Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#13976 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

beni-bu-man wrote: 09/09/2021 14:46 sa binance prebacio na advcash i onda na karticu
Tako moze. Da li banke tretiraju Advcash kao i Paypal, jel treba sta dokazivati posto je rijec o prilivu iz inostranstva?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#13977 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by beni-bu-man »

phillie wrote: 09/09/2021 14:49
beni-bu-man wrote: 09/09/2021 14:46 sa binance prebacio na advcash i onda na karticu
Tako moze. Da li banke tretiraju Advcash kao i Paypal, jel treba sta dokazivati posto je rijec o prilivu iz inostranstva?
nista sve kod mene normala proslo samo se et ceka 3 dana
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#13978 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Jel' na AdvCash s BH karticom? Meni ne prolazi ni to. Doduse uplata (Top up/Deposit), nisam povlacio nista.
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#13979 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

Prolazi cini mi se Mastercard, moras ici na dolare (bar je tako kod mene prolazilo onomad :D ). Za uplatu ne znam, vjerovatno su to banke blokirale.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#13980 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Mozete i na BCX. :D
Onda date BCX-u 10% (5 na transakcijsku i 5 na konverziju valuta), i odmah i 10% poreza na dobit :)

Povuces 10K - das BCX-u i drzavi 2K.
Povuces 100K, istima das 20K.

Tebi fin minus, njima fina zarada samo jer su bespotrebna karika u tom lancu.

Ali - zajebo sam ja njih sve redom. K'o i uvijek :D

Ne, necu reci kako.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#13981 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by beni-bu-man »

phillie wrote: 09/09/2021 15:15 Prolazi cini mi se Mastercard, moras ici na dolare (bar je tako kod mene prolazilo onomad :D ). Za uplatu ne znam, vjerovatno su to banke blokirale.
Da Mastercard, visa nemere pa sam moro jararanu na njegov racun i da ja sam u eVrima

A to za uplatu moze jer je et ko fol NLB blacklistovo binance pa sam isao preko advcash
mobster
Posts: 63
Joined: 03/06/2019 22:30

#13982 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by mobster »

Prodaje li iko ALGO :mrgreen: Uzeo na 1.02$, jos drzim ...
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#13983 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

Ja kad sam se raspitivao za ALGO svi su se pravili englezi :D srecom kupih lijepo na 2351 satoshija....danas prodao, pa cekam neki dump.
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#13984 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Amko80 »

Dozer wrote: 09/09/2021 15:32 Mozete i na BCX. :D
Onda date BCX-u 10% (5 na transakcijsku i 5 na konverziju valuta), i odmah i 10% poreza na dobit :)

Povuces 10K - das BCX-u i drzavi 2K.
Povuces 100K, istima das 20K.

Tebi fin minus, njima fina zarada samo jer su bespotrebna karika u tom lancu.

Ali - zajebo sam ja njih sve redom. K'o i uvijek :D

Ne, necu reci kako.
Ne ide bcx-u 10%, već 5%. Tx fee nije 5%, zavisi od coina, kod LTC-a je oko 3 KM. Tx fee ne ide bcx-u, i plaća se u svim transakcijama na svim berzama i novčanicima. Sa krakena kad bi mogao povući pare platio bi tx fee, njihovu proviziju + swift transkaciju, tako da i nije loše imati domaću varijantu za unovčavanje crypto. Provizija od 5% jest poskupa (opet manja od standardnih 6% kod p2p ili 10% na piku), a porez od 10% je među manjim porezima, čak i uređenim crypto tržištima. Srbija je na 15%, Hrvatska 10% + gradski prirez. Ne vidim problem platiti 5% i 10% ako si već ostvario profit od 50% 100% ili više..
Sarlo Akrobata
Posts: 504
Joined: 09/05/2017 15:02

#13985 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Sarlo Akrobata »

Amko80 wrote: 10/09/2021 10:33
Dozer wrote: 09/09/2021 15:32 Mozete i na BCX. :D
Onda date BCX-u 10% (5 na transakcijsku i 5 na konverziju valuta), i odmah i 10% poreza na dobit :)

Povuces 10K - das BCX-u i drzavi 2K.
Povuces 100K, istima das 20K.

Tebi fin minus, njima fina zarada samo jer su bespotrebna karika u tom lancu.

Ali - zajebo sam ja njih sve redom. K'o i uvijek :D

Ne, necu reci kako.
Ne ide bcx-u 10%, već 5%. Tx fee nije 5%, zavisi od coina, kod LTC-a je oko 3 KM. Tx fee ne ide bcx-u, i plaća se u svim transakcijama na svim berzama i novčanicima. Sa krakena kad bi mogao povući pare platio bi tx fee, njihovu proviziju + swift transkaciju, tako da i nije loše imati domaću varijantu za unovčavanje crypto. Provizija od 5% jest poskupa (opet manja od standardnih 6% kod p2p ili 10% na piku), a porez od 10% je među manjim porezima, čak i uređenim crypto tržištima. Srbija je na 15%, Hrvatska 10% + gradski prirez. Ne vidim problem platiti 5% i 10% ako si već ostvario profit od 50% 100% ili više..

Ja bi bio presretan sa 10% Poreza u DE, ovdje platis i do 42%.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#13986 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

Kako 42%? Ti mislis sa doprinosima? Nije ovaj porez na kripto porez na dohodak, vec porez na kapitalni dobitak, koji je 10%.
Sarlo Akrobata
Posts: 504
Joined: 09/05/2017 15:02

#13987 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Sarlo Akrobata »

Diverse wrote: 10/09/2021 12:59 Kako 42%? Ti mislis sa doprinosima? Nije ovaj porez na kripto porez na dohodak, vec porez na kapitalni dobitak, koji je 10%.
U Njemackoj, ako prodajes prije isteka 1 god. placas sa svojim licnim %. Licni % zavisi od visine godisnje plate.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#13988 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

Sarlo Akrobata wrote: 10/09/2021 13:04
Diverse wrote: 10/09/2021 12:59 Kako 42%? Ti mislis sa doprinosima? Nije ovaj porez na kripto porez na dohodak, vec porez na kapitalni dobitak, koji je 10%.
U Njemackoj, ako prodajes prije isteka 1 god. placas sa svojim licnim %. Licni % zavisi od visine godisnje plate.
A u Njermackoj, nisam skontao da o tome govoris :thumbup:
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#13989 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by nekome »

Sarlo Akrobata wrote: 10/09/2021 10:49
Amko80 wrote: 10/09/2021 10:33

Ne ide bcx-u 10%, već 5%. Tx fee nije 5%, zavisi od coina, kod LTC-a je oko 3 KM. Tx fee ne ide bcx-u, i plaća se u svim transakcijama na svim berzama i novčanicima. Sa krakena kad bi mogao povući pare platio bi tx fee, njihovu proviziju + swift transkaciju, tako da i nije loše imati domaću varijantu za unovčavanje crypto. Provizija od 5% jest poskupa (opet manja od standardnih 6% kod p2p ili 10% na piku), a porez od 10% je među manjim porezima, čak i uređenim crypto tržištima. Srbija je na 15%, Hrvatska 10% + gradski prirez. Ne vidim problem platiti 5% i 10% ako si već ostvario profit od 50% 100% ili više..

Ja bi bio presretan sa 10% Poreza u DE, ovdje platis i do 42%.
plati u bosni i eto rijeseno #mr. worldwide
Sarlo Akrobata
Posts: 504
Joined: 09/05/2017 15:02

#13990 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Sarlo Akrobata »

Na sva primanja koja ostvarim, bilo gdje u svijetu, moram platiti u Njemackoj porez. Sve dok imam Adressu u Njemackoj. #Mr.Pametnjakovic
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#13991 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by KAMI666 »

Sarlo Akrobata wrote: 10/09/2021 16:22 Na sva primanja koja ostvarim, bilo gdje u svijetu, moram platiti u Njemackoj porez. Sve dok imam Adressu u Njemackoj. #Mr.Pametnjakovic
Prebaci nekom crypto ko je u Bosni, on iskesira, platis tih 10%, ti dobijes novac. Sta je problem?
Sarlo Akrobata
Posts: 504
Joined: 09/05/2017 15:02

#13992 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Sarlo Akrobata »

KAMI666 wrote: 10/09/2021 21:47
Sarlo Akrobata wrote: 10/09/2021 16:22 Na sva primanja koja ostvarim, bilo gdje u svijetu, moram platiti u Njemackoj porez. Sve dok imam Adressu u Njemackoj. #Mr.Pametnjakovic
Prebaci nekom crypto ko je u Bosni, on iskesira, platis tih 10%, ti dobijes novac. Sta je problem?

I kako da ja donesem te pare u Njemacku?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#13993 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Sarlo Akrobata wrote: 10/09/2021 16:22 Na sva primanja koja ostvarim, bilo gdje u svijetu, moram platiti u Njemackoj porez. Sve dok imam Adressu u Njemackoj. #Mr.Pametnjakovic
Jesi siguran...? Mislim da porez mozes platiti bilo gdje. Ako imas prijavljenu adresu u BiH, onda mozes povuci lovu ovdje i ovdje platiti porez, a u Njemackoj pokazes potvrdu koju ti izdaje porezna uprava ovdje.
Nijedan prihod se nigdje na svijetu ne moze oporezovati 2x, nego se placa jednom, tamo gdje je prijavljen.

Ljudi iz Njemacke upravo zato vrse isplate na racune u Svici, upravo radi manjeg poreza, a onda prenose u Njemacku kesh, ili jednostavno koriste kartice svicarskih banaka. Ovo znam 100% da je tako.

Ti mozes i u BiH otvoriti racun, na njega isplacivati crypto dobit preko BCX-a, i ovdje platiti porez, a u Njemackoj koristiti tu lovu sa BH debitne Vise ili Mastera.
Sarlo Akrobata
Posts: 504
Joined: 09/05/2017 15:02

#13994 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Sarlo Akrobata »

Dozer wrote: 10/09/2021 23:43
Sarlo Akrobata wrote: 10/09/2021 16:22 Na sva primanja koja ostvarim, bilo gdje u svijetu, moram platiti u Njemackoj porez. Sve dok imam Adressu u Njemackoj. #Mr.Pametnjakovic
Jesi siguran...? Mislim da porez mozes platiti bilo gdje. Ako imas prijavljenu adresu u BiH, onda mozes povuci lovu ovdje i ovdje platiti porez, a u Njemackoj pokazes potvrdu koju ti izdaje porezna uprava ovdje.
Nijedan prihod se nigdje na svijetu ne moze oporezovati 2x, nego se placa jednom, tamo gdje je prijavljen.

Ljudi iz Njemacke upravo zato vrse isplate na racune u Svici, upravo radi manjeg poreza, a onda prenose u Njemacku kesh, ili jednostavno koriste kartice svicarskih banaka. Ovo znam 100% da je tako.

Ti mozes i u BiH otvoriti racun, na njega isplacivati crypto dobit preko BCX-a, i ovdje platiti porez, a u Njemackoj koristiti tu lovu sa BH debitne Vise ili Mastera.

To bi bila utaja poreza, jer sam prijavljen u DE i zivim ovdje.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#13995 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by seoBIH »

Hehe, nije samo bitno otići iz BiH, bitno je i ostaviti nas mentalitet. To je to @Sarlo Akrobata
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#13996 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

Dozer wrote: 10/09/2021 23:43
Sarlo Akrobata wrote: 10/09/2021 16:22 Na sva primanja koja ostvarim, bilo gdje u svijetu, moram platiti u Njemackoj porez. Sve dok imam Adressu u Njemackoj. #Mr.Pametnjakovic
Jesi siguran...? Mislim da porez mozes platiti bilo gdje. Ako imas prijavljenu adresu u BiH, onda mozes povuci lovu ovdje i ovdje platiti porez, a u Njemackoj pokazes potvrdu koju ti izdaje porezna uprava ovdje.
Nijedan prihod se nigdje na svijetu ne moze oporezovati 2x, nego se placa jednom, tamo gdje je prijavljen.

Ljudi iz Njemacke upravo zato vrse isplate na racune u Svici, upravo radi manjeg poreza, a onda prenose u Njemacku kesh, ili jednostavno koriste kartice svicarskih banaka. Ovo znam 100% da je tako.

Ti mozes i u BiH otvoriti racun, na njega isplacivati crypto dobit preko BCX-a, i ovdje platiti porez, a u Njemackoj koristiti tu lovu sa BH debitne Vise ili Mastera.
Mislim da u Njemackoj moraju doplatiti razliku poreza, posto je u Njemackoj veci. Je li govoris o Njemcima ili nasim ljudima, mozda za nase jer nisu drzavljani Njemacke, to ne vazi. Znam da ovi sportisti u glumci idu u Monako ili vec gdje, da plate porez, ali tamo su prijavljeni. Ako ti ljudi o kojima govoris imaju prijavu boravka u Njemackoj, ne vjerujem da tek tako mogu da odu Svajcarsku i plate porez. Da nisu prijavljeni u Svajcarskoj?
Koliko stvar moze biti komplikovana sa poreskom to ne mozemo ni da zamislimo. Evo samo pogledaj ovaj link i par pitanja i odgovora, svaki slucaj je drugaciji.
https://europa.eu/youreurope/citizens/w ... dex_en.htm
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#13997 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Sarlo Akrobata wrote: 11/09/2021 10:09
Dozer wrote: 10/09/2021 23:43
Jesi siguran...? Mislim da porez mozes platiti bilo gdje. Ako imas prijavljenu adresu u BiH, onda mozes povuci lovu ovdje i ovdje platiti porez, a u Njemackoj pokazes potvrdu koju ti izdaje porezna uprava ovdje.
Nijedan prihod se nigdje na svijetu ne moze oporezovati 2x, nego se placa jednom, tamo gdje je prijavljen.

Ljudi iz Njemacke upravo zato vrse isplate na racune u Svici, upravo radi manjeg poreza, a onda prenose u Njemacku kesh, ili jednostavno koriste kartice svicarskih banaka. Ovo znam 100% da je tako.

Ti mozes i u BiH otvoriti racun, na njega isplacivati crypto dobit preko BCX-a, i ovdje platiti porez, a u Njemackoj koristiti tu lovu sa BH debitne Vise ili Mastera.

To bi bila utaja poreza, jer sam prijavljen u DE i zivim ovdje.
Ne citas. AKO imas prijavljenu adresu i u BiH, onda to mozes uraditi kako sam opisao.
Prihod od crypto valute nije ostvaren u Njemackoj samo zato sto tu zivis. Ako si trgovao npr. na Binance-u, onda si prihod fakticki ostvario u Kini, a porez ces platiti tamo gdje povuces ta sredstva. Ako ih povuces u BiH, onda ovdje placas porez Ako povuces u Svicu, onda tamo placas porez.
Nije to utaja poreza ba, niti te bilo ko moze teretiti za to u Njemackoj.

Ti imas pravo porez na dobit prijaviti gdje hoces, tj. gdje god imas adresu prebivalista ili boravka.
User avatar
Partyhat
Posts: 76
Joined: 01/09/2021 15:11

#13998 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Partyhat »

Dozer wrote: 11/09/2021 14:52
Sarlo Akrobata wrote: 11/09/2021 10:09


To bi bila utaja poreza, jer sam prijavljen u DE i zivim ovdje.
Ne citas. AKO imas prijavljenu adresu i u BiH, onda to mozes uraditi kako sam opisao.
Prihod od crypto valute nije ostvaren u Njemackoj samo zato sto tu zivis. Ako si trgovao npr. na Binance-u, onda si prihod fakticki ostvario u Kini, a porez ces platiti tamo gdje povuces ta sredstva. Ako ih povuces u BiH, onda ovdje placas porez Ako povuces u Svicu, onda tamo placas porez.
Nije to utaja poreza ba, niti te bilo ko moze teretiti za to u Njemackoj.

Ti imas pravo porez na dobit prijaviti gdje hoces, tj. gdje god imas adresu prebivalista ili boravka.
Apsolutno tačno.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#13999 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

Dozer wrote: 11/09/2021 14:52
Sarlo Akrobata wrote: 11/09/2021 10:09


To bi bila utaja poreza, jer sam prijavljen u DE i zivim ovdje.
Ne citas. AKO imas prijavljenu adresu i u BiH, onda to mozes uraditi kako sam opisao.
Prihod od crypto valute nije ostvaren u Njemackoj samo zato sto tu zivis. Ako si trgovao npr. na Binance-u, onda si prihod fakticki ostvario u Kini, a porez ces platiti tamo gdje povuces ta sredstva. Ako ih povuces u BiH, onda ovdje placas porez Ako povuces u Svicu, onda tamo placas porez.
Nije to utaja poreza ba, niti te bilo ko moze teretiti za to u Njemackoj.

Ti imas pravo porez na dobit prijaviti gdje hoces, tj. gdje god imas adresu prebivalista ili boravka.
Evo ja cu ti copy paste iz linka koji sam ostavio, jer cini mi se da ti ne citas.
Evo ti jedan primjer, nije bitno gdje se radnja desava.
"I am a Polish citizen. I live and work in Germany. I have received a request from the Polish tax office to declare my foreign income. I have already paid my taxes in Germany. Can two countries request tax declarations from me for the same period and for the same income?
YES. Member States are free to apply tax rules and request tax declarations as they choose – as long as they do not apply these procedures in a discriminatory way. It is unusual, but not unheard of, for countries to require their nationals who are non-resident to declare their income.

Moreover, the fact that you live and work in one country may not necessarily mean that you are resident there under the terms of the tax treaty between that country and your home country/country of citizenship.

Normally, if you live and work in a country that is not your home country for more than 6 months in a year you will most probably be tax-resident there and that country will be able to tax your total income - that is both your salary earned in that country and income you earn elsewhere (both within and outside the EU). However, if you have strong family and economic ties with your home country, you may still be considered tax- resident there– even if you spend less than 6 months a year in that country."
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14000 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Member States are free to apply tax rules and request tax declarations as they choose – as long as they do not apply these procedures in a discriminatory way. It is unusual, but not unheard of, for countries to require their nationals who are non-resident to declare their income
Razumijem ja tebe, ali i dalje ti tvrdim - duplo oporezivanje istog prihoda u razlicitim zemljama se ne desava.

Isplati sebi crypto prihod u BiH, ovdje plati porez, izvadi ovdje debitnu karticu i na nju stavi tu lovu, i jebe ti se za Njemacku.

Pa kad bi svi placali duple poreze na isti prihod tako kako tvrdis, sta bi od prihoda ostalo tebi? 20%?
Post Reply