Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#13726 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sedma_7 »

Koliko je kriptovaluta dobra za neku kratkoročnu zaradu?
Npr. kupim danas i za 10 dana poraste za 5% i ja to zelim prodati, jel moguće išta zaraditi?

Ok vidim neki spominju crypterium... recimo da kupim nesto preko toga, kako onda da prodam?

Jel ima neko trzište online gdje ti to svoje što imaš staviš na prodaju ili moraš fizički traziti nekoga?

Koliko je takvo tržište uopće likvidno, recimo ako se odlucim prodat valutu danas, koje su sanse da cu to stvarno postić?
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#13727 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sedma_7 »

Ako neko ima neki sajt na bosanskom jeziku o ulaganju u kripto iz Bosne, molim da me uputi. Baš sam laik, a ulozila bih mozda neke pare, zavisi od toga jel mi se svidi cijela ta ideja...

Ili recimo iz zajebancije bih ulozila 100 km samo da vidim kako to funkcionira.
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#13728 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by kB27 »

sedma_7 wrote: 09/07/2021 18:52 Koliko je kriptovaluta dobra za neku kratkoročnu zaradu?
Npr. kupim danas i za 10 dana poraste za 5% i ja to zelim prodati, jel moguće išta zaraditi?

Ok vidim neki spominju crypterium... recimo da kupim nesto preko toga, kako onda da prodam?

Jel ima neko trzište online gdje ti to svoje što imaš staviš na prodaju ili moraš fizički traziti nekoga?

Koliko je takvo tržište uopće likvidno, recimo ako se odlucim prodat valutu danas, koje su sanse da cu to stvarno postić?
Moguce je naravno zaraditi na "day trading"-u, ali ne bih preporucio posebno ako nemas nikakvog prethodnog iskustva sa trgovanjem bilo cim (stocks, forex). Mislim da postoje statistike da 95% ljudi koji trguju na taj nacin zapravo gubi novac. Super je ako mozes danas ili ove sedmice zaraditi 5%, ali nema smisla (ne isplati se) to isplacivati dok ne akumuliras ozbiljnu zaradu (ovo ne vrijedi ako ulazes ogroman iznos s kojim bi 5% zarade bio ozbiljan novac koji vrijedi isplatiti, sto takodjer ne preporucujem bar na pocetku).

Iz BiH je relativno lako uplatiti (Visa/Mastercard bi trebalo da prolazi na glavnim svjetskim mjenjacnicama), ali malo teze isplatiti - sa mjenjacnica ne mozes dikretno povuci na svoj racun ili karticu. Imas BCX.ba kao opciju za isplatu, ali ne bih preporucio iz vise razloga.

Trziste je izuzetno likvidno i dostupno 24/7/365. Mozes uvijek prodati bilo koju ozbiljniju kriptovalutu i za to dobiti EUR/USD, ostaje samo problem kako to isplatiti nazad. Mozes na google pronaci par sajtova iz regiona koji pisu na nasem jeziku, pa se polako upoznavati. Tek kad razumijes kako stvari funkcioniraju, kupi nesto i igraj se s tim dalje kako zelis.
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#13729 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sedma_7 »

Koji je onda fazon ulagati ako ne mozes povuci isplatu?

Mozes li taj novac nekako online potrositi ako vec ne mozes isplatit na svoj racun?

Jel to samo u Bosni problem? Pretpostavljam da jest.

Ako jest, zasto je tako?

Mislim da cu staviti neke novce dugorocno.

Koliko je ovaj crypterium siguran, ima jako lose review na play storu, traze mi podatke u smislu broja pasosa i nekih tako osjetljivih podataka.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#13730 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by seoBIH »

Zašto je isplata preko bcx rizična?
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#13731 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by kB27 »

Ja nisam rekao da je bcx rizican, samo ne preporucujem zbog licnog loseg iskustva. Ima dosta toga na ovoj temi vec napisano, kako mojih postova tako i iskustava drugih korisnika, pa da se ne ponavljam.

Vezano za "osjetljive podatke" - morat ces skoro svakoj mjenjacnici povjeriti te podatke ako zelis kupovati karticom. Npr. i bcx-u takodjer.

Mozes povuci isplatu, samo ne toliko jednostavno da se isplati povuci 5% od 100KM. Da, u drugim drzavama mozes direktno povuci novac na bankovni racun. BiH nije dio SEPA sistema pa mi ne mozemo. Do novca mozes doci karticama poput crypteriuma gdje na kraju podignes kes na bankomatu ili placas online ili u prodavnicama (ima ih jos mali milion), isplatiti preko bcx, prodati nekome licno za kes ili uplatu na banku, kupiti negdje nesto tako da direktno platis kriptovalutom, prodati nekome peer2peer tako da ti uplati na payoneer/paypal, itd. itd.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#13732 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

kB27 wrote: 09/07/2021 21:34 Ja nisam rekao da je bcx rizican, samo ne preporucujem zbog licnog loseg iskustva. Ima dosta toga na ovoj temi vec napisano, kako mojih postova tako i iskustava drugih korisnika, pa da se ne ponavljam.

Vezano za "osjetljive podatke" - morat ces skoro svakoj mjenjacnici povjeriti te podatke ako zelis kupovati karticom. Npr. i bcx-u takodjer.

Mozes povuci isplatu, samo ne toliko jednostavno da se isplati povuci 5% od 100KM. Da, u drugim drzavama mozes direktno povuci novac na bankovni racun. BiH nije dio SEPA sistema pa mi ne mozemo. Do novca mozes doci karticama poput crypteriuma gdje na kraju podignes kes na bankomatu ili placas online ili u prodavnicama (ima ih jos mali milion), isplatiti preko bcx, prodati nekome licno za kes ili uplatu na banku, kupiti negdje nesto tako da direktno platis kriptovalutom, prodati nekome peer2peer tako da ti uplati na payoneer/paypal, itd. itd.
Koristan post, hvala iako nisam ja pitao. Vidim kad sam pretrazio, da je BCX oko 5% provizija za podizanje, je li ti tacno? Iskreno, da se radi o bilo cemu drugom, dionice, hartije od vrijednosti i slicno, to bi bilo nenormalno puno. Ali na osnovu mog, dosta skromnog, iskustva sa kriptom to nije nista gore od drugih, plus sto sam na takva dranja naletio i pri kupovini, i pri prebacivanju u wallet i pri swapovanju, ili kako se vec zove. Tacno bjezim od kripta samo zbog svih tih dranja na svakom csku. A moze im se, jer ljudi, narocito neiskusni, su u fazonu, ma uzecu ja na kriptu 1000%, sta mi je 5% za provizije. A na klasicnoj berzi to ne prolazi, jer ljudi uglavnom znaju koji povrat mogu da ocekuju, pa je i 1-2%previse.
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#13733 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by kB27 »

Diverse wrote: 10/07/2021 18:39
kB27 wrote: 09/07/2021 21:34 Ja nisam rekao da je bcx rizican, samo ne preporucujem zbog licnog loseg iskustva. Ima dosta toga na ovoj temi vec napisano, kako mojih postova tako i iskustava drugih korisnika, pa da se ne ponavljam.

Vezano za "osjetljive podatke" - morat ces skoro svakoj mjenjacnici povjeriti te podatke ako zelis kupovati karticom. Npr. i bcx-u takodjer.

Mozes povuci isplatu, samo ne toliko jednostavno da se isplati povuci 5% od 100KM. Da, u drugim drzavama mozes direktno povuci novac na bankovni racun. BiH nije dio SEPA sistema pa mi ne mozemo. Do novca mozes doci karticama poput crypteriuma gdje na kraju podignes kes na bankomatu ili placas online ili u prodavnicama (ima ih jos mali milion), isplatiti preko bcx, prodati nekome licno za kes ili uplatu na banku, kupiti negdje nesto tako da direktno platis kriptovalutom, prodati nekome peer2peer tako da ti uplati na payoneer/paypal, itd. itd.
Koristan post, hvala iako nisam ja pitao. Vidim kad sam pretrazio, da je BCX oko 5% provizija za podizanje, je li ti tacno? Iskreno, da se radi o bilo cemu drugom, dionice, hartije od vrijednosti i slicno, to bi bilo nenormalno puno. Ali na osnovu mog, dosta skromnog, iskustva sa kriptom to nije nista gore od drugih, plus sto sam na takva dranja naletio i pri kupovini, i pri prebacivanju u wallet i pri swapovanju, ili kako se vec zove. Tacno bjezim od kripta samo zbog svih tih dranja na svakom csku. A moze im se, jer ljudi, narocito neiskusni, su u fazonu, ma uzecu ja na kriptu 1000%, sta mi je 5% za provizije. A na klasicnoj berzi to ne prolazi, jer ljudi uglavnom znaju koji povrat mogu da ocekuju, pa je i 1-2%previse.
Jeste, 5% je za kripto -> fiat konverziju, i jos neki sitni trosak od par KM za transfer na banku. Naravno, prije toga takodjer imas TX fee za transfer kriptovalute na svoj BCX wallet. A takodjer je tu bilo i nekih netransparentnih dodatnih troskova na koje su se ljudi zalili, u fazonu da ne mozes isplatiti sav kripto koji imas vec te natjera da na racunu ostavis odredjeni iznos, npr. 0.02 ETH ili tako nesto. Nisam zaista upucen koliko su slicni troskovi kada su u pitanju dionice, ali poredjenja radi prosjecan fee za trgovanje na najvecim svjetskim kripto mjenjacnicama je 0.1%. Mislim da ljudi koji zive u SEPA zoni ne placaju nista za transfer novca sa te mjenjacnice na svoj bankovni racun (ili plate neki sitan fiksni fee od par EUR).

To za transaction fee sto si dozivio na raznim mjestima jeste zeznuto i cesto ljudima "ogadi" cijelu pricu, posebno zbog toga sto ljudi uglavnom krenu sa sitnim ulaganjima - i dok dodju od BAM do npr. BTC na svom walletu razliciti troskovi im pojedu ogromni dio uloga. BCX posebno dere u tom smislu, kada kupis kripto direktno kod njih prvo ti naplate 4% za konverziju BAM - kripto, a onda ako si naivno kupio BTC ili ETH jos i masno platis da taj kripto prebacis bilo gdje. Trenutno je to oko 50 BAM (0.001 BTC), odnosno prije par mjeseci kad je BTC bio na vrhu bilo je cca. 100 BAM. I zamisli sad nekog ko "uleti" u pricu sa 200 BAM da se malo upozna kako stvari hodaju, na kraju zavrsi sa BTC u protuvrijednosti od 90 BAM na svom walletu.

P. S. Za isplate preko BCX u startu racunaj i 10% poreza koji moras platiti, jer prakticno imaju crno na bijelo svaki transfer sa BCX na tvoj racun i vjerujem da im BCX dostavlja sve podatke koje ovi pozele.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#13734 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

Hvala :thumbup:
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#13735 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by shiljak »

shiljak wrote: 03/07/2021 19:00 Prije tri dana bilo 1M = 1$, trenutno je 1M = 5$ :D
Update: 1M = 40$

za dvije sedmice od 5$ kad sam postavio na forum do 217$
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#13736 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by shiljak »

medo-medo wrote: 16/07/2021 01:09
shiljak wrote: 15/07/2021 18:30

za dvije sedmice od 5$ kad sam postavio na forum do 217$
nije do coina, već do duha vremena u kojem živimo
Čovjek napravio coin koji ima milion subscribersa na youtube i skupio 217 mil za dvije sedmice, zamisli da tako uradi neko popularniji.. i onda Musk govori da nije moguće da manipuliše preko twittera :-D
TheTraveler
Posts: 680
Joined: 23/02/2020 22:21

#13737 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by TheTraveler »

Sta misliste o ovom pulse? Ja sam zrtvovo malo hex-a, da vidim sta ce to biti.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#13738 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by shiljak »

nije zanimljivo kad gubimo, samo kad sve raste se piše :D
Latte
Posts: 643
Joined: 11/07/2015 11:49

#13739 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Latte »

Nema se šta posebno pisati trenutno, short na svim pozicijama, dobrih profita na NFTu i akumulirati što je više moguće dobrih coinova

Jedan dio novca prebačen u BNB da bih mogao kupiti coin98 kada bude launch sada 23.07
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#13740 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by kB27 »

Treba malo odmoriti pa da mozemo na jesen polako prema gore. Samo akumulirati i bjezati od altova dok ne krenemo prema gore. Rijetki, ali bas rijetki nece proci gore nego BTC ako ovo potraje jos koji mjesec. Vjerujem da ima prostora da cijena ide jos nize, ali takodjer vjerujem da ce se pojakati mnogi koji su zacrtali cijenu i cekaju da padne na 2xk ili 1xk. Ne znam koliko dugo i koliko nisko padamo, ali vjerujem da kada krene skok vrlo brzo idemo na oko 45k i vise nikad necemo vidjeti 3xk.

Ja sam povukao sve sa mjenjacnica i rekreativno pratim cijenu, tako da mi je prilicno svejedno. Sada lose prolaze oni kojim bas zatreba lova koju su ulozili, svi drugi su sretni sto je ovako kako jeste.
Latte
Posts: 643
Joined: 11/07/2015 11:49

#13741 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Latte »

Dollar cost average je uvijek bila jedna od najboljih varijanti za ulaganje.
Svako shondo svojim financijskim mogućnostima neka lupam ulaze 100 maraka sedmicno u coinove od vrijednosti i sigurno će biti kroz određeni period u plusu.
User avatar
parappa
Posts: 3278
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#13742 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by parappa »

medo-medo wrote: 19/07/2021 17:34
shiljak wrote: 19/07/2021 15:52 nije zanimljivo kad gubimo, samo kad sve raste se piše :D
:lol:
Neki dobijaju i kad pada 8)
slyrip
Posts: 239
Joined: 14/04/2011 22:31

#13743 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by slyrip »

Latte wrote: 19/07/2021 16:47 Dollar cost average je uvijek bila jedna od najboljih varijanti za ulaganje.
Svako shondo svojim financijskim mogućnostima neka lupam ulaze 100 maraka sedmicno u coinove od vrijednosti i sigurno će biti kroz određeni period u plusu.
Jeste kad DCA Bitcoin
Ja sam na altima od 2018 uglavnom popusio.

Da je bilo u btc onda bi bilo dosta bolje. A svejedno nakon bear marketa altovi rastu tek nakon BTC Alltime higha...
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#13744 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by kB27 »

Kakav si ti igrac medo, sve pises kako ces kupovati a onda sacekas noc da prodas dok mi spavamo. I jutros meni srce preskoci kad sam vidio da je zbog toga BTC cak cijelih 3% u padu. I jos sve ovo radis na Kurban bajram...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20470
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#13745 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Bullet Tooth Tony »

User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#13746 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by @mba »

medo-medo wrote: 20/07/2021 14:51 Image

Ko voli psa, voliće i štene
da li ovo ima potencijala da distigne nivo npr. ethereum-a?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#13747 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Velkoski »

NE.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#13748 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by @mba »

znaci ne ispalti se u ovo ulagati, samo bcon i eth

:roll:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#13749 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Bobi »

Diglo se ovo malo, lakše se diše..Bronhi :mrgreen: .
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#13750 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Bobi »

medo-medo wrote: 21/07/2021 14:32
Bobi wrote: 21/07/2021 14:27 Diglo se ovo malo, lakše se diše..Bronhi :mrgreen: .
@Bobi 2 koraka naprijed, 3 nazad...
Neeeeeeeee :mrgreen: ..ja cu na 33000 prodat pa opet chekat neki pad :razz: a bas kontam jucer prebacit na doge.eno ga up 16 %, samo treba biti strpljiv :D.
Post Reply