Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#11701 Re: Bitcoins

Post by MehmedPasaMoric »

Dozer wrote: 24/03/2021 14:26 Dark Net, a :-D
Ma jok, treba mi strani broj telefona da potvrdim jedan account :run: Na dark netu nema nista za 2 dolara, ne pitaj kako znam :lol:
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#11702 Re: Bitcoins

Post by Amko80 »

Crypterium mi je od početka sumnjiv, uzeo sam na njemu 3-4 coina, i onda sam skontao da sam se zeznuo. FAQ im odavno nije updateovan, ne dobija se email konfirmacija kupovine ili transfera, podrška im je nikakva, a provizije na razmjenu i slanje coina bezobrazno velike (pored gas fee koji je svakako velik). Ogroman minus im je što nigdje nema transparentno koje se provizije naplaćuju, osim kod visa top-up kartica, al i to nije njihovo nego od partnera. Međutim, neku noć dadoh nalog za povlačenje manjeg iznosa nazad na karticu, čisto da probam, i već ujutro su mi pare bile na računu, a provizija znatno manja nego kod transfera i exchangea. Dakle nije mi trebala niti visa niti swift, samo povlačanje nazad na karticu sa koje sam i kupovao i koju sam prije verifikovao kod njih. Tako da sve u svemu, ova opcija nije loša za nekog ko ne misli trgovati i razmjenivati coine, već za neki hodl i skidanje kajmaka sa vremena na vrijeme, bez zezanja sa razmjenom i bezobraznim provizijama, naravno uz rizik držanja coina na custodial walletu.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11703 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

MehmedPasaMoric wrote: 24/03/2021 14:54
Dozer wrote: 24/03/2021 14:26 Dark Net, a :-D
Ma jok, treba mi strani broj telefona da potvrdim jedan account :run: Na dark netu nema nista za 2 dolara, ne pitaj kako znam :lol:
Znam da nema, zato mi i sega :D
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11704 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Amko80 wrote: 24/03/2021 17:55 Crypterium mi je od početka sumnjiv, uzeo sam na njemu 3-4 coina, i onda sam skontao da sam se zeznuo. FAQ im odavno nije updateovan, ne dobija se email konfirmacija kupovine ili transfera, podrška im je nikakva, a provizije na razmjenu i slanje coina bezobrazno velike (pored gas fee koji je svakako velik). Ogroman minus im je što nigdje nema transparentno koje se provizije naplaćuju, osim kod visa top-up kartica, al i to nije njihovo nego od partnera. Međutim, neku noć dadoh nalog za povlačenje manjeg iznosa nazad na karticu, čisto da probam, i već ujutro su mi pare bile na računu, a provizija znatno manja nego kod transfera i exchangea. Dakle nije mi trebala niti visa niti swift, samo povlačanje nazad na karticu sa koje sam i kupovao i koju sam prije verifikovao kod njih. Tako da sve u svemu, ova opcija nije loša za nekog ko ne misli trgovati i razmjenivati coine, već za neki hodl i skidanje kajmaka sa vremena na vrijeme, bez zezanja sa razmjenom i bezobraznim provizijama, naravno uz rizik držanja coina na custodial walletu.
Sve nabrojano radi i sve info postoje... A ova varijanta i jeste samo za povremeno kajmacenje :D

Savjet za sve one koji budu koristili ove opcije - ako hocete da prebacujete s Binance-a na Crypterium, koristiti prenos u XRP. Najbrze i najjeftinije.
Damian83
Posts: 46
Joined: 23/11/2020 16:26

#11705 Re: Bitcoins

Post by Damian83 »

Dozer wrote: 24/03/2021 23:18
Amko80 wrote: 24/03/2021 17:55 Crypterium mi je od početka sumnjiv, uzeo sam na njemu 3-4 coina, i onda sam skontao da sam se zeznuo. FAQ im odavno nije updateovan, ne dobija se email konfirmacija kupovine ili transfera, podrška im je nikakva, a provizije na razmjenu i slanje coina bezobrazno velike (pored gas fee koji je svakako velik). Ogroman minus im je što nigdje nema transparentno koje se provizije naplaćuju, osim kod visa top-up kartica, al i to nije njihovo nego od partnera. Međutim, neku noć dadoh nalog za povlačenje manjeg iznosa nazad na karticu, čisto da probam, i već ujutro su mi pare bile na računu, a provizija znatno manja nego kod transfera i exchangea. Dakle nije mi trebala niti visa niti swift, samo povlačanje nazad na karticu sa koje sam i kupovao i koju sam prije verifikovao kod njih. Tako da sve u svemu, ova opcija nije loša za nekog ko ne misli trgovati i razmjenivati coine, već za neki hodl i skidanje kajmaka sa vremena na vrijeme, bez zezanja sa razmjenom i bezobraznim provizijama, naravno uz rizik držanja coina na custodial walletu.
Sve nabrojano radi i sve info postoje... A ova varijanta i jeste samo za povremeno kajmacenje :D

Savjet za sve one koji budu koristili ove opcije - ako hocete da prebacujete s Binance-a na Crypterium, koristiti prenos u XRP. Najbrze i najjeftinije.
Koji bi mi sad procenat uzelo da prebacim btc sa nekog walleta na crypterium.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11706 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

BTC koristi ERC20 mrezu. Preskupo, skoro 20%.

Radije prebaci prvo BTC u XRP tamo negdje, pa onda XRP na Crypterium.
User avatar
parappa
Posts: 3312
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#11707 Re: Bitcoins

Post by parappa »

Dozer wrote: 25/03/2021 10:25 BTC koristi ERC20 mrezu. Preskupo, skoro 20%.

Radije prebaci prvo BTC u XRP tamo negdje, pa onda XRP na Crypterium.
Ko ce to sve popamtiti?

User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11708 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Pa nije nuklearna fizika jbt :D
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11709 Re: Bitcoins

Post by phillie »

hahahaha
mobster
Posts: 63
Joined: 03/06/2019 22:30

#11710 Re: Bitcoins

Post by mobster »

Do prije 2 sedmice mogao kupovati stablecoin na Binance sa 3rd party payment providerom (Banxa). Jes da je papren fee, ali eto to je bio najlaksi fiat on-ramp za koristiti. Od jucer ne moze da prodje MasterCard kartica koja je regularno radila. Zvao Raiffeisen i kazu da je "zabranjena trgovina neovisnim valutama / kriptovalutama" na osnovu zakonske regulative. Koje??? Sigurno se nije nista novo promijenilo u prethodne 3 sedmice. Ima li ikakva banka koja nije ovako debilna i cije kartice se mogu koristiti ?
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11711 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Trebao si ih pitati na osnovu koje zakonske regulative, koji zakon, clan, anex, preambula....Trazio sam na netu i sve sto sam nasao je obavjestenje CBBiH iz oktobra 2018.
Obavještenje CBBiH:

„Novčana sredstva uložena u kriptovalute nisu zaštićena sistemom osiguranja depozita, te stoga je prije same odluke o njihovom korištenju potrebno detaljno se informirati o mogućim rizicima kupovanja, trgovanja i korištenja takvih valuta, iz pouzdanih i provjerenih izvora.

Trgovanjem valutama na platformama moguće je izgubiti “svoj novac” jer te platforme često nisu regulirane. Ako platforma za trgovanje valutama izgubi novac ili propadne, ne postoji posebna pravna zaštita. Novac iz “digitalnog novčanika” može biti ukraden. Znači nakon kupovine virtuelne valute ona je pohranjena u “digitalni novčanik” – na kompjuter, prenosni kompjuter ili pametni telefon, koji nisu zaštićeni od hakera.

Centralna banka Bosne i Hercegovine ne raspolaže nikakvim informacijama o rasprostranjenosti tržišta i upotrebi virtuelne kriptovane valute bitcoin ili neke druge u BiH. Kriptovalute ne funkcionišu kao tipična valuta, ne izdaje ih centralna banka i oslanjaju se na protokol mreže računar prema računaru, baziran na Internetu.

Iz CBBiH podsjećaju da se na nivou evropskih regulatornih tijela već neko vrijeme raspravlja o temi kriptovaluta, ali za to područje nije donesena posebna regulativa niti na nivou EU-a, niti su, po trenutnim saznanjima, planirani zakonski akti kojima bi se ograničilo ili spriječilo kupovanje i trgovanje virtuelnim valutama.

Navode da su građani slobodni raspolagati svojim novcem na način na koji žele, u skladu sa vlastitim odlukama, ali je preporučljivo da imaju u vidu da je investiranje u kriptovalute podložno većim rizicima od investiranja u druge instrumente.„

Iz svega navedenog se može zaključiti da sticanje i držanje kriptovaluta, kao i trgovanje istim, u Bosni i Hercegovinii nije zabranjeno, već nije definisano. Sva pravna lica koja se odluče poslovati kriptovalutama u BiH posluju na sopstveni rizik, i tu se ne misli samo na finansijski rizik, već i rizik koji nosi poslovanje koje je suprotno propisima.
mobster
Posts: 63
Joined: 03/06/2019 22:30

#11712 Re: Bitcoins

Post by mobster »

Dobio sam povratni poziv i u biti su rekli da je banka donijela tu odluku da blokira crypto-povezane transakcije upravo zbog toga sto nije regulisano zakonom u BiH (a ne sto je regulisano)
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11713 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Izgleda najlaksi nacin je prebaciti coine na aplikaciju na telefonu i otici negdje vani, npr Austrija i podignuti novce na crypto ATM-u. Zna li neko kakve su procedure za ovakvu "akciju"?
mobster
Posts: 63
Joined: 03/06/2019 22:30

#11714 Re: Bitcoins

Post by mobster »

Ma imamo u BiH i veci problem. Nemogucnost da kupis crypto preko najvecih exchangea. Nemamo fiat on-ramp. Tj. hocu da uplatim 100 USD da dobijem ~100BUSD na Binance. Ne moze, blokira. Moglo prosle sedmice.
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#11715 Re: Bitcoins

Post by Amko80 »

Ja na binance nikad nisam uspio registrovati karticu, kupio prekjučer na krakenu bez problema
mobster
Posts: 63
Joined: 03/06/2019 22:30

#11716 Re: Bitcoins

Post by mobster »

Amko80 wrote: 25/03/2021 17:39 Ja na binance nikad nisam uspio registrovati karticu, kupio prekjučer na krakenu bez problema
Koja banka?
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#11717 Re: Bitcoins

Post by Amko80 »

mobster wrote: 25/03/2021 18:05
Amko80 wrote: 25/03/2021 17:39 Ja na binance nikad nisam uspio registrovati karticu, kupio prekjučer na krakenu bez problema
Koja banka?
Unicredit Mastercard

Ima ona 3ds zaštita, moram svaki put nazvat banku prije kupovine
User avatar
parappa
Posts: 3312
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#11718 Re: Bitcoins

Post by parappa »

SamirRiz wrote: 15/02/2021 14:29
sexo wrote: 15/02/2021 11:15 Ok, hvala.
Koja je onda najbolja opcija za kupnju na BCX ako se salje na npr. Binance? Pitam zbog transakcijske provizije? LTC mozda?

Njbolje je slati TRX tu su transakcije skoro besplatne ili USDT na TRX20 mrezi

Za kupnju kriptovaluta najbolja opcija ti je mozda Crypterium a radi u BIH
Radi se o aplikaciji koja je kripto novcanik na kojoj mozes kupovati kripto,slati primati,mjenjati kripto
Prva kupovina kripta karticom je gratis a svaka sledece provizija je 2% ,proces kupovine je jednostavan kliknes unutar aplikacije buy crypto ,uneses broj kartice i to je to dobijes kripto u svom Crypterium novcaniku posle ga mozes slati gde zelis,naravno pre kupovine moras prosci proces verifikacije

Crypterium u ponudi ima i 2 VIsa kartice preko kojih mozes trositi kripto,jedna je virtualna Visa a druga prava plasticna fizicka VIsa kartica koju dobijes na adresu
Fizicka kartica kosta 15 stigne na adresu nakon 15 dana a 3 evra je mjesecno odrzavanje
Posle vrlo lako mozes visa karticu napuniti kriptom i podici novac na svakom bankomatu ili ga trositi .Punjenje VIsa kartice kriptom je 2% a podizabje na bankomatu je 3 evra plus 1,6% ako bankomat ne podrzava EUR
Ovako izgleda Visa kartica koja stigne na kucnu adresu
Image

Ovo je moj link referl pozivnica ,upiste svoj broj telefona i dobicete sms za skidanje aplikacije na telefon
https://crypterium.app.link/lnI9vdOohab
Mozete da idete na google ply direktno i da skinete aplikaciju ali ako koristite moju pozivnicu preko linka ili kod scwm9 od Crypteriuma poklon od 5 dolara
Ima i ova mogucnost... nisam probao ali su neki postavljali ovdje...
@Dozer je isto postavljao nacin kako se strane kartice mogu dobiti u BiH... mozda opet postavi. :thumbup:
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11719 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Jedno pitanje: Ako povlacim USDT sa jednog novcanika na drugi, a imam opcije da povlacim preko ERC20 ili TRC20 , da li ima neke razlike (osim u visini fee-ja)? Hoce li transakciji trebati duze da "prodje" preko Tron mreze, da li novcanici trebaju biti na toj mrezi i sl? Hvala na odgovorima.
nexus90
Posts: 56
Joined: 28/05/2018 14:44

#11720 Re: Bitcoins

Post by nexus90 »

Novcanici nece biti isti za razlicite mreze, tako da vodi racuna da saljes na ispravan novcanik. A kao sto si i rekao, TRON mreza je dosta jeftinija i brza.
Last edited by nexus90 on 26/03/2021 15:27, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11721 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

mobster wrote: 25/03/2021 15:15 Dobio sam povratni poziv i u biti su rekli da je banka donijela tu odluku da blokira crypto-povezane transakcije upravo zbog toga sto nije regulisano zakonom u BiH (a ne sto je regulisano)
Ja sam se s bankom (RZB) svadjao zbog tih debilnih odluka. Ali, nisu oni krivi, nego agencija za bankarstvo, koja je izdala takvu naredbu.

U svakom slucaju, niko od njih nema pravo ogranicavati raspolaganje nasom privatnom imovinom, a nas novac to jeste.
Isto su uradili i za online kladionice izvan BiH, Lotto, itd.

Al' i tu sam ih zajeb'o :D
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11722 Re: Bitcoins

Post by phillie »

nexus90 wrote: 26/03/2021 12:26 Novcanici nece biti za razlicite mreze, tako da vodi racuna da saljes na ispravan novcanik. A kao sto si i rekao, TRON mreza je dosta jeftinija i brza.
Na koji nacin da znam na kojoj je mrezi novcanik koji imam na mjenjacnici (novcanik na koji prebacujem USDT) ? Ima li neki broj na pocetku ili kraju po cemu bih mogao znati?

EDIT: Vidim sad da ni opcija sa LTC-om nije skupa, tako da cu vjerovatno njih koristiti.
Last edited by phillie on 26/03/2021 13:07, edited 1 time in total.
sexo
Posts: 15
Joined: 24/03/2014 12:37

#11723 Re: Bitcoins

Post by sexo »

mobster wrote: 25/03/2021 16:18 Ma imamo u BiH i veci problem. Nemogucnost da kupis crypto preko najvecih exchangea. Nemamo fiat on-ramp. Tj. hocu da uplatim 100 USD da dobijem ~100BUSD na Binance. Ne moze, blokira. Moglo prosle sedmice.
Imas na Binance P2P opciju. Preko Paypal-a kupis Usdt ili neki drugi stablecoin od drugih korisnika. Samo cekas da naleti netko sa dobrom cijenom.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#11724 Re: Bitcoins

Post by azdralovic »

Dozer wrote: 26/03/2021 12:43
mobster wrote: 25/03/2021 15:15 Dobio sam povratni poziv i u biti su rekli da je banka donijela tu odluku da blokira crypto-povezane transakcije upravo zbog toga sto nije regulisano zakonom u BiH (a ne sto je regulisano)
Ja sam se s bankom (RZB) svadjao zbog tih debilnih odluka. Ali, nisu oni krivi, nego agencija za bankarstvo, koja je izdala takvu naredbu.

U svakom slucaju, niko od njih nema pravo ogranicavati raspolaganje nasom privatnom imovinom, a nas novac to jeste.
Isto su uradili i za online kladionice izvan BiH, Lotto, itd.

Al' i tu sam ih zajeb'o :D
ja sam im isto rekao kad sam htio neko oruzje kupiti ali ni da cuju :bih:
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#11725 Re: Bitcoins

Post by phillie »

azdralovic wrote: 26/03/2021 13:07
Dozer wrote: 26/03/2021 12:43
mobster wrote: 25/03/2021 15:15 Dobio sam povratni poziv i u biti su rekli da je banka donijela tu odluku da blokira crypto-povezane transakcije upravo zbog toga sto nije regulisano zakonom u BiH (a ne sto je regulisano)
Ja sam se s bankom (RZB) svadjao zbog tih debilnih odluka. Ali, nisu oni krivi, nego agencija za bankarstvo, koja je izdala takvu naredbu.

U svakom slucaju, niko od njih nema pravo ogranicavati raspolaganje nasom privatnom imovinom, a nas novac to jeste.
Isto su uradili i za online kladionice izvan BiH, Lotto, itd.

Al' i tu sam ih zajeb'o :D
ja sam im isto rekao kad sam htio neko oruzje kupiti ali ni da cuju :bih:
Mala razlika je sto je oruzje regulisano zakonom (kupovina, prodaja, drzanje, nosenje, upotreba), a btc nije :D :bih:
Post Reply