH ti ostaje na ETH novcaniku.

Savjet: Za slanje, primanje i konvertovanje koristiti LTC jer zbog najnize vrijednosti ponudjenih coina, najmanja je provizija (ovo vrijedi i za ostale mjenjacnice).

Sto se tice BCX-a, uzimaju jer im se moze. Ista stvar je i u Srbiji gdje ECD uzima 4,95 % na transakcije...doduse oni imaju neke levele, pa ta provizija moze biti i 3,95% E sad ako bi bilo vise ovih mjenjacnica, da li bi procenat bio nizi, moguce. Isto tako, da se medjunarodne mjenjacnice otvore prema BiH, i popuste zabrane, i to bi znacilo snizavanje provizije. A dotle...cepaj sirotinju :D

Postoji i treca opcija dizanja novca: BTC ATM: U Splitu je najblizi koliko znam, provizija 4% :D pa eto, ako se nekome to isplati, ima i to.

@Dozer

Razumijemo se :D :D :D

@kB27

Evo pise ovo:
Ukoliko mijenjate kompletan iznos koji imate u novčaniku, molimo da ga umanjite za iznos TX fee (koristite . za iznose u decimali).
Hvala super objasnjeno. Svakako ce se morati kad tad podici sav eth sa BCX, sad pitanje hocel te sad uzet lopatom ili nekad kasnije to zavisi od nas.
enrique83
Posts: 190
Joined: 25/02/2012 14:24

#11850 Re: Bitcoins

Post by enrique83 »

a da li bi mi neko ukratkoobjasnio kako kupite kajmak od neke kripto kada joj vrijednost naglo poraste??? i ono, hocete da taj visak izmedju zarade i onod sto ste ulozili uzmete? jel onda konvertate tu valutu ili dio nje u neku stabilniji kripto tipa usdt ili btc, a dio ostavite i gledate da li ce dalje rasti ili padati? kako znate da ce neka kripto vrijednost sigurno padati kad dostigne odredjenu vrijednost? halalite tek sam poceo i na binancu je sve :D
Post Reply