Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15126 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

zigzag wrote: 12/07/2022 14:50 Pa banke kažu da za te tokene neće prihvatiti ni jedan dokaz.

Ako hoćeš da platiš nešto u inostranstranstvo, koliko znam ili treba faktura po kojoj se plaća, ili kupoprodajni ugovor ovjeren kod notara, ili neka slična zvanična potvrda u zavisnosti od prirode posla.
Znači, ako imam fakturu, koju izdaju sve kriptomjenjačnice, onda imam dokaz. Šta je problem, tačno?
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#15127 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigzag »

Ne znam, treba pitati njih.
Trappist
Posts: 4236
Joined: 12/09/2020 08:52

#15128 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Trappist »

zigzag wrote: 12/07/2022 14:50 Pa banke kažu da za te tokene neće prihvatiti ni jedan dokaz.

Ako hoćeš da platiš nešto u inostranstranstvo, koliko znam ili treba faktura po kojoj se plaća, ili kupoprodajni ugovor ovjeren kod notara, ili neka slična zvanična potvrda u zavisnosti od prirode posla.
Kralju jesi dobar ? Kad narucujem sa ebay,amazon, aliexpress itd. treba mi kupoprodajni ugovor ovjeren kod notara je li ? Kad kupujem digitalni kod za bilo sta, treba mi kupoprodajni ugovor ovjeren kod notara? Kad placam netflix treba mu kupoprodajni ugovor ovjeren kod notara ? :izet:
Dobijes "digitalni" racun za svaku kupovine kriptovaluta na kraken-u, binance itd. isto kao sto ga dobijes i kad platis netflix.
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15129 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

zigzag wrote: 12/07/2022 14:55 Ne znam, treba pitati njih.
Eh, eto. Konačno smo došli do razloga zašto sam kontaktirao Agenciju. Ali jasnog odgovora i dalje nema.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#15130 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigzag »

jasan odgovor i dalje stoji na predhodnoj stranici u odgovoru banke. tj agencije za bankarstvo
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15131 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Nije odgovor banke, nego Agencije. Taj odgovor nas je i doveo do pitanja koja su nas vratila na početak i tvog "ne znam".
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#15132 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigzag »

pročitati pod a,b,c
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15133 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

zigzag wrote: 12/07/2022 15:00 pročitati pod a,b,c
Možeš li pojasniti koju od stavki pod a, b, ili c ne zadovoljavaju kupci/prodavci kriptovaluta, i iz kojeg razloga?
acer5101
Posts: 427
Joined: 06/08/2012 09:42

#15134 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by acer5101 »

Trappist wrote: 12/07/2022 14:38 Cuj dokazi o vlasnistvu, sta vi pisete ljudi jeste svjesni ? Pa u istoj recimo intesi, sparkasse, raiffeisen se u hrvatskoj mogu kupiti koje hoces kriptovalute, sa vecine stranica, ali eto mi smo toliko strogi i pazimo na pranje novca da kod nas ne moze :izet:

Kakav dokaz!? Ne znaju da urede trgovanje i da oporezuju prodaju kriptovaluta! Smiješno , kad kurva o poštenju zbori, terorizam , pranje para. A naši političari oprali boga oca i ništa im ne mogu!
Kao post iznad, sve banke rade mirno u hr, srb, slo itd., samo kod nas pisaju uz vjetar. Šta je sa Apple Payom, je li i to ne može zbog terorizma i pranja para. Toliko nas nesposobni ljudi vode da nismo ni svjesni, a mislimo da jesmo
acer5101
Posts: 427
Joined: 06/08/2012 09:42

#15135 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by acer5101 »

zigzag wrote: 12/07/2022 15:00 pročitati pod a,b,c
Šta nije ovdje nije dokazivo!????
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#15136 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigzag »

Ne može se dokazati identitet klijenta, ne može se dokazati poslovna svrha što je bankama dovoljno da odbiju transakciju.
Pošto je to vezano za zakon o sprječavanje finansiranja terorističkih aktivnosti onda oni mogu sumnjati da je konekcija hezbolah, meksički narko kartel, Isil, sjevernokoreanci, bilo ko.
Ne znaju ko je vlasnik kupljenog ili prodanog tokena i neće da razmišljaju.
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15137 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Pobogu, identitet klijenta se dokazuje predočavanjem lične karte, a identitet prodavca (ukoliko je potreban) rješenjem o registraciji. Poslovna svrha se i ne traži, kupoprodaju može vršiti i fizičko lice, a porijeklo imovine i vlasništvo pokazuje faktura.
User avatar
Dinostula
Posts: 3594
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#15138 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

diablobih wrote: 09/07/2022 01:31 Probaj hastearcade @planinar60
Ma sve igre FREE nista se tu ne moze zaraditi jedina igra koja nudi kripto a da valja je Gods Unchained. :D
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15139 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Enivej, uložit ću prigovor na rješenje Agencije i tražiti da pojasne da li banke moraju klijentu dopustiti mogućnost da ispuni uvjete koje precizira Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (identifikacija i dokaz o porijeklu/vlasništvu) ili imaju pravo a priori blokirati sve transakcije povezane sa kriptovalutama, te na osnovu kojeg zakona.

Ukoliko imate nekih ideja i sugestija, pišite.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#15140 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by planinar60 »

Ma nedaju jednostavno ovi iz agencije jer su i oni lopovi i i sprezi s politikom i dilom sda bingo, hdz kladare, snsd bcx, nema se tu sta dalje pricat.
A zigzag nas yebe namjerno ili slucajno u zdrav mozak, jer moja banka zna sve o meni, binance zna sve o meni, i sad ja ne mogu kupovat jer je mojih 100€ mjesecno problem, sumnja se da sponzorisem teroristu vitalija jer kupujem neki eterijum, a to je za nase bank agencije neka vrsta eksploziva. Kad sam u banci reko zbog cega cu koristiti racun sluzbenica iskreno rece da ne zna o cemu se radi, nit zna za bcx nit kripto , i na kraju boli djon banku gdje cu ja dat svoj novac, a eto agenciju brine.
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#15141 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by e__ »

Da bi razumjeli zasto nase banke imaju probleme sa kripto i PayPal transakcijama, onda moramo i razmisliti o geo-politickom polozaju Bosne i Hercegovine. Iako nismo trenutno sankcionisani ni od koga, i dalje imamo velike probleme sa pranjem para -- doslovno. Dolazi ko god hoce, prima uplate, ili koristi nase ljude kao tzv. "money mules", i to je u biti tesko kontrolisati, a najlaksi nacini da ti ljudi dobiju pare su ili preko servisa poput Western Union, MoneyGram, ili... PayPal naravno.

Bilo ko moze napraviti PayPal racun bez bilo kakve verifikacije i primiti (ili poslati) negdje oko $500 USD.

Znaci nije potrebno dostaviti bilo kakve informacije, i sad ta osoba A moze poslati tih $500 osobi B iz Bosne i Hercegovine koja ce povuci te pare na svoj racun, i onda dati nekoj tamo osobi C, koja ce mozda dati te pare osobi D koja je povezana sa Islamskom drzavom.

Ovo je stvarno banalan primjer (i mozda malo i ignorantan jer sam specificno spomenuo Islamsku drzavu, ali je prva stvar koja mi je pala na pamet) i jos je lakse sa kripto valutama jer nema nikakvog porijekla.

(Tehnicki, moze se dokazati porijeklo -- forenzicki, ali banka ima pravo da odbije da radi s tobom kako god okrenes, tako da ne pije nikakve vode cak i da dokazes, forenzicki, da si ti mine-ao u ne znam ti kojem block-u, i da su uvijek pare bile u tvom wallet-u prije nego sto si poslao exchange-u).

Tj. Neko ti moze poslat pare na adresu koja je povezana sa tvojim racunom na exchange-u, i ti ces onda dici te parice, i dat jedan dio tamo nekoj osobi. Iako mozes dokazati da si povukao te pare sa exchange-a, ti i dalje ne mozes van svake sumnje dokazati da nije u pitanju pranje para.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#15142 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Ci-Nick »

Banke su kod nas cirkus...
Nedavno mi legao na racun nesto veći iznos od prodaje dionica i zovu me iz banke da dostavim ugovor sa brokerskom kućom.
Dakle i brokerska kuća i račun sa kojeg je uplaćeno,.. sve u FBiH i oni tu traže neke dokaze a ljudi koji na štednim računima imaju stotine hiljada KM, neki i milione.. njih ne pitaju od kuda im novac,.. nego ih savjetuju koliko mjesečno mogu položiti gotovine a da sve bude po zakonu..
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15143 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

e__ wrote: 14/07/2022 05:28 Da bi razumjeli zasto nase banke imaju probleme sa kripto i PayPal transakcijama, onda moramo i razmisliti o geo-politickom polozaju Bosne i Hercegovine. Iako nismo trenutno sankcionisani ni od koga, i dalje imamo velike probleme sa pranjem para -- doslovno. Dolazi ko god hoce, prima uplate, ili koristi nase ljude kao tzv. "money mules", i to je u biti tesko kontrolisati, a najlaksi nacini da ti ljudi dobiju pare su ili preko servisa poput Western Union, MoneyGram, ili... PayPal naravno.

Bilo ko moze napraviti PayPal racun bez bilo kakve verifikacije i primiti (ili poslati) negdje oko $500 USD.

Znaci nije potrebno dostaviti bilo kakve informacije, i sad ta osoba A moze poslati tih $500 osobi B iz Bosne i Hercegovine koja ce povuci te pare na svoj racun, i onda dati nekoj tamo osobi C, koja ce mozda dati te pare osobi D koja je povezana sa Islamskom drzavom.

Ovo je stvarno banalan primjer (i mozda malo i ignorantan jer sam specificno spomenuo Islamsku drzavu, ali je prva stvar koja mi je pala na pamet) i jos je lakse sa kripto valutama jer nema nikakvog porijekla.

(Tehnicki, moze se dokazati porijeklo -- forenzicki, ali banka ima pravo da odbije da radi s tobom kako god okrenes, tako da ne pije nikakve vode cak i da dokazes, forenzicki, da si ti mine-ao u ne znam ti kojem block-u, i da su uvijek pare bile u tvom wallet-u prije nego sto si poslao exchange-u).

Tj. Neko ti moze poslat pare na adresu koja je povezana sa tvojim racunom na exchange-u, i ti ces onda dici te parice, i dat jedan dio tamo nekoj osobi. Iako mozes dokazati da si povukao te pare sa exchange-a, ti i dalje ne mozes van svake sumnje dokazati da nije u pitanju pranje para.
To bi sve imalo smisla kada bi oni zabranjivali decentralizirani prenos novca. Imao si kriipto u svom walletu, prodao ga osobi X, poslao blockchainom kripto, a X ti uplatio na račun. Ko je X, otkud, šta? Blokiraj.

No, oni blokiraju kriptomjenjačnice, tj. centralizirane posrednike u prenosu novca. Ja nisam prodao kriptoimovinu osobi X, ja sam je prodao na BERZI, i primam novac preko berze.

Štaviše, ovaj prvi način prolazi bez problema, sve dok ne triggeruje onih famoznih 10k. :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#15144 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by vjeshalica »

Ci-Nick wrote: 14/07/2022 06:02 Banke su kod nas cirkus...
Nedavno mi legao na racun nesto veći iznos od prodaje dionica i zovu me iz banke da dostavim ugovor sa brokerskom kućom.
Dakle i brokerska kuća i račun sa kojeg je uplaćeno,.. sve u FBiH i oni tu traže neke dokaze a ljudi koji na štednim računima imaju stotine hiljada KM, neki i milione.. njih ne pitaju od kuda im novac,.. nego ih savjetuju koliko mjesečno mogu položiti gotovine a da sve bude po zakonu..
Nisi jedini. Imam slucaj izvrsenja sudske presude, zovu iz banke da se dostavi Rjesenje o izvrsenju po kojem se vrsile uplate na racun trazioca izvrsenja a od strane izvrsenika.
Smijesno brate, Sud koji je donio Rjesenje zna se kome ga je dostavio da postupa po njemu,dalje svrhe uplate po broju presude/izvrsenja itd. Pa i sama banka kod izvrsenika preko koje su vrsene transakcije na racun trazioca.
Ugl.reko moracete advokata koji zastupa trazioca kontaktirati neka vam on dostavi, ako imate pravo. Klasicna zloupotreba podataka i propisa i teror nepismenih tzv sluzbenica.
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#15145 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

Dinostula wrote: 12/07/2022 15:39
diablobih wrote: 09/07/2022 01:31 Probaj hastearcade @planinar60
Ma sve igre FREE nista se tu ne moze zaraditi jedina igra koja nudi kripto a da valja je Gods Unchained. :D
Mozes na Haste i na free zaraditi svake sedmice. Naravno bolje je kada se ustelis da uletis na placene leaderboards. Licno na ruffrunneru sam zaradio 60 dolara, a jos nisam prvi na macro i nisam igrao mega. Malo od flash flags dobijam, ali to je zanemarivo, tek cu nekad uskoro poceti druge igrati.
acer5101
Posts: 427
Joined: 06/08/2012 09:42

#15146 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by acer5101 »

Ci-Nick wrote: 14/07/2022 06:02 Banke su kod nas cirkus...
Nedavno mi legao na racun nesto veći iznos od prodaje dionica i zovu me iz banke da dostavim ugovor sa brokerskom kućom.
Dakle i brokerska kuća i račun sa kojeg je uplaćeno,.. sve u FBiH i oni tu traže neke dokaze a ljudi koji na štednim računima imaju stotine hiljada KM, neki i milione.. njih ne pitaju od kuda im novac,.. nego ih savjetuju koliko mjesečno mogu položiti gotovine a da sve bude po zakonu..
A fakat, koliko se gotovine moze poloziti na racun a da te ne zovu i ne pitaju odakle
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#15147 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by planinar60 »

n+1 wrote: 14/07/2022 07:07
e__ wrote: 14/07/2022 05:28 Da bi razumjeli zasto nase banke imaju probleme sa kripto i PayPal transakcijama, onda moramo i razmisliti o geo-politickom polozaju Bosne i Hercegovine. Iako nismo trenutno sankcionisani ni od koga, i dalje imamo velike probleme sa pranjem para -- doslovno. Dolazi ko god hoce, prima uplate, ili koristi nase ljude kao tzv. "money mules", i to je u biti tesko kontrolisati, a najlaksi nacini da ti ljudi dobiju pare su ili preko servisa poput Western Union, MoneyGram, ili... PayPal naravno.

Bilo ko moze napraviti PayPal racun bez bilo kakve verifikacije i primiti (ili poslati) negdje oko $500 USD.

Znaci nije potrebno dostaviti bilo kakve informacije, i sad ta osoba A moze poslati tih $500 osobi B iz Bosne i Hercegovine koja ce povuci te pare na svoj racun, i onda dati nekoj tamo osobi C, koja ce mozda dati te pare osobi D koja je povezana sa Islamskom drzavom.

Ovo je stvarno banalan primjer (i mozda malo i ignorantan jer sam specificno spomenuo Islamsku drzavu, ali je prva stvar koja mi je pala na pamet) i jos je lakse sa kripto valutama jer nema nikakvog porijekla.

(Tehnicki, moze se dokazati porijeklo -- forenzicki, ali banka ima pravo da odbije da radi s tobom kako god okrenes, tako da ne pije nikakve vode cak i da dokazes, forenzicki, da si ti mine-ao u ne znam ti kojem block-u, i da su uvijek pare bile u tvom wallet-u prije nego sto si poslao exchange-u).

Tj. Neko ti moze poslat pare na adresu koja je povezana sa tvojim racunom na exchange-u, i ti ces onda dici te parice, i dat jedan dio tamo nekoj osobi. Iako mozes dokazati da si povukao te pare sa exchange-a, ti i dalje ne mozes van svake sumnje dokazati da nije u pitanju pranje para.
To bi sve imalo smisla kada bi oni zabranjivali decentralizirani prenos novca. Imao si kriipto u svom walletu, prodao ga osobi X, poslao blockchainom kripto, a X ti uplatio na račun. Ko je X, otkud, šta? Blokiraj.

No, oni blokiraju kriptomjenjačnice, tj. centralizirane posrednike u prenosu novca. Ja nisam prodao kriptoimovinu osobi X, ja sam je prodao na BERZI, i primam novac preko berze.

Štaviše, ovaj prvi način prolazi bez problema, sve dok ne triggeruje onih famoznih 10k. :D
E to, znaci banka zna sve o meni, imas cak i onu provjeru svake 2 godine iz cipsa da dostavis podatke, na binaceu ti traze isto tako sve, i imas svaki trag , ja kupio od svoje plate, prodo, stejko na tom istom binancu, sve stoji sve ima, i onda ne moze, pa koji ce mi klinac i racun u takvoj banci.
A u eu drzavama sve normalno radis preko banke iste te grupacije. Cirkus. Nasi uhljupi ne znaju kako zadrzat narod i kako im harac nametnut na nesto o cemu nemauju pojma pa onda zabrani bankama kroz neke sumnjive procese, a to sto im firme po vizezu, i sirokom brijegu ne izdaju fiskalne racune zabole ih q.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#15148 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Ci-Nick »

acer5101 wrote: 14/07/2022 13:16
Ci-Nick wrote: 14/07/2022 06:02 Banke su kod nas cirkus...
Nedavno mi legao na racun nesto veći iznos od prodaje dionica i zovu me iz banke da dostavim ugovor sa brokerskom kućom.
Dakle i brokerska kuća i račun sa kojeg je uplaćeno,.. sve u FBiH i oni tu traže neke dokaze a ljudi koji na štednim računima imaju stotine hiljada KM, neki i milione.. njih ne pitaju od kuda im novac,.. nego ih savjetuju koliko mjesečno mogu položiti gotovine a da sve bude po zakonu..
A fakat, koliko se gotovine moze poloziti na racun a da te ne zovu i ne pitaju odakle
Nekad je bilo 25.000 KM mjesečno,..pa su smanjili na 20.000,..sad je mislim 12.000 ili 15.000 KM.
Ako već i taj iznos nije korigovan.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#15149 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigzag »

Znam za situacije do protivrijednosti 1000 EUR a nekidan sam imao situaciju sa spominju da ne mogu(unicredit) jer prelazi 500 KM
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#15150 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sale07 »

Ci-Nick wrote: 14/07/2022 14:29
acer5101 wrote: 14/07/2022 13:16

A fakat, koliko se gotovine moze poloziti na racun a da te ne zovu i ne pitaju odakle
Nekad je bilo 25.000 KM mjesečno,..pa su smanjili na 20.000,..sad je mislim 12.000 ili 15.000 KM.
Ako već i taj iznos nije korigovan.
Mene su peglali za 4000. Otvarao stedni racun u BBI banci.
Na kraju im rekao ako me ko pozove za dodatne informacije, doci cu zatvorit racun i pare pod jastuk. Nije me niko zvao.
Post Reply