Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#14151 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

ITNet wrote: 25/10/2021 11:50 Vozdra, Ima li ovih Helium rudara iz SA ovdje? :) Mogle bi se fine pare na ovome uzeti kod nas jer smo jos friski, samo da nije problem doci do opreme :roll:
Evo me Hollow Indigo Chameleon... neuspjesni rudar :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14152 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

azdralovic wrote: 25/10/2021 12:12
ITNet wrote: 25/10/2021 11:50 Vozdra, Ima li ovih Helium rudara iz SA ovdje? :) Mogle bi se fine pare na ovome uzeti kod nas jer smo jos friski, samo da nije problem doci do opreme :roll:
Evo me Hollow Indigo Chameleon... neuspjesni rudar :D
Poskupo dodje oprema kad se uracuna prevoz, carina i porez. Ispadne nesto oko 1.500 KM po uredjaju
Ima vec par routera u SA, 8 tacnije, mogu se vidjeti na overview-u mreze.

Azdralovicu, koji prostor pokrivas? Kaci li se iko na to?

Edit: Aha, NG. Fin prostor si uzeo, ali zasto ti je ovako mali rate? 0,31 HNT u zadnjih mjesec dana, a trkeljas vec 6 mjeseci...

I zasto ti ne vidim tu mrezu na WiFi? Tacnije, ne vidim nijednu od ovih navodno dostupnih...
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#14153 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by _Reds_ »

Ima neko i na Ilidži.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#14154 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

Dozer wrote: 25/10/2021 12:33
azdralovic wrote: 25/10/2021 12:12

Evo me Hollow Indigo Chameleon... neuspjesni rudar :D
Poskupo dodje oprema kad se uracuna prevoz, carina i porez. Ispadne nesto oko 1.500 KM po uredjaju
Ima vec par routera u SA, mogu se vidjeti na overview-u mreze.

Azdralovicu, koji prostor pokrivas? Kaci li se iko na to?

Edit: Aha, NS. Fin prostor si uzeo, ali zasto ti je ovako mali rate? 0,31 HNT u zadnjih mjesec dana, a trkeljas vec 6 mjeseci...

I zasto ti ne vidim tu mrezu na WiFi?
Kao sto rekoh neuspjesni rudar, zadnjih 5mjeseci nije radio uredjaj, konstantno se vrtio izmedju offline i syncing, nije nikako mogao da dovrsi sync (ili dovrsi pa izgubi kroz sat-dva)...support nije uspio nista da rijesi, i evo nakon update neki dan proradi sam, nisam ga cak ni restart nije me bilo kuci...
antena mi je okrenuta u pravcu Ilidze, ali bez problema komuniciram i sa ovom ekipom koja mi je iza ledja, uspjesno smo se witnesali...
ja sam svoj dobio kroz emrit (besplatno), vise iz radoznalosti nego sto sam racunao na neku zaradu...

i uredjaj koristi LoFi a ne wifi, mislim da mora biti dediciran uredjaj da moze uhvatiti i koristiti signal... ovo sto sam ja citao mreza je okrenuta IOT-ima, a ko stvarno koristi vjeruj nemam pojma
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14155 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

_Reds_ wrote: 25/10/2021 12:42 Ima neko i na Ilidži.
Nema. Ili se jos nije umrezio.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14156 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

azdralovic wrote: 25/10/2021 12:45 Kao sto rekoh neuspjesni rudar, zadnjih 5mjeseci nije radio uredjaj, konstantno se vrtio izmedju offline i syncing, nije nikako mogao da dovrsi sync (ili dovrsi pa izgubi kroz sat-dva)...support nije uspio nista da rijesi, i evo nakon update neki dan proradi sam, nisam ga cak ni restart nije me bilo kuci...
antena mi je okrenuta u pravcu Ilidze, ali bez problema komuniciram i sa ovom ekipom koja mi je iza ledja, uspjesno smo se witnesali...
ja sam svoj dobio kroz emrit (besplatno), vise iz radoznalosti nego sto sam racunao na neku zaradu...

i uredjaj koristi LoFi a ne wifi, mislim da mora biti dediciran uredjaj da moze uhvatiti i koristiti signal... ovo sto sam ja citao mreza je okrenuta IOT-ima, a ko stvarno koristi vjeruj nemam pojma
Eh... koji ti je uredjaj? Vidim da sad postoje mineri koji sibaju i WiFi i 4G. Ima ih vec i sa 5G. Sto se ne sinkas i s ostala 3 u gradu? Bitno je da si se sink'o s onim kod Gorada (kako je dobacio do tamo jbt :shock: )
Last edited by Dozer on 25/10/2021 12:54, edited 2 times in total.
User avatar
Capajebo
Posts: 20694
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#14157 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Capajebo »

ITNet wrote: 25/10/2021 11:50 Vozdra, Ima li ovih Helium rudara iz SA ovdje? :) Mogle bi se fine pare na ovome uzeti kod nas jer smo jos friski, samo da nije problem doci do opreme :roll:
Trebao bi stići nadam se u decembru, pa ćemo vidjeti kako će ići :D
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#14158 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

Dozer wrote: 25/10/2021 12:51
azdralovic wrote: 25/10/2021 12:45 Kao sto rekoh neuspjesni rudar, zadnjih 5mjeseci nije radio uredjaj, konstantno se vrtio izmedju offline i syncing, nije nikako mogao da dovrsi sync (ili dovrsi pa izgubi kroz sat-dva)...support nije uspio nista da rijesi, i evo nakon update neki dan proradi sam, nisam ga cak ni restart nije me bilo kuci...
antena mi je okrenuta u pravcu Ilidze, ali bez problema komuniciram i sa ovom ekipom koja mi je iza ledja, uspjesno smo se witnesali...
ja sam svoj dobio kroz emrit (besplatno), vise iz radoznalosti nego sto sam racunao na neku zaradu...

i uredjaj koristi LoFi a ne wifi, mislim da mora biti dediciran uredjaj da moze uhvatiti i koristiti signal... ovo sto sam ja citao mreza je okrenuta IOT-ima, a ko stvarno koristi vjeruj nemam pojma
Eh... koji ti je uredjaj? Vidim da sad postoje mineri koji sibaju i WiFi i 4G. Ima ih vec i sa 5G. Sto se ne sinkas i s ostala 3 u gradu? Bitno je da si se sink'o s onim kod Gorada (kako je dobacio do tamo jbt :shock: )
RAK V2 je uredjaj, a na rad uredjaja nemas nikakvog uticaja, niti mozes vidjeti neki log ili nesto, sve radi sam... sve sto vidis na helium exploreru vidim i ja i to je to... dijagnostiku mogu otvoriti samo da vidim da li uredjaj ima izlaz na internet, koliko % je syncan i tako neke gluposti...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14159 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Mozes li ga spojiti na WiFi router? Ima li tu mogucnost? Tako bi povecao rate podataka kroz njega, samim tim i minanje.

Kako si ga spojio na svoj HNT wallet...?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#14160 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

drndalo wrote: 25/10/2021 11:02 Prebace u svoj privatni novcanik...
To moze funkcionisati ako vec imaju neku industriju, pa povecanje potrosnje struje nece biti toliko primjetno da bi nesto postalo sumnjivo tu. Kontam to da potrosnju struje vode kao troskove firme, pa im se prikazuje manja dobit i placaju manji porez. I dalje je ta struja skuplja, i bez pdva nego za domacinstvo, ali bi domacinstvo brzo provalili da puno trosi. tako da to sve skupa jeste dobra ideja, ali za nekoga ko dakle vec ima ogromnu potrosnju struje kroz proizvodnju, a neka mala firmica nema sanse da opravda tu potrosnju.
Ideja - naci prijatelja koji drzi zeljezaru ili fabriku velicine Klasa, pa mu prikaciti jedno 200,300 masina :)
User avatar
Partyhat
Posts: 76
Joined: 01/09/2021 15:11

#14161 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Partyhat »

Odo istražiti ovo, nikad čuo. :oops:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14162 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Samo sam cekako ko ce prvi izbaciti "WTF :? " :lol: :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14163 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by drndalo »

Dozer wrote: 25/10/2021 12:51
azdralovic wrote: 25/10/2021 12:45 Kao sto rekoh neuspjesni rudar, zadnjih 5mjeseci nije radio uredjaj, konstantno se vrtio izmedju offline i syncing, nije nikako mogao da dovrsi sync (ili dovrsi pa izgubi kroz sat-dva)...support nije uspio nista da rijesi, i evo nakon update neki dan proradi sam, nisam ga cak ni restart nije me bilo kuci...
antena mi je okrenuta u pravcu Ilidze, ali bez problema komuniciram i sa ovom ekipom koja mi je iza ledja, uspjesno smo se witnesali...
ja sam svoj dobio kroz emrit (besplatno), vise iz radoznalosti nego sto sam racunao na neku zaradu...

i uredjaj koristi LoFi a ne wifi, mislim da mora biti dediciran uredjaj da moze uhvatiti i koristiti signal... ovo sto sam ja citao mreza je okrenuta IOT-ima, a ko stvarno koristi vjeruj nemam pojma
Eh... koji ti je uredjaj? Vidim da sad postoje mineri koji sibaju i WiFi i 4G. Ima ih vec i sa 5G. Sto se ne sinkas i s ostala 3 u gradu? Bitno je da si se sink'o s onim kod Gorada (kako je dobacio do tamo jbt :shock: )
Taj kod Gorazda (po karti vise Rogatice) bi trebao biti moj, a nemam blage veze zasto ga prikazuje tamo umjesto u Novom Gradu... U principu ga nakacio, slijedio uputstva, sve automatski, rezultat=Rogenburg... Mene je dosao dzabe isto preko Emrita, nisam nista ni uvoz platio. Mozda nesto spedicije. Skoro sam i zaboravio da ga imam...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14164 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

OK. A kako ste ga spojili na svoj HNT wallet?

Na Emritu kaze da BiH jos nije u sistemu... Kako ste ih dobili?
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#14165 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

Dozer wrote: 25/10/2021 13:12 Mozes li ga spojiti na WiFi router? Ima li tu mogucnost? Tako bi povecao rate podataka kroz njega, samim tim i minanje.

Kako si ga spojio na svoj HNT wallet...?
Ne ne, uredjaj je spojen na internet (kroz kabal ili wifi moze kako hoces) i na taj nacin se synca sa chainom (downloada blockove) i razmjenjuje status sa mrezom, a kroz zasebnu antenu siri ovu LoFi mrezu koja je kljucna za mjananje... miner zaradjuje tako sto komunicira sa drugima oko sebe kroz ovu svoju mrezu, tj potvrdjuje da je u dometu ostalih kako bi mreza bila korisna... ako stoji sam, a spojen je na internet, dobit ce samo neke random challenge kroz net, i zaradjivat ce nesto mizerno...moj je bio prvi aktivan u Sarajevu, i dugo vremena je zaradjivao moza 1HNT mjesecno, sad kad imam druge u dometu trebao bi imati bolju zaradu...

Na wallet je dosao spojen od Emrita (obzirom da je Emritov ja sam otvorio wallet, i njima proslijedio adresu, kad kupis svoj onda imas inicijalni setup gdje ga povezes sa walletom)
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#14166 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

Dozer wrote: 25/10/2021 13:56 OK. A kako ste ga spojili na svoj HNT wallet?

Na Emritu kaze da BiH jos nije u sistemu... Kako ste ih dobili?
Ja sam narucio nekada pije nove godine, dobio ga mozda u martu... povremeno neke zemlje nisu dostupne jer su ili prezasicene, ili je generalno nestasica majnera pa samo salju u neke blize zemlje...

sto se tice carine, meni je Emrit platio, ja nisam morao nista, osim dati DHL-u punomoc za carinjenje
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14167 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by drndalo »

Dozer wrote: 25/10/2021 13:56 OK. A kako ste ga spojili na svoj HNT wallet?

Na Emritu kaze da BiH jos nije u sistemu... Kako ste ih dobili?
Ne sjecam se nicega posebno, sve sam klikao kako mi rekose na uputstvu, tako su mi mislim i wallet napravili po redu, kao dio instalacije
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14168 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

azdralovic wrote: 25/10/2021 13:59
Dozer wrote: 25/10/2021 13:12 Mozes li ga spojiti na WiFi router? Ima li tu mogucnost? Tako bi povecao rate podataka kroz njega, samim tim i minanje.

Kako si ga spojio na svoj HNT wallet...?
Ne ne, uredjaj je spojen na internet (kroz kabal ili wifi moze kako hoces) i na taj nacin se synca sa chainom (downloada blockove) i razmjenjuje status sa mrezom, a kroz zasebnu antenu siri ovu LoFi mrezu koja je kljucna za mjananje... miner zaradjuje tako sto komunicira sa drugima oko sebe kroz ovu svoju mrezu, tj potvrdjuje da je u dometu ostalih kako bi mreza bila korisna... ako stoji sam, a spojen je na internet, dobit ce samo neke random challenge kroz net, i zaradjivat ce nesto mizerno...moj je bio prvi aktivan u Sarajevu, i dugo vremena je zaradjivao moza 1HNT mjesecno, sad kad imam druge u dometu trebao bi imati bolju zaradu...

Na wallet je dosao spojen od Emrita (obzirom da je Emritov ja sam otvorio wallet, i njima proslijedio adresu, kad kupis svoj onda imas inicijalni setup gdje ga povezes sa walletom)
Ma naravno da mora biti spojen na internet, nisam mislio na to. Nego vidim da sad imaju neki mineri koji rade zajedno sa WiFi i tako povecavaju rate.

Jel' ti uredjaj vani? Svi oni bi trebalo da "vide" nebo.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14169 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by drndalo »

Kao da gledam da ce trebati organizovati neki skup u kafani...
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#14170 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

Dozer wrote: 25/10/2021 14:06
azdralovic wrote: 25/10/2021 13:59

Ne ne, uredjaj je spojen na internet (kroz kabal ili wifi moze kako hoces) i na taj nacin se synca sa chainom (downloada blockove) i razmjenjuje status sa mrezom, a kroz zasebnu antenu siri ovu LoFi mrezu koja je kljucna za mjananje... miner zaradjuje tako sto komunicira sa drugima oko sebe kroz ovu svoju mrezu, tj potvrdjuje da je u dometu ostalih kako bi mreza bila korisna... ako stoji sam, a spojen je na internet, dobit ce samo neke random challenge kroz net, i zaradjivat ce nesto mizerno...moj je bio prvi aktivan u Sarajevu, i dugo vremena je zaradjivao moza 1HNT mjesecno, sad kad imam druge u dometu trebao bi imati bolju zaradu...

Na wallet je dosao spojen od Emrita (obzirom da je Emritov ja sam otvorio wallet, i njima proslijedio adresu, kad kupis svoj onda imas inicijalni setup gdje ga povezes sa walletom)
Ma naravno da mora biti spojen na internet, nisam mislio na to. Nego vidim da sad imaju neki mineri koji rade zajedno sa WiFi i tako povecavaju rate.

Jel' ti uredjaj vani? Svi oni bi trebalo da "vide" nebo.
Stoji na prozoru za sada, pa vidjet cemo ako bude radio kako treba da izbacim antenu vani

edit: nisam cuo za te koji imaju i WIFI, ali "idealna" udaljenost izmedju majnera je 300metara, tako da ne znam kako bi WIFI pomogao
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14171 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

drndalo wrote: 25/10/2021 14:08 Kao da gledam da ce trebati organizovati neki skup u kafani...
:lol: :lol: :lol: :thumbup:

Treba uzeti ovaj neki noviji sto pici i na 4/5G. Ali trenutno ih nema nigdje. Ili su out of stock, ili se ceka prvo izbacivanje na trziste.

A sto samo 300m kad imaju domete i do 15 km...
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#14172 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

Dozer wrote: 25/10/2021 14:11
drndalo wrote: 25/10/2021 14:08 Kao da gledam da ce trebati organizovati neki skup u kafani...
:lol: :lol: :lol: :thumbup:

Treba uzeti ovaj neki noviji sto pici i na 4/5G. Ali trenutno ih nema nigdje. Ili su out of stock, ili se ceka prvo izbacivanje na trziste.

A sto samo 300m kad imaju domete i do 15 km...
pa kazem idealan, tako bi imali optimalnu mrezu bez zasicenja... ako nas ima vise u uskom krugu, smanjuje nam se ovaj koeficijent zarade, kod mene je jos uvijek 1, ali ovih par naguranih po Cengic Vili imaju 0,5
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14173 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Vidim.
ITNet
Posts: 770
Joined: 30/09/2016 11:47

#14174 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by ITNet »

Dozer wrote: 25/10/2021 12:33
azdralovic wrote: 25/10/2021 12:12

Evo me Hollow Indigo Chameleon... neuspjesni rudar :D
Poskupo dodje oprema kad se uracuna prevoz, carina i porez. Ispadne nesto oko 1.500 KM po uredjaju
Ima vec par routera u SA, 8 tacnije, mogu se vidjeti na overview-u mreze.

Azdralovicu, koji prostor pokrivas? Kaci li se iko na to?

Edit: Aha, NG. Fin prostor si uzeo, ali zasto ti je ovako mali rate? 0,31 HNT u zadnjih mjesec dana, a trkeljas vec 6 mjeseci...

I zasto ti ne vidim tu mrezu na WiFi? Tacnije, ne vidim nijednu od ovih navodno dostupnih...
Pa sta znam ta cifra opreme bi i bila ok ali u lokalu su cijene i vece, najgori je neki rok isporuke 6-12 sedmica, kad bi bilo jos par uredzaja u SA strateski postavljeno sve bi se to brzo isplatilo, eno u Mostaru su neki izmajnali 160-130coina za 6mjeseci sto i nije lose, Azdra majnaj nedaj se stas :D i ja evo nes kontam
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14175 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Cekam ove varijante 4/5G, pa se zadajem.
Post Reply